c "Ze moesten wel ziek of dood zijn als ze niet studeerden 1- Grote behoefte aan buurtbus Expositie Oud Zoeterwoude Een gestreng internaatsleider verlaat Beresteijn AGENDA Stad en rand ZATERDAG 28 MEI 1983 VOORSCHOTEN - Tevreden neemt pater Walters (44) af scheid van het Voorschotense jongens-internaat Beresteijn. "Ik ben ervan overtuigd dat ik de jongens die op Beresteijn hebben gestudeerd het idee heb kunnen bijbrengen dat er meer is dan alleen maar afkoer sen op het diploma", zegt Wal ters, die 18 jaar lang bij het Rooms katholieke internaat heeft gewerkt. Beresteijn wordt aan het eind van het schooljaar opgeheven omdat de eigenaresse van Beresteijn, de orde der Monfortanen, geen mensen meer heeft die leiding willen geven in het internaat. De laatste dertien jaar had Wal tere de dagelijkse leiding in handen van het huis waar 60 jongeren inwoonden en stu deerden. Deze jongens gingen op school in omliggende ge meenten. De pater is per 1 juni benoemd als aalmoezenier bij de Koninklijke Marine. Terugblikkend zegt hij: "De jon gens hebben hier respect voor de medemens leren opbrengen en hebben nagedacht over hun leven". De studie werd daar naast echter geenszins uit het oog verloren. "Met een beetje ijdelheid" verklaart de pater dat het percentage Beresteijn- jongens dat is geslaagd boven het landelijke gemiddelde lag. Bovendien lag het aantal zit- tenblijvers lager dan het lande lijke gemiddelde. En dat is een goede prestatie", vindt hij. Vooral wanneer je bedenkt dat 90 procent van de jongens dat hier naartoe werd gestuurd leerproblemen en vaak "mis lukt waren in de brugklas", zo als hij het noemt. "Meestal doordat ze thuis problemen hadden". Eenmaal op Beresteijn vlogen de resultaten over het algemeen omhoog. Dit kan volgens Wal tere worden verklaard door het "goede reglement" dat op Be resteijn werd gehanteerd: "Er heersten strakke regels waar goed de hand aan werd gehou den", zegt de pater. "Want wanneer je regels instelt moet je er ook op letten", voert hij streng aan. De jongens die het huis bewoonden moesten min stens twee uur per dag stude ren. Om tien voor half vijf wer den ze in de studiezaal ver wacht: "Ze moesten wel ziek of dood zijn om niet te gaan", zegt hij. Wanneer ze een onvoldoende hadden behaald op school, moest 's avonds extra worden gestudeerd. Echter, doorde weeks werd nooit langer gestu deerd dan tot elf uur. Het was dan bedtijd. Ook jongens die een avondje uit wilden, moes ten dan 'binnen' zijn. Wanneer ze dan nog niet waren weder gekeerd, belde Walters name lijk op naar het adres dat ze hadden achtergelaten. Hij commandeerde ze dan onver wijld naar de slaapzaal. De jongsten, van 13,14 jaar, moes ten dan overigens al een uur onder de dekens liggen: "De jongens hadden die slaap no dig", weet de pater." Hij lette er dan ook op dat ze geen kattekwaad uithaalden op de slaapzaal. Hij sloop wel door Paul van der Kooij eens buitenom om de jongens middenin een kussengevecht te betrappen. "Ik deed dan net alsof ik kwaad was", zegt hij met een flikkering in zijn ogen. "En ik heb ze wel eens een week lang in onzekerheid gela ten over welke straf ik zou uit delen". Dét hij de jongens moest bestraffen stond voor hem als een paal boven water: "Het is voor de jongens pas leuk als er wat op het spel staat", voert hij aan. Nooit luxe Walters is heilig overtuigd van het nut van slaapzalen. Niet al leen konden de jongens zich hier uitleven, maar ze leerden bovendien rekening te houden met elkaar. "En ze leren inzien dat het ook minder kan", zegt hij. "Het is nergens voor nodig dat dat we allemaal een eigen kamer hebben met een stereo- toren. We hebben hier nooit lu xe gekend. We vonden dat niet nodig". "Bovendien wilden we dat het internaat betaalbaar zou blijven", zo vervolgt hij. "We wilden koste wat kost wil len voorkomen dat het een in ternaat voor rijkeluiszoontjes zou worden. We zijn jarenlang het goedkoopste internaat van Nederland geweest. We vroe gen slechts 7000 gulden. We hebben ook altijd verboden dat kinderen hier met een mo tor of met een auto zouden ko men. Ze zouden daarmee de ogen uitsteken van mede-stu denten. We adviseerden de ou ders ook altijd om niet teveel Pater Walters: "Er heersten hier strenge regels waar goed de hand zakgeld te geven. Wat ik de laatste tijd verschrikkelijk vind is de vermaterialisering van de jeugd. Alles wordt in geldswaarde uitgedrukt. Je moet je niet blindstaren op be zit, vind ik. Je moet daarente gen juist leren om goed met el kaar om te gaan". Dit goed met elkaar omgaan, leerden de jongens niet alleen op de slaapzaal, maar ook tij dens de weekeinden. Eens in de veertien dagen mochten de jongens niet naar huis, maar moesten zij op Beresteijn blij ven. Zij moesten dan naar de eucharistieviering en konden daarnaast voetballen, tafelten nissen of biljarten. "We heb ben jarenlang een tafelteeniss- team gehad dat hoog heeft ge speeld in de bedrijfscompeti- tie. Daarnaast hebben we ja renlang met ons voetbalteam tegen schoolteams gespeeld. En als jongens mochten ldezen of ze speelden in ons team of een schoolteam, kozen ze bijna altjd voor Beresteijn. Ook op scholen zochten de Beresteij- ners elkaar op". Hij heeft dit gemerkt tijdens de 13 jaar dat hij catecheseles heeft gegeven op het Wassenaarse St. Adel- bert college. Wanneer een jongen daarente gen niet meedeed, maar zich juist "a-sociaal gedroeg of in zijn eentje plaatjes draaide", deed Waltere alles om de jon gen bij 'het gebeuren' te laten betrekken: "Ik vestigde dan aan het einde van de maaltijd of in de eucharistieviering de aandacht op het probleemge val. Ik noemde dan echter geen namen", verduidelijkt hij. "Maar meestal wisten de men sen precies over wie het ging. En mijn woorden misten hun uitwerking zelden". Grenzen Soms ook ging de pater zelf naar zo'n probleemgeval toe. En af en toe, zochten de probleemge vallen Waltere op. 's Avonds hield hij namelijk spreekuur. Dan konden de jongens kan toorbenodigdheden kopen, maar ook privédingen bespre ken. Walters zat vaak tot mid den in de nacht met jongeren te praten. Hij noemt deze ge sprekken "zeer belangrijk" omdat volgens hem veel werd opgelost door aandacht en lief de: "Je moet rekenen dat ze thuis zelden aandacht kregen omdat meestal de tv aan stond". Gevolg van deze gesprekken was wel dat hij weken van 70 k 80 uur maakte. 'Ik deed ook din gen die niet echt verplicht wa ren. Ik ben vaak over grenzen heengegaan, wat betreft ge duld en acceptatie. Als je soms ziet wat mensen je kunnen aandoen... Maar je deed het vanuit een bepaalde visie", zegt hij. Hij denkt dat deze visie ook wel is overgekomen op de jonge ren. "Ik denk dat menigeen heeft nagedacht over wat ze hebben". Dit gebeurde door de eucharistieviering of bezin ningsbijeenkomst, waarin werd gepraat over de gang van zaken, maar ook wel eens door een losse opmerking van mij. Het gebeurde bijvoorbeeld wel eens dat tijdens de studiebij eenkomst een jongen van rijke oudere zei: "Als ik straks mijn diploma heb gehaald ga ik lek ker lange reizen maken en veel zien. Mijn oudere betalen toch wel", Ik reageerde daarop met zinnetjes als: "Ja, je zult ver komen". Ik heb vaak gehoord van ex-leerlingen dat ze het fijn vinden dat ze hier hebben geleerd dat. het minder kan. Je hoeft niet alles te hebben om gelukkig te zijn". Hij benadrukt echter dat deze vi sie in alle vrijheid werd gege ven: "Je moest niks. Het was dan ook helemaal niet ver plicht om katholiek te zijn. Ik heb ze tot niets verplicht, maar ben wel blij dat ze iets hebben opgepikt". Vooral bij bejaarden in Leiderdorp LEIDERDORP - Er is onder de bejaarden een grote behoefte aan een busverbinding tussen het oude en nieuwe deel van Leider dorp. Dat blijkt uit de gistermid dag gepresenteerde resultaten van een enquête, die door de werkgroep vrijwilligerswerk is gehouden. Het UW, kerkelijke vrouwenverenigingen en de Ne derlandse vereniging van huis vrouwen hebben daarvoor dui zend adressen bezocht. Eenderde van de ondervraagden vindt dat er een busje moet ko men. Vooral voor bezoek aan het ziekenhuis, voor het winkelen en voor bezoek aan de weekmarkt is een dergelijke verbinding nodig, aldus de ondervraagde bejaar den. De grootste behoefte aan een bus bestaat overigens in het oude dorp, vooral in de Kerk wijk, de Oranjewijk en het Does kwartier en het Zijlkwartier (in clusief de omgeving van de Tol- lenaerssingel). Opvallend is dat ook in het zuid-westelijk deel van Voorhof een duidelijke be hoefte aan een dergelijk busje is. De onderzoekers verklaren dit door de aanwezigheid van veel bejaardenwoningen. Die mensen kunnen via het busje hun vroe gere kennissen en vrienden in het oude dorp bezoeken. De resultaten van de enquête zijn LEIDEN Al enkele uren na de opening moest een pizzeria aan de Raamsteeg in Leiden de deu ren al weer sluiten. Even na ze ven uur gisteravond brak er na melijk brand uit als gevolg van oververhitting tussen de oven en de schakelkast. De brandweer en technici van het energiebedrijf constateerden dat het waarschijnlijk een installatie- fout betreft. aangeboden aan B en W. Die zal nu eerst een principebesluit moeten nemen over de verdere invulling van de vervoersverbin- ding. Ook zal het gemeentebe stuur voor eventuele tekorten ga rant moeten staan. Na dat princi pebesluit kan een werkgroepje het verdere plan uitwerken. Kampioene N. van Nobelen achter haar bekroonde bloem stuk. Bij de kampioenschappen van de Leidse Bond van Ama- teurtuinders, die gisteren in het verenigingsgebouw van turnver eniging Ons Buiten werden ge houden werd P. Lancet tweede en legde C. Efbngelmans-De Wol be slag op de derde plaats. Er leven bij de werkgroep vrijwilli gerswerk wel enige ideëen over de verdere invulling. Per keer zal een busje worden gehuurd, zodat de kosten ook per keer kunnen worden berekend. Ook is het risi co dat er grote tekorten onstaan op deze manier veel kleiner. Dui delijk is ook dat er geen lijn dienst komt. Uit de enquete is gebleken dat juist op bepaalde dagen behoefte is aan een bus, die overigens door vrijwilligers zal worden bestuurd. Op die da gen moet die bus er dan ook zijn. Voor eventuele concurrentiever valsing is de werkgroep niet bang. Vrijwilliger Michiels: "We rijden eigenlijk niet voor busklanten". En werkgroepvoor zitster Huigen: "We richten ons op mensen voor wie tweehon derd meter tot een bushalte al te ver is". Ook concurrentie met de taxibedrijven zal niet ontstaan. "Uit de enquête is gebleken dat de mensen geen of bijna geen ge bruik maken van taxi's of bus. Veelal bezoeken ze nu de plaat sen niet, die ze eigenlijk wel wil len bezoeken", vertelt ambtenaar Mul. Ook de mogelijke doortrekking van NZH-lijn 48 zal bijna geen in vloed hebben op de invoering van het busje. Op de eerste plaats zal lijn 48 slechts een deel van het oude dorp met het nieuwe verbinden en bovendien blijft het bezwaar van de afstand naar de bushalte, die voor veel onder vraagden bezwaarlijk is. Als B en W van Leiderdorp in prin cipe akkoord gaat met de komst van een dergelijke verbinding kan er waarschijnlijk nog dit jaar worden begonnen. Ambtenaar Mul: "Voor de komende winter zou mooi zijn als die zou kunnen rijden". Een schaalmodel van een historische scheepswerf is ook te Zoeterwoudse scheepsbouw. xtoonstelling over de geschiedenis v LEIDEN Wanneer men zich realiseert, dat de toneelgroep 'Un peu bleu' met hetzelfde ge mak had kunnen kiezen voor de overbekende toneelstukken 'The Zoo Story* (1958), 'The American Dream' uit 1959, 'Who is afraid of Virginia Woolf?' (1963) of het uit 1966 daterende 'A Delicate Balan ce', wordt duidelijk, dat met 'The Death of Bessie Smith' uit 1960 een opvallend onbekende keuze is gemaakt. Rassensdiscriminatie heeft de in 1928 geboren Amerikaanse to neelauteur immers tot 'kap stok' van deze, in de zuidelijke staten van de VS gesitueerde, eenakter gepromoveerd. De keuze is gedurfd. Toegegeven. En hoofdrolspeelster Dorine Rootsaert lijkt aanvankelijk te grossieren in de versprekingen van haar medespelers, maar de totale 'troupe' herstelt zich in 'Un peu bleu': Verrassend herstel na stuntelig begin deze, zonder pauze, een uur en een kwartier durende toneel voorstelling verrassend. Aarzelend, niet-professioneel en beschamend stuntelig in de eerste acte, worden in de ver dere ontwikkeling van 'De dood van Bessie Smith' de ka- rakters steeds feller inge kleurd. De Kapelzaal van het K&O-ge- bouw was gisteravond om 20.30 uur de plaats van hande ling. Na de eerste voorstelling op 13 mei jl. niet uitverkocht. Maar rassendiscriminatie is in het Nederland van 1983 nog zo onthullend actueel, dat alleen dat verfoeilijke randverschijn sel in een overbevolkt landje de keuze al rechtvaardigt. In de marge speelt evenwijdig een vorm van sociale rehabili- tait van de verpleegster. 'Un peu bleu', Edward Albee, gere nommeerd zoon van een Ame rikaans variete-directeur en 'Bessie Smith' spanden gister avond professioneel samen en ontmaskerden genadeloos de intoleratie van 'blanke zuidelingen ten opzichte van negers. Dat was dus 1937. In 1983, bijna vijftig jaar later, is er noig weinig veranderd. Wan neer zal de Nederlandse Ed ward Albee van zich doen spre ken? De tijd is er rijp voor. BERT KOEKEBAKKER ZOETERWOUDE - "Scheepvaart door de Zoeter woudse dorpskom is inmiddels geschiedenis. Het verkeer over water heeft in 1970, toen de vaste brug over de Noordbuurtsewetering werd aangelegd, moeten wijken voor de auto. De tentoonstelling "Zoeterwoudse schippers en scheepvaart" brengt weer een stukje oud Zoeterwoude tot leven". Met deze woorden opende de Zoeterwoudse scheeps bouwer P. Westhof gisteravond de door de stichting "Oud Zoeterwoude" ingerichte tentoonstelling over scheepvaart in het waterrijke dorp. Een groot deel van de tentoonstelling in de ouidheidskamer "Sue- tanborgh" aan de Noordbuurtseweg is uit de privé- verzameling van Westhof afkomstig. De tentoonstelling geeft op een overzichtelijke manier een veelzijdig beeld van de rol die scheepvaart in Zoeterwoude heeft gespeeld. Aan de hand van on der meer gereedschap, maquettes, handgemaakte schaalmodellen, dia-beelden, foto's, oude teksten en - fraaie - schilderijen passeren vele aspecten de re vue van de scheepvaart in vroeger jaren. De thema-tentoonstelling is van hoge kwaliteit en dwingt daarom bewondering af voor de samenstel lers. Na een bezoek aan "Suetanborgh" is een goed beeld te vormen wat zich op het gebied van de scheepvaart in Zoeterwoude heeft afgespeeld. Ook de ervaringen van de schippers en scheepsbouwers zélf maken duidelijk hoe het er vroeger aan toe ging. J.W. Vreeburg, die een halve eeuw werkzaam is ge weest op de werf van Westhof, bijvoorbeeld: "En dan stopten we even met het werk en dan haalde de schipper de jeneverfles uit het schip". Of gemeente raadslid annex veehouder G. Belt: "Ik krijg nóg pijn in mijn rug als ik aan die schuiten terugdenk. Het is leuk om te zien hoor, maar geef mij maar een trac tor". De omroepvereniging NCRV heeft inmiddels "Oud Zoeterwoude" benaderd voor meer informatie over de tentoonstelling. Of de omroep daadwerkelijk naar Zoeterwoude komt was gisteravond nog niet bekend. "Suetanborgh" is op zaterdagen en dit weekeinde ge opend van 14.30 tot 16.30 uur. Op 25 juni is de laatste kans de tentoonstelling te bezoeken. Zaterdag Leiden Streekmuziekschool, Rapenburg 22: open huis, 10-15 uur. Huigpark, Langegracht/Maresingel: ma nifestatie tegen hoge woonlasten, 11- 15 uur. Terrein Kerkelijk Centrum Merenwijk, Regenboogpad: majorettenconcours The Little Stars, 9.15-17 uur. Huize Groenhoven. Witte Rozenstraat 21: open huis, 15-17 uur. Hartebrugkerk, Haarlemmerstraat: wandel-orgel-concert, 15-15.30 uur. Microtheater Imperium, Oude Vest 33e: kindervoorstelling Ploef, 15.00 uur. Open Café LVC, Breestraat 66: film "Wanderers", 14-17 uur. De Waag: jubileumavond volksdansver eniging Oud Poelgeest, 20 uur. Schouwburg, Oude Vest: 'Harold en Maude', 20.15 uur. LAK-theater, Levendaal: 'Eindspel', 20.30 uur. Microtheater Imperium, Oude Vest 33e: eenakterfestival, 21 uur. Leids Vrijetijdscentrum, Breestraat 66: optreden groep Communication, 21 Sportcomplex Montgomerystraat: schoolkorfbal, 9-16 uur. Jazz-zolder Hot House, Breestraat 66: optreden Several Singers, 22 uur. Holiday Inn: internationale poppenten- toonstelling, 10-17 uur. Kijkhuis, Vrouwenkerkkoorstraat 17: Spaanse film El Nido van De Armi- nan. 20 en 22.15 uur. Filmhuis LVC, Breestraat 66: film "La Nuit Americaine" van Truffaut, 21.15 Nieuwe Mare/hoek Oude Singel: antiek en curiosamarkt, 9.30-17 uur. Vrouwenhuis, Hooigracht 79: café avond, 21-01 uur. Leidse Werkgroep Homoseksualiteit, Caeciliastraat 18: disco, 22-02 uur. JAC, Caeciliastraat 67: advies voor jon geren, 14-17 uur. Zoeterwoude Pleintje winkelcentrum, officiële ope ning, 14 uur. Scouting Zoeterwoude, ingebruikne ming nieuw onderkomen achter het gementehuis, 17 uur. Zondag Leiden Holiday Inn: internationale poppenten- toonstelling, 10-17 uur. De Waag: Marokkaanse culturele dag, 11 uur en 's avonds. Museum voor Volkenkunde, Steen straat 1: Hindoestaanse muziek van 'The Indian Sound', 14.30 en 15.30 Leids Poppentheater, Middelweg 19c: kindervoorstelling, 14.30 uur. Leidse Werkgroep Homoseksualiteit, Caeciliastraat 18: sociëteit De Roze Salon, 14-18 uur. Zoeterwoude Nederlands Hervormde kerk, opening expositie beelden en schilderijen, 16 terdag o n eindigt zondag o Wijk 1 - Boerhaavedistrict, Binnenstad- Noord, Groenoord, Kooi, Merenwjjk: za. 8 uur tot zo. 8 uur: H.J. Klaassen, tel. 213546, spreekuur vlgs. afspraak, zo. 8 uur tot 24 uur: J. Rus, Middelste- gracht 131, tel. 132500, spreekuur vlgs. afspraak. Wijk 2 - Binnenstad-Zuid, Tuinstadwijk, Professorenwijk, de Waard: za. 8 uur tot zo. 8 uur: W. de Bruyne, de Laat de Kanterstraat 32, tel. 126866- jspreekuur 12 uur en 17 uur. zo. 8 uur tot 24 uur: J. Stolk, Burggra- venlaan 16, tel. 125820; spreekuur za. 8 uur tot zo. 8 uur: A. Boer, v.d. Helmlaan 5, tel. 310420;spreekuur vlgs. afspraak. zo. 8 uur tot 24 uur: H.J.H.R. Pnnce, Vondellaan 58, tel. 761754; spreekuur vlgs. afspraak. Voor de praktijk van Groeneveld, R. van Leeuwen, Meijer,.Reinders, Tan, v. Tol, Verhage en Zwijnenburg: za. M.J.H. v. tol, de Sitterlaan 80, tel. 142427; spreekuur 11-11.30 uur in ge zondheidscentrum Merenwijk, Ros- Leiderdorp, tel. 133834; spreekuur 11- 11.30 in gezondheidscentrum Meren wijk, Rosmolen 2. Leiderdorp - za. O. Du Ry van Beest Holle, Vlaskamp 16, tel. 891100; zo. R.W.M. v. Velzen, Drakestein 3, tel. 891100. za. en zo. spreekuur van 12.30- 13 uur op Vlaskamp 16, tel. 891100. Oegstgeest - D. Held, Marelaan 36, tel. Leidseweg 328, tel. 071-762159; za. 23 uur tot zo. 23 uur: J. Baars, R. Wag- nerlaan 63, tel. 2525. APOTHEKEN De avond-, nacht- en zondagsdienst van de apotheken in de regio Leiden, wordt waargenomen van vr. 27 mei tot 3 juni door: Apotheek Tot Hulp der Menschheid, Rosmolen 13, tel. 121060; Apotheek Kok, Topaaslaan 15, tel. 763439; Apo theek Voorschoten, Leidseweg 66, tel. 01717-2525. JDI EREN ARTSEN Leiden - E.J.M. v.d. Wouw, Boshuizer- laan 26, tel. 764058. Voor de praktijk van Muurling, Helder en Roest: G. Roest, Haaghuishof 5, Leiderdorp, tel. 890405. Oegstgeest - R.J.W. Duyn, Pres. Kenne- dylaan 260, tel. 153266. Voorschoten - C.P. van Oostrom, Veur- seweg 36, tel. 2317. TANDARTSEN De weekenddienst voor Leiden, Leider dorp en Oegstgeest wordt waargeno- LEI DSC H m DAGBLAD HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bij automatische overschrijving Abonnementen kunnen dagelijks ingaan Indien één maand voor h< Post uitsluitend aan: Postbus 54, 2300 AB LEIDEN Geen krant ontvangen tel. 071-123143 tussen 18.00-19.30 uur (nabezorging na 19.30 uur); zaterdag v verstrijken yan de abonnementsperiode geen ontvangen, volgt e verlenging. Directie: G. Koopman Adj.dirN Qüakernaat 16.30-18.00 u Abonnementsgelden bij vooruitbetaling te voldoen. Restitutie is niet toegestaan elden op giro 3203571 t.n.v. Damiate Holding BV te Haarlem Commentaren: R. D Paauw, W. F J. Wirtz en A. A. van Brussel Rubriekchefs: J. Kroon (stad) B. W. T Jungman (plv) H. I. J. Veldhuizen (regio) H v.d Post (plv) W. F. J. Wirtz (bin./buit./ec.) J. Ruygrok-Hoogeveen (plv) P. J. de Tombe (sport) A. van Kaam (plv) W C. H. Schrama (feature) tel. 071-144941,1 1.219 Aangesloten bij de Gemeenschappelijke Persdienst met eigen correspondenten o.a. in: Bonn, Brussel, Londen, Parijs. Washington, Cairo,

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 2