c Cacao-industrie 10 jaar vooruit Premie op investeren helpt niet kort zakelijk marktberichten "Aanval op gemeente tarieven overdreven" Benzine weer duurder Oorspronglanden op afstand Krupp Stahl wil 9000 banen kwijt Doorbraak stukgoed over korter werken Jeugd wantrouwt STER Beurs Amsterdam DONDERDAG 2 JUNI 1983 Vakantie Het Nationaal Bureau voor Toeris me (NBT) verwacht dit jaar een stijging van het aantal binnen landse vakanties tussen de 300.000 en 500.000. Bezuinigin gen door de consument zijn de belangrijkste oorzaak. Dit blijkt volgens het NBT uit het perma nente NRIT-Interacht vakantie- onderzoek. Het totaal aantal vakanties, dat in de maanden ju ni, juli en augustus in eigen land wordt doorgebracht komt dit jaar uit op ruim 4,3 miljoen. De voorstelling van het NBT houdt geen rekening met uitzonderlijk slecht weer. Sparen Het spaartegoed van alle Nederlan ders tezamen is gedurende het eerste kwartaal van dit jaar met 600 miljoen gulden afgenomen tot 134 miljard gulden. In dezelf de periode in 1982 was er nog een toeneming van 3,5 miljard. Dit heeft het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) bekend ge maakt. De daling werd eind vo rig jaar al ingezet. Samen met het laatste kwartaal van '82 liep het spaartegoed tot en met maart dit jaar met 1,8 miljard gulden terug. De spaarders legden de eerste drie maanden van 1983 in totaal 15,6 miljard gulden in. Daar stond tegenover, dat er ook 17,5 miljard werd opgenomen. Elsevier—NDU Elsevier-NDU is met de Ameri kaanse uitgever Miller Freeman Publications in San Francisco overeengekomen om twee bla den op het gebied van medische produktinformatie over te ne men. Het gaat om International Hospital Equipment en Clinical Laboratory International, die elk zesmaal per jaar over de gehele wereld worden verspreid op ba sis van controlled circulation (een blad, dat aan een doelgroep gratis wordt toegezonden), aldus Elsevier—NDU. Mitsubishi Mitsubishi Motor Corporation, vierde op de ranglijst van Japan se autofabrikanten, heeft in het op 31 maart afgesloten boekjaar een winst behaald van 49 miljoen dollar, vier procent minder dan in het voorgaande boekjaar, zo is woensdag bekendgemaakt. De omzet bedroeg 4,46 miljard dol lar, 1,9 procent minder. De binnenlandse verkoop van mo torvoertuigen kwam uit op 466.000 stuks tegen 534.000 stuks in het voorgaande boekjaar. In het buitenland ging de verkoop achteruit van 624.600 tot 566.900 stuks. Mitsubishi verwacht dat zich in het lopende boekjaar een winststijging zal voordoen van 10,2 procent en een toeneming van de omzet van 2,6 procent. Importbeperking Is raël De Israëlische regering heeft be sloten maatregelen te nemen te gen de voortdurende toeneming van het tekort op de handelsba lans van Israël. Een daarvan is dat bij import van 311 artikelen, hoofdzakelijk duurzame ver- bruiksgoederen, voortaan vijf tien procent van de waarde op een geblokkeerde rekening moet worden gestort. Het bedrag kan pas na een halfjaar worden opgenomen. Er wordt geen rente over vergoed en even min wordt compensatie voor de inflatie geboden. De maatregel is woensdag onmiddellijk in wer king getreden. Minister van han del en industrie Gideon Patt hoopt op deze manier het tot vier miljard dollar aangegroeide te kort op de handelsbalans belang rijk te kunnen verkleinen. GROENTEVEILING KATWIJK AAN DEN RIJN, van 1 juni. Andijvie per kg 2,02-2,14; bospeen II 1,99-2,16; waspeen AI per kist 20- 30,70; All 6,50-17,20; BI 25-32,50; Bil 3,20-4,70; Cl 5,30-14,70; CII 1,80-9,70. Aanvoer: 226 V2 ton. Prei A per kg 0,97-1,25; radijs (bos) 0,18; rabarber 0,49; sla (natuur) 0,45-0,48; uien per kg 0,14-0,24; peterselie (krul) 0,78-1,06. Economie DEN HAAG (ANP) - Staatssecre taris Van Amelsvoort van bin nenlandse zaken vindt dat de Consumentenbond een verte kend beeld schetst met de aanval op een aantal tarieven en belas tingen van gemeenten en water schappen. De bewindsman zegt dit in een brief aan de bond naar aanleiding van het dit vooijaar gepresenteerde actiepakket te gen de aanslagen. In het eindrapport van de actie prijsalarm concludeert de consu mentenbond dat in de overheids sector nogal gemakkelijk met ontheffingen wordt omgespron gen. De bond ging onder meer bij 150 gemeenten na wat zij hun inwoners in rekening brengen voor gemeentelijke diensten zo als vuilnisophaal, uittreksel be volkingsregister, paspoort, trou werij en begrafenis. Dat er bij de consumentenbond veel telefonische meldingen bin nenkomen over tariefsverhogin gen van de overheid, vindt de staatssecretaris begrijpelijk. In ons land worden namelijk grote aantallen aanslagen verstuurd, bij voorbeeld meer dan negen miljoen per jaar aan onroerend- goedbelastingen. Het aantal mel dingen op zich is dus relatief niet groot, zo zegt Van Amelsvoort. Uit het rapport blijkt dat het groot ste deel van de 2100 klachten over onroerend-goedbelastingen betrekking had op het tijdstip van vaststelling van de waarde van het onroerend goed in relatie tot het moment waarop de belas ting wordt geheven. Dit betekent dat er op voorlichtingsgebied meer werk aan de winkel is. Een oorzaak zou kunnen zijn dat er een vastgestelde heffingsmaat staf voor ten hoogste vijf jaar geldt. Van Amelsvoort is het niet met de consumentenbond eens dat er reden is tot zorg. Hij merkt op dat er met betrekking tot de on roerend-goedbelastingen voor namelijk sprake is van onbegrip. Van feitelijke onjuistheden is niet gebleken. Slechts een zeer klein aantal meldingen heeft be trekking op gemeentelijke belas tingen. ROTTERDAM (ANP) - Super- en normale benzine worden morgen duurder. De prijs van super gaat met 2,4 cent per li ter omhoog, die van normale benzine stijgt met 1,8 cent per liter. Ook diesel- en huis brandolie ondergaan een prijsstijging: 1,2 cent per li ter. De prijsverhogingen zijn een gevolg van de sterke dollar en de ontwikkelingen op de internationale produkten- markt, zo heeft een aantal oliemaatschappijen meege deeld. In ohekringen is de verwachting dat de prijsaan passing algemeen is en dus ook door de vrije pomphou ders zal worden gevolgd. In een aantal gevallen gaat de verhoging zaterdag in. Een liter super bij een zelftank- station zal ongeveer 168,8 cent kosten, voor een liter normaal wordt de prijs 164,6 cent. Bij bediende stations ligt de prijs ongeveer zes cent hoger. Een liter dieselolie gaat ongeveer 111 cent kos ten. ZAANDIJK (GPD/ANP) - Cacaofabriek De Zaan in Koog aan de Zaan denkt zijn voor sprong op oorspronglanden als Brazilië, Maleisië en Westafrikaanse producenten van cacaobonen voor tien jaar te hebben veilig gesteld. Hoog-technologische proces technieken moeten de positie van Nederland als vooraanstaand cacao-industrieland waarborgen, nu de produktielanden met overheidssteun zelf de verwerking ter hand nemen. Dat is gisteren meegedeeld door de directie van De Zaan bij de ope- ning van een nieuwe branderij malerij door minister Braks van landbouw en visserij. Met deze fabriek, waarin 25 miljoen gul den werd geinvesteerd, beschikt Cacao De Zaan over de grootste verwerkingseenheid van cacao bonen ter wereld, voor de pro- duktie van cacaopoeder en caca oboter. De Nederlandse cacao- industrie biedt werk aan 3000 mensen. Jaarlijks worden hier 148.000 ton cacaobonen ver werkt, waarvan 45 procent bij "Cacao De Zaan. De fabriek heeft een omzet van 500 miljoen gul den en is eigendom van het Ame rikaanse voedingsconcern W.R. Grace. President-directeur ir. W. B. van BOCHUM (DPA) - Bij de West- duitse staalondememing Krupp Stahl AG zal eind dit jaar een- kwart van het aantal personeels leden dat er driejaar geleden was zijn verdwenen. De onderne ming heeft dan nog 31.300 man in dienst. Het sociale plan dat tot eind 1985 loopt voorziet in de vermindering van nog eens twee duizend arbeidsplaatsen. Krupp heeft dan met behulp van dat so ciale plan negenduizend arbeids plaatsen afgestoten en via indivi duele regelingen drieduizend. Het sociale plan kost Krupp, inclu sief de nodige toevoegingen aan de pensioenreserves, 600 miljoen mark, waarvan vorig jaar 100 mil joen mark werd uitgegeven. De onderneming acht het redelijk dat de kosten voor de helft door de overheid worden gedragen. Het afgelopen jaar is voor Krupp Stahl niet makkelijk geweest. De produktie van ruwstaal vermin derde van 4,93 miljoen tot 3,99 miljoen ton. Een achteruitgang van 1,57 miljoen tot 1,33 miljoen ton was er bij de produktie van edelstaal. De concernomzet zak te van zes miljard tot 5,8 miljard mark en het aandeel van edel staal daarin verminderde van 47 tot 46 procent. Het exportaan deel in de omzet ging van 28 naar 29 procent. Bergen van de De Zaan deelde mee, dat met de nieuwe fabriek een capaciteitsverhoging van tien procent wordt bereikt bij verbeterde werkomstandighe den. Bij Cacao De Zaan worden cacaobonen verwerkt tot boter Nederlander at 3,8 kilo aan chocola AMSTERDAM (ANP) - Het verbruik van cacaobonen in ons land heeft vorig jaar een record te zien gegeven. Het verbruik van chocolade-arti kelen per hoofd van de bevol king steeg iets van 3,7 tot 3,8 kilo. In vergelijking met an dere Europese landen is dit echter nog steeds zeer laag. In West-Duitsland bedraagt het verbruik 6,5 in België 6 en in Zwitserland zelfs 10 kilo. Dit blijkt uit het jaarverslag van de Nederlandse Cacao en Cacaoproducten Vereniging. De vermalingen van cacaobo nen in Nederland die sinds 1979 een sterk stijgende lijn te zien hebben gegeven zijn ook vorig jaar fors gestegen. In ons land werden 150.000 ton cacaobonen ingevoerd ter waarde van f915 min. De invoer van halffabrikaten be droeg 40.000 ton ter waarde van f 300 min. Van de ingevoerde produkten werd verreweg het grootste deel in de vorm van half- en eindfabrikaten uitgevoerd. De uitvoer van cacaoboter had een waarde van f750 min, die van cacaopoeder f214 min. Hiermee is Neder land de grootste exporteur van cacaoboter, cacaopoeder en chocoladeprodukten. Op grond van de grote cacaobo- nenvoorraden zijn de prijzen vorig jaar verder gedaald. De steunaankopen van de Inter nationale Cacao Organisatie in 1981 hadden nauwelijks in vloed op de prijzen van caca obonen zodat ernstige twijfel ontstond over de effectiviteit van het bufferstock-mecha- nisme. Omdat de financiële reserves vrijwel uitgeput zijn is van verdere steunoperaties afgezien. Thans wordt ver wacht dat in 1983 voor het eerst sinds zes jaar het ver bruik de produktie zal over treffen. en poeder, basisprodukten voor industriële afnemers in de cho colade- en levensmiddelenindus trie. Circa 85 procent van de pro duktie wordt geëxporteerd. In deze nieuwe branderij-malerij vindt het belangrijkste deel van het produktieproces plaats, waarbij smaak, kleur en kwali teit van de cacaopoeder wordt bepaald. Vrijwel het hele produktieproces is thans geautomatiseerd. Derhalve vindt er bij de huidige perso neelsbezetting van circa 470 mensen door interne omscholing geen directe uitbreiding van de werkzaaheden plaats. Doordat van de totale investering van 25 miljoen gulden 80 procent in Ne derland is besteed, is er tijdens de bouw voor 250 manjaren aan werkgelegenheid geschapen. Volgens Van Bergen kampt de Ne derlandse cacao-industrie niet al leen concurrentie vanuit de oor spronglanden, maar ook vanuit West-Berlijn, dat belangrijke subsidies van de Westduitse re gering zou krijgen om industrie aan te trekken. Van Bergen sprak in dit verband 1 rentievervalsing. Honderdste verjaardag DEN HAAG (ANP) - De ANWB zal zich dit jaar, waar in Nederlands grootste ver eniging met ruim twee mil joen leden het honderdjarig bestaan viert, richten op de problematiek van de vrije tijd. Dit maakte voorzitter ir. F. H. van der Linde van Sprank- huizen gisteren bekend tij dens de feestelijke viering van het ANWB-jubileum in de Ridderzaal op het Binnen hof in Den Haag in aanwezig heid van koningin Beatrix. Op de foto; Van der Linde over handigt de koningin twee herinneringen aan 100 jaar ANWB, een jubileumboek en een penning. HAARLEM (ANP) - Steeds meer jeugdige kijkers en luisteraars staan kritisch tegenover de STER-reclame op radio en televisie. Dat blijkt uit een groeiende stroom klachten van deze groep alsmede uit een groeiend aantal verzoeken voor toezending van het boekje waarin de voorschriften staan vermeld waaraan etherreclame moet voldoen. Dit blijkt uit het jaarverslag over 1982 van de Reclameraad dat onlangs is verschenen. Naar aanleiding van deze ontwikkeling besloot de raad dat ook minderja rigen die een serieuze klacht indienen, zonder formele beperkingen recht hebben op een normale procedure. Meer moeite heeft de Recla meraad met een situatie waarin "onderwijsgevenden klassen vol leer lingen klachten laten indienen". In totaal werden in vorig jaar 972 televisiespots aangeboden en 1669 ra dio-boodschappen. Daarvan werden respectievelijk drie en negen door de STER afgewezen. ROTTERDAM (ANP) - Werkge vers en werknemers in de Rotter damse haven lijken op weg naar overeenstemming over een ar beidstijdverkorting van 10 pro cent in de stukgoedsector, waar door 300 tot 350 arbeidsplaatsen behouden kunnen blijven. Van werkgeverszijde is gistermid dag na afloop van cao-besprekin gen betrekkelijk positief gerea geerd op een voorstel van de Ver- voersbond FNV betreffende 10 procent arbeidstijdverkorting. "Wij zullen dit voorstel construc tief beoordelen", aldus werkge versonderhandelaar Heemskerk. Morgen zullen de werkgevers een eindoordeel geven'over het FNV-voorstel. Tot nu toe liepen besprekingen over 10 procent arbeidstijdver korting in het stukgoed vast op de financiering ervan. De finan- cieringsvoorstellen die de Ver- voersbond nu verrassenderwijs heeft gedaan, lijken acceptabel voor de werkgevers. Het bereiken van een akkoord over arbeidstijdverkorting betekent nog niet dat er geen gedwongen ontslagen hoeven te vallen in het stukgoed van de Rotterdamse haven. De werkgevers zijn van oordeel dat er een overcompleet is van minstens vijfhonderd Het FNV-voorstel is voor de werk gevers in de Rotterdamse haven bespreekbaar omdat het vrijwel voldoet aan hun eis dat arbeids tijdverkorting "kostenneutraal" gefinancierd moet worden (het moet de werkgevers geen geld kosten). Belangrijkste element van het voorstel is dat het ver plichte overwerk op een zaterdag per drie weken (de zogenoemde "klos-zaterdag") wordt inge bouwd via roosters in de werk week. Voorts wordt een aantal toeslagen, verbonden aan het overwerk, in de maandsalarissen ingebouwd. Als gevolg hiervan ontstaat een arbeidstijdverkorting van onge veer 4 uur gemiddeld per week. De arbeidstijdverkorting wordt verder gefinancierd door inleve ring van een half procent vakan tiegeld voor de werknemers en via een aantal kleine technische aanpassingen in de cao. Verder wordt in het voorstel van de Ver- voersbond FNV rekening gehou den met een produktiviteitsstij- ging van twee procent. Volgens de FNV-onderhandelaar Kees Voormeulen zullen de stuk- goedwerkers voor de arbeidstijd verkorting van 10 procent onge veer 4 procent van hun netto loon moeten inleveren. Hij denkt dat de achterban met een derge lijke oplossing genoegen kan ne men. Leidenaar Vermeend in proefschrift: LEIDEN (ANP) - De ruim zeven miljard gul den investeringspremies, die de overheid jaarlijks, in het belang van de werkgelegen heid, ter beschikking stelt om bedrijven aan te zetten tot extra investeringen, hebben weinig effect. Ondernemers baseren hun in vesteringsbeslissingen vooral op winst- en afzetverwachtingen Investeringspremies en ook belastingfacilitei- ten spelen bij de vraag of al dan niet zal wor den geïnvesteerd een ondergeschikte rol. De meeste investeringsplannen zouden ook zijn uitgevoerd zonder de overheidspremies. Dit concludeert mr. W. Vermeend, die van daag in Leiden promoveert tot doctor in de rechtsgeleerdheid, in een proefschrift over de effecten van investeringspremies in het kader van de Wet Investeringsrekening (WIR) en van belastingfaciliteiten op het in vesteringsgedrag van bedrijven. Wel signaleert Vermeend dat veel bedrijven behoefte hebben gekregen aan premies en faciliteiten. Niet zo zeer als stimulans voor extra investeringen, maar wel ter verlichting van hun financieringsproblemen. Vermeend stelt verder dat de becijferingen van het centraal planbureau over de werkge legenheidseffecten niet deugen. De effecten zijn volgens Vermeend te hoog ingeschat. AANDELEN binnenland doorlopend Noteringen van donderdag 2 juni 1983 (tot 12:29 uur) begemann btycMOOO c X)00B 1250 00B 206 00 205.00 westingh. 48 10 4i beleggingsinst. OBLIGATIES staatsleningen parallelmarkt officieel toegelaten 270000 251000 indices e.d. indices (a.n.p.-c.b.s) obl.lndex/eff.rend.(c.b.s.) Spaanse peseta (100) VERKLARING DER TEKENS NG ottoéle not geschorst Beursoverzicht LICHT VERDEELDE MARKT ming te zien en mede door de per saldo geringe koersverschillen op de Amerikaanse beurs, bleven gro te schommelingen uit. De belang stelling om zaken te doen werd zeer matig genoemd. De omzet in Nederlandse aande len daalde gisteren tot 168 min, lagen n op de obliga- prijshoudende het rendement De gend iets lager met verliezen uit eenlopend tot krap f 0,50 Alleen Philips trok f 0,20 aan Kon Olie begon f 0.40 lager op I119.20 en tijdens de beurs kwam de notering onder de f 119 te liggen. De banken waren in herstel met een winst van f 5 voor de ABN De verzekeringen waren verdeeld, waarbij Amev 2 verloor en de hy potheekbanken trokken vandaag iets aan Zwak lag KLM met een verlies van 13. Heineken lag ook iets lager en de scheepvaart brok kelde m lichte mate af. De uitgevers gaven een goed pri|S- houdende stemming te zien en de bouw was licht verdeeld

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 11