Provincie wil pont bij de Knip Graaf vindt regels te streng Nieuw onderzoek financiële toekomst Dierenpark geëist Bej aardenalarmeiingssysteem stuit nog op te hoge kosten Unieke Spee] -o-tlieek open -C Stortplaats van slakken op Santhorst moet weg Voorschotense ambtenaar gemeente secretaris van Schagen AGENDA Ondanks bezwaren Voorschoten, Leidschendam en restaurateur VVD lijkt steun voor standplaats Ruigelaan te verliezen Kunnen we geen huur vragen voor die dingen? Voor ondergrondse dieseltank Stad en rand DONDERDAG 2 JUNI 1983 DEN HAAG/WASSENAAR Graaf Van Zuylen van Nijevelt, de eigenaar van het pretpark Duinrell in Wassenaar, heeft bij de provincie bezwaar gemaakt tegen de strenge regels die hij in acht moet nemen om in onder grondse tanks zo'n vijfduizend li ter diesel-olie te mogen opslaan. Een woordvoerder liet de arob- commissie, een adviesorgaan van het provinciebestuur, giste ren namens de graaf weten, dat het een onmogelijke zaak is om aan al die voorwaarden te vol doen. Hij vertelde dat Van Zuy len van Nijevelt overweegt om nu maar boven de grond een nieuwe installatie te laten aan leggen. De kosten hiervan zou den aanmerkelijk lager liggen dan het strikt naleven van de provinciale regels. Als inderdaad voor dit laatste zou worden geko zen, zal de graaf zijn bezwaar te gen de voorschriften intrekken. De graaf diende precies vier jaar geleden een verzoek in bij de provincie om toestemming voor het opslaan van de olieproduk- ten. Olieprodukten die bestemd zijn voor het wagenpark van Duinrell. Het gemeentebestuur van Den Haag en de inspekteur van de volksgezondheid teken den bezwaar aan tegen de aanwe zigheid van de tanks in de bo dem. Omdat Duinrell middenin het Haagse waterwingebied ligt. Het risico van verontreiniging vindt Den Haag onaanvaardbaar groot. Bovendien, zeggen B en W, zijn er voldoende alternatie ven. De inspekteur van de volksgezond heid heeft de provincie geadvi seerd om de tanks naar een min der kwetsbaar deel van het ter rein over te laten brengen en niet onder, maar boven de grond te plaatsen, omdat ze dan beter kunnen worden gecontroleerd op, bijvoorbeeld, lekkages. Zodra de eigenaar van het recrea tiepark alle mogelijkheden heeft onderzocht, zei de woordvoer der, zal dit aan de provincie wor den meegedeeld. Omdat de cij fers nog niet allemaal op een rij tje staan kon hij niet meedelen welke keus uiteindelijk zal wor den gemaakt: de regels naleven of een installatie boven de grond oprichten. Laat de graaf niets van zich horen, dan zal de pro vincie over twee maanden uit spraak in deze zaak doen. DEN HAAG/WASSENAAR - Een stortplaats op het Wasse- naarse landgoed Santhorst, waar onder meer afvalslakken liggen en een illegale installa tie voor het verwerken van die slakken staat, moet worden op geheven. Eigenaar Van Santen heeft hier echter bezwaar tegen. Zijn raadsman hield de arob-com- missie (een adviesorgaan van het provinciebestuur) gisteren voor dat de slakken geen scha delijke stoffen meer zouden bevatten. Een mening die de provincie niet deelt. Volgens haar zouden er nog wel dege lijk schadelijke stoffen in aan wezig zijn die vrijkomen als zij in aanraking met water komen. Daarom, vindt de provincie, moet het hele spul worden ge sloten. De raadsman van Van Santen zei dat de samenstelling van de slakken nauwelijks enige af wijking vertoont met cement en beton. Van Santen verkoopt jaarlijks zo'n negentigduizend ton slakken die worden ge bruikt als onderlaag bij de aan leg van nieuwe wegen. Op snelle sluiting drong ook de beheerder van het landgoed, de stichting Santhorst, aan. „De natuur moet haar waarde blijven behouden", stelde hfi. „Wij hebben nooit toestem ming gegeven om op het ter rein met slakken te werken. Dit is ontoelaatbaar. Voor de duidelijkheid: wij wensen geen afval op ons landgoed. VOORSCHOTEN - De Voorscho tense directeur van de gemeente lijke directie welzijn, L. de Groot (39), is per 1 september benoemd tot gemeentesecretaris van Scha gen (NH). Dit maakte wethouder L. Marselis gisteravond bekend. Hij noemde het vertrek van De Groot een "vervelende zaak voor de gemeente". De Groot trad in 1973 in dienst van de gemeente. Hij begon als aambtenaar op de afdeling finan ciën. In 1977 werd hij benoemd tot directeur van de directie wel zijn. DONDERDAG Kijkhuis - Vrouwenkerkkoorstraat 17, 'Het zevende Zegel' van Ingmar Berg man. 20 en 22.15 uur. Waaggebouw - 'Waag-festival', 20.30 uur. Haarlemmerstraat - Braderie, 12-21 uur. Leidse Werkgroep Homoseksualiteit - Caeciliastraat 18, soos, 21-1 uur. Stadhuis - deelcommissie de Lakenhal, 16 uut. Stadhuis - raadscommissie onderwijs, samenlevingsopbouw en emancipa tie. 20 uur. Stadhuis - informatie-avond buslijnen- plan NZH, 20 uur. Juliana- en Ireneschool - Stadhouders laan lb, informatie-avond over onder wijs, 19.30-21 uur. Wassenaar gemeentehuis - vergadering van de raadscommissie voor financiën en economische zaken, 19.30 uur. Ursula Kliniek - concert drumfanfare Laurentius, 19.30 uur. Voorschoten Kasteel Duivenvoorde - concert door het Glinka Kwartet, 20.30 uur. Ambachts- en Baljuwhuis - vergadering van de raadscommissie voor woning bouw en economische zaken, 20 uur. Leiderdorp gemeentehuis - extra vergadering van de raadscommissie ruimtelijke orde ning, 19.30 uur. DEN HAAG/VOORSCHOTEN - Er komt geen brug over de Vliet nabij de Voorschoten se Horstlaan. De provinciale statencommissie voor recreatie, natuur en landschap heeft zo'n oeververbinding gisteren afgewezen vanwege de hoge kosten (zo'n 2,5 miljoen gulden). Volgens de commissie kan er veel beter een pontje komen. Bovendien wil zij dat een dergelijke oververbinding niet bij de Horstlaan, maar bij de Kniplaan komt. Een plaats die door de gemeenten Leidschendam en Voorschoten is afgewezen. VRIJDAG De oververbinding is noodzakelijk om het nieuwe recreatiegebied "De Vlietlanden" te kunnen be reiken. Ook zouden er vele scho lieren zijn die via die nieuwe oververbinding veel sneller van en naar school kunnen. "Eigenfijk is het een beetje onge looflijk dat we dit soort bedragen aan het papier durven toe te ver trouwen voor zo'n simpele over verbinding", zo verwoordde het D'66-statenlid Pieterse de me ning van een groot deel van de commissie. Na hem wees iedere partij (uitgezonderd de RPF/ GPV en SGP) het plan voor een beweegbare brug af. 'Tegen zoveel geweld van de com missie is moeilijk op te roeien", concludeerde de duidelijk te leurgestelde gedeputeerde Borg man (PvdA). Hij betreurde de houding van de commissie om dat de voorbereidingen om tot een oververbinding te komen "hun eerste lustrum al hebben gevierd". Borgman vreest dat door het negatieve advies van de commissie de realisering van een oververbinding weer ernstig wordt vertraagd. Ook de opmerking van ambtelijke zijde dat een pontverbinding niet rendabel kan zijn, kon de com missie niet van gedachte doen veranderen. Verzet Een tweede afwijzing betrof de plaats waar de oververbinding moet komen. In de voorberei ding was gekozen voor de Horst- laan, maar die plaats is nu voor lopig van de baan, bleek gisteren WASSENAAR "Ik zit voor een woonwagenkamp niet vast aan de Ruigelaan, hoor", zei A. Lod der (Partij Wassenaar) tijdens de raadscommissievergadering ruimtelijke ordening en openba re werken van gisteravond. Lodder wil nog voor de komende raadsvergadering een ideeën- schema zien van de mogelijkhe den voor inrichting bij de Ruige laan. Dat ideeënschema moet in overleg met de woonwagenbe woners gemaakt worden. "Als u hieraan niet voldoet, ga ik niet met uw voorstel mee". Klare taal, waarop wethouder Co- cheret de la Morinière (WD) zich haastte zo'n ideeënschema toe te zeggen. Voor zijn partij, die tot nu toe als enige de Ruigelaan als woonwagenstandplaats ver kiest, is de PW onmisbaar om een meerderheid voor het colle gevoorstel te winnen. Het CDA, de PvdA en D'66 zijn tegen het voorstel. Pater Jorna, woordvoerder van de woonwagenbewoners, verklaar de nog niet te weten of zij mee zullen werken aan een dergelijk schema. Opmerkelijk was verder dat com missielid Goulooze (PvdA) van mening was dat het college "een loopje neemt met de democra tie". Hij zei dit omdat het college een eerder genomen raadsbe sluit, zeven woonwagens aan het Ammonslaantje, niet wil uitvoe ren. Maar wethouder Cocheret vond het niet ondemocratisch, gezien "de keuze van de kiezers". Hij doelde op de winst bij de ge meenteraadsverkiezingen van vorig jaar voor de WD en PW. Deze -partijen kregen veel stem men vanwege hun stellingname voor de Ruigelaan. in de commissie. Voorschoten en Leidschendam wijzen het alter natief bij de Kniplaan van de hand omdat die landschappelijk minder aanvaardbaar is. Ook de directie van het restaurant bij de Kniplaan heeft al laten weten die plaats niet geschikt te vinden. Gevreesd wordt namelijk dat de brug, die bestemd is voor voet gangers en fietsers, ook veelvul dig gebruikt zal worden door mensen die met de auto komen en hun vervoermiddel dan op de Kniplaan zullen parkeren. Dat zou dan ten koste gaan van de parkeerruimte van het restau rant. De restaurantdirectie heeft al aangekondigd zich tot aan de hoogste instantie tegen een over verbinding te zullen verzetten. En dat kan jaren vertraging ople veren. Noodgedwongen nam gedeputeer de Borgman het voorstel giste ren terug. Eerst zal er nader on derzocht worden of de overver binding op de door de commissie gewenste plaats kan komen en of het een pont kan worden. Borg man had echter weinig hoop dat het nadere onderzoek iets zal op leveren. "Ik denk dat gezien wat in het verleden is gebeurd het voorstel van gedeputeerde staten het enige nog bruikbare is", hield hij de commissie voor. Hij stelde voor om zodra dat nade re onderzoek is afgerond, het plan in twee fasen te splitsen. Be gonnen wordt dan met een pont en later kan dan altijd nog wor den besloten een brug aan te leg gen. "Loopt het veer goed dan kunnen we de tweede fase mis schien vergeten. Dat bespaart ons een hoop kosten", aldus Borgman. Een historische opname van de vroegere pont bij restaurant De Knip aan de Vliet in Voorschoten. De huidige eigenaar van de eetgelegenheid ziet niets in opnieuw zo'n oeververbinding. (foto restaurant De Knip) DEN HAAG/WASSENAAR - Veel lof voor het streven van gedeputeerde staten van de provincie Zuid-Holland om het Dierenpark Wassenaar te be houden, maar ook veel kriti sche kanttekeningen waren gisteren te beluisteren tijdens de gecombineerde vergadering van de provinciale statencom missies financiën en recreatie. Duidelijk werd in ieder geval wel dat voordat provinciale staten op 15 juni een besluit nemen over het reddingsplan nog veel onduidelijkheden moeten worden weggenomen. Gebeurt dat niet dan zal een meerderheid van de provincia le staten zeker het voorstel, dat 1,8 miljoen gulden steun van de provincie voor het Dieren- park inhoudt, verwerpen, zo werd al aangekondigd. Alle partijen (uitgezonderd CDA en WD) namen een duidelijk standpunt in. SGP en RPF/ GPV wezen het reddingsplan af, respectievelijk voor de zon dagsrust en het feit dat andere zaken dringender behoefte zouden hebben aan financiële steun van de provincie. PvdA, D'66 en PPR/PSP/CPN toon den zich zeer tevreden met het plan, alhoewel ook zij wel eni ge kritiek hadden. De kritiek kwam echter het felst uit de hoek van het CDA en de VVD. Grote twijfels waren daar over de financiële toe komst van het Dierenpark. Twee aparte onderzoeken la ten zich verschillend uit over de financiën in de komende ja ren. Vooral het aantal bezoe kers dat het dierenpark moet trekken om het financiële hoofd boven water te houden verschilt nogal, 300.000 of 350.000. De twee partijen vroe gen dan ook aan gedeputeerde staten om zelf een financieel plaatje te maken. Afhankelijk van die uitkomsten zullen CDA en WD beslissen of ze het voorstel zullen steunen. Uit en af Intussen is wel duidelijk dat de meeste instanties die om steun is gevraagd ook bereid zijn die te geven. Topambtenaren van de ministeries van economi sche zaken en van landbouw en visserij hebben toegezegd hun best te doen om die steun ook rond te krijgen, vertelde gedeputeerde Borgman giste ren. Het rijk moet zo'n 2,7 mil joen gulden op tafel leggen. "Als die steun niet binnen- komt dan zijn we klaar, dan is het uit, af', zei Borgman tegen de commissieleden. Ook de gemeenten in de regio hebben tot nu toe overwegend positief gereageerd. Zoetermeer wil geen steun ge ven. Daarnaast zijn er nog en kele particuliere fondsen bena derd die ook voor een deel po sitief hebben geantwoord. atletiekvereniging Holland houdt een strandloop aan de Wassenaarseslag, start om 19.30 uur. AugustinifS - Het El Salvador Komitee Leiden organiseert benefietconcert, 21 uur. Galerie Heden - Pieterskerkchoorsteeg 12, lezing in het Koreaans door Lee Eun Young en geluid- en klankstuk van C. Lanters met Diederick van Kleef, 20 uur. Filmhuis LVC - Breestraat 66, 'State of Things' van Wjm Wenders, 21.15 uur. Kykhuis - Vrouwenkerkkoorstraat 17, film 'Het zevende Zegel' van Ingmar Bergman. Hooglandse Kerk - orgelconcert door Joop Brons, 20.15 uur. Microtheater Imperium - eenakterfesti val 'Mijnheer Jansen' en 'De Dienst lift'. Waaggebouw - Waag-festival, festival van jonge Leidse theatergroepen, 20.30 uur. Haarlemmerstraat - braderie, 12-21 uur. NVSH trefcentrum - Rapenburg 48, open soos, 22 uur, tel. 149987. Leidse Werkgroep Homoseksualiteit - Caeciliastraat 18, vrouwenavond, 21-1 Leiderdorp Muzenhof - jazzconcert door Batida, m.m.v. José Koning, zang, 21 uur. APOTHEKEN De avond-, nacht- en zondagsdienst van de apotheken in de regio Leiden, wordt waargenomen van vr. 27 mei tot 3 juni door: Apotheek Tot Hulp der Menschheid, Rosmolen 13, tel. 121060; Apotheek Kok, Topaaslaan 15, tel. 763439; Apo theek Voorschoten, Leidseweg 66, tel. 01717-2525. WIJKVERPLEGING Leiden Interkruis, Middelweg 38, tel. ten noorden van de Rijn: 134604; tel. ten zuiden van de Rijn: 121753. Leiderdorp, Zoeterwoude Rd. - Kruis- gebouw, Berkenkade 7, tel. 410131; spreekuur ma. t/m do. van 13-14 uur. Gezondheidscentrum, Florijn 10, tel. 896193, spreekuur ma., woe., vr. van 13-13.30 uur. Oegstgeest - Interkruis, Lijtweg 7, tel. 154500. Voorschoten - gezondheidscentrum, v.d. Waalslaan, tel. 4641. Wethouder Gehner van Leiderdorp verricht de opening van de Speel-o-theek met het uitpakken van een als cadeau verpakte speelgoedkast. (Foto Holvast). LEIDERDORP - Op feestelijke wijze is in de Leiderdorpse Mu zenhof speel-o-theek "De Grab belton" gisteren officieel ge opend door wethouder I.J. Geh- ner-Ellenberger. Zij deed dit op symbolische wijze door een als cadeau versierde speelgoedkast uit te pakken. De belangstelling was groot, vooral van het dagverblijf voor gehandi capten Gading waren veel men sen aanwezig. Zij zijn de laatste maanden druk bezig geweest, onder andere met het zelf maken van speelgoed voor de speel-o- theek. Het unieke van deze speel-o-theek is, dat hij mede is opgezet door gehandicapten. Er zal ook voor gehandicapten aan gepast speelgoed aanwezig zijn. Wethouder Gehner memoreerde, dat de gemeente uiteindelijk toch subsidie voor dit plan heeft gegeven, omdat hier de moge lijkheid tot integratie van de ge handicapten in de Leiderdorpse samenleving wordt geboden. Zij hoopt dat het spel- en opvoed- huis, dat later dit jaar van start zal gaan in Sjelter, geen concur rent zal zijn, maar dat samenwer king mogelijk zal zijn. Zoals ze het enigszins uitdagend uitdruk te: "Misschien groeit er wel iets moois tussen deze twee instellin gen". Gisteren meldden wij reeds, dat het spel- en opvoedhuis zich niet neerlegt bij de beslissing van de gemeente om geen startsubsidie te verlenen. Het zal binnenkort hiertegen in beroep gaan. De openingsmiddag van de speel- o-theek was verder gericht op de kinderen. Zij konden de nieuwe ruimte bekijken en door de me dewerkers van Gading werd voor hen een toneelstuk opge voerd. Kors Kanbier, voorzitter van de speel-o-theek deelde mee, dat er zich al vijftig leden hebben aan gemeld. De uitleen van speel goed begint op 8 juni. "De Grab belton" zal iedere woensdagmid dag van 2 tot 4 uur open zijn. VOORSCHOTEN - Om goed te kunnen beslissen welk bejaar denalarmeringssysteem in Voorschoten moet worden aan geschaft gaan de raadsleden binnenkort een excursie maken naar enkele gemeenten waar reeds een bejaardenalarme ringssysteem is. Hiertoe heeft de raadscommissie voor welzijn gisteravond besloten. Wethouder Marselis lanceerde dit voorstel omdat tijdens de verga dering bleek dat de raadsleden niet wisten welke van de drie sij- stemen die door een gemeente ambtenaar waren aanbevolen, moet worden aangeschaft voor de 40 bejaarden die hiervoor in aanmerking komen. Deze groep bestaat uit bejaarden die volgens de bejaarden-indicatiecommis sie moeten worden opgenomen in een bejaardentehuis, maar nog zelfstandig wonen omdat er geen plaats is in een tehuis. De raadsleden konden kiezen tus sen een systeem dat bestaat uit een armband met drukknopje, een alarmmeider met een draad loze drukknop en een klein zen dertje. Het is de bedoeling de systemen aan te sluiten op de centrale meldkamer in het be jaardencentrum "Hofflants Huys". Wanneer hier een mel ding binnenkomt wordt doorge beld naar het bejaardentehuis dat het dichtst in de buurt ligt van de bejaarde die in nood is. Mensen uit het bejaardentehuis kunnen dan een kijkje gaan ne men bij de bejaarde. De raadsleden bleken gisteren moeite te hebben met de kosten die zijn verbonden aan de syste men. De aanschaf van veertig armbanden kost de gemeente 96.800 en de kosten van de goed koopste oplossing, het zendertje, kost nog altijd 12.600. "Kunnen we geen huur vragen voor de dingen?", vroeg raadslid J. Aikens (D'66) zich af. Hierdoor zou kunnen worden bereikt dat de gemeente geen geld hoeft toe te leggen op de aanschaf van het systeem. Hetgeen de wens is van het college van burgemeester en wethouders. Gemeenteambte naar J. van Bergenhenegouwen, vond het een slecht idee om huur te vragen. Uit een onderzoek on der de bejaarden was hem geble ken dat zfi worden afgeschrikt door kosten. En dat zou jammer zijn, vond wethouder Marselis. Naar zijn mening is een bejaarde nalarmeringssysteem zeer be langrijk: "Het geeft veiligheid en maakt het voor bejaarden moge- Ujk langer zelfstandig te blijven wonen". Hierop stelde VVD- raadslid mevrouw W. ten Hoo- pen voor om slechts een systeem aan te brengen bij de bewoners die het kunnen betalen. "Wan neer het een succes blijkt zijn misschien ook andere bejaarden bereid om een systeem aan te schaffen", zei ze. Overigens moet de gemeente haast maken met de zaak. Vorig jaar heeft de raad namelijk een motie van de PvdA/PPR aangenomen waarin staat dat het college in 1983 met voorstellen op tafel moet komen over een bejaarde nalarmeringssysteem. LEI DSC H m DAGBLAD HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Post uitsluitend aan: Postbus 54. 2300 AB LEIDEN Hoofdkantoor Witte Singel 1 2311 BG LEIDEN Telefoon: 071-144941 Geen krant ontvangen, tel 071-123143 tussen 18 00-19 30 uur (nabezorging na 19.30 uur); zaterdag van 16.30-18 00 uur Abonnementsgelden bij vooruitbetaling te voldoen. Restitutie is niet toegestaan. Bij automatische overschrijving geen administratie- en incassokosten. Abonnementen kunnen dagelijks ingaan. Indien één maand voor het verstrijken van de abonnementsperiode geen opzegging is ontvangen, volgt automatische verlenging Betaling van abonnementsgelden op giro 3203571 t.n.v Damiate Holding BV te Haarlem Kwartaalabonnement 61.25 Commentaren; Per post 83.60 Maandabonnement 20,59 (Autom. betaling) Losse nummers f 0,85 Directie: G. Koopman Adj.dir.: N. Qüakernaat R D Paauw. W F J Wirlz en A A van Brussel Rubriekchefs: J Kroon (stad) B. W. T. Jungman (plv) H. I. J. Veldhuizen (regio) H. v.d Post (plv) W F.J. Wirtz (bin /buit ./ec.) J Ruygrok-Hoogeveen (plv) P. J. de Tombe (sport) A van Kaam (plv) W C HSchrama (feature) Redactie stad en randgemeenten tel. 071-144941. tst. 219 Aangesloten bij de Gemeenschappelijke Persdienst met eigen correspondenten o.a. in: Bonn. Brussel. Londen. Parijs. Washington, Cairo, Rome, Madrid. Mexico en Wenen

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 2