sa t „Den Bosch is beste ploeg" Wilander geeft McEnroe bevel koffers te pakken Basketbalteam Spanje schakelt Sowjet-Unie uit Barcelona straft Diego Maradona Zweed superieur op gravel Roland Garros Kocembova snel op 400 meter Cambuur grijpt weer naast promotie naar eredivisie Bruinenberg prolongeert nationale damesschaaktitel Veendam ontslaat Alleman DONDERDAG 2 JUNI 1983 NANTES (ANP) Spanje heeft gisteravond voor een verrassing gezorgd door in de halve finale van het Europees kampioen schap basketbal in Frankrijk favoriet de Sowjet-Unie met 95-94 te verslaan. Vanaf de eerste minuut domineerde Spanje onder leiding van de uitblinkende spelverdeler Corbolan. Na een voor sprong van 54-50 bij rust vergrootten de Spanjaarden de marge zelfs tot negen punten: 91-82. In de slotfase kwam de Sowjet- Unie dank zij een verbeten wanhoopsoffensief nog zeer dichtbij, maar met een punt voorsprong haalde Spanje het eindsignaal. Met nog tien minuten te spelen stonden voor drie spelers van elke ploeg al vier persoonlijke fouten genoteerd. Bij 80-76 was Cor bolan de eerste, die kon vertrekken, al snel gevolgd door de Sowjet-spelers Sabonis en Mysjkin. Door de grote foutenlast kon de Russische ploeg, die al dertien keer Europees kampioen is geweest, onvoldoende druk uitoefenen om Spanje nog te ach terhalen, ondanks het onzekere spel van Cordolans vervanger Solozabal. Zes seconden voor tijd schoot San Epifanio zijn ploeg naar een voorsprong van 95-92, waarna de laatste Russische score van geen belang meer was. Scores Sowjet-Unie: Sabonis 26, Jovajsja 16, Belostenny 15, Misjkin 13, Komitsjoes 12, Jeremin 8, Tarakanov 2. Scores Spanje: San Epifanio 27, Sibilio 26, Martin 14, Romay 10, Jimenez 9, Corbalan 9. Verdere uitslagen: Om de vijfde tot de achtste plaats: Israèl - Joegoslavië 99-88 (48-46). Om de negende tot en met de twaalfde plaats: Tsjechoslowakije - Griekenland 88-65 (42-42). Straffen De commissie van beroep van de internationale basketbalbond heeft gisteren de maatregelen van de FIBA, genomen naar aan leiding van het afkeurenswaardig gedrag van de teams van Joe goslavië en Italië tijdens de wedstrijd in de voorronde van het Europees kampioenschap basketbal in Limoges, bekrachtigd. Het duel tussen de olympisch kampioen Joegoslavië en de win naar van het zilver Italië (76-91) hep maandag uit op een massa le vechtpartij. De strafcommissie nam dinsdag naar aanleiding van de ongere geldheden het besluit om de Joegoslavische speler Grbovic en de Italiaanse masseur voor de duur van het toernooi te schorsen en coach Gamba (Ita>en Kicanovic (Joe) voor een wedstrijd uit te sluiten. Verder zal aan de betreffende nationale bonden een ernstige berisping worden gestuurd. Ook zal een fikse boete worden opgelegd. De hoogte daarvan zal worden bepaald tij dens een congres van de FIBA medio juni op Cyprus. PARIJS Een illusie armer en enkele boetes rijker kan John McEnroe zjjn koffers pakken en zich op weg begeven naar het volgende tennistoernooi, dat hopelijk voor hem niet op gemalen baksteen wordt gehouden. Zijn rol tijdens het toernooi om de open Franse kampioenschappen in Parijs, het officieuze wereldkampioenschap op gra- velbanen, is uitgespeeld. De linkshandige Amerikaan volgde daarmee het voorbeeld van zijn landgenoot Jimmy Connors en de Tsjechoslowaak Ivan Lendl, die een dag eerder werden uitgeschakeld. Alle drie spelers was een plaats bij de laatste vier toebe dacht. Geen van drieën maakte het waar. Protesteren helpt John McEnroe niet meer, de Zweed Mats Wilander schakelde hem uit van verdere deelneming aan 'Roland Garros'. IFoto API. OSTRAVA (ANP) - De Tsjecho- slowaakse Tatjana Kocembova heeft gisteravond bij de traditio nele wedstrijden om de "Gouden Spike" in Ostrava voor de beste wereldseizoenprestatie op de 400 meter bij de dames gezorgd. De 21-jarige atlete, die vorig jaar september bij de Europese kam pioenschappen in Athene als derde eindigde, liep de 400 meter in 49.67 seconden. Zij werd daar mee de zevende vrouw die in de geschiedenis van de atletiek on der de grens van 50 seconden kwam. Verantwoordelijk voor de vroegtij dige nederlaag was titelhouder Mats Wilander. De stoïcijnse Zweed, amper negentien jaar, won in vier sets met de cijfers 1—6, 6—2, 6—4 en 6—0. Zoals zo vaak ondervond McEnroe even wel meer hinder van zichzelf dan van zijn tegenstander. De 24-jari- ge Newyorker, die gedurende het toernooi 3350 dollar (onge veer 9000 gulden) aan boetes kreeg opgelegd wegens wange drag, begon briljant. Zijn tac tisch concept tegen de niet van de achterlijn weg te krijgen Wi lander bestond uit en regen van dropshots, afgewisseld met aan vallend spel. Wilander werd overspeeld, verloor de eerste set met 1—6 en kwam in de tweede met 1—2 achter. Van dat moment af keerden de kansen plotseling. Achteraf ver klaarde McEnroe, dat hy bij 2-1 een spier verrekte. Een verkla ring die hij daarna even snel in trok en meteen verkondigde dat het geen excuus voor zijn neder laag betekende. Merkwaardig was wel, dat hij bij de riante voorsprong ineens achterin bleef hangen en trachtte van daaruit Wilander te verslaan. De Zweed heeft juist zijn faam verworven door zijn geduld, zijn voeten werk en conditie en zijn "vast heid op de basisslagen" vanuit het achterveld en hij maakte die faam tegen McEnroe waar. Met 6-2 trok Wilander de tweede set naar zich toe. In de derde reeks leken de kansen zich ech- LEEUWARDEN (GPD) - Dankzij een 1-1-gelijkspel in het met 11.000 toe schouwers gevulde Cambuur-stadion heeft FC Den Bosch de nacompeti- tie gewonnen en daarmee zich voor volgend seizoen verzekerd van eredi visie-voetbal. „Tien jaar lang hebben we op dit moment gewacht, nu is het dan eindelijk daar", aldus een uitermate opgeluchte en blije trainer Hans Verel. Met uitzondering van het laatste kwartier was het in de Friese hoofdstad een volstrekt bloede loze wedstrijd, die door Cam buur beslist gewonnen had moe ten worden om nog in de race te blijven. Twee strafschoppen be paalden tenslotte de voor de Bra banders gunstige eindstand. In de 32ste minuut scoorde Dick Salm vanaf 11 meter, nadat Henk Veldmate rechterspits Wim van der Horst had gevloerd. Diezelf de Veldmate bracht zeven minu ten voor het einde de spanning terug door de penalty te benut ten die scheidsrechter Van Swie- ten had toegekend wegens het blokkeren van Koko Hoekstra door doelman Jan yan Grinsven. Held De Bossche doelverdediger zou overigens de held van zijn team worden, want in de tamelijk cha otische slotminuten pareerde hij met een bliksemreactie een ge vaarlijke kogel van Foeke Booij, waarna Hoekstra de bal over het doel joeg. Begrijpelijk dat de dit seizoen als invaller voor de ge blesseerde Hans van der Pluym fungerende Van Grinsven op de schouders werd genomen door zijn ploeggenoten. Oppermachtig Met het bereiken van de eredivisie is een lang gekoesterde wens van FC Den Bosch in vervulling ge gaan. In deze nacompetitie, die aanzienlijk minder spektakel bracht dan doorgaans het geval is, bleek de formatie van Verel oppermachtig. Na vier wedstrij den leidde zij al riant met 8 pun ten en alleen Cambuur kon nog een bedreiging vormen. FC VW en MW waren reeds uitgescha keld. Toekomst Vandaag gaat de trainer met het bestuur en manager van Den Bosch om de tafel zitten tenein de de toekomst de bespreken. Ondanks de financiële malaise bij Den Bosch zal het team toch de nodige versterking moeten krijgen, want Wim van der Stee- ne gaat naar DS'79, terwijl Van der Horst naar alle waarschijn lijkheid ook vertrekt, mogelijk naar SC Cambuur. „Ik hoop dat we met behulp van het Bossche bedrijfsleven een paar spelers kunnen aantrekken. In elk geval zouden we er een speler met ere divisie-ervaring bij moeten heb ben", wenste Hans Verel. Diens collega Hans de Jonge, vol gend seizoen technisch leider bij NAC, zei met opgeheven hoofd afscheid te nemen van Cambuur. „Den Bosch was in deze nacom- VENLO (ANP) - FC VW en MW hebben het elkaar'gisteravond in Venlo niet erg moeilijk ge maakt. Het was duidelijk te zien dat er voor beide elftallen niets meer op het spel stond. Er werd daardoor vrijuit gevoet bald en de 1300 toeschouwers zagen in de eerste helft een le vendige wedstrijd waarbij FC VW wel een licht veldover- wicht had maar MW toch de betere kansen kreeg. In de 25ste minuut knalde Van Marwijk hard tegen de paal maar dit was maar uitstel van executie want in de 41ste minuut kon Jean Maas met een goede kopbal 0-1 scoren. Na rust was de fut eruit bij FC VW en de Venlonaren hadden geluk dat MW ziéh ook niet erg wilde inspannen. Hierdoor bleef het in de tweede helft nog maar bij een treffer van Massot na goed voorbereidend werk van Adam: 0-2. petitie gewoon de betere. De ploeg had maar erg weinig kan sen nodig om te scoren en boven dien stond er een fantastische keeper onder de lat", aldus De Jonge. Henk Veldmate poogt namens Cambuur de defensie van FC Den Bosch i teruggekomen Roger Schouwenaar (rechts) blokkeert zijn schot. verlegenheid te brengen, i BARCELONA (GPD) - Ook slechte tradities worden bij het machtige FC Barcelona trouw in ere gehouden. Aan de voor avond van de Spaanse bekerfinale van komende taterdag is het zoveelste conflict uitgebroken, dit keer met als middel punt Diego Armanda Maradona. Dinsdagnacht maakte het Barcelona-bestuur via een communique bekend disciplinaire acties tegen de Argentijnse speler te zullen ondernemen. Aanleiding voor deze nieuwe confrontatie tussen bestuur en een van de selectiespelers vormde een aantal weinig vleiende uit- latingen van Maradona aan bet adres van voorzitter Nunez en de rest van het bestuur. De Argentijnse vedette reageerde in ongekend felle bewoordingen, nadat voorzitter Nunez zijn twee sterspelers, Maradona en Schuster, verboden had acte de presence te geven bij de afscbeidswedstrijd van Paul Breitner. Paspoort Nunez stuurde Maradona van bet kastje naar de muur bij diens verzoek om een gesprek, dreigde dat beiden als sanctie niet aan de cupfinale mee zouden mogen doen als ze bet toch zou den wagen op eigen houtje naar München te vertrekken, en hield zelfs Maradona's paspoort in, om het hem letterlijk on mogelijk te maken toch Spanje te verlaten. „Als ik op deze manier behandeld word, bent ik de grootste re bel ter wereld", fulmineerde de Argentijnse ster. „Ik laat me niet koeieneren, noch door Nuneznoch door het stelletje ver klikkers uit zijn directe omgeving". MIJDRECHT (ANP) - Carla Brui nenberg heeft haar titel bij het nationale dames-schaakkam pioenschap geprolongeerd. Dit keer met nog meer overtuiging dan het vorige jaar, zodat zij zon der enige reserve de beste schaakster van Nederland ge noemd kan worden. Bruinenberg versloeg Ada van der Giessen, de enige die de race met haar had volgehouden. Een klei ne psychologische zet bij deze beslissende partij was het onge bruikelijke remise-aanbod dat Bruinenberg al op de eerste zet deed. Van der Giessen kon hier op niet met goed fatsoen ingaan omdat zij zich had voorgenomen hoe dan ook op winst te spelen. Vlot Al snel nam Bruinenberg, met zwart, het initiatief over en won vervolgens in vlotte stijl. Er moet nog een ronde worden gespeeld. Bruinenberg mag dan onbereik baar zijn, om de tweede en derde plaats wordt nog verwoed gestre den. De jeugdspeelsters De De uitslagen van de twaalfde ronde: Pluymert-P. Cameron Vi-'A; Van der Mije-Harmsen 1-0; Van der Giessen- Bruinenberg 0-1; Nagel-De Greef 0-1; Vogel-De Kleuver 0-1; Drewes-A. Ca meron 1-0; Belle-Stade 1-0. Na twaalf ronden is de stand: 1. Bruinenberg 9 punten; 2. Van der Giessen, Van der Mjje en De Greef 7V4; 5. Drewes, Pluymert en Belle 7; 8. P. Cameron 6; 9. Stada en Nagel 5'/z; 11. Harmsen 4'A; 12. A. Cameron 4; 13. De Kleuver 3V4; 14. Vogel 2Vi. ter weer ten goede te keren van McEnroe, die met 4-2 voor kwam en zelf mocht serveren. Net als bij de stand 6-1 2—1' klapte de Amerikaan plotseling ineen. Hij verloor zijn fantasie, variatievermogen en 23 punten op rij: 4—6. In de laatste set kwam daar een gemis aan con centratie bij. McEnroe won geen game meer: 0-6. De Amerikanen zullen opnieuw een jaar moeten wachten, voordat Tony Trabert een mogelijke opvolger zal krij gen. Trabert was in 1955 de laat ste speler uit de Verenigde Sta ten, die in Parijs zegevierde. De vierde halve finalist in het here nenkelspel is gisteravond niet bekend geworden. Het duel tus sen de gravelspecialisten Jose Higueras uit Spanje en de Argen tijn Guillermo Villas moest we gens de invallende duisternis bij de stand 6-2, 6-7, 6-1, 4-6, 2-1 en 15-0 in het voordeel van Hi gueras worden gestaakt en wordt vandaag voortgezet. De partij moest twee keer wegens regen worden onderbroken. Jeugd De Nederlandse jeugd doet het op Roland Garros beter dan de se nioren. De pas vijftienjarige Hel las ter Riet zorgde gisteren voor de grootste surprise. De Neder landse jeugdkampioene versloeg in twee sets de als vierde geplaat ste Frangaise Nicole Herreman en bereikte daardoor de derde ronde. Eerder waren Judith War- ringa en Yvette Flu zover geko men. Digna Ketelaar redde het niet. Zij ging eervol ten onder te gen de als zevende gerangschik te Barbara Randall uit Australië. De cijfers waren 4-6, 6-7. Judith Warringa kwalificeerde zich voor de derde ronde van het ju- niorentoernooi om de open Fran se tennistitels. Ze versloeg de Australische Staunton met 7—6 en 6-3. Ook Yvette Flu plaatste zich voor de derde ronde, door een zege met 6-4, 6-4 op de Westduitse Wiser. Uitslagen: Damesjunioren, tweede ronde: Judith Warringa (Ned) Staunton (Aus) 7-6, 6-3; Yvette Flu (Ned) - Wiser (WD1) 6-4,6-4; Barbara Randall (Aus) - Digna Ketelaar (Ned) 6—4, 7—6; Hellas ter Riet (Ned) - Nicole Herreman (Fra) 7-5, 6-4. Damesdubbel, kwartfinales: Fairbank/Reynolds (ZAfTVSt) - Mascarin/Moulton (VS) 6-1,4-6, 6—3; Durie/Hobbs (GBR) Koh- de/Pfaff (WD1) 6-4, 6-1. GRONINGEN (GPD) - Sportclub Veendam heeft het contract met trainer Hans Alleman voortijdig beëindigd. Alleman, die nog een verbintenis had tot 1 juli 1984, gaat al een jaar eerder bij de Gro ninger voetbalstichting weg. Gebrek aan communicatie en dis cipline binnen het elftal worden als argumenten aangevoerd voor de breuk tussen de oefenmees- ter, die al geruime tyd met ziek teverlof is, en SC Veendam. Alleman is niet bereid commentaar te geven op de beëindiging van het dienstverband, dat voor SC Veendam geen financiële conse quenties zal hebben. Wie opvol ger van Alleman wordt, is nog niet bekend. Kandidaat is bu SW vertrokken Nol de Ruiter.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 13