Ü7a,n "3500 Surinamers in Leiden zijn wel een beleid waard" Gymnasium in sfeer van de oude Grieken <>2S3tM Is Socialistiese Partij racistisch? Stichting vraagt maatregelen van de gemeente Leerlingen vereniging viert 75-jarig Docentencabaret verrassend en soms gewaagd bestaan Politie pakt radiopiraten Opwinding om brochure flCHTFRGROHDI 'ZOMER AAN DE VOETN LEIDEN - De Stichting Surinamers Leiden (SSL) heeft er bij de gemeente op aange drongen haast te maken met de verbouwing van de voormalige peuterspeelzalen aan het Valkenpad. In oktober al werden de zalen aan de SSL toegezegd als eigen honk. De stichting heeft het onderkomen echter nog steeds niet kunnen betrekken, om redenen die voorzitter Rabinde Parmessar "de bureaucratie en laksheid van gemeente-ambtena ren" noemt. "Er moet nog veel worden gedaan om de zalen geschikt te maken voor ons werk. De 8.000 gulden die de gemeente wil besteden aan de verbouwing, zijn bij lan ge na niet genoeg. En dan moet er ook nog inventaris komen. Deze week hebben we opnieuw een brief naar de gemeente Lei den gestuurd. Want die moet er voor zorgen dat er eens schot in de zaak komt". Waar andere clubs vaak reikhal zend uitzien naar een eigen huis vesting, daar is de SSL eigenlijk niet echt blij met het eigen honk. "We zijn hiermee een deel van ons eigen doel voorbij gescho ten", vindt voorzitter Rabinde Parmessar. "Ons doel is met de Nederlanders samen te werken. In het buurthuis 'Op Eigen Wie ken' is dat goed mislukt. Terwijl we natuurlijk wel hadden kun nen en moéten samenwerken met de Stichting Slaaghbuurt". Irritaties Na jaren onder één dak met de Stichting Slaaghbuurt te hebben door Conny Smits vertoefd, worden de Surinamers nu buren van deze stichting. On derlinge irritaties liggen ten grondslag aan de verhuizing. Parmessar: "We hebben kennis gemaakt met de prestigezucht en conflicten om eigenbehoud die je in de welzijnswereld juist niet zou verwachten. Slaaghbuurt wilde de SSL inpassen als onder deel van Slaaghbuurt. Maar wij willen niet eten wat de pot schaft. Onze activiteiten hebben een aparte aanpak nodig, een voudig omdat Surinamers een andere sociaal-culturele achter grond hebben. Daarvoor werd ons binnen 'Op Eigen Wieken' geen ruimte gegund". De Stichting Surinamers Leiden, officieel vier jaar oud, wil de be langen behartigen van de bijna 3.500 Surinamers in deze stad. Daartoe houdt de SSL tweemaal per week spreekuur en worden er diverse activiteiten georgani seerd. Deze variëren van sport clubs tot naaicursussen en van huiswerkbegeleiding tot zomer kampen voor de jeugd. Het ac cent ligt daarbij op de Surina mers, maar ook Nederlanders zijn welkom op de activiteiten. De stichting telt dan ook vele Ne derlandse vrijwilligers. 'Want buitenlanders moeten zich realiseren dat ze in Nederland wonen", zegt Parmessar. "Dan kun je geen eilandje vormen, maar moet je het samen met de Nederlanders doen. Dat hadden we in 'Op Eigen Wieken' ook wil len doen, als we niet op zo'n gro te onwil waren gestuit. Want het is toch belachelijk dat Surinaam se en Nederlandse buurmeisjes naar dezelfde school gaan, op hetzelfde pleintje spelen, maar naar verschillende plaatsen moe ten voor huiswerkbegeleiding? Overigens lukt het ons op andere gebieden wel degelijk om met de Nederlanders samen te werken". Voetbal op Pomona. Dat is de Surinamers onmogelijk gemaakt, terwijl ze er waarschijnlijk nog wel een paar jaar hadden kunnen spelen. (Foto SSL) Voetbal Zo heeft de SSL bij het Gorleausla- boratorium een trapveldje gekre gen omdat haar voetbalveldje op Pomona moest wijken. "De kan tine is daar afgebroken voor de nieuwbouw van het AZL. En dan moet je bedenken dat er pas in 1985 een beslissing over die nieuwbouw wordt genomen". Voor kleedruimte en een inci denteel toernooi kunnen de Suri namers terecht bij het studenten sportcentrum. "De mensen zijn daar heel bereidwillig. Maar we zouden graag ook op de langere termijn gebruik maken van een veld van dit centrum. Dat zit er weer niet in, terwijl er volgens ons ruimte zat voor is". Het is de taak van de gemeente om de SSL ergens in te passen, vindt Parmessar. Of dat nu het voetbal of iets anders betreft. "Want voetbal betekent bij ons geen balletje trappen, het is vooral op vang en begeleiding. Wie vangt de jongeren anders op als ze op straat gaan rondlummelen? In andere steden hebben we gezien wat voor resultaat dat kan heb ben. De gemeente moet een be leid uitstippelen. Want 3500 Suri namers, allemaal door de ge meente in de Merenwijk geplant, zijn dat wel waard". Juist nu Toch komen de Surinamers hele maal niet voor in de onlangs door de gemeente uitgebrachte nota migranten. "Misschien be schouwt men ons als Nederlan ders zonder aparte sociaal-cultu rele achtergrond", zegt Parmes sar. "Maar dan vergist de ge meente zich. Waarom bestaat de SSL dan, en waarom erkent de gemeente de stichting ook? Wij hebben andere waarden, andere feesten, een andere houding te genover ouders. Surinamers hebben ook met discriminatie te maken. Leiden moet nu een be leid voeren, voor het te laat is en er een leger psychologen en an dere -ogen moet opdraven om de zaak te lijmen. Juist omdat het nu nog goed gaat in Leiden". Geassisteerd door leerlingen in gepaste kledij laat de ambas sadeur van Griekenland vre desduiven los. (Foto Holvast) LEIDEN - De leerlingenvereniging 'Uno Su- mus Animo', de gymnasiasten- bond van het Leids Stedelijk Gymnasium, viert dezer dagen haar jubileumlustrum. Zij be staat 75 jaar. Er is geen andere school in ons land waar alleen ju bilea van de leerlingenvereni ging wordt gevierd. Dit komt, zo legt de voorzitter van 'Uno Sumus Animo', Remmelt Ot- ten uit, omdat het jaar van ont staan van het Gymnasium onbe kend is. "De Latijnse School is ooit begonnen, maar wanneer? Het oudste bericht, dat wij ken nen stamt uit 1324. Om nu ver valsing van jaren te voorkomen ontlenen wij ons lustrum aan de het jaar van oprichting van de leerlingenvereniging" Eeuwfeest Het toeval wil dat dit vijftiende lustrum van de vereniging sa menvalt met een eeuwfeest: in 1883 verliet het Gymnasium de Latijnse School in de Lokhorst straat nu in oude glorie geres taureerd - en verhuisde naar de Doezastraat. In 1938 betrok het Gymnasium een gloednieuw schoolgebouw aan de Fruinlaan. Een onderkomen waarin het nog steeds is gehuisvest. Nu, met t weemaal zoveel leerlingen ruim 700) is het gebouw wat aan de krappe kant geworden, maar dankzij een onverwoestbaar noodlokaal en Wat lokalen in de Durieustraat kan iedereen nog worden geherbergd. De lustrumviering staat helemaal in het teken - hoe kan het anders op een gymnasium - van Grie kenland. De leerlingen van de laagste tot de hoogste klas zijn dagen bezig geweest om alle fa cetten van het Griekse leven in woord en beeld te brengen. Hoog tepunten vormen de Olympische Spelen, Griekse lunch, volksdan sen, docentencabaret en de Grote Uitvoering, dat vanavond in de schouwburg ten tonele wordt ge bracht. Voor de pauze wordt 'Si syphus en de dood' van de Franse Hoogleraar Robert Merle ge speeld. In dit stuk is Sisyphus geen zoon van de Thessalische ko ning Aeolus, zoals in de oude Griekse mythologie, maar een herbergier in de buurt van Ko- rinthe. Na de pauze wordt het be kende stuk van Hella Haasse LEIDEN - Het docentencabaret op het Stedelijk Gymnasium be leefde gisteravond in een snikhe te kantine een zeer geslaagde première. Mirjam Jansen heeft tesamen met een aantal collega's cabaret ge bracht, dat enerzijds natuurlijk dagelijkse situatiesuit het schoolleven op de korrel neemt, maar aan de andere kant niet al leen maar vrijblijvend amuse ment heeft nagestreefd. Hans Ul- rich praat dit cabaretprogram ma, met als titel 'Het Narren schip', aan elkaar en geeft daar bij een historisch overzicht, waarin op soms komische, soms verrassende, soms zelfs gewaag de wijze interessante verbanden tussen de grote en de kleine ge beurtenissen, in de wereld en op school, worden gelegd. Men be gint in 1864 en eindigt in 1983 met een lied, waarin met provo cerende middelen op het gevaar van een nieuw soort knokploe gen wordt gewezen. Voor een belangrijk deel ontleent dit soort cabaret zijn charme aan het feit dat docenten zich van een andere kant laten zien en een gezonde dosis zelfspot aan de dag leggen. Je ziet nu eenmaal niet elke dag je docenten de Charleston dansen of twee lera ressen in een gewaagde uitdos sing als dames van lichte zeden optreden. En wat die zelfspot be treft, zijn alleen al de beginregels van het uitbundig meegezongen slotlied veelzeggend: "o, dwaas, die ik was - ik wilde leraar wor den". Het is allemaal nog veel leuker, als je de docenten ook als docenten kent. Dat gold natuur lijk voor het publiek; het geldt ditmaal (het zij eerlijkheidshalve als gelukkige bijkomstigheid vermeld) ook voor de recensent. WIJNAND ZEILSTRA. Het vuur wordt ontstoken. De Olympische Spelen worden geopend - althans die op het Stedelijk Gymnasium. (Foto Holvast) Zaterdag is de dag van de reünis ten. 's Avonds is er voor leerlin gen en oud-leerlingen het grote slotfeest met optredens van Per spex. Indian College Group en The Nits. Bloeiend De twee leerlingen van het dage lijks bestuur van de leerlingen vereniging zijn zichtbaar tevre den over het lustrumprogramma. Jabine van der Meijs: "Ik mag wel zeggen dat wij een bloeiend verenigingsleven kennen. Ruim 90 procent van de leerlingen is lid. Dit schooljaar hebben we elke veertien dagen een activiteit georganiseerd. Nee, ik kan me niet voorstellen dat we ooit ter ziele zullen gaan". Dat mag ook niet", zegt voorzitter Otten beslist, "want anders heb ben we nooit meer iets te vieren". LEIDEN - In samenwerking met de Radio Controle Dienst van de PTT heeft de Leidse politie giste ren twee in vol bedrijf zijnde ra diozenders uit de lucht gehaald. 'Radio San Tropez' en 'Radio Sleutelstad' werden uitgescha keld. In een woning aan het Stalpaerthof in Leiden Zuid-west werd rond elf uur een illegale FM-zender met een waarde van ongeveer 1500 gulden in beslag genomen. Tegen de eigenaresse, een 39-ja- rige Leidse, werd proces-verbaal opgemaakt. Datzelfde gebeurde nog geen twee uur later in het Sint Annahof waar een 22-jarige Leidenaar zijn FM-zender met een waarde van zo'n 1700 gulden in beslag zag worden genomen. Over beide radiozenders waren bij de politie klachten binnengeko men. "Een draad in het donker" opge voerd. De Olympische Spelen zijn gister morgen heel officieel geopend met een loper die het Olympische vuur aanstak. Ook was de am bassadeur van Griekenland aan wezig om de vredesduiven los te laten. Hoewel zoveel mogelijk de oude traditionele Griekse spelen wer den nagebootst, heeft de lustrum commissie er toch maar vanaf ge zien de gewelddadige, bloedige sporten zoals boksen, worstelen en pankration (een combinatie van boksen en worstelen, waar bij slecht weinig verboden was) in het Olympische programma op te nemen. De geschiedenis leert dat slechts één bokser in de lange lijst van Olympische win naars "n iet-gewond" de finale won. Hoe de rest er heeft uitgezien laat zich raden. De overbekende "bloemkooloren" - attribuut van menig geteisterde moderne bok ser - zijn een Griekse uitvinding. En een beroemde Olympische pankratiast verwierf de bijnaam van "mijnheer Vingertop", om dat hij er een sport van had ge maakt om de vingers van zijn op ponent te breken. DONDERDAG 2 JUNI 1983 Gastarbeid en Kapitaal heet de brochure die de Socialistiese Partij dit voorjaar heeft gepro duceerd. De brochure, ge schreven door het landelijk be stuur van de SP, gaat over gastarbeiders in Nederland. De standpunten van de SP over buitenlanders, zoals neerge legd in de brochure, hebben tot grote opschudding geleid in het kamp ter linker zijde van de PvdA. Het Leidse PPR-raadslid Van Oosten zei bij zijn afscheid: "De SP is gewoon rechts". Ook PSP en CPN stellen zich te weer tegen de opvattingen van de SP. De door deze partijen gesteunde comités, als het Ko- mitee Leiden tegen Fascisme en Woonlastenkomitee vallen de SP hard aan. Laatstgenoem de comité legde afgelopen weekeinde tijdens een mani festatie in het Huigpark de SP zelfs een spreekverbod op. Re den: de SP zou wel eens racis tische praat uit kunnen slaan. Door een woordvoerder van het comité werd de vergelij king met de omstreden Cen trumpartij van Janmaat ge trokken. Cor Vergeer, gemeenteraadslid voor de SP, vindt de kritiek on gefundeerd. Het afdelingsbe stuur van zijn partij verklaart: "De reacties van sommige par tijen en groeperingen blinken uit door een gebrek aan kennis van zaken en bevatten geen van alle een andere, laat staan betere oplossing van het pro bleem. Het vermoeden dringt zich op dat deze reacties zijn ingegeven door onzuivere mo tieven, waarbij gastarbeiders moeten dienen als voorwend sel voor een lafhartige politie ke aanval op de SP. Wie deze eerlijke poging van de Socialis tiese Partij om tot een oplos sing te komen bezoedelt met laag bij de grondse verdacht makingen, is schuldig aan het- ze-achtige mobilisatie tegen de SP". Kortom, links rolt weer eens onderling vechtend over straat. Dit keer over buitenlan ders en discriminatie en het gaat hard tegen hard. Rotop-premie Het rapport Gastarbeid en Kapi taal is een twintig bladzijden tellend rijk geïllustreerd boek werkje, waarin wordt ingegaan op de geschiedenis van de gastarbeid, de progressieve rol van de gastarbeiders in de ne gentiende eeuw en vooral - op de positie van de gastarbei ders in het naoorlogse Neder land. Het rapport mondt uit in de conclusie die het best is sa men te vatten met de woorden: aanpassen of terugkeren. De SP stelt voor de buitenlander na een verblijf van twee jaar te laten kiezen uit het aannemen van de Nederlandse nationali teit of terugkeer naar het va derland. "Voor mensen die op vrijwillige basis terugkeren, moet een dusdanige regeling worden ge troffen, dat het mogelijk wordt om in eigen land weer een be staan op te bouwen. Wij den ken aan ƒ75.000.- voor iedereen die hier een arbeidsplaats ach terlaat, aangevuld met een re delijk percentage aan sociale premies, welke hij of zij hier in Nederland heeft betaald. Voor werklozen ook ƒ75.000.- plus eventueel (afhankelijk van de uitkering) ook een percentage van de betaalde sociale pre mies". "Bovendien moet al het mogelij-' ke worden gedaan om die men sen weer voor te bereiden op hun terugkeer. Wij denken aan speciale cursussen, zowel voor de ouders als voor de kinderen, zoals daar zijn taal, geschiede nis en godsdienst, kortom een heel cultureel pakket. Eventu eel met leerkrachten uit hun ei gen land. Die buitenlanders die Nederlander willen wor den, zullen ook speciale cur sussen moeten krijgen. Hierbij zal de Nederlandse taal en ver volgens Nederlandse zeden en gewoonten voorrang moeten door Leo Maat hebben". "In ieder geval is met de uitvoe ring van onze voorstellen te voorkomen dat het kapitaal een soort tweederangs burgers zal laten ontstaan om daarmee tegenstellingen onder de arbei ders op te roepen. Tegenstel lingen die het kapitaal zal ge bruiken om via het bekende verdeel-en-heers principe, ar beiders af te houden van de strijd die zij werkelijk moeten voeren", aldus de conclusies van het rapport. Benadering De conclusies van de SP lijken inderdaad verdacht veel op die van de Centrumpartij. Het is aanpassen of oprotten. Het oordeel van de SP over de cul tuur van Turkse en Marok kaanse islamieten wordt dui delijk, als met instemming de historicus Anton Constandse wordt geciteerd: "Men moet zich eens indenken welke ghettho's er zullen ontstaan van verouderde, voor ons ge vaarlijke immigranten, als we niet alleen hun gruwelijke slachtgewoonten aanvaarden, maar ook hun discriminatie van vrouwen, hun patriar- chaal-autoritaire aanmatiging, hun onderwerping van kinde ren, hun stamveten". Toch is het opjuist om SP en Centrumpartij op één lijn te stellen. De benadering van de SP is volstrekt anders. In de brochure wordt een uitvoerige analyse gegeven van de situa tie, die ertoe leidde dat buiten landers in grote getalen naar Nederland werden gehaald. "De kapitalistische onderne mers lieten met instemming van de Nederlandse regering arbeidskrachten naar Neder land komen. Niet alleen omdat ze goedkoper waren dan ma chines, maar ook omdat ze een tegenwicht konden vormen voor de vooral na de oorlog mondig geworden Nederland se arbeiders. Met name de Turkse en Marokkaanse arbei ders, gehaald uit half-feodale gebieden, waren en zijn voor het kapitaal uitstekend ge schikt om dèt werk in dèt tem po te doen; werk waarvoor een Nederlander èn moderne ma chines èn een behoorlijk loon zou eisen". Anders dan de Centrumpartij geeft de SP niet de buitenlan ders de schuld van'werkloos heid en woningnood. Anders dan de Centrumpartij zinspeelt de SP niet op vermeende cri minele inslag van buitenlan ders. De SP beoordeelt de bui tenlanders alleen in een op perste vprm van orthodox machtsdenken - als een factor in de klassenstrijd: "Uit ons onderzoek hebben wij kunnen vaststellen dat voor alle cate gorieën buitenlanders, wan neer zij in Nederland een toe komst willen opbouwen, het belangrijkste is of zij zich kun nen aanpassen aan de Neder landse zeden en gewoonten. Als hen dat lukt, kunnen zij in de toekomst een waardevolle bijdrage leveren in de strijd die de arbeiders zullen moeten voeren tegen het kapitalistisch systeem". ADVERTENTIE GLANSSTOF SANDAALTJE De hele zomer modieus geschoeid voor nog geen 4 gulden. Verkrijgbaar in alle modekleuren. Maten 36 (/m 41. Nu of nooit zolang de voorraad strekt! EN VEEL ZOMERSE JURKJES, ROKKEN, BLOUSES, BROEKEN EN ACCESSOIRES. Leiden, Breestraat 142-144. Tel. 071 -13 3511 19 Vestigingen door geheel Nederland

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 4