-c c Feiten verdraaid na bezoek El Salvador Lemond imponeert in Dauphine Liberé Turkse junta verbiedt nieuwe partij 'Duur' avondje uit van Rene Koppert Andere lezing over Van den Broek Vervangende dienst wordt niet verkort CIA wilde Suriname zuiveren Chemie besluit na zomer over bouw van afvaloven KNS loopt promotie toch nog mis Ruim zes ton bruto voor Paul Breitner Fiks-jeugd verrast in korfbalstrijd Nieuwe voorzitter SJC Bearzot grijpt in WOENSDAG 1 JUNI 1983 ISTANBOEL - Na een bestaan van precies tien dagen is de conser vatieve Groot Turkije Partij (GTP) gisteren buiten de wet ge steld door de almachtige militai re junta onder leiding van presi dent Evren. In decreet nummer 79 beschuldigt de uit vijf gene raals bestaande Nationale Veilig heidsraad de kersverse partij er van nieuwe tweedracht te willen zaaien in de natie en qua filosofie een voortzetting te zijn van de rechtse Gerechtigheidspartij. Deze werd in 1981, een jaar na de staatsgreep van 12 september 1980, samen met de andere oude partijen buiten de wet gesteld. Suleyman Demirel, de leider van de Gerechtigheidspartij en als premier door die staatsgreep ten val gebracht en vervolgens voor tien jaar uit de politiek verban nen, moet zich volgens hetzelfde decreet samen met 15 andere oud-politici voor morgenmiddag zes uur hebben gemeld bij het militair commando in Canakka- Varia le, een kustplaats in het Europe se deel van Turkije. Tot die anderen behoren verschei dene van zijn voormalige minis ters, onder wie de bejaarde, alge meen gerespecteerde oud-minis ter van buitenlandse zaken Caglayangil, die waarnemend president was. Ook staan op de lijst de twee oprichters van de nieuwe Groot Turkije Partij, Cin- doruk en Golhan, en zeven kop stukken van de eveneens buiten de wet gestelde sociaal-democra tische Republikeinse Volkspar tij. Verwacht wordt dat de zes tien onder huisarrest zullen wor den gesteld. Het decreet van gisteren is stellig voor een deel ingegeven door de vrees dat de strijdkrachten bij de komende campagne voor de par lementsverkiezingen van 6 no vember zullen worden opge deeld tussen twee rechtse partij en, temeer daar ook de partij die de symphatie van de junta ge niet, de Partij van Nationalisti sche Democratie, onder leiding staat van een afgezwaaide gene raal, Turgut Sunalp. „Aan ons is de victorie op 6 novem ber" had Esener al uitgeroepen en het was inderdaad zonneklaar dat de partij, die als embleem een uitgestoken hand voerde, af ging op een flinke meerderheid. Dit vooral omdat zij gebruik kon maken van het nog steeds goed georganiseerde apparaat van de Gerechtigheidspartij. Caglayan gil en 143 ander kopstukken daarvan waren reeds en masse tot de nieuwe partij toegetreden. De junta van Evren, die bij het referendum over haar grondwet in november nog de overdonder- dende meerderheid van 91 pro cent kreeg, had alle reden voor de vrees deze keer af te gaan met haar eigen gloednieuwe partij. Deze krijgt nu als enige rivaal van door Frans van Hasselt rechts de eveneens dezer dagen opgerichte Moederland-Partij, die wat moeilijker buiten de wet kan worden gesteld omdat zij on der leiding staat van Turgut Ozal, de man die als superminister voor economische zaken bijna twee jaar lang de junta heeft ge diend en in die functie heeft vol voerd wat wel eens het „Turkse wonder" is genoemd: de terug brenging van de inflatie van hon derd tot 35 procent in een jaar. Alleen ging dit gepaard met in perking van de koopkracht en misstanden rondom het bankwe zen die sterk ten koste gingen van zijn populariteit en hem vori ge zomer ook tot aftreden noop ten. Ozal mikt mede op de reli gieus geladen stemmen van de vroegere, eveneens buiten de wet gestelde partij van Nationaal Behoud. wat er nog op stapel staat ter lin kerzijde van het zittende regime. Reeds is onder leiding van een zekere Necdet Calp een „Popu listische Partij" opgericht, maar deze geniet niet veel meer sym phatie dan die van de junta en premier Ulusu, op wiens minis terie Calp ondersecretaris is ge weest. Daarnaast echter is in op richting een 'echte' links geo riënteerde partij onder de naam Sociaal-Democratische Partij van Turkije en onder leiding van iemand met een zeer klinkende naam: professor Erdal Inonu. zoon van Ismet Inonu, die in 1938 Ataturk als president op volgde en Turkije's tweede man wordt genoemd. Oppassen Prof. Inonu heeft reeds een ogen schijnlijk vriendelijk onderhoud met het staatshoofd generaal Ev ren gehad, maar na de beslissing van gisteren zal ook deze partij bijzonder op haar tellen moeten passen. Reeds hebben zich per sonen die op haar oprichterslijst stonden zich moeten terugtrek ken, omdat volgens een nieuw besluit ook alle oud-burgemees ters die zijn ontslagen zijn uitge sloten van de politiek. Het probleem dat leidde tot de val van de GTP doet zich hier niet voor: oud-premier Bulent Ecevit, die leider was van de voorafgaan de sociaal-democratische Repu blikeinse Volkspartij, schijnt zich van de oprichting van deze nieuwe partij te hebben ge distantieerd en ziet meer in boy cot van de verkiezingen, die in zijn ogen toch niet veel meer dan een schijnvertoning kunnen worden. SAN SALVADOR/BRASILIA (GPD) - Minister Van den Broek (buitenlandse zaken) heeft tijdens zijn bezoek aan El Salvador gesproken met de officiële, door de Salvado- riaanse regering in het leven geroepen mensenrechtencommissie. Dat beweert de Sal- vadoriaanse onderminister van buitenlandse zakén Alejandro Gomez Vides in een gis teren verschenen artikel in de plaatselijke krant Prensa Grafica. Daarin geeft hij een verdraaid verslag van Van den Broeks gesprekken met president Magana, oud-presi dent Napoleon Duarte en hemzelf. In het artikel verklaart Gomez Vi des dat Nederland de Salvado- riaanse regering meermalen di plomatiek heeft aangevallen. „De Hollandse regering begon van mening te veranderen nadat er faciliteiten waren gegeven aan een officiële commissie om de wijze te onderzoeken waarop vier journalisten van deze natio naliteit omkwamen in een kruis vuur tussen leger en extremis ten", aldus Prensa Grafica. „Kort geleden werd het rapport van de ze commissie ontvangen. Daarin wordt gesteld dat het leger geen enkele verantwoordelijkheid had voor deze doden en de Salva- WASHINGTON (AP) De Amerikaanse regering heeft de inlichtingen dienst CIA vorig jaar december opdracht gegeven om heimelijke po gingen in het werk te stellen om het militaire bewind in Suriname omver te werpen. De regering zou hiervan echter hebben moeten afzien nadat bezwaren waren gerezen vanuit het Congres, zo heeft de Ameri kaanse omroeporganisatie ABC gisteren gemeld. Een woordvoerder van de CIA zei niet op deze beschuldigingen te kun nen en willen reageren. Volgens ABC had CIA-directeur Casey de com missies voor de inlichtingendiensten van Huis en Senaat voorgehou den, dat de Surinaamse leider Bouterse zijn land regelrecht in de Cu baanse invloedssfeer bracht. De CIA zou plannen hebben opgesteld tot de vorming van een militaire strijdmacht bestaande uit uitgeweken en in het buitenland verblijvende Surinamers om in Suriname het regime Bouterse ten val te brengen. doriaanse regering van alle ver antwoordelijkheid wordt onthe ven", schrijft Gomez Vides. Van den Broek sprak gisteren in de Braziliaanse hoofdstad Brasilia met zijn ambgenoot Saraiva Guerreiro. Na afloop verklaarde hij dat hij weel bedenkingen heeft tegen de wapenleveranties van Brazilië aan Suriname, maar dat het om een eigen verant woordelijkheid van Brazilië gaat, waarover Nederland niet zou kunnen en mogen oordelen. Van den Broek zei niet te weten welke wapens en voor hoeveel aan Suriname zullen worden ge leverd. Maar uit militaire bron nen werd vernomen dat Surina me een middellange-termijnkre- diet van ongeveer 10 miljoen dol lar heeft gekregen, waarmee in Brazilië enkele kleine vliegtui gen en pantserwagens zullen worden gekocht. De Surinaamse stafchef Graanoogst bezocht gis teren daartoe de wapenfabriek Engesa in Sao Paulo Het personeel van de Amsterdamse Stadsreiniging te water, de bagger en sleepdiensten, demonstreerde gisteren voor het hoofdkantoor tegen de gemeentelijke bezuinigingen die ook deze dienst zullen treffen. (Foto anp» DEN HAAG (GPD) - Een meer derheid van de Tweede Kamer voelt niets voor een verkorting van de tewerkstelling van dienst weigeraars. Ook minister De Ko ning (sociale zaken) verwierp gis teren een voorstel hiertoe van de PSP. Alleen de linkse fracties voelen er voor. CDA en WD staan achter De Ko ning, die een langere periode van vervangende dienstplicht ge rechtvaardigd vindt omdat dienstplichtigen in het leger het veel zwaarder hebben. De mili taire diensttijd bedraagt voor de meesten 14 maanden, de vervan gende dienst duurt ruim 18 maanden. De linkse fracties menen dat een dienstweigeraar niet gestraft hoeft te worden met vier maan- MOERDIJK (ANP) - Over drie tot vier maanden zal een besluit worden genomen over de bouw van een verbrandingsoven voor chemisch afval. Minister Winse- mius (milieu) heeft veel gang achter de oplossing van de ver- brandingsproblematiek gezet en als deze afgerond is wordt het opslagprobleem van niet-ver- werkbare afvalstoffen ter hand genomen. Aldus ir. H.J.J. van der Werf (Akzo), toekomstig voorzitter van de Vereniging van de Nederlandse Chemische In dustrie gisteren in Moerdijk, tij dens de presentatie van het jaarverslag van de vereniging. Begin deze week zijn industrie en minister het eens geworden over de vragen die nog beantwoord moeten worden. Het gaat hierbij om de capaciteit van de oven, de structuur en de lijnen waarlangs het afval in de oven terecht moet komen, aldus Van der Werf. Momenteel hebben de chemische bedrijven vaak eigen wegen waarlangs het afval ter verwer king wordt afgevoerd, die in veel gevallen over de grens leiden Die weg, zo wordt verwacht, zal op den duur afgesloten worden, waardoor eigen verbrandings- en opslagcapaciteit in Nederland nodig is. Daarnaast is er binnen de chemische bedrijfstak be hoefte om het door lozingen in het milieu gedeukte imago op te vijzelen. Spuitbussen weer in trek TILBURG (ANP) - Na een ja renlange sterke daling in de verkoop van spuitbussen zijn er vorig jaar voor het eerst weer meer spuitbussen ver kocht. De verkoop steeg met 4 procent van 40,2 tot 41,5 miljoen stuks. De Nederland se Aerosol Vereniging (NAV), waarin 80 procent van de Ne derlandse spuitbusindustrie is vertegenwoordigd, schrijft dit toe aan een kentering in de houding van de consu ment ten aanzien van het ge bruik van spuitbussen. den extra. Ze beroepen zich daarbij op een resolutie van het Europees Parlement, waarin ge lijke termijnen voor militaire en vervangende dienstplicht wor den gevraagd. Een motie van de PSP zal volgende week echter worden verworpen. De Koning voelt ook niets voor een voorstel van de linkse fracties, om het aantal gratis tewerkstel lingsplaatsen uit te breiden, vooral by vredesorganisaties. Daarvoor ontbreekt hem het geld, aldus de minister. Wie een gewetensbezwaarde te werk wil stellen, moet daarvoor 14.000 gulden op tafel leggen. Nederland eens met top Williamsburg DEN HAAG (ANP) - Nederland stemt in met de resultaten van de recente bijeenkomst in het Ame rikaanse Williamsburg. Dit on danks de bezwaren die Neder land heeft tegen de geregelde bij eenkomsten van de zeven grote westelijke industriële staten. Dit heeft de woordvoerder van het ministerie van buitenlandse za ken gisteren meegedeeld. Nederland vindt het belangrijk, dat er eensgezindheid is over de manier waarop economische problemen worden aangepakt. Ook kan Nederland zich vinden in de uitspraken die in Williams burg zijn gedaan over het veilig heidsbeleid zoals de herbevesti ging van het NAVO-dubbelbe- sluit van 1979 over middellange afstandsraketten Sport ALPHEN - KNS heeft gister avond de promotie naar het korfbaldistrict misgelopen. De Oegstgeester afdelings- ploeg verloor het beslissings duel om de tweede promotie plaats tegen Valto mét 5-6. De strijd werd drie minuten voor het laatste fluitsignaal beslist. Vrijwel de gehele tweede helft leek KNS het heft stevig in handen te heb ben, nadat in de eerste speel periode Rudolf Ligtvoet, Hans Siebers en Hans Kluts een 0-2 achterstand hadden weggewerkt. Tot tweemaal toe zetten Peter Zitman en Sandra Steenbergen KNS na de rust (3-3) op voordeel. Maar na 5-4 stokte de score en kon ook de voor Ger Glas bergen ingezette routinier Henk Roedoe de produktie niet in gang krijgen. De ploeg uit De Lier, die de technische onvolkomenheden in het spel met veel felheid com penseerde, kwam tien minu ten voor tijd op gelijke hoog te. Drie minuten voor het ein de sloeg Valto beslissend toe. Overbodig Alle beslissingen in IIID zijn al gevallen en dus was Fluks - Tempo eigenlijk geen wed strijd. Maar de competitielei der in Zeist stond er op, dat het duel alsnog gespeeld werd, ondanks dat de Noord- wijkers niet meer over het ei gen, al in onderhoud geno men, veld konden beschik ken. Het kleurloos in de midden moot geëindigde Fluks maakte gisteravond in Oegst- geest ook een weinig gemoti veerde indruk. Desondanks nam de ploeg van coach Kees van Vliet, volgend seizoen zelf lid van Fluks, door Anne Passchier en Tjaard Sijpkes tot tweemaal toe een voor sprong. Tempo was daarna echter oppermachtig en zege vierde met 2-6, een uitslag een kampioensploeg waar dig. Voor de treffers zorgden Erica Hardam, Marinde Dijk, Ernst van Hooidonk, Tom de Vries, Rob Wilschut en Aad Haagsman. MÜNCHEN - In het uitverkochte Olympisch stadion van München hebben 78.000 toeschouwers gis teravond het afscheid van Paul Breitner als voetballer meege maakt. Vijf minuten voor tijd maakte de 48-voudige Westduit- se international voor het zoge noemde wereldelftal, waarin hij na rust uitkwam, een doelpunt uit een strafschop. Het wereldelf tal versloeg Bayern München met 3-2. Bij rust was het 1-1. De aanwezigen zorgden voor een re cette van 1,2 miljoen mark (1,3 miljoen gulden), waarvan Breit ner bruto de helft ontvangt. LEIDEN - Fiks heeft gister avond tijdens het Zomer- avondtoernooi korfbal voor een enorme verrassing ge zorgd door in de halve finales Fides Pacta uit te schakelen. De Oegstgeester jeugd zege vierde met 5-4 over de twee voudig toernooiwinnaar en zal nu donderdagavond in de finale De Danaïden ontmoe ten, dat maandag Tempo met 2-1 klopte. In de voorronden had Fiks al van zich doen spreken door met grote cijfers gerenom meerde tegenstanders als De Algemene en Zuiderkwartier in te pakken. Zulks in tegen stelling tot Fides Pacta, dat zich weliswaar ten koste van TOP en Avanti plaatste voor de eindstrijd, maar alleen op viel door een overmaat aan zelfvertrouwen. Fiks blufte de Leidenaren gisteravond af met hetzelfde gemak. Sandra van Gelderen zorgde voor 2- 0, waarna het Fides viertal in dit vak aanvallend de stand nog wel gelijk kon trekken via goals van Ron Pracht en Ronald van der Velden. Nico van Weizen liet een straf- worp voor Fiks onbenut, maar revancheerde zich snel door getruct van onder de korf scoren. Ook Fides aan valler Wim Steenbeek miste van tweeënhalve meter en één minuut later was de strijd door een goal van Reinetta de Mooy in Oegstgeests voor deel beslist. Jaap Rietdijk en Ronald van der Velden voer den de score nog op tot 5-4. In de finale staat Fiks tegen over De Danaïden, dat bij zonder gelukkig de eindstrijd bereikte Tempo, de tegen stander in de halve finale, was qua veldspel duidelijk de betere ploeg, maar het ver zuimde te scoren. Pas diep in de tweede helft scoorde Frank Poelmans voor de Al- phenaren en bracht daardoor de beide ploegen weer op ge lijke hoogte. Maar evenals Eric Peters, de maker van het eerste doelpunt, hield Kéy Locher rekening met de veld- verhouding, toen hy, één mi nuut voor tijd, de winnende treffer in de mand deponeer- de:2-l. OYONNAX/VICENZA/BLADEL - De jonge Amerikaanse wielrenner Greg Lemond heeft dit jaar eindelijk aan de verwachtingen voldaan. Hij won gisteren de eerste etappe van de Dauphine Liberé op een manier die indruk maakte. "Het zal heel moeilijk worden dat ventje uit de trui te krijgen", merkte Johan van der Velde (zelf vijfde) op. Peter van der Vlugt werd gisteravond in sporthal De Gaasbak in Voor hout in de bloemetjes gezet. Hij speelde het 250ste duel voor de zaalvoet balvereniging Landwer Johan, een wedstrijd die tevens zijn laatste was als actief speler. Met een treffen van het huidige team tegen een groep oud-spelers van Landwer nam Van der Vlugt ook al jaar en dag pen ningmeester) afscheid van zijn actieve zaalvoetbalcarriere. (Foto Holvast» NOORDWIJK - Oud-speler Ge rard Oude Veldhuys is gister avond gekozen als opvolger van SJC-voorzitter Bert van Kersber gen. Na tien jaar de Noordwijkse zondag tweede-klasser te hebben aangevoerd vond Van Kersber gen het welletjes. De ledenverga dering ging gisteravond una niem akkoord met de bestuurlij ke voordracht van Oude Veld huys. Het Leids jeugdelftal van 15/16-ja- rigen heeft in Bodegraven de competitie in het district West II afgesloten met een 5-1 overwin ning op het Goudse elftal. Martin de Rooy (UVS, 2x), Andy de Vries (Katwijk, 2x) en Dennis Van Veen (DOSR) scoorden voor de Leidse formatie, die in de eindrangschikking de Rotter damse jeugd voor heeft moeten laten gaan. Gouda werd derde, Dordrecht vierde. Vanavond organiseert de Tegel- handel in de Groenoordhallen de officieuze Leidse kampioen schappen zaalvoetbal. Aan de laatste activiteit van de vereni ging, die daarna samengaat met Lugdunum, nemen een groot aantal zaalclubs uit de Sleutel stad deel. Het toernooi begint om 19.00 uur, rond 22.30 uur worden de finales gespeeld. In de Ronde van Italië veranderde niets. Guiseppe Saronni bleef klassementsleider na de sprint zege van Paolo Rosalo in de acht tiende etappe van de Giro. De Oostduitser Mario Hernig nam in Olympia's Ronde door Neder land de leiderstrui over van Henk Bouwman. Na een ritzege van Bert Wekema, won hij giste ren zelf het tweede gedeelte van de zevende etappe, een indivi duele tijdrit. Greg Lemond, de 21-jarige coureur uit Nevada, die vorig jaar achter Saronni het zilver pakte bij het WK en daarna de ronde van de Toekomst won, loste gisteren een belofte in tijdens de eerste etappe van de Dauphine. "Le mond wordt mijn opvolger", had Bernard Hinault vorig jaar nog bewonderend gesproken, maar tot nu toe had het daar niet naar uitgezien. Lemond boekte dit jaar nauwelijks noemenswaardi ge resultaten in de ploeg van de Breton. Gisteren sloeg hij echter op impo nerende wijze toe, tijdens de af daling van de Cote Montanges. Hij soleerde naar een winst van 25 seconden op de Ier Kelly en van een halve minuut op pro loogwinnaar Anderson, die voor Clerc en Van der Velde (die nog niet getekend heeft bij Post; "Ik wacht eerst de resultaten van de Tour af') derde werd. Zoetemelk werd negende. Winnen tiende. De Poolse amateurs werden in de rit over geaccidenteerd ter rein op een half uur gereden. Lemond leidt in het klassement met 24 seconden voorsprong op Anderson. Joop Zoetemelk is de beste Nederlander op de zevende plaats, op 31 seconden. Giro De Italiaan Paolo Rosala boekte zijn derde ritzege in de Giro. In Vicenza bewees hij andermaal zijn suprematie in de sprint door zijn landgenoten Bincoletto en Ricco ver achter zich te laten. Sa ronni, met een voorsprong van 2.25 op Visentini en 3.09 op Van Impe klassementsleider, meed het gewoel bij de aankomst na drukkelijk. De wereldkampioen hield zich net als de andere ren- Olympia's Rond In Olympia's Ronde verloor Henk Bouwman gisteren meer dan vier minuten en zijn leiderstrui, in het eerste deel van de zevende etappe waarin de meeste Neder landers de slag misten. Bert We kema won die rit in de eindsprint van een kopgroep van dertien man, die met ruim vier minuten voorsprong in Bladel arriveerde. De Oostduitser Hernig, toen al klassementsleider door zijn der de plaats, verstevigde later in de tijdrit zijn koppositie. Hy won met tien seconden voorsprong op Geert Schipper, met een on waarschijnlijk gemiddelde van 46.787 km per uur. Hernig was daarmee veruit de sterkste uit de oppermachtige Oostduitse ploeg, die vijf rijders bij de eerste tien had. Hernig haalde de twee minuten voor hem gestarte Henk Bouwman in en voert het klassement nu aan met 41 sec. voorsprong op Schip per, die in het eerste deel van de etappe bij de dertien besten had behoord. ROME (ANP) Na de definitieve uitschakeling van het Italiaanse voetbalelftal voor de Europese ti telstrijd van 1984 heeft bonds coach Enzo Bearzot een radicale heropbouw van zijn team aange kondigd. In de grote "schoon maak" na de 0-2 nederlaag in Zweden sneuvelden acht van de dertien spelers, die vorig jaar in Spanje meehielpen bij het vero veren van het wereldkampioen schap. Bearzot heeft de 41-jarige doelman Dino Zoff en de veldspelers Gen tile, Oriali, Cabrini, Graziani, Al- tobelli, Causio en Antognoni uit zijn selectie verwijderd. Het Nederlands voetbalteam (van spelers tot twintig jaar) heeft gisteren in Guadalajara een oefenduel tegen Mexiciaanse tweede-divisieclub Jaguar met 6—0 gewonnen. Voor het zoge noemde Mexico-team was de wedstryd een van de laatste stap- pen in de voorbereiding op het toernooi om het wereldkam pioenschap. Zaterdag speelt Ne derland zijn eerste wedstryd in het wereldtiteltoernooi tegen Brazilië. Deinpsey overleden NEW YORK Jack Dempsey, de vroegere wereldkampioen bok sen in het zwaargewicht, is op 87- jarige leeftyd in zijn woning in Manhattan overleden. Dit heeft de politie van New York gisteren bekendgemaakt. POELDIJK/VICENZA De toekomst van Rene Koppert bij zijn Italiaanse sponsor is onzeker. De wielrenner uit Poeldijk is na een avondje uit in de ronde van Italië naar huis gestuurd. Thuis gekomen liet Koppert weten dat ploegleider Reverberi had toe gezegd contact te zullen opnemen over de wieleragenda van de komende maanden. Volgens publikaties in Franse kranten is de voormalige Nederlandse kampioen bij de amateurs echter op staande voet ontslagen. "Daar is volgens mij nog geen sprake van" zegt Koppert. die even als de meeste van zijn ploeggenoten in de Giro en de wedstrij den die daaraan dit seizoen vooraf gingen nog weinig heeft laten zien. "Wat je ook doet, als buitenlander is je postitie in een Ita liaanse ploeg natuurlijk zwakker dan die van je collega's".

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 19