'Leegstand neemt toe' C Bun Matheid beheerst Franse vliegshow kort zakelijk HEKWERK LEIDEN 071-764374 marktberichten Vlaggetjesdag definitief Voedingsbond vangt bot in horecaruzie Wilma: huurverlagiiigen nodig Fiscus moet druk op belegger verlichten Geldzorgen blijven Fong Leng kwellen VRIJDAG 27 MEI 1983 Wegener Indien de aangekondigde perso neelsvermindering in de loop van dit jaar inderdaad wordt ge realiseerd, verwacht de raad van bestuur van Wegener's Couran ten Concern dit jaar en volgend jaar weer winst te kunnen ma ken, zo blijkt uit het jaarverslag. Voor het lopende jaar en de naaste toekomst gaat de uitgever van o.m. regionale dagbladen als Utrechts Nieuwblad, Amers- foortse Courant, Winschoter Courant en diverse huis-aan- huisbladen niet uit van een con junctureel herstel. Dit houdt in dat de noodzakelijke verdere ombuiging naar rendementsher stel door eigen maatregelen zal moeten worden bereikt. Vorig jaar daalde het aantal werk nemers met 207 tot rond de 2200. Dit jaar zal het aantal arbeids plaatsen verder moeten vermin deren met 145. Het verlies ver minderde vorig jaar van 2,6 mil joen in '81 tot 0,6 miljoen in '82. Zeeland De Stoomvaart Maatschappij Zee land heeft de winst het afgelopen jaar zien dalen van f 1,8 min tot f 1,5 min. Het vervoer in volume van personenauto's en vrachtwa gens steeg. In de overige secto ren was het aantal vervoerde eenheden lager. De opbrengsten uit het vervoer bleven achter me de onder invloed van een gemid deld lagere koers van het Britse pond, aldus de maatschappij. De exploitatierekening verbeterde in 1982 lichtelijk, doordat een deel van de scheepskosten kon worden toegerekend aan de Brit se partner ter compensatie van het verschil in afvaarten. Met de ze partner (Sealink) worden de veerdiensten tussen Hoek van Holland en Harwich onderhou den. Van Sealink werd in mei vo rig jaar een schip gevorderd in verband met de Falkland-crisis. Bovendien hadden de stakingen van het Britse scheeps- en trein personeel een negatieve invloed. ADVERTENTIE Wat het ook is, wij zetten het juiste hek er om heen. Hekken maken is Heraswerk. Amphoraweg 10,2332 EE Leiden. Nieuwe aardappelen 2,50-3,05; andijvie 1,76-2,31; peulen 13,30-14,40; snijbo nen 6,30-7,30; stambonen 6,50-6,70; spitskool 45-90; postelein 1,84-2,34; prei 1,65—3,45; rabarber 28-58; spina zie 1,11—2,16; stoofsla 90; uien 50-80; witlof 2,85—5,85; bloemkool 6 per bak 2,90-4,00; bloemkool 8 per bak 2,10-3,35; bloemkool 10 per bak 1,45; sla 58—1,27; bleekselderij 1,54—1,40- peterselie 1,35-2,55; boskroten 1,20—1,25; radijs 44—61; selderij 1,49—2,00; bos uien 15—53; paprika st. 72-1,22. Economie BRUSSEL (ANP) De kogel is eindelijk door de kerk. Neder landse vissers zullen op Vlaggetjesdag (morgen) mogen uitvaren om 3000 ton maatjes te vangen. Gistermiddag heeft de Deense regering namelijk laten weten niet langer bezwaar te hebben tegen het voorstel van de EG-commissie in Brussel. Zoals be kend houdt dat voorstel in dat Nederlandse vissers met ingang van 28 mei een haringvangst voorschot krijgen van 3000 ton. Met ingang van 1 juni mag het Verenigd Koninkrijk eveneens 3000 ton haring vangen. Drie andere EG-lidstaten mogen van diezelf de datum af elk 1000 ton vangen. Dat zijn Duitsland, Frankrijk en Denemarken. De Deense delegatie bij de Europeese Gemeenschap in Brussel heeft wel laten weten dat het geven van dit voorschot op de haringvangst van in totaal 9000 ton geen precedentwerking mag hebben voor verdere quota-verdeling. Met andere woorden: het feit dat Nederland nu vast 3000 ton haring mag vangen, mag niet betekenen dat bij later nog vast te stellen vangstquota ons land dan ook meer haring zal mogen vangen dan andere EG-lidsta ten. De definitieve toestemming om haring te gaan vangen betekent dat de oude Nederlandse traditie van het op vlaggetjesdag ter haringvangst uitvaren hersteld wordt nadat die zes jaar onder broken is geweest. 3000 ton haring wil volgens deskundigen zeg gen ongeveer 21 miljoen stuks maatjes. In Nederland wordt re kening gehouden met een stuksprijs van 2,50 gulden. Bij deze vangst gaat het dus om een omzet van ruim 50 miljoen gulden. UTRECHT (ANP) - De Voedings bond FNV heeft het kort geding verloren dat zij had aangespan nen tegen de werkgeversorgani saties in de horeca. De bond eiste vorige week voor de president van de rechtbank in Utrecht, mr. O.L. Baron van Harinxma Thoe Slooten, toelating tot het overleg over de horeca-cao. In zijn vonnis constateerde de pre sident gisteren echter, dat de kern van de problemen ligt bij de verhouding tussen de voedings bond en de Horecabond FNV. Die hebben al jaren ruzie en de Horecabond wil de Voedings bond niet meer bij het overleg hebben. Als dat niet het geval was, zouden de werkgevers wel bereid zijn om ook met de voe dingsbond te onderhandelen. De president stelde daarom, dat de Voedingsbond niet de werkge vers maar de Horecabond had moeten dagvaarden. De verkla ring van de bond, dat de werkge ver altijd een natuurlijke tegen stander is en een werknemer nooit, geeft de bond volgens hem geen enkele meerdere aanspraak tegenover de werkgevers. Ook de subsidiaire eis, namelijk dat eventuele afspraken tussen de Horecabond en de werkge vers niet mogen gelden voor de leden die de Voedingsbond in de horecasector heeft, wees de pre sident om dezelfde redenen af. Beursvoorzitter Van Ittersum: AMSTERDAM (ANP) - Voor de middelgrote en kleine onderne mingen is de kapitaalvoorzie ning de belangrijkste belemme ring om de zo noodzakelijke mo derniseringen en aanpassingen uit te kunnen voeren. Er zijn dringend maatregelen nodig om de benadeling door de fiscus van het financieren met en beleggen in risicodragend kapitaal (aande lenkapitaal) weg te nemen, zo schrijft drs. B.F. van Ittersum voorzitter van de Amsterdamse effectenbeurs in het donderdag verschenen jaarverslag. De heer Van Ittersum pleit ener zijds voor aftrekbaarheid voor ondernemingen van de divi denduitkering en anderzijds voor de aftrekbaarheid voor be leggers van een bedrag, dat in aandelen wordt belegd. Bij de presentatie van het verslag ver wees de heer Van Ittersum naar het succes van het bekende Franse voorbeeld, de Loi Mono- ry. Deze wet, genoemd naar de Franse minister, die de initiatief nemer was, voorziet in een moge lijkheid tot het aftrekken voor de inkomstenbelasting van een be drag, d^t in aandelen is belegd. De heer Van ittersum dacht voor ons land aan een bedrag van ma ximaal 5000,-, dat mag worden afgetrokken als men dit in Ne derlandse aandelen belegt. Hiermee zou het beursklimaat kunnen verbeteren, waardoor meer ondernemingen via de beurs kapitaal kunnen verwer ven in ruil voor de uitgifte van aandelen. De omzet op de Amsterdamse beurs is dit jaar tot dusver met 66 pet. gestegen tot bijna 53,3 mil jard. Vooral de aandelensector heeft hiertoe bijgedragen. De to tale effectieve omzet in aandelen is in deze periode met maar liefst 188 pet. gestegen tot bijna 25,3 miljard, "een bijzonder verheu gende ontwikkeling", aldus de heer Van Ittersum, die in de ver grote belangstelling voor aande len ook een structurele kant ziet. "De belangstelling was te veel overgeheveld naar obligaties en dat is nu wat rechtgetrokken. Ook omdat de aandelen qua ren dement aantrekkelijker zijn ge worden dan obligaties". De heer Van Ittersum waarschuw de echter, dat het voor het beurs klimaat essentieel is, dat de rente in de toekomst weer gaat dalen. Massaal ambtenarenprotest op de Coolsingel. Het heeft de Rotterdamse gemeenteraad niet kunnen vermurwen. (Foto Anefo). Rotterdamse raad legt protest opzij ROTTERDAM (ANP) - De Rotterdamse gemeenteraad is gisteravond laat akkoord gegaan met een ombuigings operatie van 120 miljoen gul den voor de jaren 1984 tot en met 1987 om oplopende be grotingstekorten voor een groot deel te dekken. D'66 en PvdA stemden voor een voorstel van het college van B en W van die strekking en werden daarin gesteund door de gedoogpartners PSP/PPR en CPN in de raad. CDA en WD stemden tegen. De voorstellen van het college van B en W werden op kleine punten gewijzigd, met name op basis van voorstellen van klein links. Een motie Van die partijen om de korting op se cundaire arbeids-voorzienin- gen van gemeente-ambtena ren - ten bedrage van 20 mil joen gulden - ongedaan te maken werd verworpen. Deze kortingsoperatie was de voornaamste reden van het gemeentelijk personeel in Rotterdam voor een demon stratieve werkonderbreking gistermiddag en de twee daagse staking bij het ver voersbedrijf RET. ANTWERPEN (GPD) - Het bouwbedrijf Wilma ver wacht dat de leegstand in de sector huurwoningen in Nederland aanzienlijk zal toenemen. Dat wordt veroorzaakt door de terug gang in inkomens en het terugschroeven van de huursubsidies. Daardoor zullen huurverlagingen nodig zijn en huurwonin gen verkocht moeten wor den. Te verwachten is dat daardoor een aantal wo ningcorporaties in proble men zullen komen. Dat bleek tijdens een toelichting die het bestuur van Wilma gaf op het vandaag verschenen jaarver slag. Volgens het bestuur is de markt van verkoopwoningen aangetrokken maar heeft de re cente verhoging van de rente roet in het eten gegooid. Die ren testijging, waarvan Wilma ver wacht dat die nog wel even aan zal houden, maakt het moeilijk de verdere ontwikkelingen te voorspellen. Wilma werkt hard aan de verdere internationalisatie van het con cern waarbij de nodige voorzich tigheid in acht genomen wordt. Nu worden naast Nederland acti viteiten ontwikkeld in Duits land, België, Maleisië en de Ver enigde Staten. In Nederland houdt het bedrijf zich sinds enige tijd bezig met het begeleiden van winkelcentra om te komen tot een optimaal ge bruik. Dat heeft in het winkel centrum Kronenburg in Arnhem geleid tot een omzetstijging van 20 procent en een verlaging van de kosten met 50 procent. Als voorbeeld noemde bestuurs voorzitter L. Maas de koeling van een warenhuis die voldoende warmte bleek te kunnen leveren om een geheel winkelcentrum te verwarmen. Wilma behaalde vorig jaar een om zet (in bouw, vastgoedontwikke ling, beleggingen en diensten) van 1088 miljoen gulden tegen 1038 miljoen gulden in 1981. De winst steeg van 16,7 miljoen tot 27,7 miljoen. Het bedrijf had eind vorig jaar 2897 mensen in dienst tegen 3398 in 1981. GRONINGEN Een Gronings makelaarskantoor adverteert momenteel met etagewoningen waarvoor huurders de eerste twee maanden gratis kunnen wonen. Zij krijgen namelijk een premie gelijk aan de huur over drie maanden, wat per huurcon tract neerkomt op zo'n duizend tot dertienhonderd gulden. De makelaar, J. Kamminga, die de woningen in de Groningse woonwijk Lewenborg aanbiedt, zei gisteravond dat hiertoe be sloten is omdat de huizen moei lijk verhuurbaar zijn. Het gaat om ongeveer tien woningen in een complex van ongeveer 180, eigendom van de verzekerings maatschappij Ennia. PARIJS - De Tweede-Kamerle den die vandaag in Parijs een bezoek brengen aan de lucht vaartshow op Le Bourget, staat wellicht een teleurstel ling te wachten, want het geëxposeerde materiaal op het gebied van militaire en ci viele lucht- en ruimtevaart kan de reis nauwelijks rechtvaardigen. De economi sche recessie heeft een ver lammende uitwerking op de ontwikkeling van nieuwe projecten, waarvan de om vang nu pas duidelijk voor het voetlicht lijkt te treden. Sprekend voorbeeld van be scheidenheid zoals in de af gelopen tien jaar haast niet is vertoond, was Airbus-presi dent Bernard Lathière, die gisteren een uiteenzetting gaf over wat Airbus in de komen de tijd zal ondernemen. In het verleden te allen tijde goed voor uitspraken ten voordele van Airbus en ten koste van andere vliegtuig bouwers, die door velen al snel als bluf werden geken- door Harry Kuiper merkt, kon Lathière dit keer volstaan met de mededeling dat de A-320, een nog niet be staand vliegtuig voor 150 in zittenden, „beslist" zal wor den gemaakt. Maar op de vraag wanneer dat zal gebeu ren bleef hij het antwoord schuldig. „Er zijn twee oorzaken te noe men waardoor luchtvaart maatschappijen op het ogen blik geen nieuwe vliegtuigen kopen", aldus Lathière. „De eerste is dat de maatschappij en in de afgelopen jaren zeer grote verliezen hebben ge maakt en nu eerst weer wat moeten verdienen voor zij een bestelling kunnen plaat sen. De tweede is dat de mo torfabrikanten nog geen ge schikte motor kunnen leve ren. Op grond daarvan heb ben wij de beslissing voor de bouw van de A-320 opnieuw uitgesteld". Intussen had de presentatie van Airbus een schijn van grotere oprechtheid dan die van vliegtuigmotorenfabri kant Rolls Royce, woensdag middag. Met veel aplomb was in Parijs een „persconfe rentie" belegd, maar met zo veel woorden werd slechts te kennen gegeven dat de fa briek eigenlijk niets nieuws te melden had. Wat overbleef wat de suggestie van geheim zinnigheid als zouden bin nenkort grote doorbraken aan de openbaarheid prijsge geven worden. De werkelijkheid is vermoede lijk dat niemand zijn nek durft uit te steken omdat, of het nu om vüegtuigen of mo toren gaat, iedereen weet dat het aantal kopers op het ogenblik minimaal is en nie mand weet hoe lang dat nog zal duren. Zodat ook nie mand kan zeggen of zijn met gigantische investeringen tot stand gekomen produkt mis schien veel te vroeg komt. Stilte derhalve op de roem ruchte luchtvaartshow van Parijs, de 35e sinds bijna tachtig jaar geleden de eerste van deze wereldwijd aan dacht trekkende manifesta ties werd gehouden. Rust in de ontvangstruimte van Fok ker, bij Pershing-2-fabrikant Martin Marietta, Boeing, en zoveel anderen. Als vanouds worden er demonstratie vluchten gehouden, maar het aantal vliegtuigen is kleiner en hun nu eens pruttelende, dan weer bulderende rond vluchten zijn vele minuten korter. Maar een feit is eveneens dat de Mirages die hun demonstra tievluchten uitvoeren dezelf de zijn als die van tien, van negen en van acht jaar gele den, terwijl een aantal grote fabrikanten zoals Lockheed, McDonnell-Douglas en Ge neral Dynamics het hebben laten afweten. „We hebben dit keer niets bijzonders te to nen en in deze tijd rechtvaar digt dat geen uitgaaf van een paar miljoen dollar om naar Parijs te gaan", oordeelden zij kort en bondig. De Space Shuttle, gezeten als een zwanenjong op moeder Boeings rug. Ook te bewonderen op Le Bourget. AMSTERDAM (GPD) - Mode-ontwerpster Fong Leng heeft uitstel van betaling aangevraagd in verband met een oude schuld aan haar be drijfsvereniging. Haar financiële problemen stammen volgens zakelijk leider Fred van Os uit de jaren 1978 en 1979. In die tijd moest zij een atelier met werknemers financieren uit de inkomsten van één winkel. Begin 1981 is het modehuis Fong Leng omgezet in een besloten vennoot schap. Sindsdien zijn de mode-activiteiten gespreid en uitgebreid. Van Os zegt: „Fong Leng wil de BV die heel goed functioneert niet uithol len. Daarom heeft zij de schuld ook persoonlijk op zich genomen". Het bedrag waarvoor nu surseance van betaling is aangevraagd, is nog geen ton groot. Fong Leng heeft enige tijd geleden een transactie afge sloten om aan liquide middelen te komen. Maar het geld is niet op tijd overgemaakt. Van Os is er van overtuigd dat deze financiële kwestie de komende weken wordt afgehandeld. Hij acht een persoonlijk faillisse ment van Fong Leng uitgesloten. VV1M Noteringen van vrijdag 27 mei 1983 (tot 12:33 uur) AANDELEN binnenland doorlopend 140.70 137.00 148,00 150.00 123.00 355.00 167.00 170.00 174.00 37.50 62.10 129.00+ 62.00 3.60 200.00 L 27.50 246 00 178.00 27.40 209 00+ 210.00+ 820.00 102.50 guppen beleggingsinst. leveraged 157.00 II OBLIGATIES staatsleningen indices e.d. Indices (a.n.p.-c.b.s) obl.lndex/eff.rend.(c.b.s.; Staatsleningen 8.57 buitenlands geld Amerikaanse dollar 2,7 Engelse pond 4*3 VERKLARING DER TEKENS achtergestelde lenmg Beursoverzicht ZWAKKE MARKT De Amsterdamse ef fectenbeurs heeft de week met een zwakke stemming afgeslo ten. De koersen van de obliga ties gingen verder naar beneden en mede daardoor zakten deprij- zen van de aandelen verder in Negatief voor de markt waren voorts de daling van de noterin gen op de Amerikaanse beurs en de stijging van de dollar koers. De notering vande dollar liep met krap 2,5 c op tot f 2,8240, ook de notering van de Duitse mark ging nog waf naar boven op de beurs werd daaruit geconcludeerd dal de interesse voor degulden verminderd Het rendement van de staatslenin gen steeg vandaag tot ca 8,7% hetgeen 1,25% hoger is dan rond ue jaarwisseling De inter nationaleaandelen moesten over de gehele linie terug waar- bi) Akzo, Philips en Unilever on geveer 50 c. achteruit gingen De prijs van de warrants Akzo daalde tot I 11,10.Kon Olie en Hoogovens waren tractioneel la ger De bankaandelen stonden onder druk waarbij ABN t 4 achteruit moest tot f 352 De ver zekeringsfondsen warenver- deeld. Aandelen AMEV en EN NIA werden vandaag voor het het slotdividend ver- daarmee rekening /as de koers van I 2 hoger en moes- f 1 achteruit Ook Nat Nederlanden was wat lager De hypotheekbanken gaven ver liezen te zien uiteenlopend tot f2. Van Ommeren werden van- daagvoor het eerst minus t 1,25 slotdividend verhandeld en daarmee rekening houdend was de koers iets lager op f 24,80 Ook Nedlloyd moest iets terrein- prijsgeven handeld houdend AMEV a tENNIA 1

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 11