Oranje bedwingt Brazilië: 1-1 C Het kan niet op voor Hamburg Belgische finale BruggeBeveren Barcelona zet Real een hak FC Magdeburg terug op Europese podium RBC:geen subsidie gemeente Sterke start jeugdteam op WK DenBosch gaat af Na Cup ook landstitel BRUSSEL (ANP) - Beveren en Club Brugge, die in de Belgische competitie via de ranglijst net buiten het Europese voetbal vie len, spelen op 11 juni in Brussel de finale van het toernooi om de Belgische voetbalbeker. Beveren won dit weekeinde ook de tweede wedstrijd van Loke ren, 2-1 op eigen veld, nadat in Lokeren al met 3-1 was gewon nen. Club Brugge, dat thuis begonnen was met winst op Lierse (3-0), verloor de tweede wedstrijd in Lier, met 1-2, maar werd finalist op basis van het doelsaldo. Estudiantes de la Plata heeft in de eerste wedstrijd om het Ar gentijns voetbalkampioenschap met 2—0 gewonnen van Inde- pendiente. Bij rust was het 1-0 door een doelpunt van Gottardi in de 35e minuut. De tweede treffer kwam in de 70e minuut van Tzana. Sport MAANDAG 6 JUNI 1983 ZARAGOZA (ANP) - Barcelo na is er zaterdagavond voor 45.000 toeschouwers in ge slaagd de Spaanse bekerwin naar te worden van het sei zoen 1982-1983. Tegenstan der Real Madrid, die met 1-2 zijn meerdere in de Catalaan se club moest erkennen, greep voor de derde keer mis bij de kans op een belangrij ke titel. De club van Johnny Metgod bleef dit seizoen met lege handen. Geen nationale titel, geen Europees kam pioenschap, geen nationale beker. CF de Barcelona toonde zich in het gehele duel slagvaardiger dan de "Koninklijke", die hard vocht maar weinig loon naar werken kreeg. Het ni- veau van de wedstrijd stond niet op een hoog peil. Daar voor waren de belangen voor beide clubs te groot: Real zocht naar een laatst echt groot succes, Barcelona moest zich verzekeren van Europees bekervoetbal. In de 32ste minuut scoorde Vic tor Munoz voor Barcelona. Na een grove fout van Barce lona's libero Gerrado maakte Santillana in de 50ste minuut gelijk. De beslissing viel in de laatste minuut, toen Marcos Alonso de bal hard langs doelman Miguel Angel schoot en Barcelona de beker bezorgde. Het was de 20ste keer dat de Catalanen de be ker veroverden. "We hebben verdiend gewon nen", zei trainer Menotti, die midden in het seizoen Udo Lattek verving. Voor zjjn col lega Di Stefona ziet het er bij de hoofdstedelijke vereni ging somberder uit, nu Real zijn supporters niets meer te bieden heeft dan een optre den in het UEFA-bekertoer- nooi volgend seizoen. OOST-BERLIJN (ANP) - Na een pauze van drie jaar zal 1. FC Magdeburg het volgend seizoen weer een optreden op het Euro pese voetbalpodium verzorgen. 1. FC Magdeburg won zaterdag de Oostduitse beker door voor 30.000 toeschouwers in Oost-Ber- lijn met 4-0 te winnen van 1. FC Karl-Marxstadt. De favoriete Maagdenburgers beslisten het duel al na ruim een half uur toen binnen honderd seconden twee keer werd ge scoord. Eerst raakte international Joachim Streich de roos en mikte Axel Wittke goed. Na rust bracht de uitblinkende Streich Magdeburg op 3-0. Drie minuten voor tijd zorgde Pommerenke voor 4-0. Het is de zevende keer dat 1. FC Magdeburg de DDR- beker in de wacht sleept. ROOSENDAAL (GPD) - De beslis sing van de sectie betaald voet bal om de Roosendaalse ama teur-hoofdklasser RBC via de doorstromingsregeling toe te la ten tot de eerste divisie, heeft niet iff het minst de Brabanders zelf verrast. Voorzitter Adrie de Jong: „We bleven tot het laatste moment hopen dat ons verzoek ingewilligd zou worden, maar aangezien de laatste weken in de verschillende belangengroepe ringen binnen de KNVB bezwa ren werden gemaakt tegen de reglementswijziging rekenden we er nog nauwelijks op dat wij met ingang van het komend sei zoen betaald voetbal zouden spe len". Het gemeentebestuur van Roosen daal heeft de kersverse eerste-di- visionist inmiddels al laten we ten geen enkele subsidieaanvra ge in behandeling te zullen ne men, terwijl ook met andere ex terne geldschieters nog geen principe-akkoord kon worden af gesloten. Vice-voorzitter Jan Landa: „De sponsors waarmee wij indertijd afspraken hadden gemaakt waren niet geinteres- seerd in een amateur-hoofdklas ser. Wel werd toegezegd dat er alsnog over sponsoring kon wor den gesproken wanneer wij toe stemming zouden krijgen om volgend seizoen in het betaalde voetbal te mogen spelen. We zul len ongetwijfeld nog deze week die sponsors aan hun eerder ge dane beloften herinneren". Wanneer RBC „sponsorloos" blijft zal de Roosendaalse vereniging het eerste-divisieavontuur in gaan met de 300.000 gulden, die de KNVB als „instappremie" voor het eerste jaar heeft gega randeerd. In de twee daarop vol gende jaren zal telkens een be drag van een kwart miljoen door de KNVB worden uitgekeerd. Gezien het feit dat de Roosenda lers als „non-amateurclub" in die eerste drie jaar slechts vijf con- tractspelers behoeven te hebben heeft men inmiddels al wel becij ferd dat met toeschouwersaan tallen tussen de 1500 en 2000 quitte kan worden gespeeld. Jan Landa: „Ik realiseer me dat plan nen in het betaald voetbal altijd een ongewisse zaak is, maar ik denk toch dat een gemiddelde van 1750 toeschouwers haalbaar moet zijn. In de hoofdklasse heb ben we onze thuiswedstrijden ook altijd voor zo'n 1500 man ge speeld en nu we in de eerste divi sie gaan- uitkomen mag je toch verwachten dat het aantal mini maal hetzelfde blijft. Ik verwacht zelfs dat we irf het eerste jaar be duidend meer toeschouwers kunnen verwachten, omdat eer ste divisievoetbal in West-Bra bant na twaalf jaar toch weer nieuw genoeg is om op extra be langstelling te kunnen rekenen. Met de degradatie van NAC is - zo mag ik althans aannemen - de belangstelling voor de eerste di visie in West-Brabant alleen nog maar toegenomen. Wat dat be treft had RBC zich geen beter moment kunnen wensen om weer tot het betaalde voetbal toe gelaten te worden. We zullen er dan in Zeist ook hard voor knok ken om de eerste wedstrijd van het nieuwe seizoen thuis tegen NAC te mogen spelen. Die wed strijd alleen al kan voor ons het seizoen goed maken". Kees Vermunt, oud-speler van RBC en de laatste vier seizoenen oefenmeester van de Roosenda lers nadat hij de ploeg eerder ook al eens vier seizoenen onder zijn hoede heeft gehad en toen het kampioenschap van Nederland behaalde, zal de come-back van RBC in het betaalde voetbal niet meer meemaken. Halverwege het vorige seizoen al liet Ver munt weten zijn contract niet te zullen verlengen en naar het Waalwijkse RKC te zullen over stappen. Als opvolger van Ver munt werd inmiddels de Bos schenaar Tiny van Vught aange trokken, de enige oefenmeester die volgend seizoen met een B- diploma een eerste divisieclub onder zijn hoede zal hebben. GUADALAJARA (Rtr/AFP) - Tevreden, maar ook teleurgestelde gezichten na afloop. Hoewel de stemming na het gelijke spel tegen Brazilië (1-1) er goed inzat, merkte aan voerder Gerald Vanenburg toch op: "We hebben prachtig gespeeld. Vooral verdedi gend. Maar als je twaalf minuten voor tijd een penalty tegen krijgt, zakje door de grond. Al met al was het toch verdiend dat die Brazilianen er een gelijkspel uithaalden". Het Nederlands jeugdelftal is in het toernooi om het wereldkam pioenschap in Mexico zaterdag avond goed van start gegaan. In een werkelijk zinderend stadion 'Jalisco' in Guadalajara, waar ruim 45.000 toeschouwers aan wezig waren, behaalde de ploeg op voortreffelijke wyze een ge lijkspel tegen de torenhoog favo riete Brazilianen. Want Guadala jara is Braziliaans. Immers, in 1970 speelde het nationale A-elf tal van de Zuidamerikanen in de hooggelegen Mexicaanse stad (1500 meter) in de voorronden om het wereldkampioenschap. Het succes daar betekende het begin van de aanloop naar het wereldgoud. De Braziliaanse jeugd, die ruim veertien dagen voor het begin van het toernooi naar Guadalaja ra was vertrokken en zich ver buiten de stad in een trainings kamp had teruggetrokken, wa ren volgens velen bevoordeeld. De loting had bepaald dat de Brazilianen hun drie wedstrijden in de voorronden in Guadalajara moesten spelen. Gedurende een volle week was Guadalajara voetbalgek. In de periode dat het 'Mexico-team' op de San Javier- club trainde, maakten de Mexi canen duidelijk dat volgens hen slechts een team in staat is het junioren-goud te veroveren: Bra zilië, met als eventuele goede tweede Mexico zelf. Die favorietenrol is Brazilië door de zeer gedisciplineerd spelende Nederlandse jeugdploeg enigs zins afgenomen. Na een vrijwel gelijkopgaande eerste helft, waarin Teuben (wegens het on deruithalen van een tegenstan der) en Bakker (hoewel vooraf gewaarschuwd te weinig afstand nemend bij een vrije schop van Brazilië), een gele kaart kregen, zette Bondscoach Kees Rijvers DEN BOSCH (ANP) - De kleine 10.000 toeschouwers die zater dagavond naar stadion De Vliert waren getogen voor de laatste wedstrijd van het reeds gepro moveerde FC Den Bosch in de nacompetitie, keerden ontgoo cheld huiswaarts. Hun favorie ten lieten het tegen de gelegen heidsformatie van FC VVV, dat met drie debutanten aantrad, le lijk afweten: 1-2. Slechts in de beginfase toonde FC Den Bosch wat van zijn klasse uit de eerste vier wedstrijden en nam na een kwartier een voor sprong toen Schouwenaar een voorzet van de oprukkende Salm inkopte. De Bossche ploeg drong daarna nog wel aan tegen VW, dat de debuterende Piet van de Bergh eenzaam in de spits liet lo pen, maar slechts eenmaal kon een fraaie 1-2-combinatie van Van Dungen en Van der Horst de handen op elkaar krijgen. Het werd halverwege de eerste helft dan ook 1 -1 op het moment dat Verlijsdonk vanuit het mid denveld opkomend, nadat in eer ste instantie Van de Bergh had ingeschoten, zuiver aanlegde. Drie minuten voor de wisseling was het Taihuttu, die op rechts solerend VW volkomen onver wachts naar 1-2 schoot. In die stand is geen verandering meer gekomen. FC Den Bosch miste eenvoudig de instelling en de supporters maakten vier mi nuten voor tijd een voortijdig einde aan de wanvertoning door massaal het veld op te stormen, zodat verder spelen onmogelijk werd. Uitspelen had eigenlijk ook geen zin meer. MW Slechts een handjevol, zo'n 250 mensen, vond het duel MW— bij het begin van de tweede helft zijn troef in. En dat was Mario Been. In de trainingsweek voor afgaande aan de eerste wedstrijd, had Rijvers het al vaker gezegd: "Mario is een voortreffelijke spits, maar hier in deze hitte en met die spanning zie ik hem lie ver als pinch-hitter". De woor den van Rijvers kwamen uit. Ed win Bakker, die zich gedurende de eerste week van de trip steeds meer tot een potentiële kandi daat van de basisploeg had ont wikkeld, werd door Rijvers in de rust vervangen. "Ik durfde geen risico's meer te nemen. We had den al twee gele kaarten. Nog een foutje en je bent zo'n jongen kwijt". In de rust, terwijl de anderen zich laafden en een droog shirt aan trokken, kwam Been op het veld. Binnen zes minuten had de klei ne Feyenoorder succes. Als een wervelwind slalomde hij langs een aantal Braziliaanse verdedi gers. Doelman Duarte kwam te laat uit. Met een uitgekiende lob werkte Been de bal in het doel: 1-0. De vreugde in de kleine Ne derlandse kolonie op de tribune was slechts van korte duur, want de Brazilianen begonnen een of fensief dat de Mexicanen van hun banken deed opstaan. Nadat Oliviera eerst een kans had ge mist (Vanenburg had de bal op een knullige manier verspeeld) was het twaalf minuten voor tijd toch raak. Een combinatie op rechts tussen Vanenburg en Van 't Schip mislukte, Duut trok in het strafschopgebied aan de noodrem en OLiviera ging onder uit. De Zweedse scheidsrechter Ericsson, die reeds eerder twee doelpunten van Brazilië wegens buitenspel afkeurde, legde de bal op de stip. Silva verzilverde de kans (1-1). "Dit is al met al een aardige uit gangspositie. Met de overwin ning van Nigeria op de Sowjet- Unie is in onze poule nog van al les mógelijk. Maar na wat ik de afgelopen dagen op de televisie heb gezien, zijn we wel in een heel sterke groep terecht geko men". Het elftal van de Sowjet-Unie heeft slechts een helft zijn favorieten- rol kunnen waarmaken in het duel met Nigeria. In die eerste drie kwartier ontstond door het rechtlijnige Sowjet-voetbal her haaldelijk druk op het door Pa trick Udoh geweldig verdedigde Nigeriaanse doel. In de tweede helft was het spel- beeld anders. Nigeria verplaatste het duel meer en meer naar de helft van de Sowjets, die duide lijk vermoeid raakten. Het doel punt dat elf minuten voor tijd het duel besliste, ontstond uit een chaotische situatie in het straf schopgebied. Na een doelworste- ling sprong de bal weg naar Oko- ronwanta, die van zeventien me ter doelman Palamartsjoek ver raste. De stand in groep D is: 1. Nigeria 1-1-0-0-2 (1-0); 2. Brazilië 1-0-1- 0-1 (1-1); 3. Nederland 1-0-1-0-1 (1-1); 4. Sowj. Unie 1-0-0-1-0 (0-1). Groep A. Schotland - Zuid-Korea 2-0, Australië - Mexico 1-1, Zuid-Korea - Mexico 2-1. 1. Schotland 1-1-0-0-2 (2-0), 2. Z.-Korea 2-0-0-1-2 (2-3), 3. Australië 1-0-1-0-1 (1-1), 4. Mexico 2-0-1-0-1 (3-2). Groep B. Polen - Ivoorkust 7-2, Uruguay - Ver. Staten 3-2. 1. Polen 1-1-0-0-2 (7-2), 2. Uruguay 1-1-0- 0-2 (3-2), 3. Ver. Staten 1-0-0-1-0 (2-3), 4. Ivoorkust 1-0-0-1-0 (2-7). Groep C. Tsjechoslowakije - Oostenrijk 4-0, Ar gentinië - China 5-0. 1. Argentinië 1-1-0-0-2 (5-0), 2. Tsj. Slo wakije 1-1-0-0-2 (4-0), 3. Oostenrijk 1-0-0- 1-0 (0-4), 4. China 1-0-0-1-0 (0-5). Horst Hrubesch, met een copie van het kampioensschild, kan zijn geluk niet op. (Foto: ANP) GELSENKIRCHEN (ANP) - Hamburger SV is de oude en de nieuwe voetbalkampioen van West-Duitsland. Tien dagen na het veroveren van de hoogst gewaardeerde Europe se beker, verzekerde de ploeg van trainer Ernst Happel zich van de landstitel. Een overwinning van 2-1 bij Schalke '04 bleek voldoende om het succesvolste seizoen uit het bestaan van de vereniging op passende wijze te bekronen. ren het hoofd koel. De zekerheid in het spel ontbrak echter totdat Rolff in de 52ste minuut uit een pass van Magath voor de win nende treffer zorgde. Met de ti- telprolongatie incasseren de Hamburgers een bedrag van 30.000 mark (34.000 gulden) de man. Ook de penningmeester van Schalke had met een bruto recette van een miljoen mark een uitstekende dag. Alleen een zeer ruime overwinning had Werder Bremen, dat vorig jaar naar de hoogste Westduitse voetbalafdeling promoveerde, kunnen redden. Vóller, met 23 doelpunten topscorer van het seizoen, Reinders en Siegmann deden in het met 40.000 kijkers uitverkochte Weserstadion wat van hen verlangd werd. Verder reikte Werder niet. Vergeefs hoopte de ploeg uit Bremen op assistentie van Schalke. "Gelsen- kirchen" was echter een prooi van HSV, dat uitbundig zijn tweede triomf van het seizoen vierde. Tenminste zeventien sup porters van HSV konden niet mee feesten. Zij waren al voor aanvang van de wedstrijd in het Parkstadion wegens vandalisme door de politie in de kraag gevat. O/? &GDV& V/&GS/VO /VA ZO/V &vc*z/<r&y//z- Z//=T A)A>/*//^ //V JEEZetS /£>6/&£V=/^ 'J /4 OS 72E&0& v zT/V //vos ZQJÜ/ST Spelers van Den Bosch werpen I verloor. Cambuur nog de moeite waard om naar De Geusselt te reizen, waar MW de nasleep van de competitie afsloot met een ne derlaag van 0—3. Halverwege de eerste helft had Veldmate de Friezen via een strafschop aan een 1—0 voorsprong geholpen en bloemen in het publiek. De kampioen (Foto: ANP) die hield Cambuur gemakkelijk vast. Toen MW in de eindfase op jacht ging naar de glijkmaker en achterin meer risico's nam, strafte Cambuur die instelling af. Schouwenaar (79ste) en Booy (89ste) zorgden voor de overige twee Friese treffers. Het verschil met naaste belager, Werder Bremen, dat op de slot dag van de Bundesligacompeti- tie met 3-2 VFL Bochum terug wees, was niet in punten uit te drukken. Op doelsaldo (79-33 te gen 76-38) prolongeerden de voetballers uit Hamburg het landskampioenschap. De competitieleider van de Bun- desliga moet een aardige kans maken binnenkort een invitatie te ontvangen om in Hollywood een thriller te regisseren. De Westduitse voetballiefhebbers hebben tot de laatste minuut van de 34e competitieronde moeten wachten, voordat de winnaar te voorschijn kwam. Lang hield Schalke gelijke tred met HSV, terwijl Werder Bremen in de thuiswedstrijd tegen Bochum op winst stond. De vertrekkende Hrubesch zette HSV op het goe de spoor, kort voor rust maakte Wuttke gelijk. In de tweede helft besliste de jonge internationale Rolff het duel en de competitie in Hamburgs voordeel. HSV greep in Gelsenkirchen de ti tel voor de zesde keer. Eerder werden de Hamburgers in 1923, 1928, 1960, 1979 en 1982 lands kampioen. Ook onderin het klas sement vielen de beslissingen Uit teleurstelling over het ge miste kampioenschap in de Bundesliga van hun club Wer der Bremen, hebben ruim twin tig supporters van die vereni ging de extra trein, waarin de HSV-aanhangers naar Bremen waren gekomen, met stenen be kogeld. De politie greep op het station van Bremen hardhandig in en voerde de stenengooiers snel af. Veel ramen van de trein gingen aan diggelen, er werden echter geen ernstige verwon dingen bij HSV-fans gemeld. pas op de laatste speeldag. Naast Karlsruher SC is Hertha BSC ge doemd het volgend seizoen in de tweede Bundesliga te voetballen. Na de nederlaag van 2-3 bij 1. FC Köln viel het doek voor de Ber- lijnse formatie. Schalke moet voor het behoud van een plaats in de hoogste Bundesliga spelen tegen de nummer drie van de tweede afdeling, legen het ruimschoots in de on derste helft van de ranglijst ver kerende Schalke is HSV nooit echt in gevaar geweest. Negentig minuten lang hielden de Ham burgers bij tropische temperatu-

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 10