Nederlander moet nog wat wennen aan time-sharing Vrees voor hoge rente blijft BHüaÜ^1 Een koele relatie: Volcker en Reagan Internationaal Beursweek ZATERDAG 4 JUNI 1983 In de 'gouden jaren' verkocht J.Th. Kempers boten als war me broodjes. Maar de laatste tijd is dat aantal drastisch te ruggelopen. Het was duidelijk dat er iets moest gebeuren. Kempers wist dat de behoefte aan plezierjachten nog steeds aanwezig was, in de meeste ge vallen ontbrak het zijn klanten echter aan geld. De koppen werden bij elkaar gestoken met als resultaat het idee om sche pen op basis van time-sharing te gaan verkopen. Vorig jaar liep de eerste 'shared' kruiser van stapel. Zowel Kempers als zijn klanten lijken tevreden Deel Hoe gaat time-sharing in z'n werk? Er zijn verschillende constructies denkbaar voor het gezamenlijk in eigendom heb ben van goederen. Kempers heeft gekozen voor een coöpe ratie, die als een soort tussen persoon optreedt en in feite los staat van de rest van het be drijf. Deze coöperatie geeft per schip een aantal certificaten uit. Elk certificaat geeft de koper één week per jaar recht op de boot, gedurende dertig jaar (dan is het schip afgeschreven). Men is dan eigenaar van de boot, zei het voor een beperkte periode. Hoe langer men over 'zijn' schip wil beschikken, hoe meer certificaten er moeten worden gekocht. Het voordeel van time-sharing, dat zou kunnen worden ver taald met 'deeltijd-bezit', is ei genaar zijn zonder de romps lomp dat het bezit van een boot met zich meebrengt. Zo wordt het althans in de folders aange prezen. Mits alles goed is gere geld, lijkt het systeem ideaal. Het principe van time-sharing wordt ook op huizen toege past. De Spaanse organisatie Ramos Marca verkoopt via haar Amsterdamse vestiging bungalows aan de Costa Brava. Voor vaste Spanje-gangers en overwinteraars wellicht een uitkomst. Wat voor de plezieijachten geldt, geldt 90k voor de vakantie-bu- galows: het onderhoud en be heer van het eigendom vereist de nodige organisatie en kost veel tijd. Vooral een huisje in het buitenland kan problemen opleveren als dat een groot deel van het jaar leegstaat. Zo wel Kempers als Ramos Marca stellen zich garant voor onder houd, reparatie en bewaking. De kopers betalen behalve een eenmalige aankoopsom elk jaar een bedrag voor deze ser vice, waarvan tevens verzeke ringen, belastingen en wat dies meer zij worden betaald. Terughoudend Hoewel time-sharing voor veel Amerikanen reeds een geac cepteerd systeem is en ook de Engelsen steeds enthouiaster worden, moeten wij Nederlan ders hieraan nog wennen. Het idee dat anderen gebruik ma ken van 'jouw huis', ook al hebben zij er net zoveel recht op, is voor sommigen wellicht moeilijk. In het geval van de bungalows is hiervoor een handige oplos sing bedacht. Elk huis heeft een aantal boxen waarin per soonlijke bezittingen, zoals meubels, matrassen e.d., ach ter slot en grendel kunnen worden opgeborgen. De be heerder zorgt ervoor, dat het huis schoon is, eventuele de fecten zijn verholpen en dat de bezittingen van de betreffende eigenaar op hun plaats staan. Voor boten is zoiets moeilijker te regelen omdat het interieur niet verwisselbaar is. Kempers stelt daarom in het contract, dat na afloop van iedere perio de de boot door hem aan een grondige inspectie wordt on derworpen. Voor eventuele De kreet 'time-sharing' figureert steeds vaker in de adverten tiekolommen. Vooral de recreatie- en vakantiemarkt lijkt op deze manier de interesse voor het publiek te willen wekken. Time-sharing staat voor het in eigendom hebben van bijvoor beeld een huis, samen met anderen. Vooral vakantiehuisjes worden op deze manier te koop aangeboden. De Spaanse organisatie Ramos Marca verkoopt bungalows aan de Costa Brava volgens dit systeem en - iets dichter bij huis - doet jachtbouwer Kempers uit Alphen aan den Rijn hetzelfde met zijn motorkruisers. Het voordeel van hiervan is, dat men verzekerd is van een goed geoutilleerd vakantieadres voor een relatief lage prijs. Oorspronkelijk afkomstig uit de Verenigde Staten lijkt het pri- cipe van time-sharing ook hier vastere grond onder de voeten te krijgen. Een "Shared" bungalow c 1 Spaanse Costa Brava. schade krijgt de eigenaar van die periode dan vanzelf een re kening thuisgestuurd. Nu zullen er altijd nette, en min der nette mensen zijn. Op de jaarlijkse vergadering van ei genaren kunnen eventuele klachten worden gedeponeerd. landse wateren toch niet je dat vindt kan zich wenden tot The Resort Condominiums Inter national (RCI), een internatio nale uitwisselingsorganisatie van vakantieadressen in de VS. Hierbij zijn ondernemin gen aangesloten, die samen ze- in Nederland nog in de kinder schoenen. Dientengevolge is de voorlichting op dit gebied nog ontoereikend. De Consu mentenbond is onlangs een on derzoek begonnen naar de voor- en nadelen van time-sha ring, maar beschikt op dit mo- heer betreft. Over het -in het geval van huizen- onroerend goed beslist slechts de organi satie. Als de eigenaren de gevel paars willen verven, of een vij ver in de tuin maken en de be heerder wil dat niet, dan ge beurt het ook niet. Het is dus Degene die zich bij herhaling heeft misdragen krijgt daar zijn vet, of wordt eruit gebon jourd. Zijn deel wordt dan ver kocht aan een ander. Uitwisseling Het mag duidelijk zijn, dat time sharing slechts voor een be paalde groep voordeel biedt. Voor mensen die "es een keer tje willen varen" is het natuur lijk voordeliger om gewoon een boot te huren. Diegenen die elk jaar naar een ander land op vakantie willen zijn niet ge baat bij een eigen onderkomen in Spanje, of welk land dan ook. Maar voor bijvoorbeeld de cate gorie gepensioneerden die winters het gure Hollandse kli maat wil ontvluchten zou dit een uitkomst kunnen zijn. Fer vente watersporters, die zich geen eigen boot kunnen per mitteren kunnen voor een rela tief laag bedrag uit de voeten. Men zit als eigenaar niet vast aan een bepaalde periode. Onder linge ruil is mogelijk. Er moet wel rekening worden gehou den met prijsverschillen. Het hoogseizoen is duurder dan het voor- of naseizoen. Iedere eigenaar heeft het recht om zijn periode te verhuren of te verkopen op het moment dat hem of haar uitkomt. Wie elk jaar Spanje of de Hol- venhonderd time-shareprojec- ten over de gehele wereld aan bieden. Dit varieert van win tersportoorden tot een villa in Zuid-Amerika. Eén ervan is Christie International Benelux (CIB), een bedrijf dat vakantie huisjes aanbiedt in het Friese Uitwellinga. Het systeem is hetzelfde. Maar inplaats van één adres kan men terecht op alle vakantieplaatsen die CIB in het pakket heeft. Voor die zelfde koopsom kan de eige naar dus het ene jaar in Fries land zitten en het volgende jaar door Anneloes Timmerije in Brazilië. Iedere koper is ook hier mede-eigenaar en lid van een coöperatie die opdraait voor de kosten van onderhoud. CIB verzorgt de service en staat er borg voor, dat de acco- modatie op alle adressen het zelfde is. Het nadeel hierbij is echter dat niet iedereen van seizoen kan ruilen. Een 'hoog- seizoener' kan in iedere perio de terecht, maar een 'laagsei- zoener' blijft een laagseizoener Onbekend Zoals gezegd, staat time-sharing ment nog over onvoldoende in formatie om een afgerond oor deel te kunnen geven. In principe juicht de bond dit soort initiatieven toe, maar te gelijkertijd waarschuwt zij voor organiaties met ondoor zichtige praktijken. Het is wijs, aldus de Consumentenbond, een notaris of een advocaat te raadplegen alvorens men tot aankoop overgaat. Als blijkt, dat een contract onvoldoende waarborgen biedt voor de ko per is het geldt dat aan de nota ris of advocaat is uitgegeven niets vergeleken bij de strop van een waardeloos certificaat. Mr. E. Rijnvaan van notariskan toor Karstens uit Leiden wijst op de noodzaak, dat kopers "inspraak moeten hebben in de rechtspersoon". In gewoon Nederlands betekent dat me dezeggenschap in de organisa tie die de huizen, boten of wat dan ook verkoopt. Een voorbeeld: organisatie X laat de door haar beheerde hui zen verzekeren bij firma Y. De eigenaren zijn het hier niet mee eens. Een andere firma is goedkoper, of biedt betere garanties. Als het goed is moet een meerderheidsbesluit van de eigenaren worden geaccep teerd door de organisatie. Sommige organisaties bieden deze mogelijkheid alleen voor zover het de service en het be- van belang om van te voren te weten wat wel en wat niet mo gelijk is. Faillissement Een twee punt van belang is de financiële positie van de orga nisatie. Een onderneming kan er aan de buitenkant heel soli de uitzien, maar tegelijkertijd niets meer zijn een lege huls. Bij een eventueel faillisement is de organisatie niet meer in staat zijn plichten als beheer der uit te voeren. Het grote voordeel van time-sharing valt dan weg. De certificaten zijn tevens onverkoopbaar gewor den en de eigenaren zitten in het schip. Tenzij hiervoor in het contract iets is geregeld blijft dit te allen tijde een groot risico. Misverstanden kunnen onstaan doordat men zaken moet doen met een buitenlandse organi satie. Maar ook hier geldt, dat door goede informatie vooraf vervelende situaties kunnen worden vermeden. Zoals het er nu uitziet heeft time sharing een goede kans ook in Nederland populair te worden. De organisaties die zich hier mee bezig houden wijten het voornamelijk aan de 'bezitte righeid' van de mens, dat het betrekkelijk lang duurt voor dat mensen zich aan time-sha ring wagen. Geheel tegen de bedoeling in heeft de economische topcon ferentie in Williamsburg afge lopen week toch weer een zon debok opgeleverd. Niet Frank rijk of Japan, maar notabene de ontvangende partij, de Ver enigde Staten, stond in de be klaagdenbank. Tot ieders ver bazing en niet in het minst tot die van Canada, Japan en de Europese deelnemers eindige de conferentie zelfs in een con crete eis aan de regering Rea gan: het begrotingstekort (voorzichtige raming dit jaar $210 miljard dollar) moet om laag, om de voorwaarden te scheppen voor een renteda ling. De slotverklaring van Williams burg heeft een extra impuls ge geven aan het rente-debat dat dezer dagen weer vele krante kolommen vult. Andere aanlei ding daartoe is de herbenoe- ming(?) van Paul Volcker aan de top van de Federal Reserve Board, het Amerikaanse stelsel van centrale banken, dat net als de Nederlandsche Bank hier, in de monetaire politiek een spilfunctie vervult. De ter mijn van Volcker, de flegma tieke democratische Ameri kaanse Duisenberg, loopt in augustus af en dat stelt presi dent Reagan voor de keus: houden of lozen. Een jaar of wat geleden kon die vraag eenvoudig met "lozen" worden beantwoord, maar in- Volcker vooral zweeg en vol hardde en Reagan openlijk zijn frustraties ventileerde over "krachten in eigen land die herstel in de weg staan". Ont slag van Volcker, een zware man naast Volcker; het zijn maar twee van de vele varian ten die in het Witte Huis de ronde hebben gedaan om de zaak in Reagans voordeel te beslechten, maar het is er nooit van gekomen, beducht als Rea gan was voor de storm van kri tiek die maatregelen als deze ongetwijfeld in financiële kring zouden losmaken. Want hoezeer de Amerikanen ook aan de lijve de bijwerkin gen van Volckers remedie on dervonden, was het niet Rea gan zelf geweest die voor zijn verkiezingen de toen veelbe sproken inflatie "tot het groot ste economische kwaad" had uitgeroepen en was Volcker niet de man die daartegen met succes was opgetreden? Dat succes leidde er in oktover van het vorig jaar toe dat Volc ker zijn beleid matigde en daardoor inmiddels bij Reagan wat meer in de gratie is geko men. Veel wijst er evenwel op dat de "verzoening" een tijde lijk karakter draagt. De afgelo pen maanden is de geldhoe- veelheid met 16% toegenomen, terwijl de FED op jaarbasis een gemiddelde van 4 tot 8% na streeft. Het begrotingstekort van de VS is dermate groot, dat door Ton van Brussel middels liggen de kansen van Volcker wat beter. Zijn aanwe zigheid dateert van augustus 1979. Hij werd door Reagans voorganger Carter op zijn post benoemd, op het moment dat in de VS de inflatie het niveau had dat de rente veel later zou krijgen. Toen Carter eenmaal had besloten aan het terug dringen van de geldontwaar ding zijn politieke voortbe staan te verbinden, werd Volc ker binnengehaald omdat kar wei te klaren. Hij was toen 52 jaar en had een carrière achter de rug bij de centrale bank van New York, bij Chase Manhattan en als on der-minister op financiën. Overtuigd democraat, maar aan de andere kant weer zo pragmatisch dat hij zelfs in Ni- xons kabinet kon dienen. Vriendelijk, maar wel zo door tastend dat hij de te verwach ten golven van kritiek bij een krachtig geldbeleid moeiteloos zou kunnen doorstaan. Paul Volcker legde in zijn aanpak een directe relatie tus sen inflatie en geldhoeveel- heid. Een beperking van de groei van het aantal dollars in omloop, zag hij als enige mid del om inflatie tot aanvaardba re niveaus terug te brengen. Hij heeft in die theorie gelijk gekregen, maar zijn aanpak is wel een paardemiddel met bij werkingen gebleken. Dollars werden schaarser, stegen in waarde en dat weerspiegelde zich in een hoge koers (slecht voor de export) en een hoge rente (slecht voor investerin gen). Reagan, gebrand op een door hem bewerkstelligd econo misch herstel, vond in zijn po gingen het monetaire beleid te versoepelen, Volcker op zijn weg. Dat heeft tot een felle, in de publiciteit uitgevochten controverse geleid, waarbij ter financiering allerhande kunstgrepen niet lang meer onbenut zullen blijven. Aan Volckers neiging tot drama tisch beleid is in het komende verkiezingsjaar in republikein se kring natuurlijk aller- minmst behoefte. Mocht de zaak in het honderd lo pen (de rampzalige combinatie van èn hoge rente, èn hoge in flatie, èn een hoog begrotings tekort is het schrikbeeld dat Wall Street bij voortzetting van Reagans koers voor ogen staat), dan zal de rekening daarvan pas na de verkiezin gen op tafel komen. Hoewel niet alleen voortijdig ontslag, maar ook het uitblij ven van een herbenoeming van Volcker prestigeverlies voor Reagan betekent, is de kans groot dat hij na augustus het veld moet ruimen. Twee na men duiken steeds weer op: Allen Greenspan, prominent vrij gevestigd economisch adi- seur en Beryl Sprinkel, onder minister voor monetaire zaken. Beide zijn in de bloei van hun carrière en gelden als betrouw bare leden van de republikein se familie, wat in dit verband vooral naar hun grote plooi baarheid verwijst. Paul Volcker: doortastend. (Foto AP). door C. Wagenaar AMSTERDAM - Ook deze week bleef de internationale beurs- wereld volledig beheerst door angst voor hogere rentestan den. De Amsterdamse Effec tenbeurs begon de nieuwe week opgewekt, in de hoop dat de economische top in Wil liamsburg iets positiefs zou doen om het dreigende gevaar van nieuwe rente-explosies te keren. Amsterdam kwam ook nu weer onder de indruk van de schone voornemens om zowel de infla tie, de rente als de werkloos heid terug te dringen. Dinsdag kwam de Beurs vrijwel over de gehele linie, één punt op de in dex vooruit. Maar Wall Street bleek er geheel anders over te denken. Daar heeft men zijn ervaringen met schone belof tes. President Reagan strijdt nu al bijna twee en een half jaar te gen hoge inflatie, hoge rente en hoge werkloosheid. Dat eerste lijkt weliswaar onder controle, maar de werkloosheid is nog nooit zo hoog geweest en de rente lijkt op het punt te staan weer flink te gaan stijgen. De eerste reactie op de Ameri kaanse beurs was dan ook een daling van 16 punten,'de groot ste in vier weken, die het koerspeil weer beneden de 1200 bracht. Voor de vierde achtereenvolgen de maal bleek ook in de week na Pinksteren de geldomloop in Amerika fors te zijn toege nomen. De stijging is nu 18 procent op jaarbasis, terwijl topman Volcker op een con gresbijeenkomst van begin dit jaar een grens van 4 tot 8 pro cent toelaatbaar had genoemd. Maar hoe vreemd het ook klinkt, het is nu niet meer de FED, het bestuur van de geza menlijke Amerikaanse centra le banken, die er als de kippen bij is om maatregelen tegen de zeer forse geldgroei te nemen, maar de Amerikaanse regering zelf. Liet Paul Volcker nog onlangs horen dat de forse geldaanwas eerder aan buitengewone fac toren toe te schrijven was, mi nister Regan van financiën drong er vorige week op aan deze lankmoedigheid niet te overdrijven. Hij waarschuwde voor de inflatoire gevolgen die een veel ruimere geldomloop met zich mee kan brengen. De vrees is reëel, dat de FED niet langer meer afzijdig kan blij ven en bij verdere geldaanwas kredietbeteugelende maatre gelen zal moeten afkondigen die de rente omhoog kunnen jagen. In ons land leek deze week het hek van de dam. Zag het er vo rige week naar uit dat een sta- bilisatiepunt nagenoeg bereikt was, nu spraken geldhandela ren hun verwachting erover uit dat ons land een nieuwe fase van snelle rentestijging te wachten zou zijn. Een nieuwe staatslening die eventueel in het midden van deze maand kan worden verwacht zou, zo ziet het ernaar uit, op zijn minst 9,25 procent tot 9,5 pro cent aan rente moeten dragen, wil er van enig succes sprake zijn. Maar dat zou dan pand brieven van 10 procent op de markt betekenen en hypothee krentes van boven de 10 pro cent. Hoe het ook zij, dat er vanuit het rentefront een ernstige bedrei ging voor het economisch her stel dreigt op te treden is wel duidelijk. Daarbij komt, dat rentestijgingen in de Verenig de Staten ook de kracht van de dollar versterken. De Ameri kaanse munt klom deze week in Amsterdam steeds verder naar nieuwe toppen sedert ja ren en naderde serieus de f2,90. Voor grote exporteurs als Heineken naar de Verenig de Staten moge dat gunstig zijn, voor bijvoorbeeld de auto sector, die ook al kampt met fors hogere rentes op nieuwe autofinancieringen, is dat zon der meer ongunstig, want de hogere dollar drijft ook de ben zineprijzen hoger op. Daaren tegen vaart ons land er met de export van het aardgas weer wel bij, dat zich als een meeval ler voor 's lands schatkist kan ontwikkelen. Maar onder deze omstandighe den was het opnieuw moeilijk voor de aandelenmarkt in Am sterdam zijn draai te vinden. In drie dagen tijd was de obliga tie-index al weer drie punten gezakt. Daarom ging woens dag alle winst eerder deze week op de aandelen behaald verloren. Alleen de internatio nals konden zich zo ongeveer staande houden door enerzijds de hogere dollar, maar ander zijds ook de hogere koersen voor Hoogovens. Buitenlandse beleggers waren voor het fonds in de markt en brachten het van 29 gulden op 31 gul den. De rentestijging was echter fu nest voor de banken. De index zakte hier van 229 op 212. ABN en NMB verloren tien gulden, Amro-Bank moest drie gulden terug. Een geruststellende ver klaring van de Centrale Suiker Maatschappij dat de vertraag de bieteninzaai geen invloed zal hebben op het lopende boekjaar deed het aandeel vijf gulden herstellen. Vijf gulden beter was ook Schuitema, ter wijl Hoek Loos en Océ-Van der Grinten drie gulden opliepen. Kiene verloor echter 40 gul den, Norit vijf gulden en Cete- co bijna tien gulden.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 23