c W PvdA: "moedig" plan van onderwijsbonden 'SSsssr* HP 'Zuid-Afrika verkeert in staat van oorlog' Niet méér verdienen dan je beginsalaris BOA-subsidie Y)e^0^S^e' Ca***0 ELSEVIERS DE TIJD DONDERDAG 2 JUNI 1983 Varia toen over naar de Hervormde Kerk. In juni vorig jaar deed hij intrede in Raamsdonk. Tegenover het Reformatorisch Dagblad verklaarde de predi kant, dat hij de mogelijkheid van beroep tegen de tuchtmaatregel in overweging houdt. Voor dat beroep staat een termijn van twee weken. Wordt dit beroep af gewezen, dan zal ds. Rijksen over enige tijd van zijn gemeente worden losgemaakt. Enige maanden geleden hield rec tor G. J. Erdtsieck van de Openbare Schoolgemeenschap Hendrik van der Vlist in Utrecht een lezing in West-Duitsland tijdens een sympo sium over BERUFSVERBOTE. Hij was er tegen. Ik geef een paar cita ten: „Genauso wie der Brandt unseren Glauben an ein neues Deutschland zu verstarken wusste, so haben, lei der, andere deutsche Politiker die- sen Glauben stark verletzt, und be- sonders diejenigen, die die Haupt- verantwortlichkeit tragen fur das Legitimieren einer Situation, wo- bei das heimlicfie Beobachten und das anschliessende Verurteilen von freien Bundesbuergern zu Buer- gern zweiten Ranges moeglich ist und auch tatsaechlich stattfindet". „Kleine Parteien haben ganz be- stimmt eine notwendige und nütz- liche Funktion in einer parlamen- tarischen Demokratie. Ihre wech- seinde Gefolgschaft bildet oft eine Art barometrische Indikation über die Frage, wie die grosseren Regie- rungs- und Oppositionsparteien mit den prinzipielleren Angelegen- heiten umgehen. Es ist überhaupt besser, die Stimmen von ausserst links und von aiisserst rechts in Parlament als auf der Strasse zu horen". Ik heb het Duits maar gehand haafd, niet uit luiheid, maar om dat je over Berufsverbote maar het beste in het Duits kunt lezen, vind ik. Nu sukkelt de heer Erdtsieck met een geschiedenisleraar, De Wijer, die bestuurslid van de Centrum partij is, en die hij liever kwijt dan rijk is. Twee leerlingen, die geen les meer van De Wijer wilden hebben, heeft hij zelfs aangespoord diens lessen wel te vólgen, zodat zij hem „heimlich beobachten" konden en bij zijn eerste FAUX PAS konden aanbrengen zodat hij tot een bur ger tweede rang kon worden gede gradeerd. Als leraar is hij dat trou wens al, want de rector heeft De Wijer verboden bijeenkomsten in schoolverband te bezoeken waar hij de mensen kan kwetsen. Ik vind dit nogal beangstigend. De ideeën van de Centrumpartij en haar leden dienen natuurlijk be streden te worden, maar dan niet via een verkapte vorm van be roepsverbod, maar via de metho den die daarvoor in „eine offene Gesellschaft" (the open society, ik citeer de heer Erdtsieck weer) BON TON zijn: discussie, argumentatie, protestactiesingezonden stukken, graffiti, wat u maar wilt, maar niet via wat voor verboden dan ook. Ik ben het met de heer Erdt sieck eens, dat het „üerhaupt beter is de stemmen van uiterst links en van uiterst rechts zowel in het par lement als op straat te horen", al leen vraag ik mij langzamerhand af of hij dat ook met zichzelf eens is. In een brief die hij aan mij schreef zegt hij dat hij geen Berufsverbot op de leden van de Centrumpartij zou willen toepassen, maar inte gendeel de consequenties van de rechtspositie van de ambtenaar (en geschiedenisleraar) volledig accep teert: ,tfaar dat houdt niet in dat ik niet verplicht zou zijn onze leer lingen en onze schoolgemeenschap in z'n geheel zo goed mogelijk te be schermen tegen de voor velen diep kwetsende en onverteerbare ideeën van de Centrumpartij. Zolang De Wijer zich houdt aan de regels, wordt hem geen haar gekrenkt. Maar ik zou huichelen als ik, daar naar gevraagd, niet zou meedelen dat ik hem liever kwijt dan rijk ben en liever vandaag dan morgen". Ik switch nu even over naar de le raar Nederlands A. Slotboom, die schrijft: „Racisme dient bestreden te wor den. Mensen die voor de klas staan en lid zijn van de Centrumpartij dienen naar mijn idee met onmid dellijke ingang van hun taak ont heven te worden. Zij hebben een verwerpelijk wereldbeeld Een Kind kan in principe veel leren van iemand met een linkse levens visie en een kind kan dat in princi pe ook van iemand die meer behou dend is. Indoctrinatie is in de klas altijd af te wijzen, maar die kan van een „linkse" of een „rechtse" docent afkomstig zijn. Elke docent moet echter geloven in de gelijk waardigheid van zijn leerlingen en anderen. Aan die basisconditie wordt door een Centrumpartijlid of aanhanger niet voldaan; hij dient dus niet in het onderwijs werkzaam te zijn". Daar zit wat in. Ook al ken ik geen plaats ter wereld waar de ongelijk waardigheid van kinderen zo be nadrukt wordt als op school, via rapportcijfers, zitten blijven of overgaan en van school af worden gestuurd.Jtfaar dat is iets heel an ders!". Goed, laten we het dan zo formuleren: de Turkse jongen met een 8 voor geschiedenis is gelijk waardig aan de Utrechtse jongen met een 8 voor geschiedenis. Rest de vraag of racisme het enige is dat bestreden moet worden. Ik geloof het niet. Ook de neiging tot beroeps verbod moet bestreden worden. Ik geloof dat je in de volstrekte demo cratie (en die hang ik aan) ook je vijanclen, met al hun verwerpelijk heden, moet tolereren. Bestrijden én tolereren. De heer Slotboom vindt dat hij, als docent, in de ge lijkwaardigheid van 'anderen moet geloven. Gelooft hij in de gelijk waardigheid van leraren-CP-le den? Ik eigenlijk niet. Maar ik tole reer ze wel. DEN HAAG (HPD) - Moedig en realistisch, zo typeerde de PvdA- fractie uit de Tweede Kamer het initiatief van de onderwijsbon den om een deel van het salaris in te leveren in ruil voor werkge legenheid. Volgens de PvdA kan door dit initiatief van de bonden een meer rechtvaardige verde ling van werk en inkomen in het onderwijs daadwerkelijk tot stand komen. Het voorstel van de bonden om de door het scheppen van arbeids plaatsen uitgespaarde uitke- ringsgelden te gebruiken voor het ongedaan maken van de be zuinigingsplannen van minister Deetman, riep voor de PvdA een aantal vragen op. Alvorens daar over een afgerond oordeel te ge ven, wil de fractie van de PvdA deze voorstellen eerst nader fi nancieel laten doorberekenen. De voorzitter van het CNV, Harm van der Meulen, deed in een eer ste reactie een beroep op de le den van de onderwijsbonden van het CNV en op de verantwoorde lijke politici het plan zeer serieus te nemen. Van der Meulen kon geen enkele waardering opbrengen voor het tijdstip waarop minister Deet man zijn eigen ideeèn over ar- Extra bezuiniging van f 225 miljoen DEN HAAG (GPD) - Het kabinet moet op korte termijn besluiten nemen over extra bezuinigingen van ongeveer f225 miljoen. De maatregelen zijn nodig om het gat in de begroting te dekken dat ontstaat indien de voorgenomen extra belasting op dubbele inko mens niet doorgaat. Deze week is het ministerie van financiën be gonnen met een inventarisatie van de verschillende mogelijkhe den. Een woordvoerder van minister Ruding ontkende gisteren ten stelligste dat al besloten zou zijn een tijdelijke verhoging van de BTW voor te stellen. Eerder wordt gedacht aan een verder la ten stijgen van het overheidste kort of een verhoging van be paalde accijnzen. beidstijdverkorting in het onder wijs heeft gelanceerd. „Het zou de minister hebben gesierd als hij een afwachtende houding had aangenomen, teneinde de bonden de gelegenheid te geven met de leden te discussiëren". Het Nederlands Genootschap van Leraren (NGL), een van de klei nere onderwijsbonden die niet direct bij het plan van de drie grote bonden is betrokken, heeft wat geirriteerd op het plan van ABOP, KOV en PCO gereageerd. Volgens het NGL zou een ar beidstijdverkorting van tien pro cent voor alle werknemers bij de overheid moeten gelden. De onderwijsbonden gaan nu be ginnen aan een grootscheepse campagne onder hun leden om het groene licht te krijgen voor de in hun werk-plan neergelegde voorstellen. Als zij toestemming krijgen van de leden, gaan ze met minister Deetman in onderhan deling over de exacte uitwerking van de arbeidstijdverkorting. Ds. Beyers Naudé in rede: AMSTERDAM - Zuid-Afrika ver keert in staat van oorlog. Dat is de overtuiging van de Zuidafri- kaanse predikant dr. C. F. Beyers Naudé, die gisteren op uitnodi ging van de Vrije Universiteit de eerste Helder Camara-lezing hield. Omdat de Zuidafrikaanse autoriteiten hadden geweigerd de beperking van de bewegings vrijheid die Beyers Naudé vorig jaar voor de tweede keer kreeg opgelegd, tijdelijk op te heffen, moest de lezing via een bandop name ten gehore worden ge bracht. Beyers Naudé is al bijna zes jaar ernstig in zijn bewegingsvrijheid beperkt. Zijn lezing aan de VU was de eerste in een serie die wordt georganiseerd op initiatief van de Braziliaanse bisschop Dom Helder Camara die de VU in 1980 bij haar eeuwfeest toe sprak. Beyers Naudé schetste de uit- zichtsloze situatie waarin Zuid- Afrika is terechtgekomen met enerzijds de onverbiddelijke macht van blank eigenbelang en machtsoverheersing, en ander zijds de onbuigbare overtuiging van miljoenen zwarten dat recht en gerechtigheid aan hun kant is, en dat zij bereid zijn voor hun ideaal te leven, te lijden en des noods te sterven. „Zoals een ADVERTENTIE de°?e^ Gemeenten krijgen compensatie voor bijstandskosten ROTTERDAM (ANP) - Staatsse cretaris Van Amelsvoort (bin nenlandse zaken) wil de gemeen ten een blijvende compensatie geven voor een "aanmerkelijk deel" van de ten laste van de ge meenten komende bijstandskos ten. Het overleg daarover is ver gevorderd, zo deelde minister Rietkerk gisteren mee op het congres van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten. Rietkerk bestreed de opvatting, dat gemeenten bij de bezuinigin gen voor een onevenredig deel worden gepakt. Ook verzette hij zich tegen de constatering op het congres, dat het rijk zijn finan ciële nood op de gemeenten pro beert af te wentelen. De minister kondigde aan, dat hij nog dit jaar komt met voorstellen tot wijziging van het financiële toezicht op de gemeenten. Predikanten en studenten verenigen zich Teruggang machtige Griekse tragedie speelt zich dit drama af van leven en dood en van de toekomstige lots- beslissing van miljoenen men sen, zwart en wit, in steden, dor pen en velden van zonnig Zuid- Afrika". De Zuidafrikaanse predikant en ere-doctor aan de VU sprak als zijn overtuiging uit dat Zuid- Afrika zich moet voorbereiden op een lange, uitgebreide guerril lastrijd, vooral geconcentreerd in de stedelijke gebieden met toe nemende vormen van sabotage en stedelijke terreur. Als chris ten zei hij echter te hopen dat God in Zijn almacht en genade kan bewerken dat het schijnbaar onvermijdelijke toch nog verme den kan worden. In zijn lezing haalde Beyers Naudé fel uit naar diegenen in het Wes ten die tegen boycot-acties je gens Zuid-Afrika zijn, omdat de bestrijders van apartheid in het land zelf er niet om vragen. Plei ten voor sancties is in Zuid-Afri ka een levensgevaarlijke bezig heid. Beyers Naudé noemde het dan ook uiterst onbillijk om zich achter het uitblijven van die ge luiden te verschuilen. Deze week is een fusie tot stand gekomen van twee verenigingen binnen de Gereformeerde Kerken in Nederland die beide het bevor deren van een betere arbeids- en inkomensverdeling ten doel had den. De ene vereniging was opge zet door jonge predikanten do minees kunnen wel wat minder verdienen, vinden zij de ande re door gelijkgezinde studenten in de theologie (Kampen). De nieuwe vereniging, 'Samen De len' genoemd, begint met onge veer 160 leden. Voorzitter is Hans Katerberg, afkomstig uit de Kamper vereniging, secretaris is de Hilversumse predikant drs. Henk Schut. Bij de presentatie zei Hans Kater- berg: "Woorden als solidariteit en gerechtigheid kun je alleen hanteren als je zelf op weg gaat naar meer solidariteit en meer gerechtigheid. En zelfs dan past ons de grootste bescheidenheid, want wij beginnen vanuit een lu xe positie". In eigen kring voegen de leden van 'Samen Delen' de daad bij het woord door niet méér te willen verdienen dan hun beginsalaris. Factoren als grootte van de ker kelijke gemeente, leeftijd en het aantal dienstjaren mogen niet bepalend zijn voor de hoogte van het inkomen. Een twintigtal le den van de vereniging heeft al af spraken gemaakt met de eigen kerkeraad over de praktische uit werking van deze doelstelling. Vooralsnog brengen de plaatselij ke gemeenten volgens de officië le salaristabellen het predikant straktement op. De op deze ma nier vrijgekomen gelden worden in overleg met de gemeente be steed aan doelen van 'structu- reel-maatschappijvernieuwende' aard. Niet dus aan strikt-kerkelij- ke doelen. De vereniging vindt voortdurende bezinning op de huidige maat schappelijke orde noodzakelijk. Er is, volgens haar, sprake van fundamenteel verkeerde criteria LEIDEN (ANP) De stichting Boycot Outspan Actie (BOA) is bij de Raad van State in beroep gegaan tegen de beslissing van de overheid om de subsidie aan de actiegroep dit jaar te halveren. Het geschil wordt vandaag be handeld. De BOA voert sinds 1972 actie te gen de apartheid in Zuid-Afrika, en verwierf zich in 1973 landelij ke bekendheid door een campag ne die erop gericht was de Zuid afrikaanse Outspan-sinaasappel van de Nederlandse markt te ver drijven. Beroepen Hervormde Kerk: beroepan te Harderwijk H. C. Marchand On- stwedde; aangenomen naar Bad- hoevedorp-Lijnden H. Mondeel Scherpenzeel; bedankt voor Kat wijk aan Zee C. J. Sjollema Hien-Dodewaard. Gereformeerde Kerken: aangeno men naar Bakkeveen kandidaat P. J. Minnema Amsterdam. In Tholen is op 65-jarige leeftijd ds. G. Mouw, predikant van de gereformeerde gemeente, overle den. De begrafenis is morgen middag om 2 uur. Eerst was ds. Mouw hulpprediker in de Her vormde Kerk. Na 1964 diende hij achtereenvolgens de gerefor meerde gemeenten van Middel- harnis, Oudemirdum, Genemui- den en Tholen. Na een klacht van een groep van 27 gemeenteleden over 'onoorba re levenswandel' heeft de regio nale tuchtcommissie van de pro vinciale kerkvergadering van Noord-Brabant en Limburg de hervormde predikant H. Rijksen van Raamsdonk voor een half jaar geschorst. Tot februari 1981 was ds. Rijksen predikant bij de Gereformeerde Gemeenten. Ook daar gaf zijn levenswandel aan leiding tot klachten. Hij werd van zijn ambt ontheven en ging Het aantal leden van de Neder lands Gereformeerde Kerken (een afscheiding uit de jaren 60 van de vnjgemaakt-gereformeer den) is vorig jaar teruggelopen van 29.478 tot 29.301. Bovendien doet zich een zekere vergrijzing Volgens ds. G. van den Brink (Overschie) gaan er nogal wat le den naar 'pinksterachtige groe pen'. "Verder jagen onzalige twisten hier en daar verkommer de gelovigen weg". Het geruzie speelt zich onder meer afrond het Liedboek, het hardop bidden van het Onze Vader, het gezamenlijk uitspreken van de geloofsbelijdenis, het houden van slechts één kerkdienst per zondag en vrouwelijke ambtsdsragers. "We moeten die verschillen ook niet wegduwen maar vrijmoedig met elkaar bespreken", zegt ds. Van den Brink. De hervormde predikanten van Den Haag hebben in Oegstgeest een dag met elkaar gepraat over de toekomst van hun gemeente. Ruim 120 ambtsdragers deden daarna hetzelfde. Deze dagen krijgen nog een vervolg. Tussen 1962 en 1983 is het aantal her vormde lidmaten in Den Haag af genomen van 171.402 tot 54.638. Van de tegenwoordige belijden de leden is 51 procent bcf/en de 65 jaar. Het Genootschap der Vrienden (Quakers) blijft het Interkerke lijk Vredesberaad (IKV) steunen. De jaarvergadering in Zeist sprak uit, dat het IKV belangrijk is voor een grotere bewustwor ding van de gevaren van kernbe wapening. "Uitbreiding en mo dernisering van de bewapening in Nederland wijzen wij ondub belzinnig af', zo verklaren de Quakers. Tent. Aan de rand van Soweto, de zware voorstad van Johannes burg, wordt binnenkort - op ini tiatief van de evangelist Rein- hard Bonnke de grootste evan gelisatietent ter wereld ge plaatst. Er kunnen 34.000 mensen in zitten. ADVERTENTIE L/n VRIJ NEDERLAND VN opent met een overzicht van de tweedracht in de PLO. Jan Stoof constateert dat de Palestijnen ook de oorlog in Libanon van Is raël hebben verloren. Sinds de terugtocht is de PLO verspreid over verschillende landen. Ge brek aan communicatie ver sterkt de kater van Beiroet. "Het nastreven van een grotere een heid is moeilijker dan de strijd zelf'. Nol Gergoor volgde het spoor naar de man die als jongen model heeft gestaan voor "Werther Nie- land", het onvolprezen boekje van toen nog Gerard Kornelis van het Reve. Gregoor vond hem, sprak met hem en maakte daar zelf een boekje van. In VN een voorpublicatie: "Wat er ei genlijk in mijn herinnering komt is dat er aan sadisme in hem per se niets lichamelijks wasHet enige wat hij dan deed is dat hij graag zijn superioriteit, zijn intel lectuele superioriteit liet voelen en daar graag jongens mee trei terde", aldus Walter (Werther) S., inmiddels leraar in de hoofdstad. L.J. Giebels, jurist, politicoloog en planoloog, buigt zich over de vraag of de kruisraketten met be zwaarschriften kunnen worden tegengehouden. De wet op de ruimtelijke ordening blijkt voor grote vertraging te kunnen zor gen, maar het betoog van .een ruim een pagina ademt toepasse lijk de sfeer van het "nee, tenzij" en het "ja, mits". Ook in VN: Rudi van Meurs onder boeren in de regen, het derde reisverslag uit Israel, nieuwe ont wikkelingen op de redactie van Elseviers Magazine en een kleur katern met een ooggetuigever- slag uit Afghanistan. Minister Deetman (onderwijs en wetenschappen) wordt in HP af geschilderd als de grote vergeler in onderwijsland en voorzien van het imago van de dorre boekhou der. Wel bekwaam, maar rechtlij nig, of beter: hard. De schrijfster van het artikel, Emma Brunt, gaat zelfs associaties met Eich- mann ("Een overspannen asso ciatie? Ongetwijfeld, maar....") niet uit de weg, om aan te tonen dat het beleid van de ministers het slechtste in de mens doet bo vendrijven. Overigens slaagt ook Brunt er niet in het prive-bestaan van Wim Deetman bloot te legen ("....met mijn emoties heeft niemand iets te maken"). Ze polst vroegere be kenden van de minister en ka ders van de onderwijsbonden, die verre van vrolijk zijn over het beleid van de minister. Volgens de schrijfster heeft een be windsman zich zelden in zo korte tijd zo onbemind gemaakt als Deetman, waarbij zij overigens verzuimt te vermelden dat dit evenzeer werd gezegd van Deet- mans voorgangers Pais en Van Kemenade. John Jansen van Galen behandelt in zijn Weekboek het dilemma van politici en journalisten bij hun benadering van de Centrum partij: serieus nemen of nege ren? Verder besteedt Tine van Houts aandacht aan de verkie zingscampagne in Groot-Brittan- nië, waarbij zij aantekent dat Margaret Thatcher haar econo mische therapieën overal ver koopt behalve in het noord-wes ten van Engeland, waar de groot ste werkloosheid heerst. De HP is voorts gevuld met een verhaal over de Dr. Strangelove van Amerika, dr. Edward Teller, een artikel van Ton Regtien wiens jeugdherinneringen wor den geprikkeld door een bezoek aan de Boliviaanse plaats Higue- ra, waar Che Guevara werd ge dood, en een discussie tussen de Socialistiese partij en de PSP over het beleid jegens buitenlan ders. Johan Anthierens, tegenwoordig hoofdredacteur van het Vlaamse satirische weekblad De Zwijger, lijdt onder het Belgische com plex. In HN bekent hij, dat schuwheid bij het Belgische volk zit ingebakken: "Schuwheid, achterdocht, braafheid, onderda nigheid en apathie: dat zijn Bel gische verschijnselen". Hij zegt België nooit te hebben ge haat, maar er ook nooit van te hebben gehouden. "Elke vorm van vaderlandsliefde is me vreemd en ik ben ervan over tuigd dat dat ook zo zou zijn, mocht ik in een ander land wo nen. Als ik morgen naar Neder land zou verhuizen zou ik me sto ren aan die gebondenheid, dat patriottisme van de Nederlan ders". Het weekblad stelt ook vast dat de verdwijningen in Argentinië nu als een strop om de hals van de militairen hangen: "Hier en daar steekt nog een hand boven de aarde uit". En dat maakt de vroe gere "redders" van het vaderland op z'n zachtst gezegd nerveus. De biochemicus Lucas Reijnders schrijft dat er niets goeds valt te verwachten van de code die de Wereldvoedselorganisatie (FAO) bij de rijke industrielanden op tafel heeft gelegd voor de export en het gebruik van bestrijdings middelen in de Derde Wereld. Het concept is namelijk opge steld door de bestrijdingsmidde lenindustrie zelf. "De nu in dis cussie zijnde FAO-code biedt de Nederlandse overheid een uitge lezen kans krachtig het beste been voor te zetten en het voor liggende industrievoorstel te ver vangen door een bestrijdings middelencode, waar de Derde Wereld echt wat aan heeft", be- sluit Reijnders. MACA7.INE "Als Jezus nog leefde, zou het CDA wel de laatste partij zijn, die hij uit zou kiezen", aldus prof. Delf- gauw, hoogleraar filosofie aan de universiteit in Groningen. Het CDA is schijnheilig. De "c" van christelijk gaat niet samen met politieke belangen. Een getuige nispartij kan zich niet in het cen trum van de politiek plaatsen, zegt een andere CDA'er, prof. Couwenberg. Geen wonder dat er verdeeldheid in de partijgele deren heerst. Er zijn te grote ver schillen tussen roomskatholie- ken, hervormden en gerefor meerden. Het CDA is een ver gaarbak van christenen, die to taal verschillend denken. Dat komt tot uiting in het partijpro gramma: duidelijke standpunten worden vermeden, om niemand tegen de mogelijk gevoelige schenen te schoppen. Toch zal het CDA kleur moeten be kennen. De verdeeldheid, het niet-aflatende dissidentisme, doet de partij geen goed. "De CDA-karavaan trekt langzaam richting kerkhof', concludeert EM. 'De geloofwaardigheid van onze boodschap is in het ge ding", stelt de CDA-top. Maar over de manier waarop die een heid tot stand moet komen, zijn de meningen sterk verdeeld. De dissidenten de mond snoeren is niet genoeg. Ook dient zich de vraag aan "of het CDA een dui delijk evangelische partij moet blijven". Bukman en De Vries staan hier pal voor. Anderen vin den het zinvoller Water bij de wijn te doen, zodat ook niet-ker- kelijken zich tot het CDA aange trokken voelen. In navolging van Privé verdiept EM zich in de op hande zijnde vrijlating van 3-voudig moorde naar Hans van Z. In de Gronin ger Mesdag-kliniek leidt Van Z. een rustig leven in een tamelijk comfortabel ingerichte "cel". Een verslag over de langzame voorbereiding van Van Z. op zijn terugkeer in de maatschappij, voorzien van tal van nadrukkelij ke cursiveringen. Jongens en meisjes tussen de 10 en 14 jaar zijn de nieuwste doel groep, waarop banken zich en masse richten. Met wervende kreten ("Junior Blauw, Gi^jp Vijf, Juniorrekening, Piekfijn" enz), kleurrijke paketten en rela tief hoge rentes worden de jonge ren naar de banken gelokt. Het legt de banken bepaald geen windeieren. CD A-fractieleider Bert de Vries verklaart tegenover Tijd-redac- teur Gerard Driehuis te staan voor de koppeling tussen lonen en uitkeringen. De plannen van partijgenoot en staatssecretaris De Graaf zullen moeten verande ren, voor zover ze bij voorbaat uitgaan van verlaging van mini mum-inkomens. De Vries distantieert zich voorts van WD-tegenspeler Nijpels. "Het CDA heeft terecht de naam opgebouwd van een wat onbe trouwbare club. Wie aow-ers en andere belangengroepen belof ten doet waarvan je weet dat ze loos zyn krijg je dat imago, Wij moeten daarvan af en als Nijpels er winst in ziet zich dat imago aan te meten, moet hij dat zelf maar weten". Renato van Kempen snoof de lucht van stinkend slib op in Roosen burg en onthult hoe het slechte pinksterweer voorkwam, dat in de Rijnmond een epidemie van paratyfus, salmonella of een an dere ingewandenziekte is losge barsten. Een ambtenaar van Volksgezondheid is blij niet de tip. "Burgers zien vaak meer dan overheden. Het is een complete wild-west, maar ik ben niet zo'n ambtenaar bij wie het in de bu reaula verdwijnt". Verderop in de Tijd pleit Erik Jurgens voor een NAVO tegen de dioxine. Moniek Toebosch, presentatrice van vier woensdagen Holland Festival bij de VPRO, neemt het op voor de kleine kunstenaar. "De overheid geeft weet ik hoe veel miljoenen uit aan grote orkesten, maar weigert catego risch de jongeren met hun eigen cultuuruitingen een plekje in het budget te geven". Ik word zo vreselijk agressief van oeverloze glamour, dat sjiek doen, terwijl er bij anderen op futiele bedra gen wordt beknibbeld" Verder in de Tijd de ondergang van verzekeringsmaatschappij De Wereld en de opkomst van de (alternatieve) Triodosbank. Han nes Meinkema bejubelt een schilderij van de surrealist Ma- gritte in de rubriek 'wat heet mooi' en columnist Jan Mulder zit in zijn maag met een 'sympa thieke' Andre van der Louw.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 15