Bonden stellen omroep ultimatum Spelers Willem II eisen terugkeer van Jan Brouwer Spoedig invoering korter werken Actie tegen spreeuwen veroorzaakt overlast Verschoor rond met Haarlem Journalisten visum voor Polen afgewezen Arbeidsbureau moet naar werkgevers toe Van der Lippe en Mens zorgen voor eerste stunt in dubbeltoernooi Oranje-jeugd verslaat Sowjet-Unie: 3-2 Cup voor Cosmos Alkemade zesde ARC-junioren gepromoveerd Ajax op bezoek bij FC Iisse PAGINA 1U Varia DINSDAG 7 JUNI 1983 HILVERSUM (GPD) - De vakor ganisaties van omroeppersoneel hebben gisteren verder overleg met de werkgevers opgeschort. De werkgevers is op twee punten een ultimatum gesteld: de volle dige vakantietoeslag moet wor den uitbetaald en er dient een da tum te worden afgesproken waarop de arbeidstijdverkorting zal ingaan. De bonden hebben acties aangekondigd, wanneer aan deze eisen niet binnen twee weken is voldaan. Het conflict tussen werkgevers en werknemers in de omroep vindt zijn oorsprong in de cao '82. Eind maart werd daarbij vastgesteld dat met inlevering van de prijs compensatie een arbeidstijdver korting van één uur per week ge realiseerd zou worden, met als gevolg 130 nieuwe arbeidsplaat sen. Eerder hadden de omroep- werkgevers zich al verplicht tot het opstellen van programmasta tuten. Ook de hoogte van de vakantietoeslag lag in de cao' vast; deze bedraagt acht procent. Probleem met de cao '82 is, dat de ze nog niet door de minister van WVC is goedgekeurd. Volgens de Omroepwet is dat noodzake lijk en daarom staan de werkge- BORNE (GPD) - De politie van Borne heeft gisteravond na tientallen telefoontjes van boze ingezetenen een einde gemaakt aan een actie te gen een enorme spreeuwenkolonie in het centrum van de gemeente, die op verzoek van omwonenden op touw was gezet door de Vogelbe- strijdingsdienst van de vliegbasis iSvente en Staatsbosbeheer. De operatie, die gepaard ging met het afvuren van speciale schrikpatro- nen met een geluid van 120 decibel en het versterkt afdraaien van een op band opgenomen spreeuwengekrijs, veroorzaakte zoveel lawaai, dat overal in Borne kinderen wakker werden, honden aansloegen en paar den in weilanden onrustig werden. Als reden voor het stopzetten van de actie werd opgegeven dat het gemeentebestuur van Borne geen ver gunning had verleend. De omwonenden zijn over het optreden van de Bornse politie zeer verbol gen. Een van de inwoners van de wijk waar de spreeuwenkolonie zich bevindt: „Wij hebben allang geleden geklaagd bij de gemeente dat men iets aan de overlast van de spreeuwen moest doen, maar de gemeente heeft dat nagelaten. Nu hebben we zelf, via Staatsbosbeheer, iets on dernomen en nu wordt ons dat verboden omdat wij niet langs de offi ciële weg vergunning hebben aangevraagd". De spreeuwenplaag in Borne, die ongeveer twee maanden geleden is begonnen, heeft inmiddels een geweldige omvang aangenomen. Een woordvoerder in de buurt: „Het lawaai dat ze maken is nog niet zo erg, maar vooral de stank is ondraaglijk. De spreeuwen poepen het hele bos vol, en vooral met dit warme weer verspreidt dat een vreselijke geur". Harm Vonk van de vliegbasis Twente: „Toen wij de melding binnen kre gen, hebben wij na overleg met de commandant van de basis meteen 'ja' gezegd. Normaal opereren we nooit buiten het terrein van de vlieg basis, maar dit was een noodgeval. Als je de kennis en het materiaal in huis hebt, waarom zou je dat dan ook niet aan de burgers ten goede laten komen?". vers op het standpunt dat zij nog geen uitvoering kunnen geven aan de afspraken over arbeids tijdverkorting. De bonden zijn van mening dat de cao rechtsgel digheid heeft sinds deze op 10 mei door het ministerie van so ciale zaken is geregistreerd. Zij willen niet langer op WVC wach ten en eisten gisteren van de werkgevers binnen veertien da gen een datum af te spreken waarop de arbeidstijdverkorting in zal gaan, uiterlijk op 1 juli. De werkgevers waren niet bereid aan die eis tegemoet te komen. Wat de hoogte van de vakantietoe slag betreft staan de omroep- werkgevers op het standpunt, dat het gemakkelijker is later iets uit te betalen dan later iets terug te vorderen. In de cao '82 is het vakantiegeld weliswaar op acht procent bepaald, vorig jaar is uit betaling door de loonmaatregel van de regering op 7,5 procent geblokkeerd. Zolang de minister de ruimte voor de cao '83 niet heeft vastgesteld, waarbij de mo gelijkheid dat de omroep trend volger wordt en dus de bij de overheid bestaande arbeidsvoor waarden moet hanteren nog steeds bestaat, wil werkgevers- onderhandelaar Spaan niet meer dan 7,5 procent uitbetalen. De bonden staan op het standpunt, dat sinds de loonmaatregel is af gelopen het oude bedrag van acht procent weer geldt. Een derde eis van de bonden - bin nen twee weken voorstellen voor de bij de cao '82 overeengeko men programmastatuten - is gis teren door de werkgevers wel in gewilligd. Niettemin was de wei gering op de twee eerste verlan gens voor de vertegenwoordi gers van de Dienstenbonden FNV en CNV, de NVJ, de Unie BLHP en de Kunstenbond reden genoeg om alle overleg de ko mende twee weken op te schor ten. Wordt er in die periode niet op de eisen gereageerd, «dan vol gen acties, zo werd gisteren aan de werkgevers meegedeeld. TILBURG (GPD) - Het verrassende ontslag van Jan Brouwer als hoofd trainer van Wihero II heeft binnen de Tilburgse eredivisieclub voor flink wat opschudding gezorgd. Een aantal spelers wil niet langer met het huidige Willem Il-be- stuur onderhandelen over de verlenging van hun contract, wanneer er geen nadere verkla ring wordt gegeven over het plot selinge ontslag van Brouwer, na dat eerder mondeling was over een gekomen de verbintenis met de Tilburgse oefenmeester met minimaal nog een seizoen te ver lengen. Spelersraad-voorzitter Johan Huy- bregts: „Zolang ons geen duide lijkheid wordt gegeven over de werkelijke reden om Brouwer te ontslaan blijven wij bij onze eis dat hij terugkeert in de groep. Pas daarna zijn we weer bereid om over eventuele contractver lengingen te praten". „Het is voor ons als spelers", aldus Huybregts, „onbegrijpelijk dat deze man nu plotseling aan de kant is gezet. Een paar weken ge leden nog werd door het bestuur benadrukt dat Brouwer het afge lopen seizoen bijzonder goed bij Willem II had gefunctioneerd en dat zijn contract zonder meer zou worden verlengd. Op het tech nisch functioneren van Brouwer LEIDEN - John Verschoor (27) maakt het komend seizoen zijn debuut in de eredivisie. De Leid- se voetballer van Telstar tekende gisteren een contract voor twee jaar bij Haarlem, dat hem aan trok als opvolger van Martin Haar, die naar AZ vertrok. John Verschoor is afkomstig van LFC, waar hij de jeugd zou zijn gaan trainen als Haarlem hem niet zou hebben aangekocht. is nooit een woord kritiek ge weest". "Bovendien vind ik het een bijzon der kwalijke zaak dat Brouwer pas vorige week te horen heeft gekregen niet langer voor een contractverlenging in aanmer king te komen. Dat ontneemt hem de mogelijkheid nog ergens anders aan de slag te komen". Binnen de spelersgroep van Wil lem II is inmiddels afgesproken dat geen enkele speler voorlopig nog met het Tilburgse bestuur rond de tafel gaat zitten om over een contract-verlenging te pra ten. De spelers die het advies van de spelersraad zullen opvolgen zijn Toine van Mierlo (hij is nog altijd met onder meer NAC in on derhandeling), Toon Nelemans, Chris Guthrie, Bram Braam, Jo han Huybregts, Bert Gozems en doelman Van der Meijden. Toon Nelemans, de schaduwschut- ter van het afgelopen seizoen: „Brouwer keert eind deze week terug van een vakantie in Zuid- Frankrijk. Er zal dan beslist nog wel een gesprek tussen Brouwer en de spelers van Willem II wor den gearrangeerd. Brouwer lag verschrikkelijk goed in de groep en wanneer er een mogelijkheid kan worden gevonden om beide partijen weer op één lijn te krij gen moeten we dat beslist niet nalaten". Hoewel het bestuur van Willem II de reden voor het plotselinge ontslag van Brouwer angstvallig binnenskamers wenst te houden is het in Tilburg een publiek ge heim dat Brouwer zich bij Wil lem II met meer dan alleen maar technische voetbalzaken zou hebben beziggehouden. Onder meer zou Brouwer verschillende spelers bij belasting-technische zaken terzijde hebben gestaan op momenten dat de Tilburgse ver eniging zelf pogingen ondernam met de fiscus tot een vergelijk te komen. Willem Il-voorzitter Wim Groels wil daarover echter geen enkele mededeling doen. Hij beperkt WENEN/BRUSSEL (GPD/ ANP) - Een aantal Neder landse journalisten dat een visum heeft aange vraagd om in Polen de reis DEN HAAG Ongeveer 200 leden van de jongerenorganisatie FNV protesteerden gisteren op het Haagse Binnenhof. Staatssecretaris De Graaf (sociale zaken en werkgelegenheid) werd een toegetakelde pop overhandigd uit protest tegen de afbraak van jeugdlo nen en uitkeringen. (Foto ANP) VEENENDAAL (GPD) - Het ar beidsbureau moet veel meer be zoeken brengen aan werkgevers. Niet alleen om bekendheid te ge ven aan het arbeidsbureau, het servicepakket en de dienstverle ning die kan worden geboden, maar ook om te luisteren naar de wensen van het bedrijfsleven. Dit zei minister De Koning (sociale zaken en werkgelegenheid) bij de opening van een nieuw ge bouw voor het arbeidsbureau in Veenendaal. De minister zei er van overtuigd te zijn dat door zo'n werkwijze het bijeenbren gen van vraag en aanbod sterk kan worden verbeterd. Volgens hem weten de arbeidsbureaus slechts 20 procent van de vraag van werkgevers. Het meer contact zoeken met het bedrijfsleven is volgens de mi nister een prioriteit van de eerste orde voor de arbeidsbureaus, waarvoor vele andere zaken moeten wijken. Hij wees erop, dat de komende jaren een voort gaande toename van de werk loosheid is te verwachter, als ge volg van verdere afkalving van de werkgelegenheid en de aan houdende sterke groei van de be roepsbevolking met 70.000 per jaar. Van Agt biedt Tweede Kamer excuses aan DEN HAAG (GPD) - Oud-pre mier Van Agt heeft zich te genover de Tweede Kamer verontschuldigd voor zijn re gelmatige afwezigheid in de afgelopen maanden. In een brief aan kamervoorzitter Dolman zegt de oud-minis ter-president dat hij er zich van bewust is dat "in de afge lopen korte periode dat ik lid van de Kamer was, niet bij ster heb kunnen boeien, noch vermoeien". Van Agt, die op 16 juni Commissaris van de Koningin in Noord-Brabant wordt, doet met ingang van die datum tevens afstand van het lidmaatschap van de Tweede Kamer. In zijn brief benadrukt de vroe gere minister-president dat hij het „existeren en functio neren van de Tweede Kamer in ons parlementaire demo cratische bestel zeer hoog schat". Hij voegt daar aan toe dat hij grote waardering heeft voor de wijze waarop Dol man het voorzitterschap van de Tweede Kamer vervult. Van Agt is de afgelopen maan den regelmatig, ook vanuit zijn eigen fractie, gekriti seerd vanwege zijn afwezig heid. Sinds zijn benoeming tot lid van de Tweede Kamer na de verkiezingen van sep tember vorig jaar heeft hij slechts sporadisch een verga dering van de Kamer bijge woond. Op een gegeven ogenblik vond het CDA-ka- merlid Dekwaadsteniet de zaak zo belachelijk worden dat hij in een fractiebijeen komst voorstelde het „zieke kamerlid" (Van Agt dus) een bos bloemen te sturen. van de paus te verslaan, is dat geweigerd. De Poolse ambassade in Brussel heeft Belgische verslaggevers laten weten dat bij grote belangstel ling voor vertrek naar Po len, rekening met afwij zing moet worden gehou den in verband met wat genoemd werd "moeilijk heden met de accommo datie". Een officiële reden voor de afwij zing is de Nederlanders, onder wie onze Weense correspondent Anton Koene, is niet gegeven. Minister Van den Broek van bui tenlandse zaken is verzocht zyn invloed aan te wenden om de weigering ongedaan te maken. De Poolse Vereniging van Journa listen, die veertien maanden ge leden is opgericht ter vervanging van de verboden onafhankelijke uiterst kritische organisatie var. journalisten, heeft in feite 'eer verbod opgelegd aan de 5375 le den om contacten te hebben me* de meeste westerse journalisten Bij de eerste algemene vergadering van de Poolse Vereniging var Journalisten, sinds deze organi satie op grond van de destijds uitgeroepen oorlogstoestand L opgerf&ht, hebben zij zich de af gelopen dagen in een slotresolu- tie gebonden om de leidende rol van de communistische partij te aanvaarden om zich te weer te stellen tegen „anti-Poolse" nei gingen binnen de eigen media. Zij willen in de toekomst hun sa menwerking. met buitenlandse correspondenten beperken, zo blijkt uit een resolutie, tot dege nen die[gevoel hebben voor rea lisme en die niet meewerken aan een anti-'Poolse histerie". Voor Poolse journalisten is het lid maatschap van de officiële jour nalistenorganisatie vrijwel de enige manier om een baan in de journalistiek te krijgen - kranten, weekbladen, radio en televisie - en vooral bij een krant die be hoort tot een officiële partijor gaan. Het genootschap van Hoofdredac teuren heeft premier Jaruzelski van Polen een "verontwaardigd" telegram gestuurd'na de weige ring van een visum door de Pool se ambassade aan vier Neder landse journalisten. Het heeft de Poolse premier gevraagd alsnog een vispm te verstrekken. LEIDEN - In tegenstelling tol1 de tenniscompetitie die on der herfstachtige weersom standigheden werd afge werkt, is de toernooienreeks zeer zomers van start gegaan. Traditiegetrouw wordt het dubbeltoernooi van De Me- renwijk "in het zonnetje" ge zet. Er wordt door heren, da mes- en gemengde koppels gestreden in de C en D klas se. Van de 380 te spelen par tijen is tot nu toe slechts spra ke van één verrassende uit slag: Jan van der Lippe en Gerrit Mens wisten de eerste geplaatsen in herendubbel D, Bram de Fijter en Theo Poots met 6-3, 6-1 terug te wijzen. Het damesdubbel C telt zestien inschrijvingen, waarbij Els de Groot en Thea de Gunst de sterksten worden geacht. voor Ilonka van Riet en Aria- ne Renaud. Peter van Paridon en Jan van Duijn heten de sterksten te zijn bij de C dubbels. Hans Goemans en Hans Thuis, tweede geplaatst, moesten zich vanwege een enkelbles sure van Goemans voortijdig uit de strijd terugtrekken. Wie misschien wel de finale bereiken zijn Dennis van der Water en zijn partner J. Drau- laus, die met 6-4, 6-3 wonnen van P. Chin a Fung en A. Sonneveld. In de categorie mixed dubbel C wordt verwacht, dat Hetty Bosch en Han Lacourt in de finale zullen zegevieren over Dick Zaadnoordijk en Inge van Zuren. Leo van Tongeren en Trees van der Voort deden aleen stap in die richting door een overwinning op H. Altmann en Doris Knott. Van de 64 dames D duo's zijn D. en R. Lacourt getipt als winnaars van de finale tegen C. Hage en A. Wiemans. S. Klein en A. Poots versloegen C. van Meteren en J. Meijer met 6-1, 7-5. Ook C. Lepelaar kwam met E. Velzel een ronde verder. In de herendubbel D lijken J. de Heijer en A. Poots vastbera den op weg naar de finale: ze gunden D. Jongbloed en D. Vermont slechts twee games: 6-1, 6-1. Ook werd door Steenbeek jr. en sr. een dikke overwinning behaald tegen M. Bakker en R. Idema: 6-0, 6-0. M. Dofferhoff en R. Schüller voeren de deelnemerslijst aan in de mixed D. D. Lechte en E. Leibrandt zijn als twee de geplaatst. Deze combina tie boekte een eerste rondeze ge op het koppel Elderhuis/ Elderhuis: 6-3, 6-2. zich tot: „De beslissing om het contract met Brouwer niet te ver lengen is gedaan in het belang van de vereniging". Groels hanteert zelfs een dreige ment richting spelersgroep wan neer hij stelt dat het wegsturen van dit bestuur voor de vereni ging Willem II in zijn totaliteit wel eens ernstige gevolgen zou kunnen hebben. Johan Huybregts: „Dit bestuur zit er nog niet zo lang en de gehele betaald voetbalmaterie is voor hen kennelijk nog erg nieuw. Wanneer het bestuur deze hele zaak correct via de spelersraad zou hebben gespeeld was er meer dan waarschijnlijk nooit zo'n deining ontstaan". De spelersraad van de Tilburgse eredivisieclub is daarom zo ver bolgen over de handelwijze van het Willem li-bestuur omdat in een eerder stadium ook al elftal- begeleider John Maas, zoon van de vroegere Willem Il-voorzitter Leo Maas, zonder voorafgaand overleg te verstaan werd gege ven dat men niet langer van zijn diensten gebruik wenste te ma ken. Willem II wil op korte termijn een opvolger voor Brouwer aantrek ken. Voornaamste kandidaat is Dick Buitelaar, bondscoach van het nationale militaire team en assistent-trainer bij de Bredase eerste divisieclub NAC. Buite laar: „Willem II weet inmiddels dat ik beschikbaar ben. Welis waar heb ik mijn contract bij NAC al met een jaar verlengd, maar omdat er hier sprake is van een positieverbetering kan dat geen noemenswaardige proble men opleveren". Ook voor het begin van het vorige seizoen werd Buitelaar als toe komstig Willem II-oefenmeester genoemd. Op het allerlaatste mo ment gaven de Tilburgers even wel de voorkeur aan Georg Kno bel, die nog voor het begin van de competitie weer vertrok, waarna in allerijl Jan Brouwer een eenjarig contract werd aan geboden. MONTERREY - Het Neder lands voetbalelftal heeft gis teren tijdens het toernooi om het wereldkampioenschap voetbal in Mexico (voor spe lers tot twintig jaar) zijn eer ste overwinning behaald. In Monterrey zegevierde Ne derland over de Sowjet-Unie met 3-2. Bij rust was de stand gelijk 1-1. De Nederlandse treffers kwamen op naam van de Feyenoorders Duut en Been (twee). Voor de Sowjet- Unie scoorden Salimov en Protasov. Brazilië, dat evenals Nederland en de Sowjet-Unie in groep d is ingedeeld, won in Guadala jara met 3-0 van Nigeria. Ne derland startte het toernooi met een gelijkspel (1-1) tegen Brazilië. Giorgio Chinaglis, aanvoerder van New York Cosmos, met de hem door bondsvoorzitter Howard Samuels overhandigde Cup. (Foto AP) EAST RUTHERFORD (ANP) - New York Cosmos heeft het toer nooi om de transatlantische be ker gewonnen. De ploeg, waarin Wim Rijsbergen ontbrak wegens de afscheidswedstrijd van Wil lem van Hanegem, zegevierde in de laatste wedstrijd voor 52.000 Cosmos eindigde als eerste dankzij een beter doelgemiddelde dan Fiorentina (Italië). Voor Cosmos scoorden Cabanas, Chinaglia, Bogicevic en Romero. Het tegen doelpunt kwam op naam van Ian Bridge. Seattle werd derde en Sao Paulo uit Brazilië vierde en laatste. WEYMOUTH - John Stavenuiter is de strjyd om het wereldkam pioenschap zeilen in de 470-klas- se, voor Weymouth aan de Engel se Zuidkust goed begonnen. De zeiler uit Medemblik, met Leide- naar Guido Alkemade als be manning, eindigde de eerste wedstrijd als zesde. Winnaar werd de combinatie Barnes/Wil-! cox (Nieuw Zeeland), die de Ne derlanders uit de voorlopige Olympische selectie ruim voor bleef. ALPHEN AAN DEN RIJN - De B-junioren van ARC zijn gepro moveerd naar de regionale klas- se. Gisteravond werd met 3-2 ge wonnen van Xerxes, waaronder de Alphense ploeg onbereikbaar werd voor de concurrentie. Eer der werd gewonnen van DSO en Sliedrecht. Richard Wieman, Ar- dy Oosterlee en Peter Harkema waren trefzeker voor de Racing. LEIDEN - Het eerste elftal van Ajax komt dinsdag 14 juni op be zoek bij FC Lisse. Een combina tie van de zaterdag en zondagaf deling zal dan als tegenstander fungeren van een elftal, waarin Johan Cruijff en Soren Lerby hun opwachting zullen maken. Het aanvangsuur is bepaald op 19.00 uur.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 10