Moskou beperkt emigratie joden Reagan lanceert nieuwe plannen in Start-overleg ZANUSSI DURFT. eZIINSa Andropov: "Oostzee kernwapenvrij Nieuwe partijen opgericht in Turkije België jaagt op vissers uit Nederland -C Nicaragua wijst 3 VS-diplomaten uit "Meerderheid is al naar Israël" Doodvonnis voor ANC- activisten China doet beroep op de Sowjet-Unie Studie acties Franse politie DINSDAG 7 JUNI 1983 BRUSSEL (ANP) - Paul de Keers- maeker, de Belgische staatsse cretaris voor Europese zaken en landbouw, heeft besloten op de begroting van het departement van landbouw geld uit te trekken voor de aanschaf van een speed boot met zeer sterke buiten boordmotor. Deze boot moet ille gale vissers binnen die 12-mijls- zóne kunnen betrappen en des noods achtervolgen. Het besluit zo'n snelle patrouille boot aan te schaffen is vooral ge nomen om op te kunnen treden tegen Nederlandse vissers, zo heeft de staatssecretaris laten weten. Buitenland MANAGUA (Reuter/UPI) - Nica ragua heeft gisteren drie Ameri kaanse diplomaten uitgewezen. Zij worden beschuldigd van het beramen van plannen ter desta bilisering van de Sandinistische regering. Ook zouden zij moor den hebben beraamd op hoge re geringsfunctionarissen. Volgens een communique van het ministerie van buitenlandse za ken in Managua waren de drie Amerikaanse diplomaten "zon der twijfel bezig toenemende ac tiviteit te ontplooien om de Nica raguaanse regering te destabili seren". "Onder de criminele ac ties zijn die van het organiseren van pogingen tot moord op San dinistische leiders en hoge Nica raguaanse regeringsfunctionaris sen", aldus de verklaring die in het Sandinistische dagblad "Bar- ricada" werd gepubliceerd. De drie uitgewezen diplomaten zijn de politieke adviseur Linda Pfei- fel, eerste secretaris David Nobel Grieg, en tweede secretaris Er- mila Loretta Rodriguez. Volgens het communique, dat is geda teerd op 5 juni, hebben de diplo maten 24 uur de tijd Nicaragua te verlaten. Volgens het ministerie van buiten landse zaken in Managua hebben de diplomaten clandestiene ont moetingen en contacten gehad in Nicaragua en daarbuiten met Ni- caraguanen, onder wie rege ringsfunctionarissen, "met het doel hen te recruteren, trainen en hen de middelen te verschaffen die noodzakelijk zijn om hun misdadige acties uit te voeren". De diplomaten worden er ook van beschuldigd ontmoetingen te hebben gehad met leden van oppositiepartijen. Nicaragua zal bij de Amerikaanse regering een protest indienen. De Amerikaanse regering heeft ge protesteerd tegen de uitwijzing van de drie leden van haar am bassadestaf in Managua. Woordvoerder Alan Romberg van het ministerie van buitenlandse zaken zei: "Wij verwerpen de Ni caraguaanse bewering dat ons personeel zich schuldig maakte aan activiteit van niet-diploma- tieke aard en wij protesteren te gen dit optreden van de regering van Nicaragua". Op de vraag of de Verenigde Sta ten zouden vergelden met uitwij zing van Nicaraguaanse diplo maten in de Verenigde Staten, antwoordde Romberg: "Wij zijn aan het overwegen wat voor stappen in het licht van dit optre den wenselijk zijn". De woordvoerder zei dat de Ver enigde Staten "consequent heb ben ontkend" dat Amerikaans personeel betrokken zou kunnen zijn bij samenzweringen tegen het leven van Nicaraguaanse re geringsfunctionarissen. MOSKOU (Reuter/UPI) - Het ziet er naar uit dat de emigratie van joden uit de Sowjet- Unie drastisch zal worden ingeperkt. Dit blijkt uit uitlatingen van professor Samuel Zivs, gisteren op een persconferentie van het 'anti-zionistische comité van de Sowjet- samenleving'. KAAPSTAD (Reuter) President Marais Viljoen van Zuid-Afrika heeft gisteren de doodvonnissen van drie militante leden van het verboden Afrikaanse Nationale Congres (ANC) omgezet in le venslange gevangenisstraf. Gra tieverzoeken voor drie andere ter dood veroordeelden wees hij echter af waardoor deze mensen donderdag zullen worden opge hangen. Deze laatste drie, Thelle Simon Mogoerane, Jerry Semano Moso loli en Marcua Thabo Motaung- waren schuldig bevonden aan ra ketaanvallen op vier politiebu reaus, waarbij vier politieman nen het leven lieten. Voorts den zij de woning van een poli tieman in Soweto hebben aange vallen en sabotage hebben ge pleegd aan een brandstofdepot te Secunda. De zuidafrikaanse regering had honderden verzoeken om cle mentie ontvangen naar aanlei ding van een campagne van het 'christelijk genootschap voor de afschaffing van de doodstraf en van Amnesty International. "De grote meerderheid van joden in de Sowj et-Unie die wilde wor den herenigd met haar familie in Israël is vertrokken en er is niet langer reden om nog meer emi gratie toe te staan, ondanks zio nistische propaganda die het te gendeel beweert", aldus Zivs. De verklaring is klaarblijkelijk de uitleg waarom de drastische da ling heeft plaats gehad in de joodse emigratie sinds haar hoogtepunt van meer dan 50.000 in 1979. Het afgelopen jaar moch ten nog maar 27 joden het land verlaten en dit jaar vertrekken er nog maar 100 per maand de Sow jet-Unie. Zivs zei dat de Sowjet-Unie de laat ste tien jaar emigratie op grote schaal had toegestaan om hereni ging mogelijk te maken van fa milies die door de Tweede We reldoorlog waren uiteengerukt. Wat betreft de naar schatting nog bijna 2 miljoen joden in de Sow jet-Unie die nog willen vertrek ken zei Zivs dat zij "slachtoffer zijn geworden van zionistische propaganda, die hen hersen spoelt". Aan anderen is vertrek onthouden omdat zij op de hoog te zijn van staatsgeheimen, aldus Zivs. Leden van het 'anti-zionistische comité van de Sowjet-samenle- ving' zeiden dat zij niet tegen het bestaan van Israël zijn, ondanks het werk van hun organisatie te gen het zionisme. "Wij hebben altijd gezegd dat wij de staat Is raël erkennen, maar wij zijn ver ontwaardigd dat Israëls politiek is gericht op het verwijderen van de Arabische bevolking uit Pale stina en de bezette gebieden", al dus Henry Zimanas, hoofdredac teur van het Litouwse blad 'Kommunistas'. De voorzitter van de groep, David Dragunski, zei dat haar doel was "de reactionaire ideologie en po litiek van het internationale zio nisme" aan de kaak te stellen. Hij legde een verband tussen het zio nisme en de Amerikaanse poli tiek. "Israëls optreden tegen de Arabische bevolking in Libanon bevestigt met zoveel woorden dat het zionisme, zijn chauvinis tische ideologie en zijn politieke praktijk in feite de racistische denkbeelden en misdadige me thode van het fascisme van Hit- Ier herhalen", aldus Dragunski. De Chinese leider Deng Xiaoping applaudiseert terwijl hij plaats neemt tijdens de opening van het volkscongres in Peking. (Foto ANP/U PI). PARIJS (Reutèr) - Een officieel onderzoek naar de demonstraties van de politie in Parijs vorige week is afgerond. Premier Mauroy aan wie de conclusies zullen worden overhandigd, heeft snelle bestraffing in het vooruitzicht gesteld van de verantwoordelijken. De hoofden van de nationale en de Parijse politie zijn al vervangen na de anti-regerings protesten van 2.000 politieagenten die vrijdag een mars hielden naar de ministeries van onderwijs en justitie na de begrafenis van twee vermoorde collega's. PEKING (Reuter/DPA/AFP) - China heeft gisteren opnieuw een plechtig beroep gedaan op de Sowjet-Unie de eerste stap te nemen op weg naar een normali satie van de betrekkingen tussen de twee communistische groot machten, die al zo'n 20 jaar met elkaar overhoop liggen. In zijn rede tot het volkscongres in Pe king vroeg de Chinese premier Zhao Ziyang Moskou om "da den". In een uiteenlopende rede over economische kwesties en het buitenlandse beleid op de eerste dag van de jaarlijke zitting van het Volkscongres verklaarde de premier "wij verwachten van de MOSKOU (Reuter/UPI) - De Russische leider Joeri Andropov heeft giste ren verklaard bereid te zijn te praten over een kernwapenvrij Oostzee gebied als de Scandinavische landen kernwapens bannen van hun grondgebied. Andropov deed zijn voorstel aan een diner ter ere van de Finse president Koivisto die op het ogenblik de Sowjet-Unie bezoekt. Met zijn voorstel om het Oostzeegebied kernwapenvrij te maken probeert Andropov een oud Fins voorstel nieuw leven in te blazen om een atoomvrije zone in te stellen die alle Noordse staten omvat. Noorwegen en Denemarken staan echter gereserveerd tegenover dit denkbeeld. Andropov herhaalde in zijn tafelrede de waarschuwing dat het Kremlin vergeldingsmaatregelen zal nemen als in West-Europa nieuwe Ameri kaanse kernraketten voor de middellange afstand worden geplaatst. In dat geval zal de Sowjet-Unie nieuwe wapens plaatsen die zowel West- Europa als de VS bestrijken. Militaire kringen in het Westen vermoeden dat dit zou betekenen plaat sing van strategische kernwapens voor kort bereik in Oosteuropese landen en nieuwe raketten in het "Russische" Verre Oosten, die in staat zijn het westen van de VS te bereiken. Sowjet-Unie dat zij haar goede trouw bewijst door daden". "Het is van wezenlijk belang dat Mos kou de eerste stap doet om de ware bedreiging te doen verdwij nen voor de veiligheid van Chi- China ziet drie grote "obstakels" voor een normalisering van zijn betrekkingen met de Sowjet- Unie: de aanwezigheid van een aanzienlijke troepenmacht langs zijn grenzen, de steun van Mos kou voor de Vietnamese bezet ting van Cambodja en de Russi sche interventie in Afghanistan, aldus Zhao. In de grote Hal van het Volk in Pe king sprak hij tot de bijna 3000 afgevaardigden uit het gehele land, die ruim twee weken bijeen zullen zijn. De belangrijkste taak van het volkscongres zal zijn de verkiezing van een president en een vice-president. Ongeluk op Wolga MOSKOU (UPI/Reuter) - Het Sowjet persbureau Tass heeft be kendgemaakt dat zondag op de Wolga de rivierboot "Alexander Soewarov" betrokken is geweest bij een ongeluk dat aan een on bekend aantal mensen het leven heeft gekost. Het ongeluk is gebeurd in de buurt van de stad Oeljanowsk en dat het ernstig moet zijn geweest is niet alleen op te maken uit het feit dat het wordt gemeld, maar ook omdat de commissie van on derzoek wordt geleid door Gey- dar Aiijev, de eerste vice-pre- Slagveld te koop Een historisch slagveld in Ier land waar in 1690 de Neder landse stadhouder Willem III de geschiedenis van Groot- Brittannie en Ierland ingrij pend wijzigde is te koop. Willem III, toen protestants ko ning van Engeland, versloeg tijdens de slag aan de Biyle zijn roomskatholieke rivaal James II. Het slagveld is dopr de boer die er eigenaar van is voor 50.000 pond te koop aan geboden. China in ILO De volksrepubliek China heeft zijn zetel ingenomen in de In ternationale Arbeidsorganis- tie (ILO). Aan deze officiële toetreding tot de ILO, een VN-organisatie, ging de aan neming van een resolutie vooraf waarin een schuld van 32 miljoen dollar (ongeveer 87 miljoen gulden) aan open staande contributiegeiden werd kwijtgescholden. In 1971 toen China lid werd van de VN trok Taiwan zich terug uit de ILO, maar China nam de open zetel niet in tot maandag. ANKARA - Turkije is een nieuwe politieke partij rijker. Op het Turkse ministerie van binnenlandse zaken werd gisteren als zoda nig ingeschreven de Sociaal-Democratische Partij (Sodep), onder leiding van prof. Erdal Inonu, die op deze zelfde dag zijn 57e ver jaardag vierde. Hij is de zoon van de in 1972 overleden strijdmakker en opvolger van Turkijes stichter Ataruk, en gaf een leerstoel in de fysica aan de Bosporus-universiteit van Istanboel op om deze formatie overeind te zetten. door Frans van Hasselt Vice-voorzitter wordt de vrouwelijke hoogle raar in de interne geneeskunde, Turgan Akyal, die na de militaire interventie van 1971 acht maanden lang Turkijes eerste vrouwelijke minister is geweest (van sociale zaken). Prof. Inonu bezocht gisteravond een cocktail party ter gelegenheid yan de presentatie van zijn nieuwe partij in het Dedeman-hotel: een lange schrale man, met het vriendelijke ge zicht waarvan iemand zei: van hem zou ik best een tweedehands auto willen kopen. De eerste vraag die iedereen zichzelf en de an deren stelden, was: zal deze „nette" partij een beter lot beschoren zijn dan* de eerder opgerichte en reeds weer ontbonden Groot TMrkije Partij, die de nieuwe massapartij van rechts moest worden maar door het regi me, niet ten onrechte, werd onderkend als een rechtstreekse voortzetting van de verbo den Gerechtigheidspartij, onder oud-pre mier Demirel, voor tien jaar uit de politiek gebannen (en deze dagen tot aan de verkie zingen van 6 november gedeporteerd naar de Dardanellen). De Sodep is in iets mindere mate een voortzet ting van de verboden Republikeinse Volks partij, onder de eveneens voor tien jaar uit de politiek gebannen Ecevit, al mikken zij natuurlijk wel op hetzelfde electoraat. Een groot verschil is, dat Ecevit zelf zich duide lijk van haar oprichting heeft gedistantieerd. Deels wellicht om persoonlijke redenen: prof. Inonu is de zoon van de legendarische figuur die door Ecevit in 1972 als partijleider ten val werd gebracht, de zgn. „politieke va dermoord". Maar ook uit de overweging die Ecevit in 1971 ertoe dreef, zich van de partij te distantiëren toen die na een militaire in terventie (ook weer tegen Demirel) in een nieuwe regering trad: hij zag er geen toe komst in. De samenstelling van het team van oprichters van de nieuwe partij heeft iets elitairs, een element waaraan de „basis" ontbreekt. Veel vertegenwoordigers van het door het militai re regime geteisterde hoger onderwijs, veel advocaten en „bureaucraten", weinig vak bondsmensen, geen enkele econoom van be tekenis. Toch ziet men in deze partij, zoals de zaken nu liggen, vrij algemeen de formatie die bij de parlementsverkiezingen van november als grootste uit de bus kan komen, met zo'n 35 a 40 procent van de stemmen, als die verkie zingen niet worden uitgesteld, zoals presi dent Evren onlangs dreigde, en als ze demo cratischer worden gehouden dan het grond wetreferendum van afgelopen november. Ook van de rechterzijde toont men zich ervan bewust dat men tegen Inonu en de zijnen het onderspit zal" kunnen delven, tenzij men zich alsnog op overtuigende wijze aaneen sluit. Rechts is namelijk nog steeds opgesplitst in de duidelijk regime-getrouwe, maar niet overtuigend overkomende partij van Natio nalistische ZDemocratie, onder generaal buiten dienst Sunalp, en de Moederlandpar tij van Ozal, tot vorig jaar de economische super-minister, die op de grote en kleine on dernemers alsmede op de religieuzen mikt. Als reactie op Inonu's uitdaging van centrum links wordt verwacht dat rechts alsnog een poging zal doen, een spectaculaire massa- partij overeind te zetten, ook zonder het fiat van de gedeporteerde Demirel. Daarin zou den de voozitter van de kamer van koophan del, Mehmed Yazar, oud-premier Nairn Talu, maar vooral ook de tegenwoordige premier, Bulend Ulusu, hun medewerking moeten verlenen, terwijl Demirels „zegen" zou moe ten worden vervangen door die van de 101- jarige, minstens even zeer vereerde oud-pre sident Bayar - eeuwig rivaal van de oude Inonu - die in 1960 door het leger ten val werd gebracht, maar die door de huidige junta voor bijna honderd procent in ere is hersteld. President Reagan zal de Ameri kaanse voorstellen aanpassen om te komen tot een verminde ring van de strategische kerna- penarsenalen, die met de Rus sen woensdag 8 juni in Genève worden hervat. De bedoeling is dat die zodoende voor de Sow jet Unie bespreekbaarder wor den, maar in de Amerikaanse hoofdstad worden de kansen gering geacht dat op korte ter mijn een overeenkomst kan worden bereikt. De Amerikaanse president heeft weliswaar onlangs de eerste fondsen voor de produktie van de nieuwe strategische MX-ra- ketten van een in beginsel te rughoudend Congres gekre gen, maar hij heeft terzelfder- tijd schriftelijke beloften moe ten doen ten aanzien van zijn inspanningen om met kracht te streven naar een wapenak koord met Moskou. Met de ver kiezingen van volgend jaar in het vooruitzicht, realiseert het Witte Huis zich, dat in een poli tiek klimaat van wereldwijd groeiende afkeer tegen kern wapens, zijn geloofwaardig heid niet alleen maar staat of valt met de resultaten van zijn financieel en economisch be leid. door Henk Kolb De presidentiele commissie van top-deskundigen uit de repu blikeinse en democratische hoek, onder leiding van ex-ge neraal Scowcroft, heeft duide lijke patronen vastgelegd voor de toekomstige ontwikkeling van de te land opgestelde stra tegische bewapening van de VS. De MX zou er mogen ko men binnen het raam van een tijdelijke (en door velen als vol strekt zinloos en destabilise rend beschouwde) modernise ring, maar voor de verdere toe komst, zou Amerika een klei nere raket met slechts een kernkop in plaats van de tien op de MX (de „Midgetman") moeten ontwikkelen. Tevens brengt dit mee, dat de wederzijdse kernmachten niet meer moeten worden gemeten volgens het aantal lanceer-in- richtingen, doch aan de hand van het aantal beschikbare kernkoppen. Bovendien is het noodzakelijk qm bij een uiterst onrustbarende toeneming van de discussie over het tijdstip waarop raketten moeten wor den afgeschoten, met de Sow jet Unie tenminste een verbe terd wederzijds waarschu wingssysteem uit te werken, dat de kans op een "kernoorlog bij vergissing" zoveel mogelijk kan uitsluiten. Een trefwoord, dat de VS voort durend hanteren, is „pariteit": een term, die indien hij vol gens de meest strikte opvattin gen zou worden gehanteerd vanaf het herbegin der bespre kingen, de Sowjet Unie zou dwingen tot een aan elke poli tieke realiteit ontstijgende af braak van zijn strategische wa pen voorraad, die voor drie kwart te land staat opgesteld. Zo lang niet tevens de andere strategische wapens waar de Amerikanen een overwicht hebben, ter zee en in de lucht, bij de besprekingen zouden worden betrokken, zo zeggen deskundigen, zouden ook in die zin aangepaste Amerikaan se voorstellen op een volstrek te Russische weigering stuiten Op grond van deze overwegin gen wil het Amerikaanse mi nisterie van buitenlandse za ken de Russen niet meteen de duimschroeven aanzetten en onder meer door een verho ging van het aantal lanceerin- richtingen vergeleken bij Rea- gans eerste voorstellen, een ge- spreksbasis scheppen. Bijna per traditie binnen deze rege- ring-Reagan is daarover een zware strijd uitgebroken met het Pentagon en de CLA, waar bij het in feite gaat om de vraag welke haast kan worden be tracht bij het vervangen van de meerkoppige raketten door de eenvoudige „Midgetman" zon der de Sowjet Unie te land een voorlopig overwicht toe te ken- Behalve „pariteit" is ook „verifi catie" een trefwoord: eventue le overeenkomsten moeten nauwkeurig kunnen worden gecontroleerd op hun nale ving, een punt waarop de Sow jet Unie zich tot nog toe even min toeschietelijk heeft ge toond voor Amerikaanse ver langens. Reagan zal pas vlak voor het be gin van de onderhandelingen de instructies vaststellen, die hij zijn onderhandelaar voor strategische wapens, ex-gene raal Edward Rowny, meegeeft naar Genève. Hij zal dan bij die gelegenheid althans voorlopig een beslissing moeten nemen in de twist tussen de civiele „hardliners" van het Pentagon en de veel flexibeler opereren de deskundigen van het minis terie van buitenlandse zaken. De VS-president heeft van de nu 91-jarige ex-diplomaat en Sow- jet-deskundige Averell Ham man te horen gekregen dat ook Sowjet-leider Andropov in ernst streeft naar vrede en wa penvermindering. Een top-ont- moeting zou volgend jaar mo gelijk zijn en voor Reagan pu blicitair aantrekkelijk, indien er duidelijk tekenen van voor- Paul Nitze. (Foto AP). uitgang zijn in Genève, zelfs al ligt een definitief resultaat nog niet binnen bereik. Zodra op strategisch terrein de mogelijkheid van een aan vaardbare afspraak binnen be reik lijkt, komt tevens de dwin gende vraag aan de orde wan neer binnen dat raam ook over de wapens voor de middellan ge afstand moet worden ge sproken.. Een rapport van de Amerikaanse Senaatscommis sie voor de buitenlandse be trekkingen, heeft vastgesteld, dat de VS en de Sowjet Unie de kans op een snel akkoord hebben gemist, toen zowel Washington als Moskou een in formeel akkoord dat hun on derhandelaars Nitze en Kvit- sinsky tijdens een inmiddels al legendarische boswandeling hadden geformuleerd. ADVERTENTIE Mocht uw Zanussi diepvriezer binnen 5 jaar na aankoop een mankement krijgen waardoor de levensmiddelen bederven, dan vergoedt Zanussi de schade. Deze unieke verzekering durft Zanussi u te geven. Omdat we weten hoe betrouwbaar onze diepvriezers zijn. Uw winkelier kan u er alles over vertellen. Mooi de grootste in Europa.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 11