c Leerplicht op 5 jaar omstreden ^0® Onderzoek voorlichting gemeenten "onthutsend" Bukman wil van inflatiecorrectie af CDA-fractie roept op tot eenheid Zwijnen afgeschoten vanwege varkenspest >- Kamer wil eerst onderzoek Meer geld voor blijf- van-mijn-lijf-huizen Jonge vogels massaal van honger gestorven Eigen bijdrage awbz wordt stuitje minder "Dissidenten" moeten zich houden aan partijlijn DONDERDAG 2 JUNI 1983 HOENDERLOO (GPD) - Vanwege de varkenspest in het nationale park De Hoge Veluwe hebben nu al ongeveer vijftig wilde zwij nen het loodje gelegd. Het merendeel hiervan is afgeschoten, maar er zijn ook zwijnen aan de ziekte zelf gestorven. Alle op het besmette gedeelte nog levende varkens zullen eveneens gedood worden. Op het Otterlose Zand, een omheind deel van het park, waartoe de varkenspest zich heeft beperkt, klinken overdag vrijwel onop houdelijk schoten. Personeel van het park is daar met zware jachtgeweren bezig alle daar voorkomende zwijneh, waaronder ook de vele kleintjes die in april en mei zijn geboren, af te schie ten, omdat wordt aangenomen dat elk zwijn besmet is. Voor de dode beesten is een immens grote diepe kuil gegraven, die als massagraf dienst doet. Buiten het jagende personeel, dat zich na terugkomst uit het gebied moet ontsmetten, wordt niemand an ders tot het bewuste gebied toegelaten. Vorige week vrijdag berichtte de Veterinaire Dienst aan het park, dat alle nog in het gebied levende varkens gedood moesten wor den. De avond daarvoor was op De Hoge Veluwe al de uitslag van een laboratoriumonderzoek van een onderzocht zwijn bin nengekomen, dat aantoonde wat men al vreesde: varkenspest. De varkens die deze ziekte hebben, worden erg mager en sloom en zijn ook goed herkenbaar aan het feit dat ze langzaam lopen. De besmettingshaard is nog onbekend. Binnenland UTRECHT (ANP) - De voorlich ting van de gemeenten in ons land stelt meestal nog weinig voor. In de meeste van de 177 ge meenten die over een afdeling voorlichting beschikken, wordt de voorlichter buiten de deur ge houden bij belangrijke bestuur lijke besluitvorming. Er vindt te weinig overleg plaats tussen de voorlichting en de rest van het gemeente-apparaat, er is weinig planning en onderzoek en veel voorlichters houden zich meer met promotie dan met ech te voorlichting bezig. Dit zijn enkele conclusies uit het rapport "Besturen met voorlich ting", dat vier gemeentevoorlich- ters hebben opgesteld. Het rap port is de weerslag van een on derzoek naaf de opvattingen van gemeentebestuurders en voor lichters over het functioneren van de gemeentevoorlichting in Nederland. Het levert volgens de samenstellers een "onthutsend" beeld op van de voorlichtingssi tuatie in veel gemeenten. Uit het onderzoek blijkt dat slechts in tien procent van de gemeen ten de voorlichter bij de vergade ringen van burgemeester en wet houders aanwezig is. In veel ge meenten is de situatie nog dat de voorlichting de taak heeft het be leid te verkopen en zich verder niet met de gang van zaken te be moeien. De rol van de voorlich ting is in PvdA-gemeenten meestal groter dan in CDA-ge- meenten. Voorlichters en bestuurders blij ken sterk verdeeld te zijn over de grenzen van overheidsvoorlich ting. In de praktijk blijkt dat bij na driekwart van de voorlichters druk bezig is met reclame maken voor de gemeente. Dit gaat vol gens bijna alle betrokkenen goed samen met objectieve voorlich ting. Het grootste deel van de onder vraagden is van mening dat openheid moet worden vastge legd in wettelijke regels. De re cente Wet op openbaarheid van bestuur voldoet nog niet, vinden veel voorlichters. Daar valt vol gens de onderzoekers uit af te lei den dat de wet niet ver genoeg gaat en te rekbaar is. Vooral ge- meentevoorlichters hebben in de dagelijkse praktijk met de uit voering van de wet te maken. Om de positie van voorlichters bin nen het gemeentelijk beleidspro ces te verbeteren, pleiten de on derzoekers ervoor om voorlich ters van meet af aan bij belangrij ke besluitvorming te betrekken, van de afdeling voorlichting een beleidsafdeling te maken, en een regelmatig overleg tussen het ge meentebestuur en voorlichting in te stellen. DEN HAAG (GPD) - De Tweede Kamer wil dat de regering nagaat waarom ongeveer twee procent van de vijfjarige leerlingen niet naar de kleuterschool gaat. Uit dat onder zoek moet blijken hoe deze groep leerlingen is samengesteld en wat de motivatie van de ouders is om hun kinderen thuis te houden. De verlaging van de leerplichtige leeftijd van zes naar vijf jaar zal in afwachting van de resultaten van dit onderzoek achterwege moeten blijven. Dat bleek gisteren tijdens de be handeling van de Overgangswet Basisonderwijs in de Tweede Kamer. De overgangswet geeft de weg aan die scholen en schoolbesturen moeten gaan om de basisschool op 1 augustus 1985 van de grond te krijgen. Gis teren waren de fracties uit de Tweede Kamér aan het woord. Staatssecretaris Van Leijen- horst, die het basisonderwijs in }'66 en PSP waren het meest uit gesproken in hun standpunt over het verlagen van de leer plichtige leeftijd. „Leerplicht voor kleuters doet denken aan vloeken in de kerk", zei D'66- woordvoerder Mik. Beide frac ties wijzen de leerplichtverlaging dan ook rigoureus af. DEN HAAG (GPD) - Het CDA wil volledig-af van de inflatiecorrec tie in de inkomstenbelasting. In flatiecorrectie is een vergoeding voor gestegen prijzen, opdat de inflatie niet doorwerkt in de hoogte van de belastingtarieven. CDA-voorzitter Piet Bukman zei gisteren in Den Haag dat de in flatiecorrectie geheel moet ver dwijnen om een rechtvaardiger inkomensverdeling tot stand te brengen. De hoge inkomens le veren volgens Bukman naar ver houding veel te weinig in. Vooral hogere inkomens profiteren van de inflatiecorrectie. Het pleidooi van Bukman voor af schaffing van de inflatiecorrectie staat haaks op de opvattingen van coalitiepartner WD, die steeds heeft gepleit voor een vol ledige inflatiecorrectie. In het re geerakkoord tussen CDA en WD is afgesproken de inflatie correctie te beperken tot 80 pro cent. WEERRAPPORTEN De WD heeft zich bij het opstellen van het regeerakkoord met veel moeite neergelegd bij deze be perking. Verdere daling daarvan werd door de WD toen niet aan vaardbaar genoemd. Bukman zei het onrechtvaardig te vinden dat de hogere inkomens in 1983 relatief weinig inleveren. De last wordt nu vooral gescho ven naar de middeninkomens. „Het kabinet zegt dat het geen instrumenten heeft om daar wat aan te doen. Maar dan moeten die instrumenten maar worden gemaakt. We kunnen bijvoor beeld zeggen: inflatiecorrectie weg ermee". Bukman verwees naar de huidige actie van de PvdA, „voor een dubbeltje geboren, voor een kwartje gepakt". Het CDA zal het volgens hem als een uitda ging moeten zien om te bewijzen dat dat niet gebeurt. Bukman zei voorts dat het CDA een duidelijker gezicht zal moe ten durven tonen. „We moeten af van de behoedzaamheid geen duidelijke keuze te maken. We zijn vaak te onduidelijk, waar door van het CDA, geen werf kracht uitgaat". Financiën PvdA-woordvoerder Van Ooijen vroeg de regering om nu eens aan te tonen dat de invoerjng van een leerplicht voor vijfjarigen ook inderdaad de deelname van die leeftijdsgroep aan het onder wijs zal bevorderen. Als dat niet het geval is, kan volgens Van Ooijen deze maatregel beter ach terwege blijven. Ook de benarde situatie van de overheidsfinanciën speelde een grote rol in het debat. Het CDA vroeg de regering eens duidelijk uit te spreken dat de voor de in voering van het basisonderwijs toegezegde extra 125 miljoen gulden ook werkelijk voor dit doel beschikbaar zullen zijn. De PvdA vroeg de regering haar toezeggingen waar te maken. Niet alleen de toegezegde 125 miljoen gulden moeten beschik baar komen, ook de toezegging dat er in het basisonderwijs een kostendekkende vergoeding door het rijk zou worden ver strekt, zal nagekomen moeten worden, vindt de PvdA.' In navolging van Van Ooijen (PvdA) onderstreepte ook Dijk stal (WD) dat een kostendek kende rijksvergoeding voor het basisonderwijs noodzakelijk is. Dijkstal pleitte zelfs voor extra gelden als blijkt dat de toegezeg de 125 miljoen gulden niet vol doende zijn. Kritiek Het CDA liet by monde van me vrouw Andela-Baur weten te re kenen op kostendekkende ver goedingen door het rijk. De kri tiek van de Vereniging van Ne derlandse Gemeenten (VNG) dat de gemeenten op het ogenblik te maken hebben met onderwij ste- korten van 500 miljoen gulden per jaar, wees zij van de hand. „De gemeentebesturen hebben dit zelf in de hand", aldus mevrouw Andela-Baur, „omdat ze eigen beleid voeren bovenop de rege ling van het rijk". De VNG toon de echter juist aan dat het gaat om voorzieningen die het rijk eist maar niet vergoedt. DEN HAAG (ANP) - Staatssecretaris Van Leijenhorst (onderwijs en wetenscha.ppen) heeft gisteren in het overheidsvoorlichtingscentrum in de Haagse binnenstad een tentoonstelling over het basisonderwijs geopend. Hij deed dat door het luiden van een ouderwetse schoolbel, gezeten achter een katheder: het officiële begin voor de voorlichtingscampagne over de invoering per 1 augustus 1985 van de nieuwe basisschool. Daarin zullen de kleuter- en de lagere school zijn samenaesmolten. De campagne is voorbereid om de onderwijskundige en bestuurlijke in voering van de basisschool de komende jaren te ondersteunen. Naar schatting krijgen ongeveer twee miljoen ouders met de operatie te maken. (Foto: ANP) DEN HAAG (ANP) Staatssecre taris Van der Reijden (welzijn, volksgezondheid en cultuur) wil spoedig drie nieuwe blijf-van- mijn-lijf-huizen erkennen. In de begroting voor komend jaar zal daarvoor een bedrag van drie tot vijf ton worden uitgetrokken. Dit bedrag wordt toegevoegd aan de ruim 2,5 miljoen gulden die al zijn bestemd voor instandhou ding van de 15 erkende blijf-van- mijn-lijf-huizen. Uit het aanbod van nog niet tot de subsidierege ling toegelaten huizen moeten de drie meest schrijnende gevallen nog worden geselecteerd, zo zei de staatssecretaris. De staatssecretaris kondigde giste ren in overleg met de Tweede Kamer aan dat hij eveneens van plan is om geld beschikbaar te stellen voor het opknappen van de accommodatie van de huizen. Dat geld zal over een reeks van jaren beschikbaar worden ge steld, aangezien het om grote be-, dragen gaat. Alleen al om het Amsterdamse blijf-van-mijn-lijf- huis op te knappen is een bedrag van 1 miljoen gulden vereist, al dus Van der Reijden. ZEIST (ANP) Door de aanhoudende regen van de afgelopen weken zijn grote aantallen jonge vogels gestorven. Uit nestkast- onderzoek is gebleken dat van jonge mezen zelfs ruim dertig procent de wateroverlast niet heeft overleefd, aldus de Neder landse Vereniging tot Bescherming van Vogels. Hoewel er genoeg voedsel beschikbaar was, hadden de volwassen vogels door de voortdurende regenval niet voldoende gelegen heid de rupsen en insekten naar de jongen te brengen, conclu deert de vereniging. En dat juist in een periode dat de jonge vogels veel voedsel nodig hebben om warm te blijven. De vogelbeschermers conctateren dat de weersverbetering van dit ogenblik voor veel vogels te laat komt. Toch kan er voor veel jongen nog hulp worden geboden door op korte afstand van nesten voedsel neer te leggen. De vereniging wijst er op, dat het voedsel voor de ouders moet worden neergelegd, en waarschuwt voor rechtstreeks voeren van jonge vogels. Verder moet geen zwaar wintervoer worden neergelegd, zoals brood, kaas of pinda's, omdat de jonge vogels dit nog niet kunnen verteren. Wel geschikt is tamelijk vochtig gemaakt krachtvoer of eikrachtvoer, en eventueel meelwormen. Het voedsel moet in kleine hoeveelheden worden neergelegd op een voor katten onbereikbare plaats. DEN HAAG (GPD) - Er komt per 1 oktober van dit jaar een lichte versoepeling van de zogenaamde eigen bijdrage voor AWBZ-ver- pleegden (patiënten in inrichtin gen, verpleeghuizen e.d.). Een meerderheid van de Tweede Ka mer verklaarde zich gisteravond - hoewel met kritische kantteke ningen - akkoord met de plannen die staatssecretaris Van der Reij den (WVC) hiervoor heeft ont wikkeld. Het gaat om ongeveer 75.000 pa tiënten die sinds 1 januari maxi maal f 1350 per maand moeten betalen (voorheen f770). De plannen waren nog afkomstig van minister Gardeniers, toen malig bewindsvrouw van volks gezondheid. Doel was een bezui niging van f 160 miljoen per jaar, verder wilde zij voorkomen dat (bijvoorbeeld) zwaar geestelijk gehandicapten geld ontvangen, dat ze niet kunnen besteden. Toen deze plannen in oktober 1982 werden behandeld, drong de Ka mer erop aan te bekijken of er verscheidenheid in de bijdragen is aan te brengen. Gehandicap ten die maatschappelijk actief zijn hebben meer „zakgeld" no dig. Minister Gardeniers zegde nader onderzoek toe. De Ziekenfonds raad werd gevraagd advies uit te brengen over de gewenste ver scheidenheid. De raad zag geen kans met objectieve maatstaven te komen om het maatschappe lijk functioneren van groepen patiënten te bepalen. Staatssecretaris Van der Reijden kreeg onlangs van het kabinet gedaan dat hy iets van de aan vankelijke bezuiniging mag af wijken. Hy wil nu een regeling maken voor fiscale aftrekposten, die maatschappelijk actieve pa tiënten hebben, zoals voor tele foon, reis- en verblijfskosten (in weekeinden e.d.) en abonnemen ten op bladen. De bewindsman sprak van een „sterk persoonsge bonden verlichting". Van der Reijden wil ook onge trouwde patiënten f180 per maand voor maaltijden laten be talen. Zo'n bedrag betalen nu ook (thuiswonende) partners van verpleegden. Van der Reijden kreeg met dit plan hevige kritiek te incasseren van vooral PPR, PSP en CPN die (opnieuw) per motie intrekking van de hele regeling vroegen. De PvdA had een plan ingediend waarin onderscheid wordt ge maakt naar de soort instelling waarin patiënten verblijven. Daaruit blykt hoe maatschappe lijk actief men is en aan de hand daarvan moet het besteedbaar inkomen eventueel omhoog. De socialisten stonden daarmee al leen. CDA en WD bleken zich in grote lijnen met Van der Reijdens ideeën te kunnen verenigen. Aangedrongen werd op grote haast, want de kamerleden zijn bedolven onder de klachten en protesten van patiënten en in stellingen over de knelpunten van de regeling. De bewindsman zal streven naar invoering per 1 oktober. Hij zal de Ziekenfonds raad spoedig advies vragen, maar verwacht dat niet eerder dan september. ADVERTENTIE De heer van Dijk maakt zaterdag a.s. kans op 1.000,- extra vakantiegeld! Tenminste: als hij bij ons (alleen a.s. zaterdag) uiterst scherp en met de hoogste inruilprijs, een nieuwe auto koopt. In onze vestiging aan 't Lammenschansplein mag hij dan daarna, als extraatje, een slinger geven aan het Amsterdam half bew. 2 De Bilt zwaar bew. Deelen half bew. Eelde zwaar bew. Eindhoven zwaar bew. Den Helder licht bew. Rotterdam half bew. Twente zwaar bew. Vlissingen half bew. Zd.-Limburg licht bew. 24 Aberdeen regen 10 Bercelona Berlijn half bew. licht bew. licht bew. onbew. Lissabon mist Locarno geheel bew. Londen geheel bew. Luxemburg zwaar bew. Bordeaux Brussel Frankfort Genéve Helsinki Innsbruck Klagen furt Kopenhagen Madrid Malaga Mallorca München Oslo Parijs Split Stockholm Wenen Casa Blanca Istanbul Las Palmas Beiroet Tel-Aviv Tunis onbew. onbew. half bew. geheel bew. half bew. onbew. half bew. onbew. half bew. s Dijkman rechtsen Buïkema na afloop van er het optreden van met name Dijkman. (Foto: ANP) DEN HAAG - De CDA-fractie in de Tweede Kamer heeft gister avond het openbaar optreden van enkele dissidente fractiele den, zoals Dijkman, fel veroor deeld. In een schriftelijke verkla ring eiste de fractie dat de dissi denten hun optreden wijzigen om daardoor de goede samen werking binnen de fractie te her stellen. In de verklaring komt alleen de naam Dijkman voor, die de afge lopen weken het scherpst af stand heeft genomen van de offi ciële fractielijn. Wel wordt ver wezen naar een aantal andere (ongenoemde) fractieleden, die de afgelopen weken schade heb ben toegebracht „aan fractie en partij". Volgens fractieleider De Vries was Dijkman „de grootste zondaar", maar zou het onevenredig ge weest zijn andere fractieleden geheel buiten schot te laten. „Een fractie die zichzelf respec teert kan niet laten passeren dat in het openbaar de koers alleen maar gekenmerkt wordt door ne gatieve berichten", zei De Vries. Met name het optreden van CDA'ers als Faber en Buikema (die met de oppositie meestem den), Scholten en de rechtse Ma- teman wekten de afgelopen we ken irritatie op binnen het CDA. Van deze fractieleden lieten Fa ber, Buikema en Mateman vol gens De Vries niet blijken het met de (unaniem aanvaarde) ver klaring van het CDA oneens te zijn. Scholten nam niet aan de vergadering deel, omdat hij in het buitenland verblijft. In zijn eerste reactie was Dijkman verbitterd over het door de frac tie uitgesproken oordeel. Hij zei tegenover journalisten dat het gesprek was gevoerd „met spy- kers en nagels". Ook liet hij we ten enkele dagen te willen over leggen omdat zijn politieke toe komst op het spel staat. In de verklaring zei de fractie het te betreuren dat door het optreden van de betrokken dissidenten „de vertrouwensband" binnen de fractie geschaad is. „De frac tie doet een dringend beroep op de betrokken collega's alles te doen om de goede samenwer king binnen de fractie te herstel len", aldus de fractie. De Vries zei na afloop van de ruim vier uur durende vergadering dat het niet de bedoeling is van de fractie om Dijkman tot zondebok te maken. Wel gaf hij toe dat de nog pas in januari afgesproken gedragscode, waarbij de fractie zoveel mogelijk als een groep zou optreden, door Dijkman en de zijnen geschonden was. Gebleken is dat de code niet goed heeft gefunctioneerd, aldus frac tieleider De Vries. Een nieuwe afspraak is echter niet gemaakt. Het is volgens hem gebleven bij een beroep op elkaar, in de hoop dat de gebeurtenissen van de af gelopen weken zich niet zullen herhalen. De Vries wilde niet vooruitlopen op mogelijke stap pen tegen de betrokkenen, in dien zij zich niets aantrekken van het beroep dat de fractie op hen heeft gedaan. De problemen zijn met name door Dykman opgeroepen, die bij ver schillende gelegenheden felle kritiek uitte op het opereren van de fractie. Dat leidde er enkele weken geleden toe dat hy niet namens de fractie het woord mocht voeren bij het debat over volkshuisvesting. Samen met Scholten stemde hy daarna te gen de voornemens van het kabi net op het terrein van de volks huisvesting. Volgens De Vries zal Dijkman op nieuw woordvoerder volkshuis vesting worden, zodra hij zich aan de lijn vein de fractie houdt. Er is geen reden voor om aan te nemen dat Dijkman niet langer deel van de fractie kan uitmaken, zei hij verder. Ook tijdens het overleg van gisteren bleek duide lijk dat hij verwantschap voelt met het CDA, zei De Vries. In zijn verklaring zei Dijkman zich te willen beraden over de nu ont stane situatie. Daarbij wil hij overleg voeren met politieke geestverwanten zoals Buikema en Scholten. „Het blijft mij gaan om de koers, de uitgangspunten en het politiek opereren van het CDA", zei hij. „Ik blijft hechten aan een zo groot mogelijke openheid naar buiten. We dienen een politieke discus sie niet uit de weg te gaan. Maar na zes ronden van interne discus sie heb ik tijd nodig voor beraad, temeer daar het gaat over myn politieke toekomst".

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 7