Plan centrum drijft wig in coalitie jüzqnw Extra subsidie voor speelzaal Minder fietsers "Sterrit" Watergtijbaan AGENDA blijkt succes Bestennniïigsplan roept scherpe tegenstellingen op Directeur Astra- bioscoop overleden St. Jansfanfare rukt Ondanks mooi weer ZOETERWOUDE Hoewel op het laatste moment nog veel mensen besloten deel te nemen aan de Zoeterwoudse "Sterrit" bleef het aantal deelnemers gis teren iets onder dat van vorig jaar. Er reden 2403 fietsers de twee afstanden, 40 en 75 kilome ter. Hoewel het karakter van de Sterrit op deelnemen berust en niet op winnen, zijn er tóch prijzen uit gereikt. De rijders met de meest constante snelheid (veertien ki lometer per uur) kregen een wis selbeker. Dat het raadslid Cees Straver (Pro gressief Zoeterwoude) ook spor tief van zich doet spreken bleek gisteren toen hij met zijn dochter Corrie Straver-Timmer de min ste strafpunten (twee stuks) had bij de 75 kilometer. Pieter en Joop van der Geest won nen na loting het veertig kilome ter traject. LEIDERDORP - De nieuwe glij baan in het Leiderdorpse zwem bad "De Does" blijkt een schot in de roos te zijn. Er is de laatste week een duidelijke toename van het zwembadbezoek merk baar, vertelt bedrijfsleider Tim mermans desgevraagd. "Wat heel erg opvald is dat we 's - morgens voor schooltijd hele grote groepen kinderen hebben die vroeger nooit kwamen. Om zeven uur staan ze voor de deur om te glijden", aldus Timmer mans. Dat de 44,5 meter lange glijbaan een trekker is, blijkt wel uit de abonnementenverkoop. Tim mermans: "We hebben zelfs abonnementen verkocht tot ver buiten onze regio". De abonne mentenverkoop is tot nu toe iets minder dan vorig jaar. De voor verkoop was door de verlaagde prijzen beter, maar door het slechte weer is dat niet doorge zet. Maar de laatste dagen is het weer stukken beter gegaan. "We hebben de laatste week een enor me omzet gehaald", aldus Tim mermans. "Als het zo blijft dan komen we er dit jaar financieel veel beter uit dan vorige jaren". Lange rijen vormden zich gisteren voor de pas geplaatste waterglijbaan in de Does MAANDAG WARMOND - Het CDA en de fractie van Progressief Warmond, beide vertegenwoordigd in het college van B en W, blijven ernstig van mening verschillen over één van de belangrijkste doelstellingen uit het bestemmingsplan bebouwde kom, namelijk de handhaving van de uiterlijke verschijningsvorm van panden met een hoge cultuur historische waarde. De oppositie, de VVD, heeft - opvallend genoeg - deze kwestie nog altijd niet aangegrepen om een wig te drijven tussen de ruziënde collegepartners. Oor zaak hiervan is dat de liberalen er nog niet in zijn geslaagd om binnen hun eigen partij de rijen te sluiten. Het begint er zodoende steeds meer op te lijken dat de ABC-in- deling van het Warmondse on roerend goed wel eens de uitwer king van een politieke splijt zwam zou kunnen gaan krijgen. Morgenavond komt de raads commissie ruimtelijke ordening weer bijeen om het plan te be spreken. De hoofdrolspelers in deze affaire, mevrouw Den Ou den (CDA), Van Kuijen (PW), De Vos (WD) en WD-burgerlid Bonjer, allen lid van die commis sie, krijgen dan, vlak voor het zo merreces, voor het laatst de kans elkaar van hun gelijk te overtui gen. door Wim Koevoet In het plan heeft tien procent van alle Warmondse gebouwen een 'A'-bestemming gekregen. De bewoner/eigenaar mag aan zijn pand niets veranderen. Gevelin deling, dakvorm, materiaalge bruik en kleurenstelling moeten blijven zoals ze zijn. Is een dak bijvoorbeeld betegeld met prijzi ge geglazuurde dakpannen en is dat dak aan een opknapbeurt toe dan moeten daarvoor diezelfde geglazuurde dakpannen worden aangeschaft. De hieraan verbon den kosten moeten geheel uit ei gen portemonnee worden be taald, de gemeente legt niets bij. Lukraak Van de bewoners van B- en C-pan- den hoopt de gemeente dat zij de hamer en beitel niet lukraak ter hand zullen nemen. Meer dan ho pen kan de gemeente niet want op B- en C-panden rust verder geen enkele verplichting. Voorts is het zinnig om te weten dat het ABC-systeem tamelijk uniek is maar dat het in de weinige plaat sen waar het wordt gehanteerd bevredigend functioneert. Mevrouw Den Ouden (CDA) heeft echter grote moeite met de inde ling. Zij is gestuit op twee houten huizen aan de Herenweg (de nummers 113, 115) die ondanks de slechte staat waarin ze verke ren een A-bestemming hebben gekregen. Het gaat hier om nood woningen die vlak na de Eerste Wereldoorlog zijn gebouwd. Vol gens Den Ouden zitten de bewo- WASSENAAR - De directeur/ eigenaar van het Wassenaar- se Astra-theater, Ben van der Knaap (56), is zaterdagavond in zijn bioscoop aan een hart aanval overleden. Van der Knaap runde het theater se dert november 1971. Astra is als gevolg van de plot selinge dood van Van der Knaap tijdelijk gesloten. Over de toekomst van het be drijf bestaat op dit moment nog geen zekerheid. ners nu met de gebakken peren omdat zij door die 'A' eventuele verbouwingsplannen wel op hun buik kunnen schrijven. Verko pen kan al evenmin, zo vreest ze, want wie koopt er nu een huis dat slecht is en niet naar eigen inzicht opgeknapt mag worden en bovendien van hout moet blij ven. J. Dekker, de enige bewoner van nummer 113, is het volkomen eens met Den Ouden. Hij heeft inmiddels een bezwaarschrift in gediend tegen de A-bestemming van zijn pand. "Die ABC-inde- ling is een aantasting van het recht van eigendom. Ik mag van de gemeente niets aan mijn eigen woning verbeteren terwijl bij wijze van spreken de haren van mijn hoofd af tochten", vertelt Dekker. En: "De gemeente legt mij een onderhoudsplicht op, maar distancieert zich van de kosten. Ondemocratischer kan bijna niet. Die 'A' op een huis als het mijne is gewoon het koeste ren van een dood kindje". Den Ouden vindt dat door de han tering van het ABC-systeem "de burgers worden gedwongen de karakteristiek van hun eigen dorp te betalen". Ze erkent wel iswaar dat in slechte staat verke rende woningen wel degelijk ka rakteristiek kunnen zijn of cul tuur-historisch waardevol, "maar", zo vraagt ze zich af, "wat is er nu voor Warmond zo karak teristiek aan noodwoningen van na de Eerste Wereldoorlog?". Kletspraat Lijnrecht hiertegenover staat de mening van Van Kuijen (PW): "Het verhaal van Den Ouden is je reinste kletspraat. Zowel het CDA als de WD hebben inder tijd de doelstelling dat voor War mond karakteristieke gebouwen moeten worden gehandhaafd, van harte onderschreven. Nu hebben die karakterisieke pan den een 'A' gekregen en dan be gint Den Ouden te roepen dat hierdoor mensen onevenredig worden benadeeld. Die 'A' is he lemaal niets zwaars. Zonder die 'A' zou evenmin iedereen zijn gang kunnen gaan en maar raak verbouwen, daarvoor hebben we immers de ambtenaren van bouw- en woningtoezicht. Die 'A' is alleen maar een onderkenning van het feit dat bij de aanvraag van een bouwvergunning voor verbouwing extra goed zal wor den opgelet wat wel mag en wat niet. Dat die woningen aan de Herenweg slecht zijn heeft hier niets mee te maken. De Burcht is ook ontzettend bouwvallig maar daarom niet minder karakteris tiek. Daarover heb ik Den Ouden nog niet gehoord". De Vos (WD): "Met die ABC-inde- ling is de gemeente ontzettend detaillistisch bezig ten koste van de mensen. Ik kan me volledig vinden in het standpunt dat het karakter van Warmond moet worden gehandhaafd. De ge meente mag van mij zelfs ver plichtingen opleggen mits ze een potje heeft waaruit kan worden geput om in schrijnende geval len, zoals aan de Herenweg, te voorzien. Daar is echter geen geld voor. En daarom zet ik grote vraagtekens achter dat 'A'-ge- doe". Roeptoeter De Vos' verhaal neemt een eige naardige wending als hem wordt gevraagd waarom de WD in de ze kwestie zo weinig van zich heeft laten horen. "We hebben ons inderdaad wat lauw opge steld. Wij zitten echter met het probleem dat Bonjer (de voorma lige fractieleider van de liberalen en tegenwoordig als burgerlid actief in de commissie RO, WK) de grote WD-roeptoeter is ge weest in deze zaak en altijd heeft gepleit voor handhaving van de karakteristieke panden". Op de vraag of oud-raadsleden het dan voor het zeggen hebben in de WD-fractie antwoordt De Vos: "De WD-fractie is een ge heel nieuwe en wij vonden het wat knullig aan doen en ook wat pijnlijk om als nieuwelingen ons vierkant op te stellen tegenover standpunten die indertijd door onze voorgangers zijn ingeno- "Het zal u dan ook zijn opgevallen dat wij Bonjer tijdens de vorige vegadering van de commissie RO het woord hebben laten voe ren. Nee, Bonjers mening is niet geheel de onze", besluit De Vos. Energie In het kader van de Brede Maat schappelijke Discussie over Energie nodigt de Stuurgroep Maatschappelijke Discussie Energiebeleid eenieder uit om vanavond naar 't Trefpunt in Warmond te komen om een In formatiebijeenkomst bij te wo nen. Deze bijeenkomst wordt maandag 13 juni gevolgd door een Discussiebijeenkomst. Tijdens de beide sessies staat het Tussenrapport van de Stuur groep centraal. Aanvang der avonden om acht uur. ENFB De openbare bibliotheek aan de Homeruslaan in Oegstgeest vormt het decor voor de vanaf vandaag te bezichtigen tentoon stelling van de Echte Neder landse Fietsersbond. Deze expo sitie is al eerder in de biblio theek in Leiden te zien geweest, maar nu aangevuld met fietssi- tuaties in Oegstgeest. Vanweg het karakter van Oegst geest, rustige woonwijken zon der doorgaande routes, is deze fietssituatie relatief gunstig, zegt de ENFB. Doch ook hier zijn verbeteringen mogelijk en een aantal voorbeelden hiervan zijn dan ook op de tentoonstel ling te zien. Vergadertechniek Bij de SJJO in Oegstgeest begint vanavond om half acht de eer ste van vijf cursusavonden over Bestuurlijke Vaardigheden. Cursusleiders Ab Maarsen en Teun van Geest willen op deze avonden aankomende bestuur ders bij werkgroepen, (sport verenigingen, jongerenbestu ren en stichtingen inwijden in de geheimen van effectief ver gaderen. Daarom ook staan in de cursus Communicatie en Be sluitvorming centraal. Gebouw Taberna, Julianalaan 1, Oegstgeest, 19.30 uur. Postzegels De filatelisten van postzegelver eniging De Rijnstreek kunnen vanavond vanaf 19.00 uur (voor de jeugd) en vanaf 20.00 uur (voor de ouderen) hun hart weer ophalen tijdens de maandelijk se ruilavond. Rond half tien wordt een veiling gehouden. Plaats van handeling is het Dorpshuis, Hoofdstraat, Leider dorp. Brons Hans van Klinken houdt woens dagavond in zaal I van De Mu- zenhof in Leiderdorp een lezing over bronsgieten. Hij zal uitge breid ingaan op de zogenoemde "verloren was"-methode, maar ook het "zand-gieten" komt aan de orde. De lezing wordt verlevendigd met dia's van de hand van Dirk Ket ting. Het begin van de lezing is om 20.00 uur. ZOETERWOUDE - De stichting Kinderspeelzalen Zoeterwoude- (dorp) krijgt zeer waarschijnlijk een aanvullende subsidie over 1982 in tegenstelling tot de stich ting peuterspeelzaal Zoeterwou- de/Rijndijk. Dat stellen B en W van Zoeterwoude voor aan de ge meenteraad. De kinderspeelzaal in het dorp heeft over 1982 een tekort van ruim 2.100 gulden. Een deel van dat tekort (bijna 1.000 gulden) wil de stichting zelf dekken door geen buitenspeelgoed aan te schaffen. Het resterende deel zou de gemeente voor haar rekening moeten nemen. Bovendien wil de stichting dit jaar allerlei acties houden om de inkomsten te ver hogen. Omdat de stichting "haar verantwoordelijkheid voldoende getoond heeft" door zelf een deel van het tekort te dekken zijn B en W bereid de rest te financie- De peuterspeelzaal aan de Rijndijk heeft ook een tekort (bijna 1.500 gulden). Maar de gemeente zal dit niet aanvullen omdat dé stichting een kapitaal heeft van ruim 5.200 gulden. Totdat dat ka pitaal is opgesoupeerd, moet de stichting de jaarlijkse zelf maar betalen, aldus B en W. Donderdag 9 juni zal de raadscom missie welzijn over dit voorstel adviseren. Poppenkast op naar ere-afdeling "Welke kinderen vanaf vier jaar hebben wel eens een land gezien waar alles blauw is en soms een beetje groen? Waar ze niet ge wend zijn aan iemand die er an ders uitziet dan zij?" Deze inleiding hoort bij de pop penkastvoorstelling die het Voorschotense Wellus-Nietus woensdagmiddag 8 juni in het poppentheater aan de Sir. W. Churchillweg verzorgt. Voor bezoek wèl even van tevoren bellen: 01717-8361. ZOETERWOUDE -• De Zoeterwoudse Sint Jan's Fanfare heeft tijdens het bondsconcours gisteren een uniek resultaat geboekt. De fanfare is met een nieuw persoonlijk puntenrecord gepromoveerd naar de ere- afdeling. Zij werden gisteren tweede in het totaalklassement achter Aarlanderveen maar hadden een dermate hoog puntenaantal dat niets de promotie meer in de weg kon staan. Onder leiding van dirigent Paul Olijschlager scoorde de fanfare 313 punten. Dit aantal was één punt te kort voor de eindoverwinning. Het was elf jaar geleden dat de fanfare zo hoog scoorde. In '72 werden 306 punten be haald. Het gisteren geboekte puntental is het hoogste in de geschiede nis van het muziekgezelschap. Middels een rondgang door het dorp werden alle Zoeterwoudenaren gisteravond van het behaalde succes op de hoogte gesteld. Lakenhal - Oude Vest, lezing met als ti tel 'Het restaureren van schilderijen', aasluitend op de ledenvergadering van 20 uur. Anthonius Clubhuis - discussie-avond Dienstenbond FNV, afd. Leiden over de economische crisis, 20 uur. Stadhuis - raadscommissie ruimtelijke ordening, openbare werken en ver keer, 20 uur. VTL - Voorschoterweg, start avondvier daagse, 18-19 uur. Kijkhuis - Vrouwenkerkkoorstraat 17, film 'Jules et Jim' van Francois Truf- faut, 20 en 22.15 uur. Stats jongerencentrum - Haarlemmer straat 73, speelfilm. Voorschoten Ambachts- en Baljuwhuis - commissie financiën, ruimtelijke ordening en volkshuisvesting, 20 uur. Oegstgeest gemeentehuis - commissie openbare werken, 19.30 uur. Warmond 't Trefpunt - informatiebijeenkomst in het kader van de Brede Maatschappe lijke Discussie over Energie, 20 uur. Leiderdorp Dorpshuis - Hoofdstraat, ruilavond fila telisten van postzegelvereniging De Rijnstreek, vanaf 19 uur voor de jeugd, vanaf 20 uur voor volwasse- Zoeterwoude gemeentehuis - commissie openbare werken en volkshuisvesting, 19.30 de apotheken in de regio Leiden, wordt waargenomen van: vr 3 juni ot 10 juni door: Centraal Apotheek, Breestraat 74, tel. 120552; Apotheek Noord-Hofland, Thorbeckeweg 3, Voorschoten, tel. 762877. ten noorden van de Rijn: 134604; tel. ten zuiden van de Rijn: 121753. Leiderdorp, Zoeterwoude Rd. - Kruis- gebouw. Berkenkade 7, tel. 410131, spreekuur ma t/m do van 13-14 uur. Gezondheidscentrum, Florijn 10, tel. 896193, spreekuur ma, woe, vr van 13- 13.30 uur. Oegstgeest - Interkruis, Lijtweg 7, tel. 154500. Voorschoten - gezondheidscentrum, v.d. Waalslaan, tel. 4641. Burgerlijke stand LEIDEN - Ondertrouwd: R. van der Heijden en H. Knotter, J.W. van de Velde en M.G. van Rijn, L.A. de Groot en P.J.C.M. Kuijpers, M.R. Blom en S. Sierat, F.H. van Rijswijk en J. Wit- tekoek. J.A.J. Nieuwenburg en B. Mancic, A.J.M. Galavazi en J.A. Kui per, R.F. Meiburg en M.J. Bezemer, R. de Vreede en A.M.C. van Buul, J. Zee en M. Philippo, C.J.M. van den Ven en S.A. Lang, N.W.J. van der Steen en M.G. den Dopper, C.C. Stij- ger en I. Hillebrand, J.J.M. Stouten en A.J.J. Muilenburg, F.C.A. Vrije en H. van der Meer, H. Collé en M.F.L. Coenraad. LEIDEN - Geboren: Jantine dv. W.J. Jurgens en G. Fortuin, Marco zv. D. van Beek en W. van Abswoude, Sas- kia Yolande Willemina dv. R.J.M. Dekker en S.W. de Groot, René Johan zv. W.J.M. Speel en W.M. Diemei, Jo hanna Wilhelmina dv. L.H.B.M. Kneppers en J. Brunet, Carolina Ro- salina Elisabeth dv. J.L.C.J. van Ge- R.P.M. Kroon, Monique Hen- Maartje Willemina Theodora dv. M. Guijt en N.J.P. van den Eijkel, Koen- raad Louwe zv. H. Franssen en T.Y. Postma, Stacy Lee dv. C.J. Laterveer en G.J. Willems, Roald Gerardus Cor nells zv. R.C. Punselie en S.J.M. van Dijk, Deborah Daphne dv. J. van Duijn en J.N. Remmelzwaal, Barbara Willemijntje Alexandrina dv. A.J.A. Ruijgrok en W.A.G. Koeze, Pieter- Paul zv. P.J.N. van den Hoven en I.M. Kuik, Nico zv. J.F. Guijt en M. Olie mans, FlorienAntoinet dv. A.P. Mut saars en J.C. Berends, Ewoud zv. J.C. Maryt en W.M. Vavier, Charlotte Francisca dv. A.J. van Nierop en T. Teeuwen, jBartholomeus zv. B.H. Al kemade en A.A.M. Heemskerk, Ro nald zv. A.C. van der Kwaak en T. Aandewiel, Roy zv. A. Helmus en A.M. van Tol, Janneke dv. W.H.W.R. Verhoog en T.J. Zvara, Elisabeth Ma ria dv. H.P.J. Vleugel en M.W.G. van Uffelen, Linda dv. P.D.M. Kersten en A.W. Vervloet, Kim Gerarda dv. D.A. Holswilder en A. Grinwis, Pie ter-Jan zv. J. de Winter en P. Hogewo- ning, Neline dv. J. van der Boon en C. Haasnoot, Richard zv. A.J.L.M. Duijndam en A.A.M. Camman, Bren- da dv. A.F. Noort en A.H. Twig^, Ste ven Elexander zv. F. J.P. van den Ingh en S.W. Partakusuma, Elisabeth Fre- derike dv. C.J. de Witt en A. Timmer, Laurens Lodewijk zv. E.E. van de Lustgraaf en A.J. Dijkman, Annelie Emma dv. N.H.G.E. Veldhoen en J.P. Poels, Thomas Frank George zv. A.H. McGrath en N.M.A. Haas, Janna Mijntje Alida dv. C.J. Aangeenbrug en S. Schippers, Mirte Marinka dv. F.C.A. Fritz en J.H. Schipper, Ralph zv. L.PW. Hage en J.I.H.M. Steen voorde. LEIDEN gehuwd: D.W. Groot en L.C.J. Bak, J. van der Kwaak en C.G.G.J. van Veek, W.L. Nathalia en Y.M. Veltman, J.G. van der Zeeuw en K. Filemon, P.J.J. Hooykaas en G.M.S. van Slogteren, J. Polak en S.H.C. de la. Court, M.J. van Vliet en M.L. van Kampen, L.H. van der Wey- den en C.M.E. Montfrooij, L.J.L. Dek ker en A.E. de Graaf, R.T. Dickhoff en S.Y.Oudendorp, M. Kranenburg en N.J.A. van der Arend, A.J.S.M. Cort- vriendt en E.J. van Beusekom, D.J. de Mooij en M.J. de Groot, D.J.D. Bakker en M.A. Meyer, F.H.M. Bo venlander en T. Garst. ZOETERWOUDE Geboren: Meijer Jasper Erik Reinier. Overleden: Van Tol Adrianus geb. 26 aug 1898, De Jong Willem geb. 24 juni 1900, Ben- tum Leendert geb. 26 april 1924, Huls bos Geb Marbus Sophia geb. 5 juni LEI DSC H DAGBLAD HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN 2300 AB LEIDEN Geen krant ontvangen tel 071-123143 tussen 18.00-19.30 uur (nabezorging na 19.30 uur); zaterdag v 16.30-18 00 u Abonnementsgelden bij vooruitbetaling te voldoen. Restitutie is niet toegestaan Indien één maand voor het verstrijken van de abonnementspenode geen opzegging is ontvangen, volgt automatische verlenging. Betaling van abonnementsgelden op giro 3203571 t.n.v Damiate Holding BV te Haarlem Directie: G. Koopman Adj.dir.: N. Quakernaat Commentaren: R D. Paauw. W F J Wirtz en A A van Brussel Rubnekchefs. J. Kroon (stad) B. W T. Jungman (ptv) H. I. J. Veldhuizen (regio) H. v.d Post (plv) W F J: Wirtz (bin./buit./ec.) J. Ruygrok-Hoogeveen (plv) P. J. de Tombe (sport) A. van Kaam (plv) W. C H. Schrama (feature) tel. 071-144941. tst. 219 Aangesloten bij de Gemeenschappeli|ke Persdienst met eigen correspondenten o

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 2