c oL_ptaj J 'IVe willen juist dat er een gesprek met de ouders komt Er zijn nog goeie Leienaars die denken aan De Gijselaar Zuidwesterofficieel geopend Lelden "Je loopt er wekelijks langs en je staat er niet bij stil dat het een kunstmaarswerk is, die Gijse- laarsbank. Het ding ziet er ook niet uit. Maar om hem nou weg te doen dan zeg je toch nee, dat moet niet. Heeft de burgerij daar nou ooit de centjes voor bijeen gebracht?" "We hebben het met de Gijse- laarsbank wel ver laten komen. Het monument had al veel eer der onze belangstelling moeten hebben. Zoals u schrijft is de bank nu vuil. kapot en ver waarloosd. Het is onvoorstel baar dat degenen die er voor hadden moeten zorgen zo non chalant waren en nog steeds zijn". Flarden uit brieven en telefoon tjes naar aanleiding van het stuk van vorige week over de bij de gemeente Leiden levende vraag of de Gijselaarsbank straks, na de vernieuwing van de overkluizing van het Kort Rapenburg, moet terugkeren op zijn huidige plaats. Uit de telefoontjes bleek mij dat tal van nu bejaarde Leide- naars nog goede herinneringen aan burgemeester De Gijselaar bewaren. "Als je aan mij de namen van Leidse burgemees ters vraagt dan weet ik er maar twee: Van der Werf en De Gijselaar. De rest zal zijn best ook wel hebben gedaan, maar ik ken ze niet. Ze staan ook een eind van je vandaan. Ach, vroeger was Leiden ook klei ner, gemoedelijker", meldde mij een zeer oude knakker. Ronduit beeldig was de brief die ik van een mevrouw uit Lei- den-Zuidwest ontving. "Ik herinner mij onze burgemees ter als een voortreffelijk magi straat, maar vooral ook als een charmant en voorkomend per soon. Evenals hij wonend aan het Rapenburg, troffen wij hem vaak in de Diefsteeg, van het gemeentehuis huiswaarts gaande. Met een hoffelijke groet nam hij voor ons, nog jon ge dames, héél diep zijn hoge hoed af. Wij hiermede zeer ver eerd". Ze voegt er nog het volgende sfeerbeeld aan toe: "Het door u aangehaalde lied: "Er is maar één goeie Leienaar en dat is De Gijselaar" zongen wij uit volle borst ook tijdens de 3 October feesten, wanneer wij met vele groepjes van vrienden en vriendinnen hos ten en sprongen rondom de mu ziektent op het Schuttersveld. Zo stampvol was het zo nu en dan dat je in ademnood kwam. Niet eerder tevreden waren wij allen voordat er een gat in het plankier was ontstaan". Volksverhaal Een lezer uit Oegstgeest vroeg mij of ik wist waarom De Gijse laarsbank op de huidige plaats was neergezet. Ik kon niet an ders dan herhalen wat ik er in een oud artikel over had gevon den: "Met die er op uitkomende wegen heeft het Kort Rapen burg daar de pXlure van een plein. De Bank geeft het idee van een pleinafsluiting, een lo gische beëindiging der zoo bruut afgesneden wallekan ten". "Dat kan wel zijn", zo zei de Oegstgeestenaar, "maar de van geen kant (al heb ik dan wel van meer dan één oude Lei- denaar gehoord dat de burge meester goed met de fles kon omgaan), maar de legende is te schilderachtig om u te onthou den. Tot slot nog dit: de kans is groot dat De Gijselaarsbank niet verloren zal gaan. De gemeen teraadsleden Van Zijp (CDA) en Kuijers (VVD), met wie ik er onlangs even over sprak, heb ben mij al verzekerd dat wat hen betreft de Bank blijft waar hij staat. "Het zou absurd zijn er iets anders mee te doen". Parkeren Praten over parkeren, zeker in een moeilijke stad als Leiden, is iets dat begin noch eind kent. Het probleem wordt meestal er gens beetgepakt en na verloop van tijd in arren moede maar Leidse kroniek door Ruud Paauw balorig wilde weten "of de raadsleden vanavond nou iets van ons hebben geléérd"). Tussen de bedrijven door had slager Van der Zon (vader, moeder, tevens kind van de door hem gestichte, maar bij de verkiezingen gezonken Mid denpartij) zijn nummertje weer eens afgedraaid. Je kunt er krasse weddenschappen op afsluiten dat hij op dit soort avonden aanwezig is. Al verto nen ze drie Europa Cup-finales en een stuk of wat Emmanuel- les op de tv - hij meldt zich met zijn boodschap. Niet te stuiten die man. Hij neemt het woord en vertikt het om het terug te geven. Vragen heeft hij nauwe lijks. Hij heeft alleen wat te zeggen: dat er niets van deugt, nooit wat van heeft gedeugd en ook nooit wat -van zal deugen. Hij en zijn Haarlemmerstraat volksmond, en ik geef toe dat dat niet de waarheid hoeft te zijn, vertelde een heel ander verhaal. Behalve burgemeester was De Gijselaar ook vele jaren lid van de Eerste Kamer. Hij be hoorde tot de vriendenkring van prins Hendrik die hij me nigmaal in Den Haag ontmoet te na afloop van een zitting van de Eerste Kamer. Bekend was dat beide heren het glas nu niet bepaald schuwden, 's Avonds keerde burgemeester De Gijselaar dan vermoeid maar opgewekt naar Leiden terug. In die tijd (ver voor 1920) was een auto een zeld zaamheid en de burgemeester ging dan ook te voet van het station naar zijn woning aan het Rapenburg. Een héél eind. En men vond dat de burge meester onderweg wel een rust- plekje verdiende. Vandaar De Gijselaarsbank op die plaats". Het verhaal klopt waarschijnlijk weer losgelaten. In de tussen tijd is de oplossing nog geen centimeter dichterbij gekomen. Dat bleek deze week nog eens ten overvloede. In het Boerhaave- complex aan de Mariénpoel- straat gooide de WD-Leiden er met frisse moed een forum- avondje over parkeren en par keergarages tegenaan, met als deelnemers achter de tafel de PvdA-er Elkerbout, de CDA-er Van Zijp en de WD-er Zonne- vylle. Het voorzitterschap had men mij in handen gegeven, ge specialiseerd als ik ben in "On begonnen Werk". En wat te voorzien was, gebeur de: de discussie tussen de raadsleden en de in de zaal vertoevende, nering drijvende middenstand begon gramsto rig (toen Eikerbout uit de spe lonken van zijn gereformeerde ziel de opmerking lanceerde dat het eigenlijk om een "luxe probleem" ging) en eindigde in dezelfde teneur (toen de zaal worden schandelijk behandeld, zoals hij strooiend en morsend met cijfers probeert aan te to- Het vermogen tot nuanceren is kennelijk in de leverworst ach ter gebleven. Ach, tevreden zal hij pas zijn als er een parkeergarage ndóst zijn slagerij staat - met een overdekt looppad natuurlijk van de garage naar zijn zaak. Een bijzonder kind, die Van der Zon, dat is-ie. Toen Eikerbout eenmaal had ge sproken over een luxe-pro bleem bekeek de zaal hem met de gloed die aan de Etna deed denken. Maar de PvdA-er prik te af en toe hard terug. "Als u die parkeergarages dan zo'n levensnoodzaak vindt, waar om komt er uit uw gelederen dan niet wat meer steun voor aannemer Duprie?" (Duprie wil op de plaats van de San- ders-fabriek een parkeergara Bij het begin van de niet zo gemakkelijk in elkaar zittende Meren- wijk belooft men na 100 meter een wijkkaart. Een licht op het pad van de onwetenden. Maar wat tref je als dolende na die afstand aan? Twee zieltogende paaltjes. Wil men eigenlijk wel dat je daar de weg vindt? (Foto's Dirk Kettiag ge bouwen en moet de centen daarvoor bijeenschr&pen). Het was opmerkelijk hoe snel ddt onderwerp van tafel verdween. Het was nogal gênant en teke nend voor de hier en daar heer sende mentaliteit. Plannen, plannen De laatste dagen wellen er steeds meer plannen voor parkeerga rages naar de oppervlakte. Aan de Langegracht en aan het Levendaal wisten we al. Gisteren kwam nadere infor matie over een parkeergarage op het Ir. Driessenplein (opge sierd met meubelzaken - een nieuwe zet kennelijk in de meu belboulevard-oorlog tussen Lei den, Leiderdorp en Zoeterwou- VRIJDAG 27 MEI 1983 Prachtig, hoor, al die plannen. Maar een beetje cynisch word je er wel van. Want er staat er, na al die jaren van praten, passen en meten, nog niet één. Ik heb ook het ongemakkelijke ge voel dat naarmate er méér plannen opdoemen de realise ring steeds moeizamer wordt. Een parkeergarage aan de Ir. Driessenstraat vergroot, vrees ik, niet de kansen van een San ders-p arkeer gar age aan het Levendaal, ook al beweert men dan dat ze beide hard nodig zijn. Amicales De directie van de Stadsgehoor zaal heeft niet geweten dat zij op 1 mei ruimte verhuurde aan de Amicales, een zeer omstre den Marokkaanse organisatie. Dat zeggen Burgemeester en Wet houders van Leiden in ant woord op vragen van het CPN- raadslid Jan Brands e.a. Tal van raadsleden waren nogal verbolgen over het feit dat de gemeente een dergelijke club onderdak had verleend. Als bewijsstuk voegen BenWde handtekening van de huurder van de zaal toe. U treft haar hieronder ook aan. En inder daad voor met Dik Trom en Joop ter Heul opgevoede gees ten strekt zich hier een duister woud uit. Degene die het con tract afsloot, aldus B en W, ver keerde door de er onder staan de tekst ("transcriptie") in de mening dat het om de namen ging van vier individuele per sonen. Tja, daar is misschien wel begrip voor op te brengen, al denk je bij het woord "fidra- lia" tofli in eerste instantie aan een organisatie. Alleen al uit pure nieuwsgierig heid zou ik het hebben ge vraagd. De directie wist wel dat het om een Marokkaanse 1-meiviering ging, zo zeggen B enW tot slot. Nou, dan had ik nog maar even beleefd verder geïnformeerd. Of je nu voor of tegen verhu ring bent, je behoort toch ruw weg te weten wie je in huis haalt. Enfin, die Marokaanse tekst nu maar zuinig bewaren - én ho pen dat de Amicales niet voort durend van naam veranderen. +'a^icv-*p KCa. I »'c£ OC. do-eL»*cx+ O./- b>tU©Cla.»-> rfick JAC in opspraak verdedigt zich: LEIDEN - Het JAC is in op spraak. De organisatie bestaat in verschillende steden al een be hoorlijk aantal jaren, maar pas de laatste maanden strekt de alge mene bekendheid zich verder uit dan ooit. De belangstelling be treft vooral één facet van het Jongeren Advies Centrum: de opvang en hulp aan weggelopen jongeren. Een aantal ouders is in het geweer gekomen: sommigen in een vereniging van veronruste ouders, anderen organiseren fo rumavonden over het JAC. Daarbij laten ze niet na de meest vreselijke affaires op te voeren: kinderen zouden door het JAC in het verderf worden gestort, ou ders hartverscheurend aan hun lot overgelaten. Wat is nu eigen lijk het Jongeren Advies Cen trum, wat doen de medewerkers precies en wanneer kunnen jon geren bij hen terecht? Ellen en Marlies, beiden al enkele jaren vrijwilliger bij het Leidse JAC aan de Caeciliastraat, vertellen. "Het JAC wil jongeren advies ge ven in tal van zaken en hen bege leiden bij het oplossen van even tuele problemen. Dat kan bij voorbeeld gaan over loon, uitke ring, sexualiteit, dienstweigeren, school of mishandeling. Wan neer we tekorten signaleren in het welzijn van jongeren, willen we daar ook wat aan doen. Zo kunnen we bijvoorbeeld actie voeren tegen het verlagen van uitkeringen voor jongeren. Heel belangrijk bij het werk is dat jon geren zonder afspraak kunnen binnenlopen en de hulp altijd gratis en anoniem is. Een jongere hoeft zijn naam nooit te noe men". Een kwart van alle jongeren die bij het JAC aankloppen, is weggelo pen van huis. Per jaar zijn dat er ongeveer 79. Zij vormen de groep waarover de laatste tijd zo veel te doen is. Het JAC zal aan ouders nooit zeggen waar hun kind verblijft en dat is voor de meesten moeilijk te verkroppen. Ellen en Marlies: "Het is waar dat we ouders nooit inlichtingen geven, maar we beseffen terdege dat het voor ouders verschrikke lijk is wanneer een kind verdwe nen is. We adviseren ouders al tijd om de politie te bellen, die is heel vaak op de hoogte wanneer het JAC de jongere inderdaad heeft opgevaneen". Dat het JAC erop aanstuurt het kind definitief met de ouders te laten breken, ontkennen ze ech ter. "We dringen er juist op aan dat ze hun ouders bellen om tot een gesprek te komen. Daar is het veel weglopers zelf ook om te doen. Ze willen de problemen wel uitpraten met hun ouders, maar zagen daar op de normale manier geen kans toe. Weglopen kan dan een schrikeffect oproe pen. In de praktijk gaan de mees te weglopers ook weer naar de ouders terug. Anderen belanden in een pleeggezin of begeleide kamerbewoning" Volgens Ellen en Marlies durven jongeren bij het JAC wel hun problemen te vertellen, omdat zeker is dat er aan ouders niets wordt doorverteld. "Het JAC is de enige instelling in Leiden die zich zo direct met de jongere zelf oezig houdt. Anderen gaan van het gezin uit en betrekken dus ook de ouders erbij. Dat neemt niet weg dat wij met die andere instellingen als het Medisch Op voedkundig Bureau of de kin derbescherming, wel contact houden. Zij sturen ook wel eens jongeren naar ons door. Ook met de politie en de sociale dienst hebben we regelmatig overleg". Opvallend is dat het JAC, ondanks de weerstand die het de laatste tijd oproept, in ruim driejaar tijd slechts één klacht heeft gekre gen. Naar aanleiding van deze klacht werd een speciale proce dure opgesteld waarbij ouders én jongeren van zich kunnen la ten horen wanneer een vrijwilli ger volgens hen in de fout is ge gaan. Bij deze klachtenprocedu re wordt door een onpartijdig persoon bemiddeld. Nog niet eenmaal werd echter van de procedure gebruik gemaakt. Ook niet om te klagen over de medewerkers, die allem'aal vrij willigers zijn. Zijn zij wel in staat jongeren met echte problemen op te vangen? Ellen en Marlies: "Toen het JAC in 1979 werd op gericht, was het zelfs de nadruk kelijke wens van jongeren dat er met vrijwilligers werd gewerkt. Het was een directe aanval op de gespecialiseerde deskundigheid van sommige instellingen, waar vaak met wachtlijsten wordt ge werkt. Wij willen juist een alter natief zijn waar jongeren altijd en voor alles terecht kunnen". Dat de medewerkers van het JAC geen beroepskrachten zijn, hoeft volgens Ellen en Marlies niet te betekenen dat zij ook geen hulp kunnen geven. "Daarom willen we ons ook niet verdedigen door te zeggen dat we in de praktijk wel bijna allemaal een opleiding in de welzijnssector hebben of nog volgen. Want daar ligt de kracht niet. De kracht is onze in zet, want hulpverlening kun je niet leren, dat is iets menselijks". Discussie Man '79 mislukt LEIDEN - De forumdiscussie die Man '79, vereniging van geschei den mannen, gisteravond voor ogen had in de Stadsgehoorzaal, kan slechts op één punt volledig geslaagd worden genoemd: er was een publiek van ruim vijftig mensen. Van de bedoeling om voor- en tegenstanders van 'hulp aan weglopers' aan het woord te laten, kwam echter weinig te recht. Zowel politie als kinderbe scherming, JAC, schoolbesturen en sociale dienst lieten het gister avond afweten. Zo hep de avond uit op een 'wellus- nietus-spelletje' tussen een acht tal ouders van weggelopen jon geren en een groot aantal men sen dat opkwam voor het Jonge ren Advies Centrum. Het JAC had trouwens al voor de forumdiscussie laten weten niet van de partij te zullen zijn. Het centrum was van mening dat de discussie vanuit een bevooroor deeld standpunt was opgezet. CDA De CDA-fractie houdt vanavond haar maandelijkse openbare gedachtenwisseling over actue le gemeentepolitiek met CDA- leden en sympathisanten. Ter sprake komt onder meer de Lei- den-promotion. De bijeenkomst wordt gehouden in lunchroom Hendriks, Stille Mare 2, en be gint om acht uur. PvdA De Leidse afdeling van de PvdA houdt vanavond haar maan delijkse ledenvergadering in het Anthonius Clubhuis aan de Lange Mare. Ir. Hugo Priemus, hoogleraar volkshuisvesting aan de TH in Delft, houdt een inleiding over woonlasten. Be halve de discussue daarover komt onder meer de herinde ling van de provincie Zuid- Holland aan de orde. De verga dering begint om acht uur. Horeca-voetbal In de Groenoordhallen worden vanavond de laatste wedstrij den gespeeld in het voetbaltoer nooi voor teams van horeca-be- drijven. De wedstrijden begin nen om zeven uur en de prijs uitreiking is omstreeks tier. K&G Het juniorenorkest van Kunst en Genoegen treedt zaterdagmid dag tussen halfeen en half drie op het Stadhuisplein op en laat daarbij zowel oude muziek stukken als nieuw werk horen. Ook is er een informatiestand van K&G op het plein te vin den. Schoolkorfbal Op het sportveldencomplex aan de Montgomery straat wordt zaterdag een schoolkorfbal- toernooi gespeeld. Tientallen scholen uit voornamelijk Lei den doen daaraan mee. Er zijn poules voor zowel het lager on derwijs als het voortgezet on derwijs. De wedstrijden begin nen om negen uur en zullen tot rond vier uur duren. Bedrijfsvoetbal Een aantal Leidse bedrijven en verenigingen speelt morgen een onderling voetbaltoernooi in Leiderdorp, op het voormali ge terrein van RCL tegenover zwembad De Does. Het zg. B.G.- toernooi is genoemd naar orga nisator B.A. Guldemond. Deel nemers zijn teams van de rijks politie Den Haag, de PTT-Lei- den, hoveniersbedrijf V.d. Born, Jacobs Boys, BGT em muziekvereniging FBL. De wedstrijden beginnen om ne gen uur en zullen tot half zes duren, 's Avonds is er in het Anthonius Clubhuis aan de Lange Mare om acht uur een feestavond. Popmuziek In het Leids Vrijetijdscentrum, Breestraat 66, treedt zaterdag avond de Rotterdamse forma tie Communication op. Deze groep bestaat uit zeven Suri naamse jongens, waarvan de muziek wordt omschreven als "roots", swingende muziek met een boodschap. De zaal gaat om negen uur open. Poppen In Holiday Inn is zaterdag en zondag een internationale pop- pententoonstelling te zien, met antieke poppen uit Engeland, Frankrijk en Duitsland. Ge toond worden bijvoorbeeld Wax-dolls uit 1800, maar ook de replica antieken poppen, - die momenteel een nieuwe rage vormen. Ook is er een doorlo pende demonstratie van het gieten van poppenhoofden in antieke mallen met porselei- naarde. Verder zijn er diverse met de hand gemaakte poppen van bekende poppenmaaksters te zien en demonstreert Niesje Wolters hoe zij poppen maakt van hard wordende klei. Lec tuur over poppen en speelgoed completeren de tentoonstelling die beide dagen van tien tot vijf uur geopend is. Jazz De groep Several Singers onder leiding van Nedly Elstak ver zorgt zaterdagavond het laat ste concert van dit seizoen op jazz-zólder Hot House. De for matie bestaat uit de vier zan geressen Pien Stades, Astrid Serierse, Annetje van Nieu- wenhuizen en Mariette van der Mey. Leider Elstak is verder componist, trompettist en pia nist; in de begeleidingsgroep zitten verder Willem Breuker (saxofoon, klarinet), Arjen Gorter (bas) en Martin van Duynhoven (drums). Hot Hou se bevindt zich op de bovenver dieping van het LVC, Bree straat 66. De aanvang is om tien uur. Majoretten De majorettenvereniging The Little Stars uit de Merenwijk organiseert zaterdag een con cours achter het kerkelijk cen trum aan het Regenboogpad. Er zijn diverse bekers beschik baar voor de winnende teams en er wordt onder meer samen gewerkt met de winkeliers van de Kopermolen. Het concours begint om kwart over negen en zal tot ongeveer vijf uur duren. LEIDEN - De "Zuidwester" is gistermiddag officieel geopend. De voormalige wethouder van Oegstgeest, J. Thorn, verrichtte de openingshandeling (zie foto). Hij deed dat in zijn hoedanigheid als oud-voorzitter van de Federatie van Ouderverenigingen te Leiden e.o. De Zuidwester, gevestigd aan de Kennedylaan, is een dagver blijfvoor geestelijk gehandicapten. Ongeveer veertig gehandicapten van vijftien jaar en ouder bezoeken dit centrum, dat overigens feitelijk al sinds het begin van dit jaar in gebruik is. De Zuidwester is een project van de Stichting Voorzieningen Gehandicapten. Doelstelling van het dagverblijf is de zelfstandigheid van de gehandicapten zoveel mogelijk te bevorderen. Foto Holvast»

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 4