c „Ik kreeg te weinig steun" McEnroe shockeert Ivan Lendl op 'Roland Garros' 5?D^T Mühren schrijft geschiedenis Jan Raas naar WK "Zo'n speler moeten ze eruit sturen". Piet Buter weg bij Noordwijk: „Het is nu mijn beurt Uitspraken Fibak vallen slecht AC Milan strikt Ludo Coeck VRIJDAG 27 MEI 1983 VLISSINGEN (GPD) - Jan Raas zal dit jaar deelnemen aan het WK-wielrennen op de weg in Zwitserland. De Zeeuw keerde gisteravond laat terug van een verkenningstocht op het par cours in Altenrhein waar zondag 4 september die titelstrijd wordt verreden. Raas twijfelde - na de ervaring met het parcours in het Engelse Goodwood vorig jaar - of het wel verstandig was naar het WK te gaan nu dat voor de deur van klimmer Beat Breu wordt gehouden. Vandaar dat hij be sloot hoogst persoonlijk op in spectietocht te gaan. „Ik heb het rondje maar twee keer gereden en tijdens het kam pioenschap moeten we er 18 keer over, maar een voordeel is in elk geval dat de aankomst hier vlak Het staat vrijwel vast dat rond Raas een nieuwe, sterke Neder landse wielerformatie wordt ge vormd met Kwantumhallen als hoofdsponsor. Er worden nog onderhandelingen gevoerd over de co-sponsoring. Sport iuta Jfr i mm i Arnold Mühren legt vanaf de stip aan voor 4—0. Brighton-doelman Graham Mosley is kansloos op de inzet van de voor Manchester United spelende Volendammer. (Foto AP) LONDEN Arnold Mühren heeft gister avond op de "heilige" grond van het Lon- dense Wembleystadion geschiedenis ge schreven. Als eerste Nederlander torste de Volendammer de FA Cup, fel begeerd ob ject voor alles en iedereen die zich op 'Al bion' maar enigszins met voetballen bezig houdt. Met zijn Britse voetbalcollega's van Manchester United mocht Mühren de toe juichingen inhaleren van dolgeworden supporters. Nadat Brighton zaterdag 'Uni ted' nog op 2—2 had kunnen houden, druk te het team van manager Atkinson het klas- severschil in de 'replay' op niet mis te ver stanen wijze uit. Mühren mocht vanaf de kalkstip een aandeel opeisen in de 4-0 sco- In het tweede duel heeft het favoriete United geen enkele twijfel over de vraag welke club het meeste recht had op de cup laten bestaan. De degradant uit de eerste divisie werd in het tweede deel van de eerste helft volkomen overspeeld. International Brian Robson opende in de 25ste minuut de sco re. Hij schoof de bal op aangeven van Whi teside in de hoek. Doelman Mosley zag er bij zijn schot niet goed uit. Vier minuten later werd het al 2—0. De 18- jarige Noordierse international Norman Whiteside kopte hard raak. Op slag van rust maakte Robson er 3—0 van en daarmee was de 'replay' van de finale beslist. De stormloop van 'United' luwde na de rust toen het niet meer zo nodig moest. Brigh ton kreeg de gelegenheid wat terug te doen, maar was te zeer aangeslagen om daar de fut nog voor op te brengen. 'Uni ted' bleef gevaarlijker. Robson ging in de 63ste minuut op weg naar zijn derde doel punt. De duurste voetballer van Groot- Brittannië aller tijden werd echter van de bal gedrukt. Zodat Mühren een strafschop mocht nemen. De eerste Nederlander in de Engelse bekerfinale schoot de bal laconiek rakelings naast de paal in de hoek, 4-0. De twee Engelse bekerfinales in het beide keren uitverkochte Wembley leverden acht miljoen gulden op. Beide ploegen kregen daar een aanzienlijk deel van. PARIJS (ANP) - John McEnroe, het zonnetje van de tenniswereld, mag nog even stralen in de Lichtstad. Geblesseerd en nukkig, maar vooralsnog onverslaanbaar presenteerde de Newyorker zich gisteren ten tweede male aan het Parijse publiek. De overwinning na bijna drie uur spelen met 6-3,7-6 (via een benauwde 10-8 in de tiebreak) en 6-3 op de 131 plaatsen onder hem op de wereldranglijst figurerende Spanjaard Alberto Tous bracht de Amerikaan in de derde ronde. Met McEnroe, die voor twee partij en in totaal meer dan zeven uur op de baan heeft gestaan, hand haafden ook Navratilova, Lloyd, Lendl, Vilas en Wilander zich, zo dat de kop van de plaatsing nog steeds intact is. Daaronder vielen weer enkelen weg. Allereerst Pam Shriver. De als vijf de geplaatste Amerikaanse, die dinsdag in haar eerste serieuze partij op gravel Marcella Mesker had uitgeschakeld, viel, verdraai de haar enkel, verloor de eerste set (2-6) en gaf op tegen de niet- geplaatste Britse Jo Durie. Ze wilde niet riskeren dat de blessu re ernstiger zou worden met het oog op Wimbledon, dat op 20 ju ni begint. Voor het meest wonderbaarlijke herstel tekende Brian Gottfried. De als twaalfde geplaatste Ame rikaan, die het tegen Michiel Schapers in de eerste ronde al geducht benauwd had gehad, raakte tegen zijn landgenoot Mark Dickson na twee verloren sets met 1-5 achter in de derde. Hij won die set alsnog via de tie break en paakte ook nog de twee laatste sets. Taalgebruik Ivan Lendl, twee jaar geleden door Borg in de finale verslagen en thans derde geplaatst, baarde niet zozeer opzien op de baan dan wel bij de persconferentie. De Tsjech, die met driemaal 6-2 won van de Spanjaard Sergio Ca- sal, bleek zich te hebben geër gerd aan het taalgebruik van eni- 59 HAARLEM - Voor 1 augustus wil hij z'n zaakjes rond hebben bij zijn nieuwe club RCH. Hij erkent ronduit "voor honderd procent" de hand te hebben gehad in het vertrek van SJC-doelman Ed Zuidhoek naar de hoofdklasser uit Heemstede. Meer spelers uit de directe omgeving van de Haarlemmermeer zijn door RCH-bestuurderen op zijn verlan gen benaderd. Wilhelmus-speler Ted van Berkel (ex-Lugdunum) staat ook op het lijstje van... Piet Buter, Noordwijk-trainer nog zolang de strijd om de landstitel der amateurs duurt. Drie jaar geleden al kon Piet Buter terecht bij RCH, maar hij dacht bij Noordwijk heel wat makkelij ker aan succes te kunnen komen. "Toen ik voor mijn eerste jaar bij Noordwijk tekende, in februari was dat toen, had Noordwijk een goede ploeg. Maar het zag er op dat moment niet naar uit dat die jongens het écht zouden gaan maken. Dat is voor een trainer een goede uitgangssituatie", lik kebaardde Buter. Bijna vier maanden later was alles anders. "Door die typische Noordwijk- eindsprint", zegt hij, stoomde de formatie van zijn voorganger John Eelman (tevens opvolger) in één ruk door naar het algehele Nederlandse amateurkampioen schap. "Dat was voor mij dus niet zo grandioos". Drie jaar na dato is het voor hem weer een stuk makkelijker pra ten. De Haarlemmer verrijkte zich met twee kampioenschap pen, zijn totaal kwam daarmee op zes in elf jaar trainerschap. Nee, populair werd hij er in Noord wijk niet door. Erger nog. Piet 'den' Buter voelde zich uiteinde lijk niet langer meer welkom in de bloemen- en badplaats. "Ik heb ontslag genomen. Als ik dat niet had gedaan... Laat ik zeggen WARSCHAU - Een vernieti gend oordeel over de huidi ge Poolse machthebbers heeft Wojtek Fibak, de be kendste Poolse tennisser van deze generatie, het lid maatschap gekost van de tennisvereniging Olimpia in Poznan. Volgens het Poolse persbureau PAP is de maatregel van de politie-club in Poznan het gevolg van uitlatingen van de in Amerika wonende Fi bak in bet Franse tijdschrift "Le Monde du tennis" van 22 februari j.l Daarin verklaar de Fibak: "Voor mij is het ui termate treurig, wat er in mijn land gebeurtIk veraf schuw betgeen er zich af speelt nu de noodtoestand van kracht is. Daarom ga ik niet naar Polen terug. Ik zal er geen voet op een tennis baan zetten en ik speel niet voor de Davis Cup. dat de mogelijkheid groot was dat ik het dan had gekregen". "Visie" "Je moet niet blijven, alleen omdat het lekker gaat. Een trainer moet visie hebben en nieuwe ideeën. Bestuur dat een trainer aanstelt, moet die visie aanhoren. Als blijkt dat de twee partijen niet op één lijn zitten, dan zóu het wel erg onverstandig zijn met elkaar verder te gaan". Het is Piet Buter vóór alles om ge brek aan steun te doen geweest. "Als ik eens met een idee kwam, dan was iedereen daar in eerste instantie enthousiast over. Maar vervolgens hoorde je nooit meer iets. In één ding had het bestuur dan gelijk. Zij zeiden altijd maar: 'wat wil je nou? Het gaat toch goed?' En dat was gewoon waar. Ik kon hen op die momenten niet van mijn plannen overtuigen, daarin ben ik tekort geschoten". "Ook een trainer moet elk jaar be ter worden, vind ik. En als dat niet kan omdat de steun ont breekt..?", vraagt hij om instem ming. Bij RCH belandde Buter in een heel andere wereld. Daar vond hij die steun wèl. Hij kreeg een jeugdtrainer naar zijn keuze. Omdat de jeugd nog wel eventjes op zich laat wachten, eiste hij te vens versterking. "Dat wordt meteen geregeld, omdat je nieuw bent. Volgend jaar of over twee seizoenen, zullen ze misschien net als bij Noordwijk nü jouw ideeën naast zich neerleggen". Zoals in de voet van Noord-Hol land de gewoonste zaak van de wereld is, trok RCH er met Bu- ters verlanglijstje direct op uit. "Er worden geen spelers bij hun vereniging weggehaald die het daar goed naar hun zin hebben. Maar voetballers die wegwillen bij hun club, zoals bijvoorbeeld Ed Zuidhoek die om sportieve VOETBAL - De scheidsrechters Ignace van Swieten en Cees Bak ker zijn door de KNVB aangewe zen als de opvolgers van Corver en Weerink op de internationale lijst. Charles Corver en Hennie Weerink moeten hun actieve loopbaan beëindigen in verband met het bereiken van de leeftijd van 47 jaar. Om die reden moet ook Peter Gans stoppen, terwijl Jo Boss om prive-reden afhaakt. Van de b-lijst naar de a-lijst zijn drie scheidsrechters gepromo veerd: Jan Hobe, Chris Verhoef en Wil de Vrieze. door Gerard Haverkamp redenen in de hoofdklasse wil voetballen, worden wel bena derd. Net als spelers van Haar lem die geen contract meer krij gen". Uniek "Je werkwijze is aangepast aan je club", verkondigt de invaller- werkleider bij het werkvoorzie ningsschap Zuid-Kennemerland in Haarlem, waar 280 gehandi capten werkzaam zijn. "Er is geen standaardrecept". In zijn eerste jaar bij Noordwijk zette Buter 'jong-Noordwijk' op. "Dat was toen uniek. Ik verbeeld me dat ik de eerste was. Tien jaar geleden bij Nieuw Vennep (zijn eerste club) ben ik begonnen met een trainingsdag, nu houdt bijna elke club zoiets". Hij onderzocht met het jeugdteam de mogelijk heden binnen de club en bouwde die in het volgende jaar uit. Noordwijk was inmiddels op nieuw afdelingskampioen ge worden. "Veel meer zat er niet in, het was allemaal wat minder dan het jaar daarvoor. Om het zater dagkampioenschap verloren we ongelukkig van DOS Kampen, RKC haalde terecht het lands kampioenschap, daar hadden we zeker niet van gewonnen", ge looft Buter. In zijn tweede jaar ging hij nadrukkelijker op zoek naar de jeugd. "We haalden een vierde plaats. Al had ik niet ver jongd, dan waren we waarschijn lijk tweede geworden. Er zijn een hoop problemen geweest, die ik mezelf op de hals heb gehaald". Buter schopte een hoop tramme lant. De bewijzen zijn tastbaar. De sporen van het vertrek van ras-Noordwijkers zijn tot op de dag van vandaag nog niet uitge wist. Toen het nieuwe Noord- Sevilla. Ik ga weg op een fijne manier, al denk ik nu en dan wei eens ergens anders over. Mijn vertrek valt niet toe te spitsen op één enkel feit. Het is een com plex van factoren". "Vijf jaar zaterdagvoetbal", spreekt hij over IJmuiden en Noordwijk, "ik zal het node mis sen om het met een mooi cliché te zeggen. De belangstelling van pers en publiek. De inzet en de agressie van spelers, vooral die felheid, daar hou ik van. Ik her ken me er zelf in". "Ik kén", zegt hij met nadruk, "ik kén een hele goede trainer wor den. Ik ben pas 33, da's jong voor een trainer. Ik heb in me dat ik een speler zijn kwaliteiten opti maal kan laten benutten. Dat geeft een speler zelfvertrouwen, dat vindt hij fijn en doet op zijn beurt wat extra's voor de trainer. Afgelopen maandag hadden we bij Noordwijk een onderling toernooi. Er zijn acht spelers naar me toegekomen om te vra gen of zij de volgende dag weer konden trainen. Dat moet je een beetje begeleiden, sturen. Je moet verder goede afspraken maken. Tactisch klopt het ook al lemaal erg aardig bij mij". ge van zijn collega's op de baan. "De scheidsrechters hebben daar ook schuld aan", aldus Lendl. "Als zij een boete zouden opleggen of een speler eruit stu ren, was het zo afgelopen. Maar zij straffen alleen laaggeplaatste spelers. De toppers blijven bui ten schot, omdat de officials bang van hen zijn". Lendl noemde geen namen. Maar het was iedereen duidelijk wie hij bedoelde: John McEnroe, die bij zijn eerste optreden in Parijs tekeer ging tegen scheidsrech ters en lijnmensen, de bezoekers uitschold, een cameraman een schop verkocht en er vanaf kwam met een boete van slechts 350 dollar voor het wegwerpen van een bal. Dat kan overigens nog veranderen nu de mishan delde fotograaf een officiële klacht bij de wedstrijdleiding heeft ingediend. Uitslagen: Heren enkelspel: tweede ronde: Drew Gitlin (VSt) - Tarik Benhabiles (Fra) 6-3, 7-6, 6-2; Henrik Sundström (Zwe) - Eddie Edwards (ZAf) 6-1, 6-4, 6-0; Dominique Bedel (Fra) - Diego Perez (Uru) 6-4, 6-0, 6-3; Jose Higue- ras (Spa) - Henri Leconte (Fra) 6-4,6-4, 6-4; Andres Gomez (Ecu) - Dannie Visser (ZAf) 7-5, 7-5, 5-7, 6-4; Patrice Kuchna (Fra) - Brent Pirow (ZAf) 2-6, 6-2,4-6, 6-1, 6-1; Ivan Lendl (Tsj) - Ser gio Casal (Spa) 6-2, 6-2, 6-2; Marcos Hocevar (Bra) - Thierry Tulasne (Fra) 6-3, 6-1, 6-1; Yannick Noah (Fra) - Vic tor Pecci (Par) 6-4, 6-3, 6-3; Guillermo Vilas (Arg) - Mike Myburg (ZAf) 6-2, 6-1, 6-1; Mario Martinez (Bol) - And reas Maurer (WD1) 6-4, 6-1, 1-6, 6-4; Mel Purcell (VSt) - Wally Masur (Aus) 6-2, 6-3, 6-3; Magnus Tideman (Zwe) - Manuel Orantes (Spa) 6-3, 6-3,1-6, 6-3; Jaime Fillol (Chi) - Peter Elter (WD1) 6-3, 6-4, 6-4; Shlomo Glickstein (Isr) - Jan Gunnarsson (Zwe) 6-2, 6-3, 6-4; Eliot Teltscher (VSt) - Jim Gurfein (VSt) 6-3, 7-6; Joachim Nyström (Zwe) - Trevor Allan (Aus) 6-3, 6-3; Brian Gottfried (VSt) - Mark Dickson (VSt) 4-6, 2-6,7-6 (7-3), 6-3,6-1Pat Du- pre (VSt) - Damir Keretic (WD1) 6-2, 0-6, 6-2, 6-2; John McEnroe (VSt) - Al berto Tous (Spa) 6-3, 7-6 (10-8), 6-3; Dominique Bedel (Fra) - Diego Perez (Uru) 6-4, 6-0, 6-3; Jose Higueras (Spa) - Henri Leconte (Fra) 6-4,6-4,6-4; Jim my Arias (VSt) - John Fitzgerald (Aus) 7-5, 0-6, 7-6, 6-4; Ilie Nastase (Roe) - Thomas Hogstedt (Zwe) 7-6, 6- 1, 1-6, 6-1; John Alexander (Aus) - Hans Simonsson (Zwe) 7-6, 6-7, 7-6,1- 6, 6-4; Mats Wilander (Zwe) - Christophe Bernelle (Fra) 6-1,6-1,6-3. Dames enkelspel, tweede ronde: Chris Evert (VSt) - Christine Jolissaint (VSt) 6-4, 6-2; Kathy Horvath (VSt) - Hana Strachnova (Tsj) 6-3, 6-1. Dames enkelspel, derde ronde: Jo Durie (GBr) - Pam Shriver (VSt) 6-2, Shriver geeft op. Mima Jausovec (Jsl) - Sylvia Hanika (WD1) 6-7, 6-4, 6-4; Tracy Austin (VSt) - Petra Delhees (Zwi) 6-2, 6-1; Martina Navratilova (VSt) - Wendy White (VSt) 6-0,6-3; Ka thy Jordan (VSt) - Paula Smith (VSt) 6-2, 6-3; Kathy Rinaldi (VSt) - Iva Bu- darova (Tsj) 6-0, 6-1; Cathy Tanvier (Fra) - Virginia Ruzici (Roe) 6-3, 6-4. Opium Piet Buter: "Ik kan wijk met Buters jeugd grip kreeg op de zojuist behaalde titel, die de morgen te beginnen twee kamp met IJsselmeervogels op leverde, deelde hij mee dat zijn tijd om zich uit de voeten te ma ken was aangebroken. Nadien was het alsof hij zich miskend voelde, alsof zijn vertrek hem on verschillig liet. "Het doet me niet veel", erkent hij, "maar onverschillig is toch niet het juiste woord. Het is toch een stukje emotie. Elk doelpunt maakte ik een klein beetje zelf, zö leefde je met de spelers mee. Maar in m'n elfjarige loopbaan heb ik tientallen spelers wegge- schoffeld en weggestuurd. Nu is het mijn beurt, ik ben wel de laatste die daar wat van mag zeg gen. Ik accepteer dit als een nor male zaak. Het heeft zo moeten zijn. Ik ben nu zes keer kam pioen geworden, nog nooit gede gradeerd maar dat komt óók nog weieens. En dan zal ik niet hui len. Het hoort allemaal bij de sport, zeker bij een trainer". "Happel is de beste trainer, maar die ging ook voortijdig weg bij Verder kunnen ze alles van Buter zeggen. "Ik ben immuun voor kritiek. Succes is als opium. Ik wil altijd winnen. Toen ik bij Noordwijk kwam, wonnen ze nooit een oefenwedstrijd al was het tegen SVPTT. Ik kon daar nooit zoveel van zeggen. Trainer, zeiden ze dan, zaterdag zijn we er toch weer. En op belangrijke mo menten wéren ze er dan inder daad ook. Maar nu, nu wordt er geen één oefenwedstrijd meer verloren. Alleen aan het begin van het seizoen tegen Ajax en die andere profclubs". "En zoals afgelopen zaterdag laat je de teugels dan weer eens vie ren", stond Buter toe hoe zijn volgelingen met roodwitte kap sels tegen Rijnsburgse Boys aan traden. "Het gaat niet samen met presteren. De jongens hadden het er de hele week al druk mee. Als je er dan tegenin gaat, krijg je alleen maar ruzie. En daar zou de prestatie tegen IJsselmeervogels niet bij gebaat zijn". BRUSSEL (SID) - De Belgi sche voetbalinternational Ludo Coeck speelt het vol gend seizoen voor AC Milan. De Italiaanse formatie, die het komende voetbaljaar weer in de hoogste liga uit komt, is bereid Anderlecht een transfersom van 700.000 dollar (1,9 miljoen gulden) te betalen. De 27-jarige mid denvelder tekende een con tract voor een jaar. Eerder kocht het pas gepromo veerde AC Milan de Belgi sche verdediger Erec Gerets van Standard Luik aan.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 13