"Dat geleur met patiënten moet afgelopen zijn" NI EU IW El E E NI DVC >G IR 1 I9£ »,P ERI M AANDl Steeds c 'Het is echt allemaal veel beter geworden "Woonlasten zijn te hoog" Renovatie streekmuziekschool klaar r>r> Inspecteur wil regionalisering psychiatrische ziekenhuizen: Nieuwe afdeling sociale dienst Werk aan Oude Herengracht SPECIALE AANBIEDING T/M 4 JUNI A.S. LflNDERNELDEA CITROEN Onderkomen voor bond van minder validen 'Loon' uit kas gepikt Coen niet /coletnb ktadbheefd VRIJDAG 27 MEI 1983 Morgen actiedag LEIDEN Het Leidse Woonlas- tenkomitee houdt morgen een manifestatie om zijn eisen kracht bij te zetten. Het comité eist be vriezing van de huren, afschaf fing van de huurharmonisatie, handhaving van het niveau van de individuele huursubsidie en verlaging van de gasprijzen. De manifestatie duurt van elf tot drie uur 's middags en vindt plaats in het Huigpark achter het Stadsbouwhuis. Het protest te gen de hoge woonlasten wordt opgeluisterd met sprekers, mu ziek en cabaret. Mensen die hun huur echt niet meer kunnen be talen, kunnen in het Huigpark hun tent opzetten. Meer informa tie over het Woonlastenkomitee is verkrijgbaar bij Fred Platen- burg, buurthuis 't Spoortje. Vanavond is de ledenvergadering van de Partij van de Arbeid even eens gewijd aan de woonlasten- problematiek. Leiden LEIDEN - In de Streekmuziek school Leiden aan het Rapen burg kan weer normaal wor den gemusiceerd. De tonen zullen de eerste vijftig jaar niet meer worden overstemd door geluiden die passen bij een grondig aangepakte verbou wing. Vandaag heeft wethou der Schoute het gerenoveerde pand officieel voor heropend verklaard. Vorig jaar juli is men begonnen het in slechte staat verkerende gebouw van muziekschool vol gens het ontwerp van gemeen te-architect W.F. den Haring te renoveren. Gedurende de ver bouwing hebben de dagelijkse lessen gewoon doorgang ge vonden ondanks de overlast die één en ander onvermijde lijk met zich meebracht. "Maar de hartstochtelijke muzieklief hebbers hebben dit er graag voor overgehad", meent direc teur P. Kunst, "want ze hebben er heel wat voor terug gekre gen". Voor 650.000 gulden, door de wethouder bijeengeschraapt middels het legen van alle in aanmerking komende 'ge meentepotjes', kon de zolder verdieping een echte verdie ping worden. Voorheen durfde men er nauwelijks te komen omdat de kans groot was door een onverwachte misstap weer op de begane grond terecht te komen. Ook zullen de gepro duceerde geluiden niet meer blijven steken in de door mu ziekkenners omschreven "vre selijke hardboard wanden". Er is nu sprake van geluidsisola tie en dubbele beglazing. De parterre kreeg een geheel nieuwe indeling waarin ook ruimten voor de administratie, de receptie en de lang gewen ste docentenkamer werden ge creëerd. De oude partitures en kostbare muziekwerken zijn opgeborgen in een vochtvrije ruimte, ook wel de bibliotheek genoemd. Het gehele pand werd voorzien van brandbevei- ling. Een ongeoefend oor merkt het allemaal niet zo op, maar direc teur Kunst hoort het onmid dellijk. "Het is allemaal veel beter geworden", zegt hij al lo pend door de gangen. Het pronkstuk van de muziek school is volgens Kunst wel de grote muziekkamer op de be nedenverdieping waar kleine opvoeringen en concerten kunnen worden gegeven. Als geluidwerend materiaal voor één wand dient daar een wandkleed dat de maat van maar liefst twee bij negen me ter heeft. Een wandkleed met een bijzondere voorgeschiede nis. Oorspronkelijk vulde het een muur van de wachtkamer van de trouwzèal van het Leids Stadhuis. In 1984 zal de streekmuziek school haar 150-jarig bestaan vieren. Aan de school zijn 71 docenten verbonden en er wordt momenteel les gegeven aan 2880 leerlingen afkomstig uit Leiden, Oegstgeest, Voor schoten en Wassenaar. Hoewel de lesgelden de afgelo pen jaren drastisch zijn ver hoogd, heeft het bestuur en de schoolleiding nu een andere manier gevonden om aan de bezuinigingen tegemoet te ko men. Het aantal kleine groeps lessen zal worden uitgebreid. Kunst: "Binnen het docenten korps is een brede discussie gevoerd over deze uitbreiding. Ze zijn bereid meer werk te verzetten in eenzelfde aantal klokuren om een groter aantal leerlingen te bereiken onder handhaving van de kwaliteit van het onderwijs". Voorts is er een instrumenten- fonds in het leven geroepen, waardoor leerlingen en ouders van leerlingen met een smalle beurs de mogelijkheid gebo den wordt teggen een accepta bel tarief een muziekinstru ment te huren. "Nu de verbou wing achter de rug kunnen we ons weer volledig inzetten om het muziekonderwijs zo aan trekkelijk mogelijk te maken", aldus een enigszins trotse di recteur Kunst. Open dag Aankomende zaterdag stelt de muziekschool iedereen in de gelegenheid een dagje te ko men kijken. Het gebouw zal die dag van tien tot drie uur bol staan van de demonstraties. In elke kamer is een ander instru ment te zien en te beluisteren. Ook kunnen de nodige vragen worden gesteld. LEIDEN - Iemand uit Oegstgeest die zodanig over zijn toeren raakt dat opname in een psychia trisch ziekenhuis geboden is, moet wellicht eerst daags naar Sancta Maria in Noord wij kerhout. Het feit dat er in Oegstgeest zelf het ziekenhuis Ende geest staat, doet daar niets aan af. De hoofdinspecteur voor geestelij ke gezondheidszorg heeft de pro vincie Zuid-Holland namelijk opnieuw ingedeeld in 'verant- woordelijkheidsgebieden' voor psychiatrische ziekenhuizen. Niet alleen Oegstgeest maar ook Voorschoten, Valkenburg, War mond, Rijnsburg en Katwijk val len bij deze indeling ondèr de hoede van Sancta Maria. Hoofdinspecteur Van Borssum Waalkes wil met het plan berei ken dat het opnamebeleid van ziekenhuizen duidelijker wordt en de zorg kwalitatief hoger. Ver- antwoordelijksheidsgebieden zijn geografisch bepaalde gebie den met daarin een afgebakend aantal gemeenten. Elk zieken huis krijgt nu een bepaald ge bied toegewezen. Wanneer ie mand in dit gebied opname in een ziekenhuis nodig heeft, is zo'n ziekenhuis verplicht hem op te nemen. De patiënt blijft wel al tijd het recht behouden zelf een psychiatrisch ziekenhuis uit te kiezen. Naar verwachting zal de ze regeling in september of okto ber van dit jaar ingaan. "Hiermee wordt een eind gemaakt aan het geleur met patiënten", al dus Van Borssum Waalkes gis termiddag. "In het verleden was het vaak zo dat inrichtingen wei gerden patiënten op te nemen. Dan moest de verwijzer stad en land aflopen om de patiënt toch nog ergens geplaatst te krijgen. Het ging dan vooral om de erg lastige, soms agressieve mensen. Nu is een ziekenhuis verplicht om iemand uit het eigen verant- woordelijkheidsgebied op te ne men, want het wordt gekoppeld aan de erkenningsnormen en voorwaarden voor de psychiatri sche ziekenhuizen". LEIDEN - De sociale dienst krijgt vanaf maandag een afdeling 'Bij standsverlening' die gehuisvest is aan de Apollolaan. De nieuwe afdeling bestaat uit het huidige 'maatschappelijke zorg' (MZ) en 'extern verzorgden en bejaar den'. De taken van de afdeling omvatten bijstand aan thuiswo nenden onder de 65, bejaarden, woonwagenbewoners, crisisop vang en externe verpleging. Hoewel het takenpakket van twee afdelingen nu wordt samenge voegd, verandert er inhoudelijk niets aan de bijstandsverlening. Omdat de afdeling 'maatschap pelijke zorg' nog moet verhuizen naar de Apollolaan, is de afdeling maandag en dinsdag niet telefo nisch te bereiken. LEIDEN - De Oude Herengracht is voorlopig maar beperkt voor au toverkeer te gebruiken, omdat de werkzaamheden tot vernieuwing van de walmuren en de aanleg van een riolering zijn begonnen. Dit karwei zal bijna een jaar duren. Als eerste wordt het gedeelte tussen Verversbrug en Herenpoortsbrug aangepakt. Het werk hier zal tot half oktober duren. Tot de bouwvak vakantie is er nog autoverkeer mogelijk; daarna, tot het einde van het werk, niet meer. Vervolgens komt het stuk tussen Verversbrug en Grote Havenbrug aan de beurt. Deze fase duurt tot april 1984, als het weer niet te veel tegen werkt. Auto's kunnen er in deze periode niet rijden. Het plan van de hoofdinspecteur heeft nogal wat beroering ge wékt bij tal van psychiatrische ziekenhuizen. Voor economisch directeur Loose van Endegeest kwam de brief van de hoofdin specteur tenminste totaal onver wacht. "Het druist tegen alle plannen tot dusver in. Voor En degeest betekent de nieuwe in deling dat er een kwart van het gebied dat Endegeest nu be strijkt, wordt afgekalfd. De ge meenten die Endegeest kwij traakt, behoren dan toe aan Sancta Maria in Noordwijker- hout. Wij krijgen daar alleen Rijnsburg voor terug. Endegeest kampt nu al met onderbezetting en een begrotingstekort. Wan neer ons gebied kleiner wordt, zal dit nog erger worden". Volgens Van Borssum Waalkes gaat dit echter niet op. "Deze in deling mag geen gevolgen voor de planning hebben. Het gaat om het moeten opnemen, niet om het mogen. Pas wanneer over een aantal jaren de verantwoor- delijkheidsgebieden gelijk val len met de verzorgingsgebieden van een ziekenhuis, doet dat pro bleem zich voor. De verzorgings gebieden liggen nu nog veel soe peler, die worden bepaald door een idee dat mensen hebben ge vormd over welke gemeenten bij welk ziekenhuis horen. En pa tiënten mogen zelf kiezen in welk ziekenhuis ze worden opge nomen. Nu gaat het er vooral om dat geen enkele psychiatrische patiënt op straat hoeft te blijven staan. Bovendien, het is niet erg wanneer sommige ziekenhuizen wat minder patiënten krijgen. De meesten moeten toch nog in krimpen". Moeilijk Volgens de hoofdinspecteur was het in Zuid-Holland erg moeilijk om tot een geschikte indeling van de verantwoordelijkheidsge- bieden te komen. "Zuid-Holland was sterk versnipperd en die on overzichtelijkheid moest worden opgeheven. Maar wat Oegstgeest betreft, wanneer Endegeest en Sancta Maria tot overeenstem ming komen over het verleggen van de grens, heb ik daar geen bezwaar tegen. Als mijn plan maar in grote lijnen gehandhaafd blijft". ADVERTENTIE Ko m snel bij ons langs er i vraag naar d Ie aant rekkelijke voorwaarden. Kennedylaan 118, Leiden-Zuid, tel. 071-769322. v.Z.v.Nijeveltstraat 372, Wassenaar, tel. 01751 -19221. LEIDEN - De Algemene Minder Validen Organisatie (AMVO) heeft een eigen onderkomen. Aan de Willem de Zwijgerlaan 26A werd gistermiddag de opening verricht van het gebouwtje dat de administratie, spreekuren en vergaderingen van de organisa tie kan herbergen. Ambtenaar Car el van Ingen verklaarde het gebouwtje voor geopend nadat het naambordje was onthuld, (zie foto). De AMVO is een organisatie die op komt voor de belangen van ge handicapten. Daarbij kan het zo wel gaan om financiële zaken als om de toegankelijkheid van ge bouwen voor gehandicapten. Als lichtend voorbeeld heeft de AM VO het eigen nieuwe onderkomen voorzien van een aparte ingang voor rolstoelgangers. (foto Holvast) LEIDEN - Twee Leidenaren van vijftien en zestien jaar hebben gisteren na hun aanhouding be kend dinsdagavond duizend gul den uit een geldkistje van een grillroom aan de Mare te hebben gestolen. De eigenaar had bij de politie opgegeven ruim driedui zend gulden te missen. De twee jongens waren tot deze daad gekomen omdat - naar hun eigen zeggen - de eigenaar zijn beloften niet na kwam. De ene jongen had regelmatig geholpen in de zaak en steeds werd hem gezegd dat hij daar geld voor zou krijgen. Dat gebeurde niet. Nadat ze het gestolen bedrag had den geteld, kregen de jongens onmiddellijk spijt. Zoveel was ook weer niet de bedoeling. Die zelfde avond werd door het twee tal in een envelope een bedrag van ruim 750 gulden door de brievenbus geworpen. Op het overige geld - volgens de politie gaat het hier nog om een bedrag van ongeveer tweehonderd gul den - meenden zij recht te heb ben. Onduidelijkheid bestaat nog over het verschil van twee duizend gulden. 'Ziekenboeg' om uitleg gevraagd LEIDEN - De initiatiefgroep de Ziekenboeg krijgt van de ge meente een uitnodiging om in de eerstvolgende vergadering van de raadscommissie voor finan ciën (16 juni) een nadere toelich ting te geven op hun plannen voor het starten van bedrijven. De gemeente heeft hiervoor het Harteveltcomplex aan de Lange- gracht te huur aangeboden, maar de groep heeft daar nog geen dui delijk ja of nee op gezegd. De reactie die de gemeente gisteren ontving wordt niet zo helder geacht. Bij de gemeente bestaat de indruk dat de jongeren niet hadden verwacht dat het aanbod zo serieus zou worden en dat ze er eigenlijk voor terug schrik ken. Het wordt daarom tijd voor een duidelijke uitspraak, aldus een woordvoerder van de ge meente. De raadscommissie steunde gister avond het college in het afwijzen van het idee dat er in het Harte veltcomplex ook gewoond zou kunnen worden. B en W hebben daar steeds afwijzend op gerea geerd, maar tijdens de onderhan delingen werd dit onderwerp weer te berde gebracht. Redactie: Sart Jungmann Jaap Visser Naar de pomp Daar staan ze dan, keurig gegroe peerd rond de grote vierkante groene houten pomp: het echt paar Lindenschot, Marijke van Houten en dochter Linden- schot. De Lindenschotten wo nen in het Gelderse Vorden, Marijke van Houten in de Leid se Smidssteeg. De groene hou ten pomp staat in de voortuin van de familie Lindenschot en om die pomp gaat het hier. Het was in de hongerwinter van 1944/1945 dat de Leidse zusjes Marijke en Fien van Houten het ouderlijk huis verlieten, op zoek naar voedsel voor hen en de familie. Reisdoel was de Achterhoek, maar die eerste dag kwamen de fietsen (inder daad, met houten banden) in het slechte weer niet verder dan Hoenderlo. Ook de volgen de dag viel de regen met bak ken uit de hemel en dat werd de zussen uiteindelijk te gor tig: bij de eerste de beste boer derij zouden ze aankloppen voor wat drinken en eten. Voor die eerste boerderij - en dat is ze altijd bij gebleven stond een grote vierkante groene houten pomp. De ontvangst was allerharte lijkst: warme melk, een warme maaltijd en droge sokken kik kerden de twee fietsters weer op. Enigszins hersteld werd de reis voortgezet en in de Achter hoek kon inderdaad het nodige worden ingeslagen. De ont vangst in Leiden was er dan ook een met open armen. De oorlog eenmaal achter de rug keerden de Van Houtens diver se malen terug naar het oosten op zoek naar hun weldoeners. De groene houten pomp was hun richtpunt, maar niemand kon de zusters aan het juiste adres helpen. Totdat contact werd gelegd met een journalist van een plaatse lijke krant in Vorden. Deze lo kale speurneus deed zijn be roep eer aan: achtendertig jaar na dato vond hij de boerderij met de pomp. Het destijds zo behulpzame echtpaar Linden schot bleek nog steeds bewo ner. En wat bleek nu: de voor uitgang had de dames Van Houten al die tijd parten ge speeld. Ze zochten naar een boerderij aan een zandweg, maar inmiddels was die weg al lang verhard. Hoe dan ook, eindelijk kon Ma rijke van Houten (Fien is in- Allemaal rond de pomp. Links het echtpaar Lindenschot, rechts zijn dochter, tweede van rechts Marijke van Houten. (foto G.H. Braakhekkc middels in Canada woonach tig) die hulpvaardige mensen een tastbaar bedankje geven in de vorm van een prent van Lei den. Wie wil weten wat dat voorstelt, moet maar zoeken naar een grote vierkant groene houten pomp bij een boerderij aan een verharde weg. B.J. Stipnotering (4) Die stipnotering in de 'reine ste den parade' kunnen we dus wel schudden. Burgemeester Cees Goekoop mocht deze week niet het erepodium be klimmen op de prijsuitreiking van de schoonste stad van het- land die in de RAI werd gehou den. Met het eremetaal gingen de burgervaders van Alkmaar (goud) en Apeldoorn en Hen gelo (beide zilver) aan de haal. De verkiezing schoonste stad van het land is een initiatief van de OSB, de Ondernemers organisatie Schoonmaak- en Bedrijfsdiensten. In tal van steden met meer dan 50.000 in woners werden plaatselijke keuringsteams er op uit ge stuurd om de mate van rein heid van hun woonplaats vast te stellen. De Leidse keur meesters, tot wie ook wij wer den gerekend, deden vooraf nogal laconiek over de verkie- zingsrol die voor hun stad zou zijn weggelegd, maar schrok ken van de reinheid van Lei den. "Het mag dan een troep zijn in de stad, vies is het niet", zo luidde de conclusie van het keuringsteam. De verwachtin gen waren opeens hoog ge spannen. Zou Leiden een me daille wegslepen? Niets daarvan. Een landelijke ju ry onder aanvoering van oud minister Albeda van Sociale Zaken, die .tegenwoordig de kost verdient als bouwdecaan aan de Rijksuniversiteit van Limburg, het zich misleiden door juryrapporten die onge twijfeld door een stelletje plaatselijke chauvinisten wa ren opegsteld. En dat is natuurlijk niet fair. Moeten wij volgende keer ook maar wat minder objectief te werk te gaan. J.V. Hipfiasco Het Delftse organisatiebureau Mojo-concerts dacht met het trio David Crosby, Stephen Stills en Graham Nash de zo veelste klapper te kunnen ma ken en plande een concert van dit trio in de Groenoordhallen, op 12 juni aanstaande. Boven dien overwogen de 'super-con certmeesters' op popgebied, Berry Visser en Leon Rama kers om Crosby, Stills Nash nog een tweede concert te la ten geven in de grootste over dekte 'concertstal' van het land. Maar daar kwamen zij al snel van terug. De verwachte toeloop op het optreden van de hippie idolen van weleer bleef uit. Dat hadden Visser en Ramakers ei genlijk op hun Delftsblauwe klompen kunnen aanvoelen. Want wie leggen er nu ruim veertig gulden neer voor een toegangskaartje in een periode die werkelijk overvol zit met aantrekkelijke popconcerten? Nog geen drieduizend 'overja rige hippies' dus. Vandaar dat Visser en Ramakers het drietal nu in Ahoy laat op draven in plaats van in de Groenoordhal. "Voor de men sen die al een kaartje hebben gekocht, zijn daar de beste plaatsen gereserveerd. En wie niet naar Ahoy wil, kan z'n geld van ons terugkrijgen". Dat geldt dus niet voor het Delft- se tweetal. Die zullen een flin ke financiële strop lijden. Maar lang zullen zij niet daarover niet treuren want een week la ter zal David Bowie namens dit duo tot twee keer een volle Kuip trekken. J.V.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 3