Rijnland werpt dam op tegen lozen koelwater Steeds "LWS kan onderhoud woningen 't beste uitbesteden aan CTW" Bistecca Marsala in DeSmulpot. -C C en A: Leiderdorp alternatief voor Leiden J- Onbekenden sollen met naakte Leidenaar Ds. Mostert opvolger van ds. Happee Genieten van de eerste zonnestralen Hoogheemraadschap houdt vast aan eisen Uitkomst rapport adviesbureau: Vrouw (61) aangereden Sen met kclcnik btadbiechl Dodelijke steekpartij lil Ldtueii Haarlemmer straat: twee dagen braderie WOENSDAG 1 JUNI 1983 LEIDEN - Het is niet uitgesloten dat het confectiebedrijf C A een vestiging buiten Leiden zal zoeken. Dit bevestigde desgevraagd een woordvoer der van het hoofdkantoor in Amsterdam naar aanleiding van de geruchtenstroom dat C A plannen heeft om naar Winkelhof in Leiderdorp te verhuizen. Die geruchten wor den nog eens versterkt nu be kend is geworden dat C A voorlopig geen aandelen wil kopen in de parkeergarage, die moet worden gebouwd op het terrein van de voormalige zeepfabriek Sanders. Zoals bekend onderneemt Leiden C A al sinds twintig jaar pogingen om de vestiging in Leiden uit te breiden. Een plan tot uitbreiding op kleine re schaal blijkt nu opnieuw bij de gemeente op problemen te stuiten. "We zijn momenteel bezig met een intern onderzoek of we opnieuw alle procedures met een nieuw plan willen doorlo pen. We willen graag een goe de winkel hebben in Leiden maar na twintig jaar moeten we wel eens alles op een rijtje gaan zetten. Ik verwacht wel dat we binnen zes maanden een beslissing zullen nemen over de uitbreiding. Ik wil wel nog eens benadrukken dat Leiderdorp één van de al ternatieven is. We hebben ook andere locaties in Leiden zelf op het oog", aldus de zegsman. DELFT - Drie nog onbekende mannen hebben zondagavond in hun auto en in een cafe in Delft de beest uitgehangen met een door hen ontklede 35- jarige Leidenaar. De politie heeft dit pas gisteren bekend gemaakt. De man werd in de Breestraat in Leiden door het drietal vanuit hun auto aangesproken en ge dwongen in te stappen. Zit tend op de schoot van de man naast de bestuurder werd hij door deze en de man op de ach terbank onzedelijk betast. Op de rijksweg naar Den Haag kleedden zij het slachtoffer he lemaal uit en toonden zijn ge- slachtsdeel aan passerende weggebruikers. De kleding van de Leidenaar werd uit de auto gegooid. In Delft gearriveerd werd de poe delnaakte man meegezeuld naar een cafe. Daar is hij vol gens de politie met bier be sprenkeld en aan de ongeveer tien mannelijke en vrouwelijke cafégangers 'tentoongesteld'. De caféhouder weigerde zijn verzoek te mogen telefoneren. Na drie kwartier beloofden twee andere mannen het slachtoffer terug te brengen naar Leiden. Onderweg bedachten zij zich evenwel en zetten de man open en bloot in het recreatiepark de Delftse Hout. Vanuit een huis in Pijnacker meldde de onge lukkige zich bij de politie. De kleding van de man is inmid dels teruggevonden. LEIDEN- Dominee J. Mostert, pre dikant van de evangelisch-lu- therse gemeenten in Alkmaar en Beverwijk, heeft het beroep van de Leidse gemeente aangeno men. Hij komt in de plaats van ds. J. Happee, die vorig jaar naar Amsterdam vertrok. Ds. Mostert (48) zal zijn werk in Leiden in augustus-september beginnen. LEIDEN - De eerste zonnige dag van dit jaar veranderde het stadsbeeld van gisteren drastisch. Terwijl de para plu's thuis nog stonden uit te druipen, togen de Leidenaars gisteren naar strand of park. Ook de terrasjes deden voor het eerst dit jaar goede zaken. Velen trokken de kleren erbij uit, want door ervaring rijk geworden, wist iedereen: wanneer de zon schijnt in Ne derland, dan moet je er ook optimaal gebruik van ma ken. De foto hiernaast laat het zo merse beeld zien dat het Plantsoen gisteren tentoon spreidde. Zonnebadende mensen, een zonovergoten singel. Alsof we al weken niets anders gewend zijn... foto Holvast) LEIDEN - Het hoogheemraadschap van Rijnland houdt vast aan de eisen die het stelt aan de lozing van koelwater op de Maresingel door het gelijknamige energiebedrijf. Het hoogheemraadschap en het Energie Bedrijf Rijnland (EBR) liggen al maanden met elkaar overhoop over de lozingsvergunning, die het EBR heeft aangevraagd ten behoe ve van de nieuwe elektriciteitscentrale aan de Langegracht. LEIDEN - Het onderhoud van woningen gebeurt door de Stich ting v ntrale Technische dienst voor (Voningbouwcorporaties (CTW) aanzienlijk goedkoper dan door de eigen technische dienst van de Leidse Woning Stichting (LWS). De overhead kosten die de CTW maakt zijn tien procent lager. Door het on derhoud van alle LWS-woningen uit te besteden aan cle CTW zou er jaarlijks een half miljoen gul den worden bespaard. Dat is de uitkomst van het onderzoek, dat het Amsterdamse adviesbureau Loose en Staal heeft verricht naar het functioneren van de CTW en LWS. Het onderzoek richtte zich overigens uitsluitend op de financiële kant van de I zaak. Een oordeel over de kwali- teit van het onderhoud wordt niet gegeven. 1 Volgens LWS-voorzitter Geradts is de berekening van de overhead- LEIDEN - Een 61-jarige fietsende 1* vrouw uit Voorschoten werd gis- n teravond op het Stationsplein n aangereden. Met een hersen- schudding, een hoofdwond en >r verschillende schaaf- en snij- 'e wonden is de vrouw overge- bracht naar het Diaconessen- ie huis. De vrouw wilde het Stationsplein in de richting van de Stations- :n weg oversteken. Een automobi- e- list zag de fietser en stopte voor >e haar. De tweede, een 21-jarige man uit Leidschendam die in de te linkerbaan reed, had dit echter te laat in de gaten. kosten het belangrijkste gegeven in het rapport. Door deze kosten (alle kosten bovenop het netto onderhoud, zoals voor planning, voorbereiding, toezicht, admini stratie en nacalculatie) met el kaar te vergelijken, krijgt men het beste antwoord op de vraag of onderhoud door de CTW duur der of goedkoper is, aldus Ge radts. De "relletjes in het verle den" waren volgens Geradts slechts gebaseerd op twee deele- lementen in de kostenvergelij- king. De LWS-voorzitter wil formeel nog geen uitspraken doen over ver dere samenwerking met de CTW. Eerst wordt de mening van de Adviesraad (6 juni) en van de Be wonersraad (8 juni) afgewacht. Volgens Geradts moet niet alleen gekeken worden naar de finan ciële kant. Van groot belang noemt hij de garantie voor de werkgelegenheid en de rechtspo sitie van het LWS-personeel. Hierover zijn al afspraken ge maakt met de gemeente. Voorts wil het LWS-bestuur, dat de CTW open staat voor inspraak (participatie) van bewoners. Voor een definitieve samenwer king van LWS en CTW (De CTW verricht al op proef voor 1224 LWS-woningen een deel van het onderhoud) pleit ook de omstandigheid, dat de inspec teur van belastingen van zich heeft laten horen. Door de status van de LWS zou voortaan, als bij elk gemeentelijk bedrijf, btw be taald moeten worden over het onderhoud. De woningbouwcor poraties zijn vrijgesteld van deze belasting. De financiële ruimte, die volgens het onderzoek ontstaat als de CTW al het onderhoud gaat doen, zou volgens Geradts benut kunnen worden voor groot on derhoud. "De planning van groot onderhoud is nu eigenlijk een groot gebrek", meent hij. Overigens blijken uit het financiële rapport nog andere interessante kwesties. Zo blijkt de CTW op dit moment veel te veel te hebben ontvangen voor het onderhoud,, blijkt de begroting van de LWS fors te worden overschreden en de LWS-boekhouding niet opti maal te functioneren, zodat ook de vraag rijst of niet ook de boek houding beter in samenwerking met de woningbouwcorporaties (CBW) kan gebeuren. De centrale, die over enkele jaren in bedrijf zal gaan, levert behalve elektriciteit ook warmte. Onder meer het Academisch Zieken huis en de woningen in de nieuwbouwwijk Stevenshofpol- der zijn afnemers van de warmte. Bij de opwekking van elektrici teit komt ondanks het systeem van stadsverwarming toch nog een grote hoeveelheid warmte vrij, zodat het gebruik van opper vlaktewater als koelwater nood zakelijk is. Het hoogheemraadschap wil wel een vergunning verlenen voor het lozen van koelwater, maar verbindt daaraan enkele voor waarden. Zo bepaalt het hoog heemraadschap dat er zomers niet langer dan twaalf uur per et maal geloosd mag worden, dat het koelwater niet méér dan drie graden Celsius warmer mag zijn dan het oppervlaktewater en dat het water in de Maresingel nooit de temperatuur van 25 graden overschrijdt. Deze voorwaarden zijn volgens het EBR te hoog. Het EBR kan er alleen aan vol doen, als er een dertig meter ho ge koeltoren wordt gebouwd. Kosten: vier miljoen gulden en een jaarlijkse last van een mil joen. Kapitaalvernietiging, aldus het EBR. Nodig voor het behoud van de waterkwaliteit en het voorkomen van botulisme, aldus het schap. Op 7 maart werd er een 'breed technisch overleg' gevoerd tus sen beide instellingen onder het toeziend oog van provinciale wa terstaat. Onlangs vond er be stuurlijk overleg plaats op uitno diging van Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland. Dijkgraaf Van Tuyll van Serooskerken heeft ADVERTENTIE Mama Mia, wat lekker! Bistecca Marsala, stukjes rundvlees in originele Marsala saus: (14,50 per flinke portie. Plus nog vijf andere bijzondere Italiaanse specialiteiten, zoals een verrukkelijke Lasagna alia Rosa voor f 9,50. En dat alles naast het vaste menu van 25 overheerlijke gerechten. Kom nu naar De Smulpot! Let op! Openingstijden: Dagelijks van 17.00 tot 20.00 uur. Zon- en feestdagen van 13.00 tot 20.00 uur. Naast de ingang van het AC Restaurant Leiderdorp. ala Carte Redactie: Sart Jungmann Jaap Visser Steekpartij (1) Willem Curfs en Leo van Duy- venbode herhalen het een paar keer: "We zijn heus niet uit op vechten. Maar als ze ons uitda gen, dan lopen we natuurlijk ook niet weg". Ze zijn beiden lid van Convicts. Afgelopen za terdagnacht werd Joop Riem, een ander lid van die motor club doodgestoken bij een vechtpartij. Curfs en Van Duyvenbode wil len nog eenmaal op de vecht partij aan de Witte Singel te rugkomen: om hun kant van het verhaal te laten horen. Maar vooral om het beeld van vriend Joop Riem recht te zet ten. "Het lijkt nu alsof Joop een misdadiger was. Ééntje die met een ketting liep te zwaai en. We vonden het daarom ook zo rot omdat zijn naam voluit in de krant stond, zeker voor zijn familie heel vervelend". "Joop had trouwens die ketting niet eens bij zich. We weten niet wat er op dat moment pre cies is gebeurd, maar mis schien is hij wel door een steen geraakt of anders zijn motor. In elk geval is hij in blinde drift en helemaal alleen op een stel Alphenaren afgestapt en is toen gestoken". Het conflict is volgens de twee anderhalve week geleden ont staan. In het Breehuys kregen een groep Alphenaren en een stel vaste bezoekers van het jeugdcentrum aan de Bree straat ruzie. "Daar waren er ze ker twee van ons bij", zegt Curfs. "Toen ze weggingen, zeiden ze: volgende week ko men we terug met twintig man. Afgelopen zaterdag waren we met een man of vijftien in het Breehuys. Daar komen we wel vaker op zaterdag omdat er dan verder geen pest te doen is in Leiden. Rond twaalf uur kwamen die gasten uit Alphen. De meesten van ons hadden daar niet eens op gerekend". "Zij mochten er niet in en wij mochten er niet uit. Een paar minuten later zijn we toch op zoek gegaan. De groep raakte uit elkaar en vijf van ons zagen die Alphense club op het Doe lenterrein en gingen er achter aan. Op de Witte Singel wer den ze bekogeld met stenen en voordat wij er bij konden ko men, was Joop met zijn blote handen en blind van woede op een groepje van zes afgestapt" Snderzoek p iteekpartv) i .L^»-a^>Ssïss»j ,tondcn«*^ondaEM ...a h.-bbcnbei dcdcljnScndoc"_.iag :il worden jsta.ïes na w\ Leo van Duyvenbode: "Hij i in mijn armen gestorven". Steekpartij (2) Klemmende vraag is nu natuur lijk wat er verder gaat gebeu ren. Bestaat gevaar dat de groepen elkaar weer zullen treffen? "Inmiddels is de zaak wel een beetje gesust", denken de twee Convicts. "Eerst wil den we er natuurlijk gelijk op af. Maar we wachten nu ge woon de gerechtelijke proce dure af'. En als de straf niet hoog genoeg uitvalt? Van Duy venbode: "Nou laat ik zeggen: dan staan we niet voor de ge volgen in. Ik weet niet of we het dan in de hand kunnen houden". Dat de Alphenaren zelf nog eens naar Leiden komen, verwach ten ze ook niet. "Ik denk niet dat we die terugzien". Het gaat volgens hen om jonge jongens; ook geen motorclub, zoals de politie aanvankelijk dacht. "En je weet hoe dat is: die jongens hebben elkaar lopen opnaaien, zo gaat dat op die leeftijd. Dan doen ze de meest stompzinnige dingen". Steekpartij (3) De Alphens jongens zijn zo van het incident geschrokken dat geen van hen er over wil spre ken. Niek van Spronsen, be roepskracht bij jongerencen trum Madonna (waar de mees ten geregeld kwamen): "Je kunt inderdaad wel stellen dat ze ontzettend angstig zijn ge worden. De stemming is echt zeer verslagen". Voorzover Van Spronsen duide lijk is geworden, is de Alphen se groep (volgens hem in leef tijd variërend van zeventien tot twintig) niet naar Leiden geko men met de bedoeling echt wraak te nemen. "Ze zijn na tuurlijk wel bewust naar het Breehuys gegaan. De week daarvoor waren daar moeilijk heden geweest tussen een stel Alphenaren en leden van die motorclub. Ze werden toen met messen bedreigd en de twee die nu zijn aangehouden, hadden daarom nu ook een mes bij zich. Om eventueel wat terug te kunnen doen. Maar ze gingen er naar toe met het idee: wij kunnen hier toch ook een pilsje drinken. Kijken wie, figuurlijk gezien, de sterkste Van Spronsen erkent dat ze toen zijn blijven hangen en vindt dat achteraf ook dubieus. "Er is toen een wilde achtervolging ontstaan en het slachtoffer heeft toen de achterste groep van de wegrennende Alphena ren achterhaald. Volgens hen ook met een ketting bedreigd. Helaas voor hem zaten daar die twee jongens met messen tus sen". Die twee zijn ook de de zeven- tien- en negentienjarige die werden aangehouden en wa ren naar zijn mening "ook de twee meest agressieven". En wat de anderen betreft: "Die zeggen: ik ga het eerste jaar niet meer uit Alphen weg" Steekpartij (4) Ook bij de Leidse politie bestaat niet de directe angst dat beide partijen elkaar binnenkort weer zullen treffen. Voorlich ter Dick Graveland: "Nee, dat denken wij niet. Het gaat hier toch om volwassen mensen met een volwassen verstand mag je hopen. Ik denk dat ze hier zo van zijn geschrokken dat ze, in elk geval niet meteen, verhaal zullen halen". Niette min zal het Breehuys (de lei ding benadrukt overigens ver der niets met de motorclub uit staande te hebben) komende zaterdagavond voor alle zeker heid gesloten zijn. Van politiezijde wordt overigens nog altijd wel aangenomen dat slachtoffer Riem met "een stuk ketting" op een groep Alphe naren is afgegaan. "Er is tot nu toe nog altijd sprake van dat Riem met zijn motor er achter aan is gegaan, z'n motor heeft neergezet en op die jongens is toegelopen. Wat er daarna is gebeurd, blijft nog altijd on duidelijk. Er is een korte vechtpartij ontstaan van tien, misschien vijftien seconden. In die tijd zijn ook de steken toegebracht". B.J. hier - ondanks 'grote aandrang' om de voorwaarden te versoepe len vastgehouden aan de maxi male opwarming van drie graden Celsius. Het Rijnlands bestuur kan niet van de landelijke richt lijnen afwijken, menen dijkgraaf en hoogheemraden. Kagerplassen Wat betreft het maximale aantal uren lozing per etmaal heeft de dijkgraaf uitgelegd, dat deze be perking bedoeld is om te voorko men dat een zodanige stroming in het oppervlaktewater ontstaat, dat de waterkwaliteit van de Ka gerplassen een zo intensief voor de recreatie gebruikt water - onaanvaardbaar wordt. Desal niettemin is Rijnland bereid naar andere wegen te zoeken, als maar het beoogde doel wordt be reikt. De bemaling van Rijnlands boezemwater door het gemaal te Katwijk is van doorslaggevende betekenis voor de mogelijkhe den om koelwater te lozen. Maar vast staat dat een warmtekracht centrale wat betreft de koeling aan vergaande beperkingen ge bonden moet zijn, aldus dijk graaf en hoogheemraden. Het EBR heeft inmiddels beroep aangetekend bij de Kroon tegen het uitblijven van een definitieve beslissing van het hoogheem raadschap. De wettelijke termijn is inmiddels verstreken. Een for maliteit. Het college van dijk graaf en hoogheemraden is van plan binnenkort definitief over de gevraagde vergunning te be schikken. Dan bestaat voor het EBR opnieuw de mogelijkheid van beroep bij een hogere over heidsinstantie, die uiteindelijk beslist over de vraag of de koel toren er moet komen of dat de voorwaarden worden versoe peld. LEIDEN Een braderie van zo'n kilometer lang. Dat is het beeld dat de Haarlemmerstraat de ko mende twee dagen zal bieden. Ongeveer honderd vijftig deelne mers zijn met kraampjes present, waarin verschillende demonstra ties worden gegeven; mode shows, volks- en kunstschilde ren, poppen maken, proeven en keuren, kantklossen,enz. Burgemeester Goekoop verricht donderdag om twaalf uur de ope ning van de braderie. Op drie punten, bij de Haven, Blauw- poortsbrug en Hartebrugkerk. worden dan ballonnen opgela ten. De braderie kent ook een groots aangekondigd standwer kers-concours, waarbij Neder lands beste standwerkers hun waren zullen aanprijzen. Een ju ry bestaande uit burgemeester Goekoop en wethouder Fase zal morgenavond van zeven tot ne gen de beste standwerker aan wijzen. The Shorts, bekend van hun num mer-een-hit, treden vrijdagavond vanaf zeven uur op in de Haar lemmerstraat. Hun optreden duurt ongeveer een uur. LEIDEN - De kleuterschool Prin ses Juliana en de lagere school Prinses Irene, beide gevestigd aan de Stadhouderslaan lb, hou den donderdag een informatie avond over het onderwijs aan de ze beide scholen. In de gymnas tiekzaal is materiaal uitgestald en docenten zijn aanwezig om in lichtingen te geven, van half acht tot negen uur.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 3