Ploeg van Post grijpt weer mis SD T Vierde plaats voor Nederland Supporters van Groningen boos Troostprijs Sowjet-Unie Beker-opzet gewijzigd Visentini jaagt op Saronni Transfersysteem iets humaner Grand Prix New York van de baan De Harder toch door KNVB geschorst ZATERDAG 4 JUNI 1983 NANTES (ANP) - Het Nederlands basketbalteam is tij dens het toernooi om het Europeeskampioenschap in Frankrijk als vierde geëindigd. In de strijd om de derde plaats leed Oranje gisteravond in Nantes een nederlaag tegen wereldkampioen de Sowjet-Unie. De eindscore was 70—105 na een ruststand van 35—51. Het resultaat van het Nederlands basketbalteam kan met recht worden gekwalificeerd als een "historische' vierde plaats. Het is evenwel de vraag welke waarde dit succes voor het Nederlandse basketbal in de toekomst heeft. UTRECHT - Het toernooi om de KNVB-beker zal in het nieuwe seizoen een echte cupstrijd wor den. De vergadering betaald voetbal bepaalde, op voorstel van Henk Bergamin (NEC), dat het bekertoernooi volgens direc te uitschakeling zal worden ge speeld. Dus slechts een wed strijd per ronde, tot en met de fi nale. In gevallen van gelijk spel zal natuurlijk wel een volgende wedstrijd worden vastgesteld om een beslissing te verkrijgen. Na urenlang gepraat over de finan ciële facetten kwam de vergade ring van de sectie betaald voet bal, waarbij de nieuwe voorzitter Andre van der Louw behoed zaam om de wakken heenschaat- ste, dus ook nog over voetbal te spreken. Besloten werd RBC on der doorstromingsvoorwaarden toe te laten tot de betaalde sectie. Het bestuursvoorstel over orde en veiligheid werd aangenomen, waardoor bijvoorbeeld in de toe komst speeldagen dwingend zul len kunnen worden voorgeschre- Opheldering werd ook verschaft over de uitkering van 50.000 gul den, die voor de failliete FC Amersfoort bestemd was. Dat bedrag is gestort in de premiepot voor het toernooi om de spek en bonen-cup, waardoor het geld toch in de eerste divisie is geble ven. Door verscherpte bepalingen zal het voortaan in de praktijk niet meer voorkomen, dat een fors aantal Amerikaanse profs deel uit maakt van de Nederlandse se lectie. Met werkbasketbal be haalde de ploeg van de Tsjecho- slowaakse bondscoach Heger overwinningen op achtereenvol gens Israël, West-Duitsland en Polen. Deze aanpak schQot tegen de wel iswaar in verval geraakte equipe van wereldkampioen Sowjet- Unie - voor de finale verrassend geëlimineerd door Spanje - te kort. Geen moment hebben twaalf zwoegende Nederlandse basketballers de zeker in fysiek opzicht aanzienlijk sterkere te genstander kunnen bedreigen. LYON (ANP) - Peter Post was er in de vierde etappe zelf bij. Zijn ploeg heeft tussen Firminy en Lyon heel hard gereden. Toch werd (alweer) niet gewonnen. De Fransman Christian Jourdan bleef een aantal tellen voor op Jacques Hanegraaf, Johan van der Velde en Leo van Vliet, die de kop van het peloton vormden. De Rus Arvidas omspeelt Esueldt en Van de Lagemaat. Plaat kijkt toe. Voor de Sowjet-Unie vormde de derde plaats niet meer dan een schrale troost, de vierde positie van de bij deze gelegenheid voor weinig meer dan een trainings pak en een dagvergoeding van vijftien gulden spelende Neder landse ploeg mag een overwin ning heten. De derde plaats voor de Sowjet- Unie was het slechtste resultaat van de ploeg sinds 1973, toen de Sowjets eveneens in de halve fi nale struikelde. Topschutter in Nantes bij de Russen was de 2.15 meter lange Sabonis (28 punten) en Mysjkin (16). Bij Nederland waren dan Cramer en Plaat (bei den 14 punten) het schotvaar- digst. Scores Nederland: Plaat (14), Van den Berg (12), Kuipers (10), Schilp (7), Esveld (7), Van Essen (6), Cramer (4), Van de Lagemaat (4), Pieterse (4), Wiel (2). .UTRECHT - De vergadering betaald voetbal heeft gisteren met grote meerderheid een bestuursvoor stel tot enige "verzachting" van het transfersysteem aangenomen. Daarmee is een eerste stap gezet in de richting van de externe geldgevers, die om humani sering hebben gevraagd en in de richting van het behoud van de voor het betaalde voetbal zo noodza kelijke subsidies. Voorzitter Van der Louw stelde voor dat hij geen enkele zekerheid kan geven dat het voorstel genade zal vinden in de ogen van de geldge vers. Hij heeft echter, aan de andere kant, de goede wil van het nieuwe bestuur ten opzichte van de sub sidiegevers getoond door niet te tornen aan afspra ken die de ploeg van Vile over het vereveningsfonds al voor dit seizoen had gemaakt. Het verzachten van het vergoedingssysteem is als voorwaarde gesteld om door te kunnen gaan met het tweede vieijarenplan van het gezondmakings- proces. In dit nieuwe systeem zal het oude salaris van de te transfereren speler even zwaar wegen als het nieuw aangeboden bedrag. Daardoor kan een gemiddelde worden genomen. Prijsopdrijving via nieuwe aanbiedingen zal daarmee voorkomen kun nen worden. Voor het vereveningsfonds in de komende jaren moet volgens het betaalde voetbal afgestapt worden van heffing over de totale inkomsten zoals geld voor het overgangsjaar 1982-1983. De vergadering ging ak koord met een recette-afdracht van negen procent, zonodig meer, om aan twee miljoen te komen. Daar bij gaat het slechts om de inkomsten bij competitie wedstrijden en de opbrengsten van seizoenkaarten. Troostprijzen zonder veel waarde in de Dauphiné Libéré hadden de beter gewende "Raleighs" er intussen zakken en hun buik vol van. Voor vandaag en morgen door het hooggebergte wordt ge fietst, hadden zij graag een etap pe gewonnen. Het zat er niet in. Misschien was de ploeg wat on fortuinlijk, misschien ook ont beerde de formatie de regie van Raas of Knetemann. Zonder die uitgesproken kampioenen is de ploeg een van de vele. In de slotfase van de 180 kilometer lange rit, die bij een temperatuur van tegen de dertig graden werd verreden, lanceerden de Neder landers in de kronkelige afdeling van de Mont Verdun de jacht op Jourdan. Deze middelmatig ge talenteerde Fransman, die in zijn vijfde profjaar op weg ging naar zijn zesde overwinning, onder nam bij de 80ste kilometer een solo. Voor hem had Pascal Si mon voor enige paniek in het pe loton gezorgd. De nummer twee in het klassement achter Zoete- melk's knecht Jacques Michaud nam zo'n twee minuten voor sprong, maar hij had er ineens genoeg van. Simon wilde met het oog op de Glandon en de Lauta- ret van vandaag en de Mont Ven- toux van morgen niet teveel van zijn krachten verbruiken. Jourdan interesseerden de komen de krachtsinspanningen niets en ging welgemoed op weg. Pas op de Mont Verdun, toen hij al tach tig kilometer alleen voorop reed, werd de achtervolging ingezet. Zijn voorsprong van rond zes mi nuten brokkelde per kilometer af. Vijf kilometer voor de eind streep was het verschil nog slechts 49 seconden. Daar lan ceerde Henk Lubberding een krachtige tegenaanval. De Zwit ser Erich Maechler sloop mee aan het wiel van de Gelderlan der, die Jourdon beslist voor de eindstreep te pakken had gekre gen. Onder de rode vlag, die de laatste kilometer aangeeft, ging Lubberding plotseling rechtop zitten. Hij gaf er de brui aan, want hij was ervan overtuigd dat de Zwitser zou profiteren van zijn inspanningen en de sprint voor de ritzege zou winnen. "Waarom die Zwitser nou bang voor me was, begrijp ik niet", zei de zwaar transpirerende Lubber ding. "Ik kan toch geen meter sprinten. Hij wel, maar hij moest natuurlijk wel een beetje mee trappen". Lubberding gokte op een nieuwe zet uit de achterhoe de. Op kop van het peloton zorg den zijn ploeggenoten voor een vergrendeling. Zij hadden hun lesje geleerd de vorige dag toen de Australische krachtpatser Phil Anderson het complete pe loton in de sprint versloeg. Lub berding zat geen tweehonderd meter achter Jourdan toen hij zijn poging staakte. Zijn taak werd onmiddellijk overgenomen door Jacques Hanegraaf. De Bra bander pedaleerde soepel uit de hoofdmacht. Het was echter te laat. Jourdan vond met de eind streep in zicht nog een beetje re servekracht en won toch nog de etappe, tot ongenoegen van de Nederlanders. PARIJS (ANP) - In Mats Wilander en Yannick Noah heeft het toernooi om de open Franse tenniskampioenschappen de logische finalisten gekregen. De stoïcijnse Zweed se titelhouder op Roland Garros en de met pijpekrullen getooide Fransman hebben immers de afgelopen weken de graveltoernooien in Europa beheerst. Wilander won drie evenementen en ook Noah, die de Zweed on langs in Hamburg versloeg, liet zich niet onbetuigd. De in Kame roen geboren Fransman ontdeed zich in de halve finales met het grootste gemak van zijn landge noot Christophe Roger-Vasselin, de bedwinger van Jimmy Con nors, en gunde hem slechts drie GRONINGEN (ANP) - De supporters van eredivi sieclub FC Groningen zijn ontstemd over het be richt, dat Piet Schrijvers het komend seizoen niet het doel van de Oosterpark-ploeg verdedigt. De bij Ajax vertrokken doel man kondigde donderdag avond de komende drie sei zoenen voor PEC/Zwolle uit te komen. De Groningse sup porters verwijten voorzitter Renze de Vries misleidende voorlichting. "Juist toen de JEW YORK (ANP) - De voor 25 september vastgestelde Formu- le-I-race in New York is defini tief van de baan. Wegens voort durende problemen met milieu organisaties, televisie en spon sors is de veertiende race om het wereldkampioenschap, die in Flushing Meadow zou worden gehouden, afgelast. Tot dat besluit kwamen gisteren de burgemeester van New York, Edward Koch, en Bernie Eccles- tone, de topman van de organisa tie van renstallen (Foca). Vanaf begin maart is door de burgers uit de omgeving van het Corona park, waar het circuit uitgezet zou moeten worden, actie ge voerd tegen het doorgaan van de Formule-I-race. verkoop van de seizoenkaar ten startte, kondigde De Vries aan Schrijvers gecon tracteerd te hebben", aldus de boze supporters in een protestbrief. "Prive-problemen, die wel eventjes opgelost zouden worden, bleken uiteindelijk een onroerend-goed transac tie van een miljoen gulden, waardoor de transfer af sprong. Hoe het ook zij, de seizoenkaarten zijn verkocht en voorzitter De Vries is voor commentaar niet bereik baar", schrijven de boze fans van Groningen. games: 6-3, 6-0, 6-0. Wilander had meer moeite met de Spanjaard Jose Higueras. De zege in vier sets (7-5, 6-7, 6-3, 6-0) kwam na drie uur en 44 minuten tot stand. Favoriet Voor het eerst sinds 1972 hebben de Fransen weer een landgenoot in de eindstrijd. Elf jaar geleden kwam Patrick Proisy als laatste Fransman in de finale, waarin hij verloor. Noah is tegen Wilander licht favoriet. De laatste ontmoe ting, in Hamburg, besliste de 23- jarige speler in zijn voordeel. Te gen Roger-Vasselin gaf hij een demonstratie van zijn kunsten. De arme Roger-Vasselin zal alle hoeken van de baan, verdedigde zich zo goed als hij kon, maar wist niet meer dan drie games binnen te halen. Het klassever- schil was te groot en de vraag wierp zich op, wat er met Con nors in de kwartfinales aan de hand is geweest. De Amerikaan had van deze middelmatige spe ler nooit mogen verliezen. Veel interessanter was de ontmoe ting tussen de baseline-specialis ten Wilander en Higueras. De dertigjarige Spanjaard had tevo ren aangekondigd, dat hij een maal in Parijs wilde zegevieren. Ondanks een elleboogblessure, waarvan hij al weken hinder on dervindt, ging hij de strijd met Energie de jongste winnaar van Parijs" Parijs winnen. Daarna mogen zij op (zeventienjarige leeftijd) in al- mijn arm afhakken", verklaarde le hevigheid aan. „Ik wil een keer de sportieve Spanjaard, die door Het is er niet van gekomen. Higue ras, die in twee dagen en vier-en- een-half uur de Argentijn Vilas van alle illusies had beroofd, wist de race in de energie en krachten slopende partij twee sets vol te houden. Daarna was hij uitge blust en liet zich als een gewillig slachtoffer naar de nederlaag lei den. Bij zijn opslag was het dui delijkst te zien, hoeveel last Hi gueras had van zijn arm. De eer ste opslag kwam nauwelijks bin nen de lijnen, omdat hij de kracht en controle ontbeerde de bal goed te richten. Desondanks maakte hij het de achttienjarige Zweed in de eerste fase van de wedstrijd danig lastig. Het conditionele aspect ging even wel bij een temperatuur van rond de 28 graden een steeds gro tere rol spelen. Higueras zei later, dat hij telkens wanneer zich een kansje voordeed naar het net wil de om de zaak snel af te maken. Hij wist, dat Wilander, twaalf jaar jonger, in een conditieslag als winnaar uit de strijd zou komen. Na 7-5, 6-7 was Higueras opge brand. Hij maakte in de resteren de twee sets nog drie games: 6-3, 6-0. Wilander-Noah betekent voor het Franse publiek de droomfinale. Twee speltypen staan tegenover elkaar, waarbij het voor de hand ligt, dat Noah morgen de steun krijgt van ruim 16.000 landgenoten. De strijkt 240.000 gulden op. Giro Roberto Visentini heeft zijn belofte waargemaakt. De nummer twee van het algemeen klassement in de Giro verkondigde voor het vertrek van de koninginne-etap- pe van Selva di val Gardena naar Arabba over 169 kilometer de lei derspositie van zijn landgenoot Giuseppe Saronni aan te vallen. Zijn moed werd beloond. Hij boekte een tijdwinst van 29 se conden op zijn rivaal. Gezien de achterstand die Visentini had (2 minuten 25 seconden) betekende het echter een schrale troost. In de afsluitende tijdrit van morgen moet hij bijna twee minuten goed maken. Dat lijkt te veel van het goede, hoewel Visentini als een uitstekend tijdrijderte boek staat. De twintigste etappe van de Ronde van Italië leverde de eerste be langrijke overwinning op voor de Italiaan Alessandro Paganes- si, die halverwege alleen op avontuur ging en de overige ren ners tot op de eindstreep enkele minuten voor bleef. Daar echter ontspon zich de machtsstrijd tus sen de klimmers en Saronni, die zich in het hooggebergte ge steund wist door zijn ploeggeno ten Thurau en Ceruti. Visentini opende op de tweede van vijf Do- lomietentoppen de aanval op Sa- Op de top van de Passo Pordoi (Ci- me Coppi) had hij een voor sprong van een kleine minuut op de wereldkampiooen. Visentini dwong Saronni daarmee tot een achtervolging, die bijna vijftig kilometer duurde. "Beppe" moest zijn reserves aanspreken om het verschil niet groter te la ten worden. Daar kwam by, dat hij in Visentini niet een echte klimmer als tegenstander had. De winnaar van de Tireno - Adriatico staat bekend als tijdrit specialist en niet als "klimgeit". Gestaag liep de voorsprong terug. Op de eindstreep bedroeg het verschil nog geen halve minuut. Saronni kan vrijwel niets meer gebeuren. Lucien van Impe, de Belgische bergkoning, liet het evenals een dag eerder op zijn geliefde terrein afweten. Hij ver loor meer dan zes minuten. De Spanjaard Alberto Fernandez passeerde hem in de algemene rangschikking. Fernandez ein digde na Paganessi, Beccia en de Fransman Bernaudeau als vierde en liep 44 seconden in op Saron ni, die voor de tweede triomf in de Giro staat. In 1981 werd hij voor de eerste keer als winnaar van de Italiaanse wielerrronde gehuldigd. De rit van vandaag, de 21ste en voorlaatste atappe, gaat over 228 kilometer van Arabba naar Gori- SPAKENBURG - IJsselmeer- vogels zal vanmiddag bij het tweede duel om de zaterdag- titel in en tegen Noordwyk de steun van doelman Maar ten de Harder moeten ontbe ren. De Spakenburgse goalie kreeg gisterochtend per tele gram van de KNVB te horen dat hij alsnog voor onbepaal de tijd is geschorst. De Harder moet vanmiddag (16.00 uur) langs de zijlijn blijven omdat hij zich tijdens het bekerduel tussen IJssel- meervogels en GVW ver greep aan de scheidsrechter. De doelman maakte zich zo kwaad toen de arbiter ster speler Jaan de Graaf uit het veld stuurde dat hij de leids man met een welgemikte trap onderuit haalde. De zaak werd door de tucht- commissie mondeling behan deld en daarop verdaagd tot nadere datum. Maar na het horen van diverse getuigen besloot de KNVB de keeper in tweede instantie toch voor lopig te schorsen. De overgang van Jaan de Graaf naar Go Ahead Eagles is overigens nog niet rond. De besprekingen tussen de spits van IJsselmeervogels (die eerder al voor AZ'67 uit kwam) en de Deventer prof club worden maandag voort gezet.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 13