In onderwijs 10% kortere werktijd WIEL Bejaarden eten ongezond Openbaar vervoer blijkt goedkoper contactlenzen, das pas fijn. van der Fraudecentra per regio C Onderzoek naar verband voeding en conditie Autobezitter is meer kwijt Deetman en bonden eens over doel: Extra studentenstops door Kamer a% ;ewezen Collegegeld in 1984 niet extra verhoogd IJsselpolder bedreigd Pleidooi Arnhemse politiecommissaris: Tien jaar geëist voor Castricumse huurmoord Meer kosten voor rokers? WOENSDAG 1 JUNI 1983 Binnenland HAARLEM (GPD) - Veel bejaar den pakken liever een wit boter hammetje, zonder korstjes met hagelslag, een diepvries-ham burger, blikgroente en blikfruit, in plaats van een harde appel, „vezeltjes vlees" of een volkoren bruine zemelenboterham. Dit soort eetgewoonten leidt vaak tot voedingstekorten bij bejaar den, die allerlei lichamelijke klachten en een slechte conditie tot gevolg kunnen hebben. Daar om zullen tweehonderd bejaar den in instellingen in Haarlem en Amsterdam worden onderzocht. Het onderzoek moet gegevens op leveren over het voedingspakket van de bejaarden, aldus de Haar lemse internist dr. J. A. de Foc- kert, initiatiefnemer en coördina tor van het onderzoek. Het ontstaan van voedingstekorten bij bejaarden, de gevolgen ervan en hoe het tekort van bijvoor beeld eiwitten en vitaminen tij dig is te onderkennen, vormen de kernvragen in het onderzoek. Struikelblok is volgens De Foc- kert de grote onbekendheid rond dit onderwerp in de medische wereld. Gegevens over het ver band tussen voeding en gezond heid blijken voornamelijk over jongere mensen bekend te zijn. De deelnemers worden "gerecru- teerd" uit een bejaardentehuis in Haarlem, het Haarlemse Boer- haave-verpleeghuis en Johannes de Deo-ziekenhuis en het Sloter- vaart-ziekenhuis in Amsterdam. Uit deze instellingen zullen een arts en een diëtiste het onder zoek ondersteunen. Dit alles in nauwe samenwerking met het Centraal Instituut voor Voe dingsonderzoek in Zeist. Gedurende de vijf jaar dat het Jo hannes de Deo-ziekenhuis be schikt over een speciaal voor be jaarde patiënten ingerichte afde ling, de zogeheten geriatrische afdeling, bleek 20 procent van de opgenomen bejaarden een kwali tatief voedingstekort te hebben. Geen schrikbarend hoog percenta ge vergeleken bij andere landen overigens. In de Verenigde Sta ten blijkt zelfs 25 tot 50 procent van de hoogbejaarden, met name gekleurde bevolking, niet te be schikken over voldoende vitami nen en eiwitten. Deze tekorten vormen vaak aanleiding tot meer ingrijpende klachten zoals luste loosheid, valpartijen en moeilijk genezende wonden, aldus dr. De Fockert. De niet op de bejaarde consument ingestelde middenstand is, zo meent de Haarlemse arts, een be langrijke oorzaak „zelf-verwaar- lozing" van oude van dagen. De snel bereikbare winkel op de hoek is meestal verdwenen ter wijl de supermarkt vaak de wat minder bewegelijke bejaarde af schrikt. Ook eenzaamheid weer houdt de bejaarde vaak variatie in zijn maaltijden aan te bren gen", aldus De Fockert. Zou de medicus sneller de kwalita tieve ondervoeding van oudere mensen onderkennen, dan kan er volgens De Fockert een hoop geld bespaard worden in de ge zondheidszorg. DEN HAAG (ANP) - Zelfs bij de huidige tarieven van het open baar vervoer loont het om de au to te laten staan. Dat blijkt uit cij fers van het Sociaal Cultureel Planbureau. Huishoudens zon der auto geven ongeveer 7 pro- DEN HAAG (GPD) Een arbeidstijdverkorting van tien procent, het op grote schaal bevorderen van deeltijdarbeid en het beperken van de taakomvang van beginnende onderwijsgevenden. Dat zijn de belangrijkste maatregelen die minister Deetman wil treffen om een eind te maken aan de enorme werkloosheid in het onderwijs. In een gisteren aan de onderwijs- bonden aangeboden notitie over de herverdeling van arbeid in het onderwijs geeft minister Deet man een globale toelichting op zijn plannen. Uitgangspunt voor de minister blijft dat de arbeids tijdverkorting door het onder wijsveld zelf zal moeten worden opgebracht. Daarmee ligt met een het eerste meningsverschil met de onderwijsbonden helder op tafel. Om hun plan voor arbeidstijdver korting te kunnen financieren, willen de bonden gebruik maken van de trend (prijscompensatie), de twee procent die alle ambte naren inleveren voor dit doel, de opbrengst van de nieuwe salaris structuur in het onderwijs en van de zogenaamde inverdieneffec ten (het geld dat door het niet uit keren van wachtgelden en uitke ringen kan worden bespaard). Juist het aanwenden dieneffecten speelt rol in het aanbod v wijsbonden. Naar hun mening bespaart de overheid een forse som aan wacht- en uitkeringsgel- den als via arbeidstijdverkorting zo'n 16.000 onderwijsgevenden aan het werk kunnen. Dat geld zou volgens de bonden ook ten goede moeten komen aan het on derwijs. DEN HAAG (ANP) - Minister Deetman (onderwijs en wetenchappen) mag het aantal volgend cursusjaar toe te laten nieuwe studenten voor medicijnen en tandheelkunde niet extra beperken. De Tweede Kamer keerde zich gisteravond vrijwel unaniem tegen zijn plan bij deze studie richtingen tweehonderd studenten minder toe te laten dan de Acade mische Raad heeft geadvisserd. Argument voor de extra "korting" van de minister was de inkrimping die van 1984 af aan de universiteiten en hogescholen gaat spelen. Het "me disch cluster" moet per 1986 negentig miljoen minder kosten. Bij ge zondheidszorg en onderzoek valt volgens Deetman in totaal echt niet meer dan dertig miljoen te halen. De rest moet ten koste van het onder wijs gaan. De medische faculteiten, waaraan nu per jaar 190 miljoen wordt uitgegeven, moeten veertig miljoen inleveren. Deetman baseer de studentenstops dus op de toekomstige capaciteit van de faculteiten, inclusief de bezuinigingsgevolgen. het daar niet mee eens en vindt dat Deetman wel Voor komend studiejaar 888 schappelijk onderwijs van 750 tot 888 gulden en voor het hoger beroepsonderwijs van 650 tot 770 gulden. De verdere verhoging die Deetman volgend jaar wil doorvoeren - 1026 gulden voor de universitei- ten en 890 gulden voor het HBO - wijzen zij af. Dat bleek gisteren in de Tweede Kamer bij de be handeling van het wetsontwerp waarin de verhoging van de col legegelden wordt geregeld. Aanvankelijk had Deetman dit jaar de totale verhoging tot 1026 en 890 gulden al willen doorvoeren, maar bij de behandeling van de begroting van onderwijs en we tenschappen enige tijd geleden bleek de Kamer daar toen al niet voor te voelen. Door aanneming van een wijzigingsvoorstel van het CDA werd de verhoging die Deetman voor de studenten in petto had, gehalveerd. De woordvoerders van de rege ringsfracties, Lansink (CDA) en Dees (WD), toonden zich dan ook niet ingenomen met het feit dat Deetman de andere helft van de verhoging een jaar later wil doorvoeren. Het argument van Deetman dat de dekking die door de Kamer is aangegeven voor het niet doorgaan van de he le verhoging dit jaar niet blijvend is, trokken Dees en Lansink in twijfel. De linkse oppositie wijst de verho ging van de collegegelden una niem van de hand. DEN HAAG (ANP) - CDA en WD voelen niets voor het voor stel van minister Deetman (on derwijs en wetenschappen) om na de verhoging van het college geld met ingang van het komen de studiejaar ook in 1984 nog maals een extra verhoging door te voeren. De regeringsfracties gaan akkoord met de verhoging voor het komende studiejaar van het collegegeld voor het weten- WEERRAPPORTEN Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven licht bew. 22 15 0 licht bew. 23 14 06 licht bew. 23 14 0 onbewolkt 24 13 7 waar bew. 23 15 0 Den Helder licht bew. 22 14 0 Rotterdam zwaar bew. 23 15 0 Twente zwaar bew. 22 14 0 Vlissingen zwaar bew. 21 14 0 Zd.Limburg zwaar bew. 22 14 0 Aberdeen motregen 10 8 02 Athene onbewolkt 26 17 13 Barcelona geheel bew. 23 19 0 Bordeaux Brussel Frankfort Genève Helsinki Innsbruck Klagenfurt onbewolkt 21 11 half bew. 24 13 18 half bew. 24 16 0 zwaar bew. 24 14 0 regenbui 21 11 05 half bew. onbewolkt 26 11 0 onbewolkt 25 9 0 Kopenhagen onbewolkt 15 8 0 Lissabon licht bew. 19 - 03 Locamo licht bew. 22 12 0 Londen regen 23 13 14 Luxemburg half bew. 13 - Madrid half bew. 25 11 0 onbewolkt 29 15 0 half bew. 31 7 0 onbewolkt 28 0 0 half bew. 25 9 0 half bew. 22 1 0 onbewolkt 18 6 01 half bew. 25 15 09 onbewolkt 25 13 0 onbewolkt 27 16 0 onbewolkt 14 9 0 •onbewolkt 25 13 0 zwaar bew. 25 11 0 half bew. 22 13 0 half bew. 22 16 14 licht bew. 24 17 0 half bew. 31 24 0 licht bew. 30 21 0 onbewolkt 28 17 0 Bezuinigingen De onderwijsbonden hebben uit- gerekend dat als het kabinet ak koord gaat met de externe finan cieringsbronnen, de salariskor ting „slechts" twee procent zal bedragen. Verder zou een aantal bezuinigingen teruggedraaid kunnen worden en zou Deetman kunnen afzien van de bezuinigin gen die hij volgens het regeerak koord nog moet treffen. Een po sitief effect daarvan is weer dat er nog eens 15.000 onderwijsge venden aan het werk kunnen blijven. Hij verschilt ook van mening met de bonden over het inpassen van de arbeidstijdverkortende maat regelen die minister Rietkerk (binnenlandse zaken) eventueel voor alle ambtenaren wil toepas sen. De bonden willen dat die maatregelen niet nog eens bo venop een eventuele arbeidstijd verkorting in het onderwijs ko men, maar er onderdeel van gaan uitmaken. Minister Deetman schrijft nadruk kelijk in zijn nota dat de onder- wij svoorstellen „naast" eventue le maatregelen voor alle ambte naren zullen gelden. Eén vrije middag De concrete uitwerking van de ar beidstijdverkorting door minis ter en bonden verschilt niet veel. De bonden stellen dat zij de ar beidstijdverkorting op 1 augus tus 1984 in één keer willen laten ingaan. De minister suggereert om over te gaan tot een gefaseer de invoering. Eenstemmig kiezen beiden voor het terugbrengen van de week taak in het basisonderwijs van 9 tot 8 schooltijden. In de praktijk komt dat neer op één vrije mid dag per week. De bonden gaan, om de tien procent te halen, hier in iets verder. Elke onderwijsge vende krijgt in hun plan in een cyclus van drie weken twee we ken achtereen een middag en de derde week een ochtend vrij. In het voortgezet onderwijs wordt de maximale weektaak in beide plannen teruggebracht van 29 naar 26 uur. Het vormingswerk zakt per week van 40 naar 36 uur. De minister stelt tevens voor het wetenschappelijk onderwijs aan vankelijk 2,5 procent korter te la ten werken. Dit komt neer op een uur per week. Op den duur moet ook daar uiteindelijk tien procent korter gewerkt gaan worden. De bonden maken in hun plan geen verschil tussen mensen die voor het eerst voor de klas ko men te staan en zij die er al werken. De minister wil echter dat jongere en beginnende leer krachten in een betrekking met een kleinere omvang kunnen be ginnen. De minister wil dat dat zo snel mogelijk ingaat. Hij stelt voor om deze groep de eer ste vijf jaar van hun onderwijs loopbaan in het basisonderwijs slechts zeven schooltijden te la ten werken (een dag per week vrij). In het voortgezet onderwijs zou die betrekking dan maxi maal op 23 uur uitkomen. Een beginnend vormingswerker zou slechts 32 uur mogen werken. ADVERTENTIE Mallorca Malta München Nice Oslo Parijs Stockholm Casa Blanca Istanbul Las Palmas Beiroet Tel-Aviv Tunis maar dart wel van een ANVC-contactlensspecialist Nieuwe Rijn 62 Leiden - 071-124108 cent van het inkomen uit aan vervoer, terwijl gezinnen met een auto het dubbele kwijt zijn (11 procent). Deze cijfers werden bekend gemaakt tijdens de pre sentatie van het boekje "Het nieuwe reizen", een gids voor niet-autobezitters. De gids is sa mengesteld in opdracht van de initiatiefgroep Wijs op weg en wil de "nieuwe autoloze" weg wijs maken in de wereld van het openbaar vervoer. Het gidsje, geschreven door Agnes Koerts en Wim Veldhuyzen, werd gisteren in Den Haag ge presenteerd. Volgens Wijs op weg is uit onder zoek gebleken dat tegenwoordig veel mensen ernstig overwegen hun auto weg te doen uit bezuini gingsoogpunt. De overstap naar het openbaar vervoer brengt ech ter allerlei moeilijkheden met zich mee, zoals langere reistij den, bagageproblemen, en de moeite die men moet doen om verplaatstingen voor te bereiden. In het boekje is alle informatie bij eengebracht die in dat geval van pas kan komen: dienstregelin gen en faciliteiten van allerlei vormen openbaar vervoer, tips en raadgevingen voor een autolo ze vakantie, informatie over fietsroutes, wandelen, "carpoo len", gebruik van huurauto's, en mogelijkheden om met meer ge zinnen samen een auto aan te schaffen. GEWANDE - Onthutst kijken twee dames op een camping langs de Maas naar hun ondergelopen terras. Tijdens het zonnen werden ze onaan genaam verrast door grote golven water die door passerende schepen over de stenen en de dames zelf werden uitgestort. (Foto: ANP» WILP (ANP) - Medewerkers van het polderdistrict Veluwe zijn gisteren met man en macht begonnen aan de ophoging van de kades rond de polder Nijenbeker en Wilpse Klei ten zuiden van Deventer. Als gevolg van de extreem hoge waterstand in de IJssel dreigt overstroming van de polder, waarin zestien boerderijen staan. Voor de ophoging van de kades zijn meer dan 30.000 zakken zand nodig. Volgens W. van Soest, hoofd technische dienst van het polderdistrict Veluwe, werd de situatie gisteren door het nog steeds wassende rivier water plotseling zeer bedreigend. De kades overstromen bij een water stand in de IJssel van 6.50 meter. Er was gisteren nog geen aanleiding om de bewoners van de zestien boerderijen te evacueren. Die boerderijen staan bovendien op verho gingen in de polder, zodat er bij overstroming geen direct gevaar voor de woningen bestaat. Wel is het vee inmiddels van het land gehaald. Volgens van Soest zal bij overstroming van de polder een grote opper vlakte aan hoogwaardige landbouwgrond verloren gaan. Het water in de IJssel was rond middernacht nog steeds stijgende. Men verwacht dat het water pas vandaag weer zal dalen. De toestand rond de polder is nog steeds kritiek. Nog steeds zijn mensen bezig met het ophogen van de kade. Man overleeft 10.000 volt ROOSENDAAL (ANP) - Een 25-jarige monteur uit Roo sendaal heeft gisteren een aanraking met een hoogspan ningsleiding waarop 10.000 volt stond, overleefd. Hij liep wel ernstige brandwonden aan zijn handen en gezicht op. De man werkte bij de Suikeru nie aan de installatie van een nieuw transformatorhuisje. Hij was aan het werk in een sleuf in de grond en heeft waarschijnlijk, aldus de poli tie, bij het overeind komen ergens met zijn handen steun gezocht en per ongeluk een onder hoogspanning staand onderdeel aangeraakt. Daar door ontstond kortsluiting met als gevolg dat een steek vlam metershoog de lucht in schoot. De monteur liep der de- en vierdegraads brand wonden op aan zijn vingers en tweede- en derdegraads verwondingen aan zijn ge zicht. UTRECHT (ANP) - Bij de 22 poli tiekorpsen in Nederland die in regio's werken zouden fraude centra moeten worden ogpe- bouwd. Te denken valt aan een heden van acht tot twintig man onder leiding van een politieoffi cier, die het verzamelen en uit wisselen van gegevens over frau de in de ruimste zin tot taak krij gen. Deze suggestie doet de com missaris van politie in Arnhem, J. Wilzing, in het tijdschrift voor de politie. Ernstige fraude wordt evenals moord, dooodslag en handel in narcotica tot de zware delicten gerekend. Van een structurele aanpak van fraude is volgens Wilzing echter nog maar in ge ring mate sprake. Hij noemt daarvoor verschillende oorza- ALKMAAR (ANP) - Hoofdofficier van justitie mr, A. N. A. Jose- phus Jitta heeft gisteren voor de Alkmaarse rechtbank gevange nisstraffen van 10 jaar met aftrek van voorarrest geëist tegen twee mannen (21 en 18 jaar) die ver dacht worden van huurmoord op de 34-jarige Leo Snijders uit Ca- stricum. Snijders werd op 21 ja nuari door twee mannen in de deuropening van zijn woning aan de Castricumse Ravelstraat doodgeschoten. Tegen een derde man van 22 jaar, die wordt ver dacht van bemiddeling tussen de opdrachtgever en de verdachten, eiste hij 6 jaar met aftrek van voorarrest. De hoofdverdachte in deze zaak, een 35-jarige man uit Castricum, zal op 12 juli voor de Alkmaarse rechtbank moeten verschijnen. Hij zou Snijders uit de weg heb ben willen ruimen wegens een verbroken liefdesrelatie met de echtgenote van het slachtoffer. Hij verblijft momenteel voor psychiatrisch onderzoek in het Pieter-Baancentrum in Utrecht en zal waarschijnlijk niet per soonlijk aanwezig zijn op de zit ting. Rechtbankpresident mr. K. P. Doedens reconstrueerde in een ruim acht uur durende zitting de loeuiacni van net geruchtma kende misdrijf. Hij maakte daar voor gebruik van een door veer tig rechercheurs samengesteld dossier met meer dan 300 getui genverklaringen, waaronder die van de verdachten zelf. De hoofdverdachte zou in april van het vorig jaar begonnen zijn met de voorbereiding van zijn plan nen. Via zijn werkkring kwam hij in contact met de tussenper soon, die hém op zijn beurt in contact bracht met een van de verdachte huurmoordenaars. Te genover hem deed de opdracht gever het voorkomen of Snijders hem zijn vrouw en kinderen had afgepakt en hen mishandelde. Voor het vermoorden van Snij ders zou hij daarom een grote som geld overhebben. Enkele ge tuigen spreken van 70.000 gul den, anderen weer van 15.000 gulden. In nauw overleg namen de ver dachten een aantal scenario's door. Besloten werd Snijders in zijn woning in Castricum om het leven te brengen. Van een vrien din werd een motorfiets geleend. Op 21 januari belde een van de twee verdachte huurmoorde naars bij Snijders aan en loste in totaal vijf schoten. Twee daarvan waren dodelijk. De uitspraak is op 14 juni. ken: de aanpak van fraude ont breekt bijna helemaal in de op leiding van rechercheurs, de re chercheurs weten meestal wei nig of niets van de belasting- en sociale zekerheidswetgeving, en het aanpakken van fraude was tot voor kort niet zo populair. Over dat laatste zegt Wilzing, dat de economische recessie eigen lijk nu pas een kentering teweeg brengt. Zo is het aantal tips bij sociale- en belastingdiensten over onterecht verkregen uitke ringen de laatste twee jaar ver- twintigvoudigd. "Men gunt het de buurman kennelijk niet meer zo als vroeger". Voor de politie is het niet erg aan lokkelijk om een onderzoek voor fraude te starten. Ze belandt vaak in een wespennest. Steeds weer, aldus Wilzing, blijkt de aanvankelijk bekende informa tie slechts het topje van een ijs berg te zijn. Bijna voortdurend dijen onderzoeken uit tot een gi gantische omvang. Politiedien sten worden als gevolg daarvan totaal ontregeld. Bovendien wor den de extra kosten lang niet al tijd vergoed. Onderzoeken worden volgens Wil zing vaak bemoeilijkt "doordat de veelal vermogende verdach ten zich goede advocaten kun nen permitteren, zodat het on derzoek ernstig wordt gefru streerd". Bovendien zijn de "hoofdklassespelers" na jaren vaak nog niet veroordeeld. Deze trage gang van zaken stimuleert de criminele topfraudeurs volop door te gaan met hun activitei ten. Wilzing stelt, dat rechercheurs er - volgens hem aan moeten wen nen, niet naar volledigheid te streven maar juist voldoende te produceren voor een doeltreffen de veroordeling van de fraudeur. Zo mogelijk moet worden gekozen voor het onderzoeken van de eenvoudigste en gemakkelijkst te bewijzen serie delicten. Zaken die door extra opsporingswerk boven water komen hebben vaak nauwelijks nog invloed op de strafmaat. UTRECHT (ANP) - Staatssecreta ris Van der Reijden (volksge zondheid) wil laten onderzoeken, welke ziektekosten worden ver oorzaakt door het roken en of het eventueel mogelijk is rokers daaraan mee te laten betalen via een prijsverhoging van sigaret ten. De staatssecretaris deelt dit mee in een antwoord op schrifte lijke vragen van de CDA-fractie in de Eerste Kamer. Van der Reijden vindt het niet ver antwoord, niet-rokers te laten meebetalen aan de kosten die door het roken worden veroor zaakt. Als voorbeeld noemt hij de mogelijkheid van een accijns verhoging van een kwartje per pakje die ongeveer 200 miljoen gulden oplevert. Dit bedrag zou dan een onderdeel van de rijks bijdrage aan de sociale ziekte kostenverzekeringen kunnen ADVERTENTIE Leiden Haarlemmerstraat 122

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 7