Nieuwe school: 'Rhijnwijck' Rapenburg gedeeltelijk voor auto's afgesloten Gemeenten: provincie wil te veel bedrijfsterreinen Degelijke uitvoering van het Leids Danscentrum Kabelbaan aan Maredijk Slinger9 straks niet meer mogelijk Fusie tussen UytterdijkBoshuizen en Rijnsoever Verkeerszuil tegen voorruit Voetbalfans gaan tekeer in NZH-bus Wijkfeest in Meerburg Nicolaas Klerks Kooreman Hodicon t Parlement Jongeren maken zich schuldig aan mishandeling Stoffelijk overschot man in woonboot gevonden Opgesloten in supermarkt MAANDAG 6 JUNI 1983 LEIDEN - De speeltuin aan de Ma redijk heeft er een nieuw speelat- tribuut bij. Zaterdagmiddag mochten de kinderen de kabel baan officieel in werking stellen. Onder veel lawaai en aanmoedi gingen van het publiek werd de afsprong door de waaghalzen steeds zwieriger genomen. Som mige kinderen aarzelden in het begin nog even. Maar na enig oe fenen en de helpende hand van vader of moeder af en toe vast te hebben gepakt, bereikten zij na een uur hetzelfde resultaat. Toen de fotograaf kwam durfde ieder- De kabelbaan is er gekomen omdat de speeltuinvereniging "Rondom Mareijk" 35 jaar bestaat. Een speciaal in het leven geroepen ju bileumcommissie is de buurt langs gegaan om wat geld bij eeen te krijgen. Ook zijn er vele bingo's en loterijen georgani seerd om dit geschenk te kunnen bekostigen. De jeugd neemt het nieuwe speélattrïbuut in gebruik. (Foto Holvast) LEIDEN - De verkeerssituatie op het Rapenburg zal binnenkort opnieuw worden gewijzigd. Het éénrichtingsverkeer aan de oost zijde van het Rapenburg, voor zover gelegen tussen de Doelen- brug en de Nonnenbrug, wordt ingetrokken. De 'slinger' die het autoverkeer thans moet maken wordt daardoor opgeheven. Door het plaatsen van paaltjes zal het Rapenburg nu aan beide zijden ontoegankelijk worden voor doorgaand verkeer. In het kader van het 'autoluw' ma ken van het Rapenburg moeten automobilisten die van het Kort Rapenburg komen momenteel linksaf de Doelenbrug over en LEIDEN - De nieuwe Christelijke Scholengemeenschap voor Mid delbaar Dienstverlenings- en Ge zondheidszorg Onderwijs (MDGO) in Leiden zal "Rhijn- wijck" gaan heten. Twee be staande scholen in Leiden en één in Katwijk zullen in 1984 onder deze naam verder gaan. Deze stap is door de drie christelij ke scholen genomen om de mo gelijkheden voor hun leerlingen te vergroten, die na hun LBO- of mavo-diploma verder willen le ren in een richting van de ge zondheidszorg, welzijnszorg of dienstverlening. De drie scholen die aankomend schooljaar al ondergebracht zul len worden in de Vereniging Christelijk Beroepsonderwijs Leiden zijn: "Uytterdijk" aan de Turkooislaan, "Boshuizen" aan de Toussaintkade beiden geves tigd in Leiden, en "Rijnsoever" uit Katwijk. De hoofdvestiging van de nieuwe school zal het gebouw van "Uyt terdijk" worden. Ook zal de hui dige directeur van "Uytterdijk", K. Zwitser, algemeen directeur worden van de nieuw op te rich ten school "Rhijnwijck". De ver wachting is dat ruim 2000 leerlin gen aan dit instituut een part-ti me of dagopleiding zullen gaan volgen. Overigens is deze samenwerking niet uniek te noemen. In het ka der van de door het ministerie van onderwijs op gang gezette herstructurering van het middel baar beroepsonderwijs zullen in 1984 alle bestaande scholen in het Middelbaar Sociaal Pedago gisch Onderwijs (MSPO) en Mid delbaar Huishoud- en Nijver heidsonderwijs (MHNO) deze ontwikkeling moeten volgen. Ervaring Op de "Uytterdijk" is al ruim drie jaar ervaring opgedaan met het geherstructureerd onderwijs. De school werd in 1979 aangewezen als één van de zes projectscholen in Nederland. Directeur Zwitser: "Er wordt hier niet meer apart opgeleid voor ge zinsverzorgster of bejaardenver zorgster zoals momenteel nog gangbaar is bij andere opleidin gen. Wij bieden een brede drieja rige beroepsopleiding waar in één opleidingsprogramma opge leid wordt voor gezinsverzorgen- de, bejaardenverzorgende én kraamverzorgende. Ook zal de komende tijd worden onder zocht of het werkterrein van de lichamelijke gehandicaptenver zorging erbij kan worden betrok ken". In samenwerking met de school "Boshuizen" en de middelbare beroepsopleiding in Katwijk worden de volgende beroepsop leidingen voorbereid: MBO-Ago gisch Werk (MBO-AW) - een sa menbundeling van de nu be staande opleidingen: kinder/ jeugdverzorging, inrichtings werk en kultureel Werk. MBO- Activiteiten Begeleiding (MBO- AB) - deze nieuwe opleiding is gebaseerd op de opleidingen ar- beids-, bewegings- en bezig heidstherapie. MBO-Mode/Kle- ding (MBO-MK) - in deze oplei ding worden de huidige oplei dingen tot kostumière en coutu re vernieuwd. Havo Daarnaast zullen aan het instituut de Intas, een tweejarige schake lende en oriënterende opleiding in de welzij ns- en gezondheids zorg en administratieve sector, en een Vooropleiding Hoger Be roepsonderwijs (VHBO) verbon den zijn. Zwitser: "Wij stellen bij het minis terie nog pogingen in het werk om een havo-afdeling te krijgen. Deze zogenaamde Havo-MBO af deling zal alleen de laatste twee leeijaren van de havo-opleiding omvatten. Leerlingen kunnen dan een gelijkwaardig havo-di ploma behalen met twee be roepsgerichte vakken in hun vakkenpakket hetgeen de aan sluiting met hogere bropeson- derwijs zeker zal bevorderen". hun weg aan de overkant van het water vervolgen tot de Nonnen- brug waar ze weer gedwongen worden rechtsaf te slaan. Auto mobilisten die richting Kort Ra penburg gaan moeten halverwe ge de Nonnenbrug over en aan de andere kant van het water weer terug. De huidige situatie is nogal ver warrend en, volgens de afdeling verkeerszaken van de gemeente, ook nooit als zodanig bedoeld. De oorspronkelijke gedachte was om het Rapenburg 'autoluw' te maken via het zogenaamde 'lussenplan'. Dat wil zeggen dat autoverkeer komend uit de rich ting van het Kort Rapenburg hal verwege de Doelenbrug over moet en aan de andere kant van het water weer terug. Automobi listen uit de richting van de Steenschuur zou halverwege de Nonnenbrug over moeten en ook weer aan de overkant van het wa ter terugkeren. Het middenstuk van het Rapen burg, voor het Academiegebouw LEIDEN - Een 30-jarige Leidenaar die dronken achter het stuur zat heeft zaterdagavond in de Wil lem de Zwijgerlaan, ter hoogte van de Kooilaan, een middenge- lijder (verkeerszuil) omver gere den. De geUjder vloog na de klap door de lucht en kwam op de voorruit van een tegenligger te recht. Na het ongeval reed de dronken automobilist door. Hij kon even later door de politie, in zijn woning, worden aangehou den. De bestuurder van de ande re auto kwam met de schrik vrij. De voorruit van de auto werd to taal vernield. en aan de overzijde van het wa ter, zou door het lussenplan 'au toluw' worden. Dat wil zeggen: wel bereikbaar voor autoverkeer maar geen doorgaande weg. Aan beide zijde zou het middenstuk door het plaatsen van paaltjes, doodlopende weg worden. De huidige situatie is dat het 'lus senplan' maar voor de helft is uit gevoerd. Autoverkeer uit de rich ting van de Steenschuur moet in derdaad halverwege terugkeren, maar autoverkeer komend uit de richting van het Rapenburg kan via de 'beruchte slinger' wel de weg vervolgen. Door het intrek ken van het éénrichtingverkeer aan de oostzijde van het Rapen- brug wordt de bestaande situatie opgeheven en de oorspronkelij ke gedachte in praktijk gebracht. LEIDEN - Een groepje voetbalsup porters uit Katwijk heeft zater dagmiddag, op weg naar de be nefietwedstrijd voor Willem van Hanegem, vernielingen aange richt in een NZH-bus. De negen knapen werden op het Stationsplein in Leiden door de politie uit de bus gehaald en meegenomen naar het bureau. De meeste jongeren werden na verhoor weer heengezonden. De genen die de vernielingen had aangericht werd enige tijd later heen gezonden. Vermoedelijk waren de Katwijkse jongeren nog op tijd voor de voetbalwed strijd. De rekening van de NZH volgt later. LEIDEN - De gemeenten in de Leidse agglomeratie schatten de behoefte aan bedrijfsterreinen in de nabije toekomst veel lager in dan de provincie in zijn streek plan Zuid-Holland-West. Vol gens de gemeenten zal de be roepsbevolking de komende ja ren (tot 1990) weliswaar met zes duizend personen toenemen, maar is de behoefte aan bedrijfs terreinen nauwelijks betrouw baar te ramen. Het meest concreet is de behoefte aan vervangende ruimte voor be drijven, die op grond van stads en dorpsvernieuwing moeten verhuizen. De provincie houdt in dit verband rekening met een be hoefte aan 37 hectare bedrijfster rein in deze regio. De gemeenten schrijven in hun vorige week ge presenteerde 'Structuurschets Leidse Agglomeratie' echter dat dit cijfer verouderd is. Er zouden vier redenen zijn om te veronder stellen dat deze behoefte lager is. Ten eerste: De opvattingen over bedrijven in de woonomgeving zijn sterk gewijzigd. Over men ging van wonen en werken wordt aanzienlijk gunstiger geoordeeld. Ten tweede zou de animo om te verhuizen bij tal van bedrijven verminderd zijn door de economische situatie. Boven dien zouden verschillende be drijven, die volgens de provincie op de nominatie stonden om te worden verplaatst reeds ter ziele zijn. En ten slotte is er van rijks wege minder zelfs maar een fractie van wat indertijd werd verondersteld - geld beschik baar om de plannen voor ver plaatsing te bekostigen, aldus de gemeenten Leiden, Leiderdorp, Zoeterwoude, Voorschoten, Oegstgeest, Warmond, Rijnsburg en Valkenburg. "Wat de verplaatsingsbehoefte be treft zullen zich op korte termijn (de eerste drie jaar) geen knel punten voordoen. Er is voldoen de geschikt terrein voorhanden. Er is echter onvoldoende zicht op het tempo van stads- en dorpsvernieuwing om een reëel inzicht te krijgen in de terreinbe hoefte op langere termijn", aldus de structuurschets. Reserve De behoefte aan terreinen voor nieuwe bedrijven en uitbreiding van bestaande is volgens de ge meenten nauwelijks te ramen. Evengoed - aldus de gemeenten zou kunnen worden volstaan met een zekere reservecapaciteit, bovenop bekende uitbreidings plannen van gevestigde bedrij ven. Ten behoeve van nieuwe vestigingen zou deze reserve op korte termijn moeten kunnen worden aangevuld. Wat dit be treft waarschuwt het structuur plan echter: "Zonder een fase ringsplan, dat een relatie legt met de feitelijke behoefte-ont wikkeling, kan er overcapaciteit ontstaan. Met als consequentie: braakliggende bedrijfsterreinen, renteverlies en het risico van concurrentie tussen gemeen ten". LEIDEN - De minirettes van Mati- lo zorgden zaterdagmiddag op het terrein voor het clubhuis aan de Zaanstraat voor een wervelen de Can Can Show. Op melodieën van oude kinderliedjes werkten de meisjes zich in het zweet des aanschjjns. Het aantal toeschouwers op het jaarlijkse wijkfeest in Meerburg (rivierenbuurt) viel wat tegen. De meesten hadden het mooie weer aangegrepen om naar het strand, het zwembad of de camping te gaan. Toch deden de drumband- en ma- jorettenpeloton Matilo er van al les aan om de mensen die nog in de huizen zaten erbij te betrek ken. Het rad van avontuur, de schiettent, de kop van Jut en het darts gooien waren de grootste attracties. Al met al viel het de organisatoren niet tegen. De opbrengst van de ze dag ruim tweeduizend gulden komt ten goede aan aan het club- en buurthuiswerk in Meerburg. Opa Van Groeningen begon in 1933 in de Morsstraat zijn verfwinkel. Nu, vijftig jaar la ter, heeft zijn kleinzoon Nico van der Does aan de Zoeter- woudseweg 25 onlangs een nieuw bedrijfsgebouw ge opend. Met de winkel in de Morsstraat (300 vierkante me ter) samen beschikt Nicolaas BV thans over 900 vierkante meter vloeropervlak. Bij het bedrijf zijn zeven personen in dienst. De naam Nicolaas is nog geen 50 jaar oud. Nico van Groeningen, zoon van de grondlegger van het familiebe drijf, introduceerde deze naam, die tien jaar geleden de finitief als bedrijfsnaam werd vastgelegd. Verfindustrie Ni colaas BV verkoopt alle soor ten verf, maar is gespeciali seerd in autolakken. In de win kel in de Morsstraat ligt de na druk op de sector doe-het-zelf. Daar behoort ook behang weer tot het assortiment, nadat eer der door ruimtenood be hang juist uit het assortiment was verdwenen. Slijterij Klerks opent deze zomer twee nieuwe vestigingen. Klerks heeft tot nu toe drie vestigingen in Leiden. In Zuid- West (Kennedylaan en Bevrij dingsplein) en de Merenwijk (Kopermoleri). Met de nieuwe zaak in het voormalige Albert Heijn-pand in de Doezastraat krijgt Klerks ook een vestiging in de Leidse binnenstad. De vijfde Klerks slijterij komt aan de Lange Voort in Oegstgeest. Bij de winkelketen zijn op dit moment twaalf personen in dienst. Volgens directeur Kees Klerks (35), die de winkels eni ge jaren geleden van zijn vader overnam, is zijn slijterij "verre weg de goedkoopste van Lei den". Kees Klerks doet onder meer de Public Relations... Meubelzaak Kooreman bestaat vijftig jaar. W.F. Kooreman sr. begon in 1933 zijn handel aan vankelijk in tweedehands meubelen, curiosa en antiek in het pand Herengracht 25. Nu wordt de zaak geleid door zijn zoons W.F. Kooreman (38) en J.J. Kooreman (36) en is men gespecialiseerd in massief ei ken meubelen. De toonzalen van Kooreman op het indus trieterrein de Waard omvatten thans meer dan tweeduizend vierkante meter verkoopop pervlak. Het Leidse staalconstructiebe drijf Hodicon BV (de voormali ge scheepswerf Boot) aan de Sumatrastraat vierde afgelo pen woensdag een klein feest je: Hodicon, onderdeel van Ho- di Zaltbommel BV, leverde zijn duizendste straalbuis voor de scheepsbouw in zijn 26-jarig bestaan. Een straalbuis is een plaatstalen, dubbelwandige pijp, die aan een schip wordt bevestigd en waarin de scheepsschroef draait. Hij dient ter verhoging van de trekkracht bij een zelfde ont wikkeld motorvermogen, met als belangrijkste resultaat brandstofbesparing. De duizendste straalbuis is be stemd voor een in aanbouw zijnde zeesleepboot van het Rotterdamse sleep- en ber gingsbedrijf Smit Internatio nale. De zeesleper is in aan bouw bij scheepswerf Niester Sander BV te Delfzijl. De gele verde straalbuis heeft een dia meter van ruim vier meter en een gewicht van twintig ton. Achthonderdvijftig schepen, waaronder een groot deel van de Nederlandse visserijvloot, zijn inmiddels met een Hodi- straalbuis uitgerust. Bij Hodicon BV werken twaalf personen. Het bedrijf zal bin nenkort uit de Sumatrastraat moeten verdwijnen in verband met de stadsverrlieuwing. De gemeente wil er woningen bouwen. Het bedrijf ziet uit naar een nieuw bedrijfscom- plex in de Leidse regio, maar tot nu toe zonder resultaat. De kans dat de onderneming in Leiden gevestigd blijft, wordt klein geacht. Zalencentrum 't Parlement aan de Nieuwe Rijn/Nieuwstraat is afgelopen vrijdag officieel her opend. Het etablisement is maandenlang gesloten ge weest. Voordien was het onder andere de vaste vergaderplaats van enkele politieke partijen. LEIDEN - Een drietal Leidenaren is zaterdag en zondag zonder eni ge aanleiding door een groepje jongeren mishandeld. De zeven jongeren reden in twee auto's in de richting van de bin nenstad toen zij meenden op het Kort Rapenburg door een andere automobilist gehinderd te wor den. De bestuurder moest dit, na de groep enkele scheldwoorden te hebben toegevoegd, met een paar klappen bekopen. Op de Langebrug reden de jonge ren met één van de auto's over het trottoir waar zij enkele ande re knapen klem reden. Een paar jongens sloegen op de vlucht. Eén van hen bleef achter, werd van een fles wijn beroofd en mis handeld. De jongen moest met enkele losse tanden naar het zie kenhuis worden gebracht. De groep jongeren kon even later door de politie worden aange houden in de Lokhorststraat. Vijf van hen werden voor ver hoor naar het bureau overge bracht. Drie personen, 16, 18 en 28 jaar oud, zijn wegens mishan deling aangehouden. Zondagavond kreeg een jongen op de Haarlemmerstraat, zonder enige aanleiding, een paar klap pen van twee knapen. Eén van de twee bleek ook betrokken bij de mishandeling van de vorige dag. Beide knapen konden wor den aangehouden en zaten van morgen nog vast op het bureau. Feestweek De Antoniusparochie houdt evenals voorgaande jaren een feestweek. Het program ma in de periode 7 tot en met 12 juni ziet er als volgt uit. Dagelijks een avondfietsvier- daagse, met tussen zes en ze ven uur de start op het kerk plein, hoek Vijf Meilaan/Bos- huizerlaan. De afstand be draagt steeds zo'n 25 kilome ter. Leidse korpsen verlenen muzikale medewerking. Vrij dag is er een bingo-avond; aanvang acht uur. Zaterdag middag is er voor bejaarden en invaliden uit de wijk (Zuid-West) een bingomiddag om half drie in de kantine van de HCG. In de Antonius- kerk is er die dag een kinder matinee (4-12 jaar), dat om half elf begint. Er treedt een goochelaar op. De feestweek wordt besloten met een eucha ristieviering in de Antonius- kerk, zondagochtend om elf uur. Na afloop is er een kof fieconcert, waarbij de drie koren van de parochie optre den. FNV De Dienstenbond FNV afdeling Leiden houdt vanavond een discussie-vergadering in het Anthonius Clubhuis aan de Lange Mare. Onderwerp is de economische crisis. Vice-voor- zitter Pierre Bruis houdt een korte inleiding. Aanvang acht uur. LEIDEN - In een woonboot aan het Utrechts Jaagpad is zondag middag het stoffelijk overschot gevonden van een 39-jarige man. Een buurman had de politie ge waarschuwd nadat hij de bewo ner van de woonboot al enkele dagen niet had gezien. De man blijkt door'een val van een trapje, waarbij hij schedelletsel opliep, om het leven te zijn gekomen. LEIDEN - Een Leids meisje heeft zaterdag tot acht uur opgesloten gezeten in een supermarkt aan het Levendaal. Het meisje zegt omstreeks vijf uur naar het toilet te zijn gegaan en dat zij daar waarschijnlijk is flauwgevallen. Weer by kennis gekomen bleek niemand meer in de zaak aanwezig en alles te zijn afgesloten. Het meisje had van uit de supermarkt de politie ge waarschuwd. LEIDEN - Het Leids Danscentrum, de balletschool van Chris van Weer den, heeft maar liefst vier avonden in de Leidse Schouwburg nodig om alle belangstellenden in staat te stellen de uitvoering van de leerlingen te zien. De eerste twee daarvan waren in het afgelopen weekeinde. Komende zaterdag en zondag worden dezelfde stukken in een gedeel telijk andere bezetting gedanst. Van Weerden zet de familie en vrienden van de uitvoerenden een uitge breid en gevarieerd programma voor, waarin over de hele linie net en zorgvuldig wordt gedanst. Er is zichtbaar veel werk gemaakt van de instudering, zodat de uitvoering een degelijke indruk wekte. Het deel voor de pauze wordt geheel gevuld met "Coppelia", een wat drakerig klassiek ballet op muziek van Delibes, die in deze tijd nogal gezwollen aandoet. Het verhaal gaat over een verloofd stel, waarvan de jongen verliefd wordt op een ander meisje: Coppelia. Dat meisje blijkt een pop te zijn. De verloofde redt haar vriend juist op tijd uit de greep van de poppenmaker, waarop de verzoening volgt. Het gegeven leent zich voor een theatrale aanpak en daar was vooral in de poppenscène goed ge bruik van gemaakt. De hoofdrollen waren sterk bezet en de bijrollen niet al te moeilijk gemaakt, zodat het geheel een sierlijke indruk maak te. Het programma na de pauze bestond overwegend uit jazz- en showdans. "Sing, sing, sing" en "Fame" waren de jazzdansen die er het meest uitsprongen. Leuk waren ook het roaring-twenties-sfeertje van "Happy feet" en de razende tapsolo's van leraar Tobias Tak. ARIEJAN KORTEWEG

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 3