LEIDSCH DAGBLAD Sowjet-Uirie dreigt weer met plaatsing van nieuwe raketten Vijf agenten gewond bij straatrellen in Hengelo Waargaat 't om? iu Het Motor huis Operatie bolknak "Architect" beleid VS in El Salvador vervangen Faillissement verzekeraar dupeert 500 polishouders Huis verkopt Verhoeven bellen, poen! 071 Laatste kans voor de prijsverhoging Eventueel in Oostblok-landen Rijn in weekeinde nog hoger Tweeverdieners dit jaar niet aangepakt The Shorts veroorzaken burengerucht ZATERDAG 28 MEI 1983 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 37097 HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN POSTBUS 54 2300 AB LEIDEN VOOR TEL.NRS ZIE COLOFON Nog niet zo lang geleden leek de Nederlandse sigaar definitief in handen te komen van buitenlandse sigarettenimperiums. Zo behoort Willem II aan Consolidated, Schiramelpenninck aan Rothmans en Ritmeester aan het Britse Gallagher-concern. Maar de Balmoral is sinds 1 april weer vaderlands bezit. En zo zijn er nog meer gunstige ontwikkelingen te melden vanuit een verschrompelde bedrijkfstak. PAGINA 13 Italié, dat twintig jaar geestdriftig of gelaten achter Mussolini aanliep, hikt blozend tegen de honderdste geboortedag van de 'Duce' aan. Begrijpelijk, want in menige kleerkast hangt nog een verschoten zwart hemd. Uiterlijk 1985 gaan met de I Space Shuttle de eerste laserkanonnen omhoog, die Russische satellieten simpelweg kunnen 'doven'. Ook kunnen deze wapens I strategische raketten direct I na de start onschadelijk I maken. Science fiction? In het geheel niet: voor de generaals in Oost en West is de ruimte in stilte al het strijdtoneel. Sinds drie maanden experimenteert justitie met het ombuigen van celstaffen in onbetaalde banen. In de Leidse regio viel dit novum in goede aarde, al resten er nog wat haken en ogen. WASHINGTON (AFP/UPI) - De Amerikaanse onderminister van buitenlandse zaken voor inter- Amerikaanse aangelegenheden, Thomas Enders, wordt vervan gen. Enders is verantwoordelijk voor het Amerikaanse optreden in Centraal-Amerika en geldt als architect van het beleid ten aan zien van El Salvador. Zijn chef, minister van buitenlandse zaken George Shultz heeft dit gister avond bekendgemaakt. Enders wordt opgevolgd door de I huidige Amerikaanse ambassa deur in Brazilië, Langhorne Mot ley. Enders zal een belangrijke i diplomatieke post krijgen, zo zei Shultz. Hij zei niet welke. De nieuwe functie die Enders krijgt zal evenwel geen verband hou den met het beleid ten aanzien van Zuid-Amerika, aldus Shultz. Hij prees het werk van Enders en sprak tegen dat diens vertrek verband zou houden met ver schil van mening over het beleid tussen Enders en de Amerikaan se VN-ambassadrice, Jeane Kirckpatrick. ROTTERDAM (ANP) - Voor het eerst in de Nederlandse geschiedenis is een verzeke ringsmaatschappij failliet ge gaan. De rechtbank in Rotter dam heeft op verzoek van de Verzekeringskamer de Rot terdamse levensverzekering maatschappij "De Wereld" in staat van faillissement ver klaard. De maatschappij is niet aangesloten bij de Ne derlandse Vereniging van Le vensverzekeraars (NVL), zo dat de tekorten niet door an dere instanties worden over genomen. De strop is voor de polishouders. Volgens een van de curatoren, de accoun tant drs. J. Bollerman, zijn dat er naar schatting 5000. Het bestuur van de NVL heeft na rijp beraad besloten "De Wereld" niet bij te springen. Ten eerste omdat de maat schappij geen lid is van de vereniging en ten tweede om dat het debacle volgens de NVL te wijten is aan verkeer de bedrijfsvoering. De bij "De Wereld" ingelegde premies werden vrijwel ge heel op de onroerendgoed markt belegd, zodat het be drijf - met het instorten van de huizenmarkt mee de af grond inging. Deelnemers aan het "Doe wat"-festival gooien stenen i HENGELO (ANP) - Bij rellen die zich gisteren in Hengelo hebben voorgedaan zijn in totaal vijf po litiemannen gewond geraakt. Zij werden getroffen door stenen en trottoirtegels. Ook liep een agent een hondebeet op. Na behande ling in het ziekenhuis konden de vijf politiemensen hun dienst hervatten. De politie heeft inmiddels zeven arrestaties verricht in verband met poging tot doodslag, mis handeling, openlijke geweldple ging en vernieling. Tijdens de ongeregeldheden zijn van win kels, een bank en een warenhuis diverse ramen gesneuveld. De moeilijkheden in Hengelo be gonnen gistermiddag om onge veer kwart over twee, toen een groep van ongeveer duizend mensen na een tocht door de stad aankwam bij het complex van Hollandse Signaal Appara ten (HSA) om er in het kader van het zogeheten Doe Wat Festival te protesteren tegen dit bedrijf, dat volgens hen omstreden is door de produktie van elektroni- Aanrijding Tegels Hoewel het doel van de organisatie was een vreedzame demonstratie te houden, duwden enkele tien tallen demonstranten het toe gangshek van de fabriek omver. Op het moment dat zij het terrein van HSA betraden, kwam de Mo biele Eenheid met helm, schil den en wapenstok te voorschijn. De demonstranten trokken zich hierop terug tot op de openbare weg en gingen over tot het gooi en van stenen en trottoirtegels naar de linie van de ME. Daarna trokken ze naar het centrum van de stad. Onderweg gooiden de demon stranten de ruiten in van een bij kantoor van de ABN. Bij het sta tion stuurde men het verkeer in het honderd door massaal een kruispunt te bezetten. Vervol gens trokken kleine groepjes de Passage in om in winkels te ste len en ruiten in te gooien van on der meer de Hema. Tegen half zeven laaiden de ge moederen wederom danig op. De politie kwam in actie om demon stranten van het bordes van het gemeentehuis te halen, waar zij de rode vlag hadden gehesen. De actievoerders gingen vervolgens over tot het blokkeren van de in- en uitgangen van het politiebu reau. Dit als protest tegen de ar restatie van een hunner wegens het gooien met stenen. Toen de ME de straten rond het bu reau schoonveegde werd een van de relschoppers aangereden door een SRV-wagen. Tijdens de daarop volgende vechtpartij werd de ME belaagd met stenen en trottoirtegels. Een agent raak te daardoor gewond. Een andere politieman kreeg het aan de stok met een hond en moest met be ten in het ziekenhuis worden op genomen. In totaal zijn drie pelo tons ME ingezet, samen 150 man schappen. Enkele buien Wisselend bewolkt met enkele buien, minimumtemperatuur ongeveer 8 graden, middagtemperatuur rond de 16 graden, matige zuiden wind. 29 MEI 1983 Zon op: 05.29 uur, zon onder: 21.46 uur. Maan op maan onder: 07.16 uur. Waterstanden Katwijk: hoogwater 05.38 en 18.06 uur, laagwater 01.36 en 13.51 uur. 30 MEI 1983 Zon op: 05.28 uur, zon onder: 21.47 uur. maan op: 00.38 uur, maan onder: 08.07 uur. Waterstanden Katwijk: hoogwater 06.13 en 18.41 uur, laagwater 02.07 Waar gaat 't om als u een nieuwe auto koopt? Om de gratis accessoires waar veel bedrijven zo driftig mee strooien Wij denken van niet. Volgens ons vindt u maar twee dingen echt belangrijk: de auto zelf en de prijs! Daarom doet Het Motorhuis niet mee aan gratis extra's. Wij steken al dat geld in een bijzonder hoge inruilprijs voor uw auto, ongeacht het merk. Laat hem maar eens taxeren. Als we snel tot zaken komen, verdient u bovendien nog honderden guldens extra. Want Opel verhoogt binnenkort zijn prijzen met zo'n 3 procent. Bij het Motorhuis kunt u nu alle Opeis nog voor de oude prijs bestellen, mits geleverd uit voorraad Leiden of G.M. Rotterdam. Dus als u van plan was een nieuwe Opel te kopen, beslis nu en profiteer van extra hoge inruilprijzen. vondellaan 80. Leiden. Tel.071 -76 9313. Katwijk. %l. 01718-29203. voorschoten, iel. 01717-2559. Lpg bijna twee cent goedkoper ROTTERDAM (ANP) - Met in gang van 1 juni gaat de prijs van lpg (autogas) met 1,7 cent per li ter naar beneden. Een liter lpg gaat dan 79,6 cent kosten. De prijsverlaging is volgens de Rotterdamse oliehandel een ge volg van het teruglopen van de noteringen op de internationale produktenmarkt. De prijsverla ging zal worden toegepast door zowel de benzinemaatschappijen als de vrije-pomphouders. MOSKOU (AFP) De Sowjet-Unie heeft te kennen gegeven dat ze met plaatsing van nieuwe raketten zal reageren op een eventuele stationering van kruis- en Pershing-2- raketten in vijf Westeuropese landen. In een officiële regeringsverkla- ring, die woordelijk is weergege ven door het persbureau Tass en die zaterdag is afgedrukt in het partijblad „Prawda", laat de Sowjet-Unie doorschemeren dat haar eventuele nieuwe raketten rechtstreeks de Verenigde Sta ten zullen kunnen bedreigen. „Gezien de toenemende dreiging voor de Sowjet-Unie en haar bondgenoten als gevolg van de ontwikkeling, produktie en mo gelijke plaatsing van nieuwe Amerikaanse op land, ter zee en in de lucht gestationeerde strate gische wapens, ziet de Sowjet- Unie zich gesteld voor de nood zaak tegenmaatregelen te nemen om haar verdediging te verster ken, met inbegrip van het instal leren van overeenkomstige stra tegische systemen", aldus de verklaring van de Russische re gering. Westerse diplomaten beschouwen Vele autorijders "onder invloed" MAASLAND (ANP) - Bij een con trole vannacht onder 130 voertui gen op de A20 (bij de Zuidhol landse gemeente Maasland) is gebleken dat bijna de helft van de auto's technische mankemen ten vertoonde. Tien personen bleken "behoorlijk dronken" achter het stuur te zitten. Tegen allen is proces-verbaal opge maakt, aldus een woordvoerder van de politie. In totaal moesten 28 personen de blaastest afleggen omdat zij on der invloed van alcohol bleken. De politie had zich bij de controle dusdanig opgesteld dat automo bilisten elkaar niet met lichtsig nalen konden waarschuwen. deze verklaring als de duidelijk ste Sowjet-stelüngname voor het geval het overleg over de Euro- raketten in Genève niet tot een akkoord leidt. Zoals bekend heeft de NAVO in 1979 besloten, dat in dat geval van dit najaar of in vijf Westeuropese landen, waaronder Nederland, begonnen zal worden met de stationering van 572 nieuwe raketten voor de middellange afstand. Westerse waarnemers zeiden voorts dat de Sowjet-leiders on der aanvoering van Andropov zeer bezorgd zijn over de weer slag op de binnenlandse econo mie van pogingen de moderne westerse wapentechnologie bij te houden. Veeleer zou de nieu we leiding in het Kremlin haar prioriteit willen leggen bij een verbetering van de levensstan daard voor de bevolking.1 Maar de eerste reactie van diplo maten in Moskou kwam er op neer dat niemand bij het raket- tenoverleg in Genève echt rast kan zijn door de Sowjet-ver klaring, en dat de Russische ba sis-eis het schrappen van de sta tionering van Pershing-2's en kruisraketten - voor het westen onaanvaardbaar is. ARNHEM (ANP/AFP) - Het water in de Rijn en zijrivieren stijgt door de aanhoudende regenval nog steeds snel. Gisteravond werd bij Lobith een stand van 13.73 meter gemeten, bijna an derhalve meter hoger dan don derdagmiddag. De Rijkswater staat verwacht dat het rivierwa ter dit weekeinde zal stijgen tot meer dan veertien meter boven NAP. De hoogste stand sinds ja ren werd vorige maand gemeten, toen het peil bij Lobith steeg tot 15.74 meter. De overlast door de hoge rivierwa terstand is dit keer naar zijn me ning echter wel groter, vooral voor de boeren die hun land op de uiterwaarden langs de rivie ren inmiddels in gebruik hebben genomen en van wie het vee bui ten staat. Wel per 1 januari 1984 MAANDAG 30 MEI is ons kantoor tele fonisch niet bereikbaar tussen 9.00 en 11.00 uur. Dit in verband met werk zaamheden door de PTT aan de hoofdkabel. DEN HAAG (GPD) - Het is nu zo- goed als zeker dat de gehuwde tweeverdieners niet per 1 juli zwaarder belast zullen worden. Na de Tweede Kamer meent nu ook het kabinet dat het wets voorstel van minister Ruding niet op die datum van kracht kan worden. Vice-premier Van Aardenne zei gisteren na het wekelijkse kabi netsberaad dat „de kans levens groot is" dat de hogere belasting voor tweeverdieners op 1 jufi niet zal doorgaan. In de Tweede Kamer is erg veel kritiek op het wetsvoorstel gerezen. De zwaardere inkomstenbelasting voor gehuwde tweeverdieners is daarmee niet van de baan. Zij zal nu ingaan op 1 januari 1984, tege lijk met een soortgelijke maatre gel voor ongehuwde tweeverdie ners en een verzelfstandiging van de positie van de werkende vrouw m de inkomstenbelasting. Als de maatregel op 1 juli inder daad niet doorgaat, slaat dat een gat van 85 miljoen gulden in de financiële plannen van het kabi net. In de ministerraad is nog niet gesproken over de manier waarop dat geld dan gevonden moet worden. (Van één onzer verslaggevers) DEN HAAG/LEIDEN - Waar platenkopend Nederland geen genoeg lijkt te krijgen van "Comment ca va" - de nummer-één-hit van de Leid se Shorts daar bezorgt deze muziek veertien bewoners van de Leidse Hogewoerd slapeloze nachten. Zij wonen op de bovenverdiepingen van het pand Hogewoerd 129a, waar beneden Shorts- leider Danny de Heer zijn op namestudio heeft en daar kennelijk zoveel geluidsover last veroorzaakt, dat de veer tien bewoners gisteren in een kort geding er een stokje voor probeerden te steken. Als in de studio de demo-ban den van de Shorts worden af gespeeld, is er volgens de ka merbewoners een ondraag lijk lawaai; zodanig dat de vloeren trillen. Probleem is dat de verhuurder van het pand de vader van Danny is en volgens diens advocaat mr. C. van Leeuwen hadden de bewoners bij het aangaan van de huurovereenkomst „geen enkel bezwaar" tegen de aanwezigheid van „de hobbyruimte" beneden. „Want een professionele stu dio kun je het niet noemen." De bewoners bestreden een en ander. Volgens hen was hun toegezegd dat „de hobby- ruimte" hun geen last zou be zorgen. Ook weerspraken zij wat Van Leeuwen over de aard van het lawaai zei, na melijk dat „dat vergelijkbaar was met het zachtjes horen van de radio bij de buur- De Heer heeft een jaar geleden wel enige isoleringsmaatre gelen genomen, maar vol gens de bewoners niet ge noeg. De Shorts-leider ont kende dat niet en toonde zich ook bereid nog een laag isole rend 'rockwool' tussen beide plafonds aan te brengen, op voorwaarde dat de bewoners 250 gulden in de kosten daar van bijdragen. Namens de bewoners zei mr. L. Sprenger dat zij in het beoog de effect (optimale isolatie) weinig vertrouwen stellen. Rechtbankpresident mr. Por- theine besloot daarop het ge ding aan te houden totdat een deskundige heeft uitgemaakt welke maatregelen (tot ieders tevredenheid) ter isolatie moeten worden genomen. i Si? ii|

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 1