Amerika wil ontwapenen Nederland pleit voor "armsten" Motieven nog onbekend Unctad VI wil knopen doorhakken Helmut Kohl na gesprek met Nitze Parijse politie straat op 'Ik zat in bad met Engelse politicus' Bloedbad in Duitse school Bloedbad m Duitse school PT. VN-conferentie handel en ontwikkeling van start ZATERDAG 4 JUNI 1983 Buitenland BONN - Bondskanselier Helmut Kohl vindt dat de Ver enigde Staten „met grote ernst en verantwoordelijk heidsbesef' er alles aan proberen te doen dat de ontwa peningsonderhandelingen tussen Washington en Mos kou in Genève tot resultaat leiden. „Wie er", aldus de Westduitse regeringschef, „nu nog aan twijfelt dat Ame rika echt wil ontwapenen, brengt de onderhandelingen in Genève in gevaar en berokkent schade aan onze belan gen". HAMBURG (ANP) - Het West duitse weekblad Stern eist de 1,5 miljoen mark terug, die zijn verslaggever Gert Heidemann ontving als premie voor het toe spelen van de dagboeken van Adolf Hitler, die later vals ble ken te zijn. Dat heeft een woord voerder van Stern gisteren mee gedeeld. De eis werd als terugvordering in gediend bij het gerecht voor ar beidszaken. PARIJS (GPD) - De Parijse politie- prefect en het hoofd van de Fran se nationale politie hebben ont slag genomen na roerige betogin gen van politiemannen gisteren in de straten van Parijs. De protesten waren gericht tegen de moord op twee politiemannen op 31 mei, die in koelen bloede wa ren doodgeschoten door twee gangsters. Na deze moord werd vanuit bepaalde politiekringen de beschuldigende vinger opge stoken naar minister van binnen landse Defferre en zijn ambtge noot van justitie Badinter. Bei den zouden te 'laks' tegen de cri minaliteit in het algemeen zijn opgetreden. Vrijdag waren er honderden poli tiemannen in de straten van Pa rijs om, na de begrafenis van het collega's, slogans te slaken als „Badinter in de gevangenis" en „Badinter moordenaar". Minis ter Defferre werd na de begrafe nis uitgescholden en moest wor den ontzet door de oproerpolitie, die overigens de protesteerders met rust liet. Na het voorval heeft premier Mau- roy minister Defferre bij zich ontboden en een onderzoek ge last naar de aanstichters van de betogingen. De Parijse burgemeester en gaul listenleider Jacques Chirac, die ook zijn rouwbeklag bij de wedu wen van de slachtoffers had afge legd, verklaarde in een radioin terview dat de moord „niet de fout van de regering was, maar dat het klimaat, de laat-maar- waaien-atmosfeer, de misdaad stimuleert". Minister van justitie Badinter had tegen deze verkla ring van Chirac weer geprotes teerd met te zeggen „niet te ac cepteren dat smart politiek werd uitgebuit". Dat zei Kohl na een onderhoud in Bonn met Paul Nitze, de leider van de Amerikaanse onderhan delingsdelegatie voor de Geneefi se onderhandelingen. De bonds kanselier maakte tevens bekend dat hij voor zijn bezoek aan de Sowjet-Unie op 4 juli nog een keer met Nitze zal praten. Inmiddels heeft SPD-oppositielei- der Hans-Jochen Vogel geëist dat de Bondsdag zich moet uit spreken over het feit of er al dan niet overeenkomstig het zoge naamde NAVO-dubbelbesluit van december 1979 Amerikaanse nucleaire middellange-afstands- raketten op het grondgebied van de Bondsrepubliek Duitsland mogen worden geplaatst. Vogel en zijn plaatsvervanger Ehmke verklaarden op een persconfe rentie in Bonn dat de SPD pas in de late herfst een uitspraak over de raketten zal doen nadat zorg vuldig is nagegaan hoe het on derhandelingsproces in Genève is verlopen. Na een dag in afzondering over de veiligheidspolitiek te hebben ge discussieerd heeft de SPD-frac- tie een document gepubliceerd waarin een dringend beroep op Amerika en Rusland wordt ge daan om „verdere stappen te on dernemen". Hoewel wordt ge zegd dat de Sowjet-Unie door de SS-20-raketten „eenzijdig" een ongelijkheid heeft geschapen, appelleert de sociaal-democrati sche fractie (met slechts 9 tegen stemmen en 8 onthoudingen) vooral aan Washington om con structieve voorstellen in Genève te dpen. De SPD is van mening dat het niet- officiële voorstel van de Ameri kaanse onderhandelaar Nitze om in West-Europa geen Pershing- II-raketten te stationeren in ruil voor een aanzienlijke verminde ring van het aantal SS-20-raket- ten aan Sowjet-kant, moet wor den herhaald. Destijds is dat voorstel zowel door Washington als Moskou afgewezen. De Westduitse minister van bui tenlandse zaken, Genscher, heeft ook vrijdag in een schriftelijke verklaring kenbaar gemaakt dat het overbodig is dat de Bonds dag nog over de middellange-af- standsraketten debatteert. Memoires Shirley MacLaine: LONDEN (ANP) - Britse oud- ministers hebben het giste ren druk gehad met het, meer spijtig dan boos, tegenspre ken van geruchten dat een hunner de geheime minnaar van de Amerikaanse fimactri- ce en schrijfster Shirley Ma cLaine is geweest. Een week voor Engeland zich naar de stembus begeeft plaatste miss MacLaine zich zelf met werkloosheid, ont wapening en de Falklands- oorlog, op de voorpagina van de kranten door haar onthul lingen in een nieuwe biogra fie. De kranten op Fleetstreet gin gen uiteraard gretig op zoek naar de mysterieuze man, ge trouwd en klaarblijkelijk mi nister in het laatste socialisti sche kabinet, met wie Ma cLaine schrijft dat ze een ge passioneerde liefdesaffaire had die leidde naar bedden in Parijs en schuimbaden in Ho- noloeloe. Michael Foot, de leider van La bour die op dezelfde dag - 23 juli - jarig is als de „Gerry" in MacLaines verhaal, heeft met nadruk tegengesproken dat hij de man is. Foot wordt vol gende maand 70 jaar. Vice-leider Denis Healey, die beantwoordt aan MacLaines melancholieke herinnering aan „een forse man, een beer die de wereld aan zijn hart wilde drukken", zei tegen verslaggevers: „Jammer ge noeg ben ik niet de held in dit stuk". De minister van financiën in het socialistische schaduw kabinet, Peter Shore, ver klaarde: „Ik heb de vrouw zelfs nooit ontmoet". Zijn collega van energie, John Smith, zei dat hij zeer gevleid was maar nee, hij was het niet geweest. En de socialistische man voor Schotland. Bruce Millan, zei: „Ik was mijn han den in onschuld". De rechtse Daily Mail dacht ha, en probeerde Tony Benn, lei der van Labours radicale links en oud-minister van in dustrie, te strikken. Zijn reac tie: „Ik spreek niet met de Daily Mail". Een politiek commentator ried Labour aan de mysterieuze minnaar in haar gelederen snel op te sporen en hem par tijleider te maken. Alleen zo zou zij de verkiezingen van volgende week dinsdag nog kunnen winnen die zij vol gens de opiniepeilingen' op spectaculaire wijze gaat ver hezen. De verslagenheid is van de gezichten te lezen. Deze leerlingen ontsnapten ADVERTENTIE BONN (GPD) - Wild om zich heen schietend met twee automati sche pistolen heeft een in Duits land wonende Tsjech gisteren een verschrikkelijk bloedbad aangericht in een scholenge meenschap in Eppstein bij Frankfurt. Daarbij kwamen drie schoüeren, een leraar en een on bewapende politieagent om het leven. Na de schietpartij werd de dader, Karei Charva (34), dood aangetroffen. Veertien mensen zijn met ernstige verwondingen in ziekenhuizen in de omgeving opgenomen. Vier kinderen en een leraar verkeren in levensge vaar. Over Charva's mogelijke motieven is niets bekend. Het onvoorstelbare drama op de Freiherr von Stein-school begon rond elf uur 's morgens. Charva, een in Praag geboren psycholoog die in Frankfort werkte als taxi chauffeur, ging via de hoofdin gang de school binnen. Daarbij vroeg hij volgens de politie naar het lokaal van Franz-Adolf Gehl- haar, een leraar Engels. Hij liep naar diens lokaal aan het einde van de gang en vuurde minstens viermaal op Gehlhaar, die daar bij zwaar werd gewond. Vervolgens verliet Charva het lo kaal en kwam op de gang een niet bewapende agent tegen. De ze had samen met een collega verkeersonderricht op het schoolplein gegeven en was het gebouw binnengegaan om zich op de hoogte te stellen waar de knallen vandaan kwamen. Aan vankelijk werd vermoed dat het om een mislukte scheikundige proef ging. De agent, Gisbert Beek (45), werd neergeschoten en even later dood en met bloed overstroomd door zijn collega in het trappen huis gevonden. Die sloeg alarm en leverde een vuurgevecht met de dader. Mogelijk is dat Charva daarbij werd getroffen. Inmid dels waren onderwijskrachten en leerlingen (in totaal 750 men sen) via de intercom gewaar schuwd dat een geestelijke ge stoorde man schietend door de school hep. Men kreeg het advies de deuren te barricaderen en op de grond te gaan liggen. Kort voor het vuurgevecht met de agent was Charva het lokaal op nieuw binnen gegaan en had in het wilde weg om zich heen ge schoten. Voor de ogen van de leerlingen schoot hij een toege snelde andere leraar, Hans-Peter Schmitt (35), dood. Daarna wer den bij ongericht vuur Gabriele Seifert (13), Benito Martinez (12) en Stefanie Herrmann (13) dode lijk getroffen. Volgens de politie heeft Charva zo'n 40 schoten afgevuurd uit zijn twee 9 mm pistolen. Start uw vliegvakantie goed en ga per trein via de Schiphollijn naar Schiphol. Géén file- vertragingen, géén parkeer-penkelen, maar wél kans op een hoofdpriis van f2.500,- of een van de andere velegeldpnizen in de Vlieg-Trein-Kwis. Vraag uw reisbureau of een NS-Reis- en inlichtingen bureau om het wedstnjd- foimulier. De S<fiipholtrein,uw vakantietrein. Unctad VI, de zesde conferentie over handel en ontwikkeling van de Verenigde Naties, gaat hier van start onder een slecht gesternte; nog nooit was het economisch klimaat zo ongun stig. Is het realistisch om te Verwach ten dat Unctad VI meer zal op leveren dan een vrijblijvende gedachtenwisseling? Nu al voorspellen diplomaten het uitblijven van concrete maat regelen om het hoofd te bieden aan de stagnerende econo mieën in Noord en Zuid, in rij ke en arme landen. Prognoses variëren samengevat van door Willem Offenberg „Unctad VI een doodgeboren kindje door economieën met al te hoge verwachtingen; tot „mislukking noch succes, zo als de realisten de mogelijke uitkomst zien: „een schakeltje in een lange keten van interna tionale bijeenkomsten over handel en ontwikkeling. Wat staat er op het spel? Alle 157 VN-lidstaten aanvaard den in de Algeme Vergadering van 20 december vorig jaar dat Unctad VI een unieke gelegen heid biedt ter bestudering van „de wereldeconomie en zijn in vloed op handel en ontwikke ling van de Derde Wereld; op een tijdstip waarin de ontwik kelingslanden in het bijzonder bij voortduring ernstige econo mische problemen onder ogen krijgen. Bij deze omschrijving houdt de overeenkomst op. Want dit „in studie nemen van de wereldeconomie wordt door groep-B (de geïndustriali seerde landen) geinterpreteerd als „bestuderen, bekijken, aan studie onderwerpen. Maar bin nen het Unctad-secretariaat in Genève en binnen de groep van 77 (de 124 ontwikkelings landen) wordt daar heel anders over gedacht. Jan Pronk, Unctads tweede man: „Korte termijn crisisbe- strijding is het doel van Unc tad VI, gekoppeld aan een dis cussie van langere adem over structuurverbetering in de eco nomieën van ontwikkelings landen. Kortom: de relatie tus sen korte termijn economisch herstel en langere termijn eco nomische ontwikkeling. Daar gaat het om. Vrij vertaald betekent dit: de cri sis in de wereld is het hoofdon derwerp van de besprekingen zelf en is geen randverschijn sel. Terwijl het Westen Unctad Vr beschouwt als een interes sant onderonsje vindt de groep van 77 en groep-D (de Oost bloklanden) dat de discussie niet beperkt moet blijven tot besprekingen: er moeten kno pen worden doorgehakt. Grondstoffen, internationale handel in goederen en dien sten, en financiële en monetai re kwesties; dat zijn de drie kernproblemen op de agenda van Unctad VI. Om met de eerste te beginnen: tijdens Unctad VI in 1976 in Nairobi werd tot de oprichting besloten van „een Gemeen schappelijk Fonds, samen met Internationale Grondstoffen- overeenkomsten. Dat was no dig ook: de prijzen van sommi ge grondstoffen (de voornaam ste zijn cacao, koffie, rubber, thee en tin) zijn de afgelopen jaren flink gekelderd. Bijvoor beeld: Zambia, dat voor 94 pro cent van haar inkomsten af hankelijk is van de koperex port, krijgt nog maar de helft betaald voor dit produkt. Vol gens Unctad-cijfers hebben de ontwikkelingslanden samen bijna 60 miljard gulden aan in komsten moeten derven tus sen 1980 en 1982 als gevolg van gekelderde grondstofprijzen. Het fonds zou al te hevige prijs- schommelingen vergoeden, een potje voor sombere dagen dus. Hiervoor werd uiteinde lijk een kapitaal van 18 miljard gulden wenselijk geacht. Maar na zeven jaar van vruchteloos onderhandelen zit er niet meer dan 35 miljoen gulden in deze pot: een fiasco dat de bereid heid illustreert van de indus trielanden om de sterk bena deelde Derde Wereld uit het moeras te trekken. Want, zo toont Unctad aan, zij zijn het die van deze gekelderde prij zen profiteren. Met de handel in goederen is het al niet beter gesteld, zo valt op te maken uit vette Unctad-rap- porten die speciaal voor de conferentie zijn geschreven. Pronk (foto ANP) Het argument dat Unctad het Westen onder de neus wrijft, in navolging van de Brandt-com- missie, is: hoe slechter het de ontwikkelingslanden gaat, hoe geringer de kans dat de econo mieën zullen aantrekken in de industrielanden met hun 35 miljoen werklozen. Cijfers om dit aan te tonen zijn er in overvloed. Unctad rekent voor: de Derde Wereld was goed voor een derde van de stijging in uitvoercijfers in de wereld tussen 1973 en 1981; bij na een verdubbeling vergele ken met de tien voorafgaande jaren. Deze dynamische groei in ontwikkelingseconomieën vergrootte de handelsmarkt aanzienlijk. De EG voerde in die tijd 13 pro cent méér uit naar ontwikke lingslanden dan voorheen; Ja pan 9 procent en de uitvoer van Amerikaanse produkten naar de Derde Wereld steeg zelfs met 15 procent in die pe riode. Sinds de stagnering en feitelijke achteruitgang van ontwikkelingseconomieën is mede de klad gekomen in dit afzetgebied voor westerse pro dukten. De financiële crisis, het derde agendapunt van belang, neemt zo mogelijk nog rampzaliger vormen aan. Leningen door Brazilië, Peru, Chili en Argen tiniè voor 17 miljard gulden men hebben vorig jaar de a dacht gevestigd op de schul denlast in de Derde Wereld. Zegt een deskundige hier: „De laatste keer dat we keken was er nauwelijks een schulden probleem in de Derde Wereld; nu belopen hun schulden sa men al zon slordige twee bil joen gulden. Unctad-secretaris-generaal Ga- mani Corea vreest dat de de pressie wereldwijd nog harder zal toeslaan wanneer snelle maatregelen uitblijven in lan den waarop voorheen geen acht is geslagen. Hij doelt op de kleinere ontwikkelingslan den. Nu gaat vooral de aan dacht uit naar de giganten zo als Brazilië, Venezuela, Nigeria en Mexico, die bijvoorbeeld bij Amerikaanse banken voor enorme sommen in het krijt staan, terwijl de kleinere leners in de verdrukking raken. Hun bankroet, voor zover een land bankroet kan worden, kan in de internationale bank wereld een veel grotere klap geven. Corea waarschuwt dat deze „verborgen schuldcrisis het verwachte herstel van de Westerse economieën in de waagstel stelt. Hij kleineert de optimistische ge luiden over een licht herstel van de Amerikaanse econo mie, gedaan door president Reagan tijdens de afgelopen topconferentie in Williams burg. Corea zegt: „Voortduren de recessie en stagnatie in an dere delen van de wereld (de ontwikkelingslanden) kan her stel van de Amerikaanse eco nomie behoorlijk frustreren. Juist de onmacht van de Derde Wereld om te kopen in het Westen zal de westerse econo mieën harder raken dan ooit. Met name in de kapitaalsgoe deren- en machineindustrie, waar de werkloosheid het grootst is. De afgelopen twee jaar hebben de ontwikkelingslanden hun invoer al met 240 miljard gul den moeten beperken. Om hun invoer terug te brengen op het peil van 1978 zullen deze lan den voor 1985 samen zon 400 miljard gulden moeten verdie nen, of lenen! Unctad stelt een veelheid van maatregelen voor om de huidi ge impasse te doorbreken. De meest vergaande is het nage noeg in de ijskast belande idee voor een „Nieuwe Internatio nale Economische Orde (NIEO). Hoewel vooral de mili tanten in de groep van 77 als vanouds de herstructurering van de wereldorde zullen pro pageren, valt op korte termijn van dit idee weinig heil te ver wachten. Een meerderheid van Unctad-specialisten ziet meer in het opzetten van een nieuw wereldomvattend monetair systeem. Hierbij roepen ze herhaaldelijk om een nieuw Bretton Woods. Tijdens een conferentie in dit Amerikaanse plaatsje in 1944 zijn het Internationale Mone taire Fonds en de Wereldbank opgericht terwijl GATT, de Al gemene Overeenkomst inzake Handel en Tarieven er een uit vloeisel van is. Deze organen zijn verouderd, de huidige pro blemen worden nog steeds met achterhaalde overeenkomsten benaderd, zo stellen zij. Unc tad wil GATT hervormen met een grotere betrokkenheid van socialistische landen. Het Wes ten houdt zich allang niet meer aan de afspraken, is de veel ge hoorde klacht. Pronk is opvallend gematigd in zijn verwachtingen. Wel zet hij op een rij wat er tenminste be reikt zou moeten worden tij dens Unctad VI: „Ik geloof niet dat we nu toekomen aan een herziening van het interna tionale monetaire systeem. Maar die beslissing moet wel genomen worden. Bijvoor beeld in de jaarvergadering van het IMF in september. Unctad VI kan een belangrij ke, wat ik noem katalyserende functie vervullen, ofwel de dis cussie elders, gericht op be sluitvorming, versnellen en verbeteren en de marges daar voor duidelijk vastleggen. Min der dan dat acht ik niet accep tabel. Sommigen denken dat alles in Unctad VI moet gebeu ren, men moet dat niet denken. Maar het mag niet alleen een discussie worden. Ook dat zou verkeerd zijn. De Nederlandse delegatie bij de Unctad-VI-conferentie, vanaf volgende week in Belgrado, zal met een resolutie komen over een gecoördineerde aanpak van de schuldenlast van de al lerarmste landen. De hulp aan de allerarmste landen vindt op het ogenblik voornamelijk plaats via zogenaamde pro grammahulp, waarbij samen met het ontvangende land een sociaal of economisch projekt wordt gefinancierd. Maar een groot aantal allerarm ste landen is niet meer in staat een eigen bijdrage te leveren aan deze hulpprogramma's vanwege de enorme schulden last. Daarom moet volgens mi nister van Ontwikkelingssa menwerking Schoo eerst ge bundelde actie worden onder- door Marien van den Bos om deze acute financië le nood te lenigen. Een van de redeneringen die ten grond slag ligt aan het initiatief (waaraan al enkele maanden gewerkt wordt) is dat een aan tal midden-inkomenslanden de aflossing van hun soms enorme schulden min of meer geregeld heeft. De laagste in- komenslanden dreigen hierbij uit de boot te vallen. Willen deze landen ook maar in de verte kunnen denken aan een ontwikkelingsprogramma dan zal eerst financiële ruimte geschapen moeten worden. De Nederlandse regering staan daarbij drie mogelijkheden voor ogen. In de eerste plaats zouden een aantal gëindustria- liseerde landen hun officiële ontwikkelingshulp kunnen verhogen om te voldoen aan de afspraken die binnen GATT en OESO hierover gemaakt zyn. Met name Japan en Italië zou den hier ook oren naar hebben, zo verluidt in ambtelijke krin gen in Den Haag. Ondanks het (foto GPD) voorstel kan van een verho ging van de officiële Neder landse ontwikkelingshulp op dit moment geen sprake zijn, zo wordt onomwonden toege geven. In de tweede plaats kunnen geïn dustrialiseerde landen binnen de bestaande ontwikkelings hulp verschuivingen aanbren gen van programmahulp naar rechtstreekse, snel-besteedba- re, financiële hulp. Deze extra financiële hulp, die niet of nau welijks „gebonden" gegeven moet worden, zou voor wat Ne derland betreft ten koste moe ten gaan van de programma- hulp. Nederland heeft binnen het ver band van de EG en de OESO (Organisatie voor Economi sche Samenwerking en Ont wikkeling) positieve reacties gehad op het voorstel en ver wacht verdere steun tijdens de UNCTAD-VI in Belgrado. De organisatie van het plan zou dan verder kunnen plaatsvin den binnen de DAC, de donor- coordinatie van de geindustri- liaseerde OESO-landen.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 9