c "Noah was niet te verslaan"... Veldscholten te happig om te eten Nederlanders nog ver van 'Tour-vorm'... Chris Lloyd: "snelste zege tot nu toe" Van der Velde gaat in Italië rijden voor Van Impe 'Fransman' wint in Parijs Billie-Jean King is het nog niet verleerd Richard Ippel pakt winst in criterium MAANDAG 6 JUNI 1983 Sport CARPENTRAS - Gerard Veld scholten heeft al weer een les geleerd. De even talentvolle als eigenwijze Tukker was tij dens het zware Alpenweek- einde van de Dauphiné Libé- ré zo happig op een uitste kende prestatie dat hij niet aan eten toekwam. Trou wens, zaterdag weigerde hij botweg extra eten mee te ne men, ook toen ploegleider Peter Post het hem daar nog eens met klem op wees. Het resultaat was dat Veld scholten uitgemergeld aan de eindstreep kwam in Brian- con. De beste Nederlander van de dag lag minutenlang uitgeteld op de motorkap van de materiaalwagen en had moeite met elk woord dat hij uitbracht. Alleen zijn eerste vraag, „heb je iets te eten, Ruud?", aan soigneur Bak ker was te verstaan. „Hij is zo eigenwijs, hè", lachte Bakker. „Hij wilde het eten niet meenemen. En nu ziet hij het resultaat. Het is de beste manier om hem iets te leren". Het is overigens niet de eerste keer dat Veldschol ten in de Dauphiné Libéré door ondervinding wijzer wordt. Vorig jaar tijdens de afsluitende tijdrit trapte hij een verzet dat hij tegen de wil van de mecaniciens en de ploegleiding had laten mon teren. Ook toen liet men hem modderen, met het resultaat dat er niets van terecht kwam. Zaterdag, zonder eten, was ove rigens de vechtlust niet uit Veldscholten verdwenen. De laatste 80 kilometer reed hij vrijwel uitsluitend alleen achter een kopgroep aan. In de laatste fase van de strijd kreeg hij gezelschap van de Fransman Biondi, die kort voor de eindstreep nog van hem wegreed. „Waar is die by mij weggesprongen?", vroeg hij aan de volgers, „want zelf heb ik het niet meer gezien. Zo kapot zat ik". Een dag later werd Veldschol ten echter weer de beste Ne derlander. „Maar ik voelde wel dat ik me de dag eerder verschrikkelijk had gefor ceerd", aldus de Raleigh-ren- ner. Dat de terugslag niet zo groot was, verklaarde de ver rassend sterk klimmende Leo van Vliet: „Gerard is gis teravond by het diner begon nen met eten en is daar de he le nacht mee doorgegaan. Dus honger heeft hij beslist niet gehad". CARPENTRAS (GPD) - Jo- han van der Velde, de natio nale kampioen die vorige week nog verklaarde pas na de Ronde van Frankrijk een beslissing te zullen nemen over zijn wielertoekomst, gaat zeker naar Italië. Tijdens het weekeinde verklaarde de renner uit Rijsbergen, dat het financiële aanbod dat hy heeft gehad vele malen hoger is dan het bedrag dat hy bij Peter Post kan verdienen. "Wat zij mij geven kan Post nooit betalen", aldus Van der Velde, die zal gaan rijden voor de ploeg Metauro Mobili van Luciën van Impe. Van der Velde is, anders dan in het verleden, niet langer ge voelig voor het argument dat hij slechts in een Nederland se ploeg goed uit de verf zou komen. "Ik heb om die reden een paar jaar geleden nog wel geweigerd om ergens anders een contract te tekenen, maar nu ben ik op een leeftijd dat ik moet pakken wat ik pak ken kan. En in Italië zijn gro te bedragen te verdienen. Dat is onvoorstelbaar. Het gaat daar met honderdduizend gulden tegelijk. Dat kan ik niet laten schieten. Ik ben nu 26 en over een paar jaar heeft niemand het meer voor mij over". Niet alleen het geld is van groot belang voor Van der Velde. "De ploeg (Raleigh) valt hele maal uit elkaar. Er vertrek ken straks een man of vijf zes en zonder Jan Raas is de sfeer uit de ploeg. Dat zie ik niet zitten. Overigens heb ik er nooit aan gedacht om met Raas mee te gaan. Er was eerst sprake van een Neder landse of Belgische ploeg, die geen grote ronden zou rijden. Dat was dus niks voor mij", zei de nationale kampioen, die gisteren tijdens de afda ling van de Mont Ventoux ten val kwam en met een rem de finish haalde. Verder liet hy weten er alles aan te zullen doen om in de Italiaanse ploeg geen buiten beentje te worden. "Ik wil zo snel mogelijk de taal leren en daarom zal ik er in elk geval het eerste jaar met mijn vrouw gaan CARPENTRAS (GPD) - Het Alpenweekeinde tijdens de 35e Dauphiné Libéré heeft wel heel erg duidelijk ge maakt dat de Nederlandse renners, die zich voorbereiden op de Tour de France, nog bergen werk zullen moeten verzetten voordat ze de vorm voor die grote ontmoeting te pakken hebben. Peter Winnen (een half uur verlies), Johan van der Velde (20 minu ten) en Joop Zoetemelk (18 mi nuten achterop geraakt) hebben het kennelijk nodig om in de aanloop naar de Ronde van Frankrijk minstens één keer zo nadrukkelijk met hun neus op de feiten te worden gedrukt. Er is dan ook vrijwel niemand meer die zich erover verbaast, laat staan zich er druk over maakt. Zei Raleigh-ploegleider Peter Post vorig jaar bijvoorbeeld het optre den van zijn renners in deze voor Frankrijk belangrijke wedstrijd nog een schande te vinden, nu staat hy als een bronzen stand beeld van zelfverzekerdheid la chend aan de streep om de cou reurs op te wachten. Wat hem betreft hoeven ze dus niet voor het klassement, dat mo menteel wordt aangevoerd door de Fransman Pascal Simon te rij den. Een uitgangspunt dat Win nen en Van der Velde bij de aan vang van deze ronde een week geleden trouwens al predikten. Vrijdag veranderde die stem ming enigszins toen Van der Vel de zeer dicht bij het leiderstricot kwam, maar een dag later in de rit van Voiron naar Briancon over de besneeuwde flanken van de Glandon en de Lautaret besef te hij al snel dat het verspilde energie zou zijn. „Je wilt wel voor het klassement rijden, maar in het begin van de klim geef je daardoor te veel. Dat breekt je vrijwel onmiddellijk op, waardoor je eigenlijk meer tyd verspeelt dan nodig is. Als je gewoon, rustig je eigen tempo aanhoudt gaat het stukken be ter". aldus van der Velde. Een principe dat zowel Zoetemelk als Winnen huldigt Geen van beiden heeft tijdens deze acht daagse rittenkoers in het oosten van Frankrijk een moment op een hoge klassementsplaats ge gokt. Zoetemelk heeft nog nooit een goede Dauphiné gereden. „Ook niet in 1975, toen ik derde werd", haastte hij zich te zeggen. „En de Tour...?, daar heb ik nog niet eens aan gedacht". De kleine klimmer, Winnen, lijkt er al warm of koud onder te Saronni heerst in Giro tot aan eindstreep UDINE Giuseppe Saronni heeft bij absentie van Ber nard Hinault, vrij gemakke lijk de 66ste editie van de Ronde van Italië gewonnen. De 26-jarige wereldkampioen van Goodwoud, kwam giste ren in Udine na 22 etappes en in totaal 3.918 kilometer, over de eindstreep met -1.07 mi nuut voorsprong op zijn land genoot Visentini, die de af sluitende tijdrit over 40 kilo meter won. Derde werd de Spanjaard Alberto Fernan dez. Saronni heeft, gesteund door zijn ploeggenoten, de Giro beheerst op een manier die Hinault eigen is. Na de zeven de etappe hulde hij zich in het leiderstricot en droeg het shirt tot de laatste eindstreep uit de ronde. De ritzege van de Italiaan Moreno Argentin en de individuele tijdrit over veertig kilometer naar Udine, brachten geen spectaculaire verschuivingen teweeg in het algemeen klassement. worden. „Ik beschouw het als een goede voorbereiding. Beter in elk geval dan de hoogtetrai ning, die ik vorig jaar gedaan heb", zegt hij. Trouwens, zij staan er niet alleen in. Beat Breu, de Zwitserse klim- - geit die zo schitterend kan pres teren wanneer de Ronde van Frankrijk het hooggebergte in trekt, hield zich tijdens het zware weekeinde van de Dauphiné Li béré opmerkelijk gedeisd. Even als Raymond Martin bijvoor beeld, ook al een klimmer van formaat. De Zwitsers sparen zich voor hun nationale ronde, die 14 juni van start gaat, en een aantal Fransen lijkt te hebben gekozen voor de gedachte van de op bouw, die in de Dauphiné moet beginnen. Aldus zijn er twee gro te kampen ontstaan in die wed strijd. De trainingsgroep en de prestatiegroep. Enige Nederlander die zich by die laatsten ophoudt is Gerard Veld scholten. Hij reed zich volkomen leeg in de „koninginne-etappe", waarin hij bijzonder knap beslag legde op een zevende plaats, en was gistermiddag in Carpentras na de Mont Ventoux weer de beste Nederlander. „Maar", zei de man uit Oldenzaal, „ik ben nu misschien wel de beste klimmer van de Nederlanders, in de Tour zal het wel anders zijn. Zy groeien nog naar hun vorm toe en het feit dat ik nu iets verder sta, zegt dan ook helemaal niets". Maar ook Veldscholten kwam er in het grote spel niet aan te pas. Za terdag zwoegde hij 80 kilometer, meestal in zijn dooie eentje, ach ter een kopgroep aan van vijf renners. Ontstaan door een eer ste aanval van de Spaiyaard Phi lippe Yanez, die al snel werd in gelopen en gelost door de Frans man Robert Alban. Hij kreeg ge zelschap van Pascal Simon, Eric Salomon, Robert Millar en Greg Lemond. De laatste pakte onder weg al bonificatie en won boven dien de etappe. Het leverde hem de leiderstrui op, waardoor de voorspelling van Johan van der Velde na de eerste eveneens door Lemond gewonnen rit leek uit te komen. „Die rijden ze nooit meer uit de trui", zei de nationale kam pioen. Hij kreeg een dag later on gelijk, maar Lemond leek te wachten op de bergen en de af sluitende tijdrit. Pascal Simon, vorig jaar derde in de Dauphiné Libéré achter zijn toenmalige ploeggenoten Michel Laurent en Jean René Bernau- dau, sloeg op zondag in de moor dende hitte op de Mont Ventoux zijn slag. Tijdens de zware klau- terpartij naar de top probeerde Lemond de beslissende wending aan de wedstrijd te geven. Hij sprong weg, „en ik hoopte zo een flink gat te kunnen slaan. Maar plotseling" vertelde de jonge Amerikaan, „zag ik uit de achterhoede Simon komen. Het was nog vijf kilometer naar de top en daarom wachtte ik op hem. Maar hij had een superdag. Ik kan namelijk een redelijk hoog tempo rijden, maar hij kan i geweldig versnellen in een klim. Dat deed hij en ik was versla gen". Simon passeerde alleen de top met ruime voorsprong op zijn rivaal Lemond en Robert Millar, een ploeggenoot van de koploper. Op de eindstreep in Carpentras had hij een voorsprong van bijna drie minuten op de Fransman -Thier ry Claveyrollat, die zich in de af daling bij Millar en Lemond had gevoegd. De strijd in de Dauphi né Libéré lijkt daarmee gestre den, want het maandagprogram ma met een tijdrit over 33 kilo meter herbergt te weinig moei lijkheden om de leiderspositie van Simon nog te kunnen be dreigen. PARIJS (ANP) - Mats Wilander moet zich tevreden stellen met een troost-titel: de jongste oud kampioen van Frankrijk. De blonde Zweed, die in 1981 in Pa rijs de jeugdtitel pakte en zich een jaar later als zeventienjarige de jongste winnaar van een Grand-Slamtoernooi mocht noe men, werd gisteren in de finale gestopt door Yannick Noah: 6-2, 7-5, 7-6 (7-3). De gedecideerde zege van de 23-ja- rige Noah die niet heeft inge schreven voor Wimbledon om dat hij niet houdt van het spelen op gras, veroorzaakte emotionele tonelen in het bomvolle stadion van Roland Garros. Yannick Noah mag dan geboren zijn in de Soedan, opgegroeid in Kame roen en ontdekt door de Ameri kaan Arthur Ashe, als het op winnen aankomt, wordt hij ge zien als een volbloed Fransman. Terwijl Yannick aan het eind van de 2 uur en 24 minuten durende finale op de knieën zonk en ver volgens zijn over het hek ge klommen vader Zaccherie om helsde, werd op de tribunes het feit gevierd, dat voor het eerst sinds 1946 (Marcel Bernard) de titel in eigen land was gebleven. De laatste Fransman, die in de fi nale stond was Patrick Proisy in 1972, thans getrouwd met een zuster van Yannick. "Ik ben dubbel zo blij, want ik won hier niet alleen, maar samen met mijn familie, mijn vrienden en de Franse tennisbond. Het is onze overwinning", verklaarde de als zesde geplaatste Noah. De een plaats hoger ingeschatte Wilander was licht favoriet de fi nale ingegaan. In de kwartfinales had hij McEnroe verslagen en Noah Lendl. In de halve finales had Noah van Christophe Roger- Vasselin vrije doorgang gekre gen, terwijl zijn Zweedse tegen stander geduld had moeten oefe nen tot Jose Higueras de pijn in de elleboog niet langer kon nege ren. "Op gravel is Wilander over drie sets bijna niet te verslaan", was BECKENHAM (Reuter) - Billie-Jean King is het tennissen nog niet ver leerd. In de voorbereiding op Wimbledon speelde de inmiddels 39-jari- ge Amerikaanse een grastoernooi in Beckenham. Zij bereikte moeite loos de eindstrijd en versloeg daarin haar landgenote Barbara Potter, de nummer twaalf van de wereldranglijst. De setstanden waren 6-4, 6-3. Na afloop verklaarde King niet te geloven, dat zij Wimbledon voor de zevende keer gaat winnen. Desondanks hield zij een slag om de arm over haar kansen. "Ik houd niet van verliezen en ik ben beter voorbe reid dan vorig jaar, toen in de halve finales bereikte, je weet maar nooit", aldus King. De Amerikaan Tim Mayotte zegevierde bij de heren. Mayotte, die vorig jaar op Wimbledon verrassend tot de halve finales doordrong, versloeg in de eindstrijd zyn landgenoot Pat Dupre. De setstanden waren 3-6, 6-4, 6-4. PARIJS (ANP) Op souvereine wijze heeft Chris Lloyd- Evert zich zaterdag in het bezit gesteld van haar vijfde open Franse titel. De 28-jarige Amerikaanse liet zoals te doen gebruikelijk de niet-geplaatste kampioene van 1977 Mima Jausovec ook in de vijftiende onderlinge confrontatie geen kans: 6-1, 6-2, na een uur en vijf minuten spelen bij een tropische temperatuur van 35 graden. het oordeel van zijn voorganger Björn Borg, die het toernooi als tv-commentator volgde. De Zweed speelde zijn betrouwbare spel van achteruit met sterke topspinreturns, maar hij had geen antwoord op Noah's rushes naar het net. De pogingen om zelf de aanval over te nemen ein digden gewoonlijk in een mis- lukking. De eerste service-doorbraak deed zich voor in de vijfde game, toen Noah met enkele snelle passen een drive onderschepte en de bal wegzette met een gehoekte vol ley. Hij won de volgende drie ga mes op rij en pakte de eerste set in 36 minuten. In de tweede kwam de 18-jarige Zweed uit Vaxjo wat meer in zijn spel. Noah brak zijn service in de vijfde game, de Zweed brak te rug in de tiende, maar gaf met een zijn eigen opslag weer uit handen. In de défde set was het de vraag of Noah's zenuwen het zouden hou den onder de groter wordende druk. Tot 6-5 ging alles goed- Toen volgde een inzinking. Dé opslag die hem de titel had moe^ ten brengen, ging verloren. In de tiebreak echter had Noah zich al weer hersteld. Bij 6-2 redde Wi lander nog een matchpunt, maar bij de volgende slagenwisseling sloeg de Zweed de bal over de achterlijn. "Ik geloof niet dat vandaag iemand Yannick had kunnen verslaan", verontschuldigde Wilander zich. "Mijn passeerslagen waren zeker niet minder dan anders. Maar hij pakte aan het net zowat alles". De overwinning leverde Noah een kwart miljoen gulden op. Parijs was gedoteerd met 1.262.000 dol lar. Het toernooi werd bezocht door 260.000 toeschouwers, die meer dan zeVen miljoen gulden toegang betaalden. Chris Lloyd incasseerde de hoofd prijs van bijna twee ton en is thans halverwege de Grand- Slam-serie. Voor degene die het eerst achtereenvolgens de titels van Australië, Parijs, Wimbledon en de Verenigde Staten wint, heeft de internationale tennis bond op 15 september van het vorig jaar een premie ingezet van een miljoen dollar. Dat gebeurde een dag nadat Chris Lloyd haar zesde Amerikaanse titel had gewonnen. Voor de hui dige serie telt die zege dus niet mee. Wel de eindoverwinning eind december in Melbourne (ten koste van Martine Navratilo- va). Na Parijs ontbreken haar nog de titels van Wimbledon en (opnieuw) de Verenigde Staten om zich op gelijke hoogte te stel len met Maureen Brinker-Conol- ly (1953) en Margaret Court- Smith (1970). Met deze laatste deelt zij nu het re cord van Parijs: beiden wonnen daar vijfmaal. De laatste keer voor Margaret Court was in 1973, toen de Australische de nog niet getrouwde Chris Evèrt met 6-7, 7-6, 6—4 klopte. Sindsdien heeft Chris Lloyd Evert een unieke erelijst opgebouwd: vijftien Grandslamtitels in 34 toernooien: zesmaal de open Amerikaanse, vijfmaal de open Franse, driemaal Wimbledon en eenmaal de open Australische. Voorts stond zij negen maal in de finale, terwijl ze de overige tien maal reikte tot de halve finales. Van de 275 partijen, die zij op gravel afwerkte, verloor zij er slechts zeven. Chris Lloyd-Evert begon Parijs niet al te overtuigend. In de kwartfinales kwam ze tegen Ha- na Mandlikova zelfs in ernstige moeilijkheden. In diezelfde toer- nooi-fase liet Martina Navratilo- va zich verrassen door Kathy Horvath. Dat gaf Chris Lloyd de kick, die zij nodig had. Door het wegyallen van de Amerikaans/ Tsjechische waren haar kansen op zijn minste verdubbeld. Andrea Jaeger bemerkte dat in de halve finales en de eindstrijd te gen Mima Jausovec was zo een zijdig, dat Chris zich verplicht voelde de voorlaatste game een dubbele fout te slaan en haar ser vice-beurt weg te geven. Hetzelfde deed zij na 3-0 in de eer ste set. Jausovec speelde zo on zeker, dat de Amerikaanse tegen haar gewoonte in naar het net snelde en daar het gebeuren dic teerde. "Het was waarschijnlijk mijn snelste en gemakkelijkste overwinning in een belangrijk toernooi", aldus Lloyd. Dubbel De titel in het damesdubbelspel op Roland Garros ging naar Rosa- lyn Fairbank en Candy Rey nolds. Het Zuidafrikaans/Ameri kaans duo versloeg de Ameri kaanse combinatie Kathy Jor dan/Ann Smith in drie sets: 5-7, 7-5, 6-2. Het'juniorentoernooi bij de meis jes leverde een luid bejubelde Franse zege op. Pascale Paradis won in de finale van Debbie Spence uit de Verenigde Staten: 7-6 (7-4), 6-3. Chris Lloyd-Evert. Het gemengddubbelspel bracht de zege bij de Amerikaanse combi natie Kathy Jordan/Eliot Telt- scher. In de eindstrijd, die een to tale Amerikaanse aangelegen heid was, versloegen Jordan en Teltscher met groot gemak Char les Strode en Leslie Allen, de set standen waren 6-2, 6-3. In de finale van het jongensenkel spel zegevierde de Zweed Stefan Ed berg met 2-6, 6-2, 6-1 over de Fransman Franck Fevrier. LEIDEN - Na Martin Overde- vest heeft nu ook Swift-ju- nior Richard Ippel zyn eerste zege in een wielercriterium binnen. De Leidenaar dankte die overwinning aan een at tent gereden finale in de ron de van Austerlitz. Op het snelle rondje was er zaterdag uiteindelyk een drietal ren ners in geslaagd om aan de greep van het peloton te ont snappen. Nadat eerst Roland Koornstra een tevergeefse poging in het werk had ge steld om naar de vluchters toe te rijden, rook Ippel het gevaar. Met de sterke René Beuker in zyn wiel wist de Swift-renner de koplopers in één rush te achterhalen, om vervolgens de spurt van het vijftal met groot gemak te winnen. Ippel, net als ver schillende andere Swift-ju- nioren tot nu toe weinig for tuinlijk in de koers, had daar mee zijn felbegeerde zege als nog te pakken. Bij de amateurs blijft Martin Schalkers goed draaien. Tij dens de ronde van Gelder land was de Noordwyker goed voor een vyfde stek. Schalkers reed lange tijd te vergeefs solo, werd ingelo pen, om vervolgens wel weer met een twaalf-man sterke kopgroep mee te springen. De Roks-renner trachtte daarna wederom weg te ko men, maar opnieuw tever geefs. De eindspurt leverde hem daarna de vijfde plaats op. In het Noordhollandse Nibbixwoud schaarde Schal kers zich gisteren onder een tiental vluchters. De spurt deed hem bijna in de drang hekken belanden, zodat het bij een tiende stek bleef. Hans Steekers sleepte zaterdag in de sterk bezette ronde van Breukelen een 17de stek uit het vuur. Veteraan Jan Zwaan was in Zuid-Beijer- land goed voor een negende plaats. Zoorj Gert-Jan finish te in St. Michielsgestel als 14- de, Stan Pauw uit Rynsburg kwam als nummer 13 over de meet.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 11