5 D T "Het evenwicht is volmaakt" Van Hanegem: "dit sloeg echt alles "Met ons eigen spel, lukt het wel" Glasbergen bij RB aan kant gezet Dag voor de Kromme groot succes "Willem houdt veel meer over Johan Cruijff paait 'kuip' Noordtvijk draait rollen in eigen huis om: 3-1 MAANDAG 6 JUNI 1983 RIJNSBURG - Nico Glasbergen moet zijn werkzaamheden als elftalleider van Rijnsburgse Boys staken. Dit is hem vorige week dinsdag door trainer Arie Lagendijk te verstaan gegeven. De spelersgroep, aldus Glasber gen, wist van niets. Het bestuur van Rijnsburgse Boys zal zich in de loop van deze week nader be raden over de kwestie. Arie Lagendijk heeft persoonlijke reden aangevoerd om de samen werking met Glasbergen, die vier jaar de A-selectie heeft bege leid, te verbreken. Glasbergen: "Hij heeft me op m'n hart ge trapt. Zijn argumenten zijn niet duidelijk, er klopt niets van deze hele affaire. Ik wil eerst alles eens op een rijtje zetten. De fei ten hou ik voor me. De selectie moet verder, dit mag niet ten koste gaan van de groep en het resultaat". Arie Lagendijk: "Het zijn interne zaken. Ik voel me niet geroepen in de krant als eerste uit de school te klappen. Ik vraag me af wat hier de actuele nieuwswaar de van is". "Ik ben een clubman", zegt Nico Glasbergen, "niet iemand die voor een jaartje ergens rond loopt en zich daarna nooit meer laat zien. Clubmensen moeten waardering krijgen, vind ik, en dan krijg je dit. Hier had ik nooit op gerekend, 't Is verrekte jam mer. De sfeer was geweldig. Ik kan het niet snappen. Lagendijk kan bij wijze van spreken vol gend jaar zó weglopen en is dan overal van af. Maar Rijnsburgse Boys moet dan verder, dóér denk ik aan". 99 ROTTERDAM (GPD) - Wim van Hanegem zal veel meer overhouden aan zijn benefiet dan de drie ton waarover vrij dagavond in het VARA-pro- gramma Haagse Bluf werd gesproken. Volgens leden van het comité dat zijn ere- wedstrijd regelde, is de kans groot dat voor de Kromme wel degelijk een speciale be lastingregeling wordt getrof fen. Na aftrek van de bedragen die de voetballer heeft bestemd voor goede doelen (zeehon den Pieterburen, Piet Kraak en geestelijk gehandicapte kinderen) wordt de helft van de recette van een miljoen gulden gestort in het Spelers- contractfonds. Dat wordt over een periode van tien jaar aan Van Hanegem uitge keerd, waardoor de belasting minder wordt. Over het be lasten van de andere helft van het bedrag wordt nog on derhandeld met drie hoge be lastingfunctionarissen. Die gesprekken zijn nog niet af gerond, maar zeker is wel „dat Willem veel meer dan drie ton overhoudt". ROTTERDAM - Bij het af scheid van de oude mees ter leek het grootste deel van het legioen de komst van de nieuwe leider vei lig te willen stellen. Het massale volksfeest dat za terdag in de Rotterdamse Kuip werd gevierd voor Willem van Hanegem werd aanvankelijk licht bedorven door de fluit concerten en spreekkoren die de felste Feyenoord- fans over Johan Cruijff lieten neerdalen. Elke keer als hij in de in 2-2 geëin digde erewedstrijd tegen Feye- noord aan de bal kwam voor het „oude" WK-elftal, was het raak en snerpte het „Willem forever, Cruijff never" uit vak S en een paar aanpalende tribuneryen. Eerst alleen tot ongenoegen van Van Hanegem zelf („Waarom moest dat nou, hij is toch een groot voetballer? Voor mij mag hij hier zó komen"), later wekte het ook irritatie bij veel andere kijkers onder de 57.000 klanten waarmee de Kuip tot de nok toe gevuld was. Door de klasse-demonstratie van techniek en inzicht, waarmee J. C. de anti-houding beantwoord de, ging het grootste deel van het publiek volkomen overstag voor de maestro die nog altijd in de markt is om de vacature-Van Ha negem in het elftal van Feye- noord volgend seizoen op te vul len. „Over een week, of tien da gen", zet Cruijff alles op een rytje en neemt hij een beslissing, die nu vermoedelijk gunstig voor Rotterdam zal uitvallen. Vooruit lopend daarop benutte hij de af- scheidswedstrijd van zijn colle ga-vedette om goodwill te kwe ken in de havenstad. Volmaakt onbewogen, „want als je zolang meeloopt, heb je daar niks meer van. Dan doe je gewoon een paar leuke dingen en dan is dat fluiten zo voorbij", slaagde hij zo volle dig dat het gefluit tenslotte vol komen overstemd werd door het applaus en het gescandeerde ge roep van zijn naam... Alleen de spreekkoren voor „Wil lem" bleven luider, maar het was dan ook de dag van de Kromme in de Kuip, waar bewezen werd dat een scenario voor een ere wedstrijd van een Nederlands voetballer met een beetje goede wil best gevolgd kan worden. In het verleden flopten de af- scheidswedstrijden voor Johan Cruijff bij Ajax (tegen Bayern München) en van Wim Jansen bij Feyenoord (de competitiewed strijd tegen Excelsior) op een NOORDWIJK - De tweede episode van het feuilleton 'De slag om de zaterdagtitel' liet zich in vergelij king met de voorgaande afleve ring in spiegelschrift lezen. 'Spits' gaf René van Hensbergen uit naam van Noord wijk een draai van 180 graden aan de on verbiddelijke bestseller, waar van IJsselmeervogels vorige week kort en bondig de beginre gels dicteerde. Zoals de Spaken burgers in eigen omgeving een 3- 1 honorarium opstreken, tou cheerden zaterdag de Noordwij- kers een gelijke beloning. In Har derwijk, op het lommerrijke complex van WOG, wordt op 11 juni de drieluik voltooid. "Er is sprake van volmaakt even wicht tussen de ploegen", ging Noordwijk-trainer Piet Buter wijselijk een prognose uit de weg. "In Harderwijk wordt het erop of eronder", nam-namens IJsselmeervogels Jaan de Graaf zijn toevlucht tot een overigens terzake doend cliché. Op zijn kop Met René van Hensbergen als drie voudige prijsschutter zette Noordwijk op Duinwetering de tweestrijd om de landstitel op zijn kop. Alle gebeurtenissen van zaterdag stonden haaks op het verloop van het uitstapje in Spa kenburg, zeven dagen eerder. Waar IJsselmeervogels op de vertrouwde 'Westmaat' met veel machtsvertoon een 2-0 ruststand collecteerde, daar wist Noord- wijk zich op eigen grond 'half weg' in het genot van eenzelfde voordelige pauzestand. Gelijk Noordwijk in het pittoreske, aan het IJsselmeer palende nest van de Vogels een goede tweede helft vierde met een tegengoal en daarna de tegen alle logica in gaande 3-1 moest incasseren, zo ondergingen de Spakenburgers in de door scheidsrechter Brus- saard matig gefloten terugwed strijd hetzelfde lot. Het trekken van vergelijkingen stokte pas geruime tijd na de vaststelling van de omgekeerde 3-1. Uitgebreid was in het kamp van IJsselmeervogels stilgestaan bij de "door ons enorm slecht ge speelde eerste helft". Of zoals trainer Jan Lankreyer het uit drukte: "We hadden aan een ge lijkspel voldoende, onbewust speelde bij ons voor rust dat ge geven mee". In anders gekozen bewoordingen zei de man die straks plaats moet maken voor de in Spakenburg bewierookte Pierre Stevenaart precies het zelfde als een week eerder de voor John Eelman opzij stappen- Met die verklaring gaf Lankreyer een al te simpele voorstelling van zaken. In navolging van Buter, die in Spakenburg niet helemaal tot de kern van de zaak kwam met de vaststelling "er is in de eerste helft te weinig agressie ge toond", drong nu Lankreyer niet geheel tot de achterkant van het gelijk door. Het sierde hem evenwel dat ook hij zaterdag in de rust de puntjes op de i zette, waar Buter in de eerste ontmoeting de onderbreking ge bruikte om orde op zaken te stel len. Tot het besef gekomen dat in wedstrijden als deze, dingen kunnen plaatsgrijpen die afwij ken van wat in de competitie ge meengoed pleegt te zijn, viel Lankreyer van zijn geloof in het tweespitsensysteem af. Eerder was Buter al 'om' gegaan door de opstelling van Van der Veen op het middenveld.' Het moet ge zegd dat beide mutaties heilzaam werkten. Bij IJsselmeervogels ging de voor middenvelder Koelewijn geko men Theo Muys na het thee-in termezzo voor in de strijd als centrumspits. Bij Noordwijk damde Frans van der Veen als buffer op het vijfmansmidden veld het gevaar-Henk de Graaf goeddeels in. Er kunnen aan de persoon Van der Veen talloze verhalen worden opgehangen. Hoe dikwijls is niet gezegd dat hij een breker in de meest letter lijke zin is, bijvoorbeeld. Dat hij op zekere momenten hard, mee dogenloos, zelfs gemeen kan zijn. In al die kwalificaties mag een zekere waarheid schuilen, feit is wel dat Van der Veen er zaterdag stond, karakter toonde en ook in de opbouw niet uit de toon viel. Hulk Driemaal slechts ontsnapte zijn grote tegenspeler Henk 'van Ze- ger' de Graaf aan zijn aandacht, driemaal ook hees Noordwijk prompt de stormbal onder het aanstormende geweld van de Spakenburgse hulk. Tien minu ten voor rust brak hij op links door, waarna de goed door Sjaak Sluys aangepakte Jaan de Graaf de bal glijdend naast het Noord- wijk-doel deponeerde. Henk de Graaf had samen met zijn veelal op de linkerflank opduikende naamgenoot Jaan ook de hand in de na 58 minuten door Theo Muys gescoorde 2-1, terwijl hij diep in de tweede helft ook nog eens de lat zou treffen. "Tegen IJsselmeervogels moet je gewoon hard werken, met tech niek alleen kom je er tegen die ploeg niet", sprak Piet Buter. "Van oer Veen heeft in alle op zichten zijn reputatie eer aange daan", doelde Lankreyer op een aanvaring tussen Van der Veen en De Graaf, waarbij de laatste groggy ging. Van der Veen: "Die gasten moeten niet zeuren. De Graaf wilde vanuit een vrije schop meteen op doel schieten, maar dat verhinderde ik door mijn lichaam er voor te gooien. Zolang er niet is gefloten, lóét ik niet op doel schieten". Een andere Noordwijker die zater dag naar een vaste aanstelling solliciteerde heette René van Hensbergen. Door Buter dik wijls gebruikt als 'manusje van alles' manifesteerde de links back van vorige week zich weer eens als een rechtgeaarde spits, die in het zestienmeter-gebied niet denkt maar doet. De num mer twaalf bewees tot driemaal toe zijn drang naar de vijandelij ke goal, waarbij hij vooral in de achttiende en drieënveertigste minuut als een ouderwetse mid- voor te werk ging. In de achttien de minuut, toen de door Jos Smits aangespeelde Van Hens bergen vanuit de draai op doel knalde, waarbij hy zowel de ach ter hem staande Slechtenhorst als invaller-doelman Jan Ruizen- daal verraste. In de drieënveer tigste minuut haalde hij zonder dralen uit na een pass van Jan Willem Bogers. "Het leek wel of die Noord wijkers in de eerste helft constant een ei land tot hun beschikking had den, waar ze heerlijk op konden tikken", vond Lankreyer, die na rust zijn manschappen tot pres sie maande. De vers van de markt geplukte Jaan de Graaf, die in het tweede deel van het duel de ogen van de 3500 toe schouwers op zich richtte met een schitterende 'drop-kick', vergde na een 'warming up' van 45 minuten meer en meer de op lettendheid van de later door Andries Wendt vervangen Sluys. Jan Vedder, voor rust afwisse lend door Bogers en Gerlof in de positie opgevangen, kwam als extra-aanvaller wat meer in beeld. In de spits betekende Theo Muys een lastige klant voor de wegens een overtreding op Vedder geboekte Siem van Be- veren, op het middenveld zag Jos Smits nogal eens de hielen van Jan Muys. Balans Noordwijk, dat veel ruimte weg gaf, wankelde onder de Spaken burgse druk, maar kon de schade beperken tot de 2-1 van Theo Muys. Zelfs mocht Van Hensber gen, die na rust in zijn eentje de onder druk kwetsbare verdedi ging van IJsselmeervogels had moeten bezighouden, zich aan het slot na voorbereidend werk van Van der Veen en John Marijt voor de derde maal laten huldi gen. De 3-1 stond niet in relatie tot de spelverhoudingen in de tweede helft, maar dat gold ook voor de zeven dagen eerder door Jaan de Graaf gescoorde 3-1. In alle opzichten is de balans na twee duels dus in evenwicht; de ruststand is 4-4. In Harderwijk wordt het laatste Vanuit draai haalt René van Hensbergen uit. Piet Slechtenhorst (10) van IJsselmeervogels is verrast. Met John Marijt (links) kan de Noordwijkse nummer twaalf de 1-0 bejubelen. hoofdstuk van de trilogie ge schreven. Daarin zal worden dui delijk gemaakt of Noordwijk na 270 minuten harde arbeid een feestelijk glas melk mag drinken dan wel IJsselmeervogels een (Foto Holvast). extra dikke plak cake van oma mag aansnijden.. GERARD VAN PUTTEN. verschrikkelijke manier: de be nefiet voor Van Hanegem, opge luisterd door het Leidse muziek korps Concordia werd een door slaand succes. Het benadrukte eens te meer welk een aparte plaats de nummer 10 in het Nederlandse voetbal heeft ingenomen. Niet alleen bij het volk, dat hem zelfs verbaal bleef eren toen hij allang ontroerd de tunnel was ingegaan na de sym bolische rode kaart in de 70e mi nuut van het duel; ook bij zijn collega-voetballers. Alleen Jong bloed had geen gehoor gegeven aan de invitatie om zyn afscheid op te luisteren in het zilveren WK-elftal van 1974 en Krol en Neeskens waren er niet, maar die voetballers waren geblesseerd geraakt. De anderen waren alle maal graag gekomen. Cruijff had er zijn vakantie voor onderbroken, Suurbier was ko men overvliegen uit de States en coach Rinus Michels was op het laatste moment op Zestienhoven gearriveerd na de wedstrijd waarin zijn FC Köln zich van een UEFA-plaats had verzekerd. Wim Rijsbergen, 's morgens aan gekomen uit de VS, maar nog op merkelijk fit drukte uit waarom iedereen al die moeite had ge daan. „Omdat Willem een uniek figuur is geweest in het voetbal. Een man van die klasse staat niet klaar en komt nooit meer terug. Voor zo'n man doe je dat". Alleen voor de Kromme ook, was het elftal van Feyenoord bereid zich zelf te verloochenen. Hoe wel ze uit „prestige-overwegin- gen" fel gebrand waren op de winst, lieten de Rotterdammers de touwtjes een periode lang be wust vieren. Nadat Houtman met een zeer fraaie omhaalvoUey de 1-0 aan zichzelf cadeau had gedaan op zijn drukbezochte 26e verjaardag en Nielsen vanaf de aftrap voor de tweede helft voor 2-0 had gezorgd, nam de ploeg gas terug om de Kromme in de gelegenheid te stellen alsnog eer vol afscheid te nemen. Ofschoon hij vaak in stelling was gebracht en uiteraard alle vrij heid had gekregen, waren zijn eerdere pogingen om een goal te maken mislukt. Doelman Joop Hiele was eenmaal precies ver keerd uitgevallen en had „per ongeluk" („Want hij passeert me normaal altijd aan de andere kant") een doelpunt voorkomen toen Van Hanegem op aangeven van Cruijff voor hem was ver schenen en Nielsen had de t Kromme nog eenmaal op de doellijn afgestopt, maar zijn ere- treffer kreeg hy toch. Geheel op eigen kracht, met een fraaie kop stoot na een comer van Cruijff, die vijf minuten later zelf met het hoofd de 2-2 letterlijk in de tou wen hing. Een mooier moment om te stoppen was niet denkbaar, „dus" gaf ar biter Corver Van Hanegem rood en een hand, waarna de Kromme samen met Truus op de schou ders ging om de staande ovatie van 57.000 mensen in ontvangst te nemen. Een imponerend mo ment. „Ik kreeg een brok in mijn keel", beschreef Michel Valke de sfeer in de Kuip, waarboven re clamevliegtuigjes in file rondtol den. De Kromme zelf schudde zijn ont roering later van zich af tijdens het feest te zijner ere, waarop hij maar niet genoeg kon krijgen van de samenzang van Andre Hazes. Na dat aparte één-tweetje sprak hy: „Ik heb tegen deze dag opgezien, maar dit sloeg echt al les". PAUL DE TOMBE. NOORDWIJK - De bruingebrande koppies glommen weer. Zij stonden verbeten, de gezichten van de Noordwijkers bij aanvang van de return tegen IJsselmeervogels. Een week eerder hadden zij zich laten afbluf fen, inderdaad. Maar 'de vogel' die twee dagen na de 3-1 overwinning in een landelijk dagblad laatdunkend vertelde over Noordwijkers met bruingebrande koppies die alleen maar op de zonnebank lagen en de afdelingstitel zo'n beetje cadeau hadden gehad, die had het goed mis. Zij zouden zich dat dan ook zeker geen tweede keer laten zeggen. "Polariserend geklets. Wij noemen hen toch ook geen palingboeren?", hekelde Frans van der Veen de betrokken vogel zaterdagmiddag, nadat Noordwijk met de 3-1 winst aan de eigen Duinwetering de zaak in zijn geheel had recht getrokken. Er komt dus zaterdagmiddag (16.00 uur) een allesbeslissend duel bij WOG in 'Harderwiek', wat trainer Piet Buter het thuisfront vorige week na de nederlaag in Spakenburg al had voorspeld. "Volkomen terecht", meende in het andere kamp veteraan Jan Vedder. "Het wordt een volledig open pot", waaraan Sjaak Sluys toevoegde "met een ouderwetse uitslag". De back was weer van de partij, als mandekker vanlmarktkoopman Jaan de Graaf (die pas tien minuten voor aanvang in Noordwijk arriveerde) het toonbeeld van sportieve agressie en kracht. Vorige week schreef hij af vanwege een bruiloftsfeestje. "Na die wedstryd hoorde ik alleen maar dat de jongens te hef waren geweest. Toen ik maandag op de training kwam en zag hoe hard ze met elkaar in duel gingen, kon ik me dat niet voorstellen. Jongens, heb ik toen gezegd, bewaar nou ook een beetje voor zaterdag. Want tegen IJsselmeervogels moet je er wel inkleunen". Voor Noordwijk betekende de aanwezigheid van Sjaak Sluys een gerust stelling. "Je weet wat je aan Sjaak hebt", stond René van Hensbergen de bewaking van de onberekenbare Jaan de Graaf aan zyn ploeggenoot af. De vleugelspits zelf was ook content met Sluys. "Van Hensbergen vorige week vond ik lastiger. Maar zet dat niet in de krant", grapte hy, "anders heb ik hem volgende week wéér by me". Die kans is echter zeer gering. Noordwijk verkiest het eigen spelletje, zal zich na de identieke dubbel met IJsselmeervogels niet aanpassen aan de opponent. "Vorige week deden we dat wel. We keken huizenhoog tegen die jongens op. Als we ons eigen spel spelen, lukt het allemaal veel beter", wist René van Hensbergen na een nieuwe triomftocht over de als altijd lauw reagerende Duinwetering. De Noordwykerhouter stond driemaal "op de goede plek" en beschouwt dat na zijn doelpun- tenfeestjes tegen Nieuw Lekkerland (4x), RCL (3x) en Quick Boys (2x) als vanzelfsprekend. "Bij die eerste goal was het uizicht van de keeper belemmerd, die tweede was een eenvoudige schietkans en bij die derde had ik het geluk dat de bal van de paal af weer precies voor m'n voeten rolde". "We hebben het in de eerste helft laten zitten", constateerde Jan Vedder. "Het was een rommeltje, maar in de tweede helft heeft Noordwyk ei genlijk geen kans meer gehad. Aan het einde was Noordwyk op. Als je ze agressief aanpakt, dan zyn ze erg kwetsbaar". "Het is weer eens gebleken dat Noordwyk een eenheid is", zette Sjaak Sluys daar tegenover. "Heb je die sprint van Geert Jan Bakker gezien achter Jaan de Graaf aan? Hij ging door tot hy erby neer viel. Dan blykt hoeveel zo'n spits over heeft voor de ploeg. Daarin staat Noordwyk GERARD HAVERKAMP

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 9