at 4weken 10J op ie eerstee Als u nog iets wilt maken voor de zomei: moet u die voordelige stoffen van ons nemen! 1 en Huis kijkt onder de "kurk" Voor not IProfiteer ervan1 r-xbon C Lade-brede bestekbak van Curver Archief in een poster gevangen Venkel: van onkruid tot cultuurgewas LEIDSCH DAGBLAD VROOMS DREESMANN Naast de bekende open en dichte bestekbak brengt Cur ver dit voorjaar een super be stekbak met acht vakken, die in de meeste voorkomende keuken-laden past. De vak verdeling is zodanig gekozen, dat er - behalve het bestek - ook de grotere en kleinere keukenhulpjes gemakkelijk in passen. De vormgevers hebben het funktionele, aparte design van de kleinere dichte be stekbak in deze grote versie voortgezet; hij wordt ook uit gebracht in dezelfde drie kleuren: bruin, beige en rood. Materiaal: slagvast Polysty reen. Afmetingen: 42V2 x 38 x 5 cm. Prijs: 9.95. Varia MAANDAG 6 JUNI 1983 Het zal misschien niet elk jaar nodig zijn, maar meestal kan het helemaal geen kwaad eens „orde op zaken" te stel len in uw papierarchief. Natuurlijk zijn er vele manie ren om papieren in geselec teerde en gescheiden bundel tjes of stapeltjes te bewaren. Heel eenvoudig zijn envelop pen of dossiermappen: grote re hoeveelheden gaan in (ar chiefdozen, (stapelbare) bak jes of laatjes, ladenkasten, en zovoort. In de kantoorboek handel vindt u al deze dingen in geuren en kleuren uitge stald, de één nog mooier (en vaak ook duurder) dan de an der. Een van de meest praktische en op kantoren tevens meest toegepaste methoden voor het ordenen en opbergen van velletjes papier, zijn - de naam zegt het al - ordners. In gebruik zijn ze meer dan ide aal: handelbaar wat betreft formaat (verkrijgbaar in ver schillende hoogten en breed ten), solide en betrouwbaar wat betreft constructie. De papieren zitten d.m.v. perfo ratiegaten „vast", zodat ze niet door elkaar raken, terwijl ze toch in elke willekeurige volgorde één voor één uit de „ringen" gehaald kunnen worden. Bovendien is na het openslaan op de gewenste plaats het gehele papier zichtbaar. Voor privé- en-of huiskamerge bruik hebben deze ordners - en daar zijn we het zo onge veer allemaal wel over eens - één groot nadeel: ze zijn vaak niet om aan te zien! In het gunstigste geval hebben de duurdere exemplaren een „mooi", gekleurd tintje, maar de meeste komen niet verder dan een kaft met grijs-zwart gemarmerd papier, een zwart-linnen rug en een (ver kleurd) etiket. Laat dit alles u er echter niet van weerhouden toch voor het ordner-systeem te kiezen; er valt namelijk best iets te gen dat typische kantoor- sfeertje te doen. Sterker nog, vooral wanneer het gaat orn een wat groter aantal (dezelf de) breedruggige ordners, kunt u er zelf iets leuks van maken. Plak er simpelweg een mooie plaat overheen, en u heeft er een decoratieve „boeken-wand" by. Neem als het even kan een niet glanzende poster op stevig papier, waarvan de afmetin gen net iets groter zijn dan het totale rug-oppervlak van de ordners. Meet de breedte en hoogte van het vlakke ge deelte van een ordnerrug en snijd het papier met een scherp Stanleymesje in pas sende stroken. Smeer zowel de linnen rug van de ordner (geplastificeerde ordners zijn hiervoor minder geschikt) als de achterkant van het poster- papier in met een dunne laag Bison-Tix (dit is een kontakt- Ujm, die geen draden trekt, laat het geheel even drogen en plak de afbeelding vervol gens op z'n plaats. Daarna met een doekje goed nawrijven en - indien ge wenst - het ronde „vingergat" van de ordner in het papier uitsnijden. Let erop, dat u na het drogen van de lijm de strook papier meteen precies op de juiste plaats aanbrengt, want verschuiven is niet meer mogelijk. Een andere mogelijkheid is: de ordnerruggen met zelfkle vende fixeer beplakken. Dat is (heel dun) écht hout, dat u echter kunt aanbrengen als plakplastic. U kunt alle ord ners in één houtsoort afwer ken, of een aantal verschil lende nemen. Wanneer u veel ordners in zo'n posterwand heeft zitten, kan het geen kwaad toch een klein, zelfklevend etiketje op elke rug te plakken, met daarop vermeld, wat de in houd van de ordner is. Voor het terugvinden van de juiste plaats van de ordner hoeft u dit echter niet te doen, want door de posterafbeelding passen de ordners als het wa re als een puzzel in elkaar en komen ze vanzelf op de goe de plek te staan. /- pjff 1$ '*AATZTS WW ZVVJMOST u-f. M06 ÖJfe yfatiT i* S^HVSOÜTmAS WW Over kurk als vloerafwerkingsmateriaal was tot dusver nog geen overzichtelijke informatie. Dit heeft de Vereniging Eigen Huis ertoe gebracht om eens een complete inventarisatie te maken. De resultaten daarvan zijn vermeld in het april nummer van „Woonconsument", het maande lijkse informatieblad van de vereniging. Dit overzicht schept duidelijkheid inzake de ver krijgbare materialen, en rekent tegelijkertijd af met allerlei misverstanden. Een belangwekken de conclusie is dat kurk als vloerbedekking erg duurzaam is. De prijzen zijn, aldus de VEH „ze ker niet onaantrekkelijk". Dat is één van de rede nen waarom kurkpakket de laatste tyd meer en meer belangsteling trekt. Het overzicht (een goed stuk werk van de vereni ging) maakt duidelijk wat u wel en niet van een kurkvloer mag verwachten. Terloops prikken de samenstellers van het overzicht door niets-zeg- gende verkooppraatjes heen. Hun is gebleken dat de man in de winkel soms geen flauwe notie heeft van wat kurk nu eigenlijk is. Wie nieuwe vloerbedekking kiest, moet kurk zeker in de overwegingen betrekken, vindt de vereni ging. Levensduur, comfortabele eigenschappen, toepassingsmogelijkheid in vochtige ruimten als keuken en badkamer, in al die opzichten komt kurk er goed uit. Leden van de vereniging hebben het blad met dit kurkverhaal intussen wel gelezen. Wie geen lid is, kan het bestellen door f 4,20 over te maken op giro 2665588 t.n.v. Vereniging Eigen Huis, Amersfoort, onder vermelding van „Aprilnum mer Woonconsument". De bewoners van het land dat wij thans Italië noemen ken den reeds lang een plant die als onkruid bijna overal groeide. Nog vóór de Ro meinse legers hun bescha ving over Europa verbreid den wist men dat de zaadjes van dat onkruid het honger gevoel deden verdwijnen. Men bakte het daarom wel mee in brood. En het was nog lekker ook, het geurde een beetje naar anijs, ook wel naar dille, en wat naar men thol. Wie er niet van hield kon altijd nog zeggen dat hy het op kamfer vond lyken. Enfin, liefhebers genoeg, zo dat er ook in tijden van voor spoed cakes mee werden gea romatiseerd. De fijne blaadjes van de plant ging men verwerken in sau zen. Vooral by vis smaakte dat heerlijk. Maar ook bij var kensvlees en slakken is de combinatie uitstekend. Al gauw ging men dan ook die planten kweken, en ontwik kelde men een variëteit die speciaal voor het zaad werd geteeld, en een andere onder soort voor het blad. De plant, al lang geen onkruid meer dus, werd wereldreiziger. Trok zelfs naar Californië, waar hij opnieuw onkruid werd. De kruidengenezers ontdekten dat met venkelolie hoest te bestrijden is. De meest geliefde kwaal bij deze genezers, maag- en darm- stoornis, bleek met dezelfde olie te bestrijden. Slimmerik ken maakten dus alras sterke drankjes met het kruid. In sommige likeuren wordt ook heden ten dage nog venkelo lie verwerkt. Na de maaltijd drinkt een Spanjaard graag een 'hierba' als digestief sterk geurend naar venkel. In de omgeving van Florence schijnt voor het eerst een nieuwe venkel-variant te zijn gekweekt met geheel nieuwe toepassingsmogelijkheden. De knolvenkel was geboren, een tot dan toe onbekende groente. Een echte knol is het natuurlijk niet. De dikke bladscheden van de plant groeien vlak boven de grond tot een verdikking samen. En omdat Italianen altijd al lek kerbekken zijn geweest, werd de nieuwe groente ra zend populair, net zoetige, kruidige, anijsachtige smaak je sloot prima aan by allerlei heerlijkheden uit de Italiaan se keuken. In dunne reepjes gesneden, overgoten met een dressing van olie en citroen sap, eventueel gecombineerd met plakjes wortel, schijfjes tomaat of stukjes noot, is de groente een volmaakte salade om de maaltijd mee te ope nen. Als nagerecht, bijvoor beeld bij zijn geliefde Gor gonzola, die pittige blauw- schimmelkaas, bemint de Ita liaan zyn finocchio al even zeer. Zachtjes gekookt, niet te lang, dus nog prettig knap perig, is de groente een uit stekende basis voor een ge gratineerde schotel die het vooral bij varkensvlees prima doet. Wie dat wil kan met de schijnknollen een geurige soep samenstellen die werkelijk met niets is te ver gelijken. Er is geen groente die zóveel vitamina A bevat Pas de laatste vijf jaar wordt ook in ons land op enigszins grote schaal knolvenkel ge teeld. Inmiddels is het zover gekomen, dat een groot deel van die produktie weer naar het buitenland wordt geëx porteerd. Van september tot mei kunnen we hie(Jtaliaanse knolvenkel kopen. Wie een voorraadje wil aanleggen kan venkelk nollen onderin de koelkast bewaren, het liefst in een vochtig gemaakte, open plas tic zak. Veel vocht is gunstig trouwens, anders droogt de groente snel uit. (Tekening GPD) c Als u aansluitend een abonnement neemt blijft die plaats voor u gereserveerd. ras Het is tenslotte een stuk gemakkelijker om de krant naar u toe te I laten komen. Vindt U ook niet? N Daarom doen we u een aantrekkelijk voorstel. I Stuur de bon in en u krijgt het Leidsch Dagblad 4 weken lang elke dag in de bus voor de helft van het geld. i Bezorg mij het Leidsch Dagblad svp vier weken lang Ii op proef. Geheel vrijblijvend en voor de halve prijs (f 9,50) I Naam:I I Adres: Postkode:Plaats:i H Ii i p S.v.p. invullen en in open enveloppe zenden aan Leidsch Dagblad B.V., Antwoordnummer 10050, 2300 VB Lelden. Postzegel plakken is niet nodig.. I Bellen mag ook: 071-144941. LJ Als u nog iets leuks wilt maken voor de zomer, kijk dan vandaag of morgen bij Vroom Dreesmann. Daar heeft u de meeste keus in kwaliteiten, kleuren en dessins. En koopt u voor de laagste prijs. Maar wees er snel bij. Want deze stoffen-aanbieding is een malig, en geldt zolang de voorraad strekt! Zonnige imprimé's Aktuele zomerdessins in frisse kleurendruk. O.m. noppen, strepen en bloemen. Puur katoen, dus probleemloos wasbaar. Voor bloezes, japonnen en rokken. Breedte 90 cm. Per meter Partij bedrukte zomerjersey Diverse kwaliteiten in opvallende dessins en zomerse kleurstellingen. Probleemloos wasbaar. Voor japonnen, bloezes, rokken, dusters. Breedte 150 cm. Sportieve uni s In katoen en polyester katoen, en diverse keper kwaliteiten, zoals indigo en denim. Voor pantalons, blazers, bermuda's, rokken. In eigentijdse kleuren als wit, rood, kobalt, geel en beige. Breedte 150 cm. meter Een fantastische keus in ruiten, strepen en bloemen. Voor pantalons, bermuda's, rokken en jacks. Maar ook voor dekbedovertrekken en slopen. Breedte 150 cm. Per meter De ideale stoffen voor al uw vakantie- en vrije tijdmode. In aktueel grijs, modische pastellen en sportieve strepen. Breedte 160 cm. Per meter

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 16