Sociale dienst wil beperking plicht om te solliciteren Steeds NZH wil busroutes in Leidse regio wijzigen Vrouwen leggen verkeer lam bij kruising contact lenzen, Restanten muur ontdekt 3- Ambtenaar gehuldigd Eén miljoen voor Hortus Afschaffen voor ouderen Plan gaat over jaar in Sen mei fcolemb btadbkee/d DONDERDAG 2 JUNI 1983 LEIDEN In de Oude Rijn ter hoogte van de Koestraat zijn restanten gevonden van de uit 1355 daterende stads muur. De archeologisch inte ressante vondst werd gedaan tijdens werkzaamheden aan de vernieuwing van de wal kant van de Oude Rijn. Het stuk stadsmuur behoort tot hetzelfde verdedigingswerk rond het veertiende eeuwse Leiden als het fundament van de waltoren aan de Oude Vest, die vorige zomer werd blootgelegd. De stadsmuur werd in 1611 gesloopt in ver band met stadsuitbreiding. Leiden LEIDEN Gemeente-ambte naar mr. Chr. de Jong is gis termiddag benoemd tot Offi cier in de orde van Oranje Na ssau. Burgemeester Goekoop reikte de onderscheiding uit. Dat gebeurde op de af scheidsreceptie van De Jong in het stadhuis. Mr. Chr. de Jong gaat namelijk de vut in. Hij was sinds au gustus 1963 bij de gemeente Leiden in dienst. Hij was hoofd van de directie Be stuurlijke en Juridische Aan gelegenheden en tevens Chef van het Kabinet van de bur gemeester. Ook fungeerde hij als tweede loco-secretaris. LEIDEN - Bij de komende verbou wing van de Hortus Botanicus zal twintig procent van de collec tie verdwijnen. Dat is precies het deel dat volgens het subfacul teitsbestuur biologie nog verant woord is. Het college van be stuur van de universiteit wilde aanvankelijk een groter deel van de Hortus 'snoeien'. Het universitaire bestuur heeft nu besloten één miljoen gulden te besteden aan een onderhouds- en energieproject. De werkzaam heden zijn nodig omdat het met de huidige, verouderde cv-leidin- gen onmogelijk is de tempera tuur in de kassen goed te rege len. LEIDEN 'Sta even stil bij vrou wenmishandeling'. Onder dit motto hebben ongeveer 75 vrou wen gistermiddag het verkeer op de Breestraat tien minuten lam gelegd. De hele dag hadden de vrouwen al met kraampjes op het Stadhuisplein gestaan in het kader van de landelijke actie 'Stop Vrouwenmishandeling'. Als hoogtepunt van de actiedag in Leiden doken de vrouwen om kwart voor vijf aan de Breestraat op, ter hoogte van de Papen gracht. Voor het verkeer dat zowel in de richting van de Lammenschans als van het Noordeinde Rapen burg en Kort Rapenburg een lan ge rij vormde, bleef niet veel an ders over dan geduldig te wach ten tot het einde van de blokka de. Dit einde werd even voor vij ven aangekondigd met het opla ten van honderden ballonnen. LEIDEN De Leidse sociale dienst (GSD) gaat het sanctiebeleid versoepelen. Zo wordt de sollicitatieplicht voor werklozen boven de 45 jaar afgeschaft. Ook mensen die langer dan een jaar onafgebroken werkloos zijn en mensen die met instemming van de 'Ge meentelijke Toetsingscommissie Vrijwilligerswerk' onbetaalde arbeid verrichten, hoe ven niet meer te solliciteren. Zij blijven wel verplicht zich in te schrijven bij het arbeids bureau en moeten aangeboden passende arbeid aannemen. Vrouwen zorgden gistermiddag voor stilstaand verkeer op de Bree- straat. Eén man in elk geval vond dat niet zo leuk. Hij trachtte zich (rechts op de foto) een weg te banen door de vrouwenmenigte. (foto Holvast) Toen hadden verschillende bus reizigers echter al voor een loop pas richting station gekozen. Hun protest was een van de wei nig wanklanken die tegen de blokkade werden gehoord. De politie, die al snel ter plaatse was, liet de vrouwen hun gang gaan. Met de actie wilden de vrouwen bereiken dat er meer aandacht komt voor vrouwenmishande ling. Zij willen onder meer dat vrouwenmishandeling erkend en geregistreerd wordt. Ook zou het vrouwen makkelijker moe ten worden gemaakt aangifte te doen bij de politie en moeten hulpverleners het probleem se rieuzer nemen. Op het Stadhuis plein haalden de vrouwen giste ren ruim duizend handtekenin gen voor deze actiepunten op. Ze verwachten er nog meer te verza melen voor de lijsten volgende week aan burgemeester en wet houders worden overhandigd. Vrachtauto ramt verkeerslichten LEIDEN - Een 'vreemdeling in de stad' heeft gisteravond met zijn vrachtwagen de verkeerslichten- installatie op het kruispunt Bree- straat-Kort Rapenburg het zwij gen opgelegd. De man, een 34-ja- rige chauffeur uit Utrecht, nam aan het begin van de Breestraat de bocht naar rechts, naar het Kort Rapenburg, te krap en ram de het verkeerslicht op de Bree straat dat zwaar werd bescha digd terwijl het verkeerslicht om de hoek totaal werd vernield. Sancties zijn kortingen op uitke ringen die worden toegepast wanneer een cliënt aan bepaalde voorwaarden niet heeft voldaan. In de nota 'GSD en het Sanctie beleid' stelt de sociale dienst dat het beleid nadrukkelijk aange past diende te worden aan de huidige werkloosheidssituatie. En het nieuwe beleid moet bij de cliënten zo duidelijk mogelijk worden "vanwege de angst en onzekerheid bij steeds meer Leidse werklozen. Het is immers steeds meer een kwestie van ge luk wie nog door arbeid in zijn onderhoud kan voorzien en wie op de sociale dienst is aangewe- Het jaar 1982 werd afgesloten met 540.000 werklozen in Nederland. In het rayon Leiden waren er eind maart bijna 10.000 mensen zonder werk, terwijl er maar 84 banen beschikbaar waren. De vooruitzichten zijn pessimis tisch, wijzen op blijvende, onge kend hoge werkloosheid. Van met name de oudere en langdu rig werklozen kan niet worden verwacht dat ze makkelijk een baan zullen vinden. Vooral te genover hen zal de sociale dienst zich dan ook soepeler opstellen. In de nota 'GSD en het Sanctiebe leid' wordt ook een nieuw 'stan- daardsanctiepercentage voor de RWW' aangekondigd. Dit houdt in dat iemand met een RWW-uit- kering, die bijvoorbeeld niet vol doende solliciteert, geen straf korting van vijftien, maar van vijf procent krijgt. Vijftien pro cent strafkorting is volgens de GSD teveel omdat er toch al zo veel aan de koopkracht van RWW-ers wordt gesleuteld. Ook in de afgelopen jaren paste de sociale dienst het beleid al enige malen aan. Zo werd het mogelijk vrijwilligerswerk te doen met be houd van uitkering. Ook werden werkloze cliënten ondersteund wanneer zij zich wilden oriënte ren op zelfstandige arbeid. De so ciale dienst vindt dat er regelma tig een nieuwe positie moet wor den ingenomen, vanwege de pa radox in dc samenleving. "Ener zijds wordt het verrichten van ar beid als groot goed beschouwd, anderzijds kan de samenleving er niet voor zorgen dat iedereen ook arbeid krijgt". Instellingen die de belangen van werklozen behartigen, kunnen deze maand inspreken op de no ta 'GSD en het Sanctiebeleid'. Eind juni wordt de nota dan in de raadscommissie maatschap pelijke aangelegenheden bespro ken. Redactie: Bart Jungmann Jaap Visser LEIDEN - Het busverkeer in Lei den en de omliggende gemeen ten zal met ingang van juni 1984 aanzienlijk worden gewijzigd. Dit blijkt uit een nieuw buslij nenplan dat de Noord-Zuid-Hol- landse Vervoermaatschappij (NZH) dezer dagen presenteerde. Het plan bevat de re'sultaten van een door de NZH verrichte stu die naar mogelijke aanpassingen en verbeteringen van het buslij- nennet in Leiden, Leiderdorp, Oegstgeest en Voorschoten. De NZH verwacht dat als gevolg van de invoering van het plan (hoge re frequenties en directere rou tes) het aantal reizigers met 1675 per dag zal toenemen. Een be langrijke toename van reizigers wordt vooral veroorzaakt door de betere ontsluiting van nieuwe woonwijken. Uitgangspunt voor het NZH-on- derzoek waren de wensen van gemeenten, bewoners en instan ties. In het verkeerscirculatie plan van de gemeente Leiden werd, vijf jaar geleden al, een voorstel gedaan voor wijziging van het buslijnennet binnen de gemeente. Ook in de omliggende gemeenten bestaan wensen met betrekking tot de lijnvoering. Daarnaast is de bouw van nieu we woonwijken, het verrijzen van grote gebouwcomplexen in de stad en de veranderingen op verkeersgebied van grote in vloed geweest op het nieuwe buslijnenplan. De belangrijkste voorstellen die in het busbanenplan worden ge daan zijn de volgende: Lijn 13/14 blijft gehandhaafd met een frequentie van tweemaal per uur en opneming van de Profes- sorenwijk in de route. Na het ge reedkomen van de Churchill- brug wordt de ringlijn kortgeslo ten tussen Zuid-West en het Morskwartier. Er zal een nieuwe busverbinding komen over de Witte Singel ter ontsluiting van Vreewijk en het Witte Singel/Doelencomplex van de universiteit. Met deze zelfde lijn zullen ook de universiteitsge bouwen in de Leeuwenhoek worden ontsloten. De Meren wijk krijgt een vaste kwartierdienst naar het station en het centrum ('s avonds twee keer per uur). - Zuid-West krijgt op de route van lijn 41 een tienminutendienst met het centrum en het station ('s avonds drie keer per uur). - De Stevenshofpolder wordt voorlopig ontsloten met een bus over de Stevenshofdreef in een halfuurfrequentie ('s-avonds één keer per uur). Lijn 15 (Morskwartier-Leider dorp) krijgt een eindpunt bij het Elisabethziekenhuis. Randgemeenten Ook voor de omliggende gemeen ten heeft het nieuwe buslijnen plan een aantal belangrijke con sequenties. - In Leiderdorp zal door de helft van de ritten van lij n 48 vanaf het Elisabethziekenhuis naar het ou de dorp door te laten rijden de gewenste verbinding ontstaan van het oude dorp met dit zie kenhuis en de Winkelhof. Bui tenhof zal via lijn 40 ontsloten worden. - Door de frequentieverhoging van lijn 48 van een halfuur- tot een kwartierdienst wordt de wijk Noord-Hofland in Voorschoten beter ontsloten. De wijk krijgt ook een betere verbinding met het station Voorschoten. De ont sluiting van station De Vink zal wellicht mogelijk worden met een lijn vanuit Zuid-West. De rijksoverheid, die de tekorten op het openbaar vervoer dekt, stelde als voorwaarde dat het plan niet mag leiden tot kosten verhogingen als gevolg van het inzetten van meer bussen of per soneel. In het voorlopige buslij nenplan dat nu op tafel ligt wordt daarom niet aan alle wen sen tegemoet gekomen. Enkele van de wensen die niet gehono reerd kunnen worden zijn: - De doortrekking van de bollen- streeklijnen (50 en 51) naar de Leidse binnenstad. - Het aanzienlijk verminderen van het aantal bussen in de Bree straat. - Het bieden van een directe bus verbinding van de Merenwijk naar het Elisabethziekenhuis. - Het op grote schaal inzetten van kleine bussen. Voorlichting ADVERTENTIE Vanavond is in het Leidse stadhuis een voorlichtingsavond waar vertegenwoordigers van de NZH en gemeente de plannen zullen toelichten en vragen zullen beantwoorden. Op 29 juni wordt het lijnenplan behandeld in de raadscommissie voor ruimtelijke ordening. Degenen die een schriftelijke reactie op het plan geven, krijgen daar de gelegen heid hun reactie mondeling toe te lichten. Uiterlijk 15 juli moe ten alle reacties van gemeenten, instanties en belanghebbenden bij de NZH binnen zijn. Na verwerking van de reacties zal de NZH het definitieve voorstel indienen bij de rijksoverheid. Als ingangsdatum voor de gewij zigde lijnvoering wordt juni 1984 aangehouden. Vlekkeloos (1) Sport-instructeur Joop West broek van de Leidse politie voelt zich behoorlijk in zijn wiek geschoten door weten schappelijk medewerker Frits Vlek. Deze ambtenaar van het ministerie van binnenlandse zaken heeft volgens 'ome Joop' ten onrechte het beeld opge roepen dat de meeste politie agenten dikbuikige rondo-ver- slinders zijn. Vorig najaar presenteerde Vlek de resultaten van zijn onder zoek naar de lichamelijke con ditie van surveillance-agenten van de gemeentepolitie. Con clusie: de gemiddelde agent in Nederland heeft meer overtol lig vet en een hogere bloed druk dan de gemiddelde bur ger. Oorzaak: de ellende begint al tijdens de opleiding. De as piranten zitten veel en de weg naar de bar is gauw gevonden. Eenmaal in dienst blijkt de weg terug moeizaam. De agent heeft onregelmatige diensten, eet daardoor niet altijd op ge zette tijden en kan bovendien niet meedoen aan clubsport. Maar wel aan de sportlessen van Joop Westbroek. Wat wellicht voor de onderzochte dienders geldt, dat geldt in elk geval niet voor hun Leidse collega's. De hoge bloeddruk die zij mis schien wel eens hebben, zal eerder het gevolg zijn van een pittige duurloop dan van over tollig vet. Om dat te bewijzen daagde 'agenten-driller' West broek ons uit om eens een dienstsportles van hem bij te wonen. In de wetenschap dat onze conditie redelijk op peil is, namen we de uitdaging aan. Gisteren was het zo ver. 'Gele genheidsagent' Visser meldde zich even voor twee uur op het Docos-compex aan de Haagse Schouwweg. Vlekkeloos (2) Westbroek verzekerde vooraf dat hij voor de gelegenheid niet van zijn normale programma zou afwijken. Een programma dat zowel loop als krachttrai ning bevat. De les van gisteren bestond uit een serie duurloop- jes, sprint- en sprong-oefenin- gen in spelvorm en wat kracht oefeningen. Een pittig pro gramma van zo'n vijf kwartier dat werd afgesloten met een stevig potje voetbal. Opvallend was het enthousiasme Joop Westbroek rechtsdrilt zijn manschappen tijdens e vooraan oefent er in zijn vrije tijd nog wat bij. i de pupillen van West broek ronddraafden. Als een echte schoolmeester moest Westbroek bij tijd en wijle al te uitbundige dienstkloppers te rugfluiten. Ondanks de be nauwde atmosfeer werkte ie dereen, op één uitzondering na, het volledige programma vrij soepel af. Die ene uitzon dering bleek een agent met rugklachten te zijn die binnen kort een speciale behandeling zal ondergaan. Deze conditie-krachttraining krijgen de 'dienstplichtigen' in principe elke week. West broek: "Mits de dienst het toe laat. Rekening houdend met nachtdiensten komt dat er in de praktijk op neer dat ze één keer in de anderhalve week zo'n les volgen. Daarnaast zwemmen ze nog een uur in de week. Bovendien doen de meeste ook nog eens faculta tief aan allerlei sportevene menten mee". Westbroek schat het aantal korpsleden dat hij met vaste regelmaat onder handen neemt op ongeveer zeventig man/vrouw. Dat zijn de men sen in de geüniformeerde dienst, wijkagenten en motor brigadiers. Verder stoeit hij op woensdagochtend met de vete ranen van het korps. Recher cheurs en stafleden krijgt hij zeer gebrekkig op bezoek. "Die ontbreekt het vaak aan de tijd". Vlekkeloos (3) Joop Westbroek (58) schaaft al ruim dertig jaar aan de condi tie van Leidse politie-agenten. Daarvoor was hij sport-instruc- teur in het leger bij de lucht macht. "Hoewel mijn baas niet zo 'sport minded' is, krijg ik al le ruimte. Ik word helemaal vrij gelaten. Dat was in de be gintijd wel even anders. Toen had ik te kampen met een zeer conservatieve leiding van het korps en met een groot gebrek aan materiaal. Maar langza merhand is het hele sportge beuren binnen het korps een belangrijke plaats gaan inne men. Ik durf rustig te stellen dat wij een bijzonder sportief korps hebben. Ik heb laatst eens voorzichtig gepeild of er soms korpsleden belangstel ling hadden om te gaan werken aan het behalen van het NSF diploma. Dat is zo'n beetje het zwaarste sportdiplo- ma dat er is. Mooi dat zich i beenspierversterkende oefening. De diender rechts (Foto Holvast) spontaan meteen al zo'n vijfen twintig tot dertig man hebben opgegeven". Westbroek, die ook de Leidse brandweerlieden sportief on derwijst, kan zich nog altijd kwaad maken over het door ambtenaar Vlek opgeroepen beeld van vadsige agenten. "Die vent heeft een paar kreten neergegooid, daar is wat beroe ring over ontstaan en daarna heeft niemand er meer iets van gehoord. Maar ondertussen heeft wel iedereen die onzin mooi tot zich genomen". Vlek heeft zijn onderzoek ver richt onder korpsleden van Den Haag, Zoetermeer en Al phen aan den Rijn. Westbroek: "Toevallig weet ik dat ze in Den Haag bijna niets aan sport doen. Dat onderzoek is dan volgens mij ook helemaal niet representatief voor de Neder landse agent. En zeker niet voor de Leidse". Waarvan acte. Willem van Hanegem heeft eens verzucht dat hij de conditie van een wijkagent had. Als hij daarmee een wijkagent uit Lei den heeft bedoeld dan is de conditie van 'De kromme' toen bijna vlekkeloos geweest. J.V.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 3