„Relatie met teler is verbeterd" Bouwplan Hoogendoorn roept vraagtekens op Scheidende directeur Laboratorium voor Bloemboüerwnderzoek Boskoop ondertekent vriendschapsverdrag Raad Hazerswoude fluit college terug Hier heeft nooit iemand een kwartier in de rij VRIJDAG 27 MEI 1983 Streek vaart wilden ook de telers een graantje meepikken. Zij be gonnen dan ook met het in bloei trekken van bloembol len. Dat betekende dat er ook voor het laboratorium meer werk kwam". Slootweg hield zich in de begin jaren bezig met het zoeken van een oplossing naar wortelrot en de schimmelziekten in gla diolen. "Dat gebeurde nogal primitief omdat er nog weinig technische apparatuur aanwe- door Kees van Kuilenburg zig was. Je was al blij als je een microscoop had. Als je nu ziet wat een schitterende appara tuur het laboratorium heeft, dan zeg ik dat er enorm veel is veranderd". Aan het eind van de jaren zestig trok het werk voor het labora torium sterk aan. "Niet alleen dat telers zich meer en meer gingen bezighouden met het in bloei trekken van bloembollen ook werden zij meer en meer bewust van de mogelijkheden die het laboratorium bood. Vroeger lag het aan het weer of de grond deugde niet. Dat werd gezocht als excuus voor een minder produkt, maar dat is nu gelukkig anders. De te lers willen weten wat er aan de hand is", aldus Slootweg. Sinds 1967 heeft Slootweg de contacten tussen het laborato rium en de praktijk onderhou den. In dat jaar werd hy ad junct-directeur voorlichting van het "lab". In 1973 werd Slootweg landelijk consulent voor de bloembollenteelt. "Tussen de beide instellingen heerste een slechte sfeer. Dat kwam omdat veel telers bij het laboratorium de voorlichting kwamen halen en niet bij het consulentschap. Dat zette nog al wat kwaad bloed. Door een ministerële maatregel werd be sloten beide instellingen nauw met elkaar te laten samenwer ken. Dat loopt nu prima", al dus Slootweg. Milieuzorg Van de laatste tien jaar staat Slootweg bij dat de zorg voor het milieu ook in het onder zoek werd betrokken. "Niet in het minst door de teler zelf. Ook zij zagen in dat het milieu niet langer moest worden ver pest en dat er ook voor de kin deren en kleinkinderen een goede leefruimte moest zyn. Een prima ontwikkeling". Een ontwikkeling waarop Sloot weg trots is, is dat de relatie tussen teler en laboratorium zo sterk is verbeterd. "Tot voor 25 jaar hadden de kwekers drem pelvrees om de stap naar het laboratorium te zetten. Ook van het laboratorium uit is er veel meer belangstelling voor de problemen van de kweker". In zijn loopbaan heeft Slootweg veel aan voorlichting in het buitenland gedaan. "Het vak is er niet mee gebaat, dat een tul penteler in Duitsland tegen slag krijgt en het besluit neemt iets anders te gaan telen, om maar eens een voorbeeld te noemen. Daarop is de voorlich ting in het buitenland altijd ge richt geweest. Om het vak ook in het buitenland te verbeteren heb ik tal van landen bezocht". Slootweg hoopt voor de komen de jaren dat ook het laborato rium zich evenals het vak zich realiseert waar de voorkeuren van onderzoek liggen. "Dat er stapjes terug moeten worden gedaan, is duidelijk. Maar wel moet een goede keuze worden gedaan wat je eventueel laat vallen. Dat moet iedereen zich voor ogen houden". Slootweg heeft bewust voor de VUT gekozen. "Ik merk dat het allemaal wat zwaarder wordt. Voordat de tijd aan breekt dat anderen zeggen hij kan het niet meer aan, vertrek ik. Bovendien zijn er genoeg jongeren om mijn baan over te1 nemen". LISSE - De teler moet bereid blijven geld op tafel te leggen voor bloembollenonderzoek. Als dat niet het geval is, is de kans groot dat de koppositie die de Nederlandse bollenhandel in de wereld inneemt ver loren gaat. Dat vindt drs. A.F.G. Slootweg die volgen de week dinsdag afscheid neemt als adjunct-directeur van het Laboratorium voor Bloembollenonderzoek in Lisse. in Lisse, waarvan toen nog pro fessor Van Slogteren directeur was. Aanvankelijk zag hij er weinig in. "Een beetje tulpen en narcissen en verder had je de gehele winter niets te doen. Zo dacht ik er indertijd over. Maar Van Slogteren bood een "dijk" van een salaris dat lok te". Schaatsenrijders In het begin van zijn loopbaan bij het Lissese laboratorium was de bloembollenteler, vol gens Slootweg, nog het type van een eenvoudige landman. "Zomers hard werken en in de wintermaanden drie maal de kruiwagen schilderen en ver der bij moeder in de keuken. Niet voor niets beschikte de bollenstreek over goede kaar ters en schaatsenrijders. Dat hoorde je in die jaren tenmin ste vaak beweren. Maar door het aantrekken van de wel Slootweg vreest dat de telers ge dwongen door de huidige eco nomische strubbelingen pro beren hun aandeel in de kosten van het onderzoek terug te brengen. "Ik weet maar al te goed dat de bedrijfstak zorge lijke tijden doormaakt, maar er moet beseft worden dat gede gen onderzoek juist bijdraagt aan een goede bedrijfsvoe ring". De scheidende Slootweg maakt gebruik van de VUT-regeling. Het zal overigens een meer voudig afscheid worden. Drs. Slootweg is tevens consulent in algemene dienst voor de bloembollenteelt en regionaal consulent voor de tuinbouw. Ook is hij uit hoofde van zijn functies directeur van de proeftuinen in Rijnsburg en Lisse. Slootweg kwam in 1949 na zijn Drs. A.F.G. Slootweg: "Als het Nederlandse bollenvak toppositie in we- doctoraal examen biologie in reld wil behouden blijft goed onderzoek noodzakelijk". Leiden naar het laboratorium (Foto Holvast) Duitsers naar sierteeltdorp BOSKOOP - Tien jaar na het leg gen van de eerste contacten worden de vriendschapsban den tussen Boskoop en de Duitse gemeente Bruchköbel officieel bekrachtigd. Burge meester Reinders en zijn colle ga Müller ondertekenen van daag een vriendschapsverdrag. Bij deze plechtigheid is na mens de Duitse ambassade R. Papenberg aanwezig. Het aangaan van een officieel verdrag had vorig jaar nogal wat voeten in aarde, want niet alle raadsleden stonden toen te trappelen om dergelijke ban den aan te gaan. Boskoop had in de jaren zestig al eens vriendschapsbanden met de Belgische plaats Wetteren aan geknoopt, hetgeen op een te leurstelling was uitgelopen. Ook Bruchköbel kende overi gens ook al een mislukte liefde met een Franse plaats. Na hef tige, discussie ging de raad vo rig jaar november met tien te gen vier stemmen uiteindelijk door de bocht. Ter gelegenheid van het officieel bekrachtigen van de vriend schapsbanden komen ruim vierhonderd Duitsers naar Boskoop. Voor het organise rend comité, met als voorzitter raadslid Binken, was het daar om de afgelopen hard werken om voor alle gasten onderdak te vinden. Een aantal Duitsers hoopt de afstand per fiets te overbruggen en komt zaterdag om ongeveer zes uur 's avonds op het Boskoopse Raadhuis plein aan. Om het een en ander te vieren is een omvangrijk feestprogram ma opgezet, vandaag wordt het officiële deel afgewerkt: het tekenen van het verdrag en de gebruikelijke toespraken. Het officiële deel wordt feeste lijk vervolgd met een program ma in de Rozenburcht - waar de documenten worden gete kend - in de kantine van voet balvereniging Floreant en bij de Waddinxveense schietver eniging. Morgen vinden de meeste feestelijkheden plaats in de buitenlucht, waarbij met spanning wordt afgewacht of het jeugdvoetbaltoernooi op de Floreant-velden wel kan doorgaan. Verder zijn er schiet- en brandweerwedstrij den en zijn er optredens van muziekkorpsen uit beide ge meenten. Omdat de gemeente Boskoop na de sluiting van hotel Florida ei genlijk niet meer over een goe de gemeenschapsruimte be schikt wordt het verbroede ringsfeest 's avonds gevierd in de grote tuinloods an de firma Joh. Stolwijk aan hèt Rijne- veld. Ook hier staan de onver mijdelijke toespraakjes op het programma, maar daarnaast is ruimte voor beatballet, gymnastiek, disco- en andere dansgroepjes. Op deze avond staan ook weer optredens van de muziekkorpsen op het pro gramma. De planning is dat de ze feestavond tot zondagmor gen twee uur duurt. Op zondag wordt alleen gevoet bald, wanneer de velden van Floreant tenminste bespeel baar zijn. Om twee uur vertrek ken de vierhonderd Duitsers weer naar hun eigen gemeente. HAZERSWOUDE - De plannen van de Zoeterwoudse be leggingsmaatschappij Hoogendoorn voor de bouw viin een woning met bedrijfsruimte bij een volkstuinencom plex aan de Rijndijk, hebben voorlopig nog niet de goed keuring van de Hazerswoudse gemeenteraad. Enig spit- werk van PvdA/PPR-raadslid Van Putten bleek gister avond voldoende vraagtekens bij zowel CDA, VTO, SGP/RPF als D'66 op te roepen om (nog) niet akkoord te gaan met het collegevoorstel om zonder meer alle mede werking aan Hoogendoorns bouwplan te geven. De beleggingsmaatschappij loopt al een paar jaar, sinds daar in 1979 een boerderij afbrandde, rond met nieuwbouwplannen voor het terrein aan de Rijndijk. Vorig jaar besloot de gemeente raad met de progressieven tegen - die meer duidelijkheid over de inhoud van die bouwplannen wilden - de bouw van een be drijfswoning (voor toezicht op het volkstuinencomplex) en een schuur planlogisch mogelijk maakte. De bouw paste namelijk niet in het geldende bestem mingsplan. Hoogendoorn lever de echter pas drie weken geleden een bouwplan in eh dat maakte het technisch nodig om een nieuw zogeheten voorberei- dingsbesluit te nemen. Burgemeester en wethouders stel den voor om dat besluit te ne men en voor het bouwplan van Hoogendoorn - waartegen bij de ter inzagelegging geen bezwaren waren ingebracht - het fiat van de provincie te vragen. Maar daartegen had PPR-raadslid Van Putten de nodige bezwaren. Want, zo stelde ze, ze had nog steeds niet de vorig jaar beloofde toelichting op de bouwplannen van de belegger gekregen en wil de nu alsnog weten waarom die schuur dan wel nodig was. Bo vendien werd in het raadsvoor stel nu gesproken van een wo ning met bedrijfsruimte in plaats van een huis met een schuur. Wethouder Van Elderen (CDA) verklaarde daarop dat Hoogen doorn deze schuur wil bouwen als opslagruimte voor spullen van de volkstuinders. Hal Daarmee bleek hij echter de zaken opjuist voor te stellen, want Van Putten haalde prompt een stuk tevoorschijn waaruit bleek dat het bouwplan niet een schuur maar een bedrijfshal van 25 bij 45 meter behelst waarin een foura- gehandel moet komen, een de pendance van een loonbedrijf en (winter)berging van caravans en plezierjachten. "Dat is geen schuurtje voor opslag meer", al dus Van Putten, die van een "vrij vreemde zaak" sprak. Zij stelde voor om het bouwplan van Hoogendoorn eerst in de commissie planologie te bespre ken, temeer omdat de belegger straks met een bedrijf ook te recht kan in een van de gebou wen die in het kader van ruilver kaveling aan de Rijndijk leegko- Terwijl wethouder Van Elderen op deze terechtwijzingen reageerde door rood aan te lopen probeerde burgemeester Ten Heuvelhof de zaak te redden door erop te wij zen dat de zaak puur toevallig sturen had volgens hem toch geen enkele zin omdat het in strijd is met het ontwerp-bestem- mingsplan Rijn en Rail, dat de commissie planologie volgende week te behandelen krijgt. Maar ook daar voelde Ten Heuvelhof niets voor: "Ik zie er het nut niet van in. Laten we de hele handel naar GS sturen en die zien maar wat ze ermee doen". CDA-fractievoorzitter Rietveld toonde zich echter gevoeliger voor de "nieuwe gezichtspun ten" die Van Putten te berde had gebracht en vroeg om een schor sing. Na de schorsing wilden ble ken zowel CDA als WD voor de door Dekker voorgestelde oplos sing te kiezen, waarbij de PvdA/ PPR-fractie zich schoorvoetend aansloot. Wel namen Dekker en Van Putten de gelegenheid te baat om burge meester en wethouders flink on der de neus te wrijven dat ze met onjuiste en in elk geval onvolle dige informatie het bouwplan door de raad hadden proberen te loodsen. "Ik heb het gevoel hier voor aap te zitten", aldus Dek ker, "Als zoiets zich nog eens voordoet, dan hoop ik wel dat het college de raadsleden uitvoe rige voorlicht". En Van Putten: "Ik heb niets tegen het nemen van dit voorbereidingsbesluit op zichzelf, maar wel tegen de ma nier waarop we erover zijn voor gelicht. Eerst in het raadsvoor stel, daarna bij de toelichting waarom ik heb gevraagd" "Ik heb het gevoel dat het college het allemaal heel precies uitre kent: dit stuk moeten wel nog net wél ter inzage leggen en dit hoeft net niet meer. Dat vind ik een hele nare, vervelende zaak", aldus het PvdA/PPR-raadslid. Kantoorhouder Hilhorst achter zijn loket: "Uitbetalen aan aow-ers, dat vind ik nog het mooiste" PTT-er in Nieuwkoop 40 jaar op zijn post NIEUWKOOP - "Er zijn mensen die rustig zeggen dat ze hier een kwartier hebben staan wachten. Ik kan met de hand op mijn hart verzekeren, dat zolang als ik hier werk nooit iemand langer dan tien minuten geduld heeft hoe ven hebben. Zelfs al stond er een rij tot buiten". G.E. Hilhorst kan het weten, want hij zit al zowat zijn leven lang bij de Nieuwkoopse PTT. Veertig, jaar om precies te zijn, waarvan de laatste zevenentwintig achter het loket. De eigenlijke datum van het jubileum was 24 mei, maar hij viert het zaterdag, met een "aangeklede borrel" in ge bouw De Rank. Als iedereen die hij kent komt, kan het daar nog aardig druk worden. De afgelo pen week heeft hij aan het loket al heel wat gelukwensen en ca deautjes in ontvangst genomen. "Eigenlijk zie ik maar zelden onbe kende mensen hier aan het lo ket", vertelt hij, zittend in de ruimte van het postkantoortje aan de Dorpsstraat. "Van de meeste klanten die een cheque komen innen, weet ik van tevo ren hoe ze hun geld willen heb ben. Uitgezonderd in de zomer maanden natuurlijk. Dan zijn er veel vakantiegangers. Dat is wel prettig voor de afwisseling". Het kantoorhoudersschap in Nieuwkoop is al tientallen jaren een familiezaak voor de Hilhor- sten. In 1928 kwam de vader van G.E. Hilhorst vanuit het Gooi naar Nieuwkoop, als chef van het hulppostkantoor, dat toen nog naast de Toren was gevestigd. Op 24 mei 1943, midden in de oorlog, loodste vader zijn jongste zoon binnen als hulpbesteller. Die functie hield hij tot 1955, on dertussen ook ervaring opdoend op andere kantoren. In 1956, G.E. Hilhorst was inmid dels gewoon besteller geworden, werd de telefooncentrale in Nieuwkoop geautomatiseerd. Dat betekende dat het postkan toor daardoor een klasse daalde. De oudste broer van G.E. Hil horst, die in 1947 zijn vader als kantoorhouder was opgevolgd, vertrok naar Made. De huidige jubilaris kon zyn plaats inne- 'Dat buitenwerk als postbode be viel me wel hoor. Het was in elk geval gezond. Maar mijn hoofd doel was toch om dit te bereiken. Ik ben er dankbaar voor dat ik dit werk zo lang heb mogen doen", zegt Hilhorst. "Ik heb nooit getaald naar een andere baan". Gepantserd Het aantrekkelijke van het werk van een kantoorhouder is vol gens Hilhorst dat elke dag weer anders is. "Je weet nooit wie er voor je komt staan. Dit is het drukste kantoor van de omge ving. Dat komt door de industrie en door de groei van de gemeen te. De post heeft er in de loop van de tijd ook steeds meer taken by- genomen". Na enig telwerk komt Hilhorst tot minstens zevenduizend loket handelingen per maand. Het grootste deel daarvan bestaat uit geldverkeer, dat bij de PTT een steeds belangrijker plaats is gaan innemen. "Dat heeft ook z'n na delen", zegt Hilhorst. "Daarom zitten we hier nu rondom in het gepantserd glas. Bang voor een overval ben ik zodoende niet, maar het contact met de klanten is voor een groot deel verdwe nen. Dat is jammer. De mensen zyn tegenwoordig ook te gehaast voor een praatje". Onvoorziene situaties doen zich in het Nieuwkoopse hulpkantoor maar zelden voor. Daar zorgt de routine van Hilhorst wel voor. Hoewel, hy weet zich toch één opdracht te herinneren waar hij zo gauw geen weg mee wist. "Dat ging om een telegrafische post wissel. De laatste keer dat dat was voorgekomen, was mis schien wel vijftien jaar geleden. Toen moest ik echt even naar het hoofdkantoor in Alphen bellen om te vragen wat ik moest doen. Toevallig kwam er een paar wo ken weer een opdracht voor zo'n wissel. Maar toen was het geen probleem meer natuurlijk". Zijn mooiste werk heeft Hilhorst aan de toename van het geldver keer via de PTT te danken. Dat is als aow-ers hun geld komen ha len. "Die mensen zyn altijd zo te vreden en dankbaar",verduide lijkt hii. Zelf denkt Hilhorst nog twee jaar kantoorhouder te bijven. Wie hem persoonlijk wil feliciteren, kan zaterdag tussen half zeven en acht uur 's avonds terecht in De Rank. Daarna viert hij feest met familie en collega's. Van Putten: "Een hal van 25 bij 45 meter is geen schuurtje meer". (foto Wim Dijkman) weer ter sprake kwam: "Als Hoo gendoorn drie of vier maanden in plaats van drie of vier weken geleden met zijn bouwplan was gekomen, had de raad het nooit te behandelen gekregen. Dan had het college de zaak zo naar Gedeputeerde Staten gestuurd". Hetgeen Van Putten de opmer king ontlokte dat het dus maar goed was dat Hoogendoorn zo lang nodig heeft gehad om een bouwplan in te dienen. Dekker (D'66) stelde als compro mis voor om wél een voorberei dingsbesluit te nemen - daarmee zou de raad tegemoet komen aan de wens van het college - maar om daarnaast het plan van Hoo gendoorn in de commissie plano logie aan de orde te stellen. Het bouwplan zo naar de provincie

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 23