Weigering subsidie aangevochten Veel kritiek op keuze woonwagenstandplaats "Dit is mtstervingsbeleid" Mag (tijdelijk) woonhuis winkel blijven? Links-af kon net niet meer: auto in /voortuin De Kringloop wil in Leiderdorp unieke functie voor Zuid-Holland vervullen LEZERS SCHRIJVEN Visvereniging Alleen WD tot nu tot voor Ruigelaan Wanneer bouw supermarkt gereed is Rijbaan Schoolstraat moet enkele meters worden verlegd Commissaris benoemd in Wassenaar AGENDA Uit protest Time Out dicht in weekeinde Vakantiehulp gezocht Fietser gewond DEN HAAG-ZOETERWOUDE - De Raad van State (het hoogste rechtscollege in ons land) zal moeten bepalen of een winkel aan het Zoeterwoudse Watertje, die nu als woonhuis in gebruik is, straks weer als winkel mag worden benut. Nee, zegt de gemeente Zoeterwou- de, want dat is in strijd met het bestemmingsplan. Als een be drijf eenmaal is opgehouden te bestaan, dan wordt de bestem ming wonen, zo luiden de voor schriften in dat bestemmings plan. Een zaak mag wél worden voortgezet als deze aan een ande re eigenaar wordt verkocht. Een gedachte waarmee Th. van Steyn het totaal oneens is. Hij heeft aan het Watertje een be drijf. Toen zijn buurman stopte, kocht hij diens zaak voor uitbrei ding van zijn handel. Hier kwam echter de klad in zodat er van uit breiden geen sprake kon zijn. Van Steyn besloot daarom in het gekochte pand enkele inwendige verbouwingen te doen en het als woonhuis te verhuren. De Stichting Gimeva (een instantie die zich over gehandicapten ont fermt) was er twee jaar in gehuis vest. Sinds drie maanden heeft zij een ander onderkomen, om dat de woning te klein werd. Van Steyn is echter van plan om het huis opnieuw als woonruimte te gaan verhuren. Hij heeft de ge meente Zoeterwoude gevraagd als er straks betere tijden aanbre ken om het dan weer als winkel te mogen aanwenden. En daar voelt Zoeterwoude niets voor. Van Steyn heeft zijn probleem daarom aan de Raad van State voorgelegd. Omdat hij vindt dat er geen consolidatiebeleid wordt gevoerd, maar een uitstervings- beleid. Over dit laatste wordt met geen woord in het bestem mingsplan gerept. De Zoeter woudse ondernemer vroeg of de Raad van State de gemeente wil verbieden een dergelijk beleid te voeren. Van Steyn: „De midden standers hebben de laatste jaren voor bijna twee miljoen gulden geinvesteerd. Je gelooft toch niet dat ze dit zouden doen als de ge- een uitstervingsbeleid wil gaan voeren?" Een woordvoerder van Zoeterwou de bestreed dit. „Er is absoluut geen sprake van dat wij bedrij ven wegjagen. We houden ons al leen aan de regels van het be stemmingsplan. Wat Van Steyn en met hem enige anderen willen is een verandering van dat plan. De gemeente heeft hem gezegd dat als er sprake is van een wijzi ging dat zijn verzoek dan gelijk zal worden meegenomen. Maar we moeten het wél zo breed mo gelijk bekijken en niet door het oog van een enkeling." Van Steyn benadrukte nog eens dat hij na de recessie het pand weer als bedrijf wil gaan inrich ten. Tenzij hij het zou kunnen verkopen. Twee pogingen daar toe zijn tot nog toe mislukt. *'t Watertje 7 in Zoeterwoude. De eigenaar wil het tijdelijk als woonhuis verhuren maar als de zaken i gaan de winkelbestemming ervan opnieuw gebruiken. r LEIDERDORP - De stichting spel- en opvoedhuis 'De Kringloop' blijft de weigering van een subsidie door de gemeente Leiderdorp aanvechten. Volgende week behandelt de commissie beroep- en bezwaarschriften een bezwaarschrift tegen het niet honoreren van een subsidieverzoek over het jaar 1983. LEIDERDORP - Een 59-jarige Leiderdorper heeft vanmorgen de voortuin van de bewo ners van de Zijloordkade 19 onvrijwillig met zijn auto omgeploegd. De man wilde vanaf de Zijloordkade links-af de Steenbakkerslaan inrijden toen hij werd aangereden door een tegemoetkomende 54-jarige Leidenaar. De beide bestuurders kwamen met de schrik vrij. De auto van de Leiderdorper moet als vervoermiddel evenwel worden afgeschreven. Een meerderheid van de gemeen teraad wees bij de vaststelling van het sociaal-cultureel pro gramma 1983 eerder dit jaar een subsidieverzoek af, omdat de speel-o-theek 'De Grabbelton' al subsidie krijgt. Volgens die meerderheid vertonen de twee initiatieven grote overeenkom sten en daarom kan worden vol staan met het subsidiëren van één instelling. Dat de keus uiteindelijk op speel- o-theek 'De Grabbelton' is geval len, komt door het feit dat gehan dicapten die activiteit zullen op zetten. "Het aspect van de inte gratie van gehandicapten wordt door ons bijzonder positief ge waardeerd, daar het een extra di mensie geeft aan een dergelijke voorziening", schrijven B en W van Leiderdorp in de afwijzende beschikking. Bovendien vindt het college dat de doelstellingen van de speel-o- theek en het spel- en opvoedhuis grote overeenkomsten vertonen. "Te groot om beide van gemeen telijke financiële steun te voor zien", constateren B en W zonder overigens dat nader toe te lich ten. B en W vinden het initiatief van het spel- en opvoedhuis niet slecht, omdat diverse bestaande activi teiten zoals de koffie-ochtenden en het gastouderproject daarin worden samengebracht. Maar nieuw is de activiteit niet en dat is wel het geval met de speel-o- theek, aldus het college. De taak die het spel- en opvoedhuis zich heeft toegedacht (een ontmoe tingsplaats te zijn voor ouders met kinderen en ook voorlich ting geven over opvoeding) kan ook door de speel-o-theek wor den uitgevoerd, menen B en W tot slot. Niet Het spel- en opvoedhuis 'De Kringloop' is het duidelijk niet eens met de opvatting van de meerderheid van de gemeente raad en B en W. De stichting wijst erop dat de speel-o-theek zich vooral richt op integratie van gehandicapten door middel van het uitlenen van speelgoed. De gehandicapten, deelnemers van 'Gading' die in Buitenhof- Oost gaan wonen, gaan de uit leen en de reparatie van speel goed zelf ter hand nemen. Het spel- en opvoedhuis, zo blijkt uit het bezwaarschrift, heeft dui delijk andere bedoelingen. Doel is onder andere "het verschaffen van een ontmoetingsplaats aan ouders in Leiderdorp, waar hen naast de mogelijkheid tot uitwis seling van ervaringen met be trekking tot de opvoeding van hun kinderen ook een feitelijke begeleiding bij de opvoeding wordt geboden". Bovendien wil het spel- en opvoed huis de activiteiten op opvoed kundig en contactueel gebied "bundelen en coördineren". Vol gens het spel- en opvoedhuis ver schillen de doelstellingen dus wel degelijk van elkaar. Als extra argument wordt aange voerd dat het spel- en opvoed huis is gevraagd een voorbeeld functie te vervullen in de provin cie Zuid-Holland. Het is name lijk het eerste spel- en opvoed huis in Zuid-Holland. In de ande re provincies zijn al eerder derge lijke activiteiten opgezet. Overigens gaat het spel- en op voedhuis na de zomervakantie wel open. Het Nederlands Comi té voor Kinderpostzegels heeft een startsubsidie toegekend. Het verwachte jaarlijkse tekort zal het eerste jaar worden gedekt door de Leiderdorpse kruisver eniging. Wat er de jaren daarna gaat gebeuren is nog onzeker. Daarom is het voor het spel- en opvoedhuis 'De Kringloop' zo belangrijk dat er alsnog een posi tieve beslissing over het. subsi dieverzoek komt. Gaarne wil ik middels deze rubriek even reageren op het artikel wel ke in het Leidsch Dagblad stond van 25 mei j.l. Het had als KOP: (in dik gedrukte letters): "Visver eniging "Onze Hobby" herrijst uit as. Daarboven stond in minder dikge- drukte letters: Om Voorschoten- se wateren weer schoon en vis rijk te maken. Juist deze laatste zin had m.i. dikgedrukt moeten worden. Veel lof spreek ik uit voor het goe de initiatief dat wordt genomen door de hengelliefhebber J. Tes- ke. Alleen vind ik dat deze per soon te idealistisch is. Hij begint in het stuk al met: De Voorscho- tense viswateren worden kraak helder en raken vol vis. Nou, beste hengelliefhebber: Ik ben nog jong en hoop dit nog steeds eens mee te maken. Wel kan ik begrijpen dat de wateren kraakhelder worden, de reden hiervan is de ergste ramp: de ver zuurde regen! Geen waterplant en waterdier is hier tegen opge wassen, vandaar die helderheid. Maar nogmaals, als we dit even buiten beschouwing laten, een prachtig initiatief. Vooral prach tig als deze man vrijwilligers kan aantrekken die de sloten willen uitbaggeren. Alleen, dit zijn wel werkloze jongeren. Niet dat ik daar iets op tegen heb, maar be trek hierbij juist de 230 Voor schotenaren die momenteel lid zijn van de Leidse hengelaars- bond. Het wordt hun eigen "stekkie" en hachje. Logisch be keken kennen 230 geïnteresseer de mensen meer dan 10 geïnte resseerden. In zijn stuk walgt de heer Teske van vieze slootjes. Hij vindt dat water pas water is, wanneer er vis in kan zwemmen. Ik ga nog iets verder (ook te idealistisch): ik vind water pas water, als er naast vissen, ook allerlei kikkers en salamanders zwemmen en prachtige waterplanten aanwe zig zijn, zoals fonteinkruid, krab- bescheer e.d. (Hoe talrijk was dit alles in uw jeugd, mijnheer Tes ke???? Het zoeken naar de vorm van een samenleving, waarbinnen na tuurlijk leven wordt gewaar deerd en geëerbiedigd, is even wel een moeilijk proces. Een be leid voor de visclub kan slechts succesvol zijn, indien het ge paard gaat met een toename van de activiteiten op een tweetal ter reinen: een goed beheer (in standhouding waardevolle vis wateren) en een juiste educatie, ten einde de mensen in staat te stellen alternatieven te ontwik kelen en deze in de praktijk te brengen. Daarbij nog maar niet te spreken over het esthetische, recreatieve en wetenschappelijke motief. Zo betrek je de hele Voorschotense gemeenschap bij dit unieke ge beuren. Ik wil eindigen met een bepaalde filosofie waar ik en nog vele anderen achter staan; „Je moet nooit iets dat leeft onnodig vernietigen, gewoon omdat je dat leven zelf niet kunt maken" Daarom heb eerbied voor alles wat leeft en groeit. Hierin ver schillen wij dus van zienswijze met bijvoorbeeld, de vissers (de goede nagelaten). Die zeggen: Je mag van dat leven ook oogsten. Het gaat dus zuiver om het ple zier van het vangen (en doden bij sommige). En dat is iets wat ik niet kan waarderen. Edwin Brussee Schuilinglaan 2 2252 BS Voorschoten WASSENAAR - Alleen de WD staat achter het voorstel van het Wassenaarse college van burgemeester en wethouders om de Ruigelaan aan te wijzen als standplaats voor woonwagens. Zo bleek gisteravond tijdens de vergadering van de raadscommissie voor welzijnszaken. Raadslid Poldervaart van de libe rale fractie zag de gekozen loca tie als een zakelijke, snelle oplos sing van het woonwagenpro bleem. Zakelijk omdat aan de Ruigelaan plaats is voor twaalf woonwagens en een bijbehorend bedrijfsterreintje. En snel van wege het waarschijnlijk achter wege blijven van bezwaarschrif ten van omwonenden tegen de plek. De omwonenden van de mogelijke andere plaats, het Ammonslaan- tje, hebben daarentegen wel be zwaren. Poldervaart wees verder op de rustige omgeving van de Ruigelaan. Hierop werd echter enig hoongelach van christelijke en socialistische zijde zijn deel want de Ruigelaan grenst aan Vliegkamp Valkenburg. Commissielid Harting (Partij Was senaar) hield zijn in het bijzonder in deze zaak niet onbelangrijke stem voor. Volgens hem ont breekt het aan gedegen onder zoek naar andere geschikte loca ties. Nieuwenhoven (D'66/PvdA) viel hem hierin bij. Zig-zag besluit Partij Wassenaar had zich bij eer dere gelegenheden vóór de Rui gelaan als standplaats voor VOORSCHOTEN - "Wanneer in augustus de bouw van de Aldi- supermarkt aan de Schoolstraat is afgerond moet de rijbaan ter plekke enkele meters worden verschoven in de richting van de nieuwe supermarkt en moeten bovendien langs de rijbaan enke le bloembakken en paaltjes wor den geplaatst. Dit om de automobilisten ervan te weerhouden de twee bochten af te snijden die in de rijbaan wor den aangelegd en over de invali denparkeerplaats te rijden dan wel de trottoirs te terroriseren die aan weerszijden van de rij baan worden aangelegd". Het college schrijft dit in een voorstel aan de raadscommissie voor fi nanciën. Het geeft aan dat het trottoir aan de kant van de Aldi-supermarkt aan de smalle kant is. Het trottoir wordt daar 3.30 meter breed en' "met name op drukke dagen zal de situatie ter plekke niet hele maal bevredigend zijn", zo schrijven burgemeester en wet houders. "Een menging van fiets verkeer in twee richtingen, met gemotoriseerd verkeer, wan delend publiek met kinder- en wandelwagens, boodschappen- karretje etc. zal van tijd tot tijd een "onrustig beeld veroorza ken". Dit onrustige beeld in volgens het college echter niet te vermijden. Ook wanneer de rijbaan precies in het midden zou komen te lig gen tussen de twee supermark ten en de trottoirs aan beide zij den even breed zijn, blijft de si tuatie "onrustig". woonwagens uitgesproken. De WD en PW hebben in de Wasse naarse gemeenteraad een meer derheid van elf tegen tien stem men. Nieuwenhoven sprak verder van een warrig zig-zag beleid omdat het college van B en W een eer der genomen raadsbesluit waar bij het Ammonslaantje als stand plaats werd aangewezen, nu weer heeft ingetrokken. Hij her innerde voorts wethouder Van der Wiel aan het standpunt van de provincie, die de Ruigelaan als standplaats afwijst. De wethouder gaf toe dat de Ruige laan wellicht geen honderd pro cent goede oplossing is maar daarentegen wel een snel haalba re. "En dat is belangrijk vooral omdat een andere oplossing waarschijnlijk weer jaren gaat duren", aldus de bewindsvrou CDA-raadslid Speelman achtte het verder zinloos om de wethouder te wijzen op de argumenten op welzij nsgebied tegen het college voorstel. "U kent ze maar al te goed", zo zei hij. Het CDA wijst de Ruigelaan-locatie dan ook af. WASSENAAR/DEN HAAG - De Haagse hoofdinspecteur J.C. van der Wolk (38) is be noemd tot commissaris van de gemeentepolitie van Was senaar. De installatie van de opvolger van de vorig jaar overleden A.G.L. Rijken is bepaald op 13 juni. Van der Wolk is sedert begin 1981 chef van de inlichtin gendienst van de Haagse po litie waar hij in 1964 als ad junct-inspecteur in dienst was getreden. Via het bureau opleidingen en de afdeling zedenpolitie stapte Van der Wolk in 1974 als hoofdinspec teur over naar de ME, waarna hij tot 1981 chef was van het bureau zware misdrijven. WOENSDAG 1 JUNI 1983 WOENSDAG Lelden Kijkhuis - Vrouwenkerkkoorstraat 17, film 'Wilde Aardbeien' van Ingmar Bergman, 20 en 22.15 uur. Stadsgehoorzaal - Herman van Veen, 20.15 uur. Leiderdorp Scheppingskerk - schrijfavond Amnes ty International, 19.30-20.30 uur. De Muzenhof - opening Speel-O-Theek, 13.15 uur. Voorschoten Ambachts- en Baljuwhuis - vergadering van de raadscommissie welzijn, wo ningtoewijzing en onderwijs, 20 uur. De Werf - Schoolstraat 2, openbare avond van de IKV-kern Voorschoten over De Bom, 20 uur. Warmond 't Meerpunt - algemene ledenvergade ring carnavalsvereniging De Billen- prikkers, 20 uur. DONDERDAG Leiden Clubgebouw Ons Eiland - Dienstencen trum Binnenstad/Zeeheldenwijk laat film zien over oud Leiden, voor 55 jaar en ouder, 10 uur. Kijkhuis - Vrouwenkerkkoorstraat 17, 'Het zevende Zegel' van Ingmar Berg man, 20 en 22.15 uur. Waaggebouw - 'Waag-festival', 20.30 Haarlemmerstraat - Braderie, 12-21 uur. Leidse Werkgroep Homoseksualiteit - Caeciliastraat 18, soos, 21-1 uur. Stadhuis - deelcommissie de Lakenhal, 16 uut. Stadhuis - raadscommissie onderwijs, samenlevingsopbouw en emancipa tie, 20 uur. Stadhuis - informatie-avond buslijnen- plan NZH, 20 uur. Juliana- en Ireneschool - Stadhouders laan lb, informatie-avond over onder wijs, 19.30-21 uur. Wassenaar gemeentehui» - vergadering van de raadscommissie voor financiën en economische zaken, 19.30 uur. Ursula Kliniek - concert drumfanfare Laurentius, 19.30 uur. APOTHEKEN De avond-, nacht- en zondagsdienst van de apotheken in de regio Leiden, wordt waargenoriien van vr. 27 mei tot 3 juni door: Apotheek Tot Hulp der Menschheid, Rosmolen 13, tel. 121060; Apotheek Kok, Topaaslaan 15, tel. 763439; Apo theek Voorschoten. Leidseweg 66, tel 01717-2525. WIJKVERPLEGING Leiden - Interkruis, Middelweg 38, tel. ten noorden van de Rijn: 134604; telj, ten zuiden van de Rijn: 121753. Leiderdorp, Zoeterwoude Rd. - Kruis- gebouw. Berkenkade 7, tel. 410131; spreekuur ma. t/m do. van 13-14 uur. Gezondheidscentrum, Florijn 10, tel. 896193, spreekuur ma., woe., vr. van 13-13.30 uur. Oegstgeest - Interkruis, Lijtweg 7, tel. 154500. Voorschoten - gezondheidscentrum, v.d. Waalslaan, tel. 4641. WASSENAAR - Met ingang van maandag 6 juni zal het jongeren centrum Time Out in Wassenaar alleen nog maar op de woensdag- T avonden open zijn. Dit hebben 1 vrijwilligers van het centrum gis teravond aan de verantwoorde- C lijk wethouder Van der Wiel meegedeeld. Het opschorten van de openstel ling tijdens de weekeinden is een protest van de vrijwilligers tegen de weigering van de gemeente om meer beroepskrachten voor het centrum aan te stellen. De vrijwilligers menen dat zij wei nig hebben aan de beheerder, die door de gemeente onlangs is aan- 3 gesteld. Zij zeggen geen man "met een stropdas" maar twee of drie be roepskrachten voor deskundige begeleiding van het jongeren werk in het centrum nodig te hebben. LEIDERDORP - De stichting jeugdwerk Leiderdorp "Sjelter" zoekt voor de diverse activiteiten in de vakantieperiode meder- werk(st)ers. Het gaat om de pe riode van 15 tot en met 26 augus tus. Wie mee wil werken krijgt hiervoor 150 gulden. De kandidaten moe ten wel minstens zeventien jaar oud zijn en enige ervaring in het werken met kinderen hebben. VOORSCHOTEN - Een 31-jarige fietser uit Zoetermeer heeft gis terochtend op de Veurseweg in Voorschoten een fikse hoofd wond opgelopen toen hij werd aangereden door een automobi list. De fietser reed in de richting van het centrum en wilde links af de Karei Doormanlaan inrijden. Daarom had hij het fietspad ver laten en reed, voorgesorteerd, op de rijbaan voor auto's, toen de hem achteropkomende 33-jarige automobilist uit Leidschendam hem niet meer kon ontwijken. LEIDSCH m DAGBLAD HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Post uitsluitend aan: Postbus 54. 2300 AB LEIDEN Hoofdkantoor Witte Singel 1 2311 BG LEIDEN Telefoon: 071-144941 Geen krant ontvangen: tel. 071-123143 tussen 18.00-19 30 uur (nabezorging na 19.30 uur); zaterdag van 16.30-18.00 uur Abonnementsgelden bij vooruitbetaling te voldoen. Restitutie is niet toegestaan Bij automatische overschrijving geen administratie- en incassokosten. Abonnementen kunnen dagelijks ingaan. Indien één maand voor het verstrijken van de abonnementsperiode geen opzegging is ontvangen, volgt automatische verlenging Betaling van abonnementsgelden op giro 3203571 t.n.v. Damiate Holding BV te Haarlem. Maandabonnement 20,59 (Autom. betaling) Losse nummers f 0,85 Directie: G. Koopman Adj.dir.: N. Qüakernaat Commentaren: R. D. Paauw, W F. J. Wirtz en A. A v^an Brussel Rubriekchefs: J. Kroon (stad) B. W. T Jungman (plv) H. I. J. Veldhuizen (regio) H. v.d. Post (plv) W F. J. Wirtz (bin./buit./ec.) J. Ruygrok-Hoogeveen (plv) P. J. de Tombe (sport) A. van Kaam (plv) W. C. H. Schrama (feature) Redactie stad en randgemeenten tel. 071-144941, tst. 219 Aangesloten bij de Gemeenschappelijke Persdienst met eigen correspondenten o.a. in: Bonn, Brussel, Londen, Parijs, Washington, Cairo, Rome, Madrid. Mexico en Wenen.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 2