Geen onverdeelde bijval voor bouw zonder subsidie C De Eendekooi mag niet sparen Bus van oud naar nieuw Leiderdorp krijgt nieuwe verbinding >- Wethouder teleurgesteld over "onelegante reactie Haaswijk' Wuisman: Waar komen de flats in Haaswijk? Kritiek op ld achten Hoflandsche Tuyn opent Thorn onthult kunstwerk De Drie Gratiën Van der Heijden over "oneindige fondsvorming AGENDA Stad en rand 99 99 99 99 LEIDERDORP Het oude dorp van Leiderdorp krijgt zeer waarschijnlijk medio volgend jaar een di recte busverbinding met het nieuwe gedeelte van de gemeente. Daartoe zal lijn 48 van de NZH, die mo menteel via Winkelhof en Voorhof naar het St. Elisa beth Ziekenhuis rijdt, worden doorgetrokken naar Leiderdorp-oost. Dit deelde wethouder J. Bezemer donderdagavond tij dens de vergadering van de commissie financiën en economische zaken mee. Deze verandering zal een uitkomst bieden voor de mensen die vanuit de wijken in het oude dorp naar het gemeentehuis of Winkelhof willen gaan. Tegelij kertijd biedt dit interessante mogelijkheden voor de bevolking uit het nieuwe gedeelte, die zich dan per bus bijvoorbeeld naar de weekmarkt en zwembad De Does kunnen begeven. Momenteel kan men per bus slechts via station Leiden van oud naar nieuw Leiderdorp en andersom. Dat er grote behoefte aan een dergelijke verbinding bestaat, bleek vorig jaar, toen bij een aktie 7000 handtekeningen voor dit doel verzameld werden. Routewijzigingen die al eind deze maand in zullen gaan, zijn die van de lijnen 111 en 112 van Centraal Nederland. De commissie financiën en economi sche zaken ziet geen bezwaar in het verlenen van een krediet door de gemeenteraad voor investerin gen die noodzakelijk zijn om deze route wijzigingen te realiseren. Beide lijnen komen vanuit Roelofarendsveen naar Leiderdorp. Lijn 112 zal voortaan zijn route vervol gen via provinciale weg 5, om dan via de Zijlbrug rechtstreeks naar Leiden-station te gaan. Lijn 111 zal rijden via provinciale weg 6, vervolgens over de Persant Snoepweg, de Engelendaal, de Rietschans, de Zijldijk en de Lage Rijndijk. Hierdoor zullen zo wel het St. Elisabeth Ziekenhuis als Winkelhof via deze verbinding bereikbaar zijn. OEGSTGEEST - Wethouder Van Hazel heeft de deze week geuite kritiek van de bewo nersvereniging Haaswijk niet naast zich neergelegd. Teleur gesteld en tegelijk geëmotio neerd zei hij gisteravond tegen de Oegstgeestse raadsleden: "Ik vind het uiterst onelegant waarop de vereniging met haar kritiek via de pers naar buiten treedt. Deze kritiek is boven dien voor het college ver moeiend en tevens niet erg sti mulerend om de ingeslagen weg met de vereniging voort te zetten. Kijk, alle voorinforma tie heeft het bestuur tegelijk met de raadsleden gekregen. Er is zelfs al een gesprek voor deze raadsvergadering met de vereniging geweest, dat der halve vooruitliep op de voorlo pige vaststelling van het Volkshuisvestingsplan en de Structuurschets. Maar ik wil natuurlijk niemand, dus ook de bewoners van Haaswijk niet, het recht ontne men om zich over de Haas wij k- plannen uit te spreken. We moeten ze zoveel mogelijk be trekken bij ons beleid", aldus de wethouder van openbare werken en ruimtelijke orde ning. Partijgenoot en fractieleider Van Veen (CDA) wilde in aanslui ting op deze reactie het volgen de kwijt: "We moeten blijven erkennen, dat de vereniging in de opbouwfase van Haaswijk enorm stimulerend geweest is. Van Hazel deed hierna nog een duit in het zakje door toe te voegen: "De rol van de vereni ging Haaswijk bij de start van het plan zullen we geenszins vergeten...". Van Veen: "Ik wil wat meer mo gelijkheden voor bouw met subsi die. Waar betalen we anders belas ting voor?" OEGSTGEEST - Ondanks de vele loftuitingen over het deze maand door de gemeente Oegstgeest uitgebrachte volkshuisvestingsplan en de structuurschets Haaswijk zijn gisteravond tijdens de raadsvergadering toch enkele kritische kanttekeningen geplaatst bij de beide nota's. Duidelijk was in ieder geval de grote eensgezindheid van de vier politieke partijen (de PPR ontbrak) in de Oegst geestse gemeenteraad over het te voeren Haas wij kbe- leid. Zowel de structuurschets als het volkshuisvestingsplan geven een uitstekend beeld van het toe komstig Haaswijk, zo was de al gehele mening van de vier frac tievoorzitters. Toch wensten zij op en kele punten nader onder zoek. Ze vonden Wuisman (D'77) het belangrijk om bij de woning bouw in de nieuwbouwwijk niet teveel de nadruk te leggen op de gesubsidieerde woningen. "We moeten een onnodig gebruik van rijkssubsidie vermijden", zo stel de h;j. Wethouder Blom reageerde op dit voorstel: "We moeten de over heidssteun toch zien als een on misbaar aanvullend middel. Als het ons mogelijk is een keuze te doen dan wensen wij een wo ningbouw zonder subsidie. We hebben de eerste 37 ongesubsi dieerde woningen nu aangebo den en we zijn erg benieuwd hoe die gaan lopen". Fractievoorzitter Van Veen (CDA) vond in Bloms uitspraak de te neur van het volkshuisvestings plan erug. "Zwart-wit gesteld ste toch wat meer mogelijkheden op dat gebied. "Want daar beta len we ons belastinggeld voor". Toch kon Van Veen akkoord gaan met het beleid van B en W om ook goedkopere niet-gesub- sidieerde woningen te betrekken bij de Haaswijkse bouwplannen. Hoogbouw Wethouder Blom (WD): "Over heidssteun onmisbaar aanvullend middel". (Foto Wim Dijkman) komt die erop neer, dat in Haas wijk zoveel mogelijk zonder rijkssteun gebouwd gaat wor den", aldus Van Veen. Hij wen- Ook de voetgangersbrug, geprojec teerd in het verlengde van de Ha- zenboslaan, kreeg ruime aan dacht. De noodzaak van deze brug werd door de gehele raad onderschreven. Wel verlangde de raad van het college een spoe dige kostenberekening. Deze werd door wethouder van finan ciën Kohlbeck toegezegd: "We zullen de kostenberaming probe ren onder te brengen in de ko mende exploitatie-opzet". Voorts merkte Wuisman op, dat in de structuurschets meer hoog bouw (maximaal 4 lagen) staat Wuisman (t)'66): "We moeten in de nieuwbouwwijk niet te veel na druk leggen op gesubsidieerde hui zen". (Foto Wim Dijkman) aangegeven dan aanvankelijk de bedoeling was. Wuisman: "Ik wil nauwkeuriger aangegeven zien waar hoogbouw zou kunnen ko men". Wethouder Van Hazel zeg de hierop Wuisman toe dit te wil len onderzoeken. "We zullen de structuurschets op dit punt eventueel bijstellen", aldus Van Hazel. Over de groenvoorziening voor Haaswijk stelde WD-fractie- voorzitter Rijks vragen. Hoewel de landelijke norm lager uitkomt dan de hoeveelheid groen voor Haaswijk (achttien vierkante me ter per inwoner) vond hij deze toch wel het minimum. Ook op dit punt reageerde Van Ha zel positief. "We zullen trachten de wijk zo groen mogelijk te la ten worden. Hoewel achttien vierkante meter groen per inwo ner lang niet gek is ten opzichte van andere gemeenten, zullen we deze norm proberen te handha ven"? aldus Van Hazel. WARMOND - De Warmondse jachthaveneigenaren hebben met modder en stenen gegooid naar agrariërs die ligplaatsen verhuren. Dat vindt CDA-raads- lid Vreeken die hiermee reageer de op het commentaar van de jachthaveneigenaren op de meer dan vierhonderd illegale ligplaat sen in het dorp aan De Leede. Volgens Vreeken is de stelling van de jachthaveneigenaren dat zij de dupe zijn van de onverhinder de wildgroei van illegale ligplaat sen in boerenslootjes, geheel ver keerd. "De boeren die ligplaat sen verhuren verlenen diensten aan mensen met kleine bootjes, aan mensen met een kleine por temonnee dus. Jarenlang heb ben de jachthavens kleinere bo ten geweigerd en nu gaan ze in eens zielig doen", aldus Vreeken. Diezelfde Vreeken toonde zich on aangenaam verrast over het be richt dat de twee agrariërs Heemskerk en Van Rijn weinig trek hebben in een verhuizing van hun boerderijen aan de Dorpsstraat naar de Zwanbur- gerpolder. Volgens de gemeente is deze verhuizing een voorwaar de om de Z wan burgerpolder met een pontverbinding bereikbaar te maken. Een pont voor die ene boerderij die nu al in de Zwan- burgerpolder is gevestigd is on mogelijk omdat de kosten, (een dikke miljoen gulden) hiervoor niet over voldoende hoofden kunnen worden uitgesmeerd. Burgemeester Hendrickx-Vlaar vertelde in de wandelgangen dat Van Rijns uitspraken haar min der hadden verrast dan de raad. "De boeren hebben nu eindelijk eens gezegd hoe ze over het eèn en ander denken". Jeugdkoren De Voorschotense Christelijke jeugdkoren "Alouettes" en "Lenteklokjes" geven zaterdag 28 mei weer hun jaarlijkse uit voering. Cultureel Centrum, 19.30 uur. Fietspuzzeltocht De fluitiste wordt begeleid door kerkorganist Rijk Jansen. Het concert begint om 11.00 uur. Kinderdisco In het clubgebouw *t Spinneweb aan de Zuidbuurtseweg wordt zondagmiddag een kinderdisco gehouden. De jeugd tot en met vijftien jaar is welkom vanaf 14.00 uur. Om de Warmondse pater Van de Beek, die in het Afrikaanse land Gabon werkt, van leermiddelen voor het onderwijs dat hij daar Dorpsplein geeft te voorzien, wordt zondag 29 mei weer een fietspuzzel tocht rond Warmond gehouden. Startplaats voor de veertig ki lometer lange tocht is lagere school de Leerhoeve aan de En- depoellaan. Er kan worden ge start tussen 09.30 en 12.30 uur. Concert Het laatste concert van dit sei zoen in de Wassenaarse Kieviet- kerk aan het Wilhelminaplein wordt gegeven door fluitiste Berdien Steunenberg, zondag 29 mei. Op het programma staan werken van J.S. Bach, Vivaldi, Ibert en Alain. LEIDERDORP - Het cultureel centrum de "Hollandsche Tuyn" opent morgen haar deuren. Ter gelegenheid van de opening wordt een receptie gegeven van vier tot zes uur in het gereno veerde pand Hoofdstraat 24. Na een jarenlange strijd kunnen in het najaar nu dan de diverse cur sussen beginnen. De "Holland sche Tuyn" vangt met drie ver schillende cursussen aan: een voorbereiding op kunstonder wijs, tekenen en schilderen naar waarneming van portretten en modellen en tekenen en schilde ren naar de waarneming van een stilleven of verbaal vermogen. Naast de cursussen heeft de "Hol landsche Tuyn" ook ateliers be schikbaar voor beeldende kun stenaars. Op zaterdagen is er een zogenaamd open atelier. Tevens zullen er literaire en muzikale (onder andere jazz en klassiek) bijeenkomsten zijn. Morgen avond is de eerste literaire avond. Maarten Biesheuvel zal vanaf half negen voordragen uit eigen werk. Na afloop is er leven de muziek. Het pleintje bij het winkelcen trum in Zoeterwoude-Dorp wordt zaterdagmiddag om twee uur officieel in gebruik geno men. Burgemeester A.J.M. Hou- dijk heeft de eer de openings handeling te verrichten. De ope ning wordt in de avonduren mu zikaal opgeluisterd door de Sweetwood Dixie Stompers en drive-in discotheek American Sound. Voor de Zoeterwoudse kinderen wordt er 's middags een poppentheater opgevoerd. OEGSTGEEST - Oud-wethouder Thorn (midden) heeft gister avond, te midden van zo'n hon derd belangstellenden op het Oegstgeester Raadhuisplein, het bronzen beeld "De Drie Gratiën" van Joop Kralingen (links) ont huld. Op de foto kijkt wethouder van Kunstzaken, Kohlbeck (rechts) toe. Beeldhouwer Joop van Kralingen is reeds door zijn werken in Noordwijk en Leiden bekend ge worden. De fontein, Janus gehe ten, op het Vuurtorenplein ken nen velen evenals het bronzen beeld in het stadhuis van Leiden en beelden voor de scholenge meenschappen van de Louise de Coligny en Rembrandt. Van Kralingen wordt bestempeld als een figuratief, realistisch beeldhouwer, die vooral met steen en brons werkt. (Foto Holvast) Scouting Scouting Zoeterwoude neemt za terdagmiddag om vijf uur het nieuwe onderkomen achter het gemeentehuis in gebruik. Na maanden van hard werken door de volgelingen van Baden Po well, verricht wethouder A.R. van der Heijden de openings handeling. Vanaf half zeven is er zaterdag een open huis voor de mensen die hebben meegewerkt aan de bouw van het jeugdhuis. Voor iedereen die het nieuwe jeugdhuis wil bezichtigen houdt Scouting Zoeterwoude zondag 29 mei van twaalf tot vier een open dag. De kabou ters, welpen, gidsen, verken ners, sherpa's, rowans en de stam zullen deze middag hun kunnen tonen. Oud Zoeterwoude Onder de naam "Zoeterwoudse schippers en scheepvaart" houdt de stichting "Oud Zoeter woude" van 27 mei tot en met 25 juni een tentoonstelling in de oudheidskamer "Suetanborgh" aan de Noordbuurtseweg. De tentoonstelling wordt vrijdag avond om acht uur geopend. De verdere openingstijden zijn za terdag 28 en zondag 29 mei van 14.30 tot 16.30 uur. Op dezelfde tijden zal "Suetanborgh" open zijn op 4, 5,11, 18 en 25 juni. ZOETERWOUDE - De stichting "De Eendenkooi" uit Zoeter- woude-Rijndijk moet haar boek houding aanmerkelijk verbete ren. De cijfers over een afgeslo ten jaar moeten eerder in het be zit van de gemeente zijn. Tijdens de raadsvergadering van gisteravond wezen de fractielei ders van CDA en WD op de lan ge tijd (anderhalf jaar) die het be handelen van de jaarrekening 1981 heeft geduurd. De samen stelling, hoogte en oorzaak van het exploitatietekort (meer dan zeventig mille) van De Eenden kooi stond gisteravond ter dis cussie. Het jaarlijkse verlies van de stich- OEGSTGEEST - PetroneUa Smits, ereburgeres en oud-ge meenteraadslid van Oegstgeest, is op 86-jarige leeftijd overleden. Mevrouw Smits was van 1952 tot 1966 WD—gemeenteraadslid in Oegstgeest. Daarnaast was zij praeses van de stichting huis houdelijke en consumentenvoor lichting. Wegens haar vele ver diensten voor de Oegstgeester gemeenschap, onder andere in het maatschappelijk werk en de strijd voor de rechten van de vrouw, werd zij in 1970 benoemd tot ereburgeres van Oegstgeest. ting schommelt al drie jaar rond de 75.000 gulden. De gemeente betaalt het tekort zoals in een overeenkomst met de Eenden kooi is vastgelegd. Waar gister avond met name fractieleider P. Kremer van de WD over viel was de boekhoudkundige han delwijze van de stichting. Ieder jaar waarin de verliezen zo groot waren legde De Eendenkooi doodgemoedereerd geld opzij voor een eigen reservepost. Kremer meende daarom dat de stichting de grote tekorten zelf had kunnen opvangen wanneer het geld niet in een spaarpotje werd gestort. Hij stelde daarom maximumbedrag de hoogte van de eigen reserve te verbinden. Wat meer in de reser- vepot zit moet gebruikt worden om het tekort Wethouder A.R. van der Heijden heeft met het stichtingsbestuur gesproken en vroeg waarom "de fondsvorming tot in 't oneindi ge" nodig is. In wezen maakt de Eendenkooi een spaarpotje voor de gemeente, aldus de wethou der. De gesprekken met het stichtingsbestuur waren volgens Van der Heijden vruchtbaar ge weest. Hij had goede hoop dat de Eendekooi in het jaar 1984 geen beroep op de gemeente zal doen het exploitatietekort te subsi diëren. De christen-democraat Remijnse deed naar aanleiding van de te korten bij de Eendenkooi de sug gestie of er niet kan worden gesa neerd op de ruimten waar festivi teiten worden gehouden. "We zitten ruim in ons jasje met de accommodaties. Is er geen spra ke van oneerlijke concurrentie, is de markt in Zoeterwoude niet overvoerd wat dit betreft Wethouder Graniewski stelde hem enigszins gerust met de medede ling dat er gesprekken met de be sturen zijn geweest om de ruim tes te gebruiken waar ze voor zijn bedoeld." VRIJDAG 27 MEI 1983 Vrijdag Leiden Lunchroom Hendriks, Stille Mare 2: openbare gedachtenwisseling CDA- fractie, 20 uur. Anthonius Clubhuis, Lange Mare: le denvergadering PvdA, 20 uur. Groenoordhallen: voetbaltoernooi hore cabedrijven, 19 uur. LAK-theater, Levendaal: solotoneel Ed- da Barends, De Nieuwe Komedie, Zaterdag Streekmuziekschool, Rapenburg 22: open huis, 10-15 uur. Huigpark, Langegracht/Maresingel: ma nifestatie tegen hoge woonlasten, 11- 15 uur. Terrein Kerkelijk Centrum Merenwyk, Regenboogpad: majorettenconcours The Little Stars, 9.15-17 uur. Huize Groenhoven, Witte Rozenstraat 21: open huis, 15-17 uur. Hartebrugkerk, Haarlemmerstraat: wandel-orgel-concert, 15-15.30 uur. Microtheater Imperium, Oude Vest 33e: kindervoorstelling Ploef, 15.00 uur. Open Café LVC, Breestraat 66: film "Wanderers", 14-17 uur. De Waag: jubileumavond volksdansver eniging Oud Poelgeest, 20 uur. Schouwburg, Oude Vest: 'Harold en Maude'. 20.15 uur LAK-theater, Levendaal: 'Eindspel', 20.30 uur. Microtheater Imperium, Oude Vest 33e: eenakterfestival, 21 uur. Leids Vrijetijdscentrum, Breestraat 66: optreden groep Communication, 21 Sportcomplex Montgomerystraat: schoolkorfbal, 9-16 uur. Jazz-zolder Hot House, Breestraat 66: optreden Several Singers, 22 uur. Holiday Inn: internationale poppenten- toonstelling, 10-17 uur. Kijkhuis, Vrouwenkerkkoorstraat 17: Spaanse film El Nido van De Armi- nan, 20 en 22.15 uur. Filmhuis LVC, Breestraat 66: film '*La Nuit Americaine" van Truffaut, 21.15 Nieuwe Mare/hoek Oude Singel: antiek en curiosamarkt, 9.30-17 uur. Vrouwenhuis, Hooigracht 79: café- avond, 21-01 uur. Leidse Werkgroep Homoseksualiteit, Caeciliastraat 18: disco, 22-02 uur. JAC, Caeciliastraat 67: advies voor jon geren, 14-17 uur. Zijlkwartier, Ierse dag, vanaf 13 uur. Zwembad De Does, opening glijbaan, 09.45 uur. Muzenhof, Speel O Th eek Bal met Lori Spee, 20.30 uur. ning, 14 u Scouting Zoeterwoude, ingebruikne ming nieuw onderkomen achter het gementehuis, 17 uur. ARTSEN Leiden - De weekenddienst begint za terdag om 8 uur en eindigt zondag om 24 uur. Wijk 1 - Boerhaavedistrict, Binnenstad- Noord, Groenoord, Kooi, Merenwyk: za. 8 uur tot zo. 8 uur: H.J. Klaassen, tel. 213546, spreekuur vlgs. afspraak, zo. 8 uur tot 24 uur: J. Rus, Middelste- gracht 131, tel. 132500, spreekuur vlgs. afspraak. Wijk 2 - Binnenstad-Zuid, Tuinstadwyk, Professorenwijk, de Waard: za. 8 uur tot zo. 8 uur: W. de Bruyne, de Laat de Kanterstraat 32, tel. 126866- ;spreekuur 12 uur en 17 uur. zo. 8 uur tot 24 uur: J. Stolk, Burggra- venlaan 16, tel. 125820; spreekuur vlgs. afspraak. Wijk 3 - Mors, Haagwegkwartier, Zuid west: za. 8 uur tot zo. 8 uur: A. Boer, v.d. Helmlaan 5, tel. 310420;spreekuur vlgs. afspraak, zo. 8 uur tot 24 uur: H.J.H.R. Prince, Vondellaan 58, tel. 761754; spreekuur vlgs. afspraak. Voor de praktijk van Groeneveld, R. van Leeuwen, Meijer, Reinders, Tan, v. Tol, Verhage en Zwijnenburg: za. M.J.H. v. tol, de Sitterlaan 80, tel. 142427; spreekuur 11-11.30 uur in ge zondheidscentrum Merenwijk, Ros- Leiderdorp, tel. 133834; spreekuur 11- 11.30 in gezondheidscentrum Meren wijk, Rosmolen 2. Leiderdorp - za. O. Du Ry van Beest Holle, Vlaskamp 16, tel. 891100; zo. R.W.M. v. Velzen, Drakestein 3, tel. 891100. za. en zo. spreekuur van 12.30- 13 uur op Vlaskamp 16, tel. 891100. Oegstgée'st - D. Held, Marelaan 36, tel. 174955. Voorschoten - za. tot 23 uur: A. Tromp, Leidseweg 328, tel. 071-762159; za. 23 uur tot zo. 23 uur: J. Baars, R. Wag- nerlaan 63, tel. 2525. APOTHEKEN De avond-, nacht- en zondagsdienst van de apotheken in de regio Leiden, wordt waargenomen van vr. 27 mei tot 3 juni door: Apotheek Tot Hulp der Menschheid, Rosmolen 13, tel. 121060; Apotheek Kok, Topaaslaan 15, tel. 763439; Apo theek Voorschoten, Leidseweg 66, tel. 01717-2525. DIERENARTSEN Leiden - E.J.M. v.d. Wouw, Boshuizer- laan 26, tel. 764058. Voor de praktijk van Muurling, Helder en Roest: G. Roest, Haaghuishof 5, Leiderdorp, tel. 890405. Oegstgeest - R.J.W. Duyn, Pres. Kenne- dylaan 260, tel. 153266. Voorschoten - C.P. van Oostrom, Veur- seweg 36, tel. 2317. TANDARTSEN De weekenddienst voor Leiden, Leider dorp en Oegstgeest wordt waargeno- LEI DSC H DAGBLAD HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bij automatische overschrijving geen administratie- en incassokosten. dagelijks ingaan Indien één maand voor het verstrijken yan de Maandabonnement 20,59 (Autom. betaling) Post uitsluitend aan Postbus 54, 2300 AB LEIDEN tussen 18.00-19.30 uur (nabezorging na 19.30 uur). Abonnementsgelden bij vooruitbetaling te voldoen. Restitutie is niet toegestaan Directie: G. Koopman Adj.dirN. Qüakernaat Plv. Alg redactiechef: Commentaren: R D Paauw, W F J Wirtz en A. A yan Brussel Rubriekchefs: J. Kroon (stad) B. W. T Jungman(plv) H v.d. Post (plv) W. F. J. Wirtz (bin./buit./ec.) J. Ruygrok-Hoogeveen (plv) P. J de Tombe (sport) A. van Kaam (plv) W. C. H. Schrama (feature) tel. 071-144941, tst. 219 Aangesloten bij de Gemeenschappelijke Persdienst met eigen correspondenten o.a. in: Bonn, Brussel, Londen, Parijs, Washington, Cairo, Rome, Madrid. Mexico en Wenen.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 2