YS: weer meer SS-20's geteld k Syrië bemiddelt bij PLO-ruzie Frankrijk door staking zonder gas en licht Massamoord in Oeganda Weinberger pessimistisch over akkoord Kerk fel over abortusbeleid Spaans kabinet V-raad veroordeelt bezetting Namibië Huichelarij in DDR rond pacifisten Poolse CP eist meer discipline Luikse mars op Brussel zonder rellen Zo iC\N/\es nva t WOENSDAG 1 JUNI 1983 PARIJS - Het personeel van de Franse staatsgas- en lichtbedrij- ven is zo boos, dat ze gisteren drie uur lang gas en licht hebben afgesloten. Warenhuizen moes ten uit angst voor diefstal slui ten, tandartsen stonden met de machteloze boor in de hand, in de diepvrieskasten steeg de tem peratuur. De boosheid van het EDF-GDF- door Rudolph Bakker personeel werd geregisseerd door de communistische vak bond CGT en deze kreeg schoor voetend steun van de socialisti sche GFDT. Het thema waarom alles ging, was al te pijnlijk: de eigen socialistisch-communisti- sche regering wil beginnen met het afschaffen van privileges. En al sinds '45 stoken de employés Buitenland van de EDF-GDF zo goed als gra tis. wat het bedrijf alleen afgelo pen jaar al twee miljard francs aan inkomsten scheelde op een tekort dat toch al 10,4 miljard be loopt. Alleen al op het eerste signaal dat de directie over afbouw van de privileges wilde praten, steeg de woede bij de vakbonden ten top. Van de 123.000 man persneel is 80 procent bij een van de drie grote bonden aangesloten. De leiding van de bonden kreeg het er overigens wel warm van, toen ze moest uitleggen waarom haar leden niet net als iedere andere Fransman moesten worden be schouwd, in een periode waarin de eigen regering iedere dag weer een beroep doet op nationa le solidariteit. Iedere gesalarieerde van de EDF- GDF heeft recht op een eerste moot van 1400 KiloWatt hele maal voor niets, welke moot dan nog groter wordt als het om een gezin en kinderen gaat. Met deze eerste moot stookt men ruim vijf maanden gratis. Vervolgens wordt een symbolisch tarief van vier centimes geheven, terwijl het officiële tarief 45 centimes bedraagt. Geen wonder datje ten huize van het EDF-GDF-perso- neel voortdurend smelt van de hitte, opgewekt door middel van de voor een gewone sterveling onbetaalbare elektriciteit. Ieder jaar opnieuw maakte de Franse rekenkamer bezwaren te gen deze gang van zaken, maar niemand durfde er iets aan te doen. KAMPALA (AP) - Opstandelin gen hebben vorige week vrijdag ten noorden van de Oegandese hoofdstad Kampala een vluchte lingenkamp aangevallen en naar - schatting 110 mensen vermoord, onder wie vrouwen en kinderen, aldus heeft de krant Munno gis teren bekend gemaakt. Het kamp werd aangevallen nadat soldaten van het regeringsleger die verwachtten dat zij door an dere troepen zouden worden af gelost, het gebied hadden verla ten. De nieuwe troepen zijn ech ter nooit aangekomen, vernam de krant van overlevenden. In het verleden heeft het nationale verzetsleger, een guerrilla-orga nisatie, dorpsbewoners en vluch telingen met rust gelaten. Waar schijnlijk hebben de guerrilla strijders het kamp aangevallen omdat zij dachten dat de vluchte lingen samenwerkten met het re geringsleger, aldus Munno. Peru heeft plan tegen guerrilla Hij zei dat de Navo door zal gaan met de plaatsing van kruis- en Pershing-2-raketten vanaf eind dit jaar als de lopende onderhan delingen met Moskou over be perking van het aantal middel- lange-afstandsraketten misluk ken. Ofschoon hij de kans op een akkoord niet uitsloot liet hij zich daar weinig optimistisch over uit. Ik hoop dat er een akkoord komt overeenkomstig de door president Reagan omschreven voorwaarden. "Maar elke ge plaatste raket kan worden terug getrokken", een uitspraak die er op wijst dat hij niet gelooft in een akkoord voor eind dit jaar. De Bondsrepubliek en de Verenig de Staten zijn het "volledig" met elkaar eens wat betreft veilig heidskwesties en hun streven de pogingen van de Sowjet-Unie te weerstaan om verdeeldheid te zaaien in de NAVO, aan de voor avond van de bijeenkomst van de Navo-ministers van defensie, vandaag en morgen, in Brussel. Dit zeiden Weinberger en zijn Westduitse collega, Manfred Woerner. Volgens Weinberger en Woerner liggen de produktie van de kruis en Pershing-2-raketten alsmede de voorbereidingen voor de eventuele plaatsing van Navo-ra- ketten op schema. Van Moskou's opstelling bij de onderhandelin gen in Genève zal het. afhangen of de raketten zullen worden ge plaatst en hoeveel. LIMA (Reuter/UPI/AFP) - De re gering van Peru, die het afgelo pen weekeinde werd verrast door guerrilla-acties in Lima, stelt een nationaal veiligheids plan op om de guerrillabeweging Sendero Luminoso in de bergen van de Andes te bestrijden. Dit heeft de minister van binnen landse zaken, Luis Percovich, gisteren meegedeeld. Percovich noemde de voor zestig dagen uitgeroepen noodtoestand een eerste stap van dit veilig heidsplan, dat de vrede in het land moet verzekeren. De Peru viaanse minister kondigde krachtige maatregelen aan tegen centra van guerrilla-activiteit van de maoïstische beweging Sendero Luminoso. De politie zoekt in kringen van deze bewe ging de daders van een serie aan slagen die het afgelopen week einde tegen het elektriciteitsnet van de hoofdstad Lima werd ge pleegd. Langste bos Een Antwerpse milieu-actie groep, die zich de "groene fietsers" noemt, heeft er bij de Belgische minister van openbare werken, Louis Oli vier, op aangedrongen tussen Antwerpen en Brussel "het langste en smalste bos ter we reld" aan te leggen. De actie groep vindt dat dit bos moet komen op de zeer brede mid denberm van de autoweg E- 10 tussen Antwerpen en Brussel. Ariane De herhaaldelijk uitgestelde lancering van de Europese draagraket Ariane L-6 is nu bepaald op 16 juni. Dit heeft het Europees ruimteagent schap in Parijs bekendge maakt. De raket, waarvan de ontwikkeling wordt gefinan cierd door twaalf landen die lid zijn van de Europese ruimteorganisatie ESA, zal twee communicatiesatellie ten in de ruimte brengen. De lancering wordt de eerste sinds vorig jaar september, toen Ariane L-5 als gevolg van een defect aan een brand- stofpomp in zee stortte. Thatcher: dood straf invoeren LONDEN (AFP) - Margaret Thatcher, de Britse premier, heeft gisteravond verklaard dat zij voor herinvoering van de doodstraf is. Gevraagd tijdens een uitzen ding van het BBC-program- ma Panorama of haar rege ring, als ze de verkiezingen wint, bij wet herinvoering van de doodstraf zal voorstel len, antwoordde de premier: "Ja wel zeker zouden we dat moeten doen. Ik heb altijd voor de doodstraf gestemd". Mevrouw Thatcher verklaar de dat moord met de dood straf bestraft zou moeten kunnen worden en dat de rechter over de toepassing zou moeten besluiten. BONN (UPI/AFP) - De Sowjet-Unie heeft haar aantal SS-20-kernraketten met negen vergroot tot 360. Dit bewijst dat de Russen vastbesloten zijn het monopolie op dit gebied te handhaven en een overwicht te behouden, aldus de Amerikaanse minister van defensie, Caspar Weinberger op een persconferentie ter afsluiting van een twee daags bezoek aan de Bondsrepubliek. MADRID - De Spaanse roomska- tholieke kerk heeft gisteren- on miskenbaar blijk gegeven van haar ongenoegen met de huidige socialistische regering en haar beleid. De kardinaal van Toledo, mgr. Marcello Gonzalez Martin, verklaarde de socialistische mi nister van justitie, Fernando Le- desma, tot persona non grata bij de herdenking van het feest van Corpus Christi, dat traditioneel door de dienstdoende minister van justitie wordt voorgezeten. De afwijzing van de minister door de kardinaal van Toledo (de be langrijkste kerkelijke hoogwaar digheidsbekleder in Spanje en een aartsconservatief) betekent een regelrechte veroordeling van Ledesma, vanwege diens aan deel in het vorige week door het Spaanse parlement behandelde abortusvoorstel. Het is niet de eerste keer dat mgr. Gonzalez Martin openlijk stel- de roomskatholieke kerk verre van vriendschappelijk zijn. De hervorming van de universiteit en het stimuleren van het open baar onderwijs zijn, naast de abortus, de belangrijkste facto ren die hiertoe hebben geleid. De Spaanse prelaten zijn namelijk bang, dat de vernieuwingen in het onderwijs de hegemonie van ling neemt tegen ministers. Twee jaar geleden kreeg de toenmalige minister van justitie, Fernandez Ordonez, van dezelfde kardinaal te horen dat op zijn aanwezig heid in Toledo bij het Corpus Christi geen prijs werd gesteld. Fernandez Ordonez was de op steller van de echtscheidingswet, die in de zomer van 1981 werd aangenomen. Het incident in Toledo is een eerste indicatie dat de relaties tussen de regering van Felipe Gonzalez en Weinberger wilde niet verder uit weiden over produktie en plaat sing maar liet doorschemeren dat de eerste van de 108 te plaat sen Pershing-2-raketten vanaf eind dit jaar in de Bondsrepu bliek zullen worden gestatio neerd. In antwoord op vragen of de Navo meer raketten dan nu is voorgenomen zal plaatsen als Moskou als tegenmaatregel meer SS-20-raketten gaat plaatsen, zei Weinberger dat de Navo dat niet van plan was. "Het Russische dreigement iets te doen wat ze sinds 1979 doen heeft geen betekenis.... de tegen maatregel heeft plaatsgehad voordat het westen actie onder nam", aldus Weinberger. Vol gens hem gaat Moskou door met de wekelijkse plaatsing van een SS-20-raket waarvan er nu zekr 360 op Russich grondgebied staan. Als vandaag de dag Sowjet raket ten zouden worden opgesteld in Latijns-Amerika, zouden de Ver enigde Staten opnieuw een 'Cu baanse raketten krisis' riskeren, zei Weinberger. "Zij hebben het eens geprobeerd en ik neem aan dat onze reactie dezelfde zal zijn", aldus de minis ter. In 1962 werden er Sowjet ra ketten naar Cuba verscheept. President John F. Kennedy stel de daarop een maritieme blokka de in om te verhinderen dat de wapens Cuba zouden bereiken - een siutatie die de wereld aan de rand van een oorlog tussen beide grootmachten bracht. NEW YORK (DPA/UPI) - De Veiligheidsraad heeft gisteren in New York in een resolutie Zuid-Afrika unaniem veroordeeld voor zijn "voortdurende illegale bezetting van Namibië" en zijn "Flagrante min achting voor resoluties en besluiten van de Verenigde Naties over Na mibië". Met het aannemen van de resolutie sloot de Veiligheidsraad een debat van een week over Namibië af. De Veiligheidsraad verzocht de secretaris-generaal van de Verenigde Na ties, Javier Perez de cuellar overleg te voeren met Zuid-Afrika en de Swapo, die strijdt voor de onafhankelijkheid van Namibië, om te ko men tot een wapenstilstand en een spoedige verwezenlijking van het VN-plan voor de onafhankelijkheid van Namibië. Dat plan voorziet in een wapenstilstand tussen de Zuidafrikaanse troe pen en de guerrillastrijders van de Swapo, terugtrekking van de Zuid afrikaanse troepen, en vrije verkiezingen onder internationaal toezicht. Tijdens het debat zei de Nederlandse vertegenwoordiger, Hugo Schelte- ma, gisteren het te betreuren dat het verband dat is gelegd tussen het onafhankelijkheidsplan voor Namibië en het vertrek van de Cubanen uit Angola de uitvoering van het VN-plan heeft vertraagd. De aanwezig heid van buitenlandse troepen op verzoek van een onafhankelijk buur land van Namibië valt eigenlijk buiten de voorstellen voor een regeling van de kwestie-Namibië. Scheltema voegde daaraan toe het standpunt te onderschrijven dat partijen het recht hebben te proberen overeen stemming te bereiken over kwesties die betrekking hebben op de situa tie die na de onafhankelijkheid van Namibië ontstaat. BONN - Opnieuw is een aantal leden van de Oostduitse inoffi ciële vredesbeweging uit de DDR gezet. In totaal zijn nu al meer dan twintig mensen hun burgerrechten in Oost-Duits- land ontnomen omdat zij daar hebben geprotesteerd tegen de bewapening in oost en west. De meesten van hen willen on derdak zoeken bij vrienden in West-Berlijn. Allen verklaar den dat ze gedwongen waren de DDR te verlaten omdat zij behoorden tot de pacifistische vredesgroepering in Jena. Sinds 1976, toen als gevolg van het uitwijzen van de zanger- dichter Wolf Biermann talloze van diens sympathisanten, on der wie veel schrijvers, letter lijk uit de DDR werden gesme ten, zijn er niet meer zoveel mensen over de grens gezet als nu het geval is. De strategen van de socialistische eenheids partij van Oost-Duitsland (SED) willen kennelijk een krachtige nekslag toedienen aan de van de staat onafhanke lijke vredesbeweging. In West- Duitsland wordt die actie be schouwd als het zoveelste be wijs van de „innerlijke onze kerheid" van het regiem in de DDR. Het officiële standpunt van de DDR is dat elke onafhankelij ke vredesbeweging overbodig is. Immers, het socialisme is toch de allesomvattende vre- desstichter. Daar hoort bij dat de „vrede bewapend moet zijn", onder het motto „Vrede scheppen tegen NAVO-wa- pens". In die zin wijkt het standpunt van de machtheb bers niet erg af van dat van NAVO-secretaris-generaal Luns en bondskanselier Hel mut Kohl die zeggen dat res pectievelijk het Noordatlanti- sche Bondgenootschap en de Bundeswehr de eigenlijke vre desbewegingen zijn. door Hans Amesz Het zou bezijden de waarheid zijn om te beweren dat er in de DDR een vredesbeweging be staat zoals bijvoorbeeld in West-Duitsland en Nederland. De weinige Oostduitse burgers die het verboden embleem „Zwaarden omsmeden tot ploegscharen" toch op hun kleding dragen, functioneren in zeer kleine groepen. Het is ondenkbaar dat op de Alexan- derplatz in Oost-Berlijn een vredesdemonstratie a la Bonn of Amsterdam kan plaatsheb ben. Tenzij de staat voor de or ganisatie heeft gezorgd en tien duizenden leden van de Freie Deutsche Jugend (FDJ) in blauwe hemden tegen het NA- VO-raketten besluit laat pro testeren. Dat neemt echter niet weg dat de DDR-leiders geen gelegenheid voorbij laten gaan om de lof trompet te steken op de wes terse vredesbeweging. In West- Duitsland kunnen bij wijze van spreke niet meer dan vijf mensen bijeenkomen om te gen het NAVO-besluit ter mo dernisering en stationering van middellange-afstandsra- ketten te demonstreren of de Oostduitse media zyn aanwe zig om in de DDR kond te doen van het feit dat „het verzet te gen de Amerikaanse raketten steeds groter wordt". Kortom, ten aanzien van de vre desbeweging viert de huichela rij in Oost-Duitsland hoogtij. In eigen land worden pacifis ten verketterd, in het gevang gezet of uit het land gesmeten. Aan de andere kant van het ij zeren gordijn kunnen dezelfde pacifisten rekenen op hartelij ke steun van de SED. ADVERTENTIE Mevrouw Jansen krijgt zaterdag a.s. 250,- extra vakantiegeld! In ieder geval; als ze bij ons (alleen a.s. zaterdag), uiterst scherp en met de hoogste inruilprijs, een nieuwe auto koopt. In onze vestiging aan 't Lammenschansplein mag ze dan daarna, als extraatje, een slinger geven aan het door Gerrit-Jan Hoek De uitbarsting van de vulkaan Vatnajokol in IJsland levert vanuit de lucht een spectaculair beeld. Vanuit de gletsjer stijgen af en toe rookpluimen op. Van grote verhitting is door de dikke ijsmassa geen sprake. (Foto: AP» de kerk op dat terrein zullen on dergraven en een belangrijke bron van inkomsten op de tocht zal komen te staan. Ook met een andere invloedrijke groepering, de lekenorganisatie Opus Dei leeft de regering op ge spannen voet. De nationalisering van het zakenimperium Rumasa betekende een flinke economi sche klap voor Opus. WARSCHAU (UPI/Reuter) - De Poolse Communistische Partij heeft tijdens een bijeenkomst van het Centraal Comité opge roepen tot een strakkere partij discipline. De partij begroette gisteren het komende bezoek van paus Johannes Paulus II aan Polen, maar waarschuwde tege lijkertijd de activistische pries ters hun kritiek op het socialisti sche stelsel van het land voor zich te houden. Partijsecretaris Jozef Czyreck las voor de ruim 200 leden van het Centtraal Comité een uitvoerig rapport van het Politbureau voor, waarin werd gepleit voor een scherpere partijdiscipline en waarin de aanvallen op tegen standers van het regime werden herhaald. Er werd gesproken over de pogingen van de rege ring de Poolse economie nieuw leven in te blazen en het vertrou wen in de regering te herstellen. Zinspelend op de ondergrondse activiteit van de ontbonden vak bond Solidariteit werd gezegd dat anti-socialistische krachten de autoriteiten bleven bestrij den. Als gevolg daarvan kan nog geen tijdstip worden genoemd voor volledige opheffing van de staat van beleg, zo werd medege deeld. BRUSSEL (GPD) - De groeiende kloof tussen Belgisch-Vlaande- ren en Wallonië speelde gisteren een belangrijke rol bij de demon stratie van staalarbeiders en ge meenteambtenaren uit Luik te gen het beleid van de centrale Belgische regering-Martens. De 12.000 demonstranten keerden zich met name tegen de dreigen de sanering van de noodlijdende Waalse staalgigant Cockerill Sambre, die 8000 van de 22.000 banen kan gaan kosten, en de door Brussel afgedwongen be zuinigingen op de Luikse ge meentebegroting. De Luikse linkse vakbondsleider Gillon riep in een toespraak in Brussel heel Wallonië op zich te gen het beleid van de regering- Martens te verzetten. „Het is eens te meer duidelijk dat Wallo nië zich moet bevrijden van de voogdij van de centrale regering en van de onderdrukking door de Vlaamse partijen", aldus Gil lon. Het was echter opvallend dat de christelijke vakbonden uit Luik op de demonstratie ontbraken, evenals de metaalarbeiders uit Charleroi, de tweede vestigings plaats van Cockerill Sambre, waar men maandag een eigen de monstratie had gehouden. De betoging in Brussel verliep ove rigens zonder incidenten. De grote politiemacht die rond het Brusselse centrum was samen getrokken, hoefde niet te worden ingeschakeld. Vorig jaar liep een overeenkomstige betoging van de Luikse metaalarbeiders op heftige rellen uit. DAMASCUS (Reuter) - Syrië is besprekingen begonnen om te proberen een eind te maken aan de moeilijkheden in de Palestijn se commando-organisatie El-Fa- tach. Dit hebben PLO-functiona- rissen gisteren meegedeeld. De besprekingen begonnen in Da mascus onder auspiciën van Sy- rië's regerende Arabische socia listische Baathpartij. Syrië kwam tussenbeide na berichten over vuurgevechten tussen aan hangers van Jasser Arafat, die zowel leider van de PLO als van El-Fatach is, en radicale leden van El-Fatach die Arafat ervan beschuldigen de gewapende strijd met Israël op te geven. De jongste Syrische interventie om de situatie af te koelen volgde op een oproep van president Hafez al-Assad tot Arafat en andere PLO-leiders "wijsheid in de cri sis te gebruiken". President Hafez el-Assad van Syrië is gisteren met onder meer zijn minister van buitenlandse zaken Abdel-Karim Chaddam in Tripo li aangekomen voor overleg met de Libische leider Moeammar Gaddafi. Het bezoek waarvan het Libische persbureau Jana mel ding maakte, was niet aangekon digd. Syrië en Libië zijn de voornaamste tegenstanders van het door Was hington gesteunde Libanees-Is- raëlische akkoord inzake de te rugtrekking van de buitenlandse troepen uit Libanon. Diplomaten in Beiroet waren er zeker van dat Assad Gaddafi wilde raadplegen over de situatie in Libanon waar Syrische en Israëlische troepen tegenover elkaar staan. ADVERTENTIE De NVA is de Nederlandse Vereniging can Makelaars in Assurantiën en Assurantie-adviseurs, waarvan uit sluitend assurantie-kantoren lid :i/n, die zi/n toegelaten op hun kwaliteit van advies en begeleiding. De NVA is uw verzekering voor het beste advies.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 9