LEIDSCH DAGBLAD gemeenten "bloeden" Schipper uit Katwijk winnaar in haringrace Brussel in ban van staalprotest minimum- Uitkeringen en lonen op 1 juli bevroren Zwartrijder overleeft sprong uit sneltrein Carrington naar NAVO Wethouder roept op tot weigeren bezuinigingen WILLIAMSBURG Haagse bomgooiers bij voetbal veroordeeld )INSDAG 31 MEI 1983 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 37099 HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN POSTBUS 54 2300 AB LEIDEN VOOR TEL.NRS ZIE COLOFON WADDINXVEEN - Een 22-jari- ge jongeman uit Den Haag heeft gistermiddag een sprong uit een trein op de lijn Den Haag-Utrecht over leefd. De trein reed op dat moment met een snelheid van honderd kilometer per uurDe jongeman reisde zonder kaartje en sprong op het moment dat de conduc teur hem wilde controleren. Hij liep diverse breuken op, maar verkeert inmiddels buiten levensgevaar. Het ongeluk gebeurde om half twee ter hoogte van de Zuid- Dwarsweg bij Waddinx- veen. De trein stopte onmid dellijk, maar reed door toen het slachtoffer na tien minu ten niet was gevonden. Ook de inmiddels gealarmeerde politie kon de Hagenaar niet ontdekken. Met behulp van een helikopter werd de Ha genaar uiteindelijk langs de spoorbaan aangetroffen. Hij is opgenomen in het Bleu- land ziekenhuis in Gouda. Lord Carrington Nog dit jaar opvolger van Luns BRUSSEL (ANP) - De Britse oud-minister van buitenlandse zaken lord Carrington wordt eind van dit jaar vrijwel zeker de opvolger van Jo seph Luns als secretaris-generaal van de NAVO. Dit is in kringen van het bondgenootschap in Brussel bekend geworden. Luns, die in augustus 72 jaar wordt, heeft al geregeld op zijn vertrek gezinspeeld, maar de datum steeds geheim gehouden. Hij bekleedt de functie sinds 1971. Verwacht wordt echter dat Luns tegen het einde van het jaar zal aftreden, als de NAVO-landen hun besluit moeten nemen over het al dan niet plaatsen van de nieuwe kernwapens in Europa. Volgens NAVO-kringen is lord Carrington de enige serieuze kandidaat voor de opvolging van Luns. Carrington was minister van buitenlandse zaken in het kabinet Thatcher, maar trad april vorig jaar af vanwege een conflict rond de Falkland- oorlog. Stier neemt vechter op de horens +MADRID Voor de Portugese stierenvechter Victor Mendes verliep zijn zestiende gevecht in Madrid niet zoals hij dat zich had voorgesteld. Kort na zijn verschijning in de arena nam de stier hem op de horens en smeet hem op de grond. Tot tweemaal toe doorboorde de stier met zijn horens het been van Victor Mendes. De verwondingen bleken achteraf mee te vallen. (Foto AP) DEN HAAG (GPD) - De gemeenten hebben er genoeg van een onevenredig zwaar deel van de overheidsbezui nigingen te moeten dragen. Als een soort bestuurlijke ongehoorzaamheid moeten de lagere overheden weige ren de telkens nieuw opgelegde bezuinigingen uit te voe ren. Deze oproep deed de Groningse wethouder A. Bar- mentloo vandaag op de jaarvergadering van de Vereni ging van Nederlandse Gemeenten (VNG). Sch. 108 loopt als eerste binnen (Van onze verslaggevers) IJMUIDEN - De Scheveningse hektrawler "Onderneming 2" van schipper Wim Jonker uit Katwijk heeft de na zes jaar in ere herstelde haringrace gewon- Geen resultaat na top landen Latij ns-Amerika PANAMA-STAD (Reuter) - In de Panamese hoofdstad zijn giste ren de ministers van buitenland se zaken van negen Latijns-Ame rikaanse landen uiteengegaan zonder dat een oplossing is ge vonden voor de dreigende oorlog tussen Honduras en Nicaragua. In een slotverklaring die na het driedaagse beraad werd ver strekt, stond dat de ministers zullen volharden in hun streven naar vrede om een "effectieve communicatie tussen de twee staten (Honduras en Nicaragua) te handhaven teneinde de heer sende spanning te verminde ren". Bij het beraad waren de ministers van de vijf Middenamerikaanse landen aanwezig, plus hun colle ga's van de Contadora-groep, te weten Mexico, Venezuela, Co lombia en Panama. Zij besloten tot de oprichting van een techni sche commissie die zich gaat ver diepen in het opstellen van "meer raadzame procedures" ten behoeve van de problemen in Midden-Amerika, de spanningen tussen Honduras en Nicaragua inbegrepen. Perioden met zon Zonnige perioden, maar later kans op buien. Minimumtemperatuur onge veer 12 graden, middagtemperatuur omstreeks 21 graden, maar vlak aan zee enkele graden lager. Weinig wind, windkracht 2. 1 juni 1983 Zon op: 05.26 uur, zon onder: 21.49 uur. Maan op: 01.55 uur, maan onder: 10.10 nen. De Sch 108 arriveerde van middag kort na half twaalf in de haven van IJmuiden. De Kat- wijkse hektrawler "Jan Marie" liep als tweede de IJmuidense haven binnen. In een tijdsbestek van twee dagen heeft de winnende trawler in ze ven trekken 640.000 "botermal- se" maatjesharingen gevangen Dat komt neer op ongeveer tach tig ton. "Een mooie vangst' dus schipper Jonker, die de kwa liteit omschreef als "fenome naal". Zonder verrassingen verliep de ra ce overigens niet. Maandag al kreeg de twintigkoppige beman ning van de "Onderneming 2" in de gaten dat de "Jan Marie" uit Katwijk op volle kracht koers zette richting IJmuiden. "Toen hebben wij direct contact opge nomen met onze reder", aldus schipper Jonker, "en kregen wij de opdracht de achtervolging in te zetten". Omdat de Scheve ningse hektrawler sneller liep werd de Katwijkse concurrent snel ingehaald. Behalve de tachtig ton haring tor ste de "Onderneming 2" ook nog eens 150 ton horsmakreel mee, waarmee het schip halfvol zat. "Maar dat is niet erg, want de eerste hariftg wordt goed be taald", aldus de Katwijkse schip per. De horsmakreel werd bin nengehaald nabij Ierland waar de Sch 108 al tien dagen aan het vissen was alvorens de jacht op de haring werd geopend. De winnende reder Vrolijk: "Het blijft natuurlijk de vraag of het economisch verantwoord is om zo'n race te willen winnen, maar m'n eergevoel wil ook wat. Ik Vuurwerkfabriek ontploft: 7 doden LIMA (Reuter/AFP) In een vo< stad van de Peruviaanse hoofd stad Lima is vanochtend vuurwerkfabriek ontploft en brand gevlogen. Daarbij zijn ven mensen omgekomen en v den 15 mensen gewond Twee arbeiders van de fabriek wor den nog vermist. De brand breid de zich uit naar verscheidene omliggende woonhuizen en richtte grote schade aan. ben nu eenmaal met schubben in mijn haar geboren". Verwacht wordt dat de eerste Hol landse nieuwe vier tot vijf gul den per stuk gaan kosten aan de viskraam. Vanmiddag om vier uur werd de eerste aanvoer bij de visafslag in Katwijk geveild. Heroïnehandel: 12 jaar cel in DEN HAAG (ANP) - Het ge rechtshof in Den Haag heeft van daag in hoger beroep vijf heroï nehandelaren veroordeeld tot ge vangenisstraffen variërend van negen tot twaalf jaar. De vijf maakten deel uit van een inter nationale organisatie, die zich bezighield met de afzet van he roïne in Nederland. De door het hof opgelegde straffen liggen in twee gevallen drie jaar hoger dan de straffen van de rechtbank in Rotterdam. In de overige gevallen is er sprake van bevestiging van het vonnis. De jaarvergadering van de VNG stond voornamelijk in het teken van de financiële problemen van de gemeenten. De vereniging heeft al verschillende keren de onevenredige bezuinigingen van de regering gehekeld. Ook op het tweedaagse congres, dat van daag is begonnen en morgen wordt afgesloten, werd het be leid van de regering afgewezen. Als er niet meer geld ter beschik king van de gemeenten komt, kunnen ook een aantal wetten niet worden uitgevoerd, meent de VNG. Voorbeelden daarvan zijn de Leegstandwet, de Wet op het Basisonderwijs en de Kader wet Specifiek Welzijn. Volgens de wethouder zijn er gren zen aan de mogelijkheden van gemeenten bezuinigingen op de burgers te verhalen. Bovendien kan niet telkens opnieuw tussen door een gemeentebegroting worden bijgesteld, omdat een specifieke uitkering plots wordt verminderd. Hij riep de aanwezigen op het voor beeld van de stad Groningen te volgen. Daar worden „blauwe brieven uit Den Haag", waarin nieuwe bezuinigingen staan, na een bepaalde datum nog wel ge lezen, maar niet meer uitge voerd. „Dit leidt tot vrij omvang rijke rekeningstekorten, maar het maakt het mogelijk om gelei delijker en met meer politieke overweging tot aanpassing van het beleid te komen", zei Bar- mentloo. Dergelijke voorstellen krijgen al snel „de geur van bestuurlijke ongehoorzaamheid", aldus Bar- mentloo, maar er is wel een bete re afweging van het beleid moge lijk. Bovendien zal zo een gelei delijke vermindering van de uit gaven mogelijk zijn. Een bijko mend nadeel is dat het tekort op de rekening door de gemeenten zelf zal moeten worden opge bracht als er geen r zijn. 18 PAGINA'S Na twintig jaar weg bij de VPRO Pino op Sesam straat gezet PAGINA 5 Kamer eens met persoonsnummer Chemie handhaaft marktpositie PAGINA 15 BRUSSEL (GPD) - Vijftienhon derd man rijks- en gemeentepoli tie zijn vanochtend in het trum van Brussel samengetrok ken in verband met de demon stratie van de Luikse metaalar beiders tegen het regeringsbe leid. De demonstratie is met me gericht tegen de dreigende sanering van de verlies lijdende Waalse staalgigant Cockerill Sambre in Luik en Charlerois die 8000 van de 22.000 arbeidsplaat sen kan gaan kosten. Het Belgische kabinet-Mariens be raadt zich momenteel over de plannen voor Cockerill Sambre zoals die zijn voorgesteld door de Franse staaldeskundige Gan- dois. Gandois zal binnenkort o.a. met Hoogovens in IJmuiden be sprekingen voeren over mogelij ke samenwerking. De Luikse staalarbeiders zijn er niet in geslaagd hun collega's uit Charlerois ook naar Brussel te krijgen. Wel zijn de Luikse gele deren vandaag versterkt door het gemeentepersoneel uit die stad, dat protesteert tegen de omvang rijke bezuinigingen die de rege- ring-Martens de stad Luik dreigt op te leggen in verband met het miljoenentekort op de gemeente begroting. In Brussel wordt gevreesd dat de Luikse betoging op dezelfde ma nier uit de hand zal lopen als in 1983, toen honderden, met ijze ren staven en katapulten uitge ruste staalarbeiders een harde confrontatie aangingen met de politie, waarbij tientallen gewon den vielen en grote materiële schade in het centrum van Brus sel ontstond. Afgaande op de tol wei nig of niets verplich tende slotverklaring zou de gisteren in Williamsburg beëindigde economische topconfe rentie eenvoudig als een folkloristi sche parade in de annalen kunnen worden bijgeschreven. In het document staat ogenschijnlijk niets dat al niet eerder op andere niveaus was overeengekomen. Overeind blijft ook na dit weekeinde dat de grote westerse landen hun min of meer gelijke doelen, langs verschillende wegen pogen te be reiken. Toch is Williamsburg niet in alle op zichten de prestigieuze herhalings oefening geworden, die ceremonie meester Ronald Reagan tevoren had ontworpen. Zowel hijzelf, als zijn bondgenoten zorgden voor ver rassingen. Zo mondde de gebrui kelijke gedachtenwisselingen over algemene politiek ditmaal op Ame rikaans initiatief uit in een geza menlijk defensiestandpunt. Die winst voor Reagan verbleekt wat tegen de achtergrond van het ver zet van Franse, Canadese, Britse en Westduitse zijde. Zondagavond werd echter al duidelijk dat de Eu ropanen aan hun concessie een prijs verbonden en die bleek giste ren voor de Amerikanen onplezie rig uit te vallen. De Amerikaanse rente-politiek is weliswaar al gerui me tijd onderwerp van Europese kritiek, maar tot een afkeurende verklaring daarover, in gemeen schappelijkheid met de Amerika nen, is het tot gisteren nooit geko men. Uiteraad heeft de Amerikaanse mi nister van financiën Donald Regan direct na de conferentie de relatie tussen het gigantische Amerikaan se begrotingstekort en de hoge rente in twijfel getrokken, maar de in het slotdocument vastgelegde Amerikaanse verplichting om het begrotingstekort te verminderen is er niet minder opmerkelijk om. Williamburg zal vermoedelijk ook in herinnering blijven als de topont moeting die de Japanners meer dan voorheen als volwaardige wes terse bondgenoten kon verwelko men. Sinds de komst van premier Nakasone is Japan tot een aantal concessies bereid gebleken, op het terrein van zowel de importbeper kingen als de internationalisatie van de yen. Inmiddels is ook de op bouw van de defensie ter hand ge nomen, en dat gebeurt weliswaar niet in het verband, maar wel in de geest van de NAVO. Japan heeft met zijn keuze voor een traditioneel westers geluid in Wiliamsburg af gerekend met de zondebokrol die het op topconferenties in het verle den speelde. Ten slotte bevestigde deze ontmoe ting wederom dat knellende econo mische problemen, zoals bijvoor beeld het schuldenprobleem in de ontwikkelingslanden, op bijeen komsten als deze tevergeefs op voortgang wachten. Verwachtingen daaromtrent waren er al nauwe lijks, maar de mate waarin de grote zeven zich aan hun bekende lijn van pragmatisme en navelstaren hebben overgeven, blijft welbe schouwd onthutsend. AMSTERDAM (ANP) - De recht bank in Amsterdam heeft van daag vier jongens uit Den Haag veroordeeld tot gevangenisstraf fen, tuchtschool en een alterna tieve straf wegens het gooien van bommen bij de voetbalwedstrijd Ajax-FC Den Haag op 9 januari dit jaar. Twee mensen raakten zwaar gewond en enkele ande ren, onder wie een politieman, liepen lichte verwondingen op. De rechtbank noemt het gooien van de bommen "schandalig en ernstig". De jonge Hagenaars mogen gedurende twee jaar geen voetbalwedstrijden van het eer ste elftal van FC Den Haag bij wonen. Een 18-jarige verdachte, die had bekend de zogenoemde frag- mentatiebom te hebben gemaakt en gegooid, werd veroordeeld tot 6 maanden cel, waarvan 1 maand voorwaardelijk. Een 21-jarige medeplichtige kreeg 3 maanden voorwaardelijke gevangenisstraf opgelegd. Een andere verdachte van 16 jaar werd veroordeeld tot een alterna tieve straf. Hy gaat in de zomer vakantie werken in een psychia trisch ziekenhuis. Een eveneens minderjarige medeplichtige werd veroordeeld tot 5 maanden tuchtschool, waarvan 3 voor- waardelijk. DEN HAAG (GPD) - Minister De Koning (sociale zaken en werk gelegenheid) heeft een wetsont werp ingediend om per 1 juli de minimumlonen en sociale uitke ringen, met uitzondering van de uitkeringen op grond van de Ziektewet en Werkloosheidswet, te bevriezen. Zonder deze maat regel zou de verhoging op 1 juli ongeveer 2 procent bedragen. Als het parlement het wetsont werp goedkeurt wordt een bezui niging bereikt van 400 miljoen gulden. Staatssecretaris De Graaf heeft een wetsontwerp ingediend om per 1 juli de kinderbijslagbedragen met een half procent te verlagen. Deze verlaging is noodzakelijk omdat de Tweede Kamer een voorstel om de kinderbijslagen voor in het buitenland wonende kinderen te verlagen heeft afge wezen. De verlaging van 0,5 pro cent betekent voor dit jaar nog een ombuiging van 60 mihoen gulden, en in 1984 van 120 mil joen gulden. De bedoeling van de bevriezing van de minimumlonen en uitke ringen is bedoeld om een verder oplopen van het financieringste kort van de overheid te voorko men. Minister De Koning wijst er op dat werknemers in het be drijfsleven de prijscompensatie hebben ingeleverd voor arbeids tijdverkorting. Worden de mini mumlonen en uitkeringen niet bevroren, dan zouden ze niet meer in de pas lopen met de ove rige lonen en uitkeringen. Stuur mij uw krant vier weken op proet voor I 9,50. Daarna beslis ik. i Noteer mij voor een kwartaalabonnement (t 61.25) Vóór het abonnement ingaat, ontvang ik de krant twee weken gratis pland p streek Minister De Koning. (foto ANP) LEIDSCH DAGBLAD

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 1