ver achterop Italië grijpt titel S DT Atletiek-dames Wereldrecord van Roemeense Cusmir Boet van Duimen tweemaal eerste Alboreto wint GP van Detroit Wilmink negende Dunlop wint TT van Man Spanje in finale verslagen Prost blijft aan de leiding Zo vader zo zoon Jeugd van AV Holland in topvorm Cooman lichtpuntje bij interland Groningen wil Van Beveren RAALTE (ANP) - Boet ve overwinning behaald bij d men won beide manches i waarbij Jack Middelburg maakte dan werd verwacl In de eerste confrontatie over vijf tien ronden van 3150 meter was er strijd tussen het tweetal, dat de laatste tijd wat moeilijk met elkaar over de baan komt. Tegen het slot was de leiderspositie van Van Duimen echter onaantast baar. Middelburg wilde echter niet toegeven en Jumping" Jack ging dan ook prompt, net als tij dens de training trouwens, on deruit. Hij liep een knieblessure op en kon in de tweede manche niet meer starten. Het mooie weer verleidde meer rij ders tot iets te hoge snelheden. Het gevolg was dat de ongeveer 30.000 toeschouwers onverwacht veel, maar niet ernstige, valpar tijen aanschouwen. De slachtof- VARNA - Therese Wilmink is tijdens internationale turn- wedstrijden in Varna als ne gende geëindigd. De Neder landse kampioene bezette na de verplichte oefenstof de zesde plaats. De tweede Ne derlandse deelneemster, Mir jam Eijgenhuisen, eindigde als achttiende. Winnares van de meerkamp werd de Bul gaarse Stojanova. Haar land genote Kazakova klasseerde zich als tweede. Binnen een tijdsverloop van net twee we ken was het de zesde wed strijddag voor het Nederland se duo. Aan de wedstrijden namen 28 dames deel. Óp vier onderdelen bereikte Therese Wilmink de toestelfi nales. Haar beste prestatie (vijfde plaats) leverde zij op de brug met ongelijke leg gers. i Duimen heeft een dubbele wegraces in Raai te. Van Dul- de klasse van de halve-liters, iet hem wat minder moeilijk fers met letsel van enige im portantie waren, behalve Jack Middelburg, Jacob Kostelijk (ge broken onderarm), Jan Entho ven en Martin Uiterwaal (gebro ken sleutelbeen). Andere pech vogel, zij het niet lijfelijk, was Al lan Carter, de snelste trainer uit de klasse van de kwart-liters. Bij de start kreeg Carter zijn motor niet aan de praat. Als laatste ging hij weg en begon aan een opmer kelijke achtervolging, die hem echter niet verder dan de zeven de plaats bracht. Joey Dunlop heeft zaterdag de TT in de formule 1-klasse op het eiland Man gewonnen met een record gemiddelde snelheid, on danks de noodzaak tot verwisse ling van het achterwiel van zijn Honda. De Brit kwam over de 363,7 kilometer (zes ronden) tot een gemiddelde snelheid van 183,51 kilometer per uur. Zijn bandwissel had plaats in het begin van de vijfde ronde. Het was de derde keer dat hij deze race won. Dunlop verbeterde te vens het ronderecord. De uitslag is: 1. Joey Dunlop (Gbr) Honda, 363,7 km in 1.59.06,4 (gem. snelheid 183,51 km p/u; 2. Mick Grant (Gbr) Suzuki 1.59.59,4; 3. Rob Mcelnea (Gbr) Suzuki 2.00.12,2. Snelste ronde: Dunlop, 19.33,6 (gem. snelheid 186,24 km p/u). De Belgische motorcrosser And- re Malherbe heeft de eerste plaats overgenomen van het we reldkampioenschap 500 cc. Malherbe eindigde bij de cross in Ruskeasanta (Finland) als vijfde in de eerste manche en won de volgende. Dat was ruim voldoen de om de achterstand van een punt op Noyce goed te maken en met vijf punten voorsprong op de Brit te kunnen beginnen aan het volgende WK-evenement in Italië op 19 juni. Sjaak Ver- waayen pakt vier WK-punten. MAANDAG 6 JUNI 1983 Dino Meneghin kust de kampioensbeker die hem door Robert Busnel is overhandigd. (Foto ANP) NANTES (ANP) - Italië, winnaar van de Olympisch zilveren medaille in Moskou, heeft ook in de eindstrijd tegen Spanje bewezen de sterkste ploeg van het 23ste toernooi om het Europese kampioenschap te zijn. Door een overwinning met 105-96 bleef Italië, fysiek sterk en perfekt uitgebalanceerd, ongeslagen. Spanje, dat in de halve finales de titelhouder Sowjet-Unie uitscha kelde, heeft alleen in de eerste tien minuten de illusie kunnen koesteren de Italianen van hun zevende achtereenvolgende overwinning te kunnen afhou den. Na een gelijkopgaand begin liep Spanje weg tot 27-18 in de negende minuut. Italië verhoog de daarna het tempo en op 34-34 was de Spaanse voorsprong ver dwenen, voor goed. Villalta bleek ongrijpbaar voor de Spaanse verdediging en de Ita lianen, die nooit eerder Europees kampioen waren, leken de tegen stander in de tweede helft te ont luisteren. Na 73-54 verslapte de concentratie enigszins bij de Ita lianen, er werd minder accuraat verdedigd en daardoor kon Spanje, vooral dank zij San Epi- fanio, iets van de achterstand te rugnemen. In de slotminuten probeerde Span je met een full-courtpress de laat ste zeven punten van de achter stand weg te werken. Het lukte niet, de zekerheid van de Italia nen was te groot, hun premie voor de eerste plaats, bijna 15.000 gulden de man, kwam geen mo ment werkelijk in gevaar. Scores Italië-Spanje 105-96 (45-38). Scheidsrechters: Cline (Can) en Nichols (Vst). Toeschouwers: 7500. Persoonlijke fouten: Italië 30, Spanje 28. Italië: Cagliaris 7, Bonamico 8, Gilardi 16, Brunamonti 6, Vil lalta 20, Meneghin 7, Riva 8, Vecchiatto 12, Marzorati 6, Sac- chetti 15. Spanje; Sibilio 12, Margall 4, Ji menez 15, Romay 8, Martin 17, Corbalan 7, Solozabal 2, Lopez Iturriaga 10, San Epifanio 21. De eindstand is: 1. Italië; 2. Spanje; 3. Sowjet-Unie; 4. Nederland; 5. Frankrijk; 6. Israël; 7. Joegoslavië; 8. West-Duitsland; 9. Po len; 10. Tsjechoslowakije; 11. Grie kenland; 12. Zweden. PAGINA 13 DETROIT (ANP) - De Grote Prijs van de Verenigde Sta ten in Detroit is geëindigd met een zege van een outsider: Michele Alboreto. De Italiaan, die vorig jaar bij verras sing zegevierde in Las Vegas, behaalde in een Tyrell- Ford bij deze zevende race voor het wereldkampioen schap de eerste punten. Hij versloeg-de huidige wereld kampioen Keke Rosberg en de Ier John Watson. De Braziliaanse ex-wereldkam- pioen Nelson Piquet (Brabham- BMW-Turbo), die negen ronden voor het einde nog de leiding had, viel wegens gebrek aan ben zine terug. Hij moest bijtanken en eindigde als vierde. In de stand van de strijd om het wereldkampioenschap behield de Fransman Alain Prost (Re nault) de leiding, hoewel hij met zijn achtste plaats geen punten verdiende. Piquet is tweede met een punt minder en Patrick Tam- bay derde. Deze Fransman bleef bij de start staan. De smalle Amerikaanse circuits üggen de 26-jarige Alboreto bij zonder goed. Dat bleek vorig jaar toen hij zegevierde op het tijde lijke baantje, dat was aangelegd op het parkeerterrein van het Ce sar's Palace hotel in Las Vegas. Ditmaal was hij verbluffend snel op het 4,12 kilometer lange par koers met twintig ten dele scher pe bochten, dat in Detroit-stad was uitgezet. Evenals twee weken geleden in Spa werd de start afgevlagd om dat drie wagens bleven staan. Bij de tweede start, vijf minuten la ter, sloeg de motor van Patrick Tambay niet aan. Het was bijna een wonder dat alle deelnemers zonder schade langs de rode Fer rari kwamen. In de negende ronde ging de Fransman Rene Arnoux (Ferrari) de aanvankelijk leidende Piquet voorbij. Hij ging zo snel rond dat zelfs bij een slechts 12,8 secon den durende tankstop de voor sprong niet verloren ging. In de 31 ste ronde viel hij echter met motorpech uit Inmiddels was Keke Rosberg aan een opmars bezig. De Fin maakte door zijn zuinige rijstijl het man co van 60 p.k.'s van zijn zuiger- motor tegenover de 600 p.k. ster ke turbo's goed en werkte zich van de twaalfde startplaats op naar de tweede positie. Een tank stop, die gepaard ging met het wisselen van de banden, wierp hem vijf posities terug. Enkele ronden later was hij alweer der de, terwijl hij uiteindelijk als tweede finishte. De Oostenrijker Niki Lauda, die bij de training de veiligheid van het circuit ter sprake had gebracht en gedaan kreeg dat een chicane werd omgebouwd, speelde in de race geen belangrijke rol. Hij wisselde tweemaal van banen en viel uit. Zijn Ierse teamgenoot John Watson daarentegen, deed het goed. De winnaar van vorig jaar startte achter in het veld, maar eindigde als derde. ATLANTIC CITY (ANP) - Zo vader, zo zoon. Bijna tien jaar nadat zijn vader de Brit Joe Bugner in een zwaargewicht- gevecht versloeg heeft Mar vis Frazier hetzelfde gedaan. De 20-jarige zoon van ex-we reldkampioen Joe Frazier stond zaterdag in Atlantic Ci ty tegenover de man, die des tijds met ruim verschil op punten van zijn vader ver loor. Ook tegen de 20-jarige Marvis Frazier kreeg de 33-jarige Bugner weinig kansen. Voor Bugner was het zijn tweede verliespartij van de vijf wed strijden na zijn terugkeer in de ring vorig jaar. Frazier bleef voor de tiende achter eenvolgende keer ongesla gen, en verdiende - gecoa- ched door zijn vader - ruim 250.000 gulden met deze zege. BIELEFELD (GPD) - Heel even, om precies te zijn 11,63 seconden lang, hebben de toeschouwers in het atletiekstadion van het Westduitse Bielefeld een Nederlandse atle te voorop zién lopen en die positie ook zien vasthouden. Een invalster nota bene, die in het eerste nummer van de interland tegen West-Duitsland en Polen voor een sensatio nele zege op de Westduitse en Poolse sprinttop zorgde. De vandaag haar 19e veijaardag vierende Rotterdamse Nellie Cooman zorgde zaterdag voor die veelbelovende binnen komer, waarna het echter twee uur lang stil bleef in de Nederlandse hoek. Het wereldrecord, van Anisoara Cusmir in beeld. Een enkele official is getuige. DEN HAAG (ANP) De eerste wereldkampioenschappen atletiek, die van 7 t/m 14 augustus in Helsinki worden gehouden, schijnen een enorme stimulans voor de atleten te zijn. Het eerste weekeinde van juni leverde een stortvloed van uitstekende prestaties op, waarvan een er toch uit sprong. Het was het wereldrecord verspringen van de Roemeense Anisoara Cusmir, die in Boekarest twee maal het wereldrecord verbeterde. Daarin mocht men na twee uur at letiek de balans opmaken: op 14 van de 15 nummers een laatste plaats, waarbij zelfs nog zeven keer bovendien een voorlaatste klassering, geen enkel record of WK-limiet en in de boeken fikse nederlagen van 110-47 tegen West-Duitsland en 99-57 tegen Polen. Thuis Evenals vorig jaar in Frankfurt bleek Nederland niet thuis te ho ren in het tweegevecht van inter nationaal hoog geklasseerde lan denteams. De reden dat de KNAU de invitatie toch weer ac cepteerde, lag in een sympathiek Westduits financieel gebaar. De interland kost de KNAU name lijk nauwelijks iets, hetgeen niet opgaat voor de vaak jonge leden van de ploeg die er toch wel een kater van overgehouden moeten hebben. Huldigt de atletiekunie aan de ene kant het principe dat bij EK's of WK's alleen de veroveraars van scherpe limieten reisvaardig geacht mogen worden omdat die toernooien er niet zijn om erva ring op te doen, in de interland van vorig jaar in Frankfurt en nu in Bielefeld worden vaak jonge en onervaren atletes met het grootste gemak voor de leeuwen gegooid. Een invalster dus moest zodoende het gezichtsverlies nog een beetje beperken zoals Nellie Cooman vorig jaar in dezelfde in terland, toen met een tweede plaats, dat ook al had gedaan. De reserve moest in actie komen omdat Els Vader zich vijf minu ten voor het begin afmeldde van wege pijnlijke bilspieren. Een erg late beslissing, want het ging hier niet om een acute blessures. „Maar om resten van oude bles sures in de spier, die de pijn ver oorzaken", aldus de Zeeuwse die in Bielefeld maar al te graag de WK-limiet voor Helsinki had ge pakt. Of woensdag in Florence, maar de kans dat ze daar start lijkt bijzonder klein. Buurt Nellie Cooman dus uit het trai ningspak, in de startblokken en in het startschot weg zonder dat de toch internationaal sterke concurrentie als het Westduitse duo Vollmer-Kloesters ook maar in de buurt kon komen. De dage lijks trainende Westduitse en Poolse sprinttoppers waren vol strekt kansloos tegen de twee tot drie keer in de week trainende Nellie Cooman die ondanks de tegenwind haar tweede beste tijd (11,63) scoorde. Een pure pleziersporter deze rijk getalenteerde Surinaamse Nelüe Cooman. „Voor mij is deze over winning bepaald geen aanspo ring om nu harder te gaan trai nen. Ik ben veel te bang dat ik net als die anderen blessures krijg. Zoals het nu gaat heb ik er plezier in. Het was toch leuk zo?", klonk het na afloop uit de mond van de al vaker bij inter lands verrassende AVR-atlete die twee jaar geleden zevende werd bij de Europese jeugdkam pioenschappen in Utrecht. Dankzij Nellie Cooman was Neder land even aan de leiding om daarna diep te duikelen. De eni gen die nog een ereplaats kon den veroveren waren Elly van Hulst en Ciska Janssen. Op de 1500 meter was Elly van Hulst weliswaar kansloos tegen Brigite Kraus en Martina Krott maar on tevreden was ze niet met haar 4.11,30. „Het was mijn eerste 1500 meter van dit seizoen. De laatste ronde, waarin ik toch de Poolse Bukis weer kon terug pakken, ging in 64 seconden en dat is veelbelovend zo vroeg in het seizoen", aldus de Leeuwar dense, die na een winter vol bles sure-ellende hoopt de WK-limiet op de 800 of 1500 meter^te be werkstelligen. De bijna veertiger Ciska Janssen profiteerde dankbaar van de ideale omstandigheden rond de verspringbak waarin ze een ster ke 6.07 meter scoorde. Pover Voor het overige was het allemaal heel povertjes met voor Wilma Rusman (9.32,89 op 3000 meter) en Marianne Ólijslager (13.78 se conden op de horden) en de jon ge Debby Dunant (15.02 meter met de kogel) dan nog vierde plaatsen. En voor de laatste zelfs de jeugd-EK-limiet, zoals ze die buiten mededinging ook met de discus (47.04) scoorde. Een nieuw gezichtspunt leverde dat niet op want ze had die limieten al op zak. Natuurlijk waren er voor Neder landse begrippen nog enkele re delijke prestaties als de, gezien haar leeftijd (35), fraaie 2.05, 52 op de 800 meter van Ina Blaauw. Voor de geroutineerde Gro ningse was deze interland na tuurlijk toch weer een onver wacht hoogtepunt, voor een aan tal jongere collega's moeten de tikken echter hard zijn aangeko men. Want de intentie van een in terland mag natuurlijk nooit zijn het op ruime afstand ademloos bewonderen van prestaties als de 2,89 seconden van de Poolse hor denloopster Kalek; de 1.59,91 van landgenote Januchta op de 800 meter; de 1.92 meter hoogte- sprong van Ulrike Meyfahrt; de 66.48 meter van speerwerpster Eva Helmschmidt of de 6.66 me ter vertesprong van Sussiek. In haar eerste poging kwam de 20- jarige Roemeense zes centimeter verder dan de 7,21 meter, waar mee zij op 15 mei in dëhoofdstad van Roemenië wereldrecord- houdster werd. In haar vijfde po ging liet Anisoara Cusmir een af stand van 7,43 meter opmeten. Die prestatie roept een vergelij king op met het wereldrecord verspringen bij de heren, dat de Amerikaan Bob Beamon tijdens de Olympische spelen in Mexico Stad op 8,90 meter bracht. In het algelopen weekeinde wer den nog vier beste wereldsei- zoenprestaties geleverd. Bij wed strijden in Bratislava won Marita Koch, de wereldrecordhoudster op de 200, 400 en 4 x 400 meter, de 200 meter in 22.13 seconden. Bij de Amerikaanse universi teitskampioenschappen in Hous ton zorgde Bert Cameron voor de beste jaar prestatie op de 400 me ter met een tijd van 44.62 secon den. Met Cameron bleef ook de Nigeriaan Sunday Uti onder de 45 seconden: 44.96. Bij de derde Oostduitse kwalifica tiewedstrijd voor de wereldkam pioenschappen in Oost-Berlijn bleef Ilona Slupianek met 22,40 meter slechts vijf centimeter ver wijderd van haar wereldrecord kogelstoten. Patriz lig, de West duitse Europese kampioen op de De Westduitser Jürgen Hingsen heeft gisteren in Bernhausen bij de Westduitse kwalificatiewed strijd voor de wereldkampioen schappen atletiek in Helsinki het wereldrecord op de tien kamp verbeterd en gebracht op een totaal van 8777 punten. Hingsen heroverde het wereldre cord op de Engelsman Daley Thompson, die op 8 september van het vorig jaar in Athene Eu ropees kampioen werd met een totaal van 8743 punten. Daar voor was Hingsen de beste all- rounder van de wereld met een totaal van 8723 punten. 3000 meter steeple chase, liep in Turijn bij de interlandwedstrijd Italie-West-Duitsland-Polen de beste tijd van dit seizoen op zijn specialiteit met 8.19.93. Pietro Mennea won zowel de 100 als 200 meter. Bij de wedstrijden in Bratislava werden nog verscheidene uitste kende prestaties geleverd. Detlef Michel verbeterde het Oostduit se record speerwerpen tot 96,08 meter. Alleen wereldrecordhou der Tom Petranoff (Vst 99,72 m) en oud-wereldrecordhouder Fe- renc Paragi (Hon, 96,72) wierpen ooit verder. In Bratislava sprong de Oostduitse Heike Daute, twee jaar geleden in Utrecht Europees jeugdkampioene geworden, 7,14 meter ver. De Cubaan Juan Cen telies sprong in Bratislava 2,32 meter hoog, waarmee hij op de wereldranglijst van dit jaar de tweede plaats inneemt achter de Rus Igor Pachlin (2,33 m.) De 17,21 meter bij het hinkstap- springen van de Tsjechoslowaak Vlastimil Marinec werd bij de Amerikaanse studentenkam pioenschappen overtroffen door de Engelsman Keith Connor met 17,26 m. Van voortreffelijk gehal te was het discuswerpen in Bra tislava. Bij de heren zegevierde Luis Delis (Cub) met 69,26 m. Bij de dames won de Oostduitse Martina Opitz met 69,34 meter. LISSE - De in topvorm verkerende jongens- en meisjesploegen van AV Holland hebben zich gister middag op het sportpark Ter Spekke in Lisse aanzienlijk ver beterd ten opzichte van de eerste kompetitiewedstrijden. De in de tweede klasse uitkomende AB- meisjes werden in hun poule eer ste met 6660 punten, waarmee zij zich zeker stelden van een plaats bij de landelijke finale. Voor de in de eerste klasse ingedeelde AB-jongensploeg bleek de nu be haalde derde plaats (13910 pun ten) niet voldoende voor een fi nalepositie. Individueel was het optreden van Yvonne van Dorp erg imposant. Nadat zij eerder deze week de of ficieuze EK-limiet van 24.3 hand- geklokt op de 200 meter al liep, was zij nu met 56.1 seconde op de 400 meter veruit de snelste. Op de snelle 4 x 100 meter estafette in 49.9 was zij de belangrijkste schakel. Bij de jongens deden Menno Swier en Hans Baljet niet voor elkaar onder op de 400 me ter. Beiden liepen 50.0 sec. rond na eerst al op de 100 meter res pectievelijk 10.9 en 11.1 te heb ben neergezet. Op de technische nummers was Gijs Gemke goed op dreef. De kogel stoote hij naar 11.63 en de discus wierp hij daar na naar 31 meter 82. Belangrijkste uitslagen: Meisjes: 100 meter: Dorothé Ernste 12.9; 800 m: Cathy van Loon 2.18.9 (p.r); hoog: Jacq. Baljet 1.55; speer: Jacq. Baijet 28.50. Jongens: 4 x 100 meter 44.6; 800 m: Jan Jansen 2.00.0, Peter v. Proos dij 2.03.9; kogel John Vintges 10.59; 110 Horden: Wilco Sproet (Spartaan) 16.3, Koert Veldmaat 16.4; hoog: Gert-Jan Palm 1.85 GRONINGEN (GPD) - Na de mis lukte poging Piet Schrijvers on der de lat te krijgen, tracht FC Groningen nu Jan van Beveren naar Nederland terug te halen. De vroegere doelman van PSV en Sparta heeft echter al vanuit Florida laten weten de kans daar op erg klein te achten: „Mijn con tract loopt tot 15 november en Fort Lauderdale heeft daarna nog een optie op mij. Ik geloof dat de club mij niet zal laten gaan en bovendien heb ik het hier erg naar mijn zin", aldus Van Beve ren.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 13