M AAh JD R DE 'Ontslagen bij de VARA niet nodig' TV-rubriek Het dilemma van een avondje televisie VARA bezint zich op radiobeleid Popfestival Zuiderpark Conclusie na bedrijfsonderzoek: Hilversum 1 steeds vaker beluisterd Praten over kanker op NCRV-televisie ZATERDAG 28 MEI 1983 PAGINA 5 HILVERSUM (GPD) - Alle VARA-radioprogramma's moeten formeel per 1 oktober verdwijnen. De be staande radioprogramma's moeten net als nieuwe programma's via een programmavoorstel worden getoetst aan een door de radioleiding opgestelde lijst van criteria om voortgezet te mogen worden. De programma's zullen na 1 oktober in de socialisti sche doelstelling moeten passen, gericht moeten zijn op de actualiteit. Ze moeten op aansprekende en begrijpelijke wijze gepresenteerd worden en moeten aansluiten bij de interesse-sfeer van het „Vara-publiek". „Dit is een uitvloeisel van een langdurige interne be- leidsdiscussie", aldus radiodirecteur Piet van den Ende, „maar dat betekent niet dat er nu in één greep Volgens Van den Ende bestaat er in de VARA-radio- top grote overeenstemming over de aanpak van de grote reorganisatie. „Voor elk programma - be staand of niet - moet een beargumenteerd program mavoorstel worden ingediend om te zorgen dat alles weer opnieuw wordt gewogen en overwogen". De VARA-radio beschikt over een beleidsplan met een aantal vergaande afspraken, waarover Van den Ende echter voorlopig geen mededeling wil doen „want de plannen zijn nog te onrijp om daar in dit stadium verhalen in de krant over te vertellen", al dus Van den Ende. Toch zijn er inmiddels al nieuwe programmavoorstellen ter tafel geweest. DEN HAAG - Op zondag 3 juli zal de grote speelweide in het Haag se Zuiderpark voor het derde achtereenvolgende jaar wordeh ontruimd voor het Parkpopfesti val. Van 13.00 tot 21.00 uur trekt een keur van binnen- en buiten landse artiesten over de twee po dia. Op het programma staan de Britse formaties Kissing the Pink. Dia mond Head en Roman Holiday. Uit Amerika komen de jazz- funkgroep Defunkt, de "suiker- spin"-zangeres Mari Wilson, be geleid door haar Wilsations, en ten slotte Nick Lowe en Paul Carrack. Op het tweede podium treden ze ven Nederlandse bands op, te weten Hegt, Switch Bitch, de Mick Russel Band, Booster, Jan Rot Extra, Barrelhouse en Po- werplay. Er worden veertig- tot vijftigdui zend popliefhebbers uit binnen- en buitenland verwacht in het Zuiderpark. De toegang is gratis. Over beide thema's hebben de vier patiënten een verschillend oor deel. Rienk Ratsma, inmiddels 'verlost van het beest', zoals hij zijn genezing omschrijft, heeft door zijn ervaring zijn toch al ta nende geloof bijna geheel verlo ren; twee anderen, een oudere vrouw en een vrouw van rond de 40, putten kracht uit hun geloof of aanvaarden hun ziekte als een moeilijke opdracht. De vierde kankerpatiënt die aan het woord komt, straalt niets dan doffe be rusting uit. Berusting die niet in de laatste plaats veroorzaakt zal worden door het geweld van de hem toegediende medicijnen. Over de reacties van de omgeving zijn de vier geïnterviewden een- stemmiger. In de gesprekken die Ger van Dongen met hen voerde, kwam het al dood verklaard zijn door de omgeving voortdurend als een van de grootste proble men naar voren en Van Dongen heeft dat verschijnsel daarom ook tot de kern van zijn film ge maakt. Zijn voornaamste doel daarmee is het doorbreken van de zwijgzaamheid rond kanker, waardoor het mogelijk wordt een realistischer beeld te krijgen van de ziekte die één op de vijf Ne derlanders treft. En dan vooral wat betreft de mogelijke gene zingskansen, die door de relaties SsS m De rente wordt maandelijks op uw bankgirorekening gestort Looptijd 5 of lOjaar. Min storting f15.000,- Rente: Q0/ /O Effektief8,30% leidse spaarbank 5 Dl DICHT BIJ HUISBANK geven. 2. Mijn vrouw eiste on voorwaardelijke overgave aan Amnesty Carré. 3. We zaten in een Brabantse vakantiebunga low met maar één tv-toestel. Wat hebt u gedaan? Voor mijn geestesoog zag ik een moham medaanse situatie door het he le land: in de ene huiskamer al le mannen bij elkaar, kijkend naar het voetbal, en in de huis kamer daarnaaast alle vrou wen en intellectuelen bij el kaar, kijkend naar iets unieks. Ik zelf besloot op het allerlaat ste nippertje toch maar in de bar van het restaurant eerst naar Hambug-Juventus te gaan kijken, en daarna nog ruim twee uur Carré mee te pikken. Omnivoristisch ge drag, maar je kan dan wel over allebei meepraten. Ik hoorde trouwens van Joop Panne- koek, de regisseur, dat het eni ge HSV-doelpunt precies in de minuut pauze viel waarin het adres en het gironummer van Amnesty International op het scherm werden geprojecteerd, zodat in elk geval de A.I.-leden, als zij zo bijdehand zijn ge weest, bliksemsnel even over te schakelen, de kwintessens van de wedstrijd toch nog ge zien hebben! Dat niet iedereen in die minuut naar de andere zender heeft overgeschakeld, blijkt uit de aanwas van ruim 2000 nieuwe leden die Amnesty vrijdagoch tend al kon noteren. Met zijn 67.000 leden was de Neder landse afdeling toch al de grootste ter wereld, groter dan West-Duitsland (dat met min der leden wel wat meer afde lingen heeft), en zeker groter dan Engeland, hoewel Amnes ty International daar is opge richt en zijn hoofdkwartier heeft. Reden te meer om van de Carré avond een traditie te maken, in de trant van het jaarlijkse Pa- rij se circusgala waarop arties ten en filmsterren gratis ca priolen verrichten ten bate van verpauperde collega's. Dat is, jaren geleden, in Nederland ook wel eens geprobeerd, maar dat bleek een doodgeboren kindje, terwijl zo'n Keeswim- freek-avond met consorten veel meer levensvatbaarheid lijkt te hebben. Vooral als daar in ook nog een ontdekking wordt gedaan (de Duo's), en wordt aangetoond dat ook een toneelgezelschap (Werkteater) voor een verrassende, keel- dichtsnoerende 'act' kan zor gen. Om nog maar te zwijgen van die prachtige vondst om via Rinus Ferdinandusse te la ten aantonen dat het tv-amuse- ment van precies twintig jaar geleden (Zo is het toevallig ook nog 's een keer) voorgoed voor bij, voorbij, o, en voorgoed voorbij is!... Een tweede boeiend tv-program- ma was het gesprek tussen Ka- rel van het Reve en Hugo Brandt Corstius, twee colum nisten die elkaar waarderen en bewonderen, en daarom tot een kittelend gesprek kwa men. Had een ander een van beiden geinterviewd, dan was de kans groot geweest dat er (zoals Karei van het Reve in de voorpubliciteit provocerend over Hugo B.C. heeft gezegd) geen zinnig woord was uitge komen. Want achterdocht is hun beider wapenspreuk. „Een column", zei Hugo Brandt Corstius, die de colum nist par excellence is, „mag niet langer dan 1000 woorden zijn, moet een mening bevat ten en een eigen gezicht heb ben. Verhaaltjes vallen uit, de Kronkels van Carmiggelt zijn geen columns maar verhaal tjes. De kracht van de colum nist zit hem in het weerkeren. Het is erger dat je er een week niet bent, als columnist, dan dat je een slecht stukje schrijft". Lydia Vastsjenko op EO-familiedag HILVERSUM (ANP) - Lydia Vastsjenko, het Russische meis je dat deel uitmaakte van de "Ze ven van Moskou" en begin april naar het westen mocht vertrek ken, is vandaag even in Neder land. Ze zal vanmiddag tussen 2 en 3 uur een korte toespraak houden op de EO-familiedag, die in de Irenehal van de Utrechtse Jaarbeurs wordt gehouden. Na haar vertrek uit de Sowjet-Unie is Lydia enige tijd in Israël ge weest en daarna in de Verenigde Staten. Tegenwoordig verblijft ze in Engeland. Verwacht wordt dat Lydia Vastsjenko opnieuw een oproep tot de Russische au toriteiten zal richten om ook de overige leden van haar familie en van de familie Chmykalov in Chernogorsk (Siberië) een uit- reisvium te verlenen. De "Zeven van Moskou" en hun fa milieleden, die tot een niet er kende religieuze groepering be horen en daarom tal van moei lijkheden ondervinden in de Sowjet-Unie hebben bijna vijf jaar in de Amerikaanse ambassa de in Moskou doorgebracht. Turnen op tv HILVERSUM (ANP) - In een ex tra televisie-uitzending van Stu dio Sport geeft de NOS van avond (Nederland 2, 17.55-18.25 uur) een verslag van het Euro pees kampioenschap turnen voor heren in Varna. In de nor male uitzending (Nederland 2, 22.45-23.15) komen 's avonds aan bod de kwalificatiewedstrijd voor het Europees kampioen schap volleybal tussen Neder land en Zweden in Den Bosch en de basketbalwedstrijd tussen Nederland en Tsjechoslowakije om het Europees kampioen schap in Caen. Studio Sport besteedt ook morgen in een extra uitzending (Neder land 1, 17.55-18.15 uur) aandacht aan het Europese kampioen schap turnen voor heren. In de normale uitzending (Nederland 1, 19.00-19.55 uur) komen aan bod paardensport om de Gouden Zweep op Duindigt, het Neder lands kampioenschap turnen voor dames in Amsterdam, mo torcrosswedstrijden meetellend voor het wereldkampioenschap zijspan in Lochem en volleybal de kwalificatiewedstrijd om het Europees kampioenschap tussen Nederland en Italië. In een extra uitzending geeft Studio Sport (Nederland 1, 23.00-23.20) nog een samenvatting van de twee voetbalwedstrijden in de nacom- petitie. was net zo uniek als een geza menlijk optreden van Wim, Toon, Wim en Willy geweest zou zijn. En toch... en toch... Op de andere zender kwam HSV Hamburg-Juventus, de finale om de Europa Cup I, de cup van Ajax en Feyenoord zal ik maar zeggen, rechtstreeks, zin derend en wel, een wedstrijd vol sterren die, op hun terrein, Freek, Wim en Kees gemakke lijk naar de kroon staken, een wedstrijd ook vol ongewishe den, wat van de Carré-compila tie niet gezegd kon worden. Normaal gesproken zou het geen probleem hebben hoeven zijn: ik ben de baas thuis, voetbal is heilig, dan gaat mijn vrouw on dertussen maar een mooie trui voor mij breien. Maar dit was om drie redenen geen normaal geval. 1. Ik aarzelde nu zelf, voor het eerst van mijn leven, waaraan ik (uit historisch oog punt) de voorkeur diende te HILVERSUM (GPD) - De financiële positie van de VARA is zeer gezond. Er is dan ook geen enkele reden om op dit moment over te gaan tot reorganisaties waarbij gedwongen ontslagen zullen vallen. Dat is de conclusie van een onderzoek dat Peter Lakeman van de Stichting Onderzoek Bedrijfsinformatie (SOBI) heeft gedaan op verzoek van de ondernemingsraad van de VARA, waarvan de resultaten gisteren bekend zijn gemaakt. Op grond van dat onderzoek zal de ondernemingsraad het VARA- bestuur vragen de reorganisatie- voorstellén die in maart van dit jaar gedaan zijn, in te trekken. In die voorstellen zouden bij de ver eniging en de VARA-gids, bij de VARA-televisiedienst en bij het VAR A-bestuur in totaal 19 ar beidsplaatsen .moeten verdwij nen, voor een deel door gedwon gen ontslag. Bij het opstellen van dat reorgani satievoorstel ging het bestuur uit van een tekort op de begroting van 1,3 miljoen voor 1983 en een verwacht tekort van ongeveer dezelfde omvang voor 1984. Vol gens de ondernemingsraad is er een aantal nieuwe ontwikkelin gen, zoals de overeenkomst over arbeidstijdverkorting in de om roep en een voor de omroepen onverwacht gunstige omroepbe groting, die dit tekort inmiddels hebben teruggebracht tot twee ton. Voor 1984 zou er zowel bij Vereniging en Gids als bij de Ra dio- en Televisiedienst sprake zijn van een overschot. Daarnaast is uit het onderzoek van Lakeman gebleken dat de finan ciële reserve van de VARA, zo wel wat direct beschikbare mid delen als wat vermogen betreft, ruim tien maal groter is dan uit de cijfers van het bestuur valt af te leiden. Een verlies van rond een miljoen zou de VARA zonder gevaar een of twee jaar kunnen dragen, aldus Lakeman. In een eerste reactie liet VARA-se- cretaris Verberne weten dat de Gedwongen ontslagen bij de VARA zijn niet nodig. Dat is de conclusie van Peter Lakeman tweede van rechts), die tijdens een in Hilversum gehouden persconferentie werd geflankeerd door de met ontslag bedreigde VARA- medewerker Hans Emmering tweede van links) en or-voorzitter Rene Kepper (geheel rechts). Uiterst links op de foto Hans Verploeg, kaderlid van de Ned. Vereniging van Journalisten. door Lakeman gehanteerde cij- *er een andere waardering van fers juist zijn en dat deze ook bij deze cijfers. Ook met de door de het bestuur bekend zijn. Volgens ondernemingsraad gesignaleer- Verberne heeft het bestuur ech- de nieuwe ontwikkelingen ver- o ANP) wachtte Verberne niet dat het VARA-bestuur terug zal komen op de maart gedane reorganisa tievoorstellen. HILVERSUM (GPD) - De ra diozender Hilversum 1 wordt sinds de zenderkleuring steeds vaker beluisterd. Dit blijkt uit nog niet-officiële cijfers van een onderzoek dat de dienst Kijk- en Luisteron derzoek van de NOS in fe bruari dit jaar heeft gehou den. Hilversum 1 heeft zijn groeien de beluistering vooral te dan ken aan het 'gezellige' karak ter van de programma's op deze zender. Nummer één van de tien best beluisterde programma's op Hilversu- m 1, het Veronicaprogramma 'Muziek terwijl u werkt', komt met gemiddeld 2,7 mil joen luisteraars zelfs dicht in de buurt van het best beluis terde programma Top 40 op Hilversum 3, de zender met de meeste luisteraars. door Nico Scheepmaker Hoe zouden Freek de Jonge, Kees van Kooten en Herman van Veen, alle drie erkende voetballiefhebbers, de woens dagavond hebben ingedeeld? Ik had het er al verschrikkelijk moeilijk mee, terwijl ik 'De Ge dachte', de avond voor Amnes ty International, al de eerste van de twee avonden als toe schouwer in Carré had gezien. Zij niet. Bovendien: al was je er lijfelijk bij geweest, dan had je toch niet de televisie-uitzen ding gezien, want die was aan gevuld met tussenstukjes van achter de schermen. Als com pensatie voor het 'stuk sfeer' dat je als kijker thuis toch moest missen. De televisiever sie was bovendien een compi latie van de beide avonden, waardoor de volgorde, althans vergeleken met de eerste avond die ik gezien heb, sterk gewijzigd was. Adèle Bloe- mendaal en Jango Edwards bleken zelfs geheel te zijn uit gevallen omdat bij alle impro visatie het geluid bij hun num mers de geest had gegeven. Er was dus alle aanleiding om toch van begin tot eind naar de vier uur Carré te kijken, want een programma waarin Kees, Wim, Freek en Herman (om me even tot de zwaarste zwaarge wichten te beperken) samen optraden, de eerste drie zelfs in gemeenschappelijke sketches, Het AVRO-programma Ar beidsvitaminen bezet de tweede plaats, gevolgd door Kletskop (Veronica); 4. Will wil wel (Veronica); 5. Continu muziek (TROS); 6. Juxebox (Veronica); 7. Ook goeiemor- gen (Veronica); 8. Gerard de Vries (TROS); 9. Toeters en bellen (Veronica); 10. Langs de lijn (NOS). Veronica, die deze top tien be kendmaakte, ontleent de pro grammalijst aan niet-officiële cijfers, die echter volgens een woordvoerder van de NOS persdienst „op zich niet on juist" zijn. „Veronica zal er zich geen buil aan vallen door de cijfers te publiceren, maar leuk vinden we het niet wat ze doen", is zijn commentaar. Exacte cijfers van de dienst Kijk-en Luisteronderzoek zijn voorlopig nog niet te ver wachten. Rod Stewart LEIDEN/ROTTERDAM - Rod Stewart geeft zijn concert in de Rotterdamse Kuip op vrijdag 10 juni. In het dezer dagen in deze krant afgedrukte interview met de popzanger stond abusieve lijk vermeld dat het concert op 16 juni plaats heeft, een foutieve datum dus. van de kankerpatiënt niet gezien worden, wat diens isolement al leen nog maar vergroot. Het feit dat geloof een grote rol speelt in de film, houdt een risico in, zo beaamt ook Van Dongen. Niet-gelovigen zouden zich te recht af kunnen vragen waarom hun problematiek niet aan de or de komt. Om dat bezwaar te on dervangen, heeft Van Dongen geprobeerd een zo breed moge lijke doorsnede te vinden van de patiënten bij wie geloof een rol speelde. Met de nuchtere Ratsma aan de ene kant en de diepgelovi ge Hilversumse mevrouw Van Wagtendonk aan de andere, is hij in die opzet geslaagd. Openhar tig en rustig vertellen zij en de Amsterdamse mevrouw Mulder over hun reactie op de ziekte. Daarmee leveren zij misschien een bijdrage die het lot van ande re kankerpatiënten in de toe komst kan verlichten. (Zondag, Nederland 1, 21.35 uur). HILVERSUM (GPD) - „Begraaf me niet als ik nog leef' is de titel van het boek dat Rienk Ratsma schreef over zijn ervaringen als kankerpatiënt. Het is ook de sub titel van de film die de NCRV zondagavond in de rubriek 'An der Nieuws' uitzendt. Een film waarin vier kankerpatiënten ver tellen over hun ziekte en de reac tie daarop van artsen en omge ving. HILVERSUM - Ze begon haar zang-, dans- en acteercarrière in het programma "Wacht u voor de Hond" van Jos Brink en Frank Sanders. Lucie de Lange, dochter van Lucy Steyn en die jaren geleden overleden conferencier Cees de Lange, voelt zich als een vis in het water in de show-business. Het liefst staat ze in grote theaters en daar is ze ook veelvuldig te zien. Zo heeft ze maanden geschitterd als "Bella van Houten" in Carré met de show "Amerika, Amerika". Maar vanavond is ze op de tv te zien in het programma 'Babbelonié', samen met Ferd Hugos en Simone Kleinsma (v.l.n.r.). (foto Kippa) ln de gesprekken met de vier pa tiënten en met een arts en een ziekenhuispastor staan twee the ma's centraal: de reactie van de omgeving, die er meestal op neerkomt dat de patiënt afge schreven wordt vanaf het mo ment dat de ziekte zich open baart, en de relatie met het ge loof, volgens eindrecteur Ger van Dongen een vast uitgangs punt voor de rubriek 'Ander Nieuws'.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 5