c Het wordt druk in het heelal 3 Duizenden onder de armoedegrens door teveel lenen Kosmos strijdtoneel van de toekomst ZATERDAG 28 MEI 1983 Alarm op de US Air Force basis Vandenberg. Acht mannen in ruimtepakken worden in razende vaart naar vier Delta-vleugelige toestellen gebracht. Even later wordt de stilte op de militaire basis verscheurd door donderend geweld. Bijna vertikaal verdwijnen de raketvliegtuigen uit het zicht. De boordcomputers werken op volle toeren. Buiten de dampkring gaan de vier toestellen uiteen. Even later flitsen laserstralen door de ruimte. Beneden op aarde gaan 400 juist gelanceerde Russische kernraketten in vlammen op. Space Command in Colorado Springs kan tevreden zijn. Maar vrijwel op hetzelfde moment melden de computers dat alle contacten met veertien kernonderzeeërs zijn verbroken. Ook het Kremlin heeft zware lasers ingezet. Science Fiction? Nee, in het Kremlin en in het Pentagon zijn dit de scenario's voor de toekomst. De meest fantastische wapens die ooit slechts leken te kunnen voortkomen uit creatieve breinen van SF-schrijvers, worden nu door de serieuze wetenschapsbeoefenaren op diverse universiteiten daadwerkelijk ontwikkeld. Het zal nog wel een jaar of 25 duren voordat ze echt operationeel zijn, maar de kosmos wordt het strijdtoneel van de nabije toekomst. Extra Wat tot voor kort nog sciene fiction leek, zal over niet al te lange tijd werkelijkheid worden: tot in details uitgewerkte oorlogsscenario's waarin het heelal als potentieel slagveld zal gaan functioneren. De ontwikkeling van de Space Shuttle biedt daartoe nu al tal van mogelijkheden. En de kosten, die zijn duizelingwekkend vergeleken met die van de wapenwedloop op aarde. Begin En het gaat wat kosten. Ronald Reagan heeft zijn begroting ingediend en de getallen die daarin worden genoemd zijn niet misselijk. Dit jaar f644 miljard voor defensie. Voor 1984 en het daarop volgende vijfjarenplan is f 5.115.450.000.000 nodig. In het Kremlin zullen bedragen circuleren die niet veel lager zijn. En dat is dan nog maar het begin. De wapenwedloop in de ruimte is in 1981 met de eerste vlucht van de Amerikaanse Space Shuttle in een stroomversnelling terecht gekomen. De Russen hebben steeds geprobeerd de shuttle onder een of ander nieuw verdrag te vangen, maar het verzet van de Amerikanen was effectief. Net zo - effectief als de shuttle. Het Pentagon, het Amerikaanse ministerie van defensie, is zo gecharmeerd van de mogelijkheden van dit ruimteveer, dat het opdracht heeft gegeven tot de „voorbereiding van het doelmatig voeren van een ruimteoorlog". En de politieke koers moet zo worden bijgesteld, dat „elk verdrag waaronder ruimtewapens worden verboden, wordt tegengehouden". In een officieel rapport van 136 bladzijden staat ook dat „ruimtewapens een nieuwe dimensie toevoegen aan onze (Amerikaanse - red.) militaire mogelijkheden. Bij voorrang moeten die gebieden van de technologie worden gestimuleerd die potentieel geschikt zijn voor een aanmerkelijk militair voordeel En speciaal die ruimtestelsels moeten worden ontwikkeld die hebben bewezen het Amerikaanse machtsevenwicht te bevorderen." Het stuk was ondertekend door Caspar Weinberger, defensie-minister van Amerika. Het is vanzelfsprekend dat Weinbergers tegenspeler in het Kremlin, maarschalk Oestinov, ook een dergelijk rapport heeft laten uitbrengen. Het heelal, zo staat in een ander Pentagon-rapport, wordt het potentiele slagveld, een nieuwe arena in de confrontatie tussen Oost en West. Ruggegraat De Space Shuttle met zijn nuttige ladingscapaciteit van 30.000 kg, wordt de ruggegraat van de Amerikaanse ruimtestrijdkrach ten. Over vier jaar moet op de luchtmachtbasis Peterson in Colorado, een „militaire NASA" komen, een ruimte-oorlogcentrale van de US Air Force. Als voorschotje op deze militaire NASA is al een hele verdieping van het „burgerlijke" NASA-hoofdkwartier in Houston vrijgemaakt. Vooral de shuttle is erg belangrijk voor defensie. Maar liefst een derde van alle shuttle-vluchten is puur militair. Weinberger schrijft daarover: „Om de militaire missies van het ruimteveer te beschermen, zal het militaire ruimtevaartprogramma op zodanige wijze moeten worden opgezet en uitgevoerd, dat de vijand er zo weinig mogeUjk van te weten komt en niet goed in staat is onderscheid te maken tussen de specifieke ruimtevluchten en de vele kunstmanen voor nationale veiligheid". Maar omdat niet alles geheim te houden valt, is nu al bekend dat uiterlijk 1985 de eerste laserkanonnen met de shuttle omhoog moeten. Laserkanonnen die Russische satellieten simpelweg moeten „doven", wapens die in een later stadium ook strategische raketten direct na de start onschadelijk moeten maken. De hemel, nu al vol militaire satellieten voor spionage, navigatie, raketwaarschuwing, onderzeebootopsporing en ga maar door, zal nog veel voller worden. Een van de grootste Amerikaanse zorgen op dit moment is de Russische killer-satelliet. Dat is een kunstmaan die doodeenvoudig Amerikaanse satellieten kan „uitblazen". En zonder deze elektronische „ogen" is het Pentagon blind. Schijnbewegingen De nieuwste Amerikaanse waarschuwingssatellieten zullen dan ook een laserbeveiliging krijgen en het vermogen door schijnbewegingen aanvallende Russische jagers te ontwijken. Ook zullen er „dode" satellieten in een baan om de aarde worden gebracht die tot leven kunnen worden gewekt als een Russische kunstmaan toch een Amerikaanse uitschakelt. Als voorschotje op al dit fraais ontwikkelt Vought Altair-raketten met een conventionele lading die door F-15-straaljagers op zo'n 20km hoogte kunnen worden gelanceerd tegen vijandige kunstmanen. Een andere voorzorgsmaatregel wordt getroffen door Airborne door Hans Hoogendijk Command Posts, de vliegende commandoposten. Deze toestellen krijgen een speciale uitrusting waarmee ze vanuit satellieten alle informatie krijgen over - in geval van oorlog - nog niet vernietigde vijandige doelen. Mochten dus alle aardse commandocentrales in puin liggen, dan kan vanuit zo'n vliegtuig toch de laatste klap worden uitgedeeld. In de verdere toekomst gebeurt dat uiteraard uit een ruimtestation. Een ontwikkeling apart is het laserkanon. Een fascinerend wapen, waarvan de ontwikkeling echter nog in de kinderschoenen staat. Maar een wapen met toekomst. Over een jaar of wat willen de Amerikanen hun eerste 5 mW-laser met een spiegeldoorsnee van 5 meter in het heelal uitproberen. De Russen liggen volgens experts niet veel achter. De eerste met lasers uitgeruste „vechtstations" zouden eindjaren 80', beginjaren 90' klaar moeten zijn. Lichtkanon*"^^^^"" Nog wat verder in de toekomst en dus nog op de tekentafel lonkt het lichtkanon. Een röntgen-laser, die niet met licht maar met röntgenstralen wordt opgepompt tot een prestatie van meerdere miljoenen Watts. Met deze Dauphin kunnen volgens het vakblad Aviation Week Space Technology vijftig doelen tegelijk worden vernietigd. Ook op Stanford University, het hart van Silicon Valley in Californiè, wordt veel gedacht. Daar zijn ingenieurs nu druk bezig met ontwikkeling van een één- of tweemans-ruimtekruiser, die voor man-tegen-mangevechten in de ruimte moet worden gebruikt. Ook in dit alles speelt de shuttle een belangrijke rol. Op het luchtmachtsteunpunt Vandenberg by Los Angeles heeft het Pentagon al een start-landingsaccommodatie laten bouwen voor de eigen twee shuttles. Die zullen steeds onder zo'n hoek worden gelanceerd, dat ze de Russen vanuit alle mogelijke posities in de gaten kunnen houden. Met de shuttle moeten ook defensiekunstmanen omhoog worden gebracht. Nu schieten de Amerikanen hun 13 ton zware Big-Bird-satellieten nog met de Delta-raket omhoog, maar dat is binnenkort verleden tijd. De Big Birds passen namelijk precies in het laadruim van de Shuttle. Toevkl? Welnee, het Pentagon heeft een hele dikke vinger in de ontwikkelingspap van het ruimteveer gehad. In ruil voor «politieke steun voor het kapitale NASA-budget werd de shuttle aangepast aan de defensie-eisen. Ook de speciale arm waarmee satellieten kunnen worden binnengehaald en uitgezet, is er niet puur voor civiele doeleinden. Met die arm kunnen natuurlijk ook Russische satellieten uit de ruimte worden geplukt. En dus lanceren de Russen nu booby-trapsatellieten. Antwoord"^— Maar daar is ook al weer een antwoord op: de infraroodkijker Het Pentagon heeft er vanuit de shuttle al proeven mee genomen. Volgens Aviation Week kan met de kijker extreem lage infraroodstraling worden opgevangen. Het achterlicht van een fiets of een diepvarende onderzeeer kan worden gevolgd, elke raket- of vliegtuigstart wordt geregistreerd. Met het apparaat kan zelfs „in" Russische ruimtestations worden gekeken. In combinatie met de laser is deze kijker een onverslaanbaar wapen. De laser fascineert de experts eigenlijk het meest Het idee van de opflitsende wapenstraal die door de dikste pantserplaat gaat als een mes door de zachte boter en die de tegenstander gewoon „oplost", is voor elke militair om van te watertanden. De Russen en Amerikanen stoppen miljarden in de militaire research, en een doorbraak zal dan ook wel niet lang uitblijven. In het Pentagon bestaan plannen voor 30 tot 50 laser-gevechtsbases in het heelal, elk met een 25 mW-laser, die spiegels krijgt met een doorsnee van 15 meter. Volgens een Congres-rapport kunnen met dat systeem 1200 raketten, 200 bommenwerpers, 50 AWACS-vliegtuigen, 200 onderscheppingsjagers en 80 satellieten onder schot worden gehouden. Senator Malcolm Wallop zei over dit toekomstbeeld: „Elk land dat drie dozijn van de eerste generatie chemische lasers in de ruimte heeft, bepaalt of een ander land raketten buiten de dampkring kan brengen". „Maar de verwezenlijking van deze plannen zou in het gunstigste geval 25 jaar, 250 miljard dollar en een hele nieuwe, veel grotere shuttle vergen". Haan Dan is er ook nog een technisch probleem. De laser is wel onwaarschijnlijk snel, maar er ontstaat toch een afwijking, als bijvoorbeeld over een afstand van 6400 km vanuit de ruimte een al gestarte strategische raket moet worden geraakt. Tussen het commando „Vuur!" en het moment van aankomst zou zo'n raket, volgens de militaire experts, 57 meter verder zijn. En dat is uiteraard niet de bedoeling. Maar de ontwikkeling gaat door, want de deskundigen willen het. Een zo'n deskundige zei eens: „Ze (de generaals - red.) zijn bezeten van het idee elke SF-film realiteit te laten worden". Een andere expert, generaal b.d. Graham, vroeger chef van de Amerikaanse inlichtingendienst en nu voorzitter van de uiterst rechtse club Verbond voor Vrede door Kracht, zei: „Wie de baas wordt in het heelal, is de haan in het kippenhok". De kosten van de wapenwedloop op aarde zijn gigantisch. Maar de bedragen die zijn gemoeid met de strijd om de macht in het heelal, zijn duizelingwekkend. Duizenden miljarden dollars zullen nodig zijn om de kapitale SF-dromen van de generaals in Oost en West te vervullen. Paul C. Warnke, eens wapenonderhandelaar voor Jimmy Carter, zei het zo: „Voor het einde van de jaren 80' kan de ruimteoorlog een feit zijn". En toch is er nog hoop. Frank Barnaby, directeur van het in Zweden gevestigde Instituut voor Vredesonderzoek, CIPRI, licht een tipje van de sluier op. De „elektromagnetische stoot" kan heel wat roet in het eten gooien. Die „stoot" treedt op als er ergens een atoombom ontploft. In een gebied met een straal van duizenden kilometers valt dan alle computerverkeer, radio, tv, energievoorziening enzovoort uit. Dit gegeven is niet nieuw. De Amerikaanse fysicus Arthur Holly Compton wees er in 1923 al op dat, indien radioactieve stralen op luchtmoleculen stuiten, er een geweldige elektronenstroom losbarst, die binnen enkele miljoensten van seconden naar het aardoppervlak schiet en in elektronische systemen hoogspanning doet ontstaan. Een voorbeeld: als 400 km boven ons land een kernbom ontploft, dan valt in een gebied met een doorsnee van meer dan 4000 km alles, maar dan ook alles wat met elektriciteit te maken heeft, uit. En dat, terwijl gezien de hoogte van de nucleaire plof, niemand door radioactieve straling besmet raakt Een regelrechte ramp voor iedereen, maar vooral voor de generaals, die volslagen „blind" worden, net als al hun geavanceerde wapentuig. Barnaby constateerde in Frankfurt: „Dat is erg ongemakkelijk voor de regeringen". Gelijk heeft hij, maar de generaals in Oost en West mogen desondanks gewoon doorgaan met de verwezenlijking van hun SF-dromen. In hun scenario's is de juimte het strijdtoneel. Van de ongeveer 71.000 ge zinnen in ons land die als gevolg van een hoge schuldenlast in financiële moeilijkheden zijn ge raakt, zakt een groot aan tal onder de armoede grens. Na aftrek van de vaste lasten (huur-hypo- theek, schuldenregeling, energie, verzekeringen, enz.) moeten die gezinnen zien rond te komen met een netto besteedbaar be drag van f 200 tot f 1000 per maand. Daarvan moet worden gegeten, kleding en de auto betaald, plus de voorkomende on voorziene uitgaven bekos tigd; kortom, met dat bedrag moet worden Voorzien in de dagelijkse levensbehoeften. Men verkeert dan onder het minimum-bestaansniveau, zoals dat in Nederland geldt. Deze conclusie kan worden getrokken uit het vervolgon- derzoek: „Ja, nee, geen le ning" van de Stichting We tenschappelijk Onderzoek Konsumenten Aangelegen heden (SWOKA). Alle lagen Het eerste deel van dit onder zoek werd vorig jaar juni ge publiceerd. Daaruit bleek dat eind 1980 ongeveer 54.000 ge zinnen in een zogeheten „problematische schuldsi tuatie" verkeerden. Zij kon den hun leningen niet meer aflossen. Nog eens 17.000'ge- zinnen verkeerden wel al in financiële moeilijkheden, maar waren op het moment van het onderzoek nog niet geheel en al „vastgelopen". In het vervolgonderzoek heeft de SWOKA veertig gezinnen uit de groep van 71.000 ge licht en nader aan de tand ge voeld. Het betrof meestal der tigers. Maar ook de leeftijd tussen 20 en 30 jaar was na drukkelijk vertegenwoor digd. In beginsel lijken geld problemen zich in alle lagen van de bevolking voor te doen. „Naast personen die afkomstig zijn uit de sociaal zwakke mi lieus, worden evenzeer men sen aangetroffen uit families, die gerekend kunnen worden tot hogere sociale klassen", aldus de SWOKA. Mensen met een inkomen van f 4000 netto per maand geraken evenzeer in de problemen als mensen die moeten rondko men van een wao-uitkering van f1453 per maand. Het merendeel van de onder vraagde gezinnen heeft een netto-inkomen dat tussen de f2000 en f3000 schoon per maand ligt. De SWOKA heeft ontdekt dat de mensen die nu in geldpro blemen verkeren, in de be ginfase van hun moeilijke si tuatie veelal geen enkel in zicht hadden in hun financië le positie. Ze worden geken merkt door een aanzienlijke mate van zorgeloosheid („wie dan leeft, wie dan zorgt") en kunnen volgens de onderzoe kers eigenlijk niet goed met geld omgaan. Dom Nogal wat ondervraagde gezin nen geven te kennen achteraf van mening te zijn: „eigenlijk ontzettend dom te zijn ge weest". Bovendien stonden zij allen positief tegenover het opnemen van kredieten en het afsluiten van leningen (soms op basis van „opge klopte" inkomens) en waren zij optimistisch over hun fi nanciële vooruitzichten. In de volgende fase van de ont wikkeling naar een rampzali ge financiële positie, valt meestal een deel van het in komen weg doordat de part ner stopt met werken (er komt een baby), werkloos heid of ziekte optreedt, men te lang doorgaat met leven op te grote voet of doordat een verhuizing (echtscheiding) een nieuwe lening binnen brengt. In eerste instantie, zo merkt de SWOKA op, wordt het zich ontwikkelende probleem nog gezien als een kwestie die zich door eigen inzet wel laat oplossen. Pas wanneer vakantiegeld, kinderbijslag, bezuinigen, verhuizen en sa neringskredieten geen soe laas meer bieden - vaak ge noeg de problemen alleen maar hebben bevorderd - wordt het probleem definitief herkend als onoplosbaar. Meestal doet pas het treffen van een schuldregeling bij de slachtoffers het besef door breken dat het goed fout is gegaan. De mensen zijn vaak blij dat eindelijk duidelijk heid is geschapen en tonen zich verwonderd dat men zo dom is geweest zich zulke fi nanciële lasten op de hals te halen. Daarnaast z|jn er veel reacties in de trant van: nooit meer lenen, nooit meer che ques. Gemakkelijk Volgens de SWOKA spelen de geldgevers een belangrijke rol bij de financiële onder gang die zo'n 50.000 gezinnen in ons land hebben beleefd. De gemakkelijke verkrijg baarheid en de snelheid waarmee men over geld kan beschikken, is voor veel van de slachtoffers een belangrij ke factor geweest. De meeste ondervraagden to nen zich verbaasd over het gemak waarmee geld te lenen is („onbegrijpelijk, ik had 2 doorloopkredieten, 2 hypo theken en toch kreeg ik nog een lening voor een auto", zo zegt een 38-jarige man). Vaak zijn de mensen na oorspron kelijk door een bank te zijn afgewezen „op zoek" gegaan naar een kredietgever, die dan wel bereid bleek een (tweede of derde) krediet te verstrekken. Veelzeggend is dus, aldus de SWOKA, dat mensen vaak boos zijn als een financiële instelling weigert het gewen ste krediet te verstrekken. Ze hebben zich dan niet zelf over hun kredietwaardigheid gebogen, maar laten dat over aan de geldgever. „Men is er vaak van uitgegaan dat het aflossen van het kre diet geen enkel probleem zou geven, juist omdat men het krediet überhaupt heeft kun nen krijgen", aldus de SWO KA. (GPD)

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 17