PLO- raakten geled' eren slaag: Vrede Nu herdenkt inval in Libanon OAE-top al voor begin verdeeld Leger El Salvador herovert stad KLM-toestel slipt in regen Regeerakkoord in Portugal Arafat poogt positie te versterken Derde Wereld: stortplaats chemisch afval Alliantie verdringt Britse Labour Party Na terugtrekking verzetstroepen Sowj et-Unie wijst weer Amerikaan uit DRUKKERIJ DELTABACH MAANDAG 6 JUNI 1983 PANAMA (GPD) - Een DC-10 van de KLM met 80 inzittenden is za terdagmorgen bij de landing in Panama van de baan geschoten en heeft daarbij ernstige schade opgelopen aan het neuswiel. De inzittenden hebben het vliegtuig via de glijbanen verlaten. Vol gens de KLM is niemand ge wond geraakt. Het voorval gebeurde zaterdag morgen kort na middernacht plaatselijke tijd, 08.00 uur Neder landse tijd, toen het vliegtuig in stromende regen de landing had gemaakt. Tijdens het uitrollen over de baan waarop veel water stond is de DC-10 geslipt. Het kwam een flink eind naast de baan tot stilstand. Gezagvoerder J. den Hertog liet de Buitenland De passagiers verlieten het toestel via de glijbanen. inzittenden via de glijbanen eva cueren. Aan boord waren 70 pas sagiers en tien bemanningsle den. Het vliegtuig had Lima (Pe ru) als eindbestemming, na een eerdere landing op Curasao. LISSABON (Reuter/AFP/UPI) - De twee grootste partijen in Por tugal, de socialistische partij van Mario Soares en de sociaal-de mocratische partij van Mota Pin to, hebben zaterdag in Lissabon een regeerakkoord ondertekend. De twee partijen hebben samen 176 van de 250 zetels in het parle ment. Verwacht wordt dat Soa res aanstaande woensdag presi dent Eanes de lijst van ministers zal overhandigen. De partijen zijn overeengekomen het bank en verzekeringswezen, dat na de revolutie van 1974 genationali seerd werd, weer open te stellen voor prive-initiatief. NAIROBI (UPI) - De ontwik kelingslanden zullen een in ternationaal opslaggebied van gevaarlijk chemische af val worden als er geen betere waarborgen komen. Dit staat in het jaar-rapport van het VN-programma voor het leef milieu, Unep. Gezegd wordt dat chemische industrieën in toenemende mate hun afval uitvoeren naar de ontwikke lingslanden waar betrekke lijk weinig regelingen be staan. De directeur van het in Nairobi gevestigde Unep, de Egypte naar Mostafa Tolba, zegt in zijn rapport dat er bewijzen zijn dat enkele ondernemin gen in de geïndustrialiseerde landen de strengere binnen landse controles omzeilen door hun operaties naar ar mere landen te verleggen of hun afval daarheen uit te voe ren. Dat is een vorm van mi- lieu-imperialisme die ontwik kelingslanden kunnen en moeten weerstaan. De Verenigde Staten produce ren met 60 miljoen ton per jaar de grootste hoeveelhe den gevaarlijk afval ter we reld vergeleken met 20 tot 30 miljoen ton per jaar in de tien landen van de europese ge meenschap gezamenlijk. Maar de Amerikaanse contro les op het opslaan van ge vaarlijk afval zijn ook het strengst, zo wordt gezegd. Een gevolg daarvan zou kun nen zijn dat de operaties ver plaatst worden naar plaatsen waar minder eisen gesteld worden en dit zou tenslotte nog meer milieuschade kun nen veroorzaken. Die landen zouden zeer wel internationa le vuilnisbakken kunnen worden. Gezegd wordt dat er niet vol doende bekend is over de uit werking van het chemisch af val over de wereld verspreid. Ontwikkelingslanden moeten voordeel trekken uit de erva ring van de geindustrialiseer- de landen bij het leren hoe zij moeten omgaan met giftig af val. BEIROET - De rust is gisteren weer teruggekeerd in de Oostlibanese Bekaa-vallei waar zich zaterdag voor het eerst ernstige gevechten voordeden tussen loyale aanhangers van PLO-leider Yasser Arafat en eenheden die een maand geleden tegen Arafat in opstand zijn gekomen. naar de extreme politiek van de „gewapende strijd". Ook de Russische leider Andropov en de Algerijnse president Ben- jedid en de Saoedische kroon prins Abdullah hebben hun ge wicht in de schaal geworpen om een eind te maken aan het ern stigste conflict binnen de PLO sinds Arafat veertien jaar gele den het heft in handen nam. Andropov liet zijn ambassadeur in de Syrische hoofdstad Damas cus een brief overhandigen aan Arafat en de Syrische president Assad. De laatste werd gevraagd te helpen bij het oplossen van het conflict. Volgens het Pale stijnse persbureau Wafa heeft Andropov aan Arafat geschreven dat hij hem volledig steunt als leider van de organisatie. De Saoedische kroonprins Abdul lah bin Abdul Aziz kwam, even als de Algerijnse president, afge lopen weekeinde in Damascus aan. Abdullah had eerder een ge sprek met de Lybische leider ko lonel Gadaffl, die de rebellen binnen de PLO van begin af aan ondersteunt. Benjedid sprak eer der in Algiers met Arafat. De PLO-leider heeft in Algiers op nieuw een aanval gedaan op „Arabische landen die bezig zijn zich te mengen in Palestijnse za ken". Zowel Palestijnse als Libanese bronnen in de Bekaa melden echter wel dat de situatie tussen de twee strijdende facties uiterst gespannen gebleven is en nieu we gevechten worden door de meeste waarnemers niet uitge sloten. door Aernoul van Lynden De gevechten braken zaterdagoch tend uit, toen een groep loyale guerrillastrijders een poging de den de opstelling van artillerie stukken door rebellen te verhin deren. De rebellen, die de zware wapens vlakbij de belangrijke weg tussen de oude Romeinse stad Baalbek en de plaats Chtau- ra ingegraven hadden, weiger den op de orders van de loyalis ten in te gaan. Wie precies met schieten is begon nen blijft onduidelijk. Zeker is echter wel dat alle soorten wa pens in de strijd ontplooid wer den, inclusief artillerie en raket ten, en dat de gevechten ruim een uur duurden. Zoals wel va- Libische diplo maat in Libanon neergeschoten BEIROET (Reuter/UPI) - De Libi sche zaakgelastigde in Libanon, Abdel Kader Ghouka, is gisteren bij een aanslag in Beiroet ernstig gewond geraakt. Hij is in kritieke toestand opgenomen in de Ame rikaanse universiteitskliniek ter plaatse waar hij een spoedopera tie onderging. De dader is na de aanslag gevlucht. Zijn indentiteit en motief zijn onduidelijk. Volgens ooggetuigen werd de di plomaat beschoten toen hij na een wandeling het frotel Napo leon in West-Beiroet waar hij sinds anderhalfjaar verbleef bin nenkwam en bij de receptie zijn sleutel ophaalde. Motorclubs Op een internationale reünie van 1600 motorrijders uit de Bondsrepubliek, Oostenrijk en Nederland is het in de nacht van zaterdag op zondag in Wilhelmshaven in Neder- saksen tot een massale vecht partij gekomen waarbij tien deelnemers werden gewond. Volgens de politie begon de ruzie op een 'disco-avond' tussen kleine groepjes riva len. De agenten legden be slag op honkbalstokken, mo torfietskettingen, messen en gummiknuppels. Premier Mauroy Een op de twee Fransen wil dat de socialistische president Francois Mitterrand zijn par tijgenoot Piere Mauroy als premier vervangt. Dat blijkt uit een opiniepeiling yan het bureau Ifres, waarvan het re sultaat in de Journal du Di- manche werd gepubliceerd. Vervuilers De Griekse minister voor het milieu heeft besloten gedu rende de zomermaanden 125 bedrijven in Athene en om streken die het meeste bijdra gen aan vervuiling van het milieu te sluiten en het ver bruik van brandstof door 17 andere met 15 50 procent te beperken. De sluiting heeft bij toerbeurt voor twee drie weken plaats zonder dat de werknemers er in hun loon zakje iets van tnerken. De maatregel werd vorig jaar ook al genomen en trof toen 85 bedrijven. ker het geval is, zijn vooral bur gers hiervan het slachtoffer ge worden. Alhoewel in eerste in stantie bericht werd dat 40 men sen zouden zijn gedood of ge wond, is tot nu toe slechts de dood van vier mensen bevestigd. Een spontane demonstratie van 700 Palestijnen uit een vluchte lingenkamp in Baalbek heeft tot beëindiging van de gevechten geleid. De demonstranten heb- -ben een lange menselijke ketting gevormd en zich toen tussen de twee strijdende facties begeven. Daarnaast zouden ook Syriërs, die de Bekaa beheersen, ingegrepen hebben, vooral later op de dag toen nieuwe gevechten dreigden uit te breken. Woordvoerders van de twee facties hebben beiden in officiële ver klaringen getracht de hevigheid van de botsingen te bagatellise ren. Maar de gevechten beteke nen een dusdanig grote escalatie van het conflict binnen de gele deren van de PLO dat de vraag gesteld kan worden of een vreed zame oplossing nog wel mogelijk is. Aanhangers van PLO-voorzitter Arafat hebben de afgelopen week steeds feller aangedrongen op een harde ingreep, nadat ge bleken was dat alle andere maat- regelen van de PLO-leiding geen enkele invloed hebben gehad. Arafat zelfheeft echter steeds be nadrukt dat hij optimistisch is een geweldloze oplossing te kun nen vinden. De dissidenten hebben ondertus sen hun eisen verscherpt. In een verklaring die gisteren (zondag) in de Syrische hoofdstad Damas cus verspreid werd, eisten de dis sidenten de oprichting van een „noodcomité" om de crisis bin nen de PLO op te lossen. De helft van de leden van het comité zou uit vertegenwoordigers van de dissidenten moeten bestaan. Daarnaast eisten de dissidenten ook dat zij rechtstreeks bij de da gelijkse leiding van de PLO be trokken worden. Toen de op stand een maand geleden uit brak hadden de rebellen slechts een „democratisch dialoog" geëist om de politieke lijn van de PLO te „corrigeren". Daarmee werd gedoeld op een beëindiging van de huidige gematigde poli tieke koers die door Arafat ge volgd wordt. De dissidenten zou den een terugkeer willen zien De opgestoken duim, in Nederland in verkiezingstijd het handelsmerk van VVD-leider Ed Nijpels, doet het in het Britse conservatieve kamp ook goed. Dennis, de kleurrijke echtgenoot van premier Thatcher liep dit weekeinde rond met een reusachtige handschoen met het opschrift "Mag gie's, de winnaar". (Foto AP). LONDEN (UPI) Enkele dagen voor de verkiezingen in Engeland voor spellen verscheidene opiniepeilingen dat de nieuwe Alliantie van libe ralen en sociaal-democraten de Labourpartij naar de derde plaats ver dringt. Alle peilingen geven een duidelijke overwinning aan voor de corservatieve partij van premier Margaret Thatcher. Volgens de opiniepeiling in de "Sunday Mirror" krijgen de conservatie ven 44 procent van de stemmen. De nieuwe Alliantie komt uit op 27,5 procent en Labour op 27 procent. Ook volgens andere peilingen krijgt de Alliantie net iets meer stemmen dan Labour. addis Abeba (afp/upi/dpa) - De 19e topconferentie van de Organisatie van Afrikaanse Een heid (OAE) die vandaag in Addis Abeba (Ethiopië) begint, kampt nog voor het begin met het pro bleem van de vertegenwoordi ging van de westelijke Sahara. De kwestie die sinds een jaar de organisatie verdeelt, was onder werp van langdurig informeel beraad dat gisteren tot diep in de nacht voortduurde. Verder heeft het voorgenomen beraad van het zogeheten 'comité van twaalf, in 1982 opgericht na het tweemaal mislukken van een OAE-top, niet zoals was voorgenomen plaatsgehad. De topconferentie in Addis Abeda, de plaats waar in 1963 de OAE werd opgericht en waar het per manente hoofdkwartier is geves tigd, moest vanmiddag begin nen. Twee maal eerder mislukte de top omdat niet genoeg leden vertegenwoordigd waren. De oorzaak daarvan was onder meer onenigheid over de aanwe zigheid van een delegatie van de RASD, het door het Polisario- front uitgeroepen Democrati sche Arabische Republiek Saha ra. Ook de kwestie-Tsjaad was een groot struikelblok. Er waren twee Tsjadische delegaties, die van de nieuwe regering-Habre en die van de verdreven, door Libië gesteunde leider Weddeye. Onder de staatshoofden die reeds in de Ethiopische hoofdstad zijn aangekomen, was de Libische leider, kolonel Gaddafi, in het ge zelschap van een ca. 100 leden tellende delegatie. Zijn komst was aanleiding voor speculatie dat hij opnieuw zal pogen het voorzitterschap van dp OAE te bemachtigen. Hij zou vorig jaar voorzitter van de OAE zijn ge worden, als de bijeenkomst niet tot tweemaal gestrand was. Naaste medewerkers van Gadda fi zeiden dat hij in addis Abeba opnieuw een gooi zal doen naar het door hem zo begeerde leider schap. Afgevaardigden uit andere Afri kaanse landen zeiden echter dat mogelijk aan een meer gematig de leider de voorkeur zal worden gegeven boven de Libische lei der. Het ziet er naar uit dat de Ethiopische leider, overste Men- gistu Haile Marian, het voorzit terschap van de Keniase presi dent, Daniel Arap Moi, zal over nemen. Volgens het OAE-secretariaat wa ren gisteravond 32 staatshoofden en regeringsleiders in Addis Abeda aangekomen van de 48 die hun deelname hebben toege zegd. Voor een quorum is de aan wezigheid van ten minste 43 le den noodzakelijk. MOSKOU (AFP/Reuter) - De Sowjet-Unie heeft zaterdag be kendgemaakt dat een Ameri kaanse diplomaat tot ongewenst persoon is verklaard nadat hij was betrapt op spionage. Volgens het officiële Russische persbureau Tass, dat de geheime dienst (KGB) citeerde, was atta che Louis Thomas op 2 juni op heterdaad betrapt toen hij zich overgaf aan spionage-activiteit. Tass zei dat bewijs was verkregen dat volledig duidelijk maakte dat deze Amerikaanse diplomaat ie mand was die zich bezighield met inlichtingenactiviteiten die niet verenigbaar zijn met zijn of ficiële status. Een woordvoerder van de Ameri kaanse ambassade bevestigde dat Thomas opdracht had gekre gen het land te verlaten en dat hij voorbereidingen daartoe trof. De laatste Amerikaanse diplomaat die door de Sowjet-Unie werd uitgewezen, was de eerste-secre- taris Richard Osborne. Hij moest op 10 maart het land verlaten. ADVERTENTIE SAN SALVADOR DP A/Reuter/ UPI) Salvadoriaanse rege ringstroepen hebben gisteren de stad Tenancingo ingenomen na dat het verzet zich na een bezet ting van twee dagen uit de stad had teruggetrokken, zo is in le- gerkringen vernomen. Een troe penmacht van 1.000 man is ach tergebleven die onder meer helpt bij opruimwerkzaamheden. Bij vijandelijkheden zijn volgens het verzet vorige week 132 regerings militairen gedood en 218 ge wond. Bij de strijd om Tenancingo, dat ca. 40 kilometer ten noordoosten van San Salvador ligt, vielen naar verluidt tussen de vijftig tot zestig doden, onder wie 18 bur gers. Het verzet nam 49 militai ren gevangen van wie inmiddels 28 zijn vrijgelaten. De rest zal binnenkort vrij komen, aldus re- bellenzenders. De stad met 12.000 inwoners was vrijwel leeg gestroomd bij de komst van de 2.000 man regeringstroepen. Eerder had het verzet een legerver- bindingspost op de vulkaan de Cacaguahatique na een bezetting van zes dagen opgegeven. Alle elektronische apparatuur, waar mee de verbinding in het groot ste deel van Oost-Salvador werd onderhouden, werd voordien vernield, aldus is van officiële zij de en van het verzet vernomen. De radiozender van het verzet, "Venceremos", zei gisteren dat bij de strijd om de vulkaan 132 militairen zijn gedood en 218 ge wond. Bovendien werd een op roep gedaan aan militairen zich aan te sluiten bij het verzet. "Je leven zal worden gespaard", een opmerking die kennelijk ver band houdt met beschuldigin gen dat het verzet bij een actie 30 van de 42 gevangen militairen heeft geëxecuteerd. Rebellen hebben gisteren ook een aanslag gepleegd op een tele foonstation in de oostelijke pro vincie San Miguel waarbij het station grote schade opliep en de telefoonverbindingen in het oos ten van het land werden verbro ken. De strijd in het land heeft vorige week aan 66 mensen het leven gekost, zo zei aartsbisschop Ar- turo Rivera y Damas gisteren. In zijn zondagse mis kritiseerde de geestelijke verder de zogeheten moordeskaders. Door hun optre den mist de onlangs in werking getreden amnestiewet voor poli tieke gevangenen haar doel. "De wet zal pas vrede en vreugde brengen als de moordeskaders niet meer ongestraft kunnen op treden en de illegale arrestaties ophouden", een verwijzing naar aanhoudingen en liquidaties waarvan vrijgelaten gedetineer den het slachtoffer zijn gewor den. Organisatie, handels- en reklamedrukwerk is bij ons in goede handen Snelle levertijden zijn mogelijk doordat wij fotozetsel, litho's loodzetsel en clichés zelf vervaardigen Bovendien hebben wij een eigen binderij-afdeling Oranjelaan 37 2382 PK Zoeterwoude-Rijndijk Telefoon 071 -899241 JERUZALEM - Honderd vijftig duizend mensen kwamen zater dagavond naar een demonstratie van de Vrede Nu-beweging in Tel Aviv op de eerste veijaardag van de Libanese oorlog. Het mot to was: een overbodige oorlog, en de sprekers eisten dan ook door Jaap van Wesel een onmiddellijke terugtrekking van Israël uit Libanon, een eis die ook de Arbeiderspartij, de grootste parlementaire opposi tie, op tafel heeft gelegd. Vrede Nu sloot met deze demonstratie - een van de grootste in zijn be staan - een mars af die een week heeft geduurd, en die van de Li banese grens tot aan Tel Aviv leidde. De eerste veijaardag van Israëls in vasie in Libanon is „gevierd" met een groot publiek debat wat de oorlog uiteindelijk heeft opge leverd. De radio besteedde er een marathonuitzending aan van 4 uur met vragen als: is de PLO uitgeschakeld, Israëls internatio nale positie aangetast, is het mo reel verdedigbaar, vragen waar de meest uiteenlopende ant woorden op kwamen. Oud-minister van defensie Sharon - nu minister zonder portefeuille - greep de gelegenheid aan om een frontale aanval te lanceren op de regering. Hy beschuldigde de regering van aarzelend optre den, met name na het bloedbad in Sabra en ShatUla, dat volgens Sharon een keerpunt is geweest. Sabra en Shatilla is door de op positie in Israël politiek uitge buit, zo vindt Sharon, en de rege ring heeft dat in de hand gewerkt door aarzelend te reageren. Sha ron erkent dat zijn fout is ge weest dat hij het gebrek aan eensgezindheid in Israël heeft onderschat. Maar al met al is hij tevreden: de PLO is uit Beiroet verdreven, en daarmee de inter nationale terreur („de wereld moet Israël daar dankbaar voor zijn"). Nu is het zaak om vol te houden, maar gezien zijn kritiek op de re gering heeft Sharon daar weinig vertrouwen in. Een soldaat, gele gerd in Libanon, formuleerde dat volhouden op de televisie an ders: „Libanon is een soort van casino. Israël heeft ingezet en verloren. Iedere keer zegt de re gering: we zetten nog 1 keer 50 dollar in, en dan winnen we mis schien alles terug, maar iedere keer verliezen ze weer". Het paradoxale van de situatie is dat Israël helemaal niet zo snel uit Libanon weg kan, zelfs als het zou willen. Volgens zegslieden in Jeruzalem dringt Amerika er bij Israël met kracht op aan geen eenzijdige maatregelen te ne men, en met name niet zich een zijdig uit het Shoefgebergte te rug te trekken, een standpunt dat door de Europese deelne mers aan de internationale vre desmacht Frankrijk, Engeland en Italië wordt gedeeld. Het vacuum dat door een gedeelte lijke Israëlische terugtrekking zou ontstaan zou tot een comple te chaos leiden in een gebied dat ondanks de Israëlische bezetting doorgaat met de burgeroorlog. Het is daarom zaak voor een plaatsvervanger te zorgen, hetzij het Libanese leger - dat daartoe niet in staat is - hetzij Unifil of de internationale vredesmacht. Het accent van het debat in Israël is dan ook een beetje verlegd. Naast de vraag: „onmiddellijk weg uit Libanon", moeten de po litici nu de vraag beantwoorden: moeten we ook directe terug trekking eisen in strijd met het Amerikaanse standpunt. Het kan raar lopen in het Midden-Oosten. De mars die 29 mei jl. aan de grens met Libanon begon eindigde zaterdag in Tel Aviv met een massale demonstratie van Vrede Nu. (f0u> upd.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 15