CDA wordt van meer dan één kant bedreigd Deens besluit wekt vreugde en ergernis Geen superaftrek voor beleggers van Kamer Bukman kapittelt CDA-dissidenten Lubbers praat Brazilië geen sancties aan Lint metrotraject"doorgehakt" Eigen baas geworden? DE VERPLEGING Suriname potentieel gevaar Van den Broek spreekt verzet. ZATERDAG 28 MEI 1983 Binnenland DEN BOSCH (GPD) - De Belas- tingkamer van het gerechtshof in Den Bosch heeft bepaald dat cliënten van beleggingsadviseur Rienk H. Kamer geen aanspraak kunnen maken op de hen in het vooruitzicht gestelde fiscale su peraftrek. De Belastingkamer heeft de inspecteur van de direc te belastingen in Den Bosch in het gelijk gesteld, die bij een aan tal cliënten van Kamer de supe raftrek weigerde goed te keuren. De Belastingkamer is van oordeel dat de fiscale constructie die Ka mer voor zijn klanten had be dacht in strijd is met doel en strekking van de Wet op de In komstenbelasting. Deelname aan de beleggingen van Kamer had uitsluitend tot doel de belas tingen te ontduiken, zo zegt de Belastingkamer. Rienk Kamer slaagde er jarenlang in beleggers tot deelname in zijn onroerend-goedprojecten, verza meld in het American Land Pro gram, te bewegen door hen voor te spiegelen dat zij recht hadden op een gigantische belastingaf trek. Onder de slogan ..10.000 gulden contante inleg tegen 30.000 aftrekposten wist Kamer duizenden beleggers aan te trek ken. in 1977 deelde de toenmalige minister van financiën Duisen- berg mee dat de belastinginspec teurs zouden weigeren deze su peraftrek goed te keuren. Kamer bleef echter in advertenties vol houden dat hij het gelijk aan zijn zijde had en de beleggers bleven toestromen. De beleggers koch ten stukken grond in de Ameri kaanse staat Californië. Een van de projecten van Kamer j in het bij Los Angeles gele gen Antilope Valley. In een van de overwegingen die leidden tot de uitspraak van de Belastingka mer. dat het doel alleen belastin gontduiking was, stelt het Ge rechtshof: „Uit een door ambte naren van het ministerie van fi nanciën ter plaatse ingesteld on derzoek is gebleken dat het om woestijngrond gaat die zich niet leent voor ontwikkeling. Tegen de uitspraak van het Ge rechtshof in Den Bosch is cassa tie bij de Hoge Raad mogelijk. Kamer heeft eerder al aangekon digd dat hij het rechtmatige ka rakter van zijn superaftrek tot in de hoogste instantie zal trachten te bewijzen. Op dit moment lig gen er bij andere Belastingka mers ook nog superaftrek-zaken ter behandeling. DEN HAAG (GPD) In regeringskringen in Den Haag is, evenals bij de NAVO in Brussel, teleurgesteld gerea geerd op het besluit van het Deense parlement om voor te stellen de onderhandelingen met de Sowjet-Unie te verlengen en intussen geen voorbereidingen te treffen om de nieuwe Amerikaanse kruis- en Pershing-raketten in West-Europa te plaatsen. Het wordt vrijwel algemeen gezien als een doorbreking van het zo genaamde dubbelbesluit van de NAVO van '79 om nieuwe raket ten te plaatsen en tegelijkertijd met Moskou te gaan onderhan delen over een vermindering van de Euro-strategische raketten. Aan de andere kant wordt het Deense besluit, dat door de min derheidsregering van premier Schluters met tegenzin is overge nomen, ook niet erg zwaar opge vat. Denemarken heeft bij voor baat plaatsing van de raketten op eigen bodem van de hand gewe zen. Volgens WD-Tweede-Kamerlid Voorhoeve verzwakt het Deense besluit de onderhandelingsposi tie van het Westen in Genève. De Sowjet-Unie gaat pas serieus on derhandelen wanneer het wes terse bondgenootschap eensge zind bereid is tot plaatsing over te gaan bij een uitblijven van een akkoord over de afbouw van de Russsische SS-20 raketten die op West-Europa staan gericht. Wel is het volgens Voorhoeve van be lang dat Nederland nu niet lan ger blijft aarzelen. Mocht Neder land uiteindelijk ook afvallen, dan zou dat geen bijdrage zijn aan een tweezijdige ontwape ning, aldus de VVD-woordvoer- der. Ook op het hoofdkwartier van de NAVO in Brussel wordt op der gelijke manier gereageerd, zij het dat men daar niet wil treden in de binnenlandse politieke aange legenheden van de lidstaten. Hoewel het Deense besluit niet als een verrassing komt, wordt in Brussel erkend dat hier sprake is van een formele doorbreking van het NAVO-standpunt. In tegen stelling tot bijvoorbeeld Grie kenland heeft Denemarken in '79 geen voorbehoud gemaakt bij het dubbelbesluit: nieuwe raket ten plaatsen en tegelijkertijd on derhandelen. Het Interkerkelijk Vredesberaad (IKV) reageerde vrijdag zeer ver heugd op de Deense beslissing. Algemeen secretaris Mient Jan Faber zei desgevraagd de Deense uitspraken te zien als „een ge weldige steun in de rug. Vooral het feit dat nu door de Denen wordt aangedrongen op uitstel van de plaatsing van de nieuwe raketten is belangrijk", aldus Fa ber. „Jarenlang hebben de De nen gezwegen en nu zeggen ze eindelijk wat ze ervan vinden. Het is hetzelfde standpunt dat wij verkondigen: als wij geen nieuwe raketten plaatsen, dan moet de Sowjet-Unie maar laten zien wat haar dat waard is". ROTTERDAM (ANP) - Kader leden van de ABVAIKABO hebben gisteren de alternatie ve opening verricht van het nieuwe metro!sneltramtra ject naar Rotterdam-oost. Districtsbestuurder Carolien Tuijthof verrichtte op het sta tion Romeinshof in de wijk Ommoord de opening met be hulp van twee stakende RET- ers door met een symbolische "botte bijl der bezuinigin gen" een lint door te hakken. Burgemeester en wethouders van Rotterdam besloten vori ge week vrijdag de officiële opening door minister Smit- Kroes van verkeer en water staat niet door te laten gaan in verband met de aangekon digde staking van het RET- personeel. De Verpleging is gespecialiseerd in ziektekostenverzekeringen Bel voor een duidelijke folder 01718-75041 (Na kantoortijd 01718-15534.) ZIEKTEKOSTENVERZEKERING Antwoordnummer 29 2220 VB Katwijk Z H Telefoon 01718-75041 HILVERSUM (GPD) - CDA-voor zitter Bukman heeft vanochtend de dissidenten van zijn partij in de Tweede Kamer scherp veroor deeld. „Verdeeld optreden in het parlement kan niet", zei Bukman in een toespraak op de CDA-par- tijraad in Hilversum. Hij noemde eendrachtig optreden pure nood zaak voor een krachtige christen democratie. Zonder namen te noemen, doelde Bukman duidelijk op de CDA-le- den van de linkervleugel, die vo rige week met de oppositie tegen de door het kabinet voorgestelde bezuinigingen stemden. Ze had den volgens Bukman meer ka rakter getoond door zich, na dis cussie, te voegen naar de meer derheid van de fractie. Juist omdat het CDA kampt met een hardnekkig beeld van ver deeldheid, moet volgens Buk man eensgezind worden opgetre den. „Acht jaar gebrek aan een heid heeft bij de buitenwereld de mening doen postvatten dat hier sprake is van een van de essen ties van de christen-democratie, terwijl de binnenwereld er een trauma van heeft opgelopen", al dus de partijvoorzitter. Hij ontkende dat in het CDA eerst wordt gestemd en dan pas gedis cussieerd, zoals ontevreden Ka merleden hebben gezegd. In de discussies komen minderheden juist zo goed tot hun recht, dat volgens Bukman „bij de besluit vorming van minderheden zelf loyaliteit mag worden ge vraagd". Aan het adres van partijbestuurder Aantjes, die in een interview op een dreigende scheuring wees, zei Bukman: „Verdeeldheid con stateren is al erg genoeg. Ver deeldheid oproepen is nog veel erger, laat staan in uiteenlopende toonzettingen met splitsingen dreigen" Overigens veroordeelt hij ook' partijleden die „buiten het speelveld" roepen dat het CDA nqar rechts moet. Japanse video-export De Japanse export van videorecor ders naar de Europese Gemeen schap is sterk verminderd nadat Japan de gemeenschap in fe bruari had toegezegd de export te beperken. Dit blijkt uit don derdag gepubliceerde cijfers van het Japanse ministerie van finan ciën. Japan exporteerde in april 259.000 recorders naar de EG, 45 procent minder da in maart en 35 procent minder dan in april van het afge lopen jaar. Afgesproken is dat de video-export dit jaar maximaal 4,55 miljoen stuks zal bedragen. De Japanse export nam vorig jaar met maar liefst 74 procent toe tot 4,95 miljoen. BRASILIA (GPD) Brazilaanse journalisten weigeren te gelo ven dat het bezoek van pre mier Lubbers los staat van de recente gebeurtenissen in Su riname. In Braziliaanse kran ten heet het dat de Nederland se minister-president speciaal naar Brazilië komt om zich te informeren over de toenade ring Paramaribo-Brasilia en om deze weer ongedaan te ma ken. Premier Lubbers begint zijn vier dagen durend bezoek aan Bra zilië in de stad Recife, de toen malige hoofdstad van Neder lands Brazilië. Lubbers gaat hier de ruines bezoeken van de paleizen die Maurits van Na ssau gebouwd had en waarvan Brazilië graag historische mo numenten wil maken. Geld voor de restauratie van deze ruines is er echter niet en Ne derland zal hierbij dus een handje gaan helpen. In Recife gaat Lubbers ook spre ken met de bekende Brazi liaanse bisschop Dom Helder Camara, een actief man in de progressieve vleugel van de rooms-katholieke kerk in Bra zilië. Maandagochtend komt de Ne derlandse delegatie aan in de hoofdstad Brasilia, waar het politieke gedeelte van het be zoek begint. Er zijn de gebrui kelijke ontvangsten en werk- lunchen met de president en zijn ministers, tijdens welke er over thema's als Noord-Zuid en Oost-West-verhoudingen zal worden gesproken. Specia le aandacht zal dan worden be steed aan de kwestie-Surina- me. Premier Lubbers werd na melijk voorafgegaan door zijn Surinaamse ambtsgenoot Ali- bux, die Brazilië aan het begin van deze week bezocht. De Braziliaanse regering beseft dat door het bewind van Bou- terse in Suriname te steunen zij de Nederlands-Amerikaan se diplomatieke blokkade van dat land doorbreekt. Eveneens beseft de Braziliaanse regering dat een echt geirriteerde Ne derlandse regering veel kwaad kan doen, vooral in deze voor Brazilië financieel erg moeilij ke tijden. De Braziliaanse rege ring kan de Nederlandse mi nister nu al horen spreken over de grove schendingen van de mensenrechten die in Surina me plaatsvinden. Er zal met Lubbers worden inge stemd op dit punt, maar er zal hem tevens op een diplomatie ke wijze worden verteld dat een boycot zoals die van Ne derland het Surinaamse regi me in de open armen van Cuba zou drijven, hetgeen voor Bra zilië een zeer groot gevaar bete kent. Gevaar De Nederlandse delegatie zal een buitengewoon vriendschappe lijke ontvangst ten deel vallen. Brazilië wil laten zien dat goe de relaties met Den Haag zo mogelijk nog belangrijker zijn dan met Paramaribo. Maar pre mier Lubbers zal er beslist niet in slagen de Braziliaanse rege ring van gedachten te doen veranderen. Er bestaat name lijk een fundamenteel verschil tussen Brazilies relaties met Paramaribo en die met Den Haag. Suriname wordt hier gezien als een potentieel gevaar voor de nationale veiligheid van Brazi lië. Het beleid ten aanzien van dat land wordt daarom niet door het ministerie van buiten landse zaken bepaald, maar door de zogenaamde nationale veiligheidsraad, een opper machtig militair orgaan. De re laties met Den Haag worden natuurlijk bepaald door het ministerie van BZ, en het is een soort publiek geheim dat dit ministerie constant over hoop ligt met de Veiligheids raad. MANAGUA (ANP) - Minister Van den Broek heeft gisteren in Ma nagua gesproken met een verte genwoordiger van het Salvado- riaans verzet. Gesprekspartner van de minister was Ruben Za- mora, een progressieve christen democraat die zich heeft aange sloten bij de verzetsbeweging FDR en daarin een van de leiden de posities inneemt. Zamora was al enkele dagen in Managua. Van den Broek zei dat het gesprek met Zamora ging over de moge lijkheden van een dialoog tusen de Salvadoriaanse regering en het verzet. Hij wilde voorlopig geen verdere toelichting geven. Hulp De ongeveer vijftig Nederlandse ontwikkelingswerkers in Nicara gua hebben minister Van den Broek in een verklaring ge vraagd om "onverminderde con tinuering" van de hulp en voort zetting van de samenwerking na afloop van het wederopbouw- programma dat werd gestart na de machtsovername door de Sandinisten in 1979. De ontwik kelingswerkers noemden de hulp zeer vruchtbaar en veelbe lovend, ondanks de slechte eco nomische uitgangspositie van Nicaragua door o.a. de bevrij- dingsstrijd en de "huidige nood zakelijke verdedidingsinspan- ningen". De ontwikkelingswer kers hebben minister Van den Broek gevraagd EG-landen te verzoeken om een evenredige bijdrage. Ongeveer een half jaar geleden werd in de CDA-Tweede-Ka- merfractie afgesproken dat de 45 christen-democraten voor taan met één mond zouden spreken. Minderheden zouden zich neerleggen bij meerderhe den, afwijkend stemgedrag zou tot het verleden behoren. Dat gebeurde nadat twaalf CDA'ers een motie van de op positie hadden gesteund voor de bevriezing van kernwape narsenalen. Sommigen van hen lieten zich na die „af spraak" al ontvallen, dat zij een eigen verantwoordelijkheid hadden en zich niet in het keurslijf van de fractiediscipli ne zouden laten dwingen. De Afgelopen weken is die af spraak diverse malen geschon den. Tot drie maal toe stemden de CDA'ers Dijkman en Schol ten voor moties van de opposi- door Hans de Bruijn tie; over de reis van CDA-mi- nister Van den Broek naar El Salvador, de volkshuisves tingsplannen van CDA-staats- secretaris Brokx en de drei gende korting op de sociale uitkeringen. Die laatste motie leverde ook nog de stemmen van de CDA'ers Buikema en Faber op. Voorts was er nog een conflict rond het bijwonen door Dijk man en Scholten van een bij eenkomst met de Amerikaanse bisschop Gumbleton. En ten slotte speculeerde oud-CDA- leider Wim Aantjes in De Tijd over een splitsing in het CDA en de oprichting van een nieu we lijst-Aantjes. Voorwaar een incidentrijke maand mei. Irritaties Maar veel consequenties zijn tot nog toe aan het dissidente op treden van die paar CDA'ers niet verbonden. Dijkman en Scholten worden beschouwd als notoire dwarsliggers, waar van het optreden in het CDA eerder irritatie dan verontrus ting oproept. Soms lijkt het erop dat zij hun nek uitsteken in de hoop dat die zal worden afgehakt en ie dereen de beul - het CDA - een pak slaag zal geven. Martelaar schap in de politiek dus. En de afsplitsingsgedachten van Aantjes zijn schouderophalend afgedaan. Men weet maar al tq goed dat de meeste afsplitsin gen in de politiek (zoals PPR, DS'70, EVP) met hun vertrek uit de „moederpartij" ook hun invloed opgaven. Wat vooral opviel was dat vorige week ook Buikema en Faber uit de boot vielen. Zij behoren net als Dijkman en Scholten tot de voormalige loyalisten. Maar waar deze laatste twee zich regelmatig plegen te roe ren, gedragen de andere „le den" van die groep zich de laat ste maanden naar buiten toe voorbeeldig, dat wil zeggen: rustig. Effectief Maar hun ontevredenheid over het optreden van het kabinet- Lubbers is er niet minder om. Meer dan Dijkman en Scholten lijken de anderen (zo'n zeven leden) er echter van overtuigd dat kritiek en afwijkend stem gedrag effectief moet zijn en niet alleen getuigend. De gelegenheden waarbij de oud-loyalisten hun opvattin gen te gelde lijken te kunnen maken, zijn beperkt. Intussen wordt hun incasseringsvermo gen danig op de proef gesteld. En soms leidt dat tot een klei ne manifestatie, zoals vorige week bij de stemmingen over de uitkeringen. In 'Trouw' van gisteren schetst Jan Buikema, zeker niet de meest op de voorgrond treden de oud-loyalist, de situatie waarin hij (en zijn medestan ders) verkeren. Vrijwel alle moeilijke besluiten van het ka binet, zoals die uit de Voor jaarsnota, zijn al uitvoerig met de fractieleiders van CDA en WD uit-onderhandeld. „Van het vroegere dualisme, vol gens welke het kabinet en het parlement elk hun eigen ver antwoordelijkheid hebben, is geen spaan meer over. De mar ge om als regeringspartij een kabinet bij te sturen is bij het vooroverleg al verbruikt. Je kunt met nog zoveel argumen ten aankomen. Het helpt niet meer. De enige mogelijkheid die je als kamerlid nog hebt is door met je stemgedrag van een andere visie blijk te ge ven". WD-lijnen Dat probleem wordt vergroot doordat het CDA er in dit kabi net niet in slaagt een duidelijk CDA-gezicht aan het beleid te geven. Vroeger was het zo dat in een kabinet met de PvdA het CDA naar rechts leunde, en in een coalitie met de VVD naar links. Dat laatste gaat nu veel minder op. In het beleid van het kabi- net-Lubbers zijn de gevolgen van de samenwerking met de Bvikema: het helpt niet meer. (Foto: ANP» WD overduidelijk. De bezui nigingsplannen van het kabi net, vooral op het punt van de sociale zekerheid, verlopen voor een belangrijk deel langs de lijnen die de WD graag ziet. De verlaging van de sociale uit keringen en de loskoppeling van uitkeringen en lonen wor den door de liberalen han denwrijvend toegejuicht. En de CDA-fractie blijkt niet bij machte om dat beleid een an dere richting in te sturen. De fractie verklaarde deze week onthutst te zijn over de plan nen van CDA-staatssecretaris De Graaf (sociale zaken) voor de herziening van het sociale zekerheidsstelsel. Maar zij is inmiddels wel met voorstellen akkoord gegaan, die de weg plaveien voor de drastische maatregelen uit die plannen, zoals het loslaten van de kop peling tussen lonen en uitke ringen. Het is dan ook zeer de vraag of het CDA die onthutsing straks, wanneer het om het invullen van het beleid gaat, weet om te zetten in politieke daadkracht. De machteloosheid waarmee het nu de maatregelen uit de CDA-WD-coalitie over zich heen laat komen, versterkt die twijfel. Verlies Daar komt bij dat het CDA het zich electoraal nauwelijks kan veroorloven teveel afstand te nemen van de WD. Dat is in het verleden wel eens anders geweest. Maar uit diverse on derzoeken is gebleken dat het CDA bij de laatste verkiezin gen juist aan de WD veel stemmen verloren heeft. De enige manier om dat verlies binnen de perken te houden, lijkt het aankruipen tegen die zelfde WD. Sommigen in het CDA, zoals het.kamerlid Mate- man, pleiten daar openlijk voor. Het CDA moet een rechtse partij worden, een soort CDU, waardoor het weer aantrekkelijk wordt voor de mensen die overgelopen zijn naar de WD, zo vindt hij. Het is opmerkelijk dat die uitla tingen binnen het CDA - dat nog niet zo lang geleden wei gerde naar links of naar rechts te buigen - tot vrijwel geen en kele reactie hebben geleid. De kritische geluiden van de lin kervleugel stuiten daarentegen in fractie en partij op veel meer kritiek. Dat leidt tot spannin gen waarop de CDA-leiders voorlopig slechts de fractiedis cipline is antwoord hebben kunnen vinden. Een teken aan de wand? In elk geval een situatie die voor het CDA bedreigend is. Ter rech terzijde een sterke en agressief opererende WD, ter linkerzij de een nog steeds groeiende PvdA. En daar tussenin een CDA dat aangekeken wordt op maatregelen die men juist van dat CDA niet had verwacht. Een voorbeeld daarvan is staats secretaris Louw de Graaf die zes jaar geleden nog een topfi guur was in de christelijke vak beweging. Nu vindt hij dat zelfde CNV lijnrecht tegenover zich, omdat hij komt met plan nen die alles waar die vakbond voor heeft gevochten onderuit dreigen te hellen. Voor veel CDA-kiezers en CNV-leden moet dat een verwarrende ont wikkeling zijn. Identiteitsprobleem Deze week zijn twee lijvige stu dies verschenen waarin uitge breid wordt ingegaan op dat identiteitsprobleem voor het CDA. Twee onderzoekers van de Rotterdamse universiteit komen in een studie tot de con clusie dat de doorsnee CDA- kiezer zich allang niet meer herkent in het CDA-program- ma en de CD A-politiek. De verschillen van opvatting binnen de christelijke groepe ringen in ons land over tal van belangrijke maatschappelijke verschijnselen zijn zo duide lijk, dat het CDA er nooit in kan slagen de spreekbuis voor al die groepen te zijn. Bovendien dreigt de toenemen de ontkerkelijking en ontzui ling het CDA in de komende jaren nog meer stemmen te kosten. Slechts wanneer het CDA zich ook gaat richten op de niet-confessionele kiezer, heeft het een kans zich te handhaven, zegt een andere groep politicologen. Maar die keuze durft het CDA niet te maken. Het CDA wordt dus van meer dan één kant bedreigd. Op die steeds duidelijker wordende bedreiging heeft het tot nog toe geen afdoend antwoord kunnen vinden. Een kramp achtige veroordeling van men sen die in die verwarrende si tuatie hun eigen weg zoeken, zal daar ook nauwelijks toe bij dragen.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 7