'Goed nieuws' per telefoon Kerkdiensten Een buitenkerkelijk boek voor Rap en zn maat ALPHENSE lijn vindt navolging Geestelijk leven Toon van den Hoorn Je hebt een gein-lijn, waarom dan ook geen boodschap-lijn?... ZATERDAG 4 JUNI 1983 ALPHEN AAN DEN RIJN - Voor Toon van den Hoorn is het geen vraag meer, of de Goed Nieuws Telefoon', waarmee zijn Alphense 'Volle Evangelie Gemeen te' in september vorig jaar is begonnenwel in een be hoefte voorziet. Hij ver wacht volgende week dus na zo'n kleine acht maanden - de 8000ste af nemer te kunnen registre ren. "Wij zitten nu gemiddeld op ongeveer 1000 opbellers per maand". En daarover is Anton van den Hoorn voorganger van deze gemeente en voor zijn dagelijks brood le raar godsdienst en maat schappijleer aan een christelijke scholenge meenschap in Alphen - best tevreden. Wie 01720-76148 draait, krijgt een verhaaltje van hooguit anderhal ve minuut te horen, "waarin" om een bericht van de Volle Evangelie Gemeente zelf te cite ren - "een geestelijke bemoedi ging is verwerkt". Ik heb het nummer deze week eens gedraaid. De boodschap - omspeeld door 'gewijde' zang en muziek - viel me wat tegen. Ze bevatte naast een opwekking tot 'zingen' - want "zingen is een plezier en in het lied zingt een mens heel veel, zo niet ólles uit" - de oproep om zondagmorgen de samenkomst in 'De Ark' te bezoeken. 'De Ark', gelegen aan de Prins Hendrik straat, is het centrum van deze gemeente. Wie 'zó' wil zingen, moet dóér zondag zijn. Nog afgezien van de vraag of ieder mens onder alle omstandighe den wel tot zingen in staat is, kan de verwijzing naar uitsluitend de eigen samenkomsten op de ge bruiker van de lijn afkomen als louter propaganda, zonder dat hij of zij ook maar iéts van de be loofde bemoediging ervaart. Het is heel goed, dat de Volle Evan gelie Gemeente zich tegenover de opbellers duidelijk legiti meert - bij evangelisatie-acties moet je nog wel eens uitdrukke lijk vragen wie daar achter zit maar als de boodschap is be doeld voor een 'breed publiek', dan moet ze elke zweem naar 're clame' vermijden. Wat men te zeggen heeft, wordt daardoor al leen maar verzwakt. Bovendien is het geestelijke lied, waarover de boodschap van deze week gaat, nog altijd niet het monopo lie van één groep. Idealisme Maar goed, de Alphense 'Goed Nieuws Telefoon' slaat aan en vindt, naar Alphens voorbeeld, al in zes plaatsen navolging. Den Haag, Groningen, Zoetermeer, Heer in Limburg, Dokkum en Nieuwegein hebben nu ook zo'n speciale lijn, terwijl er nog ver scheidene in voorbereiding zijn. Toon van den Hoorn: "Het is bij ons geen particuliere aangele genheid maar een zaak van de hele gemeente. Het doel is heel eenvoudig om gedachten van God aan de mensen door te ge ven, zonder lange preek en ge heel vrijblijvend". "Er zijn tegenwoordig allerlei spe ciale telefoonlijnen. Je hebt een geinlijn, een weerlijn en een hit- lijn. Welnu, dat bracht ons op het idee om deze mogelijkheid ook Samenstelling van deze pagina: S. J. de Groot eens te gaan aftasten. Over de be hoefte daaraan hadden we geen gegevens, maar we waren idea listisch genoeg om ermee te be ginnen. Via persberichten heb ben we ons voornemen bekend gemaakt. Ik heb bij het begin ge zegd: als we 40 tot 50 reacties per week krijgen, is dat voldoende om door te gaan. In de eerste week na 15 september waren het er al 187. In de week van 18 tot 24 mei was dat opgelopen tot meer dan 250". Hebt u er enig idee van, waarom mensen dit nummer draaien? "Ongetwijfeld uit nieuwsgierig heid. Ze willen wel eens horen wat er op dat bandje staat. Na de boodschap kunnen ze zelf wat zeggen. Die band draaien we af, en dan kun je reacties horen als: o, jullie willen me dus bekéren". "Maar er zijn ook serieuze gege vens. Van mensen die het ge woon fijn vinden, dat zoiets be staat. Dat ze elke week weer een ander getuigenis kunnen beluis teren. Het is uitdrukkelijk géén SOS-Ujn. Hoewel we ook wel mensen hebben gehad die duide- lijk in opstand kwamen tegen wat ze in de boodschap hadden gehoord. Zo in de trant van: jul lie kunnen dat nou wel zeggen, maar in mijn leven gaat het heel anders toe". Doet u nog wat met al die reacties? "Ja zeker. We gaan nauwkeurig na, hoeveel mensen de boodschap helemaal uitluisteren, hoeveel er tijdens de boodschap afbreken en wie behoefte heeft aan ver dere informatie. Vorige week vroegen zes mensen om nader contact. Die nazorg doen wij op zeer beperkte schaal. Alleen op eigen verzoek. We willen ons niet opdringen. Het verzoek om in formatie is ook niet altijd serieus. Er zijn grappenmakers onder, die bijvoorbeeld een ander adres opgeven". Belastingdruk Houdt u bij uw teksten nog reke ning met wat de luisteraars erop hadden te zeggen? Toon van den Hoorn: "Ook dat doen wij. Gemiddeld legt 15 20 procent de hoorn op het toestel voordat de boodschap is beëin digd. Als dat percentage oploopt tot 35 a 40 - wat al eens is ge beurd -, dan moet je je wel af vragen, wat er met de tekst aan de hand was". "Zo gebruikten wij een poosje ge leden in onze boodschap het woord 'belastingdruk'. We heb ben toen blijkbaar te veel in onze eigen termen gedacht, want er waren afnemers, die dat woord in dit verband helemaal niet be grepen. Wij wilden daarmee dui delijk maken, hoe de duivel men sen onder druk kan zetten en in een depressieve toestand kan brengen. Sommigen dachten, dat we er iets financieel-econo- misch mee bedoelden. Ze kwa men er niet uit. Zie je, dan ga je proberen, zulke misverstanden in het vervolg te voorkomen". Wie maakt de teksten? "Ze komen uit de gemeente. Eens in de veertien dagen worden ze in de oudstenraad - het bestuur van de gemeente - grondig door gesproken. We hebben er nu 35 uitgezonden. Ze kunnen onder ling nogal verschillen - er moet variatie en verrassing in zijn om ook de vaste luisteraars te blij ven boeien -, maar als een rode draad loopt er doorheen, dat God PAGINA 11 - hoe zal ik het zeggen.... - de mens onder alle omstandighe den vrij maakt om te leven zoals Hij het bedoelt". Zijn er ook niet-kerkelijken of niet- gelovigen onder de opbellers? "Dat is natuurlijk niet exact te me ten. Lang niet iedereen reageert na het aanhoren van de bood schap. En waarom mensen de tekst niet afhoren, weet je ook niet. Toch heb ik de indruk, dat de bellers uit de hele bevolking komen. Uit alle beroepsgroepen en mensen van allerlei geloofsin stelling. Uit absoluut atheïsti sche kring minder, vermoed ik". Hoeveel tijd kost dit werk? "Met de voorbereiding en afwikke ling toch zeker twee halve dagen per week. We hebben een team. Vrijwilligers geven er hun tijd, inzet en creativiteit aan. Ze wil len graag iets meedelen uit het evangelie, waarin zij zelf steun en vreugde vinden voor hun le ven van alledag". Stem De 'Goed Nieuws Telefoon' heeft ze ker het voordeel, dat een mense lijke stem ook al weet je niet van wie - de boodschap hóór- baar maakt. Het geloof is uit het gehoor, staat ergens in de bijbel. Dat is wel wat anders dan een tractaatje, dat een anoniem per soon ongevraagd via de brieven bus op je deurmat laat vallen. Wie de telefoon voor dit doel ge bruikt en waarom zou je dat niét doen? moet wel de uiterste fijngevoeligheid en zorgvuldig heid in acht nemen. Immers, de bellers nemen zelf het initiatief en verwachten er meestal wat goeds van. Ze bellen niet voor niks. Van een evangelische bood schap in de vorm van een 'adver tentie', met stemverhogingen die doen denken aan de Ster, zullen ze gauw hun bekomst hebben. Het hangt van de inhoud én van de presentatie af, of het veelsoortige publiek dat van dit middel ge bruik maakt ermee vooruit kan. En om dat laatste moet het gaan. Als de Volle Evangelie Gemeente daarvoor open staat, is deze 'boodschap-lijn' bij haar in goe de handen. Toen Pé de Bruin (57) in Groene- kan zijn manuscript 'Geen geloof zonder bewijs' - resultaat van tien jaar bijbelstudie - wilde uitgeven, werd afwijzing in de uitgeverswereld zijn deel. Christelijkeuitgevers vonden zijn verhaal 'zeer goed', 'belang wekkend' of 'prima geschreven', maar het paste niet in de 'gere formeerde traditie'. Een neutrale uitgever noemde het 'boeiend, maar te rechtlijnig'. Tenslotte verging De Bruin de lust en gaf hij het boek zelf maar uit. Met een oplage van 5000 stuks. Krips Repro in Meppel nam de technische verzorging. De Bruin is rooms geboren en ge togen. Door zijn vrouw werd hij gereformeerd. Vervolgens christelijk gereformeerd. Dat leek hem zuiverder op de graat. Toen een zoontje van hem ziek werd, zocht hij steun bij gebeds genezers. Dat werd een dramati sche teleurstelling. En de laatste tien jaar is hij zelf op zoek ge weest naar een antwoord op de vraag wat nu eigenlijk dé waar heid is. Van bijbelstudie maakte hij zijn dagtaak. Los van vormelijke tra dities en kerkelijke ballast en zonder commentaren van ande ren. Drie jaar wilde hij daarover doen. Het zijn er tien geworden. Lid van een kerk is hij niet meer. Hij zou zich geestelijk nog wel verwant kunnen voelen met de christelijke gereformeerden. Wat hij zelf in de bijbel aan waarheid heeft gevonden, is in dit boek van 250 pagina's (f 27,50) neerge legd. Hij schreef het voor mensen die nog aanspreekbaar zijn. Voor buitenkerkelijken, die hierdoor misschien tot geloof kunnen ko men. Voor christenen, die wel licht iets weerbaarder kunnen worden tegenover andersden kenden. Populair gezegd: voor Jan Rap en z'n maat. Uitdrukke lijk niét voor theologen. Die ge ven elkaar al voedsel in over vloed. Wieg en graf Het boek draait vooral om de vraag of er een God is én een leven né dit leven. Onafhankelijke bijbelstudie heeft hem geleerd, dat het leven méér Pé de Bruin de kerk een doolhof moet zijn dan een schakel tussen de wieg en het graf. Het leven komt niet voort uit toeval en is niet doelloos. Het is God die de mens schiep, en het is God die de mens uitzicht geeft op een ver nieuwd en eeuwig leven. De bij bel blijft het 'monument van de waarheid', de 'onwankelbare to ren van licht', alle spot van 'som mige eigentijdse theologen' ten spijt. Jezus is geen sociaal hervormer ge weest. Hij is gekomen om zonda ren zalig te maken. "Hoevelen zullen de kerk hebben verlaten, omdat zij bemerkten, dat daar niet was een spreken vanuit het heilige woord van God, maar slechts een preken voor eigen pa rochie?" Als De Bruin kijkt naar 2000 jaar christendom, komt hij tot de conclusie, dat het evangelie hier en daar wel de kansel haalde maar niet het hart van het chris tendom. "Het christendom zoals het in de geschiedschrijving naar ons toe kómt is een slechte ver tolker geweest van de christelij ke leer, zoals die beschreven staat in het woord van God". Het 'Gij zult uw naaste liefhebben als uzelf is bepaald niet dé drijfveer geweest. Joden, negers en armen kunnen daarvan meepraten. Uitvoerig besteedt de schrijver aandacht aan de 'bewijzen', die God de mens aanreikt om te ge loven in Hem en Zijn woord. 'Geen geloof zonder bewijs'. 'Het verstand is de deur van het hart' De profetieën bewijzen God. Niet één profetie blijft onver vuld. De Bruin noemt er vele, zo wel vervulde als nog niet vervol de. Voor hem is de televisie de vervulling van de profetie in het boek Openbaring, dat ooit de mensen over de hele aarde zullen kunnen zien, wat zich op één plaats op aarde afspeelt. Ook Jezus gaf de bewijzen voor zijn messias-zijn. Hij vraagt geen geloof op basis van gevoel. Zijn wonderen en werken zijn het on weerlegbare bewijs. Doolhof De Bruin heeft een vrij-orthodoxe bijbelopvatting. Aan de ene kant is de bijbel voor hem beslist geen verslag van louter menselijke er varingen met het bovennatuurlij ke - dan zou hij een van de vele 'heilige' boeken zijn m^ar het enige gezaghebbende boek van God. Aan de andere kant is hij eigenzinnig genoeg om de bijbel te laten zeggen, wat hij er zelf in leest, los van traditionele of nieu were theologieën. De kerk komt er bij hem nogal slecht af. Door haar verdeeldheid is ze een doolhof geworden. "In de zee van lijden zou zij moeten staan als een onwankelbare to ren van licht". De waarheid wordt echter ondergeschikt ge maakt aan tradities, overtuigin gen op basis van de leer der va deren, menselijke wetten en be paalde manieren van denken en zelfs van spreken. "Als je via de kerken bij de Schrift wilt te rechtkomen, dan zul je ervaren, dat het bepaald niet eenvoudig is, de waarheid te vinden". De waarheid zelf is ondeelbaar. Ik geloof, dat het weinig zin heeft, diepgaand commentaar op dit boek van een gelovend buiten kerkelijke te geven. Het moet ge zegd, dat het zonder de vele her halingen een stuk korter had ge kund. In plaats daarvan had de schrijver wel iets over zichzelf kunnen meedelen. De lezer heeft daar recht op. De schrijftrant van Pé de Bruin - postbus 26, 3737 ZJ Groenekan (Utr.) - verraadt de journalist. Misschien geeft het boek daar door een indruk van te weinig diepgang. En ook van eenzijdig heid, met name wat betreft de maatschappelijke betrokken heid van de kerk, die juist in deze tijd - op grond van joods christeUjke argumenten - wel anders wordt geïnterpreteerd dan vroeger het geval was. Het boek laat zich misschien nog het best typeren als de hartekreet van een 'vrije vogel', die buiten de kerk om zoekt naar vaste grond voor zijn voet. En harte- kreten zijn soms ongenuanceerd. Bij dat zoeken loopt hij, wellicht ongewild, toch steeds weer bij die kerk binnen. Want hoe je het ook wendt of keert, de kerk blijft toch mede de drager en doorgever van de christelijke boodschap. Zij heeft die schat als in aarden vaten, riskant en breekbaar, en dat zal altijd zo zijn. Niemand kan zich beroe men. De werkelijke kracht is niet uit mensen. Wie dit persoonlijke verhaal leest, komt ook te staan tegenover de inhoud en waarde van z'n eigen geloofsgoed. Een kritische te genstem is voor de bewustwor ding van het geloof soms meer waard dan de traditie. Overduin 2.15 ds. Baas; wijkgeb. De Hoeksteen 10 dovendienst, hr. J. L. van Kempen. Ver. ter voorbereiding van een herv. deelgemeente 'De Rank' te Katwijk (aula P. Groen-college): 9.30 hr. Wolfs- keel. Noordwijk. gen, Den Haag, jeugddienst. Geref. Kerk: 9.30 ds. Baas, S.heim, 6.30 ds. Stroes, Nieuwerkerk aan de IJs- Remonstr. Gem.: 10 ds. Cossee. Geref. Kerk: Vr.kerk 9.30 ds. Schaafs- ma. Utrecht, 5 ds. Kersten; Triumfatork. 9.30 ds. Koster, 5 ds. Schaafsma. Geref. K. Vryg.: 10.30 en 3.30 ds. Heida, ha. Ned. Geref. Kerk: 8.30 en 7 ds. Janse, ha. Chr. Geref. Kerk: 10 en 5 ds. Slagboom. Vrije Chr. Geref. Gem. (Unizaal): 10 en 5 ds. v.d. Belt. Geref. Gem. (Remisestr.): 10 en 5. Volle-evang.gem. ('Tripodia'): conferen tie in 'Overvoorde' Rijswijk. KOUDEKERK AAN DEN RIJN: Herv Gem. 10 ds. Bronsgeest, Nieuwkoop, jeugddienst, 7 ds. Femhout, Alphen. Geref. Kerk: 10 ds. Hassefras, Maasijk, 7 zie herv. NIEUW-VENNEP: Herv. Gem. 9.30 en 7 ds. Goverts. Geref. Kerk: 9.30 ds. Wijngaarden, 6.30 in ontmoetingscentrum. Chr. Geref. Kerk: 9.30 en 4.30 ds. Visser Geref. Kerk (W. Verlaat): 9.30 hr. Ver meer, 7 ds. Bronsgeest LEIDEN: Herv. Gem. Hoogl. kerk 10 ds. Pannekoek, mmv Leidse cantorij, 11.45 oecum. studentendienst; Marekerk 10 kand. De Boo, Koude kerk. 5 ds. Post, Ermelo; Maranathak. (L. Morsweg) 10 ds. Kra mer, ha; Regenboog (Merenwijk) 9.30 ds. De Mey, 11.15 ds. De Mey en pastoor v Well; Bethlehemk. (Driftstr.) '10 ds. Eekhof; Bevrijdingsk. (Montgomerystr.) 10 ds. Jansen, ha; Vredesk. (Burggravenl.) 10 dr. Lam ping, ha, na afloop koffieconcert door jongerenkoor 'Emoena' mmv strijker sensemble van Leidse muziekschool', voor dovendienst zie geref. kerk; Middelweg 28: 11.30 jeugdkapel, hr. J P. Karstens; Bevrijdingskerk 10.30 jeugdkapel, hr. C. Laman; Waalse kerk (Breestr.) 10.30 ds. Ribs. Acad. Ziekenhuis 9 rk. dienst, 10.15 ds. Terlouw-Sterk; Diakonessenhuis 10.30 ds. v. 't Hof, zat. 11 juni 10.30 H. Delemarre. Endegeest: zie Oegstgeest. Geref. Kerk: Zuiderk. (Lammen- schansw.) 10 ds. De Zeeuw, V.scho- ten; Petrak. (Surinamestr.) 10 prof. dr. v.d. Berg; Oude Vest 10 (met doven) en 5 ds. Kool- Maranathak. (L. Morsw.) zie herv. gem.. Bevrijdingsk. (Montgomerystr.) zie herv. gem.; bejaardenhuis Groenhoven 10 ds. Bou- ma, Noordwijk. Overal avondmaal. Geref. K. Vryg. (Herengr.): 10 en 5 ds. Chr. Geref. K. (Steenschuur): 9.30 en 5 ds. Den Hertog. Geref. Gem. (N. Rijn): 10 en 4.30 ds. Boogaard. Geref Gem. in Ned. (Bethl.kerk Driftstr.): 11.30 en 5.30. Evang.-Luth. Gem. (Hoogl. Kerkgr.)' 10.15 ds. Pobuda. Gouda. Doopsgez.-Remonstr. Gem. (Lokhorstk. Pieterskerkstr.): 10 ds. v. Gelder, Den Haag. Baptistengem. (O. Rijn 3): 10 ds. Bos veld, ha, zo. 9 voorm. en wo. en do. 8 nam. bijbelschool. Evang. Christengem. (Middelstegr. 3): 10 evang. Dikkes, 4 avondmaal, vrij voor alle gelovigen. Zendingswerk Middemachtsroep (Zoe- terw.singel 21): 5 nam. hr. De Leeuw Evangeliecentrum (Zijhsingel 2): zo» 10 en di. 8 hr. Zylstra. Pinkstergem. (O. Vest 13): 10 hr. Eiker bout. Leger des Heils (Hooigr.): 10 heiligings- samenk., 7.30 verl.samenkomst. Nieuw-Apost. Kerk (H. Rijnd. 24): 9.30 en 4, wo. 8. Zevendedagadventistén (Ontmoetings- kerk Voorschoten): elke zat. 9.45 bij belstudie, 10.45 predikdienst. Christian Science (Steensch. 6): 10.30. Kerk van J. Chr. v.d. Heiligen der L. Da gen (Brahmsl.): 9.30, 10.30 en 11.20. Oud-Kath. K. (Zoeterw.singel): 10. Church of England: 5 nam. in oud-kath. k. Zoeterw.singel. Rooms-Kath. K.: Haagweg zat. 7, zo. 9 en 10.45; Herensingel zat. 7, zo. 9.30 en 11; Rijndijk (Laiden-V.schoten) zat. 7, zo. 9.30 en 11.30; Steenschuur zat. 7, zo. 8.30, 10, 11.30, 6 en 7 (lof); Boshuizerkade zat. 7, zo. 9.30 en 11; Lammenschansweg zat. 7, zo. 9 en 10.30; Haarl.straat zat. 7, zo. 9.30, 10.45 en 12.15; H. Rijndijk (zie Zoeterwoude). ABBENES: Herv. Gem. 9.30 ds. De AARLANDERVEEN: Herv. Gem. 10 ds. v. Driel, 7 ds. Pannekoek.8 Geref. Kerk: 10 ds. Vree, 6.30 ds. Le Grand, Bunnik. Chr. Geref. Kerk: 9.30 dienst, 3 ds. Ste- houwer, Nijkerk. ALPHEN AAN DEN RIJN: Herv. Gem. Adventsk. 9.30 ds. De Jonge, 6.30 ds. v. Kooten, Zeist; Kruiskerk 9.30 ds. Arkeraats, Giessendam; Opst.kerk 9.30 ds. v.d. Heiden, 5 ds. Veenstra, Leiden, jeugddienst; Nabij 9-45 ds. Bogers; G. Herderk. 10 ds. Broer, Ter Aar, 6.30 ds. Nieuwenhuis; De Bron 9 en 10.30 (jeugddienst) ds. Nieuwen huis, 6.30 ds. Moll; Albanianae (Dia- mantstr.) 10 ds. Moll; Ashram (Mars diep) 10 ds. Nooteboom, Nieuwkoop; Driehoorne 7 nam.; Oudsh.kerk 10.30 ds. De Jonge; Sionskerk 9.30 en 6.30 ds. Ouwendijk, ha. Geref. Kerk: Mar.kerk 9.30 ds. v. Harme ien, Hilversum, 6.30 ds. Korteweg, Haarlem; Salv.kerk 9.30 ds. Schakel, R.dam, 6.30 ds. Vree. Ned. Geref. Kerk (school Willemstr.)' 9.30 ds. De Jong, 4.30 stud. C. Smit. Chr. Geref. Kerk: 9.30 dienst, 2 ds. Beek- Oud-Geref. Gem. (Hooftstr. 240): 9.30 en 4. Bapt.gem. (Molenwerfstr. 1): 10 en 6.30 ds. Koekkoek. Bapt.gem. Noord (school Kalkovenw. 62): 10 ds. v.d. Vlugt, 6.30 kol. Bos- schardt. Volle-evang.gem. ('De Ark', Pr. Hen- drikstr. 54): 10 hr. v.d. Hoorn. Pinkstergem. (school Batenstein 16): 10. Leger des H. (Corn, de Vlamingstr.): 10 en 6.30. Remonstr. Kring (Van Mandersloostr 36): 10 dr. Cramer. Rk Kerk: Bonifaciusk. zat. 7, zo. 9.45 en 11.30; Piusk. zat. 7, zo. 9 en 10.30; De Bron zat. 7, zo. 9.30 en 11. BENTHUIZEN: Herv. Gem. 9.30 ds. Exalto, 6 ds. v. Leyen, Wilnis. Geref. Gem. 9.30 en 6 ds. Vogelaar. BODEGRAVEN: Herv. Gem. Dorps kerk 9.30 en 6.30 ds. Wieman; Salv.kerk 9.30 ds. Richter, 6.30 ds. v.d. Hoef; Bethl.kerk 9.30 ds. v.d. Hoef, 6.30 ds. Richter. Geref. Kerk: 9.30 ds. Elderman, 6.30 ds. v.d. Berg. Geref. K. Vrijg.: 9.30 en 4.30 ds. Mouis- BOSKOOP: Herv. Gem. Dorpskerk 9.30 ds. Vlasblom, 6.30 ds. De Graaf, H.woude, jeugddienst; De Stek 9.30 ds. Lapré, Koudekerk. Geref. Kerk: 9.30 ds. De Moor, Wadd- .veen, 5 ds. Attema-Roosjen. Chr. Geref. Kerk: 9.30 ds. Ribbers, 5 ds. v.d. Boomgaard, Rijswijk. Geref. Gem.: 9.30 leesd., 7 ds. Boogaard. Rk Kerk: zat. 5.30 (De Stek) en 7, zo. 9.30 en 11. HAZERSWOUDE: Herv. Gem. 9.30 ds. De Graaf, 6.30 hr. Bakker, Maassluis. Geref. Kerk: 9.30 ds. Welbedacht, 5 ds. Hassefras, Maasdijk. Rk Kerk: dorp zat. 7, zo. 9.30 en 11.30; Anker zat. 7, zo. 8.45 en 11.15; Rijndijk zo. 10. HILLEGOM: Herv. Gem. 10 ds. v.d. Wal. Geref. Kerk: 7 ds. Krispijn. Gez. dien sten. Chr. Geref. Kerk: 9 ds. v. Dijken, 7 ds. Den Hertog, Leiden. HOOGMADE: Herv. Gem. 10 dr. Baart, O.geest. Rk Kerk: zat. 7, zo. 10. DE KAAG: Herv. Gem. 9.30 ds. Kolk man, ha. Rk Kerk: zat. 7, zo. 8 en 10. KATWIJK AAN DEN RIJN: Herv Gem. Dorpsk. 9.30 ds. Aarents, 6 ds. Gebraad; Ontm.kerk 10 ds. Gebraad, 6.30 ds. Aar ents. Ver. ter voorbereiding van een herv. deelgemeente 'De Rank' te Katwijk (aula P. Groen-college): zie Katwijk Geref. Kerk: 9.30 ds. Kersten, 6.30 ds. Koster. Vliegkamp: 10.30 ds. v. Melle. Rk Kerk: zat. 7, zo. 9.30 en 11.15. KATWIJK AAN ZEE: Herv. Gem. N. Kerk 10 ds. Driebergen, 6 ds. Vroegin- dewey; O. Kerk 10 ds. v. Sliedregt, 6 ds. v. Roon; Ichthusk. 10 ds. De Jong, 5 ds. Drieber gen; Pniëlk. 9.30 ds. Kielder, Vianen, 6 ds. v. Sliedregt; aula Bestevaer-mavo (Rijnsoever) 10 ds. Visser; LEIDERDORP: Herv. Gem. en Geref. Kerk Dorpsk. 10 ds. Doesburg, 6.30 ds. v.d. Born; Hoofdstr. 10 ds. v.d. Bom; Scheppingsk. 9 en 10.30 ds. v. Loenen; Leythenrode 10 hr. Groothoff, A.dam. Elis.ziekenhuis 9.30 hoogmis. 10.45 ds. Stegeman. Bapt.gem. (wykgeb. Zylkw.): 10 hr. De Vries, ha. Rk Kerk: zat. 7, zo. 9,10.30 en 12. LEIMUIDEN: Herv. Gem. 9.30 ds. Schalk, ha. Geref. Kerk: 9.30 kand. mevr. Speel man, A.dam, 7 kand. De Lange, Lei- Rk Kerk: zat. 7, zo. 7.30, 9.30 en 11.15. LISSE: Herv. Gem. Dorpskerk 10 ds. De Gelder; Pauluskerk 10 hr. Vuyst, Noordw.hout, 7 zie geref. Geref. Kerk: 10 ds. Boswijk, 7 ds. Roos, A.dam, jeugddienst. Geref. K. Vrijg.: 8.45 en 3 ds. De Putter, ha. Chr. Geref. Kerk: 10.15 en 7 ds. v. Dij- Geref Gem.: 10 en 4 ds. Hakkenberg. Rk Kerk: Agathakerk zat. 7, zo. 10 en 11.30; Poelpolder zat. 7, zo. 9 en 11.30; Mariakerk zat. 7, zo. 8.30, 10 en 11.45; Engelbew. zat. 7, zo. 9, 10.30 en 5.45. NIEUWKOOP: Herv. Gem. 9.30 ds. Heijmans, AlDhen. 6.30 ds. Stelwa- NOORDWIJK: Herv. Gem. Voorstr- .(Binnen) 5 hr. Visser, zie ook geref. k.; Hoofdstr. (Zee) 10 ds. Keuning, 7 ds. v.d. De Rank (Golfbaan) 10 prof. dr. Graaf land. Geref. Kerk: Hoofdstr. (Zee) 10 ds. Ko- renhoff; Vinkenl. (Binnen) 9.30 ds. v.d. Lee, 7 ds. Elgersma; Sole Mio 9 ds. Elgersma; Stichtingskerk 11 ds. Slofstra. Ned. Prot. Bond (aula O.Zeew.) 10.30 dr. Meijering. Rk Kerk: Zee zat. 7, zo. 9.30 en 11; Binnen zat. 7, zo. 8. 10 en 11.30. NOORDWIJKERHOUT: Dorpsk. 10 ds. Sierat, O.geest. Rk Kerk: Victork. zat. 7, zo. 9.30 en 11; Jozefk. zat. 7, zo. 8.30 en 10. OEGSTGEEST: Herv. Gem. Groene of Will.kerk 11 ds. Heemskerk; Pauluskerk 9.30 prof. dr. v.d. Beek, Val kenburg; Gemeentecentrum (Lijtw.) 10.30 ds. Noorman, Bussum, 7 ds. Irik, Utrecht. Geref. Kerk: 10 ds. Kooman. Geref. Kerk Vrijg.: 10.30 en 5 ds. De Put ter, ha. Ned. Geref. Kerk (Gem.centrum): 8.45 en 4 br. Kleingeld. Van Wijckerslooth: 4 ds. Hoekstra. Endegeest: 9.30 pater Boshouwers. Volle-evangeliegem. (Gem.centrum): 4. Rk Kerk: Will.kerk zat. 7. zo. 9 en 10.30. OUD-ADE: Rk Kerk zat. 7, zo. 8.30 en 10.30. OUDE EN NIEUWE WETERING: Herv. Gem. 9.30 ds. De Korte, ha. Geref. Kerk: 9.30 en 6.30 ds. Jaspers Focks, ha. Remonstr. Gem.: 10 prof. dr. Kuiper. Rk Kerk: zat. 7, zo. 9.30 en 11.30. ROELOFARENDSVEEN: Rk Kerk Mar. Pres. zat. 7, zo. 9 en 11; Petrus-B. zat. 7, zo. 9.30 en 11.30. RIJNSATERWOUDE: Herv. Gem. 9.30 ds. v.d. Kamp, ha, 7 ds. Klein Kranen burg. Chr. Geref. Kerk: 9.30 en 2.15. RIJNSBURG: Herv. Gem. Laurentius- kerk 9.30 ds. Romein, 5 ds. Smaling; Bethelkerk 9.30 ds. Smaling. Voor cam ping zie geref. Geref. Kerk: Petrak. 9.30 ds. Snel, 5 dr. v. Oeveren; Imm.kerk 9 en 10.30 ds. Baayen, 5 ds. v Drie, Den Bosch; Mar.kerk 9.30 dr. v. Oeveren, 5 ds. Czi- ria; camping 'Koningshof 10 ds. Damsma. Geref. Kerk Vrijg.: 10 en 5.15 ds. Grut ter. Chr. Geref. Kerk: 9.30 en 5 ds. v. Sorge, ha. Evang. Christengem. (aula mavo). 10 br. v. Gemeren, Boskoop. Rk Kerk: zat. 7, zo. 10.30. RIJPWETERING: Rk Kerk zat. 7. zo. 9 en 10.30. SASSENHEIM: Herv. Gem. 9 en 10.30 ds. Germans, 7 hr. v. Teylingen, Sprang. Geref. Kerk: 9.30 ds. Ferwerda, 7 ds. Chr. Geref. Kerk: 10 prof. dr. Boertien, 7 ds. Witzier, Den Haag. Ned. Prot. Bond (Jul.laan 17): 10.30 mevr. ds. Bosman, O.geest. Rk Kerk: zat. 7, zo. 9.30 en 11. TER AAR: Herv. Gem. 9.30 ds. Klein Kranenburg, 6 30 ds. Molenaar Geref. Kerk: 9.30 drs. v. Kooy, Bodegra ven, 6.30 ds. Cziria, Rijnsburg. Rk Kerk: Aardam zo. 9 en 12; kerk Langeraar zat. 7, zo. 9.30 en 11.30. VALKENBURG: Herv. Gem 10 ds. Vermeulen, 6.30 prof. dr. v.d. Beek Geref. Kerk: 9.30 dr. Bakker, O.geest, 6.30 dr. v. Oeveren. Geref. K. Vryg.: 8.30 en 5.15 ds. Heida. ha. Vliegkamp: 10.30 ds. v. Melle. VOORHOUT: Herv. Gem. 10 ds. 't Hooft, Lisse. Rk Kerk: zat. 7. zo. 9. 10.30 en 11.45 VOORSCHOTEN: Herv. Gem. Dorps kerk 10 ds. Blanken, ha; De Ontmoeting (Noordhofland) 9.30 ds. v.d. Schoot; Hulp en Heil (Schakenbosch) 10 ds. Ba telaan, zangdienst, mmv 'Exultate Deo'. Zie ook geref. Geref. Kerk: 9.30 ds. De Zwart, 7 ds. v.d. Schoot. Geref. K. Vrijg.: 10 en 5 ds. Arntzen. Aulagemeenschap Noordhofland: 10.30 woorddienst met agapè, thema: 'De len'. Rk Kerk: Laur.kerk zat. 7, zo. 11.30; M. Godskerk zat 7, zo. 10. WADDINXVEEN: Herv. Gem. Brugk. 9.30 ds. Maasland, 5 ds. Roetman; Hoeksteen 9.30 ds. Roetman, 6.30 ds. G. J. van den Bos; Bethelk. 9.30 ds. Tigchelaar, Putten, 5 ds. De Knegt, Huizen; Imm.kerk 9.30 ds. Sierat, Utrecht, 7 mevr. ds. Bakhoven. Geref. Kerk: Kruisk. 10 ds. v.d. Wal, Kerkdriel, 5 ds. Hoogerwerf, Nieu werkerk a.d. IJssel; Ontm.kerk 10 ds. v.d. Berg. WARMOND: Herv. Gem. 10 ds. Blom, O.geest. Rk Kerk: zat. 7, zo. 8.30,10 en 11.30. WASSENAAR: Herv. Gem. Dorpsk. 10 ds. v.d. Waal, Den Haag, 4.30 ds. Wol- ters, 7 oecum. dienst, drs. J. E. van Veen en pastoor R. Kurvers; Kievietk. 10 dr. v. Bruggen. Messiask. 10 hr. Taal; Dorpscentrum 9.30 ds. C. G. Geluk, Baam. Geref. Kerk: Zyllaan 10 en 7 ds. v.d. Meulen; Zuid (Bloemcamplaan) 10 ds. v.d. Kamp. Ned. Prot. Bond (Kerkdam): 10.30 ds. WOUBRUGGE: Herv. Gem. 9.30 ds. Zwanenburg, Ede, 6.30 hr. Drijver V.schoten. Geref. Kerk: 9.30 ds. Veenstra, Leiden, 6.30 ds. De Boer, Hoofddorp. Rk Kerk: zat. 7, zo. 10. ZEVENHOVEN: Herv. Gem. 9.30 hr. Bor, Alphen. Geref. Kerk: 9.30 drs. Knotters, Oude water, 7 hr. Vermeer. ZOETERWOUDE: Herv. Gem. 10 ds. Rietveld. Rk Kerk: St Jan 9.30 en 11; Chr. Dienaark. zat. 7, zo. 10; H. Rijndijk zat. 7, zo. 9.30 en 11. ZWAMMERDAM: Herv. Gem. 9.30 ds. Boer, Katwijk, 6.30 zie geref. kerk. Geref. Kerk: 9.30 mevr. v.d. Meeberg, 6.30 ds. Franken, Zeist, jeugddienst Remonstr. Gem.: gez. dienst in Bos koop.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 11