Dieren zijn rechteloos! Vervangende dienst is principieel onaanvaardbaar Van den Broek spoort met VS in M.-Amerika Lezers schrijven Euthanasie (3) Sportvisserij Onverenigbaar met geweten van Jehovah's Getuigen DONDERDAG 2 JUNI 1983 C Meningen Dieren hebben geen rechten. Kr kan dus van alles en nog wat met ze gebeuren. Zo kunnen ze zonder vorm van proces veroordeeld worden tot de hel van de bio-indus- trie. Niet minder dan 400 miljoen dieren moeten jaarlijks in ons land aan deze hel geloven. Treurig is ook het lot van de vele dieren die in onze vaderlandse laboratoria maar hebben op te draaien voor allerlei experimenten.' En nu zojuist weer de nationale hysterie van het hengel sportseizoen is uitgebroken, mogen we ook wel speciaal melding maken van de talloze vissen, die boven of onder de waterspiegel op de gruwelijkste martelingen worden getracteerd. door Hans Bouma Maar laten we niet al te somber zijn. Met veel dieren kunnen we dan uitspoken wat we willen, er zijn ook dieren die aan de (do- den-)dans ontspringen. Deze die ren hebben als gemeenschappe lijk kenmerk, dat ze in hun voort bestaan ernstig bedreigd wor den. Het feit van hun zeldzaam heid brengt ons er toe hen zoveel mogelijk te ontzien. In ons eigen land kennen we sinds 1975 de 'Wet bedreigde uitheem se diersoorten'. Artikel 2 van de ze wet verbiedt om levende ex emplaren van bepaalde soorten 'onder zich te hebben, te koop aan te bieden, te verkopen of af te leveren'. Dieren waarop deze wet van toepassing is, mogen niet klagen. De enige voorwaar de, waaraan ze moeten voldoen om onder de bepalingen van de ze wet te vallen, is dat hun uit sterven tot de reële mogelijkhe den behoort. Een kleinigheid, waarop we in de gegeven om standigheden maar niet te veel de nadruk moeten leggen. Schandaal Overigens bleek uit het vorige week geopenbaarde schandaal in het Groningse Leek, dat de con trole op de naleving van de ge noemde wet nogal wat te wensen overlaat. Zonder dat er een haan naar kraaide, konden particulie ren jarenlang onder meer py- SAN SALVADOR - Minister Van den Broek (buitenlandse zaken) was naar Midden-Amerika geko men om zich te informeren; om te kijken in hoeverre zijn ideeën met de werkelijkheid klopten. Nu zijn bliksembezoek van in to taal 50 uur aan het gebied achter de rug is, lijkt het erop dat Van den Broek al zijn vooroordelen, zijn „twijfels", heeft bevestigd gezien. Dat zou kunnen beteke nen dat hij uit is op een bijstu ring van het Nederlandse beleid inzake Midden-Amerika. Zijn er varingen hebben in elk geval ge leid tot standpunten die geen ge heim maken van zijn begrip voor de Noordamerikaanse politiek met betrekking tot de regio. In Costa Rica twijfelde minister Van den Broek geen moment door Rob Sprenkels aan de door de Monge-regering voorgewende neutraliteit in het Middenamerikaanse conflict. Hij negeerde volkomen het feit dat Costa Rica een week eerder op nieuw een akkoord had onderte kend met Honduras, El Salvador en Guatemala. Daarbij werd be sloten met een gezamenlijk standpunt de dialoog met de zo genaamde Contadoragroep in te gaan. Deze groep is vernoemd naar een Panamees schiereiland waar.vorige" maand de ministers van buitenlandse zaken van Me xico, Venezuela, Colombia en Panama besloten een bemidde lingspoging .te doen in het Cen- traalamerikaanse conflict. Maar blokvorming met een groep landen die duidelijk niet neu traal staan in het Middenameri kaanse conflict, betekent in feite het opgeven van je eigen neutra liteit. Minister Van den Broek bleek dat volkomen te negeren. Hij wist blijkbaar niet eens van het akkoord. In Costa Rica kreeg minister Van den Broek ook te horen dat de grondslag voor de spanningen tussen de Middenamerikaanse landen het wapenverkeer van Ni caragua naar het Salvadoriaanse verzet is, en in mindere mate ook naar het Guatemalteekse verzet. En dat Costa Rica juist daarom ook vindt dat er alleen vrede kan worden bereikt via multilaterale onderhandelingen. thons en boa's 'onder zich hou den', dat wil zeggen: het leven zuur maken. Hetzelfde probleem (controle op de naleving) doet zich ook voor met betrekking tot" het in 1973 gesloten 'Verdrag van Washing ton'. Dit verdrag, dat in 1981 al door 67 landen ondertekend was, verbiedt internationale handel in z'n 600 soorten zeldzame dieren en planten en eist vergunningen van de landen van herkomst voor de uitvoer van nog eens zo'n 200 andere soorten en soorten- groepen. Op papier genieten verschillende diersoorten weliswaar bescher ming, maar in de praktijk zijn ze vaak even vogelvrij als niet be schermde diersoorten. Baikalrobben Hoe uitermate kwetsbaar die laat ste categorie wel is, merkten we ook al vorige week (een ramp- week!), toen bekend werd dat een dierenhandelaar uit Soest 25 jonge Baikalrobben in ons land had ingevoerd. Deze import was geheel legaal. In het Russische Baikalmeer ko men de robben nog in groten ge tale voor (30.000 tot 50.000) en dat is precies hun ongeluk. Je mag ze er tegen betaling rustig uitvis sen om ze vervolgens bijvoor beeld naar Nederland, nader: naar Soest, op transport te stel len. Ook wanneer ze nog zo jong zijn, dat ze zelf niet kunnen eten en dus kans lopen dood te gaan Veel begrip Van den Broek bleek na zijn ge sprekken in Costa Rica veel be grip voor dergelijke standpunten van de Costaricaanse regering te hebben. Hfj ging zelfs zover het bestaan van het veronderstelde wapenverkeer tussen Nicaragua en het Salvadoriaanse verzet te willen aantonen. „Zonder een dergelijk wapenverkeer kan de guerrilla gewoon niet bestaan", aldus Van den Broek. En tegelij kertijd vroeg hij zich af waar die wapens anders vandaan zouden moeten komen. Opmerkelijk was het dat de Costa ricaanse waarnemend minister van buitenlandse zaken, Ekhart Peters, tijdens een interview toe gaf dat de Salvadoriaanse guer rilla reeds wapens heeft en dat ze munitie krijgt van corrupte Sal vadoriaanse en Hondurese mili tairen. Volgens de verklaringen van Peters bestaat het 'wapen- Minister Van den Broek. (foto ANP voordat ze m een dierentuin be landen. Inderdaad heeft al een aantal het loodje gelegd en Lenie 't Hart is er weer goed genoeg voor om de overlevenden in haar zeehonden crèche in Pieterburen tijdelijk op te vangen. Een taak die ze trou wens met zeer gemengde gevoe lens op zich heeft genomen, want de hele handel in deze robben vindt ze verwerpelijk. Zoals ze ook fel gekant is tegen het trieste gevangenisbestaan, dat de die ren na hun revalidatie in diverse dierentuinen wacht. Overigens zal die periode van ge vangenschap niet al te lang du ren. De robben worden in dieren tuinen zelden ouder dan 2 jaar. Het is een geluk bij een ongeluk, dat ze al vrij spoedig uit hun lij den worden verlost. Strafbaar? Terecht heeft de Nederlandse Ver eniging tot Bescherming van Dieren meteen publiek partij ge kozen voor de ze weerloze rob ben. De inspectiedienst van deze vereniging zal tegen de hande laar in Soest een proces-verbaal opmaken. Maar of deze werkelijk strafbaar is, valt nog te bezien en de kans dat de robben verbeurd worden verklaard en weer naar het Baikalmeer worden terugge bracht, lijkt helaas erg klein. De affaire van de Baikalrobben be paalt ons er weer eens bij, hoe dieronvriendelijk de bij velen toch zo populaire dierentuinen zijn. Hoewel deze instellingen sinds enige tijd druk in de weer zijn met eigen fokprogramma's (enig om als dier in gevangen schap geboren te worden!), beho ren ze nog steeds tot de grootste afnemers van wilde dieren. Het is een bewezen feit dat de niet aflatende vraag van de ruim 700 dierentuinen in de wereld een aantal diersoorten aan de rand van de ondergang heeft ge bracht. Tegenover deze giganti sche, dieronvriendelijke import van wilde dieren staat een export van dierentuinendieren naar wat hun oorspronkelijke biotopen verkeer' vooral uit medicijnen en voedsel. En ook uit faciliteiten voor verzetsstrijders om af en toe in Nicaragua op adem te kunnen komen. Belangrijke informatie die Van den Broek in Costa Rica klaarblijkelijk niet heeft achter haald. Perscensuur In Nicaragua had Van den Broek zijn mond vol over perscensuur, politieke gevangenen en beper kingen van de vakbondsvrijheid. Hij nam duidelijk geen genoegen met de uitleg van de sandinisten dat het bestaan van dergelijke za ken duisterend naar Van den Broek zou je haast denken dat de sandinisten het bestaan van de politieke gevangenen toegeven, wat beslist niet zo is) grotendeels het gevolg is van de agressie van buitenaf, die het revolutionaire proces zou hebben vertraagd. Na zijn bezoek aan Nicaragua twij felt de minister nog ernstiger aan de beloofde pluriformiteit en vreest hij dat de voor 1985 be loofde verkiezingen tot een later tijdstip zullen worden uitgesteld. Politieke gevangenen, perscen suur, vakbondsrechten en dat soort zaken - juist daarover had Van-den Broek natuurlijk moe ten doorvragen in El Salvador. Maar niets daarvan. In een an derhalf uur durend gesprek met president Alvaro Magana heeft „deze niet-partij gebonden presi dent", zoals Van den Broek hem noemde, de Nederlandse minis ter blijkbaar van zyn goede be doelingen overtuigd. Van den Broek had het nadien over het streven naar een „krachtig be leid", maar vroeg zich toch wel af in hoeverre men daarin was ge slaagd, met name waar het de niet zuiver militaire praktijken van het leger betreft. Wel uitge sproken veroordelingen voor het verzet, dat zich niet zuiver mili- zouden zijn. Deze export, waarop de directies van dierentuinen luid pochen, is echter zo klein en loopt ook zo vaak op een fiasco uit, dat hij verwaarloosd kan worden. Slachtoffer Tijdens het vervoer van wilde die ren vallen er nogal wat slachtof fers. Dierentuinen houden hier vaak al rekening mee door meer dieren te bestellen dan ze in feite nodig hebben. Die vooruitziende tactiek paste vorig jaar bijvoor beeld het Emmense Noorderdie renpark toe, dat zo dringend een aantal Californische haaien moest showen. Bij het lange transport gingen er een paar dood, maar dat was geen ramp. Door de royale bestelling bleven er voldoende over om in Emmen geëtaleerd te worden. Dierentuinen zijn ook dieronvrien delijk omdat ze verreweg de meeste dieren niet toestaan hun specifieke gedrag uit te voeren. In het benepen, deprimerende en fantasieloze milieu, waarin ze gehuisvest worden, dienen ze voornamelijk als 'kijkspul'. En dat zou dan 'educatief zijn! Boe ken en films, waarin dieren ge woon zichzelf mogen zijn, heb ben heel wat meer educatieve waarde. Wat de Baikalrobben betreft: je** weet niet wat je moet hopen. Worden ze niet in hun voortbe staan bedreigd, dan blijven ex port, gevangenschap en vroegtij dige dood tot de mogelijkheden behoren. Alleen wanneer hun aantal drastisch terugloopt, ko men ze (waarschijnlijk) op de lijst van beschermde diersoor ten. Maar dan is het weer de vraag of ze genoeg genetische re serves hebben om ook op lange re termijn te overleven. Als ik persoonlijk dan toch iets mag hopen: dat wij, mensen, alle dieren, dus ook de Baikalrobben, rechten toekennen, zodat ze en in hun voortbestaan en in hun welzijn niet meer bedreigd kun nen worden. (De auteur is theoloog en publicist). tair bezighoudt, de economie van het land saboteert en zich ook schuldig maakt aan „methodes die in strijd zijn met de mensen rechten", aldus Van den Broek. "Realistisch beeld" De Nederlandse minister ging zelfs zo ver dat hij stelde dat de Salva doriaanse regering „een realis tisch beeld" schetst. „In tegen stelling tot in Nicaragua, waar al le kritiek als negatief wordt be schouwd". En dat is volgens Van den Broek in El Salvador duide lijk einders. „Deze regering pro beert de zaken niet mooier voor te stellen dan ze in werkelijkheid zijn", aldus Van den Broek. En als je dat hoort, krijg je toch bijna de indruk dat deze minister vindt dat het niet erg is als de mensenrechten massaal worden vertrapt zolang dat maar open lijk wordt toegegeven. In die context is het ook veelbete kenend dat Van den Broek van het begin af aan niet geinteres- seerd is geweest in een gesprek met de Salvadoriaanse mensen rechtencommissie. Iets wat hij vooraf vanuit Den Haag vrij één voudig had kunnen regelen. Des te verwonderlijker dat hij wel twee uur de tijd had om bij José Napoleon Duarte thuis aan tafel te zitten. Duarte, de christen-de mocraat die tot vorig jaar zomer president was, heeft immers be paald geen schone handen en was als president ook nogeens de hoogst verantwoordelijke man op het moment van de dood van de vier Nederlandse IKON-jour- nalisten, vorig jaar maart. Het is opvallend dat Van den Broeks bevindingen parallel lo pen met Washingtons Middena merikaanse politiek. Ook de VS vinden Costa Rica neutraal, ver oordelen vooral het ontbreken van respect voor de mensenrech ten in Nicaragua en proberen de Salvadoriaanse regering een be ter imago te geven. Al met al lijkt het erop dat Van den Broek zijn reis naar Midden-Amerika heeft gemaakt om zijn wensen inzake „meer begrip voor het Ameri kaanse standpunt" te kunnen be krachtigen. En wat dat betreft ligt het dus voor de hand dat hij nu gaat proberen het Nederland se beleid inzake Midden-Ameri ka in die richting bij te sturen. (De auteur is GPD-correspondent voor Zuid- en Midden-Amerika). Gaarne wil ik het betoog van de he ren Dirkmaat en Rijksen onder steunen, dat op respectievelijk 13 en 20 mei j.l. in deze krant werd afgedrukt. Om mede daar door een ander geluid te laten horen dan dat wat door middel van de algemene berichtgeving wordt gepubliceerd. Een bericht geving waaruit het geluid op stijgt van een algemene strijd op alle terreinen van de samenle ving en de indruk bevestigt, dat de oorlog na 1945 nog steeds niet is beëindigd. Ook in christelijke kringen wordt, in weerwil van de roep om her eniging, de strijd onverminderd voortgezet, omdat men van me ning is dat de eigen zienswijze op de leringen die men aanhangt de enig juiste is. Dit heeft onder meer tot gevolg gehad, dat een gereformeerde arts meent het ge bod 'Gij zult niet doden' op eigen wijze te kunnen interpreteren. (Deze krant van 21-5). Daarbij wordt wellicht over het hoofd gezien dat in de christelij ke leringen wordt gesproken over het feit dat de mens een tempel is van een levende god en er een goddelijke geest in hem woont. Paulus bevestigt dit door te wijzen op de samengesteld heid van een menselijk wezen, namelijk bestaande uit geest, ziel en lichaam. Met andere woorden, de mens is op het uiterlijk gebied de manifestatie van een geeste lijk-goddelijk wezen, niet buiten hem, maar in zijn diepste inner lijk. Nog anders gezegd, het men selijk wezen is in werkelijkheid een ziel met een geestelijke en een lichamelijke zijde. Elk redelijk denkend wezen, en wie zou dit niet willen zijn, kan daarover nadenken en daaruit bepaalde conclusies trekken. Daaruit zou niet alleen de con clusie kunnen worden getrokken dat een menselijke ziel gebruik maakt van een lichaam om in de ze wereld levenservaring op te doen, maar ook dat, wanneer er iets aan dat lichaam mankeert en dus ziek is, dit erop wijst dat er aan de geestzijde van de mens iets niet in orde is. Omdat, op grond van de paulinische inde ling waarin de geest hoger staat dan het lichaam, de oorzaak van lichamelijk lijden moet worden gezocht in de geestzijde van de menselijke natuur. Dit betekent tevens dat het nie mand geoorloofd zou zijn een einde aan het eigen of ander mans leven te maken, omdat daardoor de ziel wordt verhin derd lessen te leren uit of door middel van het lijden dat zij in enig leven ondervindt. Uit deze gedachtengang zou tevens de conclusie kunnen worden ge trokken dat ziekten en dergelijke meer als louteringsprocessen dienen te worden beschouwd dan als onverdragelijke zaken. Waaruit volgt dat, hoe tragisch dit ook moge lijken, het afbreken hiervan door middel van een morphine-injectie een inbreuk betekent in het verloop van een natuurlijke gang van zaken en men zich in feite verzet tegen be paalde wetmatigheden in de menselijke natuur. In het algemeen bezien zou door deze redenering tevens de vraag kunnen worden opgelost en beantwoord waarom er in deze wereld nog zoveel strijcj en lijden is. En dit antwoord zou dan kun nen zijn, door de verziekte men selijke geest, die zich niet bewust is of wil worden van zijn grotere mogelijkheden, zich slechts richt op de lichamelijke zijde van zijn natuur en daaraan de enige werkelijkheid toekent. Maar wanneer de mens zich bewust zou worden of zou worden ge maakt van zijn geestelijke-god- delijke zijde zou hij er wellicht geen behoefte meer aan hebben anderen te bestrijden of naar het leven te staan. Daardoor zou de oproep 'Hebt uw naaste lief als u-zelf een grotere waarde krijgen, omdat men dan zou leren inzien dat het Zelf, het innerlijke Zelf, in ieder mense lijk wezen gelijkwaardig is. Vanzelfsprekend behoeft niemand bovenstaande ontboezeming voetstoots aan te nemen of te lo ven, maar evenals de heer Rijks- en wil ik erop wijzen dat erover deze zaken een schat aan litera tuur, die de wijsheid der eeuwen bevat, bestaat en beschikbaar is voor hen die hierover meer wil len weten en nadenken. En nadenken kan voor een mens nooit slecht zijn, want het denk vermogen is de grootste faculteit die een mens bezit. J. Carton Pr. Mauritslaan 60 Voorschoten Nederland telt straks zo'n 2,5 mil joen sportvissers. Daarmee zijn kwellen, verwonden, doden en faunavervalsen uitgegroeid tot de grootste vorm van open-luch- trecreatie. Dierenbeschermers maken zich zorgen over zaken als weggelo pen huisdieren, jacht, vivisectie, bio-industrie, stookolie-slachtof fers en ga zo maar door. Maar wie maakt zich nu zorgen om die mil jard vissen, die in onze plassen, kanalen en sloten rondzwem men? Gelukkig is er, gezien de berichtjes, een groeiend verzet te bespeuren bij de Dierenbescher ming en de Stichting Kritisch Faunabeheer tegen deze verge ten vorm van jacht. Sportvisserij is min of meer een versluierde vorm van jacht. Ze hebben zelfs de term weidelijk heid ingevoerd. Dit is een typi sche jachtterm, maar ze zullen het waarschijnlijk zo gelaten hebben, omdat slotelijkheid nog al belachelijk klinkt. In dit op zicht houdt deze term vnl. in dat de vis, na zorgvuldig te zijn ont- haakt, met natte handen (ter be scherming van de slijmlaag) wordt teruggezet. Er zijn sportvissers die dit be schouwen als een gebod. De hen- gelpublicist van dit blad kenne lijk ook. Jammer voor hen. Uit onderzoek blijkt dat ook van keurig uitgezette vissen, die door de zeer natte handen van voor treffelijke hengelaars zijn ge gaan, 9 procent de pijp uitgaat (bron: Argus '83/1; kwartaalblad SKF). Om nog maar te zwijgen van de snoeken, die een haak naar binnen krijgen en alsnog binnen enkele maanden dood gaan. Het is ook erg sportief om je vangst in een leefnet (herstel: sterfnet) te hangen. De vissen verliezen of beschadigen hierin onvermijde lijk hun schubben. Elke schub is nodig ter bescherming tegen in fectieziekten en het verlies van één schub kan al dodelijk zijn. De vraag of vissen pijn kunnen ljj- den wordt vaak bot ontkennend beantwoord, ook door de hengel- publicist Bram van Leeuwen in deze krant van 28 mei. Biolo gisch is het (natuurlijk) logisch dat een dier pijn kan hebben. Je hoeft maar naar een gehaakte vis te kijken. De vis doet alles wat in zijn vermogen ligt om van die haak af te komen, m.a.w. om van die pijnbron weg te vluchten. Hij springt zelfs boven het water uit (de meest afschuwelijke plaats voor dit beest!). Er zijn sportvis sers die toegeven het wreed te vinden. De hengelpromotor Jan Schreiner bijvoorbeeld. De Dierenbescherming is beslist niet op het verkeerde spoor, zo als Bram van Leeuwen sugge reert, maar de overheid. Ze sti muleert hengelen op alle moge lijke manieren. Het punt waar het eigenlijk allemaal om draait is dat hengelen de goedkoopste vorm van recreatie is die de over heid zich maar kan wensen. Het kost ze geen cent. De hengelaars betalen zelf de vis, via een visak- te. Dat geld gaat naar de O VB, een semi-overheidsinstelling, die er vis voor uitzet. Een ernstige bijkomstigheid van deze organisatie is dat ze exoten uitzetten. Deze exoten, die blijk baar meer "vechtlust" hebben, concurreren onze inheemse vis soorten weg. Dit is duidelijk niet in overeenstemminng met een verantwoord faunabeheer, het is de meest grootschalige faunaver valsing aller tijden. Toen de Stichting Kritisch Fauna beheer en Natuurmonumenten protesteerden tegen het nacht- vissen, o.m. uit angst dat er vo gels verstoord zouden worden, antwoordde de minister dat het best mogelijk is dat de vogels verstoord zouden worden, maar dat het hier gaat om het belang van 2 miljoen hengelaars Henk v.d. Keur jr. J. van Stolberghof 34 Leiden Nederland schrijft het woord "vrij heid" met hoofdletters. Gezien al onze internationale contacten, Jehovah's Getuigen prediken nu in 206 landen, kunrien wij dat ge rust stellen. Het burgerschap van Nederland biedt op het gebied van vrijheid vele voordelen, waarvan men in het buitenland vaak niet zou durven dromen. door G.W. Caron Als Jehovaha's Getuigen waren wij in 1974 de regering dan ook erg dankbaar dat de gevangenis- barakken in Veenhuizen open gingen zodat de 100 jongeman nen die daar wegens dienstwei gering gevangen zaten, naar huis konden gaan. Tien jaar geleden voerden hoge ambtenaren namens de ministe ries van defensie en justitie ge sprekken met ons over het voor hen niet meer aanvaardbaar zijn dat jonge predikers 16 maanden gevangenisstraf moesten uitzit ten vanwege hun weigering om militaire dienstpücht en vervan gende militaire dienst te verrich ten. Tientallen jaren was dit ech ter wel zo geweest doch nu wen ste de regering aan deze schrij nende situatie een einde te ma ken. Jehovah's Getuigen waren daar ui teraard heel blij mee, alhoewel zij die gevangenisstraf als een lo gisch gevolg van hun onwrik baar vasthouden aan hun neutra liteit bezagen. Nog zitten over de gehele wereld vele duizenden Getuigen gevangen omdat zij zich niet voor het gebruiken van geweld willen laten opleiden, laat staan letterlijk voor welk po litiek ideaal de wapens zullen op nemen. De internationale problemen zijn niet door mensen met geweld op te lossen. De stichter van het Christendom zei letterlijk: "Want iedereen die het zwaard trekt, zal ook door het zwaard omkomen". Hij heeft gelijk gehad. De Eerste Wereldoorlog kostte alleen al 9.000.000 soldaten het leven en de Tweede Wereldoorlog ontnam 16.000.000 soldaten het leven. Bij elkaar 25.000.000 mannen die, dachten zij, hun leven offerden om een veilige wereld mogelijk te maken. En kijk nu eens om u Vervangende dienst Waarom heeft de regering meer moeite om de problemen met Je hovah's Getuigen te regelen dan met andere dienstweigeraars? Omdat de andere dienstweige raars over het algemeen bereid zijn om vervangende dienst te verrichten en de Getuigen niet. De Wet gewetensbezwaren militai re dienst stelt in artikel 1 wat ver vangende dienst is: "De dienst waartoe hij, die ingevolge deze wet van de krijgsdienst is vrijge steld, verplicht is ter vervanging van de krijgsdienst". Daar ligt nu het probleem voor ons. Het in een oorlog doden van onze me demensen bezien wij als een re gelrechte overtreding van het goddelijke gebod: "Gij zult niet doden". Oke, zeggen een aantal regeringen, jullie behoeven nie mand te doden, maar jullie moe ten als vervanging daarvan ander werk doen. Ons geweten staat ook dat niet toe. Wij bezien het als het sluiten van een compro mis. Geen soelaas Het CDA stelt voor om de erken ning van gewetensbezwaren on der een andere minister dan van defensie te brengen. In het geval van Jehova's Getuigen biedt dat geen soelaas omdat zij zullen blijven zeggen: als wij voor mili taire dienst worden opgeroepen, zullen wij inplaats daarvan geen enkel ander werk aanvaarden. Worden alle burgers voor vredelie vend werk opgeroepen, dan zul len de Getuigen onder de eersten zijn die aan zo'n oproep van de regering gevolg zullen geven. Doch voor alles wat in eerste in stantie in het leven is geroepen om onze medemensen het leven te ontnemen, verzetten wij geen voet. Niet in Nederland, noch er gens in de Westerse wereld noch ergens in het Oostblok. De jonge mannen die op dit mo ment dan nog uitstel hebben ge kregen, in afwachting van een wettelijke regeling die misschien moeizaam tot stand zal komen, en die geen vervangende dienst verrichten, besteden in alle stilte vele uren om hun medemensen een hart onder de riem te steken. Zij helpen by het verbreiden van het Goede nieuws dat de komst van Gods koninkrijk een einde zal maken aan alle strijd op aar de. Christus kwam om de enige uitweg uit deze grauwe ellende te wij zen. Zijn volgelingen dienen dat wereldwijd bekend te maken. En dat valt nooit te combineren met het doden van mensen waarvoor Christus juist is gestorven. (De auteur is bestuurder van de Jeho vah's Getuigen). Meningen op deze pagina zijn voor rekening van de auteurs

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 19