PPR wil verbond klein links Gehandicapten zwaar getroffen Gehandicaptenvervoer ontslaat 140 mensen Minister moet meer dwars liggen in EG C >- Ds. Overduin overleden Ook Gewestelijk Orkest bij rapport betrekken Met het oog op Europese verldezingen Zuid-Afrika manifestatie Ruimteveer trekt massaal belangstelling Verkeersdoden Totaalbeleid ontbreekt "Democratisering leger verdwijnt" MAANDAG 6 JUNI 1983 Vissersbond: ALKMAAR (ANP) Voorzitter Hoekstra van de Nederlandse Vissers bond wil dat minister Braks (landbouw en visserij) in het vervolg in de vergaderingen van visserijministers van de EG-landen dwars gaat lig gen. Denemarken doet dat al jaren en dat land heeft met die houding voor zijn vissers veel meer bereikt dan Nederland, zo luidt het argu ment van Hoekstra. Afgelopen zaterdag uitgesproken op de jaarverga dering van zijn bond. Ook vindt Hoekstra dat de Nederlandse overheid zich veel te veel aan de regels van de EG houdt. Dat blijkt volgens hem uit het grote aantal boetes en veroordelingen die Nederlandse vissers krijgen opgelegd, als zij te veel of in verboden gebied hebben gevist. Denemarken daarentegen, aldus Hoekstra, vist er maar op los, zonder dat de overheid daar streng optreedt tegen de vissers. Volgens de voorzitter mocht het land 30.000 ton haring vangen, maar heeft het in werkelijk heid bijna zes keer zoveel uit zee opgehaald. Voor België en Frankrijk geldt volgens Hoekstra hetzelfde ten aanzien van het toezicht door de nationale overheden. Eind februari werd de haringvisserij verboden, maar in Boulogne en Oostende liepen de bo ten een maand later nog met de ruimen vol maatjes binnen. Hoekstra toonde zich niet bijzonder tevreden met de 3000 ton haring die Nederland op het ogenblik mag vangen. Volgens hem is de visserij er niet mee uit de zorgen, omdat de brandstofprijs voor de boten hoog is. Kritiek had hij ook op de viserijbiologen die naar zijn mening teveel aan de leiband van de overheid lopen en irrelevante adviezen aan de EG geven over waarop wel en waarop niet mag worden gevist. Binnenland VEENENDAAL (ANP) - Op 80-jarige leeftijd is gisteren in Veenendaal overleden ds. J. Overduin, emeritus predi kant van de gereformeerde kerken. Ds. Overduin heeft grote bekendheid gekregen door zijn aandeel in het schoolverzet in de Tweede Wereldoorlog. Hij hield zondag 8 februari 1942 een preek in Arnhem tegen de maatregelen van de Duit sers ten aanzien van het on derwijs. De Gestapo was in de kerk en dezelfde zondag werd hij ook gearresteerd. Tot 9 oktober 1943 heeft hij gevangen gezeten in ver scheidene gevangenissen en concentratiekampen. Na de oorlog heeft Overduin overal in het land lezingen over zijn verblijf in Dachau. Dominee Overduin werd 27 september 1902 in Leiden ge boren. Hij werd in 1930 predi kant bij de gereformeerde kerk van Sleen (Drenthe). In 1933 ging hij naar Kampen, in 1939 naar Arnhem, in 1946 naar Amsterdam, waar hij in 1948 evangelisatiepredikant werd. Van 1953 tot 1964 stond hij in Veenendaal. Hij ging 1 oktober 1964 met emeritaat. Kunstenbond FNV DEN HAAG (GPD) - De Kunstenbond FNV staat kritisch, maar niet afwijzend tegenover de voorstellen voor een reorganisatie van de orkes ten in ons land, die de Landelijke Werkgroep Orkesten bestel afgelopen vrijdag in Den Haag aan minister Brinkman (WVC) heeft aangeboden. „De schade is zo veel mogelijk beperkt", aldus bondsvoorzitter Hans Boswinkel die zelf zitting heeft gehad in de werkgroep. Weliswaar zullen er in de plannen van de werkgroep, de zg. commissie- Sutherland, 130 volledige orkestbanen verloren gaan, maar in eerdere adviezen en voorstellen van het ministerie van WVC was dit aantal veel groter. Essentieel voor de Kunstenbond is het sociaal plan (een landelij ke afvloeiingsregeling) dat de werkgroep in de voorstellen heeft opge nomen. Positief acht de bond ook het nieuwe financieringsstelsel. De Kunstenbond is het er niet mee eens dat het Gewestelijk Orkest voor Zuid-Holland buiten het plan is gehouden. Voorzitter W.J. Sutherland zei vrijdag in Den Haag tijdens een persbijeenkomst overigens dat het experiment dat de provincie Zuid-Holland met het orkest wil uitvoeren met grote belangstelling gevolgd wordt. Het moet niet uitgesloten wor den geacht dat het Gewestelijk Orkest alsnog in een rijkssubsidierege ling wordt opgenomen. De heer Sutherland kondigde aan dat de werkgroep er rekening mee houdt dat het advies van de Raad voor de KunsT over het eindrapport van de werkgroep op 15 juni a.s. klaar is. Op deze zelfde dag zal minister Brinkman met de subsidiënten van de orkesten (gemeenten en provin cies) spreken. Daarop zal de bewindsman zijn definitieve standpunt over het muziekbestel kenbaar maken. Vervolgens zal dit in de Tweede Kamer aan de orde komen. Algemeen wordt verwacht dat deze parle mentaire behandeling niet meer vóór de zomervakantie zal plaatsvin den. Volgens Sutherland heeft de Tweede Kamer op het tussentijdse en uitgelekte advies van de werkgroep vrij positief gereageerd. Voorzitter Sutherland legde er de nadruk op dat het aangegeven aantal volledig door het rijk te betalen salarisplaatsen per orkest niet inhoudt dat het orkest in de praktijk niet meer leden kan tellen. AMERSFOORT (GPD/ANP) - De PPR wil voor de Euro pese verkiezingen van volgend jaar een zogenoemde groene lijst vormen met PSP, CPN en EVP en milieu groepen. Als het overleg mislukt, zal de PPR niet zelf standig aan deze verkiezingen deelnemen, omdat de ra dicalen op eigen houtje toch de kiesdrempel van 4 pro cent niet halen. Dat is het belangrijkste besluit van het congres dat de PPR afgelo pen vrijdag en zaterdag in Amersfoort heeft gehouden. Op vrijwel alle punten volgde het congres de voorstellen van het partijbestuur, waarin de uiteen lopende opvattingen over de toe komst van de partij al tot een compromis waren gesmeed. Aan het besluit ging een uitvoerige discussie vooraf tussen de drie stromingen die zich op het ge bied van de politieke samenwer king in de partij aftekenen, de groene, de rode en de blauwe. De Groenen willen dat de PPR zich ontwikkelt tot een milieupartij in samenwerking met organisaties op dit gebied. De roden willen vooral de samenwerking met PSP, CPN en EVP hechter ma ken, en de blauwen zien meer heil in een zelfstandige koers van de PPR. Tijdens de discussies over de sa menwerking bij de Europese verkiezingen ontstond dan ook nogal wat verwarring over een motie die een aantal afdelingen had ingediend, in aanvulling op het voorstel van het partijbe stuur. Enkele vertegenwoordi gers uit de groene hoek lazen hierin dat de PPR de keus voor een milieupartij in principe al had gemaakt, omdat het partijbe stuur werd opgedragen behalve met de drie andere linkse partij en ook overleg aan te gaan met D'66, de Friese Nationale Partij en het Groene Platform. Vertegenwoordigers van de rode en blauwe stroming ging die in terpretatie te ver. En ook het par tijbestuur kwam op een eerder gegeven positief advies over de motie terug. Het bestuur vindt dat de PPR behalve aandacht voor het milieu ook zaken als de mocratisering en sociaal-econo mische problemen in het oog moet houden. WEERRAPPORTEN Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen Zd.Limburg Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Genève Helsinki Innsbruck Klagenfurt Kopenhagen Lissabon Locarno Londen Luxemburg Madrid Malaga Mallorca Malta München Nice Oslo Parijs Stockholm Casa Blanca Istanbul Las Palmas Beiroet Tunis half bew. licht bew. licht bew. onbewolkt licht bew. licht bew. half bew. onbewolkt half bew. onbewolkt geheel bew. onbewolkt licht bew. regenbui half bew. onbewolkt onbewolkt onbewolkt half bew. licht bew. onbewolkt half bew. licht bew. onbewolkt onbewolkt onbewolkt 10 4 2 29 16 01 30 16 5 26 14 0 26 16 0 24 16 0 26 18 0 - 15 - Het PPR-congres stortte zich, tot tevredenheid van het partijbe stuur, niet op voorhand in de ar men van het zogenoemde Groen Platform (waarin onder anderen PPR-senator Bas de Gaay Fort man en ex-kabouter Roel van Duijn zitten). De initiatiefnemers van dit Platform hebben de naam Groene Lijst al bij de kies raad laten registreren en willen de kleine linkse partijen daar achter krijgen. Maar het PPR-congres vond de be doelingen van het Groen Plat form nog te onduidelijk om er zonder meer „ja" tegen te zeg gen. Twijfels bestaan bijvoor beeld nog over de manier waarop de kandidatenlijst wordt samen gesteld en de wijze waarop geko zenen straks verantwoording af leggen. Ook het ontwerp-pro- gram is vaag, vooral waar het niet over het milieu gaat. In een resolutie over arbeidstijd verkorting heeft de PPR geko zen voor de 25-urige werkweek als doel. Daarbij geldt een voor keur voor de 5-urige werkdag, maar die is voor de PPR-niet hei lig. Ook de driedaagse werkweek is een mogelijkheid. De radica len spraken zich voorts uit voor afschaffing van de sollicitatie plicht voor werklozen. UTRECHT (ANP) - Een economi sche boycot van Zuid-Afrika is noodzakelijk, ook al zullen zwar te Afrikanen daar misschien wel het hardst onder lijden. Als het helpt om bloedvergieten te voor komen is dat een prijs die zij wil len betalen, als er maar een einde komt aan de onderdrukking. Dit zei Ruth Mompati van de Zuid- afrikaanse bevrijdingsbeweging ANC (African National Congres) gisteren op de manifestatie voor een boycot tegen Zuid-Afrika, die dit weekeinde in Utrecht werd gehouden. De bijeenkomst vond plaats aan de vooravond van de hoorzitting die in de Tweede Kamer wordt ge houden over het Zuid-Afrika-be- leid van de regering-Lubbers. De manifestatie is een protest tegen de lakse houding van de rege ring, aldus de organisatoren. Al jaren komen de opeenvolgende regeringen telkens met nieuwe uitvluchten om zaken te kunnen blijven doen met het apartheids regime, zo stellen zij. Volgens mevrouw Mompati zijn sancties tegen Zuid-Afrika zowel op economisch, sportief als cul tureel gebied het enige vreedza me middel om een einde te ma ken aan het apartheidssysteem. Oppositieleider Den Uyl vindt de nota van het kabinet-Lubbers over Zuid-Afrika getuigen van een huichelachtig ontwijken van eigen verantwoordelijkheid. De kabinetsnota veroordeelt de apartheidspolitiek, maar in de nota ontbreekt tegelijk elk voor stel om iets te doen. Den Uyl noemt het "beschamend voor het kabinet dat tien interna tionaal recht-juristen de juridi sche bezwaren tegen eigen sanc tiemaatregelen door Nederland- hebben doorgeprikt". Het is niet ondenkbaar dat Nederland van eenzijdige stappen economische schade zal leiden, maar ons land draagt een eigen verantwoorde lijkheid. De apartheidswetten in Zuid-Afrika zijn in het Neder lands geschreven, zei de PvdA- fractieleider. Het ruimteveer Duizenden stonden langs het strand, zoals hier bij Zandvoort, om het ruimteveer te zien passeren. DEN HAAG (ANP) Tienduizen den mensen hebben gistermid dag langs de kust vanaf ongeveer een uur uitgekeken naar het Amerikaanse ruimteveer "Enter prise", dat vanaf kwart voor drie voorbijkwam op de rug van de Boeing 747. De politie in de kust plaatsen tussen Hoek van Hol land en IJmuiden sprak van een massale drukte. Op en bij het strand van de badplaaten stonden en zaten mensen in gespannen afwach ting, veelal gewapend met verre kijkers en foto- en filmcamera's. Goed zichtbaar vloog de "Enter prise" op de rug van een Boeing- straalvliegtuig langs de kust. De combinatie verscheen bijna an derhalf uur later dan vorige week was aangekondigd. Ook de route was anders. Passagiers van een DC-9 van de KLM kregen een uitzonderlijk uitzicht op het tweetal, toen de 747 tussen IJ muiden en Amsterdam keerde. De DC-9 moest als gevolg daar van in de lucht blijven voordat de landing kon worden ingezet, terwijl 747 en Enterprise zich op een lagere hoogte bevonden. De combinatie heeft ook boven Am sterdam gevlogen. DEN HAAG (ANP) - Door ver keersongevallen zijn dit week einde twaalf mensen om het le ven gekomen. Voor zover be kend raakten eveneens twaalf mensen gewond. In vijf gevallen betrof het een fietser die het slachtoffer werd van een botsing met een auto. Zo overleed een 14-jarige jongen uit Oud Beijerland zaterdag in het ziekenhuis aan de verwon dingen die hij de avond ervoor had opgelopen, toen hij bij het kranten rondbrengen met zijn fiets werd geschept door een au to. In Berkenwoude verdronk zater dagavond een 18-jarige jongen uit Stolwijk nadat hij met de au to door onbekende oorzaak in de sloot reed. BEEMSTER (ANP) - Het ver voersbedrijf Jonk Cars in Beem- ster zal in augustus 140 deeltijd werkers ontslaan. Jonk Cars vervoert dagelijks met 330 aangepaste personenbusjes ruim 3.800 moeilijk lerende- of gehandicapte kinderen naar en van scholen of kinderdagverblij ven en gehandicapte volwasse nen naar sociale werkplaatsen en dagverblijven. Het ontslag is vol- AMERSFOORT (ANP) - De vak beweging mag slechts meewer ken aan winstherstel in het be drijfsleven als er medezeggen schap over de bestemming van de winst komt. Ook moeten werknemers volledig inzicht krijgen in de financiële positie van hun bedrijf. Dit zei voorzitter Bram Buys van de Bouw- en Houtbond FNV vandaag op de jaarvergadering van zijn bond in Amersfoort. gens directeur-eigenaar A.P. Jonk een direct gevolg van de bezuinigingsmaatregelen die het rijk op dit vervoer nastreeft. Deze vervoerssector boekte in 1982 over geheel Nederland een om zet van rond 170 miljoen gulden, waarvan tachtig procent door het rijk en twintig procent door de gemeenten wordt bekostigd. Jonk Cars is in deze sector het grootste bedrijf in Nederland. Het werkterrein omvat geheel Noord-Holland boven het Noordzeekanaal en delen van Amsterdam en Haarlem. De bezuinigingen zouden volgens de regering 30 miljoen gulden moeten bedragen, maar Jonk en zijn collega's in andere regio's vrezen een feitelijke bezuiniging van 60 tot 70 miljoen gulden en in de loop van volgende jaren nog aanzienlijk meer. Het ver voer van de gehandicapten zou dan door ouders/verzorgers moe ten worden geregeld. De gehandicapten in ons land worden het zwaarst gedupeerd door de vele bezuinigings maatregelen. Doordat veel van die maatregelen voor hen sa menvallen, wordt de achter stand die ze toch al hebben nog groter. De toekomst ziet er zor gelijk uit, ook omdat er van overheidszijde maar geen sa menhangend beleid voor de gehandicapten van de grond kan komen. De werkelijke in komensverliezen zijn oneven redig groot. Vandaag bespreekt een bijzon dere Tweede-Kamercommis sie het gehandicaptenbeleid. Met het oog daarop stuurde het Nationaal Orgaan Gehandicap tenbeleid, bundeling van 170 organisaties van hulpverle ners, gehandicapten en ouders van gehandicapte kinderen, de kamerleden een notitie, waarin het zijn zorgen over de ontwik kelingen kenbaar maakte. „In de afgelopen jaren is dank zij moeizame pogingen wat voort gang gemaakt", aldus NOG-di- recteur G. Hoekstra. „Maar die inhaalmanoeuvre dreigt nu in een soort terughaal om te slaan. Er is een afbraak aan de gang". Eerder getroffen maat regelen, zo rekende het NOG uit, bezorgden tot 1 januari jl. de gehandicapten gemiddeld door Kees Cornelisse een inkomensverlies tussen 8,5 en 11,5 procent. Het zou wel eens kunnen dat er door de bezuinigingen (zoals nieuwe en hogere eigen bijdra gen en afschaffing van toesla gen en bijzondere regelingen) nog eens 6 procent bovenop komt. Om daarover meer te weten te komen, houdt het NOG binnenkort een enquête, zodat die cijfers kunnen die nen voor de parlementaire be grotingsbehandeling in het na jaar. Men wijst erop dat het gemid deld inkomensverlies van alle uitkeringstrekkers 5,5 procent is. Het is niet zo dat gehandi capten niet willen inleveren. Maar de bezuinigingen treffen hen meer dan anderen, omdat zij enerzijds aan de inkomens kant worden getroffen, en an derzijds in hun voorzieningen. Juist die voorzieningen zijn nodig om maatschappelijk te kunnen functioneren. Het NOG constateert dat er wei nig voorbeelden zijn waaruit blijkt dat de ruim een miljoen gehandicapten door de over heid als een der meest kwets bare groepen worden behan deld. Vooral de opeenstapeling van maatregelen geeft proble men. Staatssecretaris De Graaf (sociale zaken) heeft in een overzicht gemeld dat het koop krachtverlies voor gehandicap ten dit jaar tot 8 procent kan oplopen. Bijzonder probleem is dat zoveel ministeries op dit terrein bezig zijn. Bij de discussie over het gehandicaptenbeleid zijn niet minder dan zes bewindslieden betrokken. Weliswaar is er een „coördinerend bewindsman", staatssecretaris Van der Reij- den (WVC), maar die heeft geen bevoegdheden. De zaken worden besproken in een interdepartementale stuur groep. Zonder dat orgaan kan ook Van der Reijden niets doen, geeft het NOG te ken nen. Maar de stuurgroep werkt nauwelijks en kan in ieder ge val geen behoorlijke afstem ming van het beleid tot stand brengen. Volgens het NOG zijn teveel ministeries door te lage ambtenaren (zonder bevoegd heden) vertegenwoordigd. En daarom gaan alle departe menten op eigen houtje door met „snijden", betreurt Hoek stra. Het NOG, ook vertegen woordigd in de stuurgroep, ziet de gang van zaken met le de ogen aan. Maar het heeft geen middelen om iets te doen. Men hoopt er nu op dat de Tweede Kamer vandaag de vinger eens op de wonde zal leggen en de bewindslieden tot beter gedrag zal aansporen. Het NOG wil beter bij het over leg worden betrokken. „Het fungeert allemaal te vrijblij vend", aldus Hoekstra. „We hebben al zo vaak om een pro jectminister voor het gehandi captenbeleid gevraagd, maar die wens wordt steeds wegge schoven". Als er geen verbetering in de si tuatie komt, zal de zelfred zaamheid van veel gehandi capten weer verdwijnen. Ze zullen niet meer zelfstandig kunnen wonen en opnieuw in instellingen moeten worden verzorgd. Die ontwikkeling gaat veel geld kosten, zo vreest het NOG. Evenmin is het te vreden over de decentralisatie in het gehandicaptenbeleid. Dat streven heeft nog niet tot verhoging van kwaliteit gelejd. Onderzoek van het NOG in Arn hem, Heerenveen en de Lim burgse oostelijke mijnstreek gaf teleurstellende uitkom sten. Het bleek dat de dienst verlening niet was verbeterd. Oorzaken onder andere: onvol doende kennis van zaken bij gemeentelijke beleidsfunctio narissen, de geringe organisa torische kracht van veel gehan dicaptenorganisaties en de in vloed van bezuinigingen. Ander punt van kritiek is de on zekerheid over een aantal be langrijke gezinsbegeleidings projecten, onder andere in Utrecht. Het NOG vestigt spe ciaal de aandacht op de moei lijke positie van doven. Het vindt het veelzeggend dat er een dringende behoefte be staat aan doventolken, terwijl voor culturele minderheden wel tolken beschikbaar zijn. Ook het huisvestingsbeleid is voor verbetering vatbaar. Nog altijd zijn veel overheids- en andere voor het publiek be stemde gebouwen voor gehan dicapten ontoegankelijk. Slecht is de vervoerssituatie. Zolang er geen behoorlijk aan gepast openbaar vervoer is, moet de dreigende aantasting van het privé-vervoer (via spe ciale sociale regelingen) wor den voorkomen. In verband met de bereikbaar heid van treinen en perrons stelt het NOG tegenover elkaar het vervoer van voetbalvanda len „die jaarlijks voor tiental len miljoenen aan treinen en bussen vernielen" en de belan gen van 170.000 gehandicapten die nu zelfs met de-hulp van anderen niet van het openbaar vervoer gebruik kunnen ma ken. VELDHOVEN (GPD) - De demo cratisering van de krijgsmacht is op zijn retour, signaleerde Jaap Quartel, voorzitter van de christelijke vakbond van militai ren ACOM, vandaag in Veldho ven tijdens de jaarvergadering van zijn bond. Hij pleitte voor training van beroepsmilitairen in eigentijds leiderschap. Gemis aan beleid is volgens Quar tel een van de oorzaken van het in het slop raken van de demo cratisering die in de jaren zestig begon. Daarnaast betwijfelt hij of de democratisering voldoende is doorgedrongen in het denken van de leidinggevenden. „De sig nalen zijn er. Oude gebruiken als het afmarcheren, veelvuldige ap pèls en koper poetsen herleven. Conflicten tussen groepen van personeel nemen toe". Quartel sprak voorts zijn zorg uit over het uitblijven van politieke erkenning voor de bijzondere po sitie van militairen. De ACOM is boos dat pluspunten in de ar beidsvoorwaarden verdwijnen, terwijl minpunten blijven be staan. Op korte termijn moet dui delijkheid worden geschapen over de positie van het militair personeel, aldus Quartel. De voorzitter van de ACOM verzet te zich tegen de voorgestelde af schaffing van de gunstige ziekte kostenregeling voor gezinsleden van militairen, die de laagstbe taalden meer dan zes procent aan inkomen gaat schelen. „Een zo groot koopkrachtverlies wijzen wij volstrekt van de hand". Ver der verlangde Quartel „bikkel harde garanties" voor een be hoorlijke overwerk-regeling. Voorbijganger neergeschoten BEEK EN DONK (ANP) - Een po- litieman uit het Brabantse Beek en Donk heeft zaterdagavond per ongeluk een voorbijganger neergeschoten. Het slachtoffer, een 47-jarige inwoner van die plaats, werd in de schouder ge troffen. Het slachtoffer fietste langs het po litiebureau, toen hij werd getrof fen door een kogel uit het dienst- wapen van de politieman. Deze bevond zich op een bovenverdie ping van het bureau. Het schot ging af terwijl de politieman zijn wapen schoonmaakte. Hij ver keerde in de veronderstelling dat er geen kogels meer in zaten. De rijkspolitie stelt een intern on derzoek in.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 7