In doe naam van oranje open de poort! Kerkelijke uitspraken helpen niet C Reportage Een dagje op bezoek in de stad Raneesj Vooral moeders zien de 'onmogelijkheid' ervan VRIJDAG 27 MEI 1983 Wij Nederlanders hebben het grote geluk dat ons bestaan niet be dreigd wordt door aardbevingen, honger en dorst, extreme armoede of een dictatoriaal bewind. Maar daar hebben we volgens de Wet van de Compensatie natuurlijk wel een andere binnenlandse vijand voor in de plaats gekregen, met wie wij al een eeuwenlange burgeroorlog uitvechten: het weer. Als niet alleen de ook de columnisten over het weer beginnen, kun je er zeker van zijn dat het een week lang achter elkaar geregend heeft, - en dat de colum nisten toen met vakantie waren. Wie dit aforisme gelanceerd heeft weet ik niet, ik weet alleen dat ik nu over het weer schrijf, dat ik een week in een vakantiebungalow in Brabant zat, en dat het de ene keer minder regende dan de andere keer, maar dat de andere keren verre in de meerderheid waren. De boeren, die dag en nacht met het weer leven, merken zulke verschil lende aspecten van het weer als re gen, zonneschijn, kou, hitte, hagel, oostenwind en dergelijke elke dag opnieuw weer op, maar mij valt het weer pas op als ik in bijzondere omstandigheden verkeer zoals in een vakantiebungalow met vrouw en kinderen in een druipnat bos), en de aard van het weer mij niet schikt of aanstaat. En nu weet ik wel dat Hij zijn zon laat opgaan over bozen en goeden en het laat regenen over rechtvaar digen en onrechtvaardigen, en dat ik dus geen enkele reden heb te den ken dat ik speciaal geslachtofferd word, maar ik ben nu eenmaal eer der een aanhanger van Mark Twain dan van de bijbel, en daar om zie ik meer in de opvatting van de eerste dat de regen weliswaar de faam heeft gelijkelijk op de rechtvaardigen en de onrechtvaar digen te vallen, maar dat ik, als ik het management van dat soort za ken in handen had, het heel zacht jes en zoetjes zou laten regenen op de rechtvaardigen, maar ieder ex emplaar van de onrechtvaardigen die ik op straat ontwaarde met em- mersvol water zou overgieten. Ik voelde me dus, tegen beter weten in, onrechtvaardig behandeld, en ik kreeg de stellige indruk dat al die andere mensen in dat vakantie park die niet, zoals wij, in een goed verwarmde bungalow zaten maar in een tentje waarin alles wat nat was weigerde ooit nog droog te worden, zich minstens zo gemal traiteerd en onrechtvaardig be handeld voelden als wij. Volgens mij moet een volk dat in een voort durende burgeroorlog verwikkeld is met zijn eigen weer, daar op den duur toch de weerslag van krijgen. Als je altijd, voordat je je deur uit stapt om de straat op te gaan, moet nadenken over de vraag of je een jas aan moet, en welke jas dan het beste is, of je een paraplu mee moet nemen en welke schoenen je aan moet trekken, is er dus nooit die on bevangen uitwisseling tussen bin nen en buiten die in landen als Spanje en Griekenland normaal is. Wij Nederlanders moeten ons psy chisch altijd weer in het corset van de weersverwachting hijsen, alvo rens wij een stap buiten de deur kunnen doen. Maar die psychische druk heeft misschien ook zijn voor delen. Het weer is de kwintessens van je omgeving. Als je dus weet dat je zelfs die kwintessens met een korrel zout moet nemen omdat je er geen enkele staat op kunt maken, zul je gauwer geneigd zijn ook de rest van die omgeving met een kor rel zout te nemen, en niet alles als een vaststaand gegeven te accepte ren. Ons weer heeft in de loop der vele eeuwen de scepsis, de ironie, de afstandelijkheid in ons karakter helpen in- en uitbouwen, en daar aan danken wij vermoedelijk onze democratie, en de betrekkelijke rust en onwrikbaarheid van ons koninkrijk. Ga maar na: de ware democratische koninkrijken vind je alleen in landen waar het weer een slechte reputatie heeft: Neder land, Engeland, België, Noorwe gen, Denemarken, Zweden. „Verlos ons van de vernederingen van het weer", heeft Lord Casey op 17 september 1961 (ik zal die dag nooit vergeten!) tijdens een congres van fysici uitgeroepen. „Wat hem in Nederland een beetje tegenstond, zei Aad van den Heuvel onlangs te gen me, was het weer, of beter ge zegd: HET GEBREK AAN WEER. Dat vond ik een mooie uitspraak. We hebben weliswaar geen gebrek aan regen en wat dies meer zij, maar wel een groot gebrek aan weer in de zin van: WEER WAAR JE STAAT OP KUNT MAKEN. Is dat nu werkelijk te veel ge vraagd: een beetje lenteweer in de lente? Ons hele begrippenstelsel in zake het weer is daar toch op afge steld? Lenteweer in de lente, zomer weer in de zomer, najaarsweer in de herfst, en winterweer in de win ter. Het mag elkaar wel eens een beetje overlappen, zo kinderachtig zijn we niet, en er moet natuurlijk ook plaats zijn voor een paar ver rassingen per jaar, een dagje sneeuw in mei en een prachtige zonnige dag in februari, maar een lente die voor eenderde winter is en voor tweederde herfst heeft als LENTE natuurlijk weinig recht van bestaan meer. De dominerende kleur van de Veluwe is groen. Zo is het ons vroeger in de schoolboekjes uit de doeken gedaan. Maar die constatering verdient thans enige bijstelling, want sinds een jaar geleden enkele tiental len Bhagwanvolgelingen neerstreken nabij Heerde, is zo'n slordige 55 hectare van ons nationale natuurbezit met rood, oranje, roze, lila en paars overgoten. De stad Rajneesh, zo meldt een bord bij de oprit van een voor malig conferentie-oord. Een oranje automonteur knutselt er aan een rood bestelbusje dat in zijn goede dagen kennelijk dienst deed voor de PIT. Rondneuzend op het bosrijke terrein, is al spoedig de conclusie ge rechtvaardigd dat iedere Bhagwandiscipel (zeg maar sannyasin) door de Indiase goeroe voorzien is van blijvende glimlach. Het vriendelijke comité van ontvangst zal dat naderhand bestrijden. Inderdaad valt er af en toe ook een bedenkelijk kijkende roodborst waar te nemen. Maar dat komt dan door het hinderlijke gebulder van de op honderd meter afstand gelegen militaire schietbaan 01- denbroekerhei. Kampoudste Swami Niketana wordt afgeschilderd als de burgemees ter van het 70 inwoners tellende stadje. „Zeg maar een verlicht despoot". Van parlementsgedoe houden de sanyassins niet. Voor onderling overleg blijkt in de praktijk echter wel ruimte te zijn. „We leven hier eigenlijk heel gewoon", verduidelijkt de uit Gronin gen afkomstige Vino (ooit Ria), die leidster van de commune en het cursusprogram is. Publiciteitschef Hariprem (Harm) knikt instem mend, om vervolgens zaken te gaan doen met een vertegenwoordi- de Gouden Gids. Niketana is geen afvallige en houdt het bij Varia de juiste kleur: hij breekt een r Zwarte bladzijde Januari 1982 was voor Bhagwan een gedenkwaardige maand. De vestigingsplannen in het Achterhoekse Barlo waren uit gelekt en de agrarische bevol king hokte samen in kleine ca feetjes teneinde een verdedi gingsstrategie te ontwerpen. De gevreesde rode brigade zou hoe dan ook worden tegenge houden. Het CDA-kamerlid Wim Mateman bleek in zijn ei- „gen Aaltense gemeenteraad een excellent kruisvaarder, die vrijwel ieder bevend raadslid wist te mobiliseren tegen Bhagwan. De vlam sloeg in de pan en toevallig ook in het boerderijcomplex Groot- Deunk, waar de sanyassins hun onderkomen zouden vin den. Niketana: „Dat was het toppunt van onverdraagzaamheid. Bar lo was het strijdtoneel gewor den van Ku-Klux-Klan-achtige toestanden. De mensen heb ben zich later pas gerealiseerd welke enge vormen dat verzet tegen ons aannam. Burge meester Bekius van Aalten wil de ons wel helpen, hij heeft de zaak van begin tot eind correct gespeeld, maar hij kreeg de an deren niet mee". De affaire- Barlo werd later in de gemeen teraad betiteld als een zwarte bladzijde in de geschiedenis van dit doorgaans zo rustige dorp. Heerde ontving Bhagwan heel wat vriendelijker. Nieuwsgie rig waren ze echter wel, de grootgrutters en zwarte kou sen van de Noord-Veluwe. Vi no: „De kinderen die hier voor bij fietsten riepen in het begin: bah... bah... Bhagwan... Dat is i rood pakje Dun hill sigaretten i de stad Raneesj: v.l.n.r nu wel voorbij". Een open dag werd door liefst 1600 bezoe kers aangegrepen om rond te kijken. Waarom dragen jullie allemaal rode en roze kleding, was de absolute nummer één op de vragenhitparade. „We willen altijd voor ons geloof in Bhagwan uitkomen. Zo kun je je niet verschuilen", luidde dan het standaard antwoord. Oubollig Volgens Niketana en Vino zijn de omwonenden gaan zien dat sanyassins geen vage soep jurkdragers zijn. Het beeld van een voortdurend op aaneenge- schoven matrassen vrijende dorpsgemeenschap hoort vol gens de leiding van Rajneesh eveneens thuis in het land der fabelen. „Het lijkt heel wat, zo'n commune", grinnikt de burgemeester. „In de praktijk gaat het er echter tamelijk ou bollig aan toe. Er wonen hier gezinnen, alleenstaanden en er zijn wat andere relatievor men". Lang in bed liggen te midden van geurende wie rookstaafjes is er ook niet bij. De in aparte bungalows woonachtige dorpelingen ver zamelen zich klokslag half ne gen bij het fraai gerestaureerde hoofdgebouw. Een kleine werkbespreking en dan van negen tot half zeven werken. Een rondleiding door de stad Rajneesh leert wat er zoal ge beurt. Omdat er na de aankoop van het complex (1,2 miljoen) vrijwel geen geld meer is, moet er met zelf verkregen materiaal van alles worden opgeknapt. Afvalhout is er voor wel tien huttendorpen en duizend alles- verbranders, dus begeven zich 's ochtends gespierde oranje- brigades in het loof- en den nenhout. Samen met Staats bosbeheer zijn er al 18.000 jon ge boompjes aangeplant. Om het wild weg te houden wordt er geregeld leeuwenmest aan gevoerd uit Artis. „Dat houdt herten, konijnen en andere die ren op afstand. Ze zijn bang voor de geur van deze grote poes", meent rondleidster Vi- Op een glibberig bospad ontwa ren we inmiddels Ramses Shaffy. De in oranje trui gesto ken bard woont sinds vorig jaar juli in de commune. De man steekt lachend de hand omhoog. Hoewel Shaffy de vijftig reeds nadert, beweegt hij zich nog uiterst kwiek door de Heerdense wouden. Doch ook de tv- en filmstudio's mo gen de zanger nog geregeld verwelkomen. Zo speelt Ram ses in de nieuwe serie Willem van Oranje (een toepasselijk School De i hij wordt ont- getale aanwezige kinderen houden zich op in de school. De Maartens, Annes en Eva's blijken hier gewoon Ra- kesh, Vimal of Gito te heten. Van negen tot drie is het stude ren geblazen, dan een uurtje vrijaf, om vervolgens een uur mee te werken in de volwasse nen teams. De kledij is onberi spelijk, dus rood, roze of oran je. En als een kind nu eens een groene broek of een wit t-shirt aan wil? „Ach dat kan natuur lijk", roept Niketana, „mits de ouders het in huis hebben". Bij het passeren van de gezamen lijke wasserij slaat die hoop bijna onverbiddelijk de bodem in. Aan de lijn wapperen veer tig roze onderbroeken. Bij de meditatieruimte passeert een oranje tractor, op weg naar het feestterrein. Ja, want wie mocht denken dat Bhagwan vies is van feesten zit goed mis. Met de regelmaat van de klok gaat de vaderlandse driekleur met oranje wimpel uit. Pret maken hoort bij de stad Raj neesh. Vino: „Elke vrijdag is hier disco. Echt gewone disco. Geen reli gieuze muziek hoor!" Iedereen uit de buurt blijkt er welkom te zijn. Welk een verlokking voor de nabij gelegerde militairen. Deze geüniformeerde lands dienaren hadden overigens wel enige aanpassingproble men. Zo werd de Bhagwan-en- tree in den beginne compleet groen geschilderd. Uit dolle pret vergaten de maten zelfs niet hun lichtingsnummer te vermelden op de poort. De bri gadecommandant liet ze daar op een dagje goeroedienst draaien: de soldaten kwamen alles netjes overschilderen. Lichaamswerk In het centrum voor lichaams werk zijn zowel structurele, ïn- tuitieve, genezende en shiatsu- massage te volgen. De bevol king van Heerde, Wezep en Wapenveld is al geattendeerd op deze verzorgingsthera- pieèn. „Helaas blijken de mis verstanden groot", verzucht perschef Hariprem. „Je krijgt toch weer telefoontjes van mensen die de ontspanning van een sexsalon zoeken. Dat is het nou juist niet. Wij geven geestelijke ontspanning door massage". De heilzame wer king voor al uw organen (prijs f50 per uur) blijft derhalve voorbehouden aan de ingewij den. Over geld gesproken: alle sa nyassins staan per maand 700 gulden per persoon af voor huisvesting, eten en dergelijke. Ze werken ook nog eens zeven dagen per week. Wil iemand er een dagje tussenuit, dan is dat geen probleem. „Een bio- scoopje pikken in Zwolle of een pilsje pakken in Apel doorn kan natuurlijk ook", voegt Niketana er geruststel lend aan toe. Pilsjes zijn overigens wel taboe, als het complete gezelschap in juli naar Oregon vliegt. Daar houdt Bhagwan Shree Raj neesh een achtdaagse ontmoe tingssessie. Ieder van geld voorziene volgeling is er dan. De World Celebration in R^j- neeshpuram moet een gewel dige happening worden. De In diase goeroe zal het overigens allemaal zwijgend aanzien. Hij heeft al genoeg gezegd, zo is via zijn secretaresse vernomen. „Het is goed zo", meent Ni ketana, „alleen de aanwezig heid van die man wekt al een heel spanningveld op". Drugs, alcohol, cosmetica en zwange re vrouwen zijn niet welkom op deze meeting. „Bhagwan is erg gevoelig", hebben de naas te volgelingen laten weten en derhalve dienen Fresh Up en Nina Ricci in de toilettas te blijven. Als de (rooms-katholieke) kerk kiest voor herstel van wat is ge weest, d^e voorschriften en de do de traditie, dan is er weinig kans dat de jongere generatie de kerk accepteert. Als zij zich echter van binnenuit durft te vernieuwen, dan kunnen christenen de kerk. ook in de toekomst van betekenis achten voor hun levensbeschou welijke vragen. Mevrouw T. Andree schrijft dat in een proefschrift ('Gelovig word je niet vanzelf - godsdienstige opvoeding tussen 12 en 20 jaar'), waarop zij vandaag in Utrecht is gepromoveerd tot doctor in de sociale wetenschappen. Voor die studie deed zij onderzoek onder kerkelijk meelevende gezinnen in het rdoms-katholieke bisdom Utrecht. Als je kinderen inleidt in autoritai re kerkstructuren, doe je iets heel tegenstrijdigs, zegt me vrouw Andree. Kinderen komen dan voor de keuze te staan tus sen volwassen worden en gelo vig worden. Zij kiezen vaak voor het eerste. Naarmate de volwas senheid nadert, twijfelen jonge ren meer om voor de kerk te kie zen. Dat hangt, volgens me vrouw Andree, samen met het feit dat jongeren niet zien, hoe kerkelijkheid (en ook wel gods dienstigheid) een positieve bij drage kan geven aan hun eigen volwassenheid. Kerkelijke uitspraken over samen- levingsvragen functioneren nau welijks, zo merkte mevrouw And ree. Wat zaken als geboortenbe- perking, homosexualiteit, onge huwd samenwonen en echtschei ding betreft, weet een hoog per centage van de ouders echt wel wat 'de kerk' ervan denkt, maar slechts hooguit een derde is het daarmee eens. Een paar cijfers. Geboortenbeper- king: 35 procent van de vaders onderschrijft het kerkelijke standpunt, 34 procent van de moeders; homosexualiteit: 21 procent van de vaders, 12 procent van de moeders; ongehuwd sa menwonen: 33 procent van de vaders, 27 procent van da moe ders; met betrekking tot echt scheiding hetzelfde. De jongeren bleken iets minder op de hoogte te zijn van de officiële kerkelijke standpunten. Voor zover ze ervan weten, zijn ze het er nog minder mee eens dan de ouders. Wat het onderzoek van mevrouw Andree ook leerde, was dat moe ders kritischer staan tegenover de kerk dan vaders. "Zij ervaren de problemen waarmee op groeiende jongeren worstelen meer aan den lijve. Daardoor zien zij meer de onmogelijkheid van kerkelijke uitspraken". Het normenkader is verouderd. "De moderne mens kan daarin onvol doende de waarden ontdekken. Beroepen Hervormde Kerk: beroepen te Rockanje P. A. Vlok Gouderak; aangenomen naar Hoogvliet O. Weijsenfeld Makkum, naar Gou da G. H. Abma Ederveen. Ds. J. C. J. Bronsgeest (her vormd) te Nieuwkoop gaat bin nenkort met emeritaat. In augus tus wordt hij 65 jaar. Ds. J. Haakman (hervormd) te Zwammerdam neemt op 12 juni afscheid. Hij gaat naar Dronrijp (Fr.). Morgenavond om kwart over 8 voeren enkele kamerkoren, een cantorij, solisten en instrumenta listen in de Groene Kerk te Oegstgeest een programma uit van dubbelkorige muziek (Bach, Schütz en Viadana). De toegang kost niets, maar er wordt na af loop wel gecollecteerd. De theologische akademie 'Oud- Zandbergen' van de Zevende dag-adventisten in Huis ter Hei de herdenkt zondag van 10 uur tot half 5 haar 35-jarig bestaan met een symposium over 'Het' mensbeeld'. Sprekers zijn dr. K. Smelik, wetenschappelijk mede werker aan de Utrechtse univer siteit, en drs. H. G. van Rijn, pre dikant in Harderwijk. De dag heeft ook het karakter van een reünie. Gereformeerde Bond. Nu dr. C. A. Tukker geen colleges meer geeft binnen de Leidse theologi sche faculteit, heeft het hoofdbe stuur van de Gereformeerde Bond in de Hervormde Kerk be sprekingen gevoerd om de her- vormd-gereformneerde inbreng in deze faculteit voort te zetten. Tot nu toe echter zonder resul taat. Het voorstel van het hoofd bestuur om verscheidene docto res aan bepaalde colleges te laten meedoen werd niet aanvaard. Maar het gesprek hierover is nog niet definitief afgerond, zo meldt het hoofdbestuur in het jaarver slag van de Bond. Oud-katholieken. De Oud-Ka tholieke Kerk gaat als waarne mer deelnemen aan het werk van de Nederlandse Zendingsraad, voorlopig voor twee jaar. De raad - gevestigd in Amsterdam - is een orgaan van overleg en sa menwerking op het gebied van de zending. Negen protestantse kerken, de Morgenlandzending en het Nederlands Bijbelgenoot schap zijn er lid van. Jeruzalem Met zijn boek "Volgend jaar in Je ruzalem' - uitgeverij De Haan, Bussum, f. 24.50 - geeft rabbijn Awraham Soetendorp een ver slag van de ervaringen van een enkeling 'op weg van overleven naar leven'. De meesten van zijn generatie wer den omgebracht voordat zij goed en wel konden lopen en praten. Slechts enkelen bleven in leven. Naarmate het schrijven vorder de, werd Soetendorps boek steeds meer een poging om van uit die pijnlijke herinnering de kinderen van nü uitzicht op de toekomst te geven. Awraham Soetendorp de verper soonlijking van alles wat joods is in dit land is niet alleen rab bijn. Hij is ook dichter, journa list, redenaar, dissident. Zijn le vensverhaal is een kaleidoscoop van ideeën, vertellingen en ge dichten, een geschreven droom over een rechtvaardiger samen leving. Afgewisseld door politie ke gedachten en keuzen, maar in alles een poging om een 'lied' te schrijven, "dat de wereld wat zachter zal maken". Als jood acht Soetendorp zich 'erfelijk belast met het geloof in een goede toekomst'. Die lijn houdt hij in de opeenvolging van fragmenten duidelijk vast. Hoop ondanks alles, tegen het doem denken in. Is dat geen illusie? Immers, hoe kan dat, als het probleem van de Palestijnen geen oplossing vindt? Voor Soetendorp is dat een 'schijnbare tegenstelling'. "De oplossing komt naderbij naarmate de inspanningen voor ïeven en toekomst intenser wor den". Als de Negev bloeit, zal ook de Sa hara bloeien. Een nucleair-wa- penvrij Midden-Oosten zal de impasse in het bewapenings- overleg doorbreken. De vrijheid van joden in de Sowjet-Unie zal de bevrijding van alle onder drukten inluiden. Met dit onverwoestbare optimisme zet rabbijn Soetendorp zijn werk van elke dag voort. Hij heeft zijn verhalen, verzen, indrukken en verslagen geschreven in liefdevol gedenken aan zijn ouders, en op gedragen aan zijn twee dochters. "Opdat wij met de hulp van de Heilige - geloofd zij Hij! - deze wereld werkelijk bewoonbaar maken". Strijdbaar, waakzaam en origineel gaat Awraham Soetendorp zijn weg door het openbare leven. Dit boek - beeldend en indrin gend geschreven - laat daarvan een onuitwisbare indruk na.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 17