Sterke opening basketbalploeg CNV wil FNV bij overleg stukgoed Ter Leede ook langs Lugdunum Van den Broek bezorgd over Nicaragua Verrassende zege op Israël Toernooi van TOP Weer nederlaag ASC Einde bekeravontuur voor Alphense Boys Saronni stevig in het zadel Banken verhogen tarief voor hypotheek met 0,3% Horlogefusie Geen nieuw verzoek tot uitlevering Luitjens VRIJDAG 27 MEI 1983 CAEN (ANP) - Het Nederlands basketbalteam is het Europees kampioenschap in het Franse Caen begonnen met een zwaarbevochten overwinning op Israël, 78-72. Neder land bouwde in de eerste helft een verrassend grote voorsprong op (43-31), die na rust verdedigd moest worden tegen het sterk aandringende Israël. Bij 74-70 wankelde Oran je, maar een gave verdedigende actie van Esveldt gevolgd door het scoren van Faber hielpen Nederland over de streep. Nederland startte tegen Israël dui delijk als underdog, niet alleen op grond van het aanwezige spe lersmateriaal, maar ook vanwege de twee Israëlische overwinnin gen tijdens de voorbereidingspe riode. Bondscoach Vladimir He- ger leerde echter van de gemaak te fouten, hamerde vooral op de verdediging en het resultaat was ernaar. Alleen in de beginfase kon Israël even de gevaarlijke breaks lopen. Daarna had Neder land de zaken verdedigend goed onder controle, waarbij overi gens geholpen door een Israë lisch schotpercentage van nog geen veertig procent. Het Nederlandse vizier stond aan zienlijk scherper, met name Dan ny Cramer weigerde te missen, toen Israël ook nog eens vroeg in de wedstrijd de acht-foutengrens overschreed, kon Nederland op weg gaan naar een comfortabele voorsprong die bij rust 12 punten bedroeg: 43-31. Ook de eerste minuten van de tweede helft was het 'werk-bas- ketbal' van Nederland het Israë- LEIDEN - De Sassenheimse korfbalclub TOP organiseert morgen een lustrumtoernooi ter gelegenheid van het 55-ja- rig jubileum. Bijna vijftig ploegen ploegen, merendeels van verenigingen uit de re gio, nemen er aan deel. In de hoogste klasse nemen, naast het standaardteam van organisatór TOP, Fiks en Fluks twee eersteklassers uit het district Noordwest deel, te weten Oranje Nassau (Am sterdam) en Altius (Hilver sum). Oorspronkelijk zou ook het eerste team van Velo- citas aan het toernooi mee doen, maar de Leiderdorpse derdeklasser zal verstek moe ten laten gaan vanwege een promotiewedstrijd tegen het Vlaardingse Oranje Nassau. Voor de organisatie een zoveel ste tegenslag, want al eerder waren er problemen gerezen bij het afhuren van de voet balvelden van het sportpark 'Menneweg' en met de afde ling Rijndelfland van het KNKV. Aan het toernooi nemen ook re creanten deel van Oranje Na ssau, Tempo, TOP, SDO (Hil- legom) en Vriendenschaar (Bodengraven). Behalve dat deze groep wat korter speelt zijn er geen aanpassingen van de regels. Er wordt dus ook door de recreanten ge streden om de hoogste prij- lische raffinement de baas en bij 55-41 leek de ploeg van Heger echt superieur aan deze tegen stander. Het Nederlandse over wicht bleek echter kwetsbaar, toen juist Cramer driemaal faal de vanaf de vrije-worplijn. De Is raeli's putten weer moed en Ne derland begon te forceren. Ber- kovite bracht zijn ploeg tot op 10 punten en toen Nederland ook nog eens tweemaal balverlies leed, kwam de ploeg serieus in de problemen: 73-69. Heger had zijn spelers echter op een derge lijke situatie voorbereid en tot in detail geïnstrueerd, waardoor onder de zwaarste druk, de goe de beslissingen werden geno men. Een 78-72 overwinning was het resultaat, een prestatie die op rekening komt van de hele ploeg inclusief de verrassend veel en goed spelende Ronald Schilp, die de laatste punten binnen haalde. Scores: Nederland - Israël 78-72 (43-31.). Scheidsrechters: Vitolo (Fra) en Kurillic (Joe). Toeschouwers: 2000. Nederland: 34 scores op 63 LEIDEN - Ter Leede heeft gisteravond de kwart finale van het districtsbekertoernooi bereikt. De Sassenheimers be werkstelligden dat tegen Lugdunum, dat met 1-0 het on derspit moest delven. In het kader van de strijd om het afdelingskampioenschap van Nederland verloor het al kansloze ASC op eigen terrein van Alkmaarse Boys met 2-3. Zaterdagkampioen Valken '68, al evenzeer uit de ti telrace, hield RCH met 3-2 onder de duim. Jos Kuiper en Lou Silver betwisten elkaar de bal. Rechts kijkt Ronald van den Bergh toe. (Foto ANP) pogingen, 10 punten uit 19 straf- worpen, 19 persoonlijke fouten, geen verwijdering. Scorers: Plaat 16, Cramer 14, Kuipers 12, Faber 11, Wiel 11, Schilp 4, Van der Bergh 4, Van der Lagemaat 3, Esveldt 3. Israël: 31 scores op 67 pogingen, 10 punten uit 14 strafworpen, 25 persoonlijke fouten, geen verwij dering. Scores: Berkovitz 24, Jamchi 14, Zlotikman 13, Silver 8, Aroesti 6, Lassof 4, Elimelekh 2 en Schlachter 1. Uitslag: Groep A, Limoges: Italië - Spanje 75-74. Groep B, Caen: West-Duitsland - Tsjechoslowakije 86-74, Sowjet- Unie - Polen 88-76, Limoges: (groep a): Joegoslavië Frank rijk 80-76 ALPHEN AAN DEN RIJN - Al phense Boys is niet doorgedron gen tot de laatste acht ploegen van de strijd om de KNVB-beker district West 2. De Alphense tweedeklasser verloor gister avond op eigen terrein - ook al werd er uitgeweken naar het Al phen-veld - met 3-1 van de Rot terdamse eersteklasser HOV. Binnen vier minuten keek de Al- phense ploeg al tegen een achter stand aan toen een "dwarrelbal" van HOV-er Leen van der Weel doeltrof. Alphense Boys kreeg wel kansen, maar wist die in de eerste helft niet te benutten. Na de hervatting vergrootte HOV z'n voorsprong toen Don Jac ques in de 60ste minuut profi teerde van een misverstand in de Alphense defensie: 0-2. Boys- doelman Herman Rombouts moest twaalf minuten daarna het veld verlaten met vermoedelijk een gebroken vinger. Zijn plaats vervanger Arie Tollenaar stond amper twee minuten in het doel toen Endroe Oae voor 0-3 zorgde. Vijf minuten voor het eindsig naal redde Frank Bakker uit een vrije trap de eer voor Alphense Boys: 1-3. De finales van het Alphens voet balkampioenschap worden za terdag op het terrein van Aarlan- derveen - en niet zoals eerder aangekondigd op het Alphen-ter- rein - gehouden. Zoals bekend spelen zondag tweedeklasser Al phense Boys en zondag vier deklasser Alphen in de eind strijd, die om 14.30 uur begint. Om 12.30 uur speelt zaterdag der deklasser ARC tegen de afde lingsclub Alphia om de derde en vierde plaats. Twee uur eerder begint het finaletoernooi met de wedstrijd tussen Aarlanderveen en Zwammerdam om de vijfde en zesde plaats. Zwammerdam zal in de voor noemde eindstrijd met een reser veteam moeten spelen want de standaardformatie speelt in Pij- nacker de voorronde van de strijd om het nationaal afdelings kampioenschap. Op het terrein van DSVP ontmoet Zwammer dam als kampioen van de afde ling Gouda zaterdag vanaf 11.00 uur de volgende tegenstanders: Herovina (afdeling Dordrecht), Texas/DHB (afdeling Den Haag), Rijnmond of Berkel (afdeling Rotterdam) en Heinkenszand of 's Heer Arendskerke (afdeling Zeeland). De winnaar van deze voorronde plaatst zich voor de eindstrijd, die volgend weekend op het KNVB-sportcentrum in Zeist gehouden zal worden. Ter Leede-Lugdunum 1-0 In een onderhoudend bekerduel gaf Ter Leede meer blijk van in teresse in een voortgezet bekera vontuur dan Lugdunum. Voor de pauze kreeg Pieter van der Plas al een goede kans op 1-0, ter wijl Eric Grosman een doelpunt wegens buitenspel zag afge keurd. Na het thee-intermezzo peurde Ter Leede uit een vrije schop het optimale rendement. De binnenkort afzwaaiende Nico van der Fange tikte de bal naar Rob Enthoven die koelbloedig de 1-0 aanbracht. Lugdunum poogde daarna de bakens nog wel te verzetten, maar uitge speelde kansen wisten de Leide- naars niet te creëren. Zodat Ter Leede morgen om 17.30 uur aan de Menneweg met Hoek van Hol land mag gaan strijden om een plaats in de halve finale. ASC-Alkmaarse Boys 2-3 Hoewel de uitslag anders doet ver moeden, konden beide ploegen het publiek maar weinig boeien. ASC dat zondag de laatste wed strijd tegen Abcoude afwerkt, kwam goedkoop aan de ope ningsgoal. Aan Alkmaarse zijde was een speler zo vriendelijk zijn eigen doelman te passeren. Nog voor de pauze was de balans in evenwicht, waarna Benno Schoonwater in de tweede helft zijn ploeg andermaal op voor sprong bracht. Maar de Alkmaar- ders bleken gisteravond over de langste adem te beschikken, het geen werd uitgedrukt in twee treffers. Valken '68-RCH 3-2 Net als de tweekamp ASC-Alk maarse Boys was deze ontmoe ting ontdaan van belangen. De tweeëntwintig spelers maakten er een rustig avondje van. Auke Hoekstra tekende namens Val ken voor 1-0. Maar nog voor de scheidsrechter het pauzesignaal gaf, stonden beide partijen al weer op gelijke voet. Ab van der Mey nam na de rust de 2-1 voor zijn rekening, zoals later ook Joop Visser nog doel zou treffen, nadat het scorebord een poosje 2-2 had aangewezen. Wim Haas noot miste nog een strafschop. Huner-bokaal Op het LDWS-terrein werd gister avond het toernooi om de Klaas Huner-bokaal voortgezet. De na volgende wedstrijden werden af gewerkt: Docos-UVS 0-2; VTL- Roodenburg 1-2; Leidse Boys- ZLC 4-3; LDWS-Lugdunum 1-3 en Oranje Groen-ZLC (zat) 2-1. Morgen worden de halve finales gespeeld. Om 11.00 uur ontmoet Roodenburg als tegenstander Lugdunum, terwijl Oranje Groen en UVS om 14.30 uur eikaars de gens zullen kruisen. Dames De voetbalsters van LSW'70 trof fen gisteravond in competitie verband de Hazerswoudse Girls. De titelhoudsters wonnen met 2- 1. José van der Beek trof voor LSW'70 tweemaal de roos. Na mens Hazerswoudse Girls scoor de Janny Schouten. PARMA (ANP) - Wereldkam pioen Beppe Saronni heeft giste ren zijn leidende positie in de Ronde van Italië versterkt door de dertiende etappe, een indivi duele tijdrit, te winnen. De rose truidrager legde de 38 kilometer tussen Reggio Emilia en Parma af in 48 minuten en 49 seconden. Dick van Oorschot uit de ploeg van Driessen heeft de tweede etappe van Olympia's Ronde van Neder land gewonnen. De rit ging over 140 kilometer van Hillegom naar Harderwijk. Peter Pieters be hield de leiding in het algemeen klassement. ROTTERDAM (ANP) - De Vervoersbond CNV is niet van plan om samen met de werk gevers het woensdagavond mislukte overleg over de werkgelegenheidsproblematiek in het stukgoed voort te zetten, zonder de Vervoersbond FNV. Een woordvoerder van de Vervoersbond CNV heeft dat gisteren meegedeeld, nadat het bondsbestuur zich had beraden over een dergelijke suggestie van de werkgeversonderhandelaar Zeebregts. Volgens de woordvoerder staat de Vervoersbond CNV op het standpunt dat de bond geen ver antwoordelijkheid moet nemen voor de massa-ontslagen die on getwijfeld in de stukgoedsector van de Rotterdamse haven zul len vallen. Het CNV constateert dat de Vervoersbond FNV het overleg in de Commissie II heeft laten mislukken door vast te houden aan de eis dat geen man gedwongen de poort uit mag. Ter ondersteuning van deze eis wil de Vervoersbond FNV, dat het pensioenfonds van de vervoer en havenbedrijven in Rotterdam de komende tijd tijdelijk leegloop in de stukgoedsector uit de reserves gaat financieren. De bond zal een voorstel van die strekking vandaag doen in de be stuursvergadering van het fonds, waarin ook de werkgevers zitting hebben. Dit hebben districtsbestuurders van de Vervoersbond FNV gis teravond laat na overleg met Rot terdamse haven-wethouder R. den Dunnen en gemeentelijke ambtenaren meegedeeld. De bond heeft de gemeente ge vraagd tot een maximum bedrag van tien miljoen gulden ook in de leegloopkosten bij te dragen AMSTERDAM (ANP) - Een aan tal algemene banken heeft giste ren de hypotheektarieven ver-, hoogd en wel met 0,3 pet. Eerderj deze week waren de hypotheek banken hier al toe overgegaan. Bij de Amro Bank variëren de ta rieven thans tussen de 8,3 pet voor een hypotheek met variabe le rente met gemeentegarantie en de 9,8 pet voor een tophypo- theek voor vijf jaar vast. Bij de Nederlandsche Middenstands- bank gelden tarieven van tussen 8,4 pet voor een hypotheek voor een jaar vast met gemeente garantie en 9,8 pet voor een hy potheek voor vijf jaar vast zon der gemeentegarantie. Ook de Rabobank Nederland heeft de aangesloten Rabobanken geadviseerd de hypotheektarie ven met 0,3 pet te verhogen. Het adviestarief voor een hypotheek met variabele rente met gemeen tegarantie komt dan op 8,4 pet. De bank heeft tegelijkertijd de rentetarieven voor een aantal ty pes spaarrekeningen met een zelfde percentage verhoogd. BIEL (DPA) - De Allgemeine Schweizerische Uhren-AG (Lon- gines en Rado) en de Societe Suisse de l'Industrie Horlogère (Omega en Tissot) - de grootste horlogefabrikanten in Zwitser land gaan een fusie aan,' zo hebben zij gisteren bekendge maakt. Met behulp van de ban ken willen zij aldus proberen uit de crisis te geraken waar zij als gevolg van de algemene econo mische inzinking en de concur rentie van elektronische horlo ges uit Azië in terecht zijn geko men. en heeft de wethouder verder verzocht de werkgevers de ko mende dagen tot een soepeler opstelling te bewegen in het overleg over de werkgelegen heidsproblemen in het stukgoed (4200 werknemers). De stukgoedwerkgevers vinden dat er op dit moment een forse overcapaciteit in de stukgoed sector bestaat, die slechts door gedwongen ontslagen (variërend van 500 tot 1150) opgelost kan worden. De Vervoersbond FNV denkt dat de problemen niet zo ernstig zijn en dat, naast invoe ring van arbeidstijdverkorting van 10 procent, slechts tijdelijke maatregelen ter financiering van leegloopkosten nodig zijn en ge dwongen ontslagen overbodig zijn. Een dergelijke benadering is zowel door de werkgevers als de onafhankelije voorzitter van het overleg, P. de Ruiter, als on realistisch van de hand gewezen. Wethouder Den Dunnen staat in principe negatief tegenover ge meentelijke steun voor de op vang van de leegloopkosten, zo zei hij desgevraagd, omdat dit een oneigenlijke taak zou zijn en de gemeente dat tegenover de door bezuinigingen geteisterte eigen ambtenaren en andere in problemen verkerende bedrijfs takken niet kan verantwoorden. Bij het stukgoedbedrijf Kroonvlag aan de Beatrixhaven in Rotter dam (onderdeel van het Nedl- loyd-concern) is een groot deel van de 250 personeelsleden giste ren in staking gegaan, uit protest tegen de gang van zaken bij het overleg woensdagavond in e zo genoemde Commissië-II over de werkgelegenheidsproblematiek in het stukgoed. Volgens een woordvoerder van de Vervoers bond FNV gaat het om een sta kingsactie die in ieder geval tot vandaag zal duren. AMSTERDAM Prinses Margriet heeft gisteren in de RAI in Amsterdam de officiële opening verricht van het Wereldschoonmaakcongres. Zij deed dat door het droogzemen van een bord, dat bereidwillig met de planten spuit was natgespoten door de heer A. Funke, congresvoorzitter. Ongeveer 400 directeuren en managers van schoonmaakbedrijven uit 18 landen nemen deel aan het congres dat tot en met zaterdag duurt. <Foto gpd> Amerikaans ruimteveer vliegt boven Nederland PARIJS/NOORDWIJK (ANP) - Het Amerikaans ruimteveer "En terprise" op de rug van een Boeing-straalvliegtuig zal zon dag 5 juni tussenkalf vier en half vijf langs de Nederlandse kust vliegen. Wellicht zal het toestel ook een vlucht maken tussen Den Haag en Amsterdam. Het ruimteveer zal omstreeks drie uur zondagmiddag het Neder landse luchtruim binnenkomen ter hoogte van Zeeland. Het zal dan op een hoogte van ongeveer zeshonderd meter langs de kust vliegen tot aan IJmuiden. Van daar zal het langs dezelfde weg terugkeren naar Parijs met een eventueel uitstapje naar Amster dam. Bij goed weer kunnen belangstel lenden de vlucht van beide toe stellen aan het Nederlandse strand goed volgend. De Boeing zal niet hoger dan 600 meter vliegen met een betrekkelijk lage snelheid van 500 kilometer per uur. MANAGUA/SAN JOSE (GPD/ ANP) - De bezorgdheid van mi nister Van den Broek over de si tuatie in Nicaragua is toegeno men na gesprekken met zijn Ni caraguaanse collega Miguel d'Es- coto en juntaleider Ortega. Van den Broek zei gisteren na afloop van de gesprekken de indfuk te heben gekregen dat er bij de Ni caraguaanse autoriteiten weinig drang bestaat aan democratie een invulling te geven. Van den Broek heeft tijdens zijn gesprekken met D'Escoto en Or tega een aantal zaken naar voren gebracht waarover de Neder landse regering zich zorgen maakt, zoals de perscensuur, in perking van de vakbondsvrij heid, het voortduren van de noodtoestand en de sterke uit breiding van het leger. Van den Broek verklaarde overi- DEN HAAG (GPD) De regering is niet van plan opnieuw te gaan onder handelen met de Canadese regering over uitlevering van de oorlogs misdadiger Jacob Luitjens. Ook zag het kabinet geen aanleiding tot een protest bij de Canadese autoriteiten, nadat deze een Nederlands ver zoek tot uitlevering of formeel-juridische gronden hadden afgewezen. Dat hebben de ministers Korthals Altes (justitie) en Van den Broek (bui tenlandse zaken) schriftelijk meegedeeld aan de Tweede Kamer. Naar aanleiding van een artikel in onder andere deze krant had het CPN- Tweede-Kamerlid Gijs Schreuders de beide bewindslieden vragen over de zaak-Luitjens gesteld. Uit de ministeriële antwoorden blijkt dat Nederland zich heeft neerge legd bij het Canadese argument dat „hulpverlening aan de vijand", waarvoor Luitjens in 1948 door de bijzondere strafkamer te Assen bij' verstek tot levenslang werd veroordeeld, niet voorkomt in het uitleve ringsverdrag met Canada en het Nederlandse verzoek derhalve niet kon worden ingewilligd. gens nadrukkelijk dat de hulp aan Nicaragua moet worden voortgezet en dat de deur moet worden opengehouden. "Isole ring zal tot radicalisering lei den", aldus de minister. Costa Rica Tevreden glimlachend maar waar schijnlijk niet erg veel wijzer is minister Van den Broek (buiten landse zaken) gisteren uit Costa Rica vertrokken voor een bezoek aan Nicaragua. Van den Broek had in Costa Rica een kort onder houd met de sociaal-democrati sche president Luis Alberto Monge. Deze stelde na afloop dat hij zeer verheugd was met het bezoek van de minister en liet doorschemeren dat hij Van den Broek ervan had proberen te overtuigen dat Costa Rica in de Middenamerikaanse problema tiek een neutrale opstelling in neemt. Daar wordt over het algemeen aan getwijfeld, onder meer door uit latingen van Costaricaanse rege ringsfunctionarissen, die Nicara gua aanwijzen als de schuld voor alle problemen. Dat laatste heeft president Monge zelf overigens met name vorig jaar ook vaak ge noeg gedaan. Wat Monge fel tegensprak, was dat zijn regering anti-sandinistische groepen, en met name die van Eden Pastora, die in het zuiden van Nicaragua opereert, steunt. En hij beloofde opnieuw een ie der die erop zou worden betrapt actief contra-revolutionair te zijn, het land uit te zullen zetten. Maar de belofte van Monge, die hij de afgelopen twee maanden reeds vele malen heeft herhaald, is niet te rijmen met de geweldi ge advertenties van de Pastora- groep in de Costaricaanse kran ten, waarin wordt bezworen „in de naam van God" te strijden, „tegen het sandinisme en tegen het somozisme". Ook heeft de regering van Costa Rica te kennen gegeven graag in aanmerking te komen voor Ne derlandse ontwikkelingshulp. De Costaricaanse regering heeft minister Van den Broek een aan tal projecten voorgelegd. De Costaricaanse minister van bui tenlandse zaken Peters verklaar de dat het gaat om projecten op het gebied van landbouw, klein schalige hydro-elektriciteit, tech nisch onderzoek, irrigatie en drainage. Costa Rica komt op het ogenblik niet in aanmerking voor Nederlandse ontwikke lingshulp, omdat het inkomen per hoofd te hoog is.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 15