Crisistheater in Williamsburg Wall Street blijft verbazen Economie Extra Franse jacht op dollar bij 7de topconferentie ZATERDAG 28 MEI 1983 PAGINA 21 Geografische factoren blijken nogal eens van doorslaggeven de betekenis voor menselijk gedrag. Zo maakt de deze maand gepubliceerde jaarlijk se enquête van The Internatio nal Herald Tribune onver bloemd duidelijk, dat de bewo ners van Westelijke landen het er in grote lijnen overeens zijn dat de economische crisis sterk door structurele factoren wordt bepaald en daarom het beste door de landen gezamen lijk kan worden bestreden. Al leen eilandbewoners, zoals de Amerikanen, de Britten en de Japanners denken daar heel anders over en zien meer heil in een eigen aanpak. Elk jaar opnieuw zijn er dan ook één of meer landen die vooraf gaand aan een gemeenschap pelijk gesprek al een publici teitsoffensief beginnen rond een vermeend eigen belang en de bijeenkomst bezoeken met een koffer vol plannen, die het bij het electoraat in eigen land goed doen, maar moeilijk in te passen zijn in een gemeen schappelijke herstelstrategie. Meeste tijd op de conferenties in het verleden ging dan ook heen met het vriendelijk doch beslist neersabelen van dissi dente geluiden, zodat de ont moeting uiteindelijk als van ouds met een weliswaar vage en nietszeggende, maar in elk geval eendrachtige verklaring van de zeven kon worden afge sloten. door Wim Fortuyn en Ton van Brussel De agendapunten zijn sinds de eerste bijeenkomst nauwelijks veranderd. Wat te doen aan de lage economische groei, de ho ge inflatie, de groeiende werk loosheid en het toenemend protectionisme? Voor serieuze bespreking van dit alles is in Williamsburg niet meer dan ze ven uur en drie kwartier uitge trokken; de rest van de tijd gaat heen met recepties, lur ches en diners. Nu bieden die natuurlijk bij uitstek de kans voor het informeel overleg waar het destijds allemaal om begonnen is, maar alles wijst er op dat voor de zevende maal nationale belangen het zullen winnen van een gezamelijke aanpak. Deroe weg Ook Williamsburg zal de aanblik bieden van de scheiding der geesten, die meest recent waar te nemen viel op de conferen tie van ministers van buiten landse zaken van de landen van de Organisatie voor Eco nomische Samenwerking en Ontwikkeling (OESO) in Pa rijs. Daar werden de zo langza merhand vertrouwde verhalen afgestoken dat herstel alleen te bereiken is door een terugdrin gen van de overheidstekorten en de inflatie (West-Duitsland, Groot-Brittannië en de Ver enigde Staten) en in de andere opvatting alleen mogelijk is door de economie te stimule ren (Frankrijk en heel voor zichtig ook Nederland). Die tegenstelling ligt er al jaren en het secretariaat van de OE SO had om die reden voor het welslagen van de conferentie een notitie opgesteld, waarin een "derde weg" werd bepleit. Een heel zinnig stuk, dat ech ter geen genade vond op de conferentie en inmiddels zo niet in, dan toch wel op de rand van de prullenmand is beland. De medewerkers van de OESO geven in hun nota aan hoezeer aan de nu populaire richtingen nadelen kleven. Stimuleren van de economie door de over heid leidt in de praktijk tot een toeneming van de geldont waarding, die vervolgens uit mondt in hogere rentes en ho ge prijzen. Sanering van over heidstekorten en beperking van de geldhoeveelheid doet de inflatie wel dalen, maar heeft eveneens een hoge rente tot gevolg en vermindert daar bij de bestedingen. Klimaat In beide gevallen vormt de hoge rente een bedreiging voor nieuwe investeringen, die alge meen als een voorwaarde voor herstel worden gezien. De OE SO wijst in de nota op de effec ten van dergelijk beleid. Hoop op herstel wordt voortdurend de kop ingedrukt door de pu blicatie van somber economish nieuws en in dat klimaat wil nu eenmaal niemand risico's ne men en investeren. Met andere woorden: wat minder nadruk op de sombere aspecten, zoals de stand van het financierings tekort, kan een positiever in vesteringsklimaat tot stand brengen. Dat kan door dat fi nancieringstekort in twee de len te bekijken. Tendele is dat tekort structureel, en wordt het niet positief beinvloedt als de economie verbteret. Voor een ander deel is het tekort juist door de slechte economie ontstaan en ligt het voor de hand dat het bij een opleving terugloopt. De OESO zou graag zien dat lan den die daar maar enigszins de ruimte toe hebben, landen met een lage inflatie bijvoorbeeld, zich concentreren op maatre gelen om het structurele tekort terug te brengen en het tijdelij ke deel minder zwaar laten we gen. Zo'n beleid kan de ruimte scheppen voor een aanmoe- ding van investeringen en van een bescheiden vraag. Het OESO-plan, dat overigens veel gelijkenis vertoont met een plan van de "Groep van 30", een gezelschap van inter nationale bankiers, is niet zon der bezwaren, maar het heeft als voordeel dat het een brug slaat tussen de opvattingen in de belangrijkste Westerse lan den en, zonder dat nationale belangen geweldig veel schade wordt aangedaan, een serieuse basis biedt voor een gemeen schappelijke politiek. Bretton Woods Maar in Williamsburg zal het er niet over gaan. Daar zal de aan dacht worden opgeëist door ditmaal vooral Frankrijk en de verenigde Staten. Frankrijk lanceerde aan de vooravond van de OESO-conferentie een plan voor een nieuwe "Bretton Woods"-conferentie, het ak koord over stabiele wisselkoer sen, genoemd naar de plaats waar in 1944 het Internationaal Monetair Fonds (IMF) werd opgericht en waar de goud prijs, de dollar en de belang rijkste andere munten volgens vaste verhoudingen aan elkaar werden gekoppeld. "Bretton Woods" hield stand tot het moment, dat de economi sche teruggang zich in Ameri ka voor het eerst deed gevoe len. Mede onder invloed van de miljarden verslindende Viet- namoorlog holde het vertrou wen in de dollar achteruit met als gevolg dat de Amerikaanse 'goudbunker' Fort Knox bij kans werd leeggekocht. Eind 1971 verbrak Nixon dan ook ij lings de staaldraad tussen dol lar en goudprijs. Sindsdien is het op de valuta markt weer de onrustige chaos van welweer met alle handels onzekerheden vandien. Welis waar geldt officieel nog steeds de afspraak dat de centrale banken van de zeven belang rijkste landen zouden pogen al te grote koerswisselingen te voorkomen door middel van interventie (aan- of verkoop van munten die teveel in waar de dreigen te dalen dan wel te stijgen), maar daarvan is wei nig terechtgekomen. Vooral de Amerikaanse bank voor bui tenlandse handel, de Federal Reserve Bank in New York, heeft het laten afweten. De Franse president Mitterrand wil nu weer een eind maken aan die chaos door de vaste wisselkoersverhoudingen te herstellen. Geen wonder, want Frankrijk, dat zijn munt de laatste tijd fors in waarde zag dalen, voelt zich slachtoffer van het gebrek aan (monetaire) 'solidariteit'. Mitterrand schrijft het eigen falen voor een belangrijk deel toe aan bui tenlandse tegenwerking. Zijn bijdrage aan Williamsburg komt in feite neer op een recht streekse aanval op de 'almach tige' Amerikaanse dollar. Niet voor niets is het Franse staats hoofd deze week alle nationale kopstukken langsgelopen om steun te vinden voor zijn eigen zinnig offensief. Theaterstukje Dat belooft dus een mooi thea terstukje. Veel meer ook niet, want Mitteraard zelf is de eer ste om vol scepsis te spreken over de kans op welslagen van zijn missie. En daar heeft hij zijn redenen voor. Veel bijval zal hij niet krijgen. De West- duitse bondskanselier Kohl heeft de Franse denkbeelden bij voorbaat van de hand gewe zen als onmogelijk in de huidi ge economische omstandighe den. Hij vreest dat de sterke mark Duitsland dan zal ver plichten tot forse aankopen van zwakkere munten, zoals de frank. En de Amerikaanse mi nister van financiën, Donald Regan, denkt er ongeveer net zo over. Wel heeft Regan zich inmiddels bereid getoond tot onderzoek naar de mogelijkheden tot ver beteringen van het geldstelsel. Maar het is juist dit soort diplo matie die een roemloos einde voorspelt. Te vrezen valt daar om dat Fr ankrijks voorgeno men aanval op het geldstelsel bij voorbaat is ontdaan van zijn angel. Veel meer zal niet reste ren dan een uithaal zonder veel illusies richting Reagan en Re gan, die wordt verweten met hun hoge (Amerikaanse) be grotingstekort rentedaling en economische herstel in de weg te staan. Verwijten inplaats van gemeen schapszin: het is wel zeker dat de conferentie in belangrijke mate daarin zal verzanden, naar het voorbeeld van de bij eenkomst vorig jaar in Versail- les. Dat gaat op voor het door iedereen verfoeide protectio nisme, waaraan vrijwel alle deelnemers zich schuldig ma ken. Nog steeds vliegen de ver wijten heen en weer over het afschermen van de eigen markt, het vervalsen van con currentie en het bij elkaar dumpen van overschotten. Hoofdrolspelers zijn hier West- Europa, de VS en Japan, al zal dat laatste land zich niet al te zeer doen gelden. De top in Versailles, vorig jaar, is in Ja pan als een succes beschouwd, omdat kritiek vrijwel achter wege bleef. Zenko Suzuki, voorganger van de huidige pre mier Nakasone, had zich daar bij vooral verdienstehjk ge maakt door zich gedeisd te houden. Boycot "Een' heikel punt is ook de oost-westnandel, een onder werp dat vorig jaar de confe rentie in Versailles deed mis lukken vanwege de hooglo pende ruzie tussen de VS en West-Europa. Vooral de Euro pese medewerking aan de Si berische pijpleiding was een doorn in het oog van Reagan, die immers een boycot van de Sowjet-Unie had afgekondigd vanwege de Russische bezet ting van Afghanistan. Inmiddels heeft Reagan het em bargo op de levering van Ame rikaanse onderdelen en tech nologie opgeheven. Maar hij verlangt nog steeds Europese medewerking bij het beperken van kredietverlening aan Mos kou, terwijl de Europese in dustrielanden daar niets voor voelen. Een tweede misluk king, na Versailles, zit daarmee in het vat en dat kan de voor uitzichten op economische eensgezindheid alleen maar blijvend vertroebelen. Pessi misten onder de economen vrezen dat er zelfs een verhevi ging van de crisis uit voort kan vloeien. Afgesproken is daarom dat 'Wil liamsburg in geen geval mag stuklopen op de oost-westhan- del. Het gaat immers om het vinden van wegen naar econo misch herstel. Een mooi voor nemen, maar de vraag luidt dan waarom het onderwerp op de agenda prijkt. Noem dat maar gerust een veeg teken. Nochtans schemert in Williams burg één lichtpunt, al is het veelzeggend dat dit uit nood is ontstoken: de 44 deelnemende landen, die 60 procent van de alle bedrijvigheid voor hun re kening nemen, zijn wat verder tot elkaar gekomen waar het gaat om de geldzorgen in de Derde Wereld. Reagan zelf treedt ditmaal op als pleitbe zorger van het Internationaal Monetair Fonds, de Wereld bank, de International Deve lopment Association (IDA). Samen met staatshoofden Mit terrand en Kohl, de premiers Nakasone, Trudeau (Canada), Thatcher (Engeland), Fanfani (Italië) en voorzitter Gaston Thorn van de Europese Com missie zet hij zich in voor ver sterking van deze internationa le instellingen. Dat lijkt opmer kelijk, want juist de Verenigde Staten hebben tot nu toe een slecht voorbeeld gegeven. De ontwikkelingshulp per Ameri kaan bedroeg twee jaar gele den niet meer dan zo'n 25 dol lar, terwijl dat in Canada dat 49 dollar, in West-Duitsland 51 dollar en in Nederland 105 dol lar) was. Eigenbelang Wie dacht dat een berouwvolle Reagan plots verzeild is ge raakt op het pad van goede voornemens, komt nu bedro gen uit. Als het komt tot een grotere Amerikaanse vrijgevig heid, zal het niet gaan om Een Gebaar. Het gaat om motieven van meer triviale aard. Inmid dels is ook tot Washington doorgedrongen, dat meer hulp aan de armste landen eenvou dig geboden is. Eigenbelang blijkt de doorslag gevende drijfveer, want de ont wikkelingslanden vormen niet alleen een gewichtig afzetge bied voor de industrielanden maar staan ook fors in het krijt bij Westerse banken. Een fail lissement van bijvoorbeeld Mexico zou een enorme econo mische klap voor Amerika be tekenen en de nekslag voor een aantal banken. Zo zal er tenminste nog een vlag zijn om te hijsen in Williams burg. Een klein in feite bescha mend succesje heet in dit soort gevallen al gauw een belang rijk resultaat Voor de zoveelste keer tijdens de huidige fase van beurshausse redde de Newyorkse effecten beurs Amsterdam van een scherpe reactie die waarschijn lijk op een forse beursval zou zijn uitgelopen. Vorige week, toen Wall Street beneden de 1200 zakte, liet het algemeen koersgemiddelde van de Am sterdamse effectenbeurs zo rond 5 punten vallen. Maar het getij keerde in New York. En hoe! In drie dagen, maandag was Wall Street open, werd een herstelwinst geboekt van 40 punten en klom de beurs weer met elan boven de 1200. Deze opmerkelijk en verrassen de ontwikkeling deed ook in Amsterdam alle baissedruk ophouden. Het koerspeil be gon zich te herstellen, zij het traag en terughoudend. Zo ver baasd was men hier dat, on danks de koersstijging, de om zetten niet of nauwelijks ste gen. Het grote publiek hield zich grotendeels afzijdig en liet de beurs over aan de beroeps- handel en buitenlandse beleg gers. Dit afstandnemen is begrijpelijk nu de meeste jaarverslagen verschenen zijn, de jaarverga dering met de nieuwste be drijfsinformaties zijn afge werkt en ook de kwartaalcij fers naar buiten zijn gebracht. Nieuwe stimulansen vanuit het binnenlandse bedrijfsfront kunnen pas in de loop van au gustus worden verwacht als de halfjaarresultaten bekend wor den. Toch kan deze terughoudend heid gemakkelijk doorbroken worden als Wall Street blijft volharden in zijn hernieuwde hausse. Want dat zich na de af gelopen paar weken van af brokkeling opnieuw zulk een formidabele haussekracht zou voordoen, had niemand ver wacht. Daarbij kwam dat zich in feite vrijwel geen enkel aan grijpingspunt voordeed, waar op de beursomslag kon wor den gebaseerd. Eerder het tegendeel. Want even als in de twee voorafgaande weken bleek ook in de derde week van de meimaand de geldhoeveelheid in de Verenig de Staten fors te zijn gestegen. Ditmaal werd echter de opmer king van de FED (het bestuur van de gezamenlijke centrale banken), dat deze forse geldaanwas aan bepaalde markttechnische factoren te wijten was en daarom geen en kele invloed op de kredietpoli- tiek zou uitoefenen, wel se rieus genomen. De onverwacht grote stijging van de kosten van levensonderhoud in april met 0,6 procent kwam hier door zelfs geheel op de achter grond. Kennelijk zijn de inspanningen van de Amerikaanse regering om aan de vooravond van de economische wereldtop in Wil liamsburg het conjuncturele herstelproces in de Verenigde Staten zo gunstig mogelijk af te schilderen, niet zonder suc ces gebleven. President Rea gan heeft zich door de nieuwe hausse in Wa11 Street in elk ge val van een krachtige rugge steun verzekerd. Wel viel het op dat de koersen op de obligatiemarkt in New York bleven deden. Daarom blijft het duidelijk dat de kans op ver dere rentedaling in Amerika voorlopig uiterst gering is. Hoewel de aandelenmarkt over die teleurstelling heen is, vierde de Amerikaanse dollar deze week op vrijwel alle valu tamarkten in de wereld grote triomfen. In Amsterdam kwam de prijs op f2,81. Dit gaf ook aan dat onze gulden het internationale vertrouwen nog lang niet heeft terugge wonnen. Door het mislukken van de laatste staatslening van vorige week werden de finan ciële instellingen zelfs ge dwongen de hypotheekrente verder te verhogen. Dinsdag werd een verhoging afgekon digd, terwijl vele banken hun bank-, spaar- en pandbrieven opnieuw goedkoper maakten om zo de verkoop gaande te houden. De obligatiekoersen bleven nog licht afbrokkelen, hoewel de indruk bestaat dat langzamerhand het stabilisa- tiepunt is bereikt. De aandelenmarkt op het Dam rak was in navolging van Wall Street in herstel. Het nog nako mende bedrijfsnieuws was daarbij overwegend gunstig, maar reeds na twee dagen was het vuur uitgedoofd en werd Wall Street vrijwel niet meer gevolgd. De saldowinsten ble ven daarom overwegend be perkt. Aandelen Koninklijke Petro leum behielden evenwel een stijging van ongeveer f 5, even als Unilever. Voor de uitgevers was het een goede week door gunstig bedrijfsnieuws, zowel voor Audet als Wolters-Sam- son. Beide haalden het divi dend vrijwel in, hetgeen op een koersstijging uitkwam van rond f 10. Elsevier-NDU kon door buitenlandse vraag bijna f 15 oplopen. Philips was bijna f2 hoger en Akzo kon na beëindiging van de claimhandel ook bijna f2 aantrekken. Verder waren er nog winsten van f 3 tot f 5 weg gelegd voor ACF, Holec en Wessanen. Centrale Suiker Maatschappij moest door de enorme regenval en daardoor onmogelijke inzaai van suiker bieten van f 108 tot f 100 terug. Koppel de dollar, samen met andere Westerse munten en de Japanse yen, weer aan de goudprijs, zo bezweert Francois Mitterrand. Zijn Amerikaanse tegenspeler Ronald Reagan lacht er smakelijk om. Een even omvangrijk als kleurrijk gezelschap van zeker vierduizend journalisten, duizend adviseurs en vijfentwintighonderd assistenten vergezelt dit weekeinde de leiders van de zeven grootste Westerse industriestaten op de economische topconferentie, die ditmaal wordt gehouden in het Amerikaanse Williamsburg in de staat Virginia. De oud-president van Frankrijk Giscard d'Estaing nam een in 1975 het initiatief voor een jaarijkse topontmoeting. Officieel heet het een "informeel gesprek" tussen de wereldleiders met het doel om in beslotenheid te ijveren voor gemeen schapszin. Het idee vond weerklank, maar meer dan een doodgeboren kind is de economische top nooit geworden.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 21