Amerikanen vastberaden Oranje schudt figurantenrol af Den Bosch superieur Feyenoord-Celtic: alles is bij het oude gebleven Louwmans wordt niet gehandhaafd In Roland Garros Tweede zege bij EK basketbal U.V.S. - A.D.O. ZATERDAG 28 MEI 1983 AMERSFOORT (ANP) - De Koninklijke Nederlandse Schaatsenrijdersbond (KNSB) is bij het besluit ge bleven Henk Louwmans niet als damescoach te handha ven. Louwmans werd op 9 mei te verstaan gegeven, dat de KNSB niet verder met hem wilde werken. Daarop vroeg de getergde bonds coach een gesprek aan met de schaatsbond voor een na dere toelichting. Bovendien hadden vijf dameskern- ploegleden laten weten graag met Louwmans te wil len doorgaan in het Olympi sche jaar. De toelichting van Louwmans leidde niet tot een ander be sluit van de KNSB. Voorts zal Henk Boer het ko mende seizoen niet terugke ren als parttime-trainings- coöordinator. Het dagelijks bestuur van de KNSB heeft na overleg met de Veendam- se fysiotherapeut besloten een fulltime-coördinator aan te stellen. ROTTERDAM - Dertien jaar na datum bleek alles bij het oude gebleven. De vertraagde herhaling van Feyenoord-Celtic, in het kader van het 75-jarig bestaan van de Rotter damse club, kende gisteravond bijna hetzelfde scoreverloop als tijdens de Europa-Cup- I-finale van 6 mei 1970 het geval was. Met de complete selecties van toen werd het van 0-1 dit keer geen 2, maar 3-1 in de Rotterdamse Kuip. Niet geheel volgens het scenario, maar Kindvall kon het eenvou dig niet laten. Nadat hij de partij net als toen drie minuten voor tijd van de fraaie 2-1 had voor zien, moest de Zweed even later opnieuw toegeven aan zijn nog altijd bestaande tor-instinct. Met een zeer knap lobje, dat in een eredivisieduel niet zou misstaan, zorgde hij voor 3-1 en een nieuwe grote beker voor Feyenoord. Daarmee kreeg het nostalgische partijtje een iets andere uitslag, maar niemand die daarom maal de. Er waren al overeenkomsten genoeg geweest met die gedenk waardige avond in Milaan. Destijds heetten de andere doel puntenmakers in 120 minuten voetbal Gemmell en Israel (kop bal), nu waren het in 70 minuten Lennox en Wim Jansen (even eens met een kopbal), die voor de eerste twee treffers zorgden. Voor wat minder kijkers dan in 1970, toen het Milanese San Siro afgeladen vol zat, maar met zo'n 25.000 klanten was de Kuip gis teravond toch redelijk gevuld. En de kijkers hebben zich koste lijk geamuseerd. Moulijn De voetballers bleken na 13 jaar al lemaal wat trager, houteriger, dikker (vooral de Schotten) en grijzer, maar mannen als Jimmy Johnstone (de vlo), Wim Jansen, Van Hanegem en Coen Moulijn bleken het ballen nog niet te heb ben verleerd. Met dezelfde driftige kleine pasjes als waarmee hij Feyenoord des tijds opjoeg naar de eerste cup winst voor een Nederlandse club, stal de kleine linksbuiten ook gisteravond weer de harten van de kijkers. Dat bleek toen hij eenmaal hard werd aangepakt, een moment waarop de 25.000 als één man joelend overeind kwa- Supporters die er overigens duide lijk blijk van gaven dat ze die an dere „oude" vedette liever niet naar Rotterdam zien komen. „Cruijff komt de Kuip niet in" en „Cruijff in de Kuip: dat nooit", maakten de supporters duidelijk op spandoeken. Dan hebben ze in Rotterdam maar liever dat al les bij het oude blijft... PAUL DE TOMBE MAASTRICHT (ANP) - FC Den Bosch wordt naast DS '79 en Vo- lendam de derde club die dit jaar naar de eredivisie promoveert. Dat staat halverwege de nacom- petitie in de eerste divisie al zo goed als zeker vast. Na de zeges op VW en Cambuur maakten de Bosschenaren gis teravond korte metten met MW, dat zichzelf ondanks een gelijk spel (bij Cambuur) en een neder laag (VW) nog goede kansen op die derde promotieplaats toe schreef. 0-3 werd het in de Maastrichtse Geusselt en die stand vertelt eigenlijk alles over de wedstrijd en de superioriteit die FC Den Bosch in deze na- competitie tentoonspreidt. Nog geen van de drie medeconcur renten is er in geslaagd een doel punt te maken tegen de Bossche ploeg, die zelf acht keer scoorde in drie duels en daarmee de na- competitie heeft beroofd van alle ■spanning. In het verleden werd de strijd om die derde promotie plaats altijd beslist op de laatste wedstrijddag, maar morgen al kan Den Bosch - zeker in theo rie feest gaan vieren. De wedstrijd in Maastricht was al na tien minuten beslist, toen de snelle Roger Schouwenaar vanaf de middenstip de bal aan de voet kreeg en in een rush de MW-de- fensie, inclusief doelman Baet- sen, kansloos liet, 0-1. Vanaf dat moment kon FC Den Bosch het rustig aan doen en gokken op de counters via de snelle Schouwe naar en de technisch begaafde Wim van der Horst. MW moest, of het wilde of niet, het spel ma ken en was daar helemaal niet toe in staat. Steeds weer werd met hoge voorzetten de weg naar het doel gezocht, maar doelman Van Grinsven werd geen haar breed in de weg gelegd. MW heeft nu eenmaal geen kopspe- cialist in de spits van de aanval en dat vergemakkelijkte het werk van de tegenpartij alleen Dat spelbeeld veranderde ook na rust niet, alleen met dat verschil dat FC Den Bosch nu wel snel aan alle onzekerheid een einde maakte. In de 62ste minuut draaide Wim van der Horst, na een inworp van Van der Steene goed weg van zijn tegenstanders, zette doelman Baetsen op het verkeerde been en schoof de bal in het lege doel. Negen minuten later kon Roger Schouwenaar weer eens vanaf het middenveld aan een lange rush beginnen. Hij schakelde laatste man Johan Dijkstra uit en scoorde. Vanaf dat moment kon de Bossche ploeg gas terugnemen met het oog op de volgende confrontatie, zondag thuis tegen MW. Een vierde zege brengt de ploeg dan in theorie al in de eredivisie. Te recht, want ongetwijfeld is Den Bosch de sterkste van de vier clubs in deze nacompetitie. Rol FC Cambuur pakte in eigen huis voor 7000 toeschouwers de ste twee punten in de nacompeti tie met een 2-1 zege op VW VW-er Verlijsdonk speelde wel in positief als negatief op zicht een cruciale rol in dit tref fen. In de 19e minuut kreeg hij een afstandschot van Payne keerd tegen het been en passeer de vervolgens zijn eigen doel man Vooys. VW kon door die ongelukkige treffer niet langer op de counter spelen. De Limburgers wijzig den, de taktiek en gingen in de aanval. Aangezien spits Taihuttu door Erkelens volledig in be dwang werd gehouden, kwam daar niet veel uit voort. SC Cam buur verhoogde in de 52ste mi nuut de voorsprong tot 2-0 toen Schouwenaar een strafschop be nutte. Deze werd gegeven door scheidsrechter Weerink omdat Bults in kansrijke positie onder uit was gelopen. Vijf minuten later maakte Verlijs donk zijn fout goed. Hij ver scheen op tijd in de punt van de aanval om een knappe actie van Verbeek met een machtig schot af te ronden. Verder dan deze ene treffer kwamen de Limbur gers echter niet. De stand is: 1. FC Den Bosch 3 3 0 0 6 8-0 2. SC Cambuur 3 1113 3-4 3. FC VW 3 1 0 2 2 2-5 4. MW 3 0 12 11-5 PARIJS (ANP) - Samen met John McEnroe, Jimmy Arias, Brian Gottfried en nog wat collega's maakt Jimmy Connors nog steeds deel uit van het contingent Amerikanen, dat vastbeslo ten is de officieuze wereldtitel voor trage banen, die in Parijs te verdienen is, naar de Verenigde Staten te nemen. Voor het eerst in meer dan 25 jaar. De laatste Amerikaan, die in Roland Garros zegevierde, was Tony Trabert in 1955. CAEN (ANP) De weg is nog heel erg lang, maar de eerste twee hindernissen in het Europees kampioenschap heeft de Nederlandse basketbalploeg op voorbeeldige wijze genomen. Na de overwinning op Israël schudde Oranje tegen West-Duitsland de figu rantenrol definitief van zich af: met 79-67 hield Nederland het ongeslagen record van Heger (de Europese B-kampioenschappen van vorig jaar meegerekend) overeind. Van daag is Tsjechoslowakije de tegenstander. Deze ploeg werd na de tweede nederlaag tegen Polen (72-75 na verlenging) kansloos voor een ereplaats. Bondscoach Heger ruimde tegen West-Duitsland een basisplaats in voor Henk Pieterse. Tegen het langste team van dit toernooi dacht hij de 2,12 meter van Pie terse goed te kunnen gebruiken. Een verwachting die met zes punten en evenveel rebounds van deze center niet werd geloo- chenstraft. Pieterse elimineerde zichzelf echter al snel met vier fouten, waarna de in Amerika spelende Duitser Blab onder het bord wat meer mogelijkheden kreeg. Vlagen Door een goede start kwam Neder land met 18 tegen 11 op voor sprong. Vlagen van schotloos heid deden de marge echter lang zaam maar zeker slinken. Alleen dankzij Plaat en een aantal open schoten uit breaks kon Neder land de Duitsers bij rust nog net voorblijven: 36-34. Was de eerste helft in mineur afge sloten, de tweede helft begon zeer voorspoedig. Alle vijf star ters hadden gescoord, voordat de eerste misser aangetekend kon worden. Dat betekende dat West- Duitsland na even gelijk te zijn gekomen opnieuw tegen een achterstand van zes punten aan keek: 50-44. Vanaf dat moment haalde Nederland het tempo de finitief uit de wedstrijd. Verdedi gend door een goed sluitende zo ne en aanvallend door lang uitge sponnen aanvallen. Gewaardeerd West-Duitsland was verder aange wezen op de schutters Pappert en Schrempf, die van grote af stand hun ploeg tot 70-63 in de race hielden, alvorens Nederland een beslissende verschil op het scorebord kon brengen. Met rou tiniers als de uitblinkende Plaat en Cramer aan de bal betekende een kloof van tien punten het einde van de wedstrijd. De ma nier waarop Nederland de over winning een nog florissanter aanzicht gaf, deed vermoeden dat een overwinning op West- Duitsland in brede kring nog al tijd zeer gewaardeerd wordt. De karakteristiek: Nederland -- West-Duitsland 79-67 (36-34). Scheidsrechters: Clinas (Can) en Rigas (Gri). Toeschouwers: 1800. Nederland: 36 scores op 71 po gingen, 7 strafworpen op 8, 18 persoonlijke fouten, 1 verwijde ring (Pieterse). Scorers: Plaat 24, Cramer 17, Kuipers 10, Pieterse 10, Van der Bergh 6, Faber 6, Van de Lagemaat 4, Wiel 2. West- Duitsland: 29 scores op 70 pogin gen, 9 strafworpen op 18, 14 per soonlijke fouten, geen verwijde ring. Scorers: Blab 22, Pappert 14, Schrempf 10, Körner 8, Zan der 7, Peters 2, Brauer 2 en Hud son 2. Overige uitslagen groep B: Sowjet-Unie-Israël 92-87, Pole- n—Tsjechoslowkije 75-72 n.v. Stand: 1. Nederland en Sowjet Unie 4 pnt, 3. Polen en West-Duitsland 1 pnt en 5. Israël en Tsjechoslowkije 0 pnt. Uitslagen en stand groep A: Frankrijk-Griekenland 79-77, Spanje-Joegoslavië 91-90, Ita- lië-Zweden 89-74. 1. Italië 4 pnt, 2. Spanje, Frankrijk, Griekenland en Joegoslavië 1 pnt, 6. Zweden 0 pnt. ADVERTENTIE Sportcomplex "Kikkerpolder" Zondag a.s. aanvang 14.00 uur i de pauze optreden van Majorettenpeloton "DE KOOIGIRLS" Deze advertentie is aangeboden door Mentink mode Vijf Meiplein 5, Leiden. Dorpsstraat 106, Warmond i Zander (9) en Blau (19) de kop in, op naar de 79-67 t>AT S/co/r Connors, die op grond van zijn ti tels van Wimbledon en Flushing Meadows en de daarmee gepaard gaande hoge positie op de we reldranglijst eerste is geplaatst, is in Parijs nooit verder gekomen dan twee maal de halve finales. Ook nu heeft de in echtscheidings perikelen verwikkelde Ameri kaan zich niet de moeite getroost zich optimaal voor te bereiden op de altijd weer moeilijke over gang van het snelle Amerikaanse cement naar het trage Europese gravel. Na zijn overwinning in vier sets (6—3, 6—1, 5-7, 6-1) op de Chileen Hans Gildemeister constateerde Jimmy gisteren dat de tennissers uit Europa en Zuid-Amerika wat dat betreft een voorsprong van zo'n zes we ken hebben. "Niet dat ik mij daarover beklaag", zei hij, "ik had vroeger hierheen kunnen komen. Maar mijn luiheid speel de me parten". Connors staat nu in de laatste zes tien evenals de als derde geplaat ste Ivan Lendl. Connors komt daarin uit tegen zijn landgenoot Eric Fromm, Lendl tegen Brian Gottfried. De Tsjech stond ook de derde set af, maar had tegen de Boliviaan Mario Martinez evenmin ernstige problemen: 6—0, 6-2, 3-6, 6—2. Tot grote voldoening van de Fran sen behoort Yannick Noah tot degenen, die nog geen set heb ben afgegeven. Pat Dupre, een Amerikaan van Belgische kom af, maakt het de Franse kam- piooen overigens in alle drie sets knap lastig en had in de tweede zelfs een voorsprong van 5—1: 7-5, 7-6; 6-2. Noah komt in de volgende ronde tegen de win naar van Alexander-Purcell. Een telefoontje uit Stockholm was aanleiding dat de veiligheids maatregelen rond het toernooi zijn verscherpt. Een man, die zich Armeniër noemde, dreigde met een aanslag ten aanzien van de Zweedse spelers. Genoegens Chris Lloyd was bij de dames te gen Evonne Goolagong weer net zo save als de gelijknamige bank: 6-2, 6-2 en kwam daarmee een stapje dichter bij de geplande ontmoeting tegen titelhoudster Martina Navratilova. De duels tussen Lloyd en Goolagong ple gen zich af te spelen in volstrekte seneritiet. Ook nu viel er geen onvertogen woord, werd geen beslissing aangevochten. "Het is altijd een genoegen tegen Evon ne te spelen", aldus Chris Lloyd. "Ze heeft de laatste jaren niet veel gespeeld, is geblesseerd ge weest. Het verbaast me, dat ze weer zo goed liep". Minder gemakkelijk had de als derde geplaatste Andrea Jaeger het. De Amerikaanse moest te gen de Zuidafrikaanse Beverly Mould de tweede set afgeven, maar kwam dankzij haar vecht lust in de derde sterk terug: 6-0, 3-6, 6-2. Met de 19-jarige Claudia Kohde verdween gisteren de laatste Westduitse speelster uit het en kelspel. De lange Westduitse ver loor met 4-6, 5-7 van Kathy Horvath. In de tweede set leidde zij met 5-0 en 5-1 40-0 op eigen service, maar gaf vervolgens tot afgrijzen van coach Klaus Hof- saess de set en de partij alsnog weg.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 9