I jPW ivi I 114 Houding bouwfonds irriteert kopers huizen Stevenshof Alliance Frcmccme bekroont opstel twee leerlingen Agnes Bont spektakel bij Vlietschans Provincie keurt plan Verversbuurt op twee punten na goed Stikkelorum treedt terug als voorzitter Ons Doel "Het Frans is elegant en het Nederlands gewoon bot" -1 moet nu meteen ja of nee zeggen LEIDEN - A. Stikkelorum vindt zichzelf een rare Chinees. Jarenlang voor zitter geweest van wo ningbouwvereniging Ons Doel, maar wanneer hij nou precies begon met dat werk - geen idee. "Ik ver geet jaartallen, zaken niet". Vorige week nam hij afscheid. Een gesprek met de bestuurder die over inspraak zegt: "Ach, ze doen alsof het allemaal nieuw is, maar de oude Grieken kenden het feno meen toch ook al". Terwijl op de achtergrond een stof zuiger raast, denkt Stikkelorum na over een typering van de ver eniging Ons Doel. Als zijn vrouw een kopje koffie voor z'n neus heeft gezet begint hij. Langzaam pratend, alsof op een woord te veel de doodstraf staat. "Het is eeti vooruitstrevende ver eniging. Wij zijn altijd warm te krijgen voor nieuwe gedachten. En we lopen ook niet met oogkleppen op. Tijdens lande lijke vergaderingen over de wo- ningbouwproblematiek viel mij altijd weer op dat de Leidse wo ningbouwverenigingen schit terden door afwezigheid. Behal ve Ons Doel dan". Wie generaliseert, er dus vanuit gaat dat het meer voor de hand ligt om in je vrije tijd duiven te houden dan je te bemoeien met woningbouw, zal zich zeer verba zen over de keuze van Stikkelo rum. Waarom timmerde hij geen duiventil? Stikkelorum blijft aanvankelijk het antwoord schuldig. Daarna vertelt hij deze jeugdherinne ring. Voer voor psychologen. "Ik moet een jaar of zes zijn geweest toen ik m'n vader iets hoorde vertellen over wat er was ge beurd bij de oprichting van een woningbouwvereniging. Hij was teleurgesteld, ik merkte dat. Te leurgesteld omdat er door som mige mensen was geknoeid. Het mag vreemd klinken, maar op mij maakte dat indruk. Natuur lijk heb ik toen niet gedacht: ik ga me later ook bemoeien met die verenigingen. Stel je voor zeg, een knaapje van zes. Maar toch..toch heb ik vaak aan die opmerkingen van m'n vader moeten denken". Drieëntwintig jaar geleden - Stik kelorum was 36 en werkte bij de gemeente - werd hij benaderd door Ons Doel. Hij had weieens losgelaten een baantje te willen vervullen. Als ze echt iemand no dig hadden dan. Dat was nu het geval. Ons Doel had een tweede penningmeester nodig. Iemand dus die toekijkt hoe de eerste penningmeester het geld telt. WOENSDAG 1 JUNI 1983 LEIDEN - 'De Knecht van twee meesters', een van de meest gespeelde stukken van Carlo Goldoni, biedt volop mogelijkheden voor een bont theaterspektakel. Met de nadruk op de Commedia dell'Arte-sfeer heeft de toneelgroep van de Scholengemeenschap De Vlietschans deze keu ze op enthousiaste wijze beslist waargemaakt. Niet alleen het toneel, maar ook een groot deel van de ruimte voor het toneel werden zinvol benut. Het publiek kon daardoor nog directer bij het toneelgebeuren betrokken worden en de verschillende spelmoge- lijkheden van dit stuk konden aldus nog beter tot uitdrukking komen. De uiteindelijke geliefden Florindo en Beatrice (Erik Pul en Joke van Bilsen) hebben - zo blijkt pas aan het eind - een en dezelfde knecht. Aan dit personage komt natuurlijk de glansrol toe. Robert Strijk speelt deze rol uitstekend en op een eigen wijze. Hij is namelijk niet zozeer het sluwe, duivelse kereltje, maar veel meer een verstrooide goedmoedige olijkerd, die het gebeuren af en toe relativerend becommentarieert. De andere zeer komische nooit komt voor rekening van Menno Bentveld, die een prachtige clownerie ten toon spreidde. Verder treden nog ande re Commedia dell'Arte-figuren op, zoals Pantalone (Nicky van Leeu wen), zijn dochter Clarice (CLarie Dekker), de Dottore (Volkert Post) en zijn zoon (Caspar Boendermaker). Liesbeth Esselink speelde met fraai Italiaans accent de herbergierster. De somstijds vrouwen-emancipatie- bewuste Smeraldina werd bekwaam gespeeld door Sabine de Bruijne, die deze rol pas een week geleden heeft overgenomen. De regie was in handen van Bert Jonk. Vanavond en zaterdagavond wordt deze voor stelling herhaald in de aula van de school. WIJNAND ZEILSTRA door Wim Brands "Ik kreeg een uitnodiging om een vergadering bij te wonen. Ik er heen. Bleken ze een secretaris nodig te hebben. Ach Stikkelo rum, werd er gezegd, sou je dat werk niet kunnen doen. Zo gaat dat. En voor je het weet ben je voorzitter geworden". Deurknop Volgt een verhaal over rechtvaar digheid. Op de kalme toon - hem eigen - vertelt hij dat hem door z'n ouders één ding heel goed is ingeprent: het ia altijd beter om voor de waarheid uit te komen. "Die instelling is me later, toen ik voorzitter was, goed van pas gekomen. Je kunt in zeer moeilij ke situaties terecht komen. Eer lijk blijven, heb ik op die mo menten altijd gedacht". Stikkelorum wordt even afgeleid omdat iemand in de buurt een boormachine aanzet en vervolgt dan: "Als bestuurder van een woningbouwvereniging moet je je beste krachten geven. Dat mag een gemeenplaats zijn, maar het vervelende is dat veel bestuur ders op de foute manier werken. Kijk, ze maken zich druk over de vraag: een gouden of een zilve ren deurknop, terwijl ze de lec tuur over volkshuisvesting altijd ongelezen laten. En het rare is dat ze zelf niet eens weten dat ze op de verkeerde weg bezig zijn. Te weinig kennis om dat te be seffen". Ontvredenheid onder bewoners - bij Ons Doel merken ze daar wei nig van volgens Stikkelorum. "Het gaat om je aanpak. Je kunt natuurlijk nooit iedereen tevre den stellen. Maar watje wel kunt proberen is: zoveel mogelijk mensen tot hun recht laten ko men. Zodat je niet met de verve lende siutatie wordt geconfron teerd dat het hele bestuur wordt weggestemd. Iets wat hier in Lei den nogal eens is voorgekomen bij woningbouwverenigingen". Maar hoe voorkom je dat? "Luis ter. Je hebt altijd een paar men sen onder de bewoners die de grootste mond hebben. Schreeu- werds. Als je niet oppast gaan zij iedereen overstemmen. Even ter zijde: je ziet soms weieens dat in spraak niet functioneert, omdat een paar mensen dankzij die in spraak de meerderheid tot zwij gen brengen. Goed, wat doe je nou om aan ieders wensen tege moet te komen? Je zegt niet: wie wil er wat zeggen. Doe je dat, dan geef je de minderheid het touw in handen. Nee, je maakt gewoon een rondje langs alle bewoners. De meeste mensen krijgen dan vertrouwen in zichzelf en doen hun zegje. Op die basis werken - Tegenslagen Nadat Stikkelorum heeft verteld dat hij zijn functie heeft neerge legd om gezondheidsredenen en dat hij gelukkig nog wel adviseur blijft, komen we te spreken over tegenslagen. Eén keer heeft hij op het punt ge staan om het bijltje er bij neer te gooien. "Je hebt wel eens bepaal de ideeën", begint hij. "Nou, ik herinner me dat ik op een keer het vervelende gevoel had dat ik voor m'n voeten werd gelopen. Nee, ik ga geen details geven. Nou goed, om door te gaan: op een bepaald moment werd het me teveel. Ik dacht dat ik voor een goede zaak streed en daarom heb ik de stoute schoenen aange trokken. Jongens, als het zo doorgaat ga ik weg, heb ik ge zegd". En? "Ze schrokken. Het is dan ook alle maal in orde gekomen. Wat ik daar mee bedoel? Dat lijkt me toch wel duidelijk. Ik heb min of meer m'n zin gekregen". LEIDEN - Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland hebben hun goedkeuring gehecht aan het be stemmingsplan voor de Ververs- buurt met uitzondering van een tweetal onderdelen waartegen bezwaren waren ingediend. Een grossierderij aan de Haven maakte bezwaar tegen het weg- bestemmen van dit bedrijf in de toekomst. Volgens de gemeente is het wenselijk, gelet op de om vang van de grossierderijbedrijf, om tot verplaatsing over te gaan. Hoofddoelstelling van het be stemmingsplan is om het wonen en kleinschalige bedrijvigheid in de wijk te bevorderen. Het provinciebestuur meent dat er, blijkens de stukken, noch plan nen noch middelen beschikbaar zijn om het grossierderijbedrijf binnen de planperiode te ver plaatsen. Men acht het daarom niet juist om het bedrijf slechts op grond van het overgangsrecht te laten voortbestaan. Het be zwaar is gegrond verklaard. Een staalbouwbedrijf aan de Zijl straat, dat ook meent ten onrech te te zijn wegbestemd, is niet door Gedeputeerde Staten in het gelijk gesteld. De bezwaarde zegt niet door de gemeente te zijn be naderd over de mogelijke ver plaatsing van het bedrijf naar een bedrijfsterrein elders. Het voortbestaan van het bedrijf zou daardoor onzeker zijn geworden. De gemeente zegt daarentegen dat de eigenaar van het staal bouwbedrijf een stuk grond in De Waard is aangeboden en dat het bedrijf dit aanbod in overwe ging zou neffien. Het bedrijf zou daarna echter niets meer van zich hebben laten horen. Volgens de provincie is de ge meente voornemens alles in het werk te stellen om het bedrijfje aan de Zijlstraat te verwerven en verkeren de onderhandelingen daarover in een- vergevorderd stadium. Er zou daarom onvol doende aanleiding bestaan om de goedkeuring aan dit planon derdeel te onthouden. De bezwaren van het buurtcomité Verversbuurt, tegen de aanleg van een bruggetje over de Bin nenvestgracht in het verlengde van de Zijlstraat, zijn door de provincie gegrond verklaard. Het toekomstige parkje, op het terrein van de gemeentelijke stadshulpwerf, wordt volgens de provincie voldoende toeganke lijk gemaakt door de aanleg van twee andere bruggetjes en de toegang vanaf de Oude Heren gracht. Het geplande bruggetje, in het verlengde van de Zijl straat, zou het woongenot en de privacy van de omwonenden on nodig beperken en wordt daar om niet noodzakelijk geacht. Renée Hilverdink (links) en Caroline Schoenmaker. "Je kreeg gewoon de indruk dat ze het jammer vonden dat we Ne derlanders waren". (Foto Holvast) LEIDEN De kopers van de eerste woningen in de Stevenshof zijn teleurgesteld,in de bouwer, het Bouwfonds Nederlandse Gemeenten. "Als ik alles tevoren geweten had, was ik er nooit aan begonnen", zegt een van de toekomstige bewoners van de Leidse nieuwbouwwijk. Om er relativerend aan toe te voegen: "Maar zodra ik er zit, is natuur lijk meteen alles vergeten". LEIDEN - Een succes voor de vak groep Frans van de Agnes Scho lengemeenschap. Liefst twee leerlingen van deze school vielen in de prijzen bij een opstelwed strijd, uitgeschreven door de Al liance Francaise des Pays Bas - een vereniging die ervoor waakt dat het Frans nooit verloren gaat. Vorige week mochten Renée Hil- verdink (havo-4) en Caroline Schoenmakers (mavo-4) als eni gen uit Leiden in het muziekcen trum Vredenburg in Utrecht van "Son Excellence Monsieur 1'Am bassadeur de France" een stapel goede Franse literatuur in ont vangst nemen. Ruim elfhonderd scholieren van middelbare scholen uit heel Ne- deland hadden een poging ge waagd om bij de 'Alliance Fran caise' in de gunst te vallen door de Franse taal o zo schoon te ge bruiken. Vijftig scholieren lukte dat. Het leek haast een examen. Onder toeziend oog van een Fransmin- nend docent kregen de leerlin gen die dat wensten, tweeënhal- fuur de tijd om het een en ander te schrijven. Vooraf kreeg men drie titels te zien, waaruit een keuze kon worden gemaakt. Zes leerlingen op de 'Agnes' meld den zich hiervoor aan. Het mo tief: ze bèheersten allen redelijk deze toch voor velen moeilijke vreemde taal. De Franse lerares Staats omschrijft de kennis van haar leerling Caroline Schoen makers als een vlotte babbel, een goede pen en ook haar uitspraak lijkt op die van een Frans ingeze tene. Jammer genoeg, vindt Caroline, komen deze zaken in een gewone les piet altijd even goed uit de verf. Er wordt, volgens haar, be trekkelijk weinig aan spreken en creatief schrijven gedaan. Zo kan het gebeuren dat haar cijfer op de eindexamenlijst niet hoger dan een zeven zal zijn. 'Slechts' een zeven en dan toch een opstel wedstrijd winnen, dat zit hem in het feit dat ze vanaf haar tweede levensjaar al met Frankrijk als vakantieland kennis maakte. Vaak werd ze er door haar ou ders alleen op uitgestuurd voor de meest ingewikkelde bood schappen. Kritisch Twee jaar geleden heeft ze zelfs enige tijd gecorrespondeerd met een Frans meisje. Daar is ze mee opgehouden, niet omdat de brie ven in het Frans niet lukten of onleesbaar waren, maar meer omdat het meisje zo zat te zeuren over hoe ze met haar ouders om ging. De keus van haar opsteltitel was overigens gauw gemaakt. Ook nu kon een brief geschreven worden aan een Frans meisje dat had vernomen dat Holland een rijk, rustig en welvarend land was. In deze brief moest naar vo ren komèn waar dit meisje op haar veertien dagen durende vakantietrip het beste heen kon gaan om voornoemde kwalifica ties te vinden. Enigszins kritisch heeft Caroline Schoenmakers deze vraag bena derd. "Ik heb Holland aangepre zen om zijn natuurschoon, maar ik heb haar ook de keerzijde van de medaille voorgehouden, want wat is rijk?". Renée Hilverdink houdt meer van Parijs dan van Frankrijk. Als ze geld en de gelegenheid zou krij gen, zou ze in deze hoofdstad vaak te vinden zijn. Ook zij heeft zich door veel te praten met Franse vrienden de taal eigen ge maakt. Hoewel ze nog niet weet wat ze na de havo gaat doen - misschien vwo - staat in elk geval vast dat het iets moet zijn dat met het Frans te maken heeft. Haar keus viel op titel nummer drie. Een respectabele Nederlan der beweert dat Frankrijk niet al leen moet worden beoordeeld op de taal en het eten en drinken, maar dat er ook een heleboel an dere zaken in ogenschouw moe ten worden genomen. Op de dag dat de prijzen werden uitgereikt maakte de ambassadeur bekend dat deze 'responsable néerlan- dais' Piet Dankert was. Pleidooi Wat beide meisjes overigens ver schrikkelijk ergerde op deze dag was dat er door de sprekers een te vurig pleidooi voor de Franse taal werd gehouden. "Alsof er niets ander wordt gesproken in de wereld. Je kreeg gewoon de indruk dat ze het jammer vonden dat we Nederlanders waren", zegt Caroline verontwaardigd. Wat Renée ook heel raar vond. was dat over de hoofden van de prijswinnaars ouders en docen ten uitvoerig werden geprezen, "terwijl wij het toch hadden ge daan". Op de vraag waarom de meisjes het Frans dan toch zo'n mooie taal vinden nemen beiden het woord "elegant" in de mond. "Natuur lijk koesteren wij ook chauvinis tische gevoelens voor ons eigen land, maar wat de taal betreft kunnen we dat niet waarmaken. Het Nederlands is gewoon bot", aldus de winnaressen voor wie de prijs zeer onverwacht kwam. De kopers van de eerste 45 premie koop-woningen waren vorige week bijeen in het houten ge bouwtje aan de Rijndijk, dat voorlopig als buurtcentrum fun geert. Belangrijkste punt op de agenda: de mogelijke uitbreiding van de woningen. Door een ver groting van de benedenverdie ping met een meter negentig zou de huiskamer aanzienlijk ver groot kunnen worden. Het idee was niet afkomstig van de aspi rant-bewoners, maar van het Bouwfonds. Dat heeft te maken met de voorge schiedenis. Het Bouwfonds en de gemeente lagen aanvankelijk met elkaar in de clinch over de hoogte van de koopprijs. De ge meente had berekend dat de hui zen tegen een prijs gebouwd konden worden, die achtduizend gulden lager lag dan het Bouw fonds in rekening bracht. Wet houder Tesselaar (PvdA) van volkshuisvesting weigerde de grond uit te geven, als het Bouw fonds niet met de prijs zou zak ken. De bouw dreigde vertraagd te worden en werd zelfs geheel onzeker. Een onzekerheid die de gegadigden in de problemen bracht. Wat moesten zij met hun optie voor een hypotheek? Wan neer konden zij de oplevering van hun huizen verwachten? De bouwer ging uiteindelijk over stag. Met de kopers werd bespro ken wat er met het bedrag van achtduizend gulden per woning zou gebeuren. Unaniem was men van mening dat het plaatsen van hardhouten kozijnen (in plaats van vurehout) een verbetering was. Toen werd ook het idee van de vergroting van de woonkamer geopperd. Een uitbreiding die al in het bouwplan was voorzien. Als er nu extra heipalen de grond in zouden gaan, dan zou in de toekomst de uitbreiding eenvou dig te realiseren zijn. Dat kon ook nog allemaal voor die prijs. Sterker, er resteerde ook dan een bedrag van 5530 gulden per wo ning. Dat bedrag zouden de ko pers bij oplevering van de huizen terug ontvangen. Afgekeurd De kopers verenigden zich in een bewonerscomité, genaamde de Ijsbaan. De vereniging, die ove rigens nog in oprichting is, schreef een brief aan het Bouw fonds, waarin gevraagd werd of het mogelijk was om de toekom stige uitbreiding meteen bij de bouw uit te voeren. Bedongen werd ook dat resterend geld eer der zou worden terugbetaald. Te gelijk werd een enquête gehou den onder de kopers naar de be hoefte hieraan. Uit die enquête bleek dat tenminste 26 kopers in die uitbreiding geïnteresseerd waren, mits voor een redelijke prijs. Sindsdien werden de erva ringen met het Bouwfonds steeds slechter, aldus een lid van het bewonerscomité. De brief aan het Bouwfonds was 'niet ont vangen'. Een tweede brief werd daarom persoonlijk afgeleverd, waarbij wel duidelijk werd dat hij niet in dank werd aanvaard. Het comité kreeg steeds meer de indruk dat het Bouwfonds geïrri teerd was over de gang van za ken en niet meer verder wilde praten met de kopers. Die indruk werd versterkt toen het Bouw fonds verklaarde dat de uitbrei ding door de gemeente was afge keurd, terwijl de gemeente dat ten stelligste ontkende. Woordvoerder De Gast van het Bouwfonds moest vorige week toegeven dat het gewijzigde bouwplan uitgevoerd kon wor den. Hij zei verder dat het niet eerder mogelijk was geweest om de kosten van de uitbreiding pre cies voor te rekenen. Maar nu had de aannemer dan toch een prijs gemaakt. Het tot de nok toe gevulde zaaltje wachtte met spanning. "Maar u moet nu met een ja of nee zeggen, want de aannemer moet het materiaal morgen bestellen", zei De Gast. Groot geroezemoes in de zaal. De kopers werden voor het blok ge zet. De Gast krabbelde terug: men kreeg bedenktijd tot uiter lijk het einde van de volgende dag. Even later werd dat maan dagochtend. Reputatie De opwinding werd nog groter toen de prijzen werden ge noemd. Afhankelijk van de vraag of de buren ook de uitbreiding wilden varieerden de prijzen van 10.315 gulden tot 13.900 gulden. "Een Ford Fiësta", rekende ie mand om en schudde zijn hoofd. Interim-voorzitter Van de Mark van het bewonerscomité stelde voor om eerst maar eens te pei len of er - gezien de prijs nog wel enige belangstelling be stond. Die was meer dan gehal veerd. Een tiental aanwezigen stak aarzelend de vinger om hoog. Hoe kon men zo snel be slissen? Er moest immers nogal wat veranderd worden. De hypo theek, de gemeentegarantie. Maar nog was het geduld van de kopers niet genoeg op de proef gesteld. Tja, als de interesse dan zo gering was, dan zou het nog wel eens duurder kunnen wor den. Hoeveel duurder? Ja, dat was niet te zeggen. "En dan te bedenken", aldus een van de ko pers, "Dat we eerst zeiden: Het Bouwfonds Nederlandse Ge meenten. Altijd doen. Die heb ben een uitstekende reputatie.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 4