c Stakingen in Italië VS-basis in Honduras Districtenstelsel van de Britten is niet democratisch Exosat perfect gelanceerd Turkse actie op grond Irak Uit solidariteit met metaalarbeiders Bondskanselier Kohl laat Dankert hevig schrikken Tegen Koerden Omroep maakt plan bekend: Positie PLO-leider steeds meer bedreigd ZATERDAG 28 MEI 1983 Buitenland Fotocompositie van de Exosat met de Orion op de achtergrond. De satel liet werd deze week, in de ruimte gebracht. (Foto: ANP) De lancering van de Europese we tenschappelijke satelliet Exosat vanaf de Vandenberg-basis in Californië is deze week perfect verlopen. Het lanceervenster stond slechts één minuut open. Precies in die ene minuut steeg de Amerikaanse Delta-raket don derdagmiddag zonder enig pro bleem op. De lancering werd bij Estec in Noordwijk gevolgd door ruim 600 mensen, onder wie Ne derlandse wetenschapsmensen, die via een directe verbinding met de lanceerbasis verbonden gulden worden betaald. De satel liet zelf heeft 430 miljoen gulden gekost, Nederland betaalde daar van 6 procent ofwel 26 miljoen gulden. De satelliet weegt 500 kg en kost dus ongeveer een mil joen gulden per kilogram. De sa telliet is, vanwege het tempera tuur evenwicht in een gouden jasje gehuld. Het gouden jasje (goud kost f35.000 per kilogram) is dus het goedkoopste onder deel van de satelliet. De Exosat is precies in de bereken de baan gekomen. Het laagste punt van die baan is 350 km bo ven de aarde, het hoogste punt is 200.000 km (dat is meer dan de helft van de afstand aarde-maan). Een omloop kost vier dagen. Vanwege deze zeer langgerekte elliptische baan kan het grond station in Villafranca (Spanje) de satelliet 94 procent van de tijd zien. De gegevens gaan van Vil lafranca in een directe lijn naar het grondstation ESOC in het Duitse Darmstadt. In dit weekeinde wordt de satelliet stapje voor stapje ingeschakeld. De waarnemingen, waarvoor in ternationaal veel belangstelling bestaat, zullen 2 jaar en 11 maan den gaan duren. ROME De Italiaanse in dustrie lag gistermorgen vier uur stil door een lan delijke staking. Banken, kantoren en ministeries gingen twee uur later open dan gewoonlijk, trei nen, bussen en veerboten stopten en ook de vlieg velden van Rome en Na pels gingen twee uur dicht. Dit alles uit solidari teit met de metaalarbei ders, die al anderhalf jaar wachten op een nieuwe cao. door Hein ten Kortenaar Tien dagen geleden werden de on derhandelingen eenzijdig afge broken door de werkgeversorga nisatie en een bemiddelingspo ging van minister van arbeid Vincenzo Scotti mislukte op het laatste ogenblik. Formeel werd de breuk veroor zaakt door de vakbondseisen over werktijdverkorting, volgens hen een probaat middel om de werkloosheid te bestrijden, maar voor de werkgevers een luxe die het land zich in een periode van economische recessie niet kan veroorloven. In feite gaat het ge schil over de hele economische politiek en de vakbonden, en de communisten spreken dan ook al onomwonden van een „rechts offensief' dat erop uit is de arbei dersklasse van alle invloed op het landsbeleid te beroven. De staking verliep volgens het be proefde ritueel, met protestop tochten, massabijeenkomsten en redevoeringen van vakbondslei ders in alle grote steden. Er de den zich geen incidenten voor. Die waren er de afgelopen weken wel geweest, met wilde stakin gen, blokkades van wegen en spoorlijnen en fabrieksbezettin- gen, die aantoonden dat de vak centrales hun greep op het arbei dersprotest beginnen te verlie zen. Zelfs de „Giro", de onaan tastbare wielerronde van Italië, was niet meer heilig voor de sta kers, die op 12 mei de wielren ners een hele dag in Brescia te genhielden. De groeiende arbeidsonrust valt samen met een verkiezingscam pagne, die ook bijna uitsluitend draait om het toekomstig econo misch beleid en waarin het arbei dersprotest de communisten een welkom argument verschaft voor het door hen bepleitte „linkse alternatief'. Duizenden stakers op het Piazza del Duomo in Milaan tijdens een algemene staking die gisteren Ita-, lië enige tijd lam legde. De staking was uitgeroepen door de drie voor naamste vakbonden van Italië. (Foto: AP) ATHENE (ANP) - De voorzitter van het Europees Parlement, Piet Dankert, is "buitengewoon geschrokken" van de uitlating van bondskanselier Helmut Kohl, dat de Bondsrepubliek niets wil weten van uitbreiding van de eigen middelen van de Europe se Gemeenschap. Dankert zei dit gisteren op een persconferentie aan het einde van zijn officiële bezoek aan Griekenland dat 1 juli, voor een periode van een half jaar, het voorzitterschap van de EG overneemt van West-Duitsland. Hij meende echter ook dat Kohl eerder deze week op het congres van de CDU, "toch openingen heeft gebo den", en daarom "zijn bepaalde resultaten op het gebied van de financiering niet uitgesloten". Dankert wees er overigens op dat het vaststellen van een grens aan de uitgaven zoals Kohl wil, ook kan leiden tot aantasting van de begrotingsbevoegdheden van het Europees Parlement. ANKARA (AFP/Reuter) - Na een aanvankelijke ontkenning heeft Turkije gistermiddag toegege ven dat zijn leger een "beperkte" militaire actie heeft uitgevoerd op Iraaks grondgebied om "ge wapende groepen" gevangen te nemen die aanvallen uitvoerden op Turks grondgebied. In een verklaring van het ministe rie van buitenlandse zaken wer den de aanvallers niet met name genoemd, maar algemeen wordt aangenomen dat het Koerdische guerrillastrijders betreft. Don derdag werd uit officiële bron nen vernomen dat twee Turkse brigades met meer dan 2000 man tot op 30 km op Iraaks grondge bied waren doorgedrongen tij dens een achtervolging van Eigenwijs Het aantal sigarettenrokers in de Bondrepubliek is in de af gelopen jaren ondanks alle waarschuwingen voor de ge zondheid nauwelijks vermin derd. Reeds 39 procent van de twaalf- tot vierentwintigja rigen rookt regelmatig siga retten, aldus gisteren in Bonn de staatssecretaris van volks gezondheid. Honds De direceur van het ziekenhuis van Rieti in Italië heeft een diepgaand onderzoek be loofd naar de beschuldiging dat in het ziekenhuis een hond onder narcose werd ge bracht en vervolgens geope reerd. De artsen zouden daar bij dezelfde instrumenten he- ben gebruikt die zij voor menselijke patiënten gebrui ken. De directeur van het ziekenhis heeft de instrumenten die op de hond gebruikt werd laten weghalen voor grondige ste rilisatie. Barrière Op de Etana zal een nieuwe barrière worden gemaakt om de stroom lava te sturen, zo is gisteren officieel bekendge maakt. In de afgelopen dagen is weer lava de helling af gaan stromen nadat een natuurlijk bekken, dat het een dag of tien opving, was doorgebro ken. Een vorige poging om de stroom via een daartoe ge maakt kanaal van bouwland en bewoond gebied af te hou den slaagde slechts gedeelte lijk WASHINGTON (AP/AFP/Reuter) - De VS zullen een militaire ba sis in Honduras inrichten om Salvadoriaanse soldaten te trai nen in hun strijd tegen het linkse verzet. Dit heeft de Amerikaanse omroeporganisatie NBC gemeld. NBC zei dit te hebben vernomen uit documenten van het ministe rie van buitenlandse zaken. De basis wordt gelokaliseerd bij de plaats Puerto Castilla aan de noordkust van Honduras en er zullen 100 Amerikaanse advi seurs die nu in El Salvador zelf zijn naar de nieuwe basis worden overgeplaatst. In het kamp kun nen 2000 Salvadoriaanse militai ren tegelijk een training krijgen. Het ligt in de bedoeling om daar in een periode van zes maanden 2050 Salvadorianen ge- vechtsklaar te maken, een actie waarmee 7 miljoen dollar is ge moeid. Tsjaad: 'Nigeria bombardeert ons' N'DJAMENA (AFP/Reuter) - Plaatsen aan het Tsjaad-meer worden sinds donderdag be stookt door de Nigeriaanse luchtmacht, zo is gisteren verno men van Tsjadische functiona rissen in N'Djamena. Volgens hen zijn drie doden en enkele ge wonden gevallen bij een bom bardement door drie straaljagers op het eiland Bagasol, in het om streden grensgebied tussen Tsjaad en Nigeria. Voorts zouden 20 mensen zijn verdronken door dat een Nigeriaans vjiegtuig een schip had lekgeschoten. De Nigeriaanse minister van bui tenlandse zaken, Ishaya Audu, zei dat het grensconflict al was bijgelegd. Hij ontkende dat de Nigeriaanse luchtmacht bombar dementen zou hebben uitge voerd. Een woordvoerder van het minis terie van buitenlandse zaken wil de geen commentaar geven op het bericht. Hij gaf ook niet aan, dat de stap verband houdt met de moord op het plaatsvervan gend hoofd van de Amerikaanse militaire adviseurs in El Salva dor. Deze werd woensdag op de campus van de universiteit van San Salvador waarschijnlijk door leden van het verzet dood geschoten. Twee democratische leden van de Senaatscommissie voor buiten landse betrekkingen hebben al kritiek geoefend op een dergelijk voornemen. Hun commissie had eerder dit jaar een beleidsverkla ring aanvaard waarin werd aan bevolen dat toekomstige oplei dingen van Salvadoriaanse mili tairen door Amerikanen in de Verenigde Staten zouden moe ten geschieden. De meeste oplei dingen gebeurden in El Salvador en op Amerikaanse bases in Pa nama. De beleidsverklaring van de commissie is niet bindend voor de Amerikaanse regering. Maar senator Joseph Biden merkte nu op: "Wij willen niet dat opleidingsmissies recht streeks betrokken zijn in het conflict van Centraal-Amerika". De senaatscommissie voor toewij zing van begrotingsgelden is gis teren akkoord gegaan met het verstrekken van 50 miljoen dol lar aanvullende militaire hulp aan El Salvador wat het totaal dit jaar zou brengen op 76,3 miljoen. Reagan had gevraagd om 136 miljoen. Vier Latijnsamerikaanse landen zetten dit weekeinde hun vredes inspanningen voor Centraal- Amerika voort. Het zijn Mexico, Venezuela, Colombia en Pana ma, die samen de zogenaamde Contadora-groep vormen. De groep is genoemd naar het Pana mese eiland Contadora waar ver tegenwoordigers van de vier lan den in januari hun eerste bijeen komst hielden. Vandaag begint in Panama-stad een nieuwe gespreksronde van drie dagen van de ministers van buitenlandse zaken waaraan ook hun collega's van vijf betrokken landen - Costa Rica, Nicaragua, El Salvador, Guatemala en Hon duras deelnemen. Een week geleden betuigde de Veiligheids raad van de Verenigde Naties eentemmig zijn steun aan de vre desinspanningen van de groep, die gealarmeerd is door het groeiend geweld in het gebied en die toenemende Amerikaanse betrokkenheid vreest. Koerden. Vanmorgen nog sprak het ministerie van buitenlandse zaken dit officieel tegen. De actie was helemaal beëindigd, aldus de verklaring van gister middag. De Turkse troepen on dervonden geen tegenstand en niemand werd gewond. In Anka ra wordt niet verwacht dat deze grensoverschrijding problemen zal opleveren tussen Turkije en Irak. Beide landen verzetten zich sterk tegen de Koerdische strijd voor autonomie. In Turkije wo nen ongeveer 8 miljoen Koerden, de meesten in het zuidoosten van het land. Ook leven grote groe pen Koerden in het noorden van Irak en in het noordwesten van Iran. Hun aantal wordt in totaal geschat op 25 miljoen. Ze voeren al jaren een gewapende strijd en de regeringen van de drie ge noemde landen zijn er tot op he den niet in geslaagd de Koerdi sche guerrillabeweging te bre ken. De grensoverschrijding heeft trou wens plaatsgevonden met de vol ledige instemming van Irak, zo verklaarden de Turkse autoritei ten. In de verklaring van het mi nisterie stond dat "gezichtspun ten" waren uitgewisseld over de ze kwestie met "ons vriendelijk buurland Irak". "Turkije streeft op zijn grondgebied altijd vrede, rust en veiligheid na en het heeft behalve deze geen andere oog merken". De actie van de Turken valt samen met een nieuw offensief van Iran, dat in oorlog is met Irak, te gen Koerdische guerrillastrijders op zijn grondgebied. Eerder deze week deelde het officiële Iraanse persbureau Irna mee dat meer dan honderd dorpen waren ge zuiverd van Koerdische opstan delingen. BEIROET (GPD) - Ondanks een serie maatregelen is de leiding van de Palestijnse bevrijdingsorganisatie PLO er niet in geslaagd de opstand onder PLO-eenheden in de Oostlibanese Bekaa-vallei te onderdruk ken. Volgens sommige waarnemers in de Bekaa zouden zeker 3000 van de in totaal 8000 a 10.000 Palestijnse guerrillastrijders die in Libanon gelegerd zijn de opstand ondersteunen. Hiermee werd bevestigd dat de opstand van veel grotere omvang is dan oorspronkelijk werd bericht en dat het tevens een directe bedreiging vormt voor de positie van PLO-voorzitter Jasser Arafat. De opstand brak drie weken geleden uit toen een vijftal hoge militaire commandanten van de Al Fatach-groep, de veruit grootste partij bin nen de PLO, in verzet kwam tegen de benoeming van twee nieuwe bevelhebbers van Fatach-eenheden in Libanon. De twee officieren, die als loyale luitenanten van Arafat bekend staan, worden door de meeste PLO'ers niet vertrouwd wegens hun gedrag tijdens de eerste uren van de oorlog vorig jaar. Zij zouden toen allebei uit het oorlogsgebied ge vlucht zijn. De benoeming van de twee commandanten is sindsdien ingetrokken, maar het is gebleken dat de opstand veel diepere achtergronden heeft. De leider van de dissidenten, kolonel Abu Musa, een voormalig officier van het Jordaanse leger, heeft geëist dat het Congres van Fatach (een soort algemene ledenvergadering) bijeengeroepen wordt om op „demo cratische wijze de juiste politieke lijn van Fatach te herstellen". Ondanks alle bravour die hij tijdens de afgelopen twee weken heeft ge toond, is Arafat diep verontrust over de ontwikkelingen binnen zijn organisatie. Dat is begrijpelijk, want de opstand zet niet alleen de door Arafat gevoerde politiek op het spel, maar ook de positie van Arafat zelf als leider van de PLO. Er zijn heel weinig zaken waar over de Britse premier me vrouw Thatcher en de kam pioen van ultralinks in de La- bour-partij, Tony Benn, het eens zijn. Eigenlijk is er maar één uitzondering: beiden zijn verklaard tegenstander van wijzigingen in het Britse ver kiezingsstelsel. Daar hebben ze alle reden toe. Het huidige systeem, het dis trictenstelsel, opent de weg voor een radicale politiek, of die nu vooruitstrevend of be houdend is. In een systeem van meer evenredige verte genwoordiging zou er voor „extremisten" als Thatcher en Benn geen plaats meer zijn. Het is dan ook geen wonder dat de premier een discussie over evenredige vertegenwoordi ging in haar partij zo onge veer verboden heeft. Het is al evenzeer duidelijk waarom ze al in een zeer vroeg sta dium heeft laten weten, on der geen voorwaarde met de Alliantie van SDP-Liberalen te willen praten, mocht geen van de partijen op 9 juni een duidelijke meerderheid in het Lagerhuis behalen. De Alliantie heeft namelijk e©n voorwaarde gesteld voor deelname in een coalitierege ring, of dat nu met Labour dan wel met de Conservatie ven is: SDP en Liberalen doen alleen mee als er een re ferendum wordt gehouden naar de wenselijkheid van af schaffing van het districten stelsel. door Henk Dam Hoe werkt het districtenstelsel in de praktijk? Het houdt in dat elk van de 650 kiesdistric ten waarin het Verenigd Ko ninkrijk is onderverdeeld, slechts één lid naar het La gerhuis afvaardigt. Wie in zijn district de meeste stem men haalt, krijgt de prijs, alle andere kandidaten een niet. De kiesdistricten zijn zo sa mengesteld, dat in elk dis trict ongeveer even veel men sen wonen. Een stad als Lon den is dus in een groot aantal, geografisch gezien, kleine districten onderverdeeld, ter wijl in het schaars bewoonde hoge noorden van Schotland de districten, in vierkante ki lometers gerekend, zeer groot zijn. Bijstelling Omdat de bevolking van een land niet statisch is (er heeft bijvoorbeeld nog steeds een trek van de grote steden naar het platteland plaats), moe ten de districtsgrenzen van tijd tot tijd bijgesteld wor den. Daarbij kan naar harte lust gesjoemeld worden, zo als enkele maanden geleden is komen vast te staan. De grenswijzigingen van toen leveren de regerende Conser vatieve Partij bij de algemene verkiezingen van 9 juni een voordeel van naar schatting 25 zetels op, zo is berekend. Deze onrechtvaardigheid is nog niets vergeleken bij die van het districtenstelsel zei- Enige cijfers mogen hier als voorbeeld dienen. Bij de al gemene verkiezingen van 1974 kreeg de Liberale Partij een vijfde deel van de stem men. Dat leverde evenwel maar 14 zetels op, 2,2 procent van het totale aantal Lager huiszetels. Anders gerekend: elke 430.000 stemmen (lande lijk gezien) leverden toen één Liberale zetel op, terwijl Con servatieven en Labour slechts 39.000 stemmen per zetel nodig hadden. Ander voorbeeld: in 1922 haal den de Conservatieven 38,2 procent van de stemmen, en Labour 30,5 procent. Door het districtenstelsel kregen de 'Tories' 346 zetels en La bour 142. Een jaar lagerwaren er weer verkiezingen nodig. Percentueel kwam bijna het zelfde uit de bus: 38,1 procent voor de Tories, 30,5 procent voor Labour. Door het Rus sisch roulette van het stelsel verloren de Conservatieven echter 100 zetels, en won La bour er 50. Laatste opvallende gegeven: als Labour, Conservatieven en Alliantie bij de komende verkiezingen een zelfde stem menpercentage zouden beha len, dan zou, aldus computer berekeningen die op de Uni versiteit van Bristol zijn ge maakt, Labour 311 zetels krij gen, de Tories 229 en de Alliantie 69. Slachtoffer Geen wonder dat de Alliantie zo graag van het districten stelsel af wil, want SDP en Liberalen beloven andermaal het slachtoffer ervan te wor den. Terwijl de twee samen werkende partijen door de opiniepeilers goed worden geacht voor ongeveer 18 pro cent van de stemmen, zullen ze vermoedelijk niet meer dan 20 van de 650 zetels krij gen. Dat dat niet klopt, is ook aan het electoraat niet voorbijge gaan. Opiniepeilingen tonen aan, dat twee derde van de Britten naar een systeem van (meer) evenredige vertegen woordiging toe wil, bijvoor beeld zoals de Westduitsers of de Ieren dat kennen. Maar er zijn machtige tegenstan ders van een dergelijke her vorming. Mevrouw Thatcher is daar niet de geringste onder, en dat is te begrijpen. Zij kon, toen ze in 1979 in Downing Street 10 werd gekozen, op basis van nog geen 44 procent van de uitgebrachte stemmen haar toch in economisch en so ciaal opzicht bepaald radicaal te noemen programma uit voeren. Dit is het resultaat van het dis trictenstelsel: een regering die slechts door een minder heid van het volk gewenst wordt, heeft niettemin een vrijbrief om alles te doen wat ze wil. Dat geldt voor de rege- ring-Thatcher, dat geldt evenzeer voor de voorafgaan de Labour-regering onder Callaghan. Zo is de situatie ontstaan dat bedrijven die onder de rege- ring-Callaghan werden gena tionaliseerd, onder de rege- ring-Thatcher werden gede nationaliseerd. En als Enge land na 9 juni weer een La bour-regering zou krijgen, dan zouden al die bedrijven weer genationaliseerd wor den! En dat is nog maar één voor beeld van de onstandvastig heid van de Britse politiek van na de oorlog, die het ge volg is van het districtenstel sel. Bij evenredige vertegen woordiging zouden dergelij ke spectaculaire koerswijzi gingen niet denkbaar zijn, omdat er dan coalities zou den moeten worden gesloten. Daar zijn mensen als Benn en mevrouw Thatcher bang voor: dat ze bij wijziging van het kiesstelsel hun radicale programma niet meer kun nen doorvoeren, omdat ze dan afhankelijk zijn van de medewerking van een mid denpartij (zoals de Alliantie). Chantage Gaarne wordt in dat verband gewezen op landen als West- Duitsland en Israël, waar res pectievelijk de kleine FDP en de nog kleinere Religieuze Partij hun grotere coalitie partners naar believen kun nen chanteren. Kortom: de tegenstanders van evenredi ge vertegenwoordiging zijn bang voor verlies aan be- stuurskracht. Natuurlijk zou, bij evenredige vertegenwoordiging, het in Groot-Brittannië gevoerde beleid, over een groot aantal jaren gezien, aan onderlinge samenhang en continuiteit winnen. Maar dat is een argu ment waarmee je bij mensen die zo overtuigd zijn van hun gelijk als de huidige premier niet hoeft aan te komen. Dat zelfde geldt trouwens ook voor het argument, dat de de mocratie met de invoering van evenredige vertegen woordiging gediend is. In een land waar de premier in zijn (of haar) eentje beslist wan neer de verkiezingen worden gehouden, en het is voorge komen dat ministers per door de premier gétekende brief moesten vernemen dat ze ontslagen waren, maakt zo'n argument al helemaal geen indruk. Margaret Thatcher.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 8