c "Ook Voorschoten kent zijn krepeergevallen" Mogelijk verplicht om eigen stoep van onkruid te ontdoen Contactgroep van bijstandsmoeders in oprichting Zodat gemeente niet meer behoeft te spuiten Avondvierdaagsen weer succes AGENDA Stad en rand ZATERDAG 4 JUNI 1983 VOORSCHOTEN - In Voorschoten moet een contactgroep komen voor alleenstaande ouders die van de bij stand moeten leven. In de contact groep kunnen vaders en moeders za ken regelen zoals de opvang van de kinderen. Daarnaast kunnen ze er kleren ruilen en uithuilen. Boven dien staan ze, als groep, sterker bij de Sociale Dienst. Dit vinden vier gescheiden Voor-, schotense vrouwen die een bij standsuitkering ontvangen. Ze hebben stuk voor stuk gemerkt hoe moeilijk het is om rond te komen met 1302,35 per maand en willen op 16 juni de contact groep oprichten tijdens een bij eenkomst De Werff aan de Schoolstraat. Ze hopen dat alle 100 alleenstaan de Voorschotense ouders die le ven van een bijstandsuitkering, naar de bijeenkomst zullen ko- men om gezamenlijk te praten 1Lectle over de problemen en tevens op- h lossingen ervoor te zoeken. "Je heerst hier het idee dat we leven in een prima dorp en dat er geen krepeergevallen zijn. Dat is werkelijkheid wel even anders". (foto Holvast) door Paul van der Kooij stapt nu eenmaal niet zo vlug naar de sociale dienst wanneer je hulp nodig hebt", verklaart Ceci le Burgdorffer, een van de vrou wen. "Je praat veel gemakkelij ker met iemand die in hetzelfde schuitje zit. Je herkent eikaars problemen en kunt elkaar heel goed helpen". Daarnaast is het volgens de dames goed dat Voorschoten beseft dat er mensen zijn die "van het mini mum moeten leven": "Er heerst hier het idee dat we leven in een prima dorp waar geen krepeerge vallen zouden zijn. Nou, dat is in werkelijkheid wel even anders. Ik ken ook hier bijstandmoeders waar gas en licht werden afgeslo ten omdat ze deze niet meer kon den betalen". Zonder franje "Je kunt van een bijstandsuitke ring net aan leven", legt de Voor schotense uit. "Maar het is een leven zonder franje", vult een an der aan. "Nieuwe schoenen voor mijn zoontje kan ik niet kopen, hij moet daarom op gymschoe nen lopen. Sportverenigingen zijn te duur en een muziekschool kan ik helemaal wel vergeten. En dat is heel vervelend, omdat je je kind aan van alles wilt laten mee doen. Je wilt hem niet laten mer ken dat zijn moeder in de by- stand zit". Ook op andere manieren moeten de vrouwen een stapje terug doen: "Ik word gedwongen tweedehands kleren te kopen", vervolgt ze, "die vaak nog aan de dure kant zijn ook". De moeders menen dat dit laatste zou kunnen worden ondervangen wanneer de bijstandsmoeders onderling afgedragen kleren zouden ruilen. Daarnaast zouden ze elkaar kun nen helpen bij klusjes "die pa al tijd deed", zoals het repareren van een kapotte stofzuiger. Andere problemen zijn echter moeilijker te ondervangen: "Ik ben als de dood dat mijn wasma chine het begeeft", zegt de Voor schotense. "Ik heb namelijk geen geld om een nieuwe te ko pen". Isolement "Een uitje zoals naar de bioscoop, zit er niet aan", vervolgt de vrouw. "Ik zou trouwens ook niet weten hoe ik een avond van huis zou kunnen omdat ik moei lijk een oppas kan regelen". Ook overdag kan ze moeilijk weg om dat ze geen geld heeft voor de peuterspeelzaal. "Je komt erdoor in een isolement en je moet uit kijken dat je niet vereenzaamt". Ze vindt dan ook dat de nieuwe contactgroep veel aandacht moet besteden aan de opvang: "Wan neer je met een paar ouders goe de afspraken maakt, moet dat te regelen zijn". Maar ook problemen die op het eerste gezicht van minder grote betekenis lijken, kunnen in een contactgroep worden opgelost. "Ik kan een heel rijtje tips geven aan ouders die er alleen voor ko men te staan" zegt ze. "Zo nodig ik bijvoorbeeld altijd twee echt paren tegelijk uit wanneer ik vi site krijg. Dan kunnen de man nen met elkaar praten", aldus de vrouw, die liever niet met haar naam in de krant staat. Dit om dat ze vaak wordt nagekeken: "Er wordt ontzettend op je gelet. En als je een keer iets koopt, hoor je de mensen meteen zeg gen: Zo, zo, dat doet maar van de bijstand. Als je een nieuwe jurk hebt moet je meteen laten zien dat-ie tweedehands is. Je voelt je heel onvrij", zegt ze. Uitzichtloos "Alles wat je doet wordt bekeken. Heb je nog geen werk?", vragen ze steeds. "Terwijl ik niet eens gelegenheid heb om te werken. Ik heb een zoontje van een jaar. Bovendien is er amper werk te genwoordig. Het is een uitzicht loze situatie", verzucht ze. "De uitkeringen dalen en de prijzen stijgen. Je kunt steeds minder voor je geld doen en er is geen hoop op werk". "Ik ken iemand die al vijftien jaar in de bijstand zit. Ze voelde zich een nutteloze staatsburger en werd helemaal moedeloos. Want, wat moet je? Bedelen staat zo slordig". Hierop vervolgt ze di rect: "Je moet niet het bijltje er bij neergooien en gewoon iedere week je briefje blijven invullen. Hier voegt ze aan toe dat de ver standhouding met de sociale dienst goed is: "Ze nemen bij de gemeente altijd de tijd voor je. Iedere maand komt er iemand praten hoe het met me gaat. Maar toch, wanneer je met een paar vrouwen bent sta je sterker wan neer je een probleem hebt. Bo vendien behoef je dan niet steeds zelf naar de gemeenteflat wan neer je een probleempje of vraag hebt. Vooral in het begin vond ik dat heel vernederend. Dan moest je ook nog eens een keertje in de rij staan om je briefje in te leve ren. Gelukkig is dat nu veran derd en kun je het formulier in een bus doen. Het blijft echter pijn doen". VOORSCHOTEN - Voorschotense burgers worden wellicht in de toekomst gedwongen om het stoepje voor hun voortuin vrij te houden van onkruid. "Wethouder Van Leeuwen heeft tijdens de vergadering van de raadscommissie van openbare werken gezegd dat zal worden bekeken of deze verplichting kan worden opgenomen in de Algemene Poli tieverordening. i de avond-wandelvier- Dit sterkte Kroon in de overtuiging dat de gemeente met de schoffel op pad moet, in plaats van met de spuitbus. Bedet stelde hier weer tegenover dat bestrijding met de hand zeven keer zo duur is als chemische bestrijding. "En dat kan de gemeente niet beta len", zei hij. "In de plantsoenen proberen we het spuiten zoveel mogelijk te beperken door te schoffelen en te werken met houtsnippers en planten die de bodem bedekken. Op openbare wegen ontkomen we echter niet aan spuiten". LEIDERDORP/VOORSCHOTEN Onder overweldigende belang stelling werden gisteravond zo wel in de Bloemerd in Leider dorp als op het terrein van sport vereniging SVLV in Voorscho ten de deelnemers aan de plaat selijke avond-wandelvierdaag sen ingehaald. Burgerlijke stand LEIDEN - Overleden: C. Hillebrand, geb. 20-2-1928 man, A.N. Sytsma, geb. 7-5-1923 man, M.P. Peters, geb. 9-12- 1897 vrl. geh. gew. met A. Ruiter, N. Bedijn, geb. 11-11-1916 vrl. geh. gew. met J Kienjet, J.F.B.M. Schupper, geb. 26-5-1911 man. A.C.M. van der Moot, geb. 3-12-1907 vrl, G.P. Bergers, geb. 25-3-1898 man, M.H. van der Vlugt. geb. 28-2-1909 man, W. Trap man. geb. 26-2-1900 man, J. Breijer. geb. 26-10-1901 vrl. geh. gew. met A.J. Visser, P.M. van der Giessen, geb 7-9- 1894 vrl. geh. gew. met J.M. Kolff, A. Zwankhuizen, geb. 3-5-1982 vrl, M.G. Westerveld, geb. 4-10-1936 man, H. Tegelaar, geb. 2-11-1916 vrl. geh. gew. met K. Lek, H. Ciere, geb. 16-3-1898 vrl. geh. gew. met A. van Heusden, J. van der Does, geb. 1-9-1904 man, P.J. Kluts, geb. 5-12-1924 man, M.G. Jung- bluth, geb. 19-2-1889 vrl. geh. gew. met T.L. van Looij, S. van Egmond, geb. 3-7-1909 man, C.M. de Bresser, geb. 25-9-1922 vrl, A.D. Gaasbeek, geb. 28-3-1955 vrl. geh. gew. met A.M. Schlagwein. H. Beerenfenger, geb 3- 9-1898 vrl. geh. gew. met G. van der Hoogt, C. A. van Mook, geb. 1-3-1928 In Leiderdorp liepen de daar 2.600 deelnemende wandelaars de laatste kilometers voorafgegaan door majorettes en een drum band over de Gallaslaan naar het eindpunt. Bloemen van ouders en bekenden werden in ont vangst genomen door stralende kinderen die in een uitbundige sfeer op het eindpunt afgingen. Het aantal deelnemers overtrof met 150 het aantal van vorig jaar. Leiderdorpse jongen (13) aangereden LEIDERDORP - Een dertien jarige Leiderdorpse jongen heeft gisteravond tegen half acht een zware hersenschud ding en mogelijk hersenletsel opgelopen toen hij op zijn fiets werd geschept door de auto van een 24-jarige Leide- De jongen wilde op de Laan van Ouderzorg links-af de Splinterlaan inrijden toen hij door de achterkomende auto mobilist niet meer kon wor- i den ontweken. Ook een groep van 60 bejaarden liep een speciaal voor hen uitge stippelde route. De avondvierdaagse in Voorscho ten telde met 2.100 deelenemers er 100 minder dan vorig jaar maar dat deerde organisator B. Knijnenburg niet. "Het is nog al tijd een groot succes", zo zei hij. "En het iets mindere aantal deel nemers wordt slechts veroor zaakt doordat er minder kinde ren op de scholen zitten".De 76- jarige Voorschotense mevrouw Kneyber behaalde voor de ze ventiende keer het eremetaal en is van plan om tot aan haar tach tigste de tien kilometer route te blijven lopen. "Daarna", zo zei ze," schakel ik over op de vijf ki lometer". LEIDEN - Het pand Galgewater 29 is vanmorgen vroeg enkele uren gekraakt geweest. Toen de politie arriveerde met de somma tie dat de groep krakers, waaron der enige leden van motorclub "Convicts, het pand dienden te verlaten werd deze toegevoegd dat dan een klacht wegens huis vredebreuk zou worden inge diend. De politie heeft zich even later door het inslaan van een ruit toe gang tot de woning verschaft, maar toen bleek het pand inmid dels al weer door de groep kra kers te zijn verlaten. Dit voorstel werd gelanceerd door de Voorschotenaar M. Kroon. Hij had in een brief aan de gemeen teraad geklaagd over de chemi sche middelen die de gemeente de afgelopen weken heeft ge bruikt om het onkruid langs openbare wegen te bestrijden. Volgens hem zijn de stoffen scha delijk voor de gezondheid. Een van de stoffen die wordt ge bruikt, paraquat, wordt zelfs af geraden door de Regionale In spectie Milieuhygiëne Z-H en de Plantenziektekundige dienst. Di recteur Openbare Werken, W. Bedet, bracht hier tegenin dat dat geldt voor paraquat in vloei bare vorm. De gemeente ge bruikt de stof echter in korrels "en dat is niet erg schadelijk", sprak hij. Lukraak Kroon had echter nog op andere punten kritiek. Hij stipte aan dat het bedrijf dat de onkruidbestrij- ding verzorgt, lukraak spuit. Be det was het niet met hem eens. Volgens hem wordt alleen gespo ten op plekken op trottoirs en in goten waar onkruid staat en wordt bovendien rekening ge houden met windrichting en LEIDERDORP - Dit zijn de schamele resten van de bromfiets van een voorbijgangers. Raadslid G. zeventienjarige inwoner van Hoogmade die gisteravond rond half zeven Both (PvdA/PPR) had andere er- een zwaar gekneusde enkel heeft opgelopen toen hij in Leiderdorp door varingen. Hij had zich door een een auto werd aangereden. De bromfietser kwam vanaf de Spanjaards wolk van gassen moeten heen- brug/Zijldijk en verzuimde voorrang te geven aan een 33-jarige automo- worstelen tijdens een fietstochtje bilist uit Leiderdorp die op de Van der Valk Boumanweg reed. (foto Holvast) ZATERDAG Leiden LVC - Breestraat 66. optreden de Belgi sche zangeres Jo Lemaire, 21 uur. VTL - Voorschoterweg, sportdag voor kinderen van 6 jaar en ouder plus fan cy fair en rommelmarkt, 10 t dag i. 10 i - speldag Zuidhollandse Amateur- poppenspelers, 11 uur. Clubhuis Matilo - wijkfeest Stichting Meerburg. Volkshuis - Stadskrant organiseert 'swingend steunfeest', 20 uur. Microtheater Imperium - Oude Vest 33e, avond, 21-1 i Kijkhuis - Vrouwenkerkkoorstraat 17, film 'Het zevende Zegel' van Ingmar Bergman, 20 en 22.15 uur. Filmhuis LVC - Breestraat 66, 'State of things', 21.15 uur. Hartebrugkerk - wandel-orgel-concert, 15-15.30 uur. Leiderdorp Muzenhof - jazzconcert door het Wiebe Wilbers Kwartet, 21 uur. Leidse Werkgroep Homoseksualiteit - Caeciliastraat 18, disco, 22-2 uur. Voorschoten Esselaan 5 - open huis stichting 'Oud Woelwyck', 10-16 uur. ZONDAG Middelweg 19c - kindervoorstelling Leids Poppentheater, 14.30 uur, tel. 125802. Leidse Werkgroep Homoseksualiteit - Caeciliastraat 18, 'De Roze Salon', 14- 18 uur. Breestraat 56 - Bhagwancentruro, Bhag- waif op video, 20 uur, vanaf 21 uur: Waaggebouw - culturele dag door de Turkse Sociaal Culturele Vereniging, 11-17 uur. MAANDAG film 'Jules et Jim' van Francois Truf- faut, 20 en 22.15 uur. Stats jongerencentrum - Haarlemmer straat 73, speelfilm. Voorschoten Ambachts- en Baljuwhuis - commissie financiën, ruimtelijke ordening en volkshuisvesting, 20 uur. Oegstgeest gemeentehuis - werken, 19.30 ARTSEN Leiden - de weekenddienst begint zater dag om 8 uur en eindigt zondag om 24 Wijk 1 - Boerhaavedistrict, Binnenstad- Noord, Groenoord, Kooi, Merenwijk: za 8 uur tot zo 24 uur: J. Crul, Noord- eindsplein 8a, tel. 142888, spreekuur 12 en 17 uur. Wijk 2 - Binnenstad-Zuid, Tuinstadwyk, Professoren wijk, de Waard: za 8 uur tot zo 8 uur, H. Engel, de M. van Streefkerkstraat 53, tel. 121334, spreekuur vlgs afspraak, zo 8 uur tot 24 uur: W. de Bruyne, de L. de Kanterstraat 32, tel. 126866, spreekuur 12 en 17 uur. Wijk 3 - Mors, Haagwegkwartier, Zuid- zo 8 uur tot 24 uur: A.A. van Ryn, Melis- setuin 5, tel. 210797, spreekuur vlgs afspraak. Voor de praktijk van Groeneveld, R. v. Leeuwen, Meyer, Reinders, Tan, v. Tol, Verhage en Zwijnenburg: R. v. Leeuwen, Hooigracht 48a, tel. 133834, spreekuur 11-11.30 uur in ge zondheidscentrum Merenwyk, Ros molen 2. Leiderdorp - za, F. Kemme, Grotiuslaan 12, tel. 893139; zo, M.B. Landsmeer, Drakestein 2, tel. 413913; za en zo spreekuur van 12.30-13 uur op Florijn 10, tel. 891000. Oegstgeest - E.W.F. van Walchren, Oran jelaan 29-, tel. 174830. Voorschoten - za, F. Koopmans, Chur- chillweg 19, tel. 6352; zo, E. Schota nus, Leidseweg 305, tel. 766462. APOTHEKEN De avond-, nacht- en zondagsdienst van de apotheken in de regio Leiden, wordt waargenomen van: vr 3 juni ot 10 juni door: Centraal Apotheek, Breestraat 74, tel. 120552; Apotheek Noord-Hofland, DIERENARTSEN Voor de praktijk van Muurling, Helder, Roest: A.W. Helder, Hermelynvlinder 36, tel. 220513. H. Vestjens, Rijn en Schiekade 23, tel. 144323. Oegstgeest - R.J.W. Duyn, Pres. Kenne- dylaan 260, tel. 153266. Voorschoten - C. Westgeest, Leidseweg 560, tel. 768616. TANDARTSEN De weekenddienst voor Leiden, Leider dorp en Oegstgeest wordt waargeno- WIJKVERPLEGING Leiden - Interkruis, Middelweg 38, tel. ten noorden van de Rijn: 134604; tel. ten zuiden van de Ryn: 121753. Leiderdorp, Zoeterwoude Rd. - Kruis- gebouw. Berkenkade 7, tel. 410131, spreekuur ma t/m do van 13-14 uur. Gezondheidscentrum, Florijn 10, tel. 13, spreekuur ma, woe, vr van 13- v.d. Waalslaan. tel. 4641. LEI DSC H m DAGBLAD HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Post uitsluitend aan Postbus 54, 2300 AB LEIDEN Geen krant ontvangen: tel. 071-123143 tussen 18 00-19 30 uur (nabezorging na 19.30 uur); zaterdag v 16.30-18 00 u Abonnementsgelden bij vooruitbetaling te voldoen Restitutie is niet toegestaan verstrijken van de abonnementsperiode geen opzegging is ontvangen, volgt automatische verlenging abonnementsgelden op giro 3203571 t.n.v. Damiate Holding BV te Haarlem Maandabonnement 20,5! (Autom betaling) Losse n G Koopman N. Qüakernaat Alg redactiechef: Plv. Alg redactiechef: Commentaren R D Paauw, W F J Wirlz en A A van Brussel Rubriekchefs: J. Kroon (stad) B. W T Jungman (plv) H. I. J Veldhuizen (regio) H. v.d. Post (plv) W. F J Wirtz (bin./buit./ec J. Ruygrok-Hoogeveen (plv) P.J de Tombe (sport) A. van Kaam (plv) W. C H. Schrama (feature) Redactie stad en randgemeenten tel. 071-144941, h .219 Aangesloten bij de Gemeenschappelijke Persdienst met eigen correspondenten o.a. in: Bonn, Brussel. Londen, Parijs, Washington, Cam Rome, Madrid, Mexico en Wenen.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 2