"Ik was in menig opzicht niet zo geschikt voor deze post' Brug nabij geboortehuis Rembrandt Eigenlijk zou ieder mens er wat van moeten Hoogleraar Karei van het Reve bij afscheid: J. Karstens (CDA) uit gemeenteraad Economie, boekhouden, handelsrekenen, dan wel handelswetenschappen: VAKTAAL f Leiden ZATERDAG 4 JUNI 1983 LEIDEN Prof. dr. K. van het Reve heeft gistermid dag afscheid genomen van de Leidse univeriteit als gewoon hoogleraar in de Slavische letterkunde. Terugblikkend zei Van het Reve onder meer: "Achteraf is het opmerke lijk met welk een vanzelf sprekendheid en vastbe slotenheid je zo'n benoe ming aanvaardt - het is te vergelijken met de onbe suisdheid waarmee men sen zich in het huwelijk storten". Het afscheidscollege zou vooral een terugblik op 26 jaar hoogle raarschap aan de Leidse acade mie worden, zei Van het Reve aan het begin van zijn redevoe ring. "Het wordt dus een beetje 'grootvader vertelt', een genre dat nogal vervelend kan zijn. Als u niettemin rustig blijft luisteren kunt u straks als beloning een borrel krijgen". Het nadeel van college-geven is, zo merkte Van het Reve al aan het begin van zijn carrière, datje stu deren en doceren moet combine ren, "en dat is haast niet moge lijk". Hij vervolgde: "Bij mijn be studering van onderwerpen uit de Russische literatuur had ik de niet geringe handicap dat ik ie der jaar college gaf over een nieuw onderwerp. Had ik er geen colleges over hoeven geven, dan had ik tijd gehad om die onder werpen behoorlijk te bestuderen en dan zou ik nu, na 26 jaar, veel weten over de Russische litera tuur". Van het Reve kwam later terug op de gretigheid waarmee hij de be noeming indertijd had geaccep teerd. "Terwijl ik in menig op zicht niet zo geschikt was voor deze post. Wat mij ontbrak was, overdreven geformuleerd, be langstelling voor 'de' Russische literatuur. Ik interesseerde me voor een aantal Russische schrij vers. Maar voor andere Russi sche schrijvers interesseerde ik me helemaal niet. Ik heb eigen lijk nooit begrip gehad voor mensen die uiterst geïnteres seerd zijn in de lopende literaire produktie van een land, voor mensen die 'bij' willen blijven op het gebied van een bepaalde lite ratuur". Terreur Een van de problemen van ons vak is het land, stelde Van het Reve. "Je hebt iedere dag met Rusland te maken. Als je daar gevoelig voor bent, en dat ben ik, dan be tekent dat, dat je iedere dag de ellende van dat land over je heen krijgt. Er leeft in dat land nauwe lijks iemand boven de vijftig, die niet in zijn omgeving een slacht offer van de terreur te betreuren heeft". De grootste moeilijkheid waar Van het Reve naar eigen zeggen voor kwam te staan was het vinden van een antwoord op de vraag wat iemand die literatuur do ceert eigenlijk moet vertellen. "Mijn belangstelling voor litera tuur is een heel andere dan die van de interpretent. Mij interes seert niet enige verborgen bete kenis, mij interesseert de wer king, het effect van zo'n tekst. Ik wil weten waardoor die werking veroorzaakt wordt". Na dit onderwerp behandeld te hebben merkte Van het Reve op dat hij tot die tijd vooral over de moeilijkheden van zijn vak had gesproken. "Er zijn ook verheu gende dingen. Ik heb 26 jaar met volle teugen genoten van de aca demische vrijheidDatje college kunt geven over een onderwerp naar eigen keuze, dat je daarover beweren kunt wat je wilt, dat je met niemand overleg hoeft te plegen waarover en hoe je colle ge zult geven, dat er God zij ge loofd en geprezen op de hele we reld niemand is die hier ook maar enige 'inspraak' heeft - dat is een groot goed". Verplicht Tegen het verplicht stellen van col lege's heeft Van het Reve beden kingen. "Ik herinner me niet zo lang geleden een twistgesprek over deze materie tussen verte genwoordigers van onze vak groep en enige anderen. Er zijn colleges, zo werd ons gezegd, die zo belangrijk zijn voor de studie dat ze verplicht moeten worden gesteld. Wij waren juist de tegen overgestelde mening toegedaan: zodra een college voor de studen ten belangrijk is, komen ze zelf wel. Als je alleen maar mensen op een college kunt krijgen door het verplicht te stellen, bewijst dat eigenlijk al dat het college niet veel zaaks is". Het ergste onderdeel van het aca demische onderwijs is volgens Van het Reve het werkcollege. "Bij een hoorcollege ben je zelf aan het woord. Bij een werkcol lege moet je luisteren. Dat is op zichzelf al een nadeel. Maar er is een veel groter nadeel. Je zit met tien, twintig studenten om de ta fel en een van die studenten ver telt iets. Vaak komt het daarbij voor, dat jij de enige bent die be grijpt wat de student vertelt. De student begrijpt zelf te weinig van wat hij vertelt en heeft te weinig vaardigheid in het aan an deren iets uitleggen om zich echt verstaanbaar te maken. Dan overvalt je de fatale gedachte: deze student praat twintig minu ten. Niemand begijpt hem. Ik zou in vijf minuten uit kunnen leggen wat hij vertellen wil en dan zou iedereen het begrijpen. Wat leren die andere studenten van het gepraat van hun collega. Zo goed als niets". In één adem voegde Van het Reve hier overigens wel aan toe dat hij niets kwaads wilde zeggen van studenten. "Mijn indruk is, dat het percentage domme en het percentage slimme studenten ongeveer gelijk gebleven is. Al leen bekent men de eigen dom heid en onwetendheid eerder dan dertig jaar geleden". Revolutie Geen goede woorden had Van het Reve voor - wat hij noemde - de universitaire revolutie. Over ver gaderen: "Als ik met laat ons zeg gen Vermeer en Ebeling één middag om de tafel ga zitten ma ken wij een studieprogramma voor de Nederlandse slavistiek waar men twintig jaar mee voor uit kan en dat zeker niet slechter zal zijn dan enig studieprogram ma waar men nu al zo'n vijftien jaar over vergadert. Men kan in vier, vijf jaar niet meer doen dan de studenten enig Russisch en de beginselen van een paar Slavi sche talen bijbrengen en ze laten ruiken aan de linguistiek en aan literatuur. Of je ze nu een beetje foto GPD) meer van het een of een beetje meer van het andere leert is een volstrekt maar dan ook vol strekt futiele zaak, zoals elk rechtgeaard beoefenaar der we tenschap zal inzien. Niettemin wordt over dit soort zaken door duizenden mensen in Nederland dag en nacht vergaderd, zonder dat daar iets interessants uit komt - behalve dan het onvermij delijke resultaat dat de mensen die iets in hun mars hebben zich langzamerhand uit het vergader circuit terugtrekken, zodat je daar - die indruk heb ik althans - steeds meer nitwits aantreft". Op het einde zei Van het Reve dat het een groot voorrecht is als je je ideeën kunt uitzetten in een mi lieu waar het percentage echte belangstellenden vrij hoog is, en waar lof en blaam, tegenspraak en bijval een element van origi naliteit en naïveteit hebben dat je in de wereld der afgestudeer den niet zo vaak aantreft. LEIDEN - Het CDA-raadslid J.P.(Hans) Karstens heeft be dankt als lid van de gemeente raad. Wat de reden van zijn voor tijdig vertrek betreft, schrijft Karstens aan de burgemeester: "Reeds eerder is in de gemeente raad gememoreerd dat het raads werk zich vaak moeilijk laat combineren met een volledige baan. Ook ik heb dat in het afge lopen seizoen moeten ervaren". Karstens is secretaris van de afde ling maritieme techniek van de TH Delft. Hij had zich aanvanke lijk voorgenomen zijn dagtaak te beperken, maar dooi; de ontwik kelingen in het wetenschappe lijk onderwijs is het daar niet van gekomen en kan er ook voorlo pig geen sprake van zijn, aldus het scheldend raadslid. Het raadswerk krijgt daardoor niet voldoende aandacht, meent Kar stens. Karstens, van CHU-huize, wordt opgevolgd door drs. A A. (Dick) van Duyn, afkomstig uit de KVP. Het is de eerste maal dat bij op volging geen rekening wordt ge houden met de zogeheten 'bloed groep'. De 39-jarige Van Duyn is stafmedewerker bij de Weten schappelijke Raad voor het Re geringsbeleid. Hij studeerde eco nomie aan de Erasmusuniversi- teit in Rotterdam. Van Duyn was onder meer landelijk secretaris van de KVP-jongeren, lid van het KVP-partijbestuur en het Leidse afdelingsbestuur. Hij geldt als een deskundige op sociaal-eco nomisch en financieel gebied. Van Duyn werd onlangs namens het CNV benoemd als bestuurs lid van de Stichting Werkgele genheid Leiden. Schilderijen 'Het restaureren van schilderij en' is de titel van een lezing die maandagavond wordt ge houden in museum De Laken hal aan de Oude Vest. De le zing, met lichtbeelden, wordt gegeven door de heer Hermes- dorf. Hij heeft onder meer het Laatste Oordeel van Lucas van Leyden gerestaureerd dat in De Lakenhal hangt. De lezing sluit aan op de leden vergadering die om acht uur begint. Koffieconcert In de Vredeskerk aan de Burg- gravenlaan verzorgt het jon gerenkoor 'Emoena' morgen een koffieconcert onder lei ding van Gerard Middel koop. Er worden enkele delen gezongen uit een mis van Franz Schubert, enkele koor stukken uit het 'Salvation Tu ne Book' en paar liederen uit het Liedboek. Medewerking verleent een strijkensemble van de Leidse muziekschool. Organist is Rob de Vogel. Aanvang na de dienst van tien uur. De Rembrandtbrug en de woningen op Morspoortterrein zijn in aanbouw. Zo moet het worden: een molen, een ophaalbrug en een plantsoen. LEIDEN - Leiden krijgt een Rem brandtbrug. Èen schilderachtig houten ophaalbruggetje over het Galgewater in de nabijheid van Rembrandts geboortehuis. Het nieuwe bruggetje is bestemd voor fietsers en voetgangers en zal het voormalige kazerneterrein ver binden met de Weddesteeg en het toekomstige Rembrandtplant- soen dat rond de vroegere Zee vaartschool wordt aangelegd. Met de bouw van de Rembrandt brug is vorige maand een begin gemaakt. Belangrijke onderde len voor de nieuwe brug zijn te voren op de timmerwerf van de aannemer vervaardigd en wor den op de plaats van bestemming gemonteerd. Gisterochtend wer den de hameipoorten voor de dubbele ophaalbrug door een hijskraan op hun plaats gehesen. Een karwei dat met de nodige precisie en vakmanschap moest worden uitgevoerd. Volgende week zullen de beweegba re delen van de brug worden geïnstalleerd. "Dat wordt een unieke gebeurtenis", vertelt ge meente-opzichter Mac Gillavry. "De brug wordt met een hydrau lisch bewegingswerk uitgevoerd dat niet eerder in het land is toe gepast. Gewoonlijk zijn voor een dubbele ophaalbrug twee brug wachters nodig om het ophaal- mechanisme te bedienen. Om de kosten van één brugwachter uit te sparen is een nieuw hydrau lisch systeem ontwikkeld waar door één brugwachter de brugde- len op en neer kan bewegen", al dus de gemeente-opzichter. De bedoeling is dat de Rembrandt brug over het Galgewater voor de bouwvakvakantie gereed is. Op het voormalige kazerneterrein, naast de Morspoort, worden mo menteel vijfentwintig woning wetwoningen gebouwd die voor het einde van dit jaar klaar zul len zijn. Deze week ging de ge meenteraad ook akkoord met het plan van de Rijnlandse Molen stichting om op een achtkantig stenen bolwerk aan het Galgewa ter een Hollandse Standerdmolen te bouwen. Rond de molen zal een parkje komen en aan de andere kant van het Galgewater zal, na de sloop van de zogenaamde zie kenboeg, het Rembrandtplantoen worden aangelegd. Volgend jaar zal op en rondom het voormalige kazerneterrein een mooi stukje Leiden zijn gereali seerd. Wethouder Waal zei vorige maand bij het bereiken van het hoogste punt van de nieuwbouw "dat het in andere steden maar weinig gebeurt dat op een zo mooie plek bij het water woning wetwoningen verrijzen". Met de bouw van de woningen, de molen en het bruggetje en de aan leg van het parkje en het plant soen zijn ettelijke miljoenen gul dens gemoeid. De hameipoorten werden gisteren op hun plaats gehesen. (Foto Hoi' LEIDEN - Op de mavo heet het handelskennis, op de havo heeft men de keuze uit economie en/of handelswetenschappen, terwijl op het vwo gesproken wordt over economie 1 en economie 2. "Er zijn plannen om meer unifor miteit in deze naamgeving te brengen", zegt C.J.L. van Sprun- del, leraar economie aan de Ag nes Scholengemeenschap. Er volgt een ingewikkeld verhaal. "Kijk, handelswetenschappen dat op de vroegere HBS gewoon boekhouden en handelsrekenen werd genoemd, zal in de toe komst bedrijfseconomie gaan heten. Ook economie 2 zal onder die naam verder gaan, terwijl men voor economie 1 het woord je 'algemeen' wil plaatsen. En als handelskennis ontdaan wordt van het boekhouden", zegt Van Sprundel luchtig, "dan gaat het economie heten. Op sommige mavo-scholen experimenteert men daar al mee". Voor de havo en vwo-leerlingen zijn economie en handelsweten schappen geen verplichte vak ken. Pas in de vierde en vijfde klas kan men het als een eindex amenvak kiezen. Verheugd deelt Van Sprundel mede dat hij en zijn collega's met name de laatste jaren over belangstelling voor hun vak niet te klagen hebben. Gemiddeld melden zich op de Ag nes Scholengemeenschap zo'n 120 havo en vwo-kandidaten aan om onderricht te krijgen in de economie. Handelswetenschap pen en economie 2 zijn wat min- Wot heeft er zich no de invoering von de mammoetwet in 1968 op de scholengemeenschappen voor mavo/hovo en vwo afgespeeld? De vakkenpaketten zijn ingevoerd, de leerstof is veranderd en de schoolboeken zijn mooier gewor den. In deze serie 'vaktaal' komen docenten van Leidse middelbore scholen oon het woord, die kri tisch zullen vertellen over leerlin gen, schoolboeken en de 'ontwik kelingen binnen hun eigen vok. der populair, maar toch altijd goed voor één volle klas. En dit, terwijl de schoolleiding een jaar of zeven geleden er nog over dacht om deze beide vakken van wege de te geringe belangstel ling niet meer aan te bieden. door Saskia Stoelinga Van Sprundel denkt dat deze groei direct te maken heeft met de gro te aandacht die de media schen ken aan de economische situatie in eigen land en daarbuiten. "El ke, zichzelf respecterende, krant heeft wel een aparte pagina of katern gewijd aan de economie. Ik krijg ook de indruk dat de mensen er meer over praten. Be drijfssluitingen, faillissementen zijn aan de orde van de dag. In elke familie zijn daar wel slacht offers van te bespeuren". Eigen bedrijf Wat filosoferend zegt hij: "Eigen lijk zou ieder mens er wat vanaf moeten weten. Het is toch te gek dat veel werknemers niet weten hoe een begroting wordt opge steld of wat er aan geld omgaat in het eigen bedrijf en hoe dat wordt uitgegeven". Toch is hij er ook geen voorstander van om met economie al in de la gere klassen te beginnen. "Ik denk dat het te ingewikkeld en te abstract voor de jongere leerlin gen is". Wat komt er in de econo- mielessen dan zoal aan de orde? Van Sprundel noemt in vlot tem po: "Vakbeweging, werkgevers- rol, prijs- en loonvorming, geld in het algemeen, inflatie, relatie met het buitenland. Elk facet wordt in de loop van de tijd na der uitgewerkt". De leraar economie is niet hele maal tevreden over het boek "Elementaire economie" dat hij daarbij gebruikt. "Schrijver en hoogleraar dr. A. Heertje legt het allemaal net iets te ingewikkeld uit voor de leerüngen. Gevolg: lange dictaten, waar de leerlin gen op gezette tijden enorm van balen". Op het vwo heeft de sectie econo mie vorig jaar besloten een ander leerboek te nemen. Dat is 'Eco nomie Bijvoorbeeld' geworden. "Het is omvangrijk maar goed". Van Sprundel leest enkele passa ges voor uit het hoofdstuk 'Bankwezen'. "Daar hoef ik niets meer aan toe te voegen. Mijn ei gen schema's zijn nu overbodig geworden". Dat het havo nog met 'Heertje' zit opgezadeld heeft een andere oor zaak. Van Sprundel: "Veel havo leerlingen stappen na het eind examen over naar het vwo. Om de stof voor hun een beetje aan trekkelijk te houden is het onver standig met deze groep dezelfde methode te volgen. Dat is name lijk de ellende tegenwoordig: ha vo-leerboeken zijn op een paar hoofdstukken en toevoegingen na, praktische hetzelfde als die van het vwo". Inzicht Kwam vroeger de leerling bij de economielessen nog een flinke dosis wiskundige kennis van pas, tegenwoordig wordt inzicht gevraagd. "Inzicht, dat is de ten dens", hamert hij. "Elke keer weer wijs ik de leerüngen erop: lees de artikelen in de krant nauwkeurig. Volg het nieuws. Het komt namelijk steeds vaker voor dat op het eindexamen eco nomische verhalen uit de krant worden gehaald, waar dan weer vragen over worden gesteld. En wat blijkt dan? Ze weten de tech nieken, maar snappen van zo'n verhaal niets. Te ingewikkeld, roepen ze dan. Tja... vaak komt het er dan op neer, dat ze de tekst niet goed hebben gelezen. Lezen, goed lezen, dat is een heel pro bleem voor ze", verzucht hij. Van Sprundel probeert in zijn les zoveel mogeüjk de reaüteit te be naderen. "Bij het vak economie lukt dat ook heel aardig. Vragen als: waarom wordt de automati sche prijscompensatie afge schaft of wat zijn de gevolgen voor de economie als het vakan tiegeld wordt verminderd? - daar kunnen ze wat mee. Dat raakt "Bij handelswetenschappen ügt dat wat moeilijker. In het alge meen zijn de opgaven veel te ab stract. Kijk, als je schrijft een voetbal- of sportvereniging heeft geld nodig voor een kantine. Hoe komen ze daaraan? Dat snappen ze onmiddellijk. Aan de hand van berekeningen gaat zoiets ook leven. En misschien dat er één ooit penningmeester wordt." Realiteit Gedreven zegt hij: "Ik pleit ervoor om bij economie 2 bij voorbeeld de jaarverslagen van bedrijven aan de orde te laten komen of ze te laten verdiepen in de 'bottle necks' van een bepaalde organi satie of waarom gaat de raad van commissarissen met deze beslis sing akkoord?" "Aan de andere kant is het ook prettig dat de opzet van het exa men handelswetenschappen elk jaar gelijk is. Er zijn niet zoveel variaties. In opgaven over het echte boekhouden komt altijd een vraag: bereken de kostprijs of geef een oordeel hoe een ge zond bedrijf eruit ziet. Dat is ge ruststellend; je kunt zulke opga ven écht met ze oefenen. Wat ik ook toejuich is dat een aantal ja ren geleden is besloten zo'n ver schrikkelijk moeilijk theoretisch onderwerp als de claimwaarde niet meer tot de verpüchte leer stof te laten behoren. Daar ging onevenredig veel tijd inzitten" Bij het vak economie is met name de laatste jaren de rol van de overheid veel belangrijker ge worden. Vroeger werd dat vol gens Van Sprundel nauwelijk beücht. "Nu komen we over on derwerpen als openbare finan ciën en inkomenspoütiek elke les wel te spreken". Ja, ik vind het goed dat daaraan aandacht wordt besteed. Je merkt ook in een klas dat de me ningen daarover uiteen lopen. De één is een fel voorstander van overheidsbemoeienis, terwijl de ander dat regelen van bovenaf verafschuwt. Als docent probeer je zowel de ene als de andere richting te vertolken. Je toont ze dat - ja, ik zeg het maar weer - door voorbeelden uit de praktijk Automatisering Tot zijn spyt kan Van Sprundel nog niet voldoende aandacht be steden aan het onderwijs met de computer. Niet omdat hem de tyd ontbreekt, maar omdat hij, evenals vele andere collega's, de technieken om optimaal met de computer te werken, nog niet he lemaal beheerst. "Daar komt vol gend jaar verandering in", verze kert hy. Waarom is die computer nu zo belangrijk? Van Sprundel: "Op vele bedrijven zijn bepaalde boekhoudtechnie- ken die de leerlingen op school nog leren overbodig geworden. Deze bedrijven hebben een groot gedeelte van de boekhouding geautomatiseerd en zijn aange sloten op een centraal computer systeem. In hoeverre de technie ken die ze op school leren nog toepasbaar zijn, verschilt overi gens van bedrijf tot bedrijf "Het feit blijft natuurlijk, dat ze na derhand die automatiseringsge- gevens wel moeten kunnen le zen. Als je ze geleerd hebt door middel van cijfers (de ouder wetse manier dus) inzicht te ge ven in bepaalde zaken, komen ze denk ik een heel eind. Je pro beert als docent deze ontwikke- üng in elk geval op de voet te vol gen. Je houdt de vakbladen zo goed mogelijk bij, je informeert je, maar of dat allemaal genoeg is, ik weet het niet".

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 3