hoop" "Gemeente zaait paniek en wekt valse Tentoonstelling over Rijnsburg tijdens oorlog Noordwijkerhoutse woningbouwvereniging over renovatie huizen Hoogstraat: Nijholt kwart eeuw op Kompasschool Jongen breekt been tijdens voetballen Zuid-Afrika verkent met onbemande vliegtuigen Wereldrecord hoogspringen voor Wielaart op Alphense thema-markt Jongeren druk bezig affiches in Lisse te verwijderen Streek De "ja en nee-spelletjes" die de wo ningbouwvereniging en de ge meente nu spelen, zijn volgens Van der List geen goede basis voor een oplossing. "Het wordt tijd dat er eindelijk eens een sa menspraak komt tussen de par tijen", vindt hij. Fout Wethouder Heemskerk blijft van mening dat de woningbouwver eniging wel degelijk fout is ge weest In de voorlichtingsbro chure voor de renovatie wordt volgens hem gezegd dat de be woners een vergoeding in de her- inrichtingskosten kunnen ver wachten als de woning zodanig wordt verbeterd dat dat een ver hoging van de huur met tenmin ste 600 gulden per jaar wordt ver hoogd. Dat is volgens hem inder daad gebeurd, zodat bewoners logischerwijze een tegemoetko ming in de herinrichtingskosten konden verwachten. De Noordwijkerhoutse wethouder heeft overigens de indruk dat het de bewoners helemaal niet meer om geld gaat, maar willen dat de woningbouwvereniging erkent dat zij een fout heeft begaan in de voorlichting. Op de opmerking van Van der List dat de gemeente onvoldoende heeft gecontroleerd, antwoordt Heemskerk dat de gemeente slechts diende als doorgeefluik van de aanvrage voor een bijdra ge in de herinrichtingskosten van de gerenoveerde woningen. "De woningbouwvereniging is een zelfstandige instantie die slechts de hulp inroept van de gemeente bij het indienen van aanvragen bij het rijk voor subsi die. En dat is een goede zaak", aldus de wethouder, die eraan toevoegt dat wat dit betreft niet meer van een gemeente kan wor den verlangd. DONDERDAG 2 JUNI 1983 Wethouder P. Heemskerk: ge meente treft geen schuld. (Archieffoto) 'Geen foto's van zaak FC Utrecht" UTRECHT (ANP) - De raadslie- den van de veertien verdachten, die vandaag en morgen terecht moeten staan in verband met de fraude-affaire rond de voetbal club FC Utrecht, zullen gerechte lijke stappen ondernemen tegen elke openbaarmaking van foto's en filmbeelden uit de rechtszaal. Dat werd vanochtend aangekon digd bij de opening van het pro ces. Rechtbank-president mr. P. van Schendel nam de mededeling voor kennisgeving aan. NOORDWIJKERHOUT - De gemeente Noordwij- kerhout gedraagt zich on verantwoordelijk en on fatsoenlijk tegenover de bewoners van de gereno veerde huizen aan de Hoogstraat. Dat vindt H. Bakker, secretaris van de woningbouwvereniging Sint Anthonius van Padua in Noordwijkerhout. Bak ker zegt dat de gemeente bij de bewoners paniek zaait en valse hoop wekt over vergoedingen aan hen voor het opnieuw in richten van de huizen na de renovatie. In het bollendorp is rumoer ont staan doordat de bewoners van de Hoogstraat dergelijke vergoe dingen, voor bijvoorbeeld het leggen van nieuwe vloerbedek king en het opnieuw behangen van de huizen na de renovatie, niet krijgen. Volgens de gemeen te Noordwijkerhout heeft de wo ningbouwvereniging in een voorlichtingsfolder aan de bewo ners gesuggereerd dat zij konden rekenen op een dergelijke ver goeding. Het Noordwijkerhoutse raadslid W. Hof-van Putten heeft onlangs tijdens een raadsverga dering gezegd dat de woning bouwvereniging zelfs heeft be loofd de schade te vergoeden. Het raadslid noemde het bestuur van de vereniging ronduit onbe trouwbaar omdat het die belofte niet is nagekomen. De gemeente heeft namens de wo ningbouwvereniging bij het rijk om een vergoeding voor de her inrichting van de woningen ge vraagd. Volgens de gemeente bleek achteraf dat de bewoners helemaal geen recht hebben op vereniging verklaart verder dat nooit de garantie is gegeven dat er een vergoeding zou worden uitbetaald. Een woningbouwvereniging be taalt alleen aan de bewoners als door de renovatie aantoonbaar schade is veroorzaakt of als de bewoners voor de renovatie zelf al het één en ander aan de wonin gen hebben opgeknapt, legt hy uit. De woningbouwvereniging vindt de situatie die nu is ontstaan ab surd en is hoogst ontevreden over het gedrag van de gemeen te. Hij vindt dat de gemeenteraad met haar uitspraken valse hoop heeft gewekt bij de bewoners. Het gedrag van de gemeente vindt hij verder onfatsoenlijk omdat zij de verantwoordelijk heid voor de hele gang van zaken in de schoenen van anderen heeft geschoven. De impasse die nu is ontstaan levert voor geen van de partijen voordeel op. Roerend eens De Hoogstraat. De renovatie van de woningen in deze straat in opdracht van woningbouwvereniging Sint Anthonius van Padua is bijna gereed. (Archieffoto) een vergoeding omdat de huizen volgens het rijk niet ingrijpend genoeg zijn gerenoveerd. Misverstanden H. Bakker houdt het erop dat de problemen zijn ontstaan door misverstanden. Volgens hem kan de woningbouwvereniging nooit de herinrichtingskosten betalen omdat zij daarvoor niet de aangewezen instantie is. "Waar geen geld is, is ook geen geld te halen" redeneert Bakker. De bewoners krijgen dus geen cent, tenminste als ook de ge meente weigert een finaciële bij drage te leveren. Bakker ver klaart dat de gemeente los van een bijdrage van het rijk, zelf een vergoeding kan geven aan de be woners. In de brief waarin het rijk verklaarde geen vergoedin gen te willen geven, zou daar vol gens Bakker op zijn gewezen. De secretaris van de woningbouw- L. van der List, afdelingshoofd van vakbond FNV die door één van de bewoners is ingeschakeld voor rechtskundige hulp, is het roerend eens met deze laatste op merking van Bakker. Hoewel hy enkele bezwaren heeft tegen het beleid van de woningbouwver eniging - zoals de toezeggingen over de vergoedingen - vindt hij ook dat de gemeente niet vrijuit gaat in deze zaak. Hij beschul digt de gemeente Noordwijker hout van amateuristisch werk. De gemeente heeft onvoldoende controle uitgeoefend tijdens de renovatie terwijl zij daarvoor de aangewezen instantie is. Daar mee zou volgens hem "financiële en morele overlast" zijn veroor zaakt voor de bewoners. Organisatoren zoeken materiaal RIJNSBURG Het genootschap Oud Rijnsburg roept de inwo ners van het bloemendorp op om materialen ter beschikking te stellen voor een tentoonstelling over de Tweede Wereldoorlog die de vereniging in 1985 wil houden. "We verwachten dat we een lange voorbereidingstijd no dig hebben, daarom doen we nu al een oproep", verklaart M. Vink, secretaris van het genoot schap. De tentoonstelling wordt ingericht op de bovenverdieping van het Rijnsburgse museum. In princi pe is alles welkom bij het genoot schap, of het nu foto's, aanplak biljetten, kaakblikken, surro- gaat-koffie en zelfgemaakte siga retten zijn. Als het maar uit de periode van de mobilisatie in 1939 tot de bevrijding in 1945 stamt. Rijnsburgers die willen meewer ken kunnen contact opnemen met M. Vink, tel. 01718-21156 of S.F. Buijze, Hofstraat 15, tel. 01718-21138. Inmiddels heeft het genootschap al contact opgeno men met het Rijksinstituut voor Oorlogsdocumentatie en de sec tie krijgsgeschiedenis van de Ko ninklijke Landmacht. Hulp voor boeren AVEREEST (ANP) - De gemeente Avereest is van plan mensen zon der werk in te schakelen voor tij delijk werk op boerenbedrijven. Het gaat om werk dat normaal door machines wordt verricht. Door de zware regenval in de af gelopen maand zijn de landerijen voor machines ontoegankelijk. De sociale dienst van Avereest ver wacht dat de hulp aan de boeren ongeveer een maand zal duren. De hulp geschiedt overigens op basis van vrijwilligheid. Vanavond bespreekt de gemeente het plan met de landbouworgani saties. Feiten Behalve het verzoek om materia len voor de tentoonstelling in het speciale herdenkingsjaar be schikbaar te stellen, vraagt het genootschap ook orp feiten en verhalen uit de bezettingstijd. Op die manier wil het genoot schap proberen de geschied schrijving van het bloemendorp gedurende de Tweede Wereld oorlog vollediger te maken. Vink: "Er zijn eigenlijk nog maar zeer weinig feiten uit die tijd ver zameld. Ik heb al wat flarden van gebeurtenissen uit die tijd opge pikt, zonder dat het begin of het eind van het verhaal heb. Mis schien kan ik het het best verge lijken met een legpuzzel die uit duizend stukjes bestaat en waar van ik er nog maar twintig heb", aldus Vink. Het genootschap heeft onlangs een aantal oud-ver zetstrijders benaderd met het verzoek of zij geïnterviewd wil len worden over hun ervaringen in de oorlog. De feiten zullen worden opgesla gen in het archief dat het genoot schap aan het opbouwen is. Of de verzameling resulteert in een boek over de geschiedenis van Rijnsburg in bezettingstijd, is nog maar de vraag. Volgens Vink is dat voorlopig althans niet de opzet. Jetses In het museum van het genoot schap wordt van 9 juli tot en met 13 augustus een tentoonstelling gehouden over het werk van Cor nells Jetses. Deze illustrator is met name bekend geworden door zyn schoolplaten en illu straties in schoolboekjes en kin derboekjes als Ot en Sien. Op de tentoonstelling is echter ook "vrij werk" te zien van hem. De expositie bestaat uit ruim 50 pa nelen waarop de originele teke ningen en aquarellen van Jetses te zien zyn. De tentoonstelling wordt zaterdag 9 juli geopend door het Rijnsburgse oud schoolhoofd C. Versteegt. SASSENHEIM Met een feestelijke optocht door Sassenheim is gisteren het 25-jarig jubileum gevierd van R. Nijholt. Hij werkt sinds 1958 als leraar op de Kompasschool in het bollendorp. Nijholt werd op zijn tocht begeleid door leerlingen. Die staken de helpende hand toe door de wagen waarin Nijholt zat voort te duwen toen de motor uitviel. De jubilerende leraar kreeg 's avonds een receptie aangeboden die werd bezocht door onder anderen een groot aantal leerlingen en oud-leerlingen. mislukte. De tweede keer stelde Wielaart, tot groot enthousiasme van het publiek, het wereldre cord scherper. Twee pogingen om 1.75 meter te bedwingen mis lukten daarna en toen hield de hoogspringer het voor gezien. Ook een goede prestatie, zij het niet op wereldniveau, leverde de Alphense hoogspringer John Nieuwmeijer van AAV'36. Hij sprong gelijk op met Wielaart en verbrak zijn persoonlijk record, dat tot gisteren op 1.50 meter stond. Hoger dan 1.60 meter kwam Nieuwmeijer niet en hy moest zijn collega-atleet nadien de rest van de show laten verzor gen. Toch kon hij tevreden terug blikken op een geenszins onver dienstelijke prestatie. Van de themamarkt van gisteren in het centrum, die zeer redelijk werd bezocht, was behalve het hoogspringen ook het hardlopen op de rolband een grote trekker. Kinderen verdrongen zich om honderd meter op het apparaat af te leggen, niet in de laatste plaats omdat de snelste loper een splinternieuwe crossfiets mee naar huis kon nemen. (foto Wim Dijkman) LISSE - Een 15-jarige jongen uit Lisse is gisteren gewond geraakt tijdens een partijtje voetbal in zijn woonplaats. Hij trapte tegen het been van een medespeler aan en brak daarbij zelf het onder been. De jongen is vervoerd naar het Diaconessenhuis in Heem stede. JOHANNESBURG (AP) - Een van afstand bestuurd onbemand verkenningsvliegtuig dat deze week boven Mozambique is neergehaald was afkomstig uit Zuid-Afrika, aldus de Rand Dai ly Mail vandaag Het toestel was van Israëlische ma kelij, aldus door het blad aange haalde figuren van de Zuidafri- kaanse veiligheidsdienst. De vei ligheidsdienst voerde met het maandag neergeschoten toestel verkenningen uit op Mozambi- kaans grondgebied, aldus de krant. Het is de eerste bevestiging dat Zuid-Afrika onbemande verken ningsvliegtuigen gebruikt, zoals Israël al jaren doet in het Mid den-Oosten. Volgens de Rand Daily Mail werd ook een onbe mand verkenningsvliegtuig ge bruikt by de voorbereiding van de luchtaanval op wat volgens Zuid-Afrika bases waren van de zwarte verzetsbeweging ANC in de buurt van de Mozambikaanse hoofdstad Maputo. De luchtaan val had op Tweede Pinksterdag plaats en was volgens Pretoria een vergelding voor een bomaan slag die het ANC eerder had ge pleegd. a ALPHEN AAN DEN RIJN - Tij dens de themamarkt in het cen trum van Alphen is gisteren een wereldrecord gesneuveld. Ver antwoordelijk voor deze presta tie was de Nederlandse top- hoogspringer Ruud Wielaart die zijn eigen wereldrecord hoog- springen-uit-stilstand van 1.65 meter verbeterde tot 1.70 meter (zie foto). Een kleine honderd mensen waren getuige van deze prestatie van wereldformaat, die ook in het Guinnes' Book of World Records zal worden opgetekend. Wielaart begon op een hoogte van 1.30 meter waarna hy moeiteloos de lat steeds hoger liet leggen, tot de 1.60 meter aan toe. Voor 1.65 me ter, zijn wereldrecord tot giste ren, had de atleet twee pogingen nodig. De eerste poging op 1.70 meter LISSE Onder protest gin gen de FNV-jongeren gisteren aan de slag om de illegaal in Lisse geplakte affiches te ver wijderen. Op de ongeveer 100 in het dorp zonder toestemming geplakte aanplakbiljetten staat de opwekking mee te fietsen met de fietskaravaan van de jonge renafdeling van het FNV, ge richt tegen de bezuinigingen van het kabinet-Lubbers. Zoals het er nu naar uitziet krijgen de jongeren wat langer de tijd de affiches te verwijde ren. Was er eerst sprake van en kele dagen, nu is er een "aan bod" van de gemeente dat ze er wat langer over mogen doen. Wel moet het FNV een waar borg van 1000 gulden storten als garantie dat er ook inder daad schoon wordt gemaakt. De fietskaravaan arriveert dinsdag in Lisse. Het is de be doeling dat wordt overnacht op een terrein bij Qbus aan de Ruishornlaan Of dit kamp doorgaat is nu nog niet zeker Morgen beraadt het gemeente bestuur zich over de situatie. (Foto Holvast)

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 21