Denen schrappen in NAVO-besluit Wapengekletter Syrië en PLO -c Strauss wil vrede coalitie bewaren Kernproef Frankrijk op Mururoa >- Nowosti: MX-raket is chantagemiddel Franse en Britse raketten in wapenoverleg betrekken Onderhandelingstermij n verlengen' Hasjvangst in Antwerpen Britse politici op jacht naar de kiezer Einde politiestaking Peru Guerrillagroep neemt verantwoordelij ldieid moord op VS-militair Bemanning Egyptisch rampschip in arrest VRIJDAG 27 MEI 1983 WELLINGTON (Reuter/UPI) - Frankrijk heeft gisteren in zijn proefgebied Mururoa in de Stille Oceaan ondergronds een kernbom tot ontploffing gebracht. Het was een bom van naar schatting 70 kiloton. Australië, dat enkele weken ge leden geprotesteerd had te gen eerdere proeven, heeft al aangekondigd bij FYankrijk een krachtig protest tegen de nieuwe kernproef in te zullen dienen. De minister van bui tenlandse zaken, Bill Hay- den, zei in het parlement dat de Franse regering hem tij dens een recent bezoek aan Frankrijk had meegedeeld dat het de proeven op Muru roa zou beperken tot kleine explosies. MOSKOU (UPI) De Amerikaan se MX-raket dient als "chantage middel" om de Sowjet-Unie zo ver te krijgen dat ze bij het raket- tenoverleg in Genève de Ameri kaanse voorstellen aanvaardt. Dit staat vandaag in een com mentaar van het Russische pers bureau Nowosti. Het persbureau, dat de omstreden kernraket een wapen-voor-de- eerste-klap noemt, oefent ook kritiek op het Huis van Afgevaar digden omdat dit fondsen heeft vrijgemaakt voor ontwikkeling van de MX, terwijl het enige tijd geleden nog een "freeze-resolu- tie" Buitenland "In alle eerlijkheid gezegd heeft Washington de MX-raket nodig om de sowjet-Unie in Genève te chanteren tot het aanvaarden van de Amerikaanse voorwaar den. Maar de Sowjet-Unie is geen verslagen land en men kan Moskou geen dictaten opleg gen", aldus Nowosti dat er op wees, dat het Kremlin bereid en gereed is een antwoord op de MX te vervaardigen. Het Amerikaanse Huis van Af gevaardigden ging eerder deze week akkoord met het reserve ren van ruim 1,8 miljard gulden voor ontwikkeling van de MX-ra ket, terwijl de Senaat heeft inge stemd met het openen van fond sen voor de raket die president Reagan heeft beschreven als "vredeshandhaver". Volgens Nowosti is de MX een aan valswapen omdat deze raket wordt opgesteld in silo's van de verouderde Minuteman-raket die waarschijnlijk een aanval van Sowjet-zijde niet zouden overle ven, en derhalve nutteloos zou zijn als terug-slag-wapen. Als de MX geen eerste-klap-raket is, zo vraagt Nowosti zich af, "waarom wordt hij dan opge steld in de Minuteman-silo die onder Amerikaanse deskundi-' gen als kwetsbaar te boek staat?". "De MX-raket is hele maal geen vredeshandhaver, ook al zegt de president van wel. Het is overduidelijk een wapen-voor- de-eerste-klap", aldus Nowosti. "Duizend oorlogskoppen op de MX (10 ladingen op 100 raketten) scheppen zelfs een dominant po- tentieel-voor-de-eerste-klap te genover de op land geplaatste ICBM's van de Sowjet-Unie, die ongeveer 70 procent uitmaken van het totale strategische arse naal aan Russische zijde", aldus Nowosti. ICBM's staat voor in- ter-continentale ballistische ra ketten. De volgende ronde in de slag om de MX-raket heeft over ongeveer twee weken plaats. Dan stemt het congres over de militaire uit gaven in het begrotingsjaar 1984. In een later stadium komt de MX opnieuw aan de orde, als de Amerikaanse volksvertegen woordiging, later deze zomer, de defensiebegroting behandelt. Westduitse topmilitair: FRANKFORT (DPA) De nieuw benoemde inspecteur-generaal van het Westduitse leger, generaal Wolfgang Altenburg, heeft zich uitgesproken voor het inbrengen van de Franse en Engelse kernwapens in de ontwapeningsbesprekingen met Moskou. Ge neraal Altenburg, die de hoogste positie in de Bundeswehr be kleedt, vindt wel dat deze raketten niet vallen in de categorie middellange-afstandswapens, waarover Amerikanen en Russen in Genève onderhandelen. Maar in afzonderlijke besprekingen zouden deze wapens wel aan de orde moeten komen, aldus Al tenburg in een interview met de Frankfurter Rundschau. De Britse en Franse kernraketten hebben geen afschrikkende werking tegenover de SS-20 raketten van de Sowjet-Unie. Ze behoren volgens Altenburg tot het strategisch potentieel, verge lijkbaar met de intercontinentale wapens waarover wordt on derhandeld in het SALT-overleg. De Franse en Engelse kernwapens dienen ter verdediging van het eigen grondgebied en zijn uitdrukkelijk niet bedoeld ter verde diging van de bondgenoten. Maar ze zijn wel gericht op de Sow jet-Unie. Daarom moet met de Sowjet-Unie worden besproken op welke wijze deze wapens in het ontwapeningsoverleg wor den betrokken, aldus Altenburg. KOPENHAGEN (Reuter/DPA) Denemarken is na een dramatisch debat in het parle ment afgestapt van belangrijke delen van het NAVO-dubbelbesluit. Het parlement heeft de regering in bindende besluiten opgedragen aan te dringen op verlenging van de termijn voor de Geneefse on derhandelingen tussen de VS en de Sowjet-Unie over verminde ring van te land gestationeerde kernwapens voor de -middellan ge afstand in Europa voor het ge val er voor het eind van dit jaar geen akkoord wordt bereikt. Vol gens het dubbelbesluit zou de NAVO bij het uitblijven van een akkoord voor het eind van dit jaarr beginnen met de plaatsing van 572 nieuwe Amerikaanse ra- ketten in Europa in vijf landen: Pershing-2's in West-Duitsland en Kruisraketten in Nederland, België, Engeland en Italië. Deze raketten hebben elk een kern kop. De meerderheid van het parlement besloot op voorstel van de in de oppositie zijnde sociaal-demo craten de regering ook op te dra gen om te pogen te voorkomen dat nieuwe kernraketten in Eu ropa worden geplaatst zolang de Amerikaans-Russische onder handelingen duren. Met 83 tegen 70 stemmen bij twee onhoudin- gen en 24 absente leden droeg het parlement het door de con servatieven geleide minder heidskabinet van premier Poul BRUSSEL (ANP) De Belgische Rijkswacht heeft in samenwer king met de douanediensten in Antwerpen en de politie van die havenstad beslag kunnen op leg gen 6,5 ton hasj. Het gaat om de grootste vangst van verdovende middelen in de Belgische histo rie. De Rijkswacht had zes vrachtwagens no.dig om de drugs te vervoeren. Ze raamt de han-. delswaarde ervan op (omgere kend) 55 miljoen gulden. De zaak kwam aan het rollen toen afgelopen zondag bekend werd dat er op een parkeerterrein in de buurt van Breda drie mensen waren ingerekend die ervan ver dacht werden twee laadkisten, afkomstig uit de haven van Ant werpen, te hebben gestolen. Het ging om een Nederlander, een Oostduitser en een Belgische vrouw. Een bedrijf in Antwerpen had een klacht ingediend over die diefstal. Schlüter voorts op te bevorderen dat de Britse en Franse kernwa pens in het Geneefse overleg worden meegerekend. Engeland en Frankrijk beschikken op het ogenblik samen over 162 kernwapensystemen met in to- taal 290 kernkoppen. De Sowjet- Unie zou op het ogenblik 243 SS- raketten met 729 kernkoppen op West-Europa hebben gericht. Volgens het besluit van het parle ment dient het aantal SS-20-ra- ketten van de Sowjet-Unie in Eu ropa zo te worden verminderd dat plaatsing van de 572 nieuwe Amerikaanse raketten door de NAVO niet meer nodig is. Denemarken heeft zijn grondge bied verboden verklaard door kernwapens. Ofschoon het niet direct betrokken is bij het NA VO-besluit wordt verwacht dat het evenals andere NAVO-lan- den zal bijdragen in de kosten van de plaatsing, al werd in de cember ook op voordracht van de sociaal-democraten besloten elke nieuwe Deense betaling ten behoeve van de ontwikkeling van steunpunten voor de nieuwe Amerikaanse raketten 'tot nader order' op te schorten. De nieuwe besluiten van het parle ment noemde premier Schlüter een 'steek in de rug' van de bond genoten van Denemarken in de NAVO. "Ik vrees dat Denemar ken steeds meer het risico loopt te gaan worden beschouwd als een tweederangs NAVO-lid", zo zei hij. Denemarken kan binnen de NAVO zeker op krachtig verzet rekenen tegen zijn standpunt inzake mee tellen van de Britse en Franse kernwapens. Beide betrokken landen zowel als de NAVO in haar geheel hebben een Rus- sisch-voorstel daartoe afgewe- Marathon Een veertigtal Canadezen, van wie de oudste 77 en de "Ben jamin" 57 jaar is, doorsnijdt sinds dinsdag op de fiets van west naar oost Canada, een rit van 7.000 kilometer. Een 70-jarige deelnemer kan pas sinds een paar maanden fietsen. Bedoeling van de te gen 15 september eindigende fietsmarathon is de Canadese autoriteiten aan te sporen tot het inrichten van recreatie centra voor bejaarden. Oplichter Belgische opsporingsdiensten zijn koortsachtig op zoek naar een oplichter die er van door is met een half miljard Belgische franken, dat is bij na 28 miljoen gulden. Het gaat om de 47-jarige Robert L. uit Huppaye, dat tussen Leuven en Namen ligt. De man is met zijn gezin met de noorderzon vertrokken. Het bedrag waarmee hij er van door is gegaan kan volgens de politie nog aanzienlijk ho ger liggen dan de 28 miljoen. Vrijdag merkten buren dat het dure meubilair uit de riante villa van de man werd wegge haald. Sinds die tijd is het ge zin spoorloos. LONDEN (AP) - De Britse verkie zingscampagne is in volle gang en premier Thatcher en opposi tieleider Michael Foot schromen niet het uiterste voor hun partij te doen. Zo liet Thatcher zich in een truck hijsen in een fabriek in Otley. Zij vond het een griezelige zaak, dat het voertuig automatisch stopt wanneer het tegen een obstakel dreigt aan te rijden. Labour-leider Michael Foot kwam voor een heel andere verrassing te staan. Hij werd op de mond ge kust door een langbenige jonge dame, die plotseling uit een groepje mensen te voorschijn kwam. (Foto's AP) De vloedgolf die gisteren Japan trof was zo krachtig dat vissersbootjes zomaar op de pier werden geworpen. De vloedgolf werd veroorzaakt door een sterke aardbeving, waarbij 32 personen werden gedood. (Foto UPI) KEULEN - Volgens de Beierse mi nister-president en CSU-voorzit- ter Franz Josef Strauss is de vre de in de Westduitse regerings coalitie niet verstoord. Dat zei hij gisteren op het 31e partijcongres van de CDU in Keulen. Strauss verklaarde dat hij heel goed weet dat München niet Bonn is. Woensdag had bonds kanselier Helmut Kohl tegen de 781 gedelegeerden gezegd dat ie dereen in de Union weet dat de bondsregering haar zetel in door Hans Amesz Bonn heeft. Dat was een terecht wijzing voor Strauss, die steeds maar blijft eisen dat de invloed van hemzelf èn de CSU op de re- geringspolitiek groter moet wor den. De Beierse minister-president uit te zich op het CDU-congres, waar hij als gast sprak, nogal te rughoudend. Hij begon zijn toe spraak weliswaar met de ironi sche opmerking: „Ik moet u een hartelijk grüss Gott uit de heime lijke hoofdstad doen", maar hij liet er geen twijfel aan bestaan dat hij, Strauss, helemaal geen behoefte heeft aan een „coalitie kring" die naast of boven de re gering zou fungeren. Wel herinnerde de CSU-chef eraan dat Helmut Kohl op 19 maart van dit jaar had beloofd dat tijdens een gesprek tussen de drie voor zitters van de regeringspartijen, Kohl (CDU), Genscher (FDP) en Strauss (CSU), nog bestaande problemen aan de orde zouden komen. Verder verklaarde hij dat er niet al leen een ommekeer in de econo mische, financiële en sociale po litiek moet komen, maar dat ér ook een „morele ommekeer" in de maatschappij moet plaats vin den. Strauss waarschuwde er voor dat de Union niet uitslui tend een „Wirtschaftspartei" mag worden. Op het gebied van de Duitsland- politiek riep de Beierse minister president dat er geen stappen te rug mogen worden gedaan. Wel dient de verhouding tussen ge ven en nemen van en door Oost en West-Duitsland beter gere geld te worden dan tijdens de so- ciaaldemocratisch-liberale rege ringscoalitie. LIMA (Reuter) - Een staking van de paramilitaire politie in Peru is giste ren na een dag geëindigd. Dit nadat een akkoord was bereikt over een salarisverhoging. Woensdag was voor drie dagen de noodtoestand afgekondigd in Lima nadat ongeveer duizend man van de Guardia Civil in staking ging om kracht bij te zetten aan looneisen. De zwaar bewapende politiemannen bezetten woensdag in het kader van hun actie hun kazerne. WASHINGTON (UPI) - Syrië en de Palestijnse bevrijdingsorgani satie PLO hebben hun legers in de Bekaa-vallei in Libanon on langs versterkt met 2500 man schappen. Dit is vernomen in kringen van de Amerikaanse in lichtingendienst. Volgens deze bronnen hebben de Syriërs het aantal manschappen in de Bekaa-vallei met duizend militairen verhoogd tot iets meer dan 40.000. Berichten als zouden zich 50.000 Syrische soldaten in Libanon bevinden zijn overdre ven, aldus de bronnen. Verder heeft de PLO 1500 manschappen naar de Bekaa-vallei gestuurd, waar de Syriërs en de Palestij nen tegenover de Israëliërs staan. Het totaal aantal Palestijnse strij ders in Libanon komt hiermee tussen de 12.000 en 15.000 te lig gen, zo werd gezegd in Washing ton. De versterkingen doen de span ning in Libanon stijgen. De Is raëlische premier Menachem Be gin heeft hierover dan ook zijn bezorgdheid geuit tegenover de Amerikaanse president Ronald Reagan. De oorlogsdreiging nam woensdag ook al toe door twee luchtincidenten boven Libanon. Israël meldde dat de Syriërs te vergeefs hadden geprobeerd Is raëlische verkenningsvliegtui gen te onderscheppen. In Liba nese veiligheidskringen werd vernomen dat een onbemand Is raëlisch verkenningstoestel is neergehaald door een Syrische raket. Ondanks deze incidenten ging de Israëlische luchtmacht gisteren door met het uitvoeren van verkenningsvluchten boven Libanon. Volgens de Amerikaanse bronnen bereidt Syrië grootscheepse le- geroefeningen voor op eigen grondgebied. Volgens bepaalde berichten zouden deze oefenin gen ten zuiden van de hoofdstad Damascus worden gehouden, op de vlakte tegenover de door Is raël bezette Golan-hoogte. Waarschuwing Israël heeft Syrië via de Verenigde Staten gewaarschuwd niet "met vuur te spelen" in Libanon. Dat meldde de Israëlische radio, die daarbij vice-premier David Levy aanhaalde. Levy zei de Syrische poging om Israëlische verken ningstoestellen te onderschep pen met grote ernst te bekijken. "De Syriërs spelen een heel ge vaarlijk spel. Ik hoop dat het een psychologische oefening is die van voorbijgaande aard is", al dus de vice-premier. Amerikaanse functionarissen ver klaarden er overigens aan te twij felen dat Damascus aanstuurt op een oorlog met Israël. Zij sloten echter niet uit dat het tussen Is raël en Syrië tot een treffen komt door een verkeerde taxatie van eikaars militaire activiteiten. Ook Israël heeft zijn troepenmacht op de Golan-hoogte en langs de Israëlisch/Syrische bestandslijn in Libanon versterkt, zo is uit Is raëlische militaire bron verno men. Langs het front bleef het gisteren rustig, maar "de span ning is duidelijk gestegen", zo werd gezegd. De Israëlische minister van com municatie, Mordechai Zippori, zei gisteren in een interview te geloven dat Syrië geen oorlog zal beginnen, hoewel hij botsingen niet uitsluit. Hij wees er daarbij op dat Damascus binnen het be reik ligt van de Israëlische artil lerie in Oost-Libanon. De Libanese president Amin Ge- mayel heeft de Arabische landen opgeroepen een topconferentie of een buitengewone zitting van de Arabische Liga t<? houden om Libanons standpunt ten opzichte van het akkoord met Israël uit een te zetten. "Deze bijeenkomst zou tevens een gelegenheid zijn om diegenen die Libanon in deze toestand brachten ter verant woording te roepen", aldus Ge- mayel. Hij liet blijken zelf ook niet bijzonder gelukkig te zijn met de overeenkomst. Gemayel zei dat zijn land het minst slechte heeft gekozen waar het de keus had tussen het voortduren van de Israëlische bezetting of het te kenen van een akkoord met Is raël. SAN SALVADOR (UPI) - Een linkse Salvadoriaanse guerrilla groepering heeft gisteren ver klaard verantwoordelijk te zijn voor de dood van een Ameri kaanse militair. De strijdkrachten voor bevrijding van het volk ("Popular Libera tion Forces") - die geldt als de ra dicaalste van vijf guerrillagroe pen die de militaire junta in El Salvador te vuur en te zwaard be strijden - hebben bij een radio station in San Salvador een com munique afgegeven waarin zij zich voor de dood van Schaufel- berger verantwoordelijk stellen. In het bericht stond dat de mari nier gedood is "uit wraak voor de criminele interventie van het yankee-imperialisme". Een woordvoerder van de Ameri kaanse ambassade zei dat "men het communiqué bestudeert". Waarnemers wijzen er op dat de Salvadoriaanse guerrillastrijders een eigen radiostation hebben en in het verleden zelden een com munique hebben afgegeven bij andere radiostations. Nog geen week geleden voorspel de Schaufelberger dat de Ameri kaanse militaire adviseurs in de Middenamerikaanse staat - er zijn er 55, die tot taak hebben de Salvadoriaanse strijdkrachten te oefenen in bestrijding van de guerrillagroepen - binnenkort het doelwit zouden kunnen wor den van de opstandelingen, om dat door de Amerikaanse marine geoefende Salvadoriaanse mili tairen de afgelopen tijd veel suc ces hebben gehad bij de strijd te gen de guerrillabeweging. "Als zij (de opstandelingen) er achter komen wat hen is overkomen, verwacht ik dat ze hun zinnen zullen zetten op de Amerikaanse adviseurs"., aldus de marinier nog geen week voor zijn dood. Schaufelberger is de eerste Ameri kaanse militair die in El Salvador is gedood sinds president Rea gan in 1981 besloot adviseurs naar El Salvador te sturen. De president heeft inmiddels ver klaard dat de moord op Schau felberger "onze houding niet zal veranderen. Die behelst dat wij het noodzakelijk achten door te gaan met zowel de economische als militaire hulp aan El Salva dor". ABOE SIMBEL (Reuter) Alle 42 bemanningsleden van het Egyptische passagiersschip, dat woensdag uitbrandde op het stuwmeer voor de As- soeandam in de Nijl, zijn gis teren gearresteerd. In op dracht van de openbare aan klager werden zij naar de ge vangenis in Assoean overge bracht. Gevreesd wordt dat in totaal 317 personen zijn omgekomen bij de scheeps ramp, zo hebben Egyptische functionarissen meegedeeld. Aanklager Ahmed Heli onder zocht gisteren het wrak van het schip "Ramadan 10" en de twee boten die het op sleeptouw had, om achter de oorzaak van de felle brand te komen. Hij zei dat uit verkla ringen van passagiers bleek dat sommige brandblusappa- raten op de schepen leeg wa ren en -dat andere werden vernield door het vuur. Het schip was op weg van As soean naar Wadi Haifa in Soe dan toen de brand woensdag in alle vroegte uitbrak. De brand ontstond vermoedelijk door het ontploffen van een gasfles. Uit verklaringen is gebleken dat het vuur zich zeer snel verspreidde. De 26-jarige Paul Klinkhamer uit Amsterdam, die meevoer op het schip, verklaarde dat het vuur aan een kant van de ''Ramadan 10" begon en zich in ongeveer twee minuten over de drie vaartuigen had verspreid. Hij zei dat weinig mensen konden zwemmen en dat daarom het aantal slachtoffers,zo hoog is. Klink hamer, zelf een zeeman, zei samen met zijn Franse vrien din ongeveer veertig mensen te hebben gered. ADVERTENTIE De Vaderlandse Fietsvakantie. Dat is door de Friese wouden peddelen. We gaan maar niét naar het buitenland. We maken er een Vaderlandse Fietsvakantie van. InFriesland.Dat heel wat meer dan meren te bieden heeft. Ons uitgangspunt is Heerenveen, het Friese Haagje. We fietsen door de boswachterij Appelscha. En langs de Linde, die door een natuurreservaat stroomt. In Wolvega bezoeken we de oudheidkamer in de molen daar. In Olberkoop staat een te gek standbeeld vaneen geit. Dorpsnamen als Bontekoe, Knijpe, Rottevalle en Kat lijk (met een prachtige klokkestoel) nodigen uit voor een kijkje. We gaan ook naar Dokkum, Nederlands noordelijkste stad. In Moddergat pakken we 't Fiskershüske mee en kijken we uit over het wad. We hebben voor kamperen gekozen en onze campings tijdig gereserveerd. De fietsenvakman, de boekhandel, de VW's,r de ANWB en stichting: fiets! Postbus 7120, 1007JC Amsterdam, tel. 020-446993, hebben prima suggesties en 1 leuke boekjes voor allerlei Vaderlandse Fietsvakanties. Vakantie op de fiets. Dan doe en zie je nog eens iets.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 9